• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

מחפשת עצמאים כלכלית

האופטימית

משתמש רגיל
דירוג
976
היי לכם סולידים יקרים

הרבה מאוד פעמים כשאני אומרת לאנשים שאני רוצה לפרוש מוקדם התגובה שאני מקבלת היא "טוב את באמת אופטימית" בנימת זלזול.

אני רוצה לכתוב על אנשים שהגיעו לעצמאות כלכלית ופרישה מוקדמת הרבה לפני גיל פרישה. רצוי בגיל צעיר ורצוי בדרך שהיא קצת פחות שגרתית. אז אם יש כאן מישהו שהגיע לעצמאות כלכלית ורוצה להתראיין אני אשמח להפיץ את הבשורה והתקווה לאחרים

תודה רבה :)

רצוי בגיל צעיר ורצוי בדרך שהיא קצת פחות שגרתית.
כדי לתת תקווה להמונים לא עדיף דווקא להראות דוגמאות שעשו את זה בדרך כן שגרתית? אחרת תמיד תהיה הטענה "טוב, יש לו כשרון מיוחד לבחירת צבעונים" או "זו לא חוכמה, ההורים שלה מסינגפור"

אם את לא חיה בצורה סגפנית ובוחרת להביא לילדים לעולם, הסיכוי שלך לפרוש בגיל 40 הוא אפסי אלא אם את עילוי בתחום רווחי במיוחד, נולדת להורים הנכונים או שזכית בפיס. התיק הדרוש לעצמאות כלכלית "מלאה" לזוג הממוצע הינו לפחות 5 מיליון שקלים (בהנחה של הוצאה חודשית של כ-15 אלף שקל) ולמרבית האנשים בהחלט מדובר בפנטזיה. מנגד, הלקח הרלוונטי שאנשים צריכים ללמוד הוא "אנטי-שבירות" - גיוון מקורות הכנסה, צמצום הוצאות מיותרות, תזרים מזומנים חיובי ואסטרטגיית השקעה הגיונית.

נערך לאחרונה ב:
אם את לא חיה בצורה סגפנית ובוחרת להביא לילדים לעולם, הסיכוי שלך לפרוש בגיל 40 הוא אפסי אלא אם את עילוי בתחום רווחי במיוחד, נולדת להורים הנכונים או שזכית בפיס. התיק הדרוש לעצמאות כלכלית "מלאה" לזוג הממוצע הינו לפחות 5 מיליון שקלים (בהנחה של הוצאה חודשית של כ-15 אלף שקל) ולמרבית האנשים בהחלט מדובר בפנטזיה.

אדם סיים צבא בגיל 21, התחיל ללמוד הנדסה/מדמ"ח, מגיל 24 מתחיל לעבוד עד גיל 40, נניח בשכר של 13K נטו על כל התקופה (הערכה מאוד מצמצמת למיטב הבנתי והיכרותי עם השוק). מתוכם חוסך 8K --> חסכון שנתי של 100K.
משקיעים את החסכון בתשואה ממוצעת של 5%. בגיל 40 מחזיק בהון של בערך 2.3 מיליון ש"ח.
אדם פוגש את חווה (הוא יכול לפגוש גם את אדם2, אבל אדבוק במשפחה הישנה), הייטקיסטית בסטטוס דומה. סה"כ מגיעים לשווי נקי של 4.6 מיליון ש"ח בגיל 40.
לגבי מופרכות התרחיש הנ"ל - להערכתי, כל הייטקיסט שהתחיל לעבוד בתחילת שנות ה-2000 נמצא יחסית קרוב למצב הזה אם הוא שמר על משמעת וצורת השקעה מסודרת במשבר של 2008. כמה זוגות הייטק כאלה יש? אני משער שכ-1% מהאוכלוסיה. גם אם מדובר ב-0.1% מהאוכלוסיה, אלו עדיין 8000 איש שמהלכים בינינו.

הערות והנחות:
1. זוג+2 יכולים לחיות מ-10K בחודש.
2. ה-13K נטו לחודש עמוק אל תוך העשור הרביעי לחיים הוא הערכה שמרנית להייטקיסט הממוצע. אניח שהיא לוקחת בתוכה גם תקופות אי-עבודה.
3. כדי לקבל 200-300K מאיזו ירושה מהסבא והסבתא לא צריך להיוולד ל"משפחה הנכונה". זה לא משהו כ"כ נדיר. בכל מקרה, החישוב אצבע שלי לא לוקח את זה בחשבון.
4. לקבל סיוע מההורים של 1000-2000 ש"ח בחודש לא צריך להיוולד ל"משפחה הנכונה". הורים שעבדו בעבודות ממוצעות, חסכו והשקיעו לא אמור להיות משהו כ"כ נדיר בארץ. מניסיון. בכל מקרה, החישוב אצבע שלי לא לוקח עזרה כזו בחשבון.

כדי לתת תקווה להמונים לא עדיף דווקא להראות דוגמאות שעשו את זה בדרך כן שגרתית?
+1

הרבה מאוד פעמים כשאני אומרת לאנשים שאני רוצה לפרוש מוקדם התגובה שאני מקבלת היא "טוב את באמת אופטימית" בנימת זלזול.
מהמעט פעמים שאמרתי דבר דומה למדתי שעדיף לא לדבר על פרישה מוקדמת. אם רוצים לעורר הזדהות והתעניינות מהצד השני, אפשר לדבר על "הורדת הילוך", "בטחון כלכלי שלא תלוי במעסיק" וכדומה.

נ.ב. חיים מאושרים ומלאים שבהם מגשימים חלומות ומטרות חשובים בד"כ יותר מאשר חלום הפרישה המוקדמת.

אני מסכים שזה אפשרי, אבל אחוז אחד זה בהגדרה היוצאים מן הכלל. מבחינת ההוצאות, ההנחות שלך קיצוניות לטעמי ולא מייצגות את האוכלוסיה שלא נחשפה מראש להלך הרוח הסולידי (קרי, אם אתם לא שני הייטקיסטים שעבדו כל החיים בשכר גבוה מעל הממוצע וחיים בצניעות). לחסוך מאה אלף שקל בשנה משכר של 13 נטו בחודש? הנחה סבירה מבחינתך זה שיעור חסכון של למעלה מחמישים אחוז?

נערך לאחרונה ב:
1. זוג+2 יכולים לחיות מ-10K בחודש.
מאתגר.
כדי להרוויח שתי משכורות כפי שכתבת צריך כנראה לגור במרכז או עם נגישות למרכז.
כששני בני הזוג עובדים במשרה מלאה, הטיפול בילדים יקר מאד (ובניגוד למה שאנשים צעירים חושבים, הוא ממש לא נגמר בגן פרטי שעולה 2500 ש"ח).
אז בהנחה שיש הוצאות דיור, הסכום שנותר לגידול 2 ילדים הוא מאד מאד נמוך (בפרט למי שמרוויח כ-50K בחודש לתא משפחתי - מחוץ לפורום יש קשר מסויים בין הכנסה לרמת הוצאות).
לסיכום, אני לא חושב שמה שכתבת בלתי אפשרי, אבל מתאים לקומץ זעיר באוכלוסיה. הרבה פחות מפרומיל, לדעתי.

עריכה: מאחר שאתה מדבר על הזנב הסטטיסטי, הסיכוי למצוא זוגות כאלו, לדעתי, הוא דווקא לא בין שכירים, אלא בין עצמאים. מסעדה מצליחה או יבוא של מוצר שתופס נותנים לך תוך שנים ספורות מה שהשכיר בדוגמה שלך מרוויח בעשרים שנה (ושוב, מדובר בזנב. בתוחלת המצב שונה לגמרי כמובן).

נערך לאחרונה ב:
אם מחשיבים קהש/גמל, 100k אינם סכום בשמיים לזוג.
נניח משכורת 25k בחודש,כלומר 30k חיסכון בשנה*2=60k רק מקה"ש.
חיסכון של עוד 4k בחודש לזוג,מביא את המשפחה ל 108,000 ₪

לחסוך מאה אלף שקל בשנה משכר של 13 נטו בחודש? הנחה סבירה מבחינתך זה שיעור חסכון של למעלה מחמישים אחוז?
Been there, done that D: (בינתיים אני קצת "מתקלקל" ומתפנק יותר, בהתאם להתפתחויות החיוביות מהצפוי בשווי הנקי שלנו)

ההנחות שלך קיצוניות לטעמי ולא מייצגות את האוכלוסיה שלא נחשפה מראש להלך הרוח הסולידי
ההנחות בדבר השכר נטו והתשואה בשוק ההון גם הן קצת קיצוניות. לכיוון השני. להערכתי, "זוג הייטק" שהתחיל את הקריירה בתחילת שנות ה-2000 הוא בסיכוי סביר להיות בתחילת תקופת הפרישה שלו היום. אסור לשכוח שלבנקים המרכזיים הייתה תרומה לא קטנה לכך, תרומה שכנראה תהיה קטנה יותר בעתיד.

לסיכום, אני לא חושב שמה שכתבת בלתי אפשרי, אבל מתאים לקומץ זעיר באוכלוסיה. הרבה פחות מפרומיל, לדעתי.
האופטימית מגייסת עדים לפרישה מוקדמת. אם מדובר ב-0.1% מהאוכלוסיה או ב-0.01% מהאוכלוסיה עדיין מדובר בלפחות 1000 איש. כל כוונתי הייתה לכתוב ש"לא בשמיים היא". אגב, אם המספרים "לא מסתדרים" - תמיד אפשר להאריך את גיל 40 לגיל 45.

נ.ב. עניין ה"זוג הייטק" קצת שחוק אבל לא הכרחי. אשת מכירות טובה שמרוויחה עמלות מכירה ומתכנת, יזמית נדלן (@סנופי ?) ובן זוגה, שיפוצניק חרוץ שעובד 6 ימים בשבוע ואשתו המורה החרוצה שמעבירה שיעורים פרטיים ב"שחור" - העניין הזה בהחלט אפשרי אם מתנהלים נכון, חוסכים, מתייעלים, משקיעים, ומקבלים עזרה צנועה מאלת המזל (או מג'נט יילן D:).

כל הכבוד.
האופטימית מגייסת עדים לפרישה מוקדמת
אני חושב שהאופטימית מנסה להעביר את המסר ש"כל אחד יכול". ברגע שהיא תשלוף את נתון שיעור חסכון של 50 אחוז, כנראה שהיא תאבד את הקהל שלה.

האופטימית מגייסת עדים לפרישה מוקדמת. אם מדובר ב-0.1% מהאוכלוסיה או ב-0.01% מהאוכלוסיה עדיין מדובר בלפחות 1000 איש. כל כוונתי הייתה לכתוב ש"לא בשמיים היא". אגב, אם המספרים "לא מסתדרים" - תמיד אפשר להאריך את גיל 40 לגיל 45.
ברור. עניתי לפוסט שלך שדיבר על מספר האנשים שאצלם זה אפשרי.
אין מחלוקת שמי שנחוש ויש לו נתוני פתיחה נכונים, יכול להצליח בלי קשר לשאלה כמה דומים לו קיימים.
ואם הארכת לגיל 45, אז לא צריך לחפש רחוק. רוב פורשי הצבא עונים להגדרה.

המפתח לעצמאות כלכלית אם תחשבו על זה, מסתתר לרוב בין קירות הבטון של דירה למגורים, בה מחזיקים מרבית הזוגות הצעירים.
כאשר מוצר הצריכה היקר ביותר עבור המשפחה הממוצעת, קרי דירת מגורים, מומר בנכס מניב (דירה להשקעה, תיק דיבידנד, הכנסה הנובעת מאתר אינטרנט), המייצר תשואה של לפחות 4-4.5 אחוז, נכס כזה יכולה לשמש בסיס לצמיחה כלכלית מהירה.
זה ועוד איזה אפשרי, צריך לצאת מכבליי האוטומט החברתי ולזכור שדירת מגורים היא התחייבות היוצרת, הוצאה חודשית קבועה. לעומת נכס, המייצר הכנסה חודשית קבועה.

כדי לתת תקווה להמונים לא עדיף דווקא להראות דוגמאות שעשו את זה בדרך כן שגרתית? אחרת תמיד תהיה הטענה "טוב, יש לו כשרון מיוחד לבחירת צבעונים" או "זו לא חוכמה, ההורים שלה מסינגפור"
הסיבה היא שיש לי מרואיינים כבר בדרכים שגרתיות יותר, לכן אני מחפשת דרכים קצת פחות שגרתיות כדי להראות את המגוון :)

אם את לא חיה בצורה סגפנית ובוחרת להביא לילדים לעולם, הסיכוי שלך לפרוש בגיל 40 הוא אפסי אלא אם את עילוי בתחום רווחי במיוחד, נולדת להורים הנכונים או שזכית בפיס. התיק הדרוש לעצמאות כלכלית "מלאה" לזוג הממוצע הינו לפחות 5 מיליון שקלים (בהנחה של הוצאה חודשית של כ-15 אלף שקל) ולמרבית האנשים בהחלט מדובר בפנטזיה. מנגד, הלקח הרלוונטי שאנשים צריכים ללמוד הוא "אנטי-שבירות" - גיוון מקורות הכנסה, צמצום הוצאות מיותרות, תזרים מזומנים חיובי ואסטרטגיית השקעה הגיונית.

די בטוחה שאפריך את הטענה שלך כשאפרסם את הראיונות :)

כל הכבוד.

אני חושב שהאופטימית מנסה להעביר את המסר ש"כל אחד יכול". ברגע שהיא תשלוף את נתון שיעור חסכון של 50 אחוז, כנראה שהיא תאבד את הקהל שלה.

נכון, זה בדיוק המסר שאני מנסה להעביר.

כבר פרסמתי מזמן את שיעור החיסכון שלי, למרות שהוא עלה קצת מעל ל-50%.

בכל מקרה, נראה שזה מסקרן אז אספר על דרכים קצת אחרות להגיע להכנסה פסיבית, זה לא בהכרח רק מהשקעות, הנקודה שלי היא להראות את הדרכים השונותך

- יש לי סופר שמתפרנס היום היטב מספרים שהוא הוציא
- יש לי מישהו בן 23 שהגיע ממשפחה עם בעיות כלכליות קשות, הבין שהוא חייב לתמוך במשפחה, תוך כדי שהוא בצבא הקים כמה עסקים אינטרנטיים ובאמצעות שיווק שותפים מרוויח היום מספיק כדי לכלכל את עצמו ולעזור למשפחה
- מישהי שמרוויחה משיווק רשתי כבר הכנסה פסיבית ברמה שהיא יכולה לחיות ממנה
- מישהו שמרוויח כסף מגוגל אדסנס בזכות אתר מצליח

אלו בערך הכיוונים הפחות מוכרים שחיפשתי. יש גם אנשים משוק ההון ונדל"ן שהצליחו לפרוש ולעשות את השינוי שרצו אבל בעיקרון המטרה שלי היא אכן להראות שיש כל מיני דרכים להגיע לעצמאות כלכלית. זה לא קשור להורים הנכונים, לא קשור למצב הכלכלי שהגעתם ממנו ולא קשור לכמה מרוויחים בעבודה. זה כן קשור ליכולת לחשוב מחוץ לקופסא, להתמיד גם כשקשה ולשחות נגד הזרם.

בעיני רוב הדוגמאות שאת נותנת הן של אנשים שבחרו לעבוד כעצמאים בדרכים שונות ומגוונות.
יש גם תהום בין אנשים שיכולים לפרוש וכאלה שממשיכים למרות שהם יכולים לפרוש.
הפרישה של שני בני הזוג מעיסוק שהביא אותם לעצמאות כלכלית והתפנות לעשייה אחרת (ולא בהכרח רווחית) היא נחלתם של בודדים.

ולזכור שדירת מגורים היא התחייבות היוצרת, הוצאה חודשית קבועה. לעומת נכס, המייצר הכנסה חודשית קבועה.
הטיעון הזה חוזר הרבה פעמים בבלוג, וצר לי, אבל אני לא מבין אותו.
מה ההבדל בין לגור בדירה בבעלות, לבין להשכיר דירה בבעלות תמורת 5000 שח בחודש, ולשכור במקומה דירה למגורים ב-5000 שח לחודש?

הטיעון הזה חוזר הרבה פעמים בבלוג, וצר לי, אבל אני לא מבין אותו.
מה ההבדל בין לגור בדירה בבעלות, לבין להשכיר דירה בבעלות תמורת 5000 שח בחודש, ולשכור במקומה דירה למגורים ב-5000 שח לחודש?

ריבית על המשכנתא ותשואה אלטרנטיבית על ההון העצמי.

ריבית על המשכנתא ותשואה אלטרנטיבית על ההון העצמי.
נראה לי שענית על שאלה אחרת. לא על מה ששאלתי.
הדירה בבעלות בכל מקרה (סנופי ידועה בפורום כמשקיעת נדלן). אז אם קימת משכנתא היא קימת בשתי האפשרויות שציינתי, ובשתיהן אין תשואה אלטרנטיבית על ההון העצמי כי נרכשה דירה.

די בטוחה שאפריך את הטענה שלך כשאפרסם את הראיונות
לא טענתי שזה לא אפשרי. טענתי שיש כמות זניחה של אנשים כאלו. הדוגמאות שנתת גם בעייתיות: משווקי שותפים למיניהם וסופרים הם גם לא דוגמה לעצמאות כלכלית, אלא סך הכל למקורות הכנסה פאסיבים-למחצה (שחלקם הגיעו למצבם הנוכחי אחרי עבודה מאומצת רבה וכישרון) ושיכולים להעלם "מחר בבוקר".

ההגדרה שלי להכנסה פאסיבית כנראה שונה משלך - נכסים שמשלמים לי מעצם קיומם עם קולרציה אפסית למידת ההשקעה שלי בהם, ושאין שום צורך בידע, זמן או יכולות מיוחדות על מנת לרכוש אותם, ושהינם עמידים בפני "זעזועים" - זוהי הכנסה פאסיבית להגדרתי.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
N מחפשת המלצה לקופת גמל לעצמאי פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
ר בת 25, מחפשת כיוונים תעסוקתיים יומני מסע אישיים 13
Cleo מחפשת את הספר "כספך או חייך" בעברית אוף טופיק 1
R מחפשת יועץ השקעות עם רישיון של הרשות לניירות ערך פוסטים מאיכות נמוכה 0
ס מחפשת כיוון התפתחות אישית 3
M מחפשת תובנות שוק ההון 30
נ מחפשת "מנוע צמיחה" לתיק שלי... שוק ההון 61
ט מחפשת שרשור על השקעה לטווח קצר שוק ההון 4
L מחפשת פתרון לפקס (שליחה וקבלה) יש יותר זול מ-50₪ לשנה? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 27
א מחפשת השוואה של עוקבי S&P לS&P שוק ההון 2
מ מדינת ישראל מחפשת סולידיות וסולידים! שוק ההון 25
T מחפשת , למסירה או השאלה , עגלת אחים: מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 0
חסכונית מחפשת שרשור לגבי הורים וכסף אוף טופיק 1
רחל וויטיס מחפשת יועצ/ת השקעות לאירוח בפורום נשואים טריים אוף טופיק 16
דעתנית מחפשת ייעוץ עסקי בליווי אימון אישי התפתחות אישית 20
Stardust מחפשת אפילקציה שתחסום כל דרכי ההתקשרות איתי מקונטקט מסויים ובשעות מסויימות אוף טופיק 7
H מחפשת את הדרך הנכונה להתחיל את החיים בשביל להגיע לעצמאות כלכלית יומני מסע אישיים 49
שרון מחפשת פלאגין של ענן תגיות אמין ומעודכן שתומך בעברית אוף טופיק 0
ק מחפשת רעיונות למתנות זולות, שיתפסו ע'י המקבלים כלא זולות מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 24
H מחפשת מחשב נייד ללימודים אוף טופיק 14
efrat מחפשת אפליקציה לניהול הוצאות בנייד אוף טופיק 5
אני חדש אני חדש (יוצא לחיים עצמאים) - האם אפשר להתמקח על דמי וועד גבוהים בדירות להשכרה? נדל"ן 44
א הפקדת עצמאים לקרן השתלמות: אי בהירות לגבי תקרת פטור ממס רווחי הון פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
דור דורים הגדרת אחוזי הפקדה בקרן פנסיה של עצמאים צרכנות פיננסית 11
סטרבו דמי אבטלה - תקופות אכשרה\עצמאים צרכנות פיננסית 5
ITS עצמאים - התייעלות שנתית - כיצד אתם משתפרים כלכלית ואישית משנה לשנה? התפתחות אישית 8
S סקר: עצמאים מרוויחים יותר ? אוף טופיק 3
Z תקרת ההפקדה לפנסיה עצמאים. אם מי ששכרו נמוך מהרף של 200K+ ומפריש שוק ההון 7
דנונה זוג עצמאים והפרשה לקרן השתלמות שוק ההון 4
מ עצמאים - ניהול חשבונות לבד עם עם רו"ח? צרכנות פיננסית 10
ס מיסוי עצמאים מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 3
ח החלטת בית הדין בהאג והתארגנות כלכלית לקראתה פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 12
Y איך להגיע לעצמאות כלכלית? פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 32
A מעבר לקטנוע חשמלי - כדאיות כלכלית לעומת חסרון טווח הנסיעה מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 7
O בדרך לעצמאות כלכלית.. הרהורים יומני מסע אישיים 34
N קנית דירה ראשונה למגורים - התאבדות כלכלית או החלטה חכמה? נדל"ן 8
T זוג סולידי עם שאיפות לעצמאות כלכלית יומני מסע אישיים 13
ס יומן מסע בדרך לחירות כלכלית יומני מסע אישיים 13
W זוג בני כמעט 30 שרוצים להתפתח כלכלית- חוסכים כל חודש 14 אלף ורוצים להשקיע שוק ההון 12
whybe יעוץ השקעות בראי עצמאות כלכלית פוסטים מאיכות נמוכה 5
P מדד איכות חיים 2020 (למ"ס) - שביעות רצון כלכלית אוף טופיק 0
A התנהלות כלכלית הורה מזדקן אוף טופיק 13
אחת שרוצה לדעת מחיילת לעצמאית (כלכלית) יומני מסע אישיים 27
P חשבתם פעם להצביע לפי מדיניות כלכלית ? פוסטים מאיכות נמוכה 32
S המסע לעצמאות כלכלית (בן 21) יומני מסע אישיים 33
M רכישת רכב. מה הדבר הנכון כלכלית? צרכנות פיננסית 18
השקעה לא מזל איזה משפט/מוטו מלווה אתכם לעצמאות כלכלית ? פוסטים מאיכות נמוכה 3
M מסודר כלכלית ואלהורי - מתקשה למצוא משמעות בחיים התפתחות אישית 86
L באמת יש התאוששות כלכלית? לפעמים נדמה שלא פוסטים מאיכות נמוכה 8
M עשיתי תוכנית כלכלית, לפני שמתחיל רוצה לוודא שלא טעיתי בדרך שוק ההון 25

נושאים דומים