• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

מחיילת לעצמאית (כלכלית)

אחת שרוצה לדעת

משתמש רשום
דירוג
5
היי לכולם! אני בת 18 וחצי שהתגייסה לפני כמה חודשים לצה״ל. במשך המון שנים סוקרנתמ על ידי שוק ההון ובתקופה שלפני הגיוס החלטתי שהגיע הזמן להעמיק כמו שצריך בנושא (לקחתי את קורס סוחרי סווינג של מכללת פסגות שנתן לי הכרה מעמיקה באופן תיאורטי לניתוח גרפים והבנה של מושגים כאלה ואחרים בשוק ההון) לאחר הגיוס לא היה לי המון זמן פנוי כדי להבין מה הצעדים הראשונים שעליי לקחת וכעת כאני כבר חודש ומשהו בסדיר אני חושבת שהגיע הזמן לפעול.
גיליתי לפני לא מעט זמן את האתר של הסולידית ולא הייתה מאושרת ממני לגלות את קיומה של קהילה מכילה ותומכת כמוכם ובחוסר ההיסוס להגיד בכנות את דעתכם! אז הנה פירוט קטן על מצבי הנוכחי-

משכורת חודשית- 1537₪
הוצאות עיקריות- מסתכמות בכ-500~600 ש״ח בחודש (אני נמצאת רק 8 ימים בחודש בבית כך שאין לי הרבה הזדמנויות להוציא כסף ולרוב ההורים נותנים לי מזומן אם אבקש) על יציאות עם חברים, אוכל, ולפחות פעם בחודש משהו חדש בשביל עצמי (בגד או גאג׳דט מגניב שמתחשק לי)
חיסכון- פתחתי חודשיים לאחר תחילת השירות קופת חיסכון בהוראת קבע שתעביר יום לאחר קבלת המשכורת כ500 ש״ח לקופת פיקדון (כרגע יש בקופה 1500₪)

בגלל שההוצאות שלי בחודש לא גבוהות (ואני בדרך לצמצם אותם בעזרת ניצול נכון יותר של המשאבים סביבי) כנראה שאשנה בקרוב את הוראת הקבע מ500 ל750 ש״ח בחודש ואני מתלבטת מה לעשות:
האם לתת לכסף לשכב בקופת חיסכון עד השחרור ואז ביחד עם המענק שחרור לראות מה האופציות שלי או האם כדי לי להתחיל לעשות משהו עם הכסף כבר עכשיו? (אני יודעת שמדובר בסכומים מאוד נמוכים אבל כרגע זה מה שעומד לרשותי ביחד עם עוד כ1489 ש״ח שנמצאים בעו״ש שלי)

בעיה עיקרית שיש לי היא העובדה שאני יוצאת פעם בשבועיים לארבע ימים כל פעם אז אני מפחדת שאין בפני אופציות ריאליות (למרות שיש לי גישה ברוב שעות היום לפלאפון)

אדאג לעדכן ולספר לכם על התקדמותי במהלך הזמן ובתקווה גם זמן רב אחרי שאשתחרר עוד תשמעו ממני✨

האם לתת לכסף לשכב בקופת חיסכון עד השחרור ואז ביחד עם המענק שחרור לראות מה האופציות שלי או האם כדי לי להתחיל לעשות משהו עם הכסף כבר עכשיו? (אני יודעת שמדובר בסכומים מאוד נמוכים אבל כרגע זה מה שעומד לרשותי ביחד עם עוד כ1489 ש״ח שנמצאים בעו״ש שלי)
אמור להיות לך גם הקופת גמל שנפתחה לילדים.
איפה היא מנוהלת?
לפי מה שתארת, כרגע יש לך 3,000 שח להתחיל פעולה?
את בפורום של השקעות לטווח ארוך ולא סווינג.
ההצעה תהיה לרכוש תעודת סל X על מדד Y. אפילו דרך הבנק. הסכומים כרגע נמוכים בכל מקרה וכשיגיע לסכום של 20,000 (אאל"ט) אפשר יהיה לדבר על מעבר לבית השקעות.
יש סכום מינימום לרכישה, אז מניח שכל 4~6 חודשים לרכוש שוב.
אבל אם זה אכן יהיה הכיוון... להכין לעצמך תוכנית פעולה.

הסכומים מאוד קטנים, ויהה לך קשה בכלל להשיג אופציית כניסה לשוק, ובטח שלא זמן לעשות מסחר סווינג.

תעזבי את זה כרגע ותחשבי איך את מפתחת את עצמך ואת היכולות שלך כדי שאחרי הצבא תוכלי להרוויח כמה שיותר. זה יהיה פי כמה יותר משתלם כלכלית מלשים 10אלף שקל בשוק ההון ולבזבז זמן על לראות מה קורה איתם.

בעיניי שווה להתחיל להשקיע גם בסכומים קטנים.

לא תרוויחי מזה הרבה אבל זה יתן לך את הכישורים להשקיע בקלות בעתיד.

מצטרף לזה:
ותחשבי איך את מפתחת את עצמך ואת היכולות שלך כדי שאחרי הצבא תוכלי להרוויח כמה שיותר. זה יהיה פי כמה יותר משתלם כלכלית מלשים 10אלף שקל בשוק ההון ולבזבז זמן על לראות מה קורה איתם.

שאלי את עצמך איך את יכולה לנצל את הזמן הפנוי בצבא ואת התפקיד שלך כדי לרכוש כישורים מועילים.

בהקשר הזה אני ממליץ בחום על הספר so good they can’t ignore you ששינה לחלוטין את התפיסה שלי בנוגע לעולם העבודה.

זה סרטון על הספר אבל תקדישי זמן לספר עצמו.

ברוכה הבאה לפורום.
בנוסף לפורום, לסולידית יש גם בלוג נהדר.
אני מציע לך לקרוא מספר בלוגים למתחילים.

א. מוריד בפנייך את הכובע שאת עוסקת בפן הפיננסי, בערך בחצי מהגיל בו אני התאפסתי על עצמי (ונסלח לך על הסווינג ;) העיקר הכוונה)

ב. אופק ההשקעה של השקלים של הגיל הזה לרוב אינו ארוך כ"כ. בין אם השקלים ילכו לטיול אחרי צבא, פתיחת עסק, לימודים, חתונה, דירה, ...
באופן כללי ההשקעה עם ההחזר הכי טוב (by far) בעשור הזה היא השקעה ביכולת שלך להשתכר בעתיד

ג. בהמשך ל-א', במקומך כן הייתי נכנס עם איזושהו סכום לא משמעותי - בעיקר כאקט לימודי. להתחיל להרגיש בנוח עם פעולות בשוק ההון, לימוד עצמי של סיבולת סיכון וכו'

תוספת לתגובה...
לנסות להתארגן על אישור עבודה.
גם 5~6 משמרות בחודש בבית קפה/ אולם אירועים יוסיפו לך כ-1,000~2,000 שח למשכורת החודשית למטרת השקעה.

שאלי את עצמך איך את יכולה לנצל את הזמן הפנוי בצבא ואת התפקיד שלך כדי לרכוש כישורים מועילים.

בהקשר הזה אני ממליץ בחום על הספר so good they can’t ignore you ששינה לחלוטין את התפיסה שלי בנוגע לעולם העבודה.

זה סרטון על הספר אבל תקדישי זמן לספר עצמו.
הסרטון הוא מעולה ובהחלט משנה קצת את איך שתפסתי את עולם העבודה, תודה שחלקת אותו איתנו!

רציתי לשאול לגבי ״כישורים מעולים״ בעקבות הסרטון שצירפת- נתקלתי כבר לא בפוסט אחד או שניים של הסולידית לגבי ספרים מאוד מעניינים שאני מתכוונת בסופש הקרוב ללכת ולהשאיל מהספרייה העירונית/לחפש ביד2/לקנות את הגרסא האינטרנטית (כדי לחסוך כמה שקלים בצורה הסולידית כמובן) ותהיתי אם יש ספר אחד מסויים שאתה מרגיש שהוא חובת קריאה?
המון תודה על השיתוף והעצות

הסכומים מאוד קטנים, ויהה לך קשה בכלל להשיג אופציית כניסה לשוק, ובטח שלא זמן לעשות מסחר סווינג.

תעזבי את זה כרגע ותחשבי איך את מפתחת את עצמך ואת היכולות שלך כדי שאחרי הצבא תוכלי להרוויח כמה שיותר. זה יהיה פי כמה יותר משתלם כלכלית מלשים 10אלף שקל בשוק ההון ולבזבז זמן על לראות מה קורה איתם.
כן בדיעבד אני מבינה שהקורס היה יותר למען התיאוריה וההבנה מאשר מסחר פרקטי, האם יש לך המלצות כלשהן לכלים שיוכלו לעזור לי לפתח את עצמי?
אנשים תמיד אומרים שצריך לפתח את היכולות שלך וסל הכלים שלך אבל אף אחד לא מסביר מה זה אומר בתכלס- לנסות לצבור ניסיון בשוק? לקרוא ספרים מסויימים? לעבוד בעבודה כזאת או אחרת?
אשמח אם תוכל לתת קצת יותר הכוונה בעצתך

@חתול לילה , למה עצוב?
בחורה שמעוניינת להתקדם ותחסוך מגיל 18 כ-2,000 שח בחודש...
אלא אם אתה מתכוון שחבל על הבילויים שלא תצא אליהם ו/או/ הכישורים שלא תלמד?

תוספת לתגובה...
גם 5~6 משמרות בחודש בבית קפה/ אולם אירועים יוסיפו לך כ-1,000~2,000 שח למשכורת החודשית למטרת השקעה.
לא חשבתי על האופציה של לעבוד בימים שלי בבית אבל עכשיו אני אשקול זאת, בהחלט אחלה תוספת למשכורת החודשית

עשיתי בירור וקופת הגמל שלי מנוהלת בהראל, נכנסתי לאתר וראיתי שלושה נתונים-
כרגע סכום קופת הגמל עומד על כ9918 ש״ח
התשואה מתחילת השנה היא מינוס 7.8%
היא נמצאת במסלול סיכון גבוה

אני יודעת שזה משתנה בכל סיטואציה אבל אולי יש לך עצה או שתיים לגבי האם כדי לי למשוך את הכספים כעת או להמתין לגיל 21? או אולי להחליף את המסלול מסיכון גבוה לרמת סיכון אחרת?

נערך לאחרונה ב:
@חתול לילה , למה עצוב?
בחורה שמעוניינת להתקדם ותחסוך מגיל 18 כ-2,000 שח בחודש...
אלא אם אתה מתכוון שחבל על הבילויים שלא תצא אליהם ו/או/ הכישורים שלא תלמד?
עבודה נוספת תגרום לה להישרף מהר במקום להתמקד בדברים החשובים (צבא/לימודים)
ותוספת של 1000-2000 ש"ח זה פינאטס ביחס לכישורים שהיא יכולה לרכוש. חבל על הזמן.

מצד שני אני לא בטוחה שהצלחתי לחסוך סכום שהוא יחסית גדול ומשמעותי מספיק אבל כמו שאמרתי אני מנסה לברר את מצבה,
אני יודעת שזה משתנה בכל סיטואציה אבל אולי יש לך עצה או שתיים לגבי האם כדי לי למשוך את הכספים כעת או להמתין לגיל 21?
תראי... כרגע זה כבר 5 שנות הפקדה (פלוס מינוס) אם לא משכת אותה בגיל 18... קיבלת 500 שח נוספים ואם לא תפתחי אותה גיל 21 תקבלי עוד 1,000 שח (אאל"ט)
לא יודע אם ההורים שלך הפקידו את ה-50 שח שלהם.
יכול להיות שיש קצת ויכול להיות שיש הרבה.
החלטה אישית. אני גם לא יודע באיזה מסלול נשמר. אולי יספיק כרגע רק לשנות מסלול?

עבודה נוספת תגרום לה להישרף מהר במקום להתמקד בדברים החשובים (צבא/לימודים)
ותוספת של 1000-2000 ש"ח זה פינאטס ביחס לכישורים שהיא יכולה לרכוש. חבל על הזמן.
סבבה, קראה את 2 נקודות המבט ותחליט לעצמה.

תראי... כרגע זה כבר 5 שנות הפקדה (פלוס מינוס) אם לא משכת אותה בגיל 18... קיבלת 500 שח נוספים ואם לא תפתחי אותה גיל 21 תקבלי עוד 1,000 שח (אאל"ט)
לא יודע אם ההורים שלך הפקידו את ה-50 שח שלהם.
יכול להיות שיש קצת ויכול להיות שיש הרבה.
החלטה אישית. אני גם לא יודע באיזה מסלול נשמר. אולי יספיק כרגע רק לשנות מסלול?
עשיתי בירור וקופת הגמל שלי מנוהלת בהראל, נכנסתי לאתר וראיתי שלושה נתונים-
כרגע סכום קופת הגמל עומד על כ9918 ש״ח
אני תוהה אולי כרגע אשאיר אותה אך אשנה את רמת הסיכון, אחשוב על זה בזמן הקרוב ואתייעץ גם עם ההורים

אני תוהה אולי כרגע אשאיר אותה אך אשנה את רמת הסיכון, אחשוב על זה בזמן הקרוב ואתייעץ גם עם ההורים
א. כמה היו התשואות בשנים עברו?
ב. למתי זה מעודכן?
כי אישית, קיבלתי מכתב מקרן הפנסיה שהקופה עשתה פחות 7% עד סוף הרבעון השני, אבל באתר אני כבר בפלוס 3%.
ג. מתי את מתכוונת להשתמש בכסף לצריכה?
- אם מחר אז תברחי
- אם בגיל 30... אישית... לא הייתי נוגע.
ההורים שלך בחרו סיכון גבוה, כי אמרו שישאירו לטווח הרחוק.
מציע להמשיך לקרוא בבלוג לגבי סיכון גבוה וטווח השקעה.

כן בדיעבד אני מבינה שהקורס היה יותר למען התיאוריה וההבנה מאשר מסחר פרקטי, האם יש לך המלצות כלשהן לכלים שיוכלו לעזור לי לפתח את עצמי?
אנשים תמיד אומרים שצריך לפתח את היכולות שלך וסל הכלים שלך אבל אף אחד לא מסביר מה זה אומר בתכלס- לנסות לצבור ניסיון בשוק? לקרוא ספרים מסויימים? לעבוד בעבודה כזאת או אחרת?
אשמח אם תוכל לתת קצת יותר הכוונה בעצתך
אני לא יודע מה היה בקורס שלמדת כי לא לקחתי אותו. מהתגובה לגבי הקופת גמל שלך נראה שאת לא כל כך מבינה מה המוצר הפיננסי אומר והאם מתאים לך סיכון גבוהה. תנסי לקרוא את הבלוג ולהבין מה יכול להתאים לנסיבות שלך, או שתכתבי בהודעה נפרדת פה מה ההתלבטויות שלך ומה הסיבות שאת מבינה לגבי כל אחד מהאופציות.

לא כל כך כתבת אם יש לך מטרות כלשהן שאת רוצה להשיג ולעבוד בשבילן, זה יכול לעזור כדי לכוון. וזה גם לא צריך להיות מטרת על של החיים, דברים משתנים. היום המטרה יכולה להיות להשתפר בפסנתר, ומחר היא יכולה להיות להשתפר ביכולות האנגלית שלך. כל דבר שתעשי כדי לשפר את עצמך יעזור לשאר הדברים בחיים.

עצות פרקטיות שלי מבוססות על דברים שעברתי בחיים ועל המזל שהיה לי בדרך ולא אמור להתאים בתור כפפה לכל בן אדם אחר, אז קחי בעירבון מוגבל.
מה את עושה בצבא? זה רלוונטי כי יש כאלה שיושבים בחמל 24/7 ויכולים לעשות מה שהם רוצים, ויש כאלה שיושבים להם על הראש 24/7 ואין להם זמן פנוי לכלום.
יש לך גישה למחשב שאת יכולה להביא מהבית? זמן לקרוא ספרים?

איך שאני רואה את זה, רוב הישראלים מסיימים את הצבא והולכים למצוא עבודה. יש כאלה שמתגלגלים מדבר לדבר, יש כאלה שיודעים מה הם רוצים לעשות מגיל 0, ומשפרים את הסיכויים שלהם מגיל 0 כדי להיות טובים בזה, ויש את 99.9% האנשים האחרים שהם על הסקאלה באמצע.
את ב"חור" של 2+ שנים שאת יכולה לקחת מהזמן שלך ולהתחיל לעשות בקצב נמוך מה שאנשים עושים אחרי השחרור.

- ללמוד קורסים במכללה (/אונ' הפתוחה?) מרחוק.
- ללמוד ולהתפתח מתחום שאת מתחברת אליו ואפשר לעסוק בוא בעתיד (תיכנות/ עיצוב / שיווק / בניית ספלים מקרמיקה וכו').
- לא יודעת מה את רוצה לעשות שתהי גדולה? מעולה, זה הזמן להתחיל לנסות מלא דברים עד שמשהו יראה כמו אופציה סבירה.

תבחרי משהו, תקראי עליו, תנסי להבין מה האופציות הפרקטיות שאת יכולה לבצע כדי להתקדם בו, ועופי על זה.

סבבה, קראה את 2 נקודות המבט ותחליט לעצמה.
מסכים ומוסיף על מה שכתבת - בעיני לעבודה בגיל צעיר יש תועלת גדולה בהרבה מהתוספת של 1000 ש"ח בחודש וזו ההתנסות.
נכון שמגוון העבודות מוגבל, אבל אין כמו ללמוד דרך הרגליים.
מי שחולם להיות חשמלאי לא ימצא דרך טובה יותר לדעת אם המקצוע מתאים לו מאשר להיות זה שסוחב לחשמלאי את הכבלים.
וכך גם לגבי קטגוריות גסות יותר של עיסוק שאפשר להיחשף אליהן כאדם צעיר.

לא כל כך כתבת אם יש לך מטרות כלשהן שאת רוצה להשיג ולעבוד בשבילן, זה יכול לעזור כדי לכוון. וזה גם לא צריך להיות מטרת על של החיים, דברים משתנים. היום המטרה יכולה להיות להשתפר בפסנתר, ומחר היא יכולה להיות להשתפר ביכולות האנגלית שלך. כל דבר שתעשי כדי לשפר את עצמך יעזור לשאר הדברים בחיים.
אני אכן עוד קוראת וחוקרת על כל המושגים הקשורים לפנסיה וקופות גמל וכדומה ויודעת שיש לי עוד המון מה ללמוד בנושא, השאיפה שלי היא לפרוש באזור גיל ה40 אולי לפני אך מצד שני אני גם רוצה ללמוד לנגן בתופים וללמוד את השפה האיטלקית אז אני מניחה שכדי גם לקחת בחשבון גם את הדברים ה״קטנים״ הללו בתוכניותיי

מה את עושה בצבא? זה רלוונטי כי יש כאלה שיושבים בחמל 24/7 ויכולים לעשות מה שהם רוצים, ויש כאלה שיושבים להם על הראש 24/7 ואין להם זמן פנוי לכלום.
יש לך גישה למחשב שאת יכולה להביא מהבית? זמן לקרוא ספרים?
יש לי בערך משמרת ביום של שלוש שעות שבהן אין לי גישה כלל ל״עולם שבחוץ״ וחוץ מזה רוב היום שלי פנוי מלבד לוזים קצרים פעם ביום לקראת הערב.
אני יכולה להביא איתי מחשב מהבית אבל הוא שותה לי את החבילת גלישה, מה שכן יש לי המון זמן לקרוא ספרים ומתכננת לחזור לבסיס עם שניים לפחות אחרי הסופש הקרוב (עברתי על רשימת הקריאה של הסולידית רק עוד לא החלטתי איזה להביא עימי קודם ובכלל המלצות חדשות יתקבלו בברכה)

איך שאני רואה את זה, רוב הישראלים מסיימים את הצבא והולכים למצוא עבודה. יש כאלה שמתגלגלים מדבר לדבר, יש כאלה שיודעים מה הם רוצים לעשות מגיל 0, ומשפרים את הסיכויים שלהם מגיל 0 כדי להיות טובים בזה, ויש את 99.9% האנשים האחרים שהם על הסקאלה באמצע.
האמת שאני לא יודעת במה אני רוצה לעשות בעתיד, אני בן אדם מאוד סקרן שאוהב ללמוד ומסתדר ומתסגל בין המון סביבות עבודה שונות, אני לומדת דברים מהר מאוד ובקלות יחסית כאשר יש לי עניין כלשהו בהם.
אני כן יודעת שאולי אני אעדיף לעבוד גם אחרי שאפרוש כדי לשמור על אורח חיים לא ריקני מדי אבל זאת לא החלטה שרלוונטית כרגע

- ללמוד קורסים במכללה (/אונ' הפתוחה?) מרחוק.
לצערי זה לא משהו שאוכל לעשות בזמן השירות
- ללמוד ולהתפתח מתחום שאת מתחברת אליו ואפשר לעסוק בוא בעתיד (תיכנות/ עיצוב / שיווק / בניית ספלים מקרמיקה וכו').
- לא יודעת מה את רוצה לעשות שתהי גדולה? מעולה, זה הזמן להתחיל לנסות מלא דברים עד שמשהו יראה כמו אופציה סבירה.
אני באמת רוצה ללמוד המון דברים קטנים שכן יפתחו אותי אישית אבל לווא דווקא יהפכו אותי לאטרקטיבית יותר בעולם העבודה, אני מחפשת קורסים מעניינים שאני יכולה לקחת מרחוק/פיזית למרות שאני בבית פעם בשבועיים

המון תודה לך ולכל מי שמגיב פה על עצותיכם- לא מובן מאליו שאתם מפנים את הזמן ככה לעזור כשמזדמן לכם ואני מעריכה את זה מאוד!

לצערי זה לא משהו שאוכל לעשות בזמן השירות
למה לא? אמרת שיש לך הרבה זמן פנוי כל יום. אישית יצא לי ללמוד קצת בפתוחה במהלך השירות. יש הנחות יפות לחיילים (30% לג'וב ו50% לקרבי אם אני זוכר נכון)

רציתי לשאול לגבי ״כישורים מעולים״ בעקבות הסרטון שצירפת- נתקלתי כבר לא בפוסט אחד או שניים של הסולידית לגבי ספרים מאוד מעניינים שאני מתכוונת בסופש הקרוב ללכת ולהשאיל מהספרייה העירונית/לחפש ביד2/לקנות את הגרסא האינטרנטית (כדי לחסוך כמה שקלים בצורה הסולידית כמובן) ותהיתי אם יש ספר אחד מסויים שאתה מרגיש שהוא חובת קריאה?
המון תודה על השיתוף והעצות

בטח "מדריך הטרמפיסט לגלקסיה" שעוזר להבין יותר לעומק את העולם.

בנימה טיפה יותר רצינית השאלה איזה ספר לקרוא תלויה בנושא שאת רוצה ללמוד. אם תבקשי המלצות קריאה על נושאים ספציפיים נוכל לתת המלצות יותר ממוקדות.

בפוסט הזה יש כמה המלצות קריאה שעשויות להועיל לך.

יש בפורום כמה וכמה שרשורים של רשימות קריאה מומלצות ששווה לעבור עליהם. בתחום ההשקעות אני מאוד אהבתי את "הליכת אקראי בוול סטריט". אם הייתי במקומך הייתי בודק איך את עם תכנות. זה התחום הכי רווחי היום בישראל ובפער גדול. אין לי ספק שאם תקדישי כמה שעות ביום לתכנות תגיעי לשחרור מוכנה בהרבה לעולם הקריירה מה שיוכל לאפשר לך (אם תרצי) לדלג על התואר.

נערך לאחרונה ב:
בעיני לעבודה בגיל צעיר יש תועלת גדולה בהרבה מהתוספת של 1000 ש"ח בחודש וזו ההתנסות.
+1

מעבר לרווח הכלכלי הפוטנציאל שלך לרווח אישי הוא עצום, להתחבר לאנשים בגיל הזה הוא לדעתי קריטי והוא המשאב שלך כרגע מכל כך הרבה בחינות: אינטראקציה חברתית, רישות חברתי, מוסר עבודה, ניצנים של עצמאות, אקטיביות, תעסוקה, הרשימה עוד ארוכה...

מצד אחד יש הגיון בדבריו של
עבודה נוספת תגרום לה להישרף מהר
זה סיכון וזה בהחלט קושי שיכול להתעורר.
אבל
מתמודדים.
וזה העיקר כאן.
להתמודד.
לכן
נשמע לי כמו אחלה של שבירת שגרה מהצבא.

מנסיוני האישי ומהחוויה שלי כנער עובד, פיתחתי לעצמי כישורים וחוסן אדיר שעזרו לי ותמכו בי במשך כל תהליך ההתבגרות שלי.

המטרה שלך היא להתפתח, אם זה בא לידי ביטוי בהכרה ובמודעות שלך לחסכון כפי שציינת ביומן המסע - וזה מבורך וראוי לשבח - אבל בעיקר להתפתח מבחינה אישית.
אם תעשי 1000 ש״ח במלצרות או 1500 ש״ח בחודש זה ממש לא עיקר העניין, אבל אם במהלך המשמרת שלך הרגשת שאת אדם בוגר, היית חיובית לסביבה שלך, קיבלת פידבק מעולה מהבוס, הכרת חברה שאפשר לצאת איתה לדרינק או שהתחיל אתך איזה בחור שמצאת חן בעיניו לכל הדברים האלה יש ערך מוסף שלא ניתן לכמת במספרים. ואלו אבני הבניין שאת מחפשת.
לדעתי.

הערות נוספות:
- את בגיל האידאלי לפתח זיקה בריאה לכסף. אל תפספסי את ההזדמנות. יתרה מכך, את גם לא צריכה למהר. יתרון ענקי. (אבל גם אל תמרחי את עצמך את יודעת..)
- הכסף שאת מקבלת מהצבא והשכר שתקבלי מהמעסיק שלך הם דברים שונים לחלוטין. רמז: המשכורת שתרווחי מהעבודה והמאמץ שהשקעת מתוק הרבה יותר!

בהצלחה!

נ.ב
אם אני-הנוכחי היה יכול לומר משהו לאני-מהעבר זה: ״לך ללמוד מחשבים!״

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
ש פנסיה לעצמאית פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
ש המסע שלי- משכירה לעצמאית יומני מסע אישיים 11
ח החלטת בית הדין בהאג והתארגנות כלכלית לקראתה פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 12
Y איך להגיע לעצמאות כלכלית? פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 32
A מעבר לקטנוע חשמלי - כדאיות כלכלית לעומת חסרון טווח הנסיעה מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 7
O בדרך לעצמאות כלכלית.. הרהורים יומני מסע אישיים 34
N קנית דירה ראשונה למגורים - התאבדות כלכלית או החלטה חכמה? נדל"ן 8
T זוג סולידי עם שאיפות לעצמאות כלכלית יומני מסע אישיים 13
ס יומן מסע בדרך לחירות כלכלית יומני מסע אישיים 13
W זוג בני כמעט 30 שרוצים להתפתח כלכלית- חוסכים כל חודש 14 אלף ורוצים להשקיע שוק ההון 12
whybe יעוץ השקעות בראי עצמאות כלכלית פוסטים מאיכות נמוכה 5
P מדד איכות חיים 2020 (למ"ס) - שביעות רצון כלכלית אוף טופיק 0
A התנהלות כלכלית הורה מזדקן אוף טופיק 13
P חשבתם פעם להצביע לפי מדיניות כלכלית ? פוסטים מאיכות נמוכה 32
S המסע לעצמאות כלכלית (בן 21) יומני מסע אישיים 33
M רכישת רכב. מה הדבר הנכון כלכלית? צרכנות פיננסית 18
השקעה לא מזל איזה משפט/מוטו מלווה אתכם לעצמאות כלכלית ? פוסטים מאיכות נמוכה 3
M מסודר כלכלית ואלהורי - מתקשה למצוא משמעות בחיים התפתחות אישית 86
L באמת יש התאוששות כלכלית? לפעמים נדמה שלא פוסטים מאיכות נמוכה 8
M עשיתי תוכנית כלכלית, לפני שמתחיל רוצה לוודא שלא טעיתי בדרך שוק ההון 25
S עצמאות כלכלית ממשכורת של מורה? האמנם? יומני מסע אישיים 144
Homer המשך הפרשה לפנסיה גם לאחר עצמאות כלכלית פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 16
אגוז_קוקוס לקיחת אחריות כלכלית לקראת ילד ראשון יומני מסע אישיים 45
rootcause בחורה חרדתית בדרך לבהירות כלכלית (?) יומני מסע אישיים 34
ס התנהלות כלכלית בזוגיות צרכנות פיננסית 9
ת ביטוח רכב - כיצד מחשבים עליית הפרמיה בהפעלת הפוליסה? והאם כדאי (כלכלית) להתעקש תמיד על ה.עצמית גבוה? צרכנות פיננסית 0
R זוג צעיר בצומת דרכים נדל"נית כלכלית נדל"ן 8
N מלכוד 22 - ילדים או עצמאות כלכלית? אוף טופיק 73
T התנהלות כלכלית נכונה - אתגר תכנוני צרכנות פיננסית 5
S לא סולידי, אבל עם יומרות להשתקם כלכלית יומני מסע אישיים 31
Z כדאיות כלכלית בהוצאת היתר בניה נדל"ן 4
M החלום שלי לצאת לעצמאות כלכלית מתי זה יקרה?? יומני מסע אישיים 17
W עזרה להורים מבוגרים בהתארגנות כלכלית והשקעה של סכום שניתן לסכנו שוק ההון 1
Mose עצמאות כלכלית עד גיל 30? יומני מסע אישיים 13
שמנת חמוצה גישה כלכלית - קפיטליזם, סוציאליזם וכל המאקרו.. דיוני עומק על פוסטים מהבלוג 11
ב אלימות כלכלית - הצעת חוק חדשה על שולחן הכנסת אוף טופיק 254
י התלבטות ביישום תיק ההשקעות שלי לעצמאות כלכלית שוק ההון 21
צ הכוונה כלכלית התפתחות אישית 4
G האם/מתי לוותר על קשר כשאתם יודעים שאתם לא באותו ראש (כלכלית)? אוף טופיק 43
ל עיתונות כלכלית אוף טופיק 6
ר טעות כלכלית ותיקונה נדל"ן 44
ITS מחיר למשתכן במודיעין - דירת 3 או 5 חדרים - מה עדיף כלכלית? נדל"ן 12
L מה אתם עוד ממנפים בחיים (לא כלכלית)? או, למה עשיתם מיקור חוץ? אוף טופיק 3
צ לא שולט בעצמי מבחינה כלכלית מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 15
סול עצמאות כלכלית- איך מחשבים? שוק ההון 18
H התנהלות כלכלית לזוג מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 294
Will Smith האם על ההורים מצופה לתמוך כלכלית בילדיהם? צרכנות פיננסית 65