• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.

מחיקת הלוואה או השקעה?

odedia

משתמש סולידי
דירוג
10
מתלבט לגבי האסטרטגיה הנכונה עבורי:

יש לי הלוואת בלון על סך 167,000 שקלים שתיפרע בסוף 2022. נכון להיום אני משלם עליה כ-170 שקלים בחודש (הריבית בלבד). בסוף 2022 עלי לשלם את מלוא הסכום.
יש לי אפשרות לשלם את ההלוואה, או לחלופין להמשיך להשקיע את הכסף הזה (ביחד עם חסכונות אחרים) עד לסוף 2022 ורק אז לשלם אותה.

מצד אחד, ייתכן שהסכום שארוויח יכסה את עלות הריבית וארוויח יותר, מצד שני אני עלול להפסיד ובכל מקרה יש לי חוב, אז אולי עדיף למחוק אותו בהקדם.
מתלבט מה יותר נכון בטווח קצר של 3 שנים.

adamshalev

מודרטור
דירוג
22,706
מה הריבית עליה?
אם אתה משקיע את הכסף אז במה אתה מתכוון להשקיע אותו וכמה אתה מצפה להרוויח על ההשקעה אחרי מס ?

odedia

משתמש סולידי
דירוג
10
ריבית של 1.25% (נכון לעכשיו, זה צמוד לפריים).
לגבי השקעה חלופית - שאלה טובה. אפשר להשקיע סולידי כדי להפחית סיכון, אבל אז עולה השאלה אם זה משתלם בכלל.

adamshalev

מודרטור
דירוג
22,706
זאת ריבית מעולה. אפשר להשקיע בהרבה דברים שיש להם תוחלת יותר גבוה מזה, אבל כיוון שצריך להחזיר את ההלוואה עוד 3 שנים (קרי השקעות שמצריכות תקופות אחזקה גבוהות מזה הן סיכון) ובשקלים (קרי השקעות שחשופות למטבע אחר הן סיכון) אין המון אפשרויות חסרות סיכון. שום דבר בעצם לא חסר סיכון.

בת העמק

משתמש בכיר
דירוג
13,352
מצד אחד, ייתכן שהסכום שארוויח יכסה את עלות הריבית וארוויח יותר, מצד שני אני עלול להפסיד ובכל מקרה יש לי חוב, אז אולי עדיף למחוק אותו בהקדם.
יש מצב שתפסיד יותר מדי ולא יהיה לך איך להחזיר את כל הקרן בבת אחת? או שבכל מקרה יש לך בוודאות את היכולת להחזיר? או להאריך את הבלון?
הלוואת בלון היא מצויינת אם אתה משתמש בה לצורך השקעות או יודע שתקבל כסף בוודאות וגם זה דורש עצבי ברזל. מה הסיבה שביקשת בלון ולא הלוואה רגילה?

KickR

משתמש בכיר
דירוג
3,104
בעיקרון כמו שאמרו כבר זו ריבית מעולה.
אם אתה כבר ב-100% חשיפה להשקעות עם תשואה של יותר מ1.25% וגם בטוח שסיבולת הסיכון שלך מאפשרת את זה, אתה יכול למנף את עצמך עם ההלוואה הזו.

אורי ג.

משתמש בכיר
דירוג
25,174
אם אתה כבר ב-100% חשיפה להשקעות עם תשואה של יותר מ1.25% וגם בטוח שסיבולת הסיכון שלך מאפשרת את זה, אתה יכול למנף את עצמך עם ההלוואה הזו.
לא 1.25% אלא 1.66% בהנחה של מניות או 1.47% בהנחת אג"ח לא צמוד.
שקלית זה לא מעט בימינו.

KickR

משתמש בכיר
דירוג
3,104
לא 1.25% אלא 1.66% בהנחה של מניות או 1.47% בהנחת אג"ח לא צמוד.
שקלית זה לא מעט בימינו.
צודק, שכחתי להתחשב במסים (בתור מישהו שלא מתעסק במינוף זה כנראה סביר שלא אתעסק בכדאיות של הלוואות)

odedia

משתמש סולידי
דירוג
10
יש מצב שתפסיד יותר מדי ולא יהיה לך איך להחזיר את כל הקרן בבת אחת? או שבכל מקרה יש לך בוודאות את היכולת להחזיר? או להאריך את הבלון?
הלוואת בלון היא מצויינת אם אתה משתמש בה לצורך השקעות או יודע שתקבל כסף בוודאות וגם זה דורש עצבי ברזל. מה הסיבה שביקשת בלון ולא הלוואה רגילה?
יש לי אפשרות להחזיר את ההלוואה ״בוודאות״, כלומר אני אצטרך חלילה להפסיד הרבה מאוד כסף כדי שלא אוכל להחזיר (וגם ככה אני מתכנן לשים חלק מהתיק שלי באג״ח בקרוב).
ההלוואה הייתה מיועדת כתחליף לחלק ממשכנתא, היה יותר משתלם. אני מקבל הכנסה שמכסה את זה משכירות.

בת העמק

משתמש בכיר
דירוג
13,352
יש לי אפשרות להחזיר את ההלוואה ״בוודאות״, כלומר אני אצטרך חלילה להפסיד הרבה מאוד כסף כדי שלא אוכל להחזיר (וגם ככה אני מתכנן לשים חלק מהתיק שלי באג״ח בקרוב).
ההלוואה הייתה מיועדת כתחליף לחלק ממשכנתא, היה יותר משתלם. אני מקבל הכנסה שמכסה את זה משכירות.
הריבית בהלוואת בלון בדרך כלל יקרה יותר מהלוואה בתשלומים, אם אני לא טועה, אז יפה שקיבלת כזאת ריבית. האם לקחת את ההלוואה מקה"ש או פנסיה?
אני מבינה את הדילמה שלך אם כי אני לא יודעת כמובן מה היכולת הפיננסית שלך. לכאורה, הכי הגיוני להשקיע כי אם אתה סתם נועל את זה במקום בטוח אז כבר עדיף להחזיר את ההלוואה. מצד שני, אם לקחת את ההלוואה מקה"ש/פנסיה אז אולי אתה פוגע בתשואות שם ואז גם עדיף לך להחזיר.
*אני לא יודעת מה הביטחונות שהקרנות לוקחות כשהן נותנות הלוואה. אם הן "סוגרות" חלק מסכומי הפנסיה/השתלמות בחשבון נפרד אז יתכן הפסד תשואה. מישהו יודע?

אורי ג.

משתמש בכיר
דירוג
25,174
אם הן "סוגרות" חלק מסכומי הפנסיה/השתלמות בחשבון נפרד אז יתכן הפסד תשואה. מישהו יודע?
לא מפסידים תשואה, הכסף משועבד לטובת ההלוואה אבל מקבלים את מלוא התשואה (או ההפסד).

odedia

משתמש סולידי
דירוג
10
אכן זאת היתה הלוואה על חשבון קרן השתלמות, אבל זה לא פוגע בקרן עצמה.

בת העמק

משתמש בכיר
דירוג
13,352
אכן זאת היתה הלוואה על חשבון קרן השתלמות, אבל זה לא פוגע בקרן עצמה.
אם זו קרן השתלמות אז אפילו עוד יותר מרגיע. תוכל להשקיע במה שאתה רוצה ואם לא יצליח, מקסימום יכסו את ההלוואה עם הקרן שלא נפגעה.
אם זו היתה קרן פנסיה, לא הייתי רגועה כל-כך :)
אגב, שים לב לכתבה מהיום על הצעת חוק של ח"כ מישראל ביתנו בדיוק בנושא הזה.

odedia

משתמש סולידי
דירוג
10
יצא לי לראות את זה. נשמע לי רעיון מסוכן מאוד... כל שקל שיורד מהפנסיה בשלב מוקדם מסכן אותנו בשלבים המאוחרים של החיים.

קפה שחור

משתמש בכיר
דירוג
10,036
יצא לי לראות את זה. נשמע לי רעיון מסוכן מאוד... כל שקל שיורד מהפנסיה בשלב מוקדם מסכן אותנו בשלבים המאוחרים של החיים.
זאת לא הבעיה
ברגע שדבר כזה יאושר המחירים יעלו כל כך כי פשוט יהיה אפשר וזה רק יחליש גם את ההווה (מבחינת ההון העצמי) וגם את העתיד (מבחינת הצבירה לפרישה)
די מזכיר את ההלוואות ללימודים בארה"ב

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
הסולידית מחיקת משתמשים, פוסטים וכו' שער הקהילה 103
A איך מתבצע תהליך מחיקת נייר ערך מבורסה? שוק ההון 11
O מחיקת הלוואות / פתיחת תיק השקעות צרכנות פיננסית 5
amidar מה המשמעות של "מחיקת מניה" מהבורסה? שוק ההון 4
ב למי יש נסיון עם מחיקת נייר ערך לא סחיר ורישום הפסד הון בגינו? צרכנות פיננסית 13
השקעה לא מזל מה נכון לעשות עם 60 אלף שקל - דיבידנד VS הלוואה צרכנות פיננסית 26
ה הלוואה בתור מינוף לעומת קרן ממונפת שוק ההון 19
T מחשבוני הלוואה האם אפשר לסמוך עליהם? צרכנות פיננסית 6
ד הלוואה מקרן השתלמות\קרן פנסיה - לעבור ממיטב למוסד אחר? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
bayov מה תנאי הלוואה סבירים היום עבור 100K ל-36 חודשים צרכנות פיננסית 8
ptom הרהורי כפירה (הלוואה לצרכים אישיים) צרכנות פיננסית 37
H שאלה לגבי עמלות כרטיס אשראי והאם בגלל הלוואה לא ניתן לעזוב. צרכנות פיננסית 7
י הלוואה מקופת גמל (קצבה ופיצויים) פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
W התייעצות לגבי הלוואה מעמותת "עוגן" צרכנות פיננסית 22
E שאלה על הלוואה לטווח ארוך השקעות אלטרנטיביות 10
T הלוואה כנגד תיק מניות שוק ההון 6
א מי נותן הלוואה כנגד קרן השתלמות בתנאים טובים? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 9
D הלוואה מקרן עוגן צרכנות פיננסית 10
ח שאלה לגבי השקעה בעזרת הלוואה שוק ההון 21
לאץ' החזר הלוואה על חשבון קרן השתלמות שוק ההון 22
M הלוואה כנגד קרן פנסיה באלטשולר שחם פוסטים מאיכות נמוכה 1
M הלוואה בישראל לצורך השקעה בנדלן בארה"ב מיסים 3
ס יש בתי השקעות שמאפשרים לקחת הלוואה בתנאים טובים? שוק ההון 13
מ הלוואה תמורת פתיחת חשבון צרכנות פיננסית 7
ס הלוואה מקרן פנסיה - תושב חוץ פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
A ניצול קופת גמל להשקעה בשביל הלוואה שוק ההון 9
Z התלבטות בנוגע לכספי פיצויים/קרן השתלמות/הלוואה לצורך רכישת רכב צרכנות פיננסית 9
A פירעון הלוואה מול פתיחת גמל להשקעה? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 8
מ כדאיות לקיחת הלוואה מקופת גמל להשקעה לצורך קניית דירה להשקעה נדל"ן 9
Wonko האם החזר הלוואה הוא הוצאה? צרכנות פיננסית 16
ה מעבר בנק בזמן הליך סגירת הלוואה צרכנות פיננסית 1
א רכישת רכב - הלוואה על קרן ההשתלמות צרכנות פיננסית 5
A לקיחת הלוואה מ"כלל" בריבית פריים מינוס חצי צרכנות פיננסית 2
כ הלוואה מבית השקעות זר שוק ההון 16
ת לקחת הלוואה לדחות את ההחזר בחצי שנה ואז להחזיר צרכנות פיננסית 3
G הלוואה כנגד RSU פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
ל לתת הלוואה להורים - מה המחיר של זה? שוק ההון 19
S הלוואה כנגד תיק השקעות - מיטב דש שוק ההון 0
The Doctor קבלת הלוואה כנגד מניות בסטארטאפ פרטי השקעות אלטרנטיביות 3
S משכנתא בחול מול הלוואה בארץ נדל"ן 15
H תנאי הלוואה וחשבון עו"ש בבנק יהב צרכנות פיננסית 12
F הון עצמי לדירה - מכירת מניות, margin, הלוואה כנגד קה"ש או "למשכן" דירה של הורים? נדל"ן 13
י הלוואה צמודה למחירי דיור מיסים 12
L לקחתי הלוואה בריבית אפס צמודה... טעות? צרכנות פיננסית 3
F הלוואה כנגד פנסיה/קהש וכו, איך להשיג ריביות טובות? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
N הלוואה מקרן פנסיה ומקרן השתלמות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 5
P קבלת הלוואה קצרה תוך כמה שעות? פוסטים מאיכות נמוכה 25
ח דוח שנתי - ריבית על הלוואה לא בנקאית מיסים 2
ת הלוואה כנגד שיעבוד תיק מניות. אפשרי? שוק ההון 25
stamEhad בניית תמהיל תיק השקעות שכולל הלוואה (שאלה טכנית) שוק ההון 3

נושאים דומים

למעלה