• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

מימוש אופציות בעזיבת סטארטאפ

נטול גלוטן

משתמש רגיל
דירוג
189
בעקבות דיון על חבר על הנושא, לאלה מפה שעבדו בחברת סטארטאפ ועזבו לפני הנפקה/אקזיט: האם מימשתם את האופציות שהבשילו לכם? מה היו השיקולים שגרמו לכם לעשות את זה, והאם בדיעבד איתך חושבים שפעלתם נכון?
אני אישית חושב שאקנה את האופציות, כי בעיני הצלחה של החברה היא אפשרות סבירה, והתשואה במקרה של הצלחה הולכת להיות ממש גבוהה שזה שווה את הסיכון לעומת המדד (האופציות ניתנו כשהחברה הייתה קטנה בהרבה ומחיר המימוש בהתאם).
מה היה במקרה שלכם?

ג.נ. גם עוסק בתחום ההשקעות בסטארטאפים וגם מימשנו בתא המשפחתי את האופציות של אשתי.
בגדול, אם אתה מאמין בחברה ובכך שהיא תגיע למפגש עם הכסף (הנפקה או מכירה) בקרוב - לך על זה. קנית כרטיס לוטו אבל עם קצת מידע על כמה מהמספרים הזוכים.
אם נסתכל על הפרטים היבשים - יש לך כאן המון סיכונים, אפילו במידה והחברה מגיעה לאקזיט, שיגרמו לכך שאתה לא תרוויח מהעסקה.
אם אתה יכול לנהל שיחה עם המנכ"ל ולהבין:
א. לאן נושבת הרוח ואיך הוא רואה את החברה מגיעה לאקזיט ומתי.
ב. מה שווי המניות שלך היום (מה מחיר המניה בסיבוב האחרון פחות שווי המימוש שלך).
ג. להבין ממנו שהם לא מתכוונים לדרוס את זכויות בעלי מניות המיעוט במקרה אקזיט (כולם יגידו לך את זה, תראה אם אתה מאמין).

יש היום מנגנונים של השתתפות במימוש האופציות בתמורה לחלק מהן דרך EQUITYBEE (לא מכיר לעומק).

האם מימשתם את האופציות שהבשילו לכם?
כן
מה היו השיקולים שגרמו לכם לעשות את זה, והאם בדיעבד איתך חושבים שפעלתם נכון?
התפרסם שהחברה בדרך לאקזיט. זה התפרסם שבוע וחצי לפני תום 90 הימים שבהם אפשר לקנות את האופציות אחרי העזיבה.

אם הגורל היה פועל קצת אחרת, הייתי עני יותר היום.

אני אישית חושב שאקנה את האופציות, כי בעיני הצלחה של החברה היא אפשרות סבירה, והתשואה במקרה של הצלחה הולכת להיות ממש גבוהה שזה שווה את הסיכון לעומת המדד (האופציות ניתנו כשהחברה הייתה קטנה בהרבה ומחיר המימוש בהתאם).
זו פחות שאלה של המדד ויותר שאלה של תוחלת.

אם לדוגמא אתה מעריך את הסיכוי שהחברה תעשה אקזיט ב-20% והמניות שוות (על הנייר) 500 אלף דולר כרגע, אז לכאורה התמורה בתוחלת היא 100 אלף דולר.
השאלה היא האם בסכום הנ"ל (כלומר במחיר המימוש) תוכל להגיע בסבירות גבוהה ל-100 אלף דולר בהשקעה אחרת (בסיכון דומה או נמוך יותר) - באותו פרק זמן (מעכשיו ועד 180 יום אחרי ההנפקה).

אם התשובה היא לא, אז רציונאלית כדאי לכאורה להשקיע.
אם התשובה היא כן, אז לא.

אבל כמובן - זה תלוי בעוד 1001 שהם אישיים למקרה שלך, וגם בדברים שלא תלויים בך או בהערכות שלך (לדוגמא, גם אם החברה תעשה אקזיט ענק, סביר להניח שאתה תהיה בנעילה ל-180 יום כמו כמעט כל מחזיק מניות שהחברה שלו הנפיקה בשנים האחרונות, ואז - בחצי השנה הזו המניה יכולה להתרסק גם ב-80%, כפי שאכן קרה לחברות מסויימות שהנפיקו לאחרונה. היא יכולה כמובן גם לעלות עוד יותר - אבל הסיכויים לזה בד"כ נמוכים)

כפי שכתבו מעלי - בלי קשר למחיר המימוש - אתה חייב להבין כמה מניה שווה כרגע על הנייר. אתה יכול לקבל מושג גס אם תסתכל על ערך המימוש שהיה לאופציות שהוענקו לאחרונה (בין אם לך או למישהו אחר). קח בחשבון שזה רק קירוב גס.

במקרה שלי, בחרתי לממש רק את האופציות הזולות, ולא מימשתי את היקרות שהיו לי.
אם הייתי מממש אותן - הייתי הולך על חבל דק מאוד: מחיר המניה בהנפקה היה אמנם כפול - אבל עם הזמן הוא צנח עד למרווח קטנטן מעל מחיר המימוש - וכך יצא שהייתי מסכן נניח 25,000 דולר בשביל להרוויח 20,000 דולר. לא בדיוק אידיאלי.

====
לא ממליץ/מייעץ - רק מספר איך אני הייתי חושב על העניין.

נערך לאחרונה ב:
אני נפגשתי עם הסוגיה מהצד השני בתור משקיע דרך אקויטיבי. ניתנו לך טיפים טובים. בסוף זה לאסוף כמה שיותר מידע ולהחליט האם זה שווה את הסיכון.
אם מחליט שלא שווה אז אין לך סיכון בלעבוד דרך אקויטיבי או למצוא משקיע לעשות את זה ישירות מולו (חסכון בעמלות לשני הצדדים). אם תפרט קצת יותר פרטים פה/בהודעה ישירה אז אוכל לתת הערכה טובה יותר.

שיקולים שהייתי לוקח בחשבון:
כמה סבבי גיוס ובאיזה היקף בוצעו עד כה, האם סבבי הגיוס הגדילו את הערכת השווי מגיוס לגיוס ובאיזה קצב, האם החברה רווחית או בפוטנציאל להיות כזו (כלומר מוצר בשל עם לקוחות משלמים), האם המוצר של החברה חדשני, האם השם של החברה ומנהליה ידוע בתעשייה, האם יש להם מנהל כספים שהתנסה בהנפקה או בחברות ציבוריות.
כמובן ששום דבר לא ודאי ובחברות פרטיות לא תמיד פשוט לדעת, אבל אפשר לקבל אינדיקציות כאלו ואחרות כדי שההחלטה תהיה עם ביסוס.

שתי סטארטאפים שונים:
1. בראשון לא היה ספק כי אני יודע שהשווי כרגע הוא בכיף יותר מפי 100 מהעלות מימוש אז אפילו אם תהיה קריסה בשווי יהיה קשה לצאת מזה לא מרווח..

2. עזבתי חברה שאני לא מאמין שהיא תצליח. בכל זאת קניתי - כי החלטתי שזה סכום שאני מוכן לסכן ולא לראות אותו שוב. זה לא היה סכום גדול עבורי... אז לא היו לי פה ממש שיקולים חכמים...

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
K פער בין עלות אופציות למחירי מימוש שונים לא הגיוני שוק ההון 0
ס מימוש אופציות שוק ההון 4
ע מימוש אופציות אחרי הנפקה/לוק-אפ שוק ההון 8
H מימוש אופציות, מס יסף ושני חשבונות בנק מיסים 13
stamEhad שאלה על תשלום מס יסף (מילוי טופס 135 - דו"ח מס שנתי מקוצר) בעקבות מימוש אופציות. האם אני חייב? מיסים 13
ה מימוש אופציות ממעסיק בישראל מיסים 8
אלכס מימוש אופציות בסטארטאפ אוף טופיק 3
Ramos מה קורה בעת מימוש אוטומטי פקיעת חוזי אופציות ? שוק ההון 10
F מימוש אופציות והפקדה לחשבון בIB שוק ההון 1
L מימוש אופציות שוק ההון 79
Namy מימוש RSU לפני חופשת לידה מיסים 3
K האם שוק המניות לא יכול להיות מימוש של מעבר פשוט בין סוגי משאבים שוק ההון 47
T מימוש מניות ורף תקרת מס הכנסה (אסטרטגיה כדאית) שוק ההון 9
D דיווח מס על מימוש כלל חשבון ב-IB בהפסד מיסים 1
ל הפחתת מחיר מימוש בסטארטאפ לאופציות קיימות מיסים 4
ל מימוש הפסדים שוק ההון 15
א קיזוז הפסד הון מול מימוש רווחים באופציות (סעיף 102 מסלול הוני) מיסים 2