• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

מח"מ של אגח ממשלתי ומדדים שלהם

mrish

משתמש רשום
דירוג
1
היי,
אשמח לעזרה בנושא.
מעונייו להשקיע באג"ח ממשלתי בחלק האג"חי דרך קרנות מחקות. אמנם נתוני העבר לא אומרים כלום על העתיד אבל אין הרבה דברים אחרים בשביל להעריך ביצועים ויכולות...

אני יודע שהסוג הפופלרי בתיקים של הסולידית היא מח"מ של 2-5. ואשמח להרחבה בנו אך בעשר שנים האחרונות מדדי ריבית קבועה לטווח של 5+ עשו 7% בשנה!!!! הם גם ירדו ב 20% במרץ האחרון ועדיין זה תשואה נפלאה לאג"ח אם מוכנים לעמוד בהפסדים מסוג זה. במיוחד שלא נראה שעידן ריבית אפס הולך להעלם בזמן הקרוב.

בנוגע לצמודות מדד - רק טווח ארוך נתן תשואה שנתית סבירה (4%) כל שאר הטווחים נמוכים עד כדי הפסד ודאי כתלות במספר הפעולות קניה/מכירה ועמלות אחרות.

בנוסף מאחר ואני רוצה להשקיע דרך מחקות - הריביות נצברות כמו דיבידנד של מניות (עד כדי מס). ע"פ הגיון זה יש שוב עדיפות לטווח הארוך שכן הוא מגלם סיכון גדול יותר ולכן יציעו עליו ריבית גבוהה יותר. והקרן תצבור יותר.

אבל

הסתכלתי על הרכב המדדים:

ממשלתי ריבית קבועה:
https://www.globes.co.il/portal/quotes/unlinked-fixed-rate-government-bonds

וצמוד מדד:

https://www.globes.co.il/portal/instrument.aspx?instrumentid=7374

ולהפתעתי - עבור צמודי מדד הריבית הגבוהה הם לרוב עבור אג"חים עם מחמ נמוך... ובשני המדדים יש הרבה אג"חים עם תשואת נטו (ואפילו ברוטו) שלילית!

אז איך הקרנות עלו כל כך?

אשמח לעזרה בנושא

בנוגע לצמודות מדד - רק טווח ארוך נתן תשואה שנתית סבירה (4%)

אפשר דוגמא לאג"ח צמוד טווח ארוך שנותן 4% ? אולי התכוונת ל 0.4% ? גם זה בספק אם יש.

אני יודע שהסוג הפופלרי בתיקים של הסולידית היא מח"מ של 2-5. ואשמח להרחבה בנו אך בעשר שנים האחרונות מדדי ריבית קבועה לטווח של 5+ עשו 7% בשנה!!!! הם גם ירדו ב 20% במרץ האחרון ועדיין זה תשואה נפלאה לאג"ח אם מוכנים לעמוד בהפסדים מסוג זה. במיוחד שלא נראה שעידן ריבית אפס הולך להעלם בזמן הקרוב.
תעשה מה שנכון לך ומה שהגיוני בעיניך, לא מה שפופולרי.
קח בחשבון שמידה והריבית בכל זאת תעלה בעוד מספר שנים, זה ישפיע על הניירות של 5+ בצורה משמעותית יותר. נסה להתאים את השיקול לטווח ההשקעה שלך.

אינני יודע לענות לך על כל השאלות, אבל יש נקודה אחת שאתה צריך לשים לב אליה.
ככל שמחיר האג"ח עולה, כך התשואה עליו יורדת. שאני מתבונן לדוגמא על ממשל שקלית 0327, אתה רואה שהמחירה השתנה בכ20%.
הדבר הזה גרם לירידה בתשואה ממנה לעומת מה שהיה בהתחלה.
שאתה רוכש אגח, באותה נקודה בדיוק, אתה יודע לחשב (נומינלית, בהנחה והמדינה תמשיך לכבד אותו) כמה כסף תקבל בעת הפדיון שלו (במקרה של האג"ח שציינתי, מרץ 27).
ככל שמחירו גבוה יותר, כך אתה תרוויח פחות.

לגבי תשואה שלילית נטו, אני גם לא מבין איך יש הגיון פיננסית לחיה כזו. מצד שני אני לא כ"כ מבין איך מחשבים מיסים באג"ח אז אולי זה תלוי בזה :)

לא יועץ לא מייעץ ולא איש מקצוע. כל הכתוב עלול להכיל טעויות.

לגבי תשואה שלילית נטו, אני גם לא מבין איך יש הגיון פיננסית לחיה כזו

חלק גדול מהגופים הרוכשים פטורים ממס על אג"ח ולכן התשואה נטו לא רלוונטית לגביהם.

כי התשואה האמיתית היא מדד+תשואה נטו.
אם המדד גבוה זה יכול להיות חיובי.
מעניין, אתה יכול לפרט קצת יותר בבקשה? שאלתי על כך פה ולא קיבלתי תשובות :(
למה מדד (אני מניח שאתה מתכוון למדד המחירים לצרכן)? אם כבר להיפך, שהמדד עולה השווי הריאלי (באג"ח לא צמוד) יורד, או שפספסתי משהו? האם בעמודת "תשואה נטו" לוקחים בחשבון אינפלציה (מניח שלא)?
ואיך מחשבים את זה בכלל, איך המיסים משולמים אם בפועל מחיר האגח גבוה יותר מערך הפידיון שלו + תשואה שלו בשנה האחרונה?
וגם מתי משלמים מיסים :)? בכל חלוקת קופות ובפדיון?

לא הייתי ברור, התכוונתי לאג"ח צמוד.

עבור אג"ח שקלי באמת אין הגיון בתשואה שלילית (אלא אם כן אתה יותר סומך על המדינה מאשר על הבנק, למשל).

באופן כללי ב"תשואה נטו" לעיתים קרובות יש טעויות בחישוב, מומלץ להתעלם.

לא הייתי ברור, התכוונתי לאג"ח צמוד.

עבור אג"ח שקלי באמת אין הגיון בתשואה שלילית (אלא אם כן אתה יותר סומך על המדינה מאשר על הבנק, למשל).

באופן כללי ב"תשואה נטו" לעיתים קרובות יש טעויות בחישוב, מומלץ להתעלם.
תודה רבה! אבל זו הנקודה, כמו שרואים בלינקים שהוא קישר, יש אג"ח שאינו צמוד (יותר מאחד למעשה) שהתשואה נטו שלו שלילית.
מה שzohare אמר עושה הגיון, עדיין עיוות בשוק אבל יש בזה היגיון אז אולי זו הסיבה..

אז איך נכון לחשב את התשואה נטו? איך המיסים משולמים על אג"חים (לא צמודים, אם זה משנה)?
לדוגמא אם לוקחים מיסים בכל קופון, אז כל חישוב הIRR הוא קצת מעוות במקרה של חשבון לא פטור..

תודה על עזרתך והסבריך :)

אז איך נכון לחשב את התשואה נטו?
אני לא יודע, כנראה יש פה משהו מסובך כי הרבה טועים פה.

איך המיסים משולמים על אג"חים (לא צמודים, אם זה משנה)?
למיטב הבנתי, על אג"ח לא צמוד תשלם מס של 15% על הקופונים.
בעצם זה יותר מורכב, כי במחירים של היום אתה תקנה אותו ביותר מ- 100 ובפדיון תקבל עליו 100, מה שיוצר לך הפסד מס. אותו אפשר לבטל עם המס על הרווחים. אבל במקום להסתבך עם זה: התשואה לפדיון (ברוטו) אומרת כמה תקבל בתכלס אחרי כל הקיזוזים ולפני מס.

אני לא יודע, כנראה יש פה משהו מסובך כי הרבה טועים פה.

למיטב הבנתי, על אג"ח לא צמוד תשלם מס של 15% על הקופונים.
בעצם זה יותר מורכב, כי במחירים של היום אתה תקנה אותו ביותר מ- 100 ובפדיון תקבל עליו 100, מה שיוצר לך הפסד מס. אותו אפשר לבטל עם המס על הרווחים. אבל במקום להסתבך עם זה: התשואה לפדיון (ברוטו) אומרת כמה תקבל בתכלס אחרי כל הקיזוזים ולפני מס.
כן אבל בטווח הארוך יש משמעות גדולה אם אתה משלם 15% מס בכל קופון ואז מקבל "קיזוז מס" בפדיון (שיכול לקחת גם עשור ויותר) לבין אם הקיזוז קורה מנקודת ההתחלה.. (כסף שאתה "מאבד" למס הכנסה מההתחלה ולא תוכל לצבור עליו תשואה).
או שפספסתי משהו?

להבנתי זה המצב.
בקרן מחקה אין את הבעיה הזו כי הקרן לא משלמת מס פנימית (אבל יש דמי ניהול במקום).
דמי ניהול וגם 25% מס ריאלי (אפילו בקרן שרוכשת רק אג"ח שאינו צמוד) לעומת 15% מס נומינלי (על אגח שאינו צמוד), או שאני טועה?
החישוב של "מה עדיף" הופך להיות מורכב P:

תודה על התשובות.

אני מסתכל על המדדים ולא על אגח בודדות.

ממשלתי צמוד מדד ל 5+ עשה ב 10 שנים האחרונות כ 35% מייצג תשואה שנתית ממוצעת (שכחתי לציין ZOHAR) של 3%+ (תלוי אם מסתכלים לפני או אחרי מרץ האחרון).

אם אני מסתכל על טווחים קצרים יותר התשואה נמוכה בהרבה (וגם ירד פחות במרץ) - אבל בשילוב עמלות ופעולות קניה/מכירה מידי פעם אין טעם ללכת אליהם בכלל - במיוחד בצמודי מדד.

אז האם לבסס תיק השקעות על מניות בלבד!? פשוט אין חלק הגנתי בימים אלו? אפשר להגיד את זה גם לפני 5 שנים ועדיין שקליות ארוכות טווח השיגו תשואה שלא הייתה מביישת מדדי מניות. נוכח המצב הטווח הזה הוא היחידי שמסוגל לספק משהו בחלק האג"חי....מה אתם עושים?

ובלי קשר לדיון המעניין שנעשה פה וקצת נגרר לחישובים. מה דוחף את המדדים האלה למעלה אם חלק לא קטן המרכיבים אם תשואה שלילית!? האם הקרן שצוברת ריביות משנה את התמונה מהתייחסות לאג"ח כבודדים?

ממשלתי צמוד מדד ל 5+ עשה ב 10 שנים האחרונות כ 35% מייצג תשואה שנתית ממוצעת (שכחתי לציין ZOHAR) של 3%

אין שום הגיון בלבדוק מה עשו האגחים בעבר כדי להחליט על השקעה בימים אלה. היסטורית היה מעבר מסביבת ריבית גבוהה לסביבת ריבית אפסית ולכן התשואות היו גבוהות. תאר לעצמך שלפני 20 שנה היה היה אפשר לקבל ריבית 4% בבנק ולכן תשואות אג"ח לטווח ארוך היו גבוהות (אחרת אף אחד לא היה קונה אותם) אג"ח כאלה עלו משמעותית בערכן ככל שירדה הריבית. רק אם הריבית תמשיך לרדת גם בשנים הבאות (כלומר תהפוך להיות שלילית) אז התשואה על האג"חים יכולה להמשיך ולהיות גבוהה. אם הריבית תעלה, השקעה כזאת תיגמר בהפסד.

פשוט אין חלק הגנתי בימים אלו?

תבדוק פקדונות בנקאיים.

בוודאי שיש, רק אין מה לצפות בו לתשואה.

הורדת ריבית.
אני תוהה עם בסביבת תשואות כזו ישנה סיבה להעדיף אג"ח ממשלתי על פני פקדון בנקאי או אפילו להשאיר את ה"הגנה מדיפלציה" (+חלק הגנתי) שלי בתור מזומן.
במיוחד אם לוקחים בחשבון את עמלות הקניה ופדיון :(

לא יועץ לא מייעץ ולא איש מקצוע. כל הכתוב עלול להכיל טעויות.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
G חישוב מח"מ של משכנתא שוק ההון 0
נ מח"מ של קרן השתלמות שוק ההון 7
א איך מק"מ בעל מח"מ זהה לאג"ח נותן תשואה גבוהה יותר שוק ההון 5
א איך יכול להיות שאג"ח מדינה לא צמוד עם מח"מ גבוה נותן תשואה נמוכה\דומה למק"מ? שוק ההון 2
G אלטרנטיבה לפיקדון ומק״מ - אג״ח קונצרני עם מח״מ קצר שוק ההון 3
א קרנות אג"ח שקליות לא צמודות עם מח"מ קצר, כיצד מושפעות מהריבית ? שוק ההון 1
ד חישוב מח"מ ועוד שאלות לגבי תיק-השקעות-שוקולד-מריר שוק ההון 5
ש אג"ח דולרי ממשלתי צמוד-מדד קצר-מח"מ שוק ההון 5
B מח"מ באנגלית פוסטים מאיכות נמוכה 1
V VGSH מול VGIT - מח"מ שונה אבל תשואה זהה? שוק ההון 5
A העלאת ריבית: הקשר שבין מח"מ לירידת אג"ח שוק ההון 7
ה אג"חים - מחיר, מח"מ ותשואה שוק ההון 8
משקיע מתחיל מח"מ ותשואות ולפדיון בקרנות אג"ח זרות שוק ההון 6
V מח"מ סינטטי/סולם אג"חים - רק לוודא שהבנתי נכון: שוק ההון 1
S האם מדד חלקי סקטוריאלי של סנופי נחשב מדד מבחינת גמל IRA? שוק ההון 0
M הסכם הצטרפות של ברוקרים - להיות רגוע? שוק ההון 8
B כרטיס אשראי של IBK צרכנות פיננסית 1
R איך מוצאים פוליסת חיסכון בעלת יחס גבוהה של נכסים לא סחירים? שוק ההון 9
MaorRocky סכנות של קניית קרקע לפני אישורים נדל"ן 17
Y רעיונות מה לעשות עם זכויות של ישראכרט? צרכנות פיננסית 0
חתול לילה מה צריך להיות הדרוג של אג"ח ישראלי? שוק ההון 16
N שאלה בנוגע למיסוי של אופציות ו RSU מיסים 3
וינסנט זיכוי/החזר מס בגין מיסוי במקור של דיבידנדים מארה"ב ע"י ברוקר זר מיסים 23
L כרטיס אשראי קורפורייט של ישראכרט - עמלת מט"ח 0 צרכנות פיננסית 9
ס האם אפשר לקזז ירידת ערך של רכב ממס רווחי הון מיסים 3
R עזרה בניהול החשבונות של ההורים שוק ההון 12
MaorRocky קופת גמל לא מחזירה לי תשואה של השוק ואני לא מבין למה שוק ההון 2
מ מיסוי אמריקאי של תשלומי מילואים מיסים 9
I אופציה CALL על קרן סל של בלקרוק שוק ההון 1
ש איך עושים סדר בכל הבלגן של חסכונות/פנסיה/השתלמות וכו'? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
ש חסרונות של פנקס קבלות ממוחשב לעומת ידני? מיסים 6
מ שוקל העברת תיק השקעות לIB, העברה של קרנות שקליות ותהיות לגבי התיק שוק ההון 7
K חברה משותפת בבעלות של כמה חברות יזמות והגדלת הכנסות 12
A חובת הגשה של טופס 134 בדוח השנתי מיסים 0
B תשואות של מסלול פנסיה לפי חודש (מחקה מדד s&p 500) פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
G נייר ערך של 50 החברות הגדולות ב-s&p שוק ההון 6
K האם שוק המניות לא יכול להיות מימוש של מעבר פשוט בין סוגי משאבים שוק ההון 47
קפיטליסט_מרושע המלצה: "כסף קטן" - ספרוני חינוך פיננסי לילדים של בנק ישראל התפתחות אישית 0
R לא מוצא את ZPRX במערכת ספארק של מיטב שוק ההון 4
ש התנהלות של עוסק פטור כלפי מס הכנסה מיסים 8
J גלגל החיים (או הפרמידה) של הפנסיה, ו-IRA פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 11
S מיטב טוענים שכדי לסחור ב - IB דרכם צריך תיק של לפחות 25K דולר, האם מישהו מכיר את ההגבלה הזו והאם יש משהו לעשות בנידון? שוק ההון 4
E האם קרן אירית של בלקרוק משלמת מס רווחי הון מקוזז אינפלציה או מקוזז הפרשי שערי מט"ח? שוק ההון 3
T מהי "שָנָה" בהגדרת תושב חוזר ותיק, טופס 113 של מס הכנסה מיסים 3
Z אם מתחרטים יום אחרי על מכירה של מנייה שהוחזקה שנים שוק ההון 4
P להיות הגירסה הכי טובה של עצמך. התפתחות אישית 14
ה הפסיכולוגיה של הכסף - הספר צרכנות פיננסית 2
S חבות מס של ידועים בציבור כשלאשה אין הכנסה חייבת במס מיסים 2
I משיכת פנסיה - עניין של מיסוי אוף טופיק 4
עלילה מסלול חוות דעת על תמהיל של יועץ נדל"ן 32

נושאים דומים

Back
למעלה