1. אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על בקשת או מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ אישי מבעל הרישיון המתאים.

מה קורה למחיר קרן נאמנות כשמעלים דמי ניהול?

הנושא בפורום 'פינת המשקיעים' פורסם ע"י GentleGiant, ‏1/3/15.

1. GentleGiant

GentleGiant משתמש ותיק

(אני הולך להתייחס כאן לנייר ערך ספיציפי, אבל השאלה היא כללית לחלוטין ולא נוגעת רק אליו)

שקלתי להשקיע בקרן הנאמנות איביאי סל ממשלתי מאוזן שמספרה 5117627 (ג"נ לא מחזיק) אשר נראה כי היא תואמת את צרכי ובעלת דמי ניהול אפסיים. אולם אז מצאתי כי איביאי מתכננים להעלות את דמי הניהול ל0.25%. כמה שאלות עולות מכך:
    1. הייתי מצפה שכשמעלים את דמי הניהול של קרן מסוימת מחיר השוק שלה יפגע שכן התשואה העתידית נפגעת. אבל כשבדקתי את הגרף לא ראיתי זעזוע כלשהו במחירה מאז הפרסום על העלאת דמי הניהול (ב-22/2). איך זה יכול להיות?
    2. בעמוד המידע על הקרן באתרים הכלכליים השונים וכן באתר הבורסה דמי הניהול הם עדיין אפס. את המידע על העלאת דמי הניהול מצאתי רק במספר כתבות. חברה שמעלה דמי ניהול - היכן היא מחוייבת לדווח על כך ומתי?
    תודה

2. אלון

אלון משתמש ותיק

בדף הקרן באתר ביזפורטל כתוב כבר שיש דמי ניהול 0.25% אבל באתר הבורסה ובתשקיף כתוב 0%. אין לי הסבר לזה אבל בקרוב אצטרך למצוא תחליפים זולים כי יקר לי רבע אחוז.
    תזכור שמדובר בקרן נאמנות מחקה ולא בתעודת סל או קרן סל. תעודת סל היא נייר סחיר שעובר מיד ליד לפי ביקוש והיצע. כשמישהו מוכר קרן נאמנות, הקרן מוכרת חלק ממה שהיא מחזיקה. אם סך נכסי הקרן הוא אחוז קטנטן ממה שהיא מחקה, השינוי יהיה מזערי. אם אנשים מוכרים קרן מחקה אחת וקונים קרן מחקה מתחרה שמחזיקה באותם נכסים, כבר אין סיבה שיהיה שינוי בכלל.
    יהיה מעניין לראות אם באמת אנשים ימכרו את הקרן בגלל דמי הניהול. נכון ל-31.1.15 שווי נכסי הקרן 588.1 מיליון ש"ח.

3. c881

c881 משתמש בכיר

מחיר יחידה בקרן נגזר מהמדד אליו היא צמודה.
    אם לא קונים יחידה או לא מוכרים יחידה - המחיר מתעדכן כי היא מחזיקה את המדד (על ידי קנית הרכיבים השונים או אופציות).
    בתעודת סל - אם אין קניה - אין תזוזה.

4. GentleGiant

GentleGiant משתמש ותיק

הבנתי. תודה על התשובות. כשכתבתי את ההודעה אתמול בביזפורטל עדיין הופיע דמי ניהול 0%. ובאתר הבורסה עדיין לא מעודכן.
    @אלון, איביאי התחייבו לא להעלות בינתיים את שאר הקרנות המחקות שלהם ונראה שדי בקלות אפשר להרכיב חלופה בדמי ניהול 0% (למשל שילוב של 5112990, 5113022 ו-5116967).

אלון אוהב/ת את זה.
  5. c881

c881 משתמש בכיר

אתה יכול לשלב בין ה-4 תעודות שלהם של צמוד/לא צמוד קצר/ארוך כדי להשוות ל-מאוזן.
    אני מניח שהם טוענים להעלאת המחיר כי את המאוזן הם שומרים על 50% צמוד/לא צמוד בעוד את ה-4 שתרכיב - יזוזו מידי יום קצת ימינה / קצת שמאלה.

אלון אוהב/ת את זה.
  6. קפבלנקה

קפבלנקה משתמש בכיר

אני מחזיק בנייר הנ"ל וכעת שבוי שלהם כי ככל הנראה לא שווה לי להחליף לקרן דומה ב - 0 ד"נ, שגם כן יכולה להעלות את דמי הניהול בעוד כמה חודשים, ולשלם מיסים על רווחי ההון.
    בכל מקרה הנייר עלה יפה מאז ההודעה כי הריבית ירדה.

7. c881

c881 משתמש בכיר

א. הנייר עולה בלי קשר לדמי הניהול.
    ב. אני מניח שיש לך רווחים מסויימים. עם הזמן תוך כדי איזון תתחיל לנייד כספים לקרן אחרת.

8. GentleGiant

GentleGiant משתמש ותיק

ד"א איביאי התחייבו לא להעלות את דמי הניהול עד סוף 2015. אני מאמין שהתחייבות כזו בתכלס שקולה להתחייבות להעלות את דמי הניהול ב-1/1/16.

כל זה גורם לי לחשוב - אולי עדיף לא להשקיע באג"ח ממשלתי באמצעות קרן מחקה אלא ישירות. הרי גם ככה (לפי הבנתי) הפיזור בין האג"חים השונים פחות חשוב, אלא המח"מ הממוצע. בשביל להגיע למח"מ ממוצע כלשהו אין באמת צורך להחזיק את כל האג"ח הממשלתי, אלא מספיק להחזיק ניירות בודדים.
    מה דעתכם? מישהו פה פועל כך?

9. c881

c881 משתמש בכיר

תראה, כשאני קונה אגח - אם אני רוצה לקנות ברציף, צריך כמה עשרות אלפי שקלים. אז אני קונה רק בפתיחה או בסגירה. ודמי קניה/מכירה.
    אני קונה בנקודת זמן א' מהדיבידנדים יורדים לי 15% או 25% מס על הקופון (תלוי צמוד או לא) ואני צריך לקנות מחדש.
    כשהאגח יסיים את חייו, שוב ארוע מס.

אם אני קונה קרן מחקה - אין לי דמי קניה/מכירה, אין ארועי מס עד המכירה והקופון חוזר למדד.

10. Cfy

Cfy משתמש ותיק

מחיר יחידה בקרן לא נתון לכללי ביקוש והיצע*, אלא הוא פשוט סך נכסי הקרן לחלק למספר היחידות.
    אם מחר דמי הניהול עולים מ-0.1 ל-10, מחיר היחידה לא משתנה.
    מה שכן יקרה זה שכל המשקיעים יפדו את הקרנות שלהם (מוכרים בחזרה למנפיקי הקרנות)

* הכוונה כאן היא לקרן נאמנות פתוחה, זה שונה בקרן נאמנות סגורה אבל זה לא רלוונטי לקרנות בארץ.

אני חושב שבילבלת בין השאלה על מחיר היחידה למחיר הנכסים שהקרן מחזיקה, אבל עקרונית אכן אפשר להתייחס לעניין הזה ולומר, בהמשך לדוגמה הקודמת, שאם דמי הניהול היו עולים משמעותית, ואילו רבים היו עוזבים את הקרן, ואילו הקרן הייתה בעלת אחזקות משמעותיות במדד אותו היא מחקה, אז מחיר היחידה כן היה משתנה עקב נפילת מחירי הנכסים שבאחזקת הקרן.

קרן גם מגלגלת את האג"ח בשבילך (קונה חדש אחרי פדיון, או מחליפה ניירות מתחת למח"מ מינימלי בארוכים יותר) בלי עלויות נוספות.

מוזמנים להשתמש בקישורי השותפים הבאים כדי לקנות באמאזון , להוריד ספרי שמע, או להקים אתר אינטרנט משלכם (מדריך מפורט - כאן). תודה על תמיכתכם באתר.
טוען...
  1. אתר זה משתמש בעוגיות דפדפן. אין באמור בפורום כדי להוות ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בצרכיו של כל אדם.