1. אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על בקשת או מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ אישי מבעל הרישיון המתאים.

מידע על השקעות במניות דיבידנדים גדלים

הנושא בפורום 'פינת המשקיעים' פורסם ע"י daat99, ‏28/3/15.

1. TunaGolem

TunaGolem משתמש בכיר

שים לב שאני לא מדבר על פעולות מכירה של קרן.
    פעולות האיזון של המדד רק עוזרות לך. כיום אתה קונה כל מניה עם קרן זהה X ושוכח ממנה. אילו היית מאזן, אחרי שהגעת לפיזור הרצוי, היית יכול למכור מניות ביוקר ולקנות בזול (אתה הרי תמיד רוצה לקנות בזול). הסיבה שמשקיע עצמאי לא מאזן היא הסיבוך.

daat99 אוהב/ת את זה.
  2. daat99

daat99 משתמש בכיר

המדד לא מאזן - רק קרנות מחקות מדד מאזנות.

הבעיה עם זה היא הדרישה של "למכור" (אני מתעלם מה"ביוקר").
    לרוב החברות שצומחות הכי הרבה אלו החברות שיהפכו את ההשקעה לכדאית בזמן הרחוק ומכירה שלהן בטרם עת גורמת לך ליותר הפסדים שת תשואה אלטרנטיבית מאשר לרווחים.

זה מאוד נחמד לקנות מניות "בזול" אבל לא עוזר לי לקנות מניה בזול שבוע לפני שהיא מפסיקה לחלק דיבידנד...

3. תל אביבי

תל אביבי משתמש בכיר

אכן הדיון הוא תאורטי. אנחנו לא מקיימים כאן משא ומתן על קניה ומכירה. אז באופן תאורטי - אתה בהחלט צריך להיות מסוגל לתמחר. כמה שווה יציבות ברמה הרבעונית, אם יציבות ברמה החודשית שווה אפס? למה שתהיה שווה אפילו 1%?

daat99 אוהב/ת את זה.
  4. daat99

daat99 משתמש בכיר

זה מסוג הדברים שאנשים לא יודעים לתמחר ופשוט יודעים להגיד "זה יקר מדי" או "זה בסדר".

אם התנודתיות היא מינורית אז אין בעיה לוותר עליה תמורת 1% נוסף בתשואה (במידה ומישהו יכול להתחייב על תשואה יתרה זו).
    אם התנודתיות היא קיצונית כמו התנודתיות של שוק ההון (50% בשנה אחת!) אז 1% נוסף בתשואה לא יעזור לי להתמודד עם תנודתיות זמנית של 50% כלפי מטה.

מכיוון שאין לי מושג מה הפער בתנודתיות ומכיוון שאין לי מושג מה הפער בתשואה אז אין לי תשובה מספקת לתת לשאלה המאוד קשה ששאלת.

5. TunaGolem

TunaGolem משתמש בכיר

אתה מוזמן לקרוא את הקישור של @Waler. המדד מתאזן רבעונית.
    נתאר מצב אחר:
    משקיע דיבידנדים גדלים החליט לקנות את כל החברות שמגדילות דיבידנד במשך שני עשורים. הוא נכנס עם הון התחלתי מסוים בסוף 2003 וקונה את כל החברות במשקל זהה. (אני יודע שזו לא האסטרטגיה שלך אבל היא בהחלט DGI לגיטימי)
    פעם ברבעון המשקיע מכניס כסף חדש לפי אותה האסטרטגיה. בפועל המשקיע עוקב אחרי המדד בלי לדעת, והוא אף פעם לא מוכר.
    המשקיע מצפה לקבל דיבידנדים שרק גדלים. בפועל, למרות שהדיבידנד תמיד גדל באופן מוחלט, התשואה שלו על הקרן קטנה ולא בזמן משבר ועוד כאשר תשואת הדיבידנד על הקרן של המשקיע המדדי גדלה.

*** עריכה ***
    במקום לדבר באוויר אני מגבה בנתונים:

אני חוזר ומדגיש:
    המשקיע רק קנה דיבידנדים גדלים, מעולם לא מכר, ותשואת הדיבידנד שלו על הקרן קטנה שלוש פעמים בעשור אחד.

נערך לאחרונה ב: ‏31/1/16
    daat99 אוהב/ת את זה.
  6. daat99

daat99 משתמש בכיר

הוא קישר למדד שמאזן לפי "משקל זהה".
    אני מדבר על מדד שלא מאזן ומחולק לפי "שווי שוק".
    יש כמה מדדים לכל דבר :)

בכל אופן בשני המקרים הקרנות מאזנות גם כשהמדד לא מאזן בשביל להשתמש בהזרמת כספים חדשה והנזלת כספים שנדרשים ע"י המשקיעים.

מקובל בהחלט (כך אני בדקתי את האסטרטגיה רק שאני נכנסתי בינואר 2008).

זה בדיוק מה שאני מתייחס אליו.
    אין משמעות לדיבורים על "תשואת דיבידנד נוכחית" עבור מניות שרכשת לפני עשור (או אפילו לפני שבוע).

לא ברור לי איך הגעת למסקנה הזו.
    אתה יכול בבקשה להביא את המקור לנתונים הללו?
    לרוב בגרפים כאלו יש כוכביות ואותיות קטנות שמניחות הנחות שאנחנו צריכים להתייחס אליהן ולבדוק אם הן מסתדרות עם ההנחות שהנחת עבור אותו משקיע עצמאי אחרת אנחנו שוב משווים דברים עם הנחות בסיס שונות.

תשואת הדיבידנד הנוכחית לא מעניינת - מה שמעניין זה תזרים המזומנים המתקבל כערך דולרי ולא באחוזים.

7. TunaGolem

TunaGolem משתמש בכיר

לקחתי את הנתונים מאותו הקישור ובניתי את הגרפים באקסל.
    אין
    ההנחה היחידה:
    אותה כמות כסף נכנסת בכל רבעון.
    שים לב שדברתי על תשואת הדיבידנד על הקרן, ולא על המחיר הנוכחי של המניה (שלא מעניינת אותך).
    אם אתה מתעניין רק בתשואת הדיבידנד המחולטת, היא תעלה (כמעט) תמיד גם אם תקנה ניייר ממונף על אג"ח זבל בהודו, פשוט כי אתה ממשיך להזרים כסף.

*** עריכה ***
    גרף נוסף כדי לחזק את הטענה:

נערך לאחרונה ב: ‏31/1/16
    daat99 אוהב/ת את זה.
  8. תל אביבי

תל אביבי משתמש בכיר

אבל אם זה משהו יקר ערך שאתה לא יודע לתמחר אותו, אז למה תנודתיות חודשית היא כל כך לא חשובה שאתה כלל לא מתייחס אליה?

daat99 ו-ogi אוהבים את זה.
  9. ogi

ogi משתמש בכיר

אה, אוקיי. מה שכתבתי היה רק דימוי או מטפורה. חשבתי שכתבת בצחוק וזרמתי.. מקווה שלא נגרם נזק ואם כן אני מתנצל.

doc29 ו-daat99 אוהבים את זה.
  10. עמוסס

עמוסס משתמש בכיר

ממש אין על מה להתנצל, הכל עם חיוך, רציתי לוודא שזה ככה גם מהצד שלך :)

ogi ו-daat99 אוהבים את זה.
  11. daat99

daat99 משתמש בכיר

אני טיפה הלכתי לאיבוד.
    באיזה קישור מדובר?

יופי - ועכשיו תעשה את זה בלי להזרים כסף.
    מניות הדיבידנד יגדילו את הדיבידנדים שלך אבל הקרנות לא מגדילות את הדיבידנד שלך.
    כמו כן תשואת הקרנות שמפורסמת ועליה מתבססים מחקרים לא ממתחשבת בהשקעה מחדש של דיבידנדים ובהזרמת כספים חדשים אז לא ברור לי למה אתה מסבך את ההשוואה ומוסיף הזרמת כספים בכח.

הדיבידנד מחולק רבעונית אז אין משמעות לתנודתיות חודשית.

חשוב להבהיר שכשאני מדבר על יציבות תזרים המזומנים אני מדבר על סך הדיבידנדים שהתיק שלי בכללותו מחלק לי בכל רבעון ולא כל חברה פרטנית.
    מכיוון שקוקה קולה לא מחלקת דיבידנדים בכל חודש אז העובדה שלא קיבלתי ממנה דיבידנדים בחודש מסויים לא אומרת שהדיבידנד נפגע ואני בצרות.
    כל עוד הדיבידנד הרבעוני עולה אני רואה במטרתי כמטרה שהושגה כי זה מכסה מחזור חלוקה של כל החברות בתיק שלי בנטרול ההשפעה של הקטנות והגדלות שונות שישפיעו רק ברבעון הבא.

12. TunaGolem

TunaGolem משתמש בכיר

אני בכוונה בחרתי את המקרה הסטנדרטי, בו משקיע מכניס כסף יותר מפעם אחת, ואפילו די דומה לדיבידעת.
    כאשר המשקיע חושב על המשכורת שלו, הוא חושב על 3% (או פחות) על הקרן גדלים בכל שנה. בפועל, המשכורת שלו עשויה להיות נמוכה יותר, כפי שהראיתי.
    אני לא מדבר על קרן. אני מדבר על השקעה לפי המדד. המדד מאזן, וזו פעולה הגיונית מאד לאדם שממשיך להזרים כספים גם אם הוא מתנגד בנחרצות למכירה.
    בסט הגרפים המקוריים הראיתי מה קורה למשקיע לפי המדד (שלא בעזרת קרן) בהשקעה חד-פעמית. אצלו, למרות שכל המניות שהוא מחזיק מגדילות את הדיבידנד, הדיבידנד הנומינלי (בדולרים) קטן. מכיוון שלא אהבת את המשקיע ההוא, עברתי למשקיע יותר מציאותי.

daat99 אוהב/ת את זה.
  13. תל אביבי

תל אביבי משתמש בכיר

אתה קצת מבלבל את היוצרות: המטרה שהצהרת עליה היא תזרים מזומנים, והדיבידנד הוא רק אמצעי. אם אתה מגדיר שמה שאתה רוצה הוא דיבידנד, אז ודאי שהמסקנה תהיה שאתה חייב דיבידנד.
    אז בקשר לתזרים מזומנים - מדוע חשוב מאוד להבטיח את היציבות שלו ברמה הרבעונית, ובכלל לא חשוב ברמה החודשית? (רמז: התשובה אינה יכולה לכלול את המילה ״דיבידנד״).

14. ogi

ogi משתמש בכיר

בהחלט D:

daat99 אוהב/ת את זה.
  15. daat99

daat99 משתמש בכיר

המטרה היא תזרים מזומנים יציב.
    אם אני צריך למכור מניות כשהשוק עולה אז אין לי תזרים יציב אלא אם כן אני מוכר יותר מניות ממה שהייתי צריך למכור קודם.
    אני לא מוכן לספוג את התנודתיות הזו ולא מוכן למכור מניות בכלל בשביל לייצר תזרים יציב.

לכל אחד חשובים דברים אחרים.
    אני מחשב הוצאות ברמה רבעונית.
    אם אתה מחשב הוצאות ברמה חודשית אז אני יכול לשאול אותך: למה לא ברמה שעתית?
    רמז: התשובה הנכונה היחידה היא "כי בחרת חודשית..."

@TunaGolem אני לא מצליח לעקוב אחריך אז קצת קשה לי להגיב.
    אתה בוחר שרירותית מדד שבהגדרה מאזן אבל יש מדדים אחרים שעוקבים אחרי מניות שמגדילות את הדיבידנד אבל בהגדרה לא מאזנים.

בכל אופן אני לא רואה טעם בדיון תיאורטי ומכיוון שלא ניתן להשקיע במדד בלי להשתמש במוצר אחר אז ההשוואות למדד עצמו (מאזן או לא) לא עוזרות לנו כי אי אפשר להשיג אותן בפועל.

אני מעדיף להסתכל על הדברים בצורה הבאה:
    היום יש לי תיק של X דולרים שמספק דיבידנד של Y דולרים בשנה (כ-3% מ-X המקורי) מחולק רבעונית.
    אני מצפה מאותו ה-Y דולרים לגדול בעקביות בכל שנה בלי תלות בהפקדת כספים חדשים ולכן אני מתעלם מהפקדות חדשות.
    בעוד 3 חודשים כשאני אפקיד עוד Z דולרים לחשבון ההשקעות שלי אז מבחינתי יש לי תיק חדש בגודל Z דולרים שמחלק לי W דיבידנדים בשנה (כ-3% מ-Z המקורי) מחולק רבעונית.
    התיק של ה-X דולרים נשאר עם אותה כמות מניות והדיבידנד Y שלו עדיין צפוי לגדול באותה המידה וממשיך להיות מחולק רבעונית.
    העובדה שיש לי עוד כספים בתיק Z לא משנה במאומה את הדיבידנד Y של תיק X.

ברשותך בוא ונתמקד בדוגמה הפשוטה של תיק X ללא הפקדות מחדש של דיבידנדים ועם משיכה של כל הדיבידנדים המתקבלים כמשכורת בלי השקעה מחדש (זו הדוגמה הכי פשוטה שמדגישה את ההבדל בין החזקת מניות עצמאית לבין כלי שעוקב אחרי מדד כמו קרנות מנוהלות).

בדוגמה הזו הדיבידנד Y שתיק X יחלק צפוי לגדול בעקביות בלי תנודות בין רבעונים וזה גם מה שקורה בפועל לתיק מפוזר מספיק.
    הקרנות המנוהלות (שעוקבות אחרי מדד אצולות דיבידנדים שאינו מאזן) לא מצליחות להגדיל את הדיבידנד Y בעקביות ולכן הן לא מהוות תחליף להשקעה עצמאית במניות דיבידנד.

המטרה המרכזית של Y יציב וגדל לא מושגת באמצעות הכלים הניתנים לרכישה (המדד עצמו לא ניתן לרכישה! אם אתה לא רוכש את כל המניות שבו לבד ובמקרה הזה אז אתה משקיע עצמאית...) כגון תעודות סל וקרנות נאמנות.

16. תל אביבי

תל אביבי משתמש בכיר

אני לא מחליט במה להשקיע לפי התזרים החודשי שלי אלא לפי מה שאני חושב שמשתלם, לכן אני לא הנושא :)
    אז אם כך, אפשר לסכם שהיתרון של ההשקעה במניות דיבידנד ספציפיות על פני ההשקעה בקרן שהתשואה שלה קצת מתנדנדת ברמה הרבעונית היא: ״ההשקעה במניות הדיבידנד הספציפיות מתאימה לשיטה שבה דעת מחשב את ההוצאות שלו״?

17. daat99

daat99 משתמש בכיר

@תל אביבי תרשה לי לסכם במקומך:
    השקעה במניות דיבידנד נועדה עבור אנשים שרוצים תזרים מזומנים יציב וגדל בלי תלות בגחמות מר שוק.

כמו כן אתה עדיין לא הסברת לי איזו השקעה חלופית יש לך שתספק תשואה גדולה יותר בטווח הארוך.

Matias Katz אוהב/ת את זה.
  18. שודד הפינג פונג

שודד הפינג פונג משתמש ותיק

דעת - לא נמאס לך כבר מהשרשור הזה?
    שואל ברצינות.

daat99 אוהב/ת את זה.
  19. daat99

daat99 משתמש בכיר

תשובה ברצינות:
    נמאס לי שאנשים טוחנים מים ומשווים דברים שאינם ברי השוואה אחד לשני.

למרות הנאמר לעיל לא נמאס לי לחשוף אנשים לגישה שונה להשקעות בשביל שכל אחד יחליט לעצמו מה השיטה שמתאימה לו.

אני אף פעם לא אמרתי שזו השיטה הכי טובה או שהיא מתאימה לכולם (אני חושב שהיא לא מתאימה לרוב המוחלט באוכלוסייה) אבל זה לא סותר את העובדה שידע זה כוח ולדעתי כולם צריכים לדעת מה האלטנרטיבות לפני שמשקיעים סכומים גדולים.

לעניות דעתי פמפום עיוור של שיטה אחת ויחידה (מדדים, דיבידנדים, אופציות, נדל"ן, מילוי לוטו/טוטו או כל דבר אחר) זו טעות קריטית שלא מקדמת את הציבור הרחב ורק הנגשת הידע הרלוונטי בשביל להכיר שיטות השקעה שונות יכולה להביא את הציבור הרחב למקום שבו הוא יכול לקבל החלטה מושכלת.

אני חושב שאדם שמשקיע בצורה מסויימת רק בגלל שהוא קרא עליה בבלוג מסויים (ולא משנה מה הצורה ואיפה הבלוג) עושה טעות קריטית וייטב לו אם הוא ימסור את כספו למנהל תיקי השקעות אקטיבי.

20. תל אביבי

תל אביבי משתמש בכיר

לא, לא הסכמנו:
    1. שום אפיק השקעה לא מציע תזרים מזומנים יציב. היציבות שאתה מציג היא על סמך השערה לא מבוססת שהתרבות האירגונית של חלוקת דיבידנדים על ידי חברות אמריקאיות גדולות תישאר.
    2. ההגדרה שלך של ״יציבות״ תפורה לחלוטין לשיטת ההשקעה שלך, מפני שאתה מגדיר ״יציבות״ על פני רבעון. אם היית מגדיר על פני שנה, למשל, אז לא היתה לך שום בעיה לרכוש את קרן הנאמנות עוקבת הדיבידנדים שהוצגה כאן במקום רכישת המניות האינדיבידואליות.

daat99, אורי ג., ogi ומשתמש נוסף אוהבים את זה.
מוזמנים להשתמש בקישורי השותפים הבאים כדי לקנות באמאזון , להוריד ספרי שמע, או להקים אתר אינטרנט משלכם (מדריך מפורט - כאן). תודה על תמיכתכם באתר.
טוען...
  1. אתר זה משתמש בעוגיות דפדפן. אין באמור בפורום כדי להוות ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בצרכיו של כל אדם.