• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

מיסוי על אופציות שהפכו למניות של חברה שעשתה הנפקה

unrealx

משתמש בכיר
דירוג
595
ניסיתי לקרוא את זה במקומות שונים ולא כל כך הבנתי את המיסוי של זה, האם זה 50% (פירותי) על כל הסכום שיש לי (נניח קיבלתי 500 אופציות שהפכו ל- 500 מניות בשווי 500K - אשלם מס של 250K)
או שיש חלק ברווח הזה שהוא ממוסה הונית (25%)?

אני חושב שזה תלוי במסלול שבחרה החברה על פי סעיף 102 ואיך המניות הופקדו בידי נאמן. אם היא בחרה במסלול רווח הוני אז זה 25%. (שזה מה שכנראה קורה לרוב בסטארט אפים)

זה בחירה שהחברה עושה בעת הנפקת האופציות. אז תצטרך לשאול אותה.

נערך לאחרונה ב:
ש
ניסיתי לקרוא את זה במקומות שונים ולא כל כך הבנתי את המיסוי של זה, האם זה 50% (פירותי) על כל הסכום שיש לי (נניח קיבלתי 500 אופציות שהפכו ל- 500 מניות בשווי 500K - אשלם מס של 250K)
שתי התשובות ייתכנו. תלוי במסלול ההנפקה (בתכלס תלוי אם החברה משתתפת איתך בעקיפין בתשלום המס)

אתה מניח שהאופציות הופכות למניות ברגע ההנפקה? כי לדעתי זה לא נכון

בשני המקרים המס הוא על הרווח (מחיר מכירת המניה פחות עלות המימוש של האופציה) ולא על שווי המניה.
אם האופציות הוענקו במסגרת מסלול הוני והמתנת שנתיים מיום ההענקה, תוכל לממש אותן ולשלם מס הוני. אם הן לא במסגרת הוני או שלא המתנת שנתיים מההענקה, תשלם מס פירותי בהתאם למס השולי שלך באותה שנה של המכירה.

מה לגבי אופציות בשלות לעובד שעזב כאשר החברה בחרה בסעיף 102? האם ניתן להחזיק את האופציות אצל נאמן במשך שנתיים כדי לא לשלם מס הוני?

מה לגבי אופציות בשלות לעובד שעזב כאשר החברה בחרה בסעיף 102? האם ניתן להחזיק את האופציות אצל נאמן במשך שנתיים כדי לא לשלם מס הוני?
אתה מתכוון "כדי כן לשלם מס הוני"? כן

צודק, התכוונתי לפירותי (סלח לי אני לפני קפה :) )
שים לב שמבחינת מס הכנסה יש כל מיני סיבות שבגינן הם מחשיבים את מימוש האופציות כפירותי גם אם המסלול היה הוני. למשל עובד שקיבל הארכה במימוש האופציות לאחר עזיבה.

אני חושב שזה תלוי במסלול שבחרה החברה על פי סעיף 102 ואיך המניות הופקדו בידי נאמן. אם היא בחרה במסלול רווח הוני אז זה 25%. (שזה מה שכנראה קורה לרוב בסטארט אפים)

זה בחירה שהחברה עושה בעת הנפקת האופציות. אז תצטרך לשאול אותה.
היא בחרה במסלול הוני אבל זה לא מובן לי עדיין:

נניח 10K אופציות
מחיר מימוש 15$ (exercise price)
מחיר בזמן הענקה 30$
נניח החברה יצאה להנפקה ועכשיו מחיר המנייה הוא 40$

1. מה החלק של מס רווחי הון?
2. מה החלק של המס השולי ?
3. לפי מה שהבנתי אין הבדל במיסוי בין אופציות ל- RSU (בחברה פרטית שטרם הונפקה) - אבל באחד הנושאים בפורום ראיתי טענה שונה. מישהו יכול להסביר את ההבדל אם יש? קראתי באינטרנט וזה נשמע זהה.

נניח 10K אופציות
מחיר בזמן הענקה 30$
כאשר הייתה הענקה החברה כבר הייתה ציבורית?
אם כן, זה אומר שקיבלת הנחה של 15$ על כל מניה, ועל ההנחה (שהיא שוות כסף) צריך להיות מס פירותי.
על ההפרש בין ה 30 ל40 צריך להיות מס רווח הון (אם הוחזקה שנתיים בידי נאמן).

רק לוודא שאתה משתמש במושגים נכונים - הענקה זה היום שבו החתימו אותך על חוזה האופציות, לא התאריך שבו הן הבשילו.

נניח 10K אופציות
מחיר בזמן הענקה 30$

1. מה החלק של מס רווחי הון?
2. מה החלק של המס השולי ?
3. לפי מה שהבנתי אין הבדל במיסוי בין אופציות ל- RSU (בחברה פרטית שטרם הונפקה) - אבל באחד הנושאים בפורום ראיתי טענה שונה. מישהו יכול להסביר את ההבדל אם יש? קראתי באינטרנט וזה נשמע זהה.
אם זה מסלול הוני - ועברו שנתיים מההענקה - אין מס שולי, רק מס רווחי הון על ההפרש בין המחיר מניה במימוש למחיר מימוש (בדוגמא שלך יהיה רווח של 25$ שהוא ימוסה). אין שום חשיבות למחיר בזמן הענקה כשמדובר בחברה פרטית.
אני לא יודע להגיד על ההבדל בין אופציה לRSU - אבל כל עוד זה במסלול של סעיף 102 רווח הון ועומד בתנאים של זה (חברה פרטית, שנתיים נאמן, החברה לא מזדכה על זה כהוצאה) לא צריך להיות הבדל.

אם זה מסלול הוני - ועברו שנתיים מההענקה - אין מס שולי, רק מס רווחי הון על ההפרש בין המחיר מניה במימוש למחיר מימוש (בדוגמא שלך יהיה רווח של 25$ שהוא ימוסה). אין שום חשיבות למחיר בזמן הענקה כשמדובר בחברה פרטית.
אבל אם החברה כבר הייתה ציבורית יש משמעות לפער בין מחיר ההענקה למחיר המימוש - זו הטבת שכר לכל דבר.

אני לא יודע להגיד על ההבדל בין אופציה לRSU - אבל כל עוד זה במסלול של סעיף 102 רווח הון ועומד בתנאים של זה (חברה פרטית, שנתיים נאמן, החברה לא מזדכה על זה כהוצאה) לא צריך להיות הבדל.
אבל אם החברה כבר הייתה ציבורית יש משמעות לפער בין מחיר ההענקה למחיר המימוש - זו הטבת שכר לכל דבר.
תודה, עכשיו זה ברור!

נניח 10K אופציות
מחיר בזמן הענקה 30$
אם בזמן ההענקה החברה כבר הייתה ציבורית, מה הסיבה שלא נתנו rsu כמו שמקובל היום בחברות ציבוריות?

אם בזמן ההענקה החברה כבר הייתה ציבורית, מה הסיבה שלא נתנו rsu כמו שמקובל היום בחברות ציבוריות?
ההנחה היא שבזמן הענקה היא הייתה פרטית, כנראה לא היה ברור. פשוט אפשר לקבל גם RSU כשהחברה עדיין פרטית.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
E מיסוי אופציות מיסים 12
Z מיסוי ריאלי של שורטים, מכרתי 2 אופציות בשורט, היו מדדים חיובים ובפקיעה מאופציה שהרווחתי נוקה מס על הרווח הריאלי, בהפסד קוזז לי רק הפסד נומינלי. מיסים 29
ס מיסוי אופציות ב-ESOP – מתי וכמה? מיסים 15
unrealx מיסוי אופציות שוק ההון 1
ע מיסוי על אופציות שהחברה רוצה לרכוש חזרה מהעובד מיסים 3
D מיסוי על כתיבת ורכישת אופציות מיסים 2
E איך להתייחס לחלוקת אופציות מבחינת מיסוי מיסים 0
I מיסוי rsu מיסים 10
mk1 מיסוי rsu מיסים 7
K מיסוי הכנסות מפירוק חברה בבעלות מלאה מיסים 5
א אינטראקטיב ברוקרס - שאלות ניוד, מיסוי וכרטיס אשראי שוק ההון 1
נ מיסוי דירה שנייה להשקעה כשהראשונה נקנתה במסגרת מחיר למשתכן נדל"ן 1
מ מיסוי הכנסות מ-bug bounties מיסים 1
the_newbie מיסוי RSU לאחר סוף העסקה מיסים 3
I משיכת פנסיה - עניין של מיסוי אוף טופיק 4
F RSU מיסוי מיסים 1
ט מיסוי ביחס למדד המחירים לצרכן מיסים 13
R מיסוי אגח בחשבון פטור ממס שוק ההון 7
מ מיסוי אמריקאי על המרות מט"ח בIBKR מיסים 8
S מיסוי על דיבידנד מסוג Return of Capital מיסים 21
A מיסוי דירה שניה - שהדירה הראשונה עוד בבנייה. נדל"ן 2
מ מיסוי - הפקדות לפנסיה מול הפקדה לקופת ג בניהול אישי מיסים 1
יוסי.ל מיסוי ADE מיסים 3
L מיסוי ריאלי על ETF ששמר על ערכו הדולרי מיסים 1
י כיצד ניתן לממש כספים בקרן פנסיה לא פעילה עם מיסוי גבוהה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
מ מק"מ - מיסוי ריאלי שוק ההון 2
M מיסוי דירה לאחר הסכם ממון נדל"ן 2
H מיסוי וארה"ב מיסים 3
M מיסוי רווח הון ורילוקשיין מיסים 6
מ מיסוי מענק אכלוס למפונים עבור אזרחים אמריקאיים מיסים 1
E מיסוי דירות בארהב נדל"ן 2
S מכירה בשכבות או מיסוי ריאלי למשקיע פאסיבי מיסים 19
ה סמוטריץ שוקל מיסוי רווחי קה"ש לאחר 6 שנים פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 244
G מניות בדולר - מיסוי ריאלי? מיסים 3
ס מיסוי RSU לפי 102 אחרי הגירה לאנגליה מיסים 2
ס מיסוי על מענק מיסים 4
S רילוקיישן - היבטי מיסוי מיסים 1
S מתי אין מיסוי ריאלי? שוק ההון 26
N תכנון שנת שבתון - היבטי מיסוי מיסים 48
S חישוב של מיסוי ריאלי/נומינלי בתוספת דמי ניהול שוק ההון 2
S חישוב של מיסוי ריאלי/נומינלי בתוספת דמי ניהול מיסים 7
lizozom כפל מיסוי על RSU מחברה בינלאומית מיסים 4
ט קיזוז מיסוי דיב' בחשבון ממוסה כנגד עמלות ברוקר - אפשרי? פוסטים מאיכות נמוכה 5
I מיסוי בין בני זוג מיסים 11
D מיסוי espp, בחירת אופן חישוב המס מיסים 2