• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

מה קורה כשמחירי הדיור ממש גבוהים בייחס להכנסת האזרחים?

nadilan

משתמש רשום
דירוג
1
היי,
אמירה מאוד נפוצה וגם לכאורה נשמעת מאוד הגיונית (שכן קצב גדילת בני אדם הוא אקספוננציאלי בעוד שבניית דירות הוא לינארי יחסית) שמחירי הדיור ככל הנראה ימשיכו לעלות עוד הרבה מאוד זמן (גם אם יהיו ירידות זמניות), ועולה השאלה מה קורה כשמחירי הנדל"ן ריאלית יהיו מאוד גבוהים בייחס להכנסה של שכבת הביניים במדינה? (ואני לא מדבר דווקא על ישראל אלא אפילו אשמח לקבל דוגמאות אם קיימות ממקומות אחרים).
אם נניח לפני מספר שנים דירה נרכשה ב2 מליון ש"ח, והיום מחירה הוא 3 מליון, ובעוד 8 שנים המחיר היפותטית יהיה 4 מליון, איך משק בית ממוצע יוכל לרכוש דירה בכזה סכום?
ואם לא אז מה קורה ? רק עשירים מחזיקים בדירות וכל השאר בשכירות? או דווקא תיקון קסם של מחירי הדירות?
תודה

ועולה השאלה מה קורה כשמחירי הנדל"ן ריאלית יהיו מאוד גבוהים בייחס להכנסה של שכבת הביניים במדינה?
היי
צריך להסתכל על התמונה המלאה, גם אם מחיר דירה ממוצאת גבוהה בהרבה מהשכר השנתי הממוצע, עדיין יש תמיכה
לרמת מחירים זאת כאשר ריבית המשכנתא נמוכה או אם יש החלטה על משכנתאות ל 50 שנים ויותר כמו ששוקלים בנקים באנגליה.....

הייתי מוסיף לזה גם את נושא הרגש, רכישת דירת מגורים במקרים רבים לא נעשית על פי שיקול כלכלי אלא שיקול רגשי וגם זה תומך
בפער גדול בין השכר למחירי הדירות, אנשים נוטים לדחוק את עצמם לקצה גבול היכולת, לשעבד את החיים עבור חלום של 4 קירות.

רק עשירים מחזיקים בדירות וכל השאר בשכירות?
קודם כל אני מסכימה עם מה שכתב @רוני
רכישת דירת מגורים במקרים רבים לא נעשית על פי שיקול כלכלי אלא שיקול רגשי וגם זה תומך
בפער גדול בין השכר למחירי הדירות, אנשים נוטים לדחוק את עצמם לקצה גבול היכולת, לשעבד את החיים עבור חלום של 4 קירות.
שנית, רק עשירים קונים דירות במקומות יקרים. כמו שרק עשירים קונים פרארי.
שלישית, אם יהיה ביקוש נמוך - המחירים ירדו. אמנם יש כאלה שטוענים שגם ההיצע ירד, אבל לדעתי הם מדברים מפוזיציה. אף יזם וקבלן בניה לא יסגור את העסק שלו רק בגלל שהרווח שלו מצטמצם בתקופות מסוימות (אם הוא יעבור להפסד מתמשך אז כנראה כן יסגור). הם חייבים להמשיך לגלגל את העסק כל הזמן.
רביעית, יש בישראל שוק לקוחות נוסף מעבר לתושבי הארץ - יהודים אמידים שגרים בחו"ל ורוצים להחזיק סוג של תעודת ביטוח בארץ לכל צרה שלא תבוא.

ההנחה הנסתרת בשאלה כאן, וזה באמת תפיסה רווחת בציבור,
זה שכלכלית לקנות דירה זה משתלם, ורק השאלה היא האם הציבור יכול לרכוש כשהמחיר גובה מידי,
ואז השאלה היא האם למרות שכלכלית זה משתלם, בגלל שאין יכולת לרכוש, האם המחירים ירדו.

תרשה לי רק לנסות להציע שאולי כבר ההנחה הראשונית מוטלת בספק?
כשסביבת הריבית היא 0%, נדל"ן שווה מחיר שמשקף תשואה של 2%,
אבל כשסביבת הריבית היא 4%, האם נדל"ן עדיין שווה מחיר שמשקף 2%??

אמנם יש כאלה שטוענים שגם ההיצע ירד,
היי,
ברמת מחירי הנכסים כיום, בנוסף לגובה הריבית של המשכנתאות והתיקרות בעלות המימון הבנקאי ליזמים, בנוסף לעדכון מס הרכישה ויציאה
של המשקיעים מהשוק שעד לא מזמן תפסו נפח של 37% מסך רכישות הנכסים השוק, היזמים חייבים לנהוג במשנה זהירות וזה אומר לבנות פחות.;)

בחו"ל מצב היזמים קשה יותר, הם סופגים את העלייה החדה בתשומות הבניה מאז משבר הקורונה, עליית הריביות מקשה עליהם לתמכר זאת במחיר
הדירה.

נערך לאחרונה ב:
היי
צריך להסתכל על התמונה המלאה, גם אם מחיר דירה ממוצאת גבוהה בהרבה מהשכר השנתי הממוצע, עדיין יש תמיכה
לרמת מחירים זאת כאשר ריבית המשכנתא נמוכה או אם יש החלטה על משכנתאות ל 50 שנים ויותר כמו ששוקלים בנקים באנגליה.....

הייתי מוסיף לזה גם את נושא הרגש, רכישת דירת מגורים במקרים רבים לא נעשית על פי שיקול כלכלי אלא שיקול רגשי וגם זה תומך
בפער גדול בין השכר למחירי הדירות, אנשים נוטים לדחוק את עצמם לקצה גבול היכולת, לשעבד
היי,
אמירה מאוד נפוצה וגם לכאורה נשמעת מאוד הגיונית (שכן קצב גדילת בני אדם הוא אקספוננציאלי בעוד שבניית דירות הוא לינארי יחסית) שמחירי הדיור ככל הנראה ימשיכו לעלות עוד הרבה מאוד זמן (גם אם יהיו ירידות זמניות), ועולה השאלה מה קורה כשמחירי הנדל"ן ריאלית יהיו מאוד גבוהים בייחס להכנסה של שכבת הביניים במדינה? (ואני לא מדבר דווקא על ישראל אלא אפילו אשמח לקבל דוגמאות אם קיימות ממקומות אחרים).
אם נניח לפני מספר שנים דירה נרכשה ב2 מליון ש"ח, והיום מחירה הוא 3 מליון, ובעוד 8 שנים המחיר היפותטית יהיה 4 מליון, איך משק בית ממוצע יוכל לרכוש דירה בכזה סכום?
ואם לא אז מה קורה ? רק עשירים מחזיקים בדירות וכל השאר בשכירות? או דווקא תיקון קסם של מחירי הדירות?
תודה
גם שכירות תהייה יקרה בצורה קיצונית במקרה כזה(בהנחה של ריבית הגיונית).

יהיה בלגן,זה בטוח.

קודם כל אני מסכימה עם מה שכתב @רוני

שנית, רק עשירים קונים דירות במקומות יקרים. כמו שרק עשירים קונים פרארי.
שלישית, אם יהיה ביקוש נמוך - המחירים ירדו. אמנם יש כאלה שטוענים שגם ההיצע ירד, אבל לדעתי הם מדברים מפוזיציה. אף יזם וקבלן בניה לא יסגור את העסק שלו רק בגלל שהרווח שלו מצטמצם בתקופות מסוימות (אם הוא יעבור להפסד מתמשך אז כנראה כן יסגור). הם חייבים להמשיך לגלגל את העסק כל הזמן.
רביעית, יש בישראל שוק לקוחות נוסף מעבר לתושבי הארץ - יהודים אמידים שגרים בחו"ל ורוצים להחזיק סוג של תעודת ביטוח בארץ לכל צרה שלא תבוא.
קונים במרכז(לפחות במרחק סביר למרכז) בלית ברירה ,בגלל שרוב התעסוקה נמצאת שם. דירה באיזה שכונה לא משהו בפתח תקווה זה לא ממש מוצר לעשירים כמו פרארי.

היי,
תודה
אני חושב שמה שקורה בסוף זה האוכלוסיה נהיית יותר עשירה כי האוכלוסיה הענייה עוזבת או לא מביאה ילדים. במונקו/ברמודה/איי קיימן רואים את התופעה שבה מליארדרים קונים נכסים ומעלים את המחירים תוך כדי דחיקת המקומיים למדינות אחרות.

אז אפשר לסכם שהאמירה "מחירי הדירות ימשיכו לעלות עוד המון זמן (פרט לירידות זמניות) " - היא דיי נכונה, לחץ ציבורי וכו' לא יגרום לירידה של המחירים. בפועל נשמע שהעתיד הוא שנדלן יהיה בבעלות עשירים ורוב מעמד הביניים יצטרך לשכור מהם כי לא יוכל להרשות לעצמו קנייה של בית או לחילופין למצוא אלטרנטיבות כמו מעבר למקום אחר.

רק עשירים מחזיקים בדירות וכל השאר בשכירות?
אבל אם מחירי הדירות עולים אז גם השכירות תעלה.
עליית מחירי הדירות פשוט דוחקת את מעמד הביניים לפריפריה.
ואם לא אז מה קורה ?
גוש דן יהיה מקום לעשירים בלבד ומעמד הביניים יאלץ לגור בערים מחוץ לו, זה ילך ויחמיר ומעמד הביניים ידחק עמוק יותר ויותר אל תוך הפרפריה, לכאורה עד אין סוף.
בהנחה שתהיה פה ממשלה מתפקדת, באיזשהו שלב היא תהיה חייבת להתערב ולהלאים דירות כדי להשמיש אותם לדיור ציבורי כדי שאזרחים לא יגורו ברחובות.

גוש דן יהיה מקום לעשירים בלבד ומעמד הביניים יאלץ לגור בערים מחוץ לו, זה ילך ויחמיר ומעמד הביניים ידחק עמוק יותר ויותר אל תוך הפרפריה, לכאורה עד אין סוף.
מצב של ביקוש מצד מעמד הביניים לגור בפריפריה יגרום להתפתחות של ערי הפריפריה. אין חוק טבע שקובע שאשקלון או קרית גת צריכות להיות ערים מסכנות. ככל שיותר אוכלוסיה מבוססת תגור שם גם ייווצרו שם מקומות עבודה שיעלו את האטרקטיביות של הערים.
אז במקום מסויים זה דווקא יתרום לפיזור נכון יותר של האוכלוסייה במקום שכולם יתרכזו בגוש דן.

באיזשהו שלב היא תהיה חייבת להתערב ולהלאים דירות כדי להשמיש אותם לדיור ציבורי כדי שאזרחים לא יגורו ברחובות.
אני שמח שאתה מנדב את הדירה שלך ושל הוריך להיות מולאמות. אבל יש לי תחושה שלא כולם יסכימו לרעיון.

נערך לאחרונה ב:
בהנחה שתהיה פה ממשלה מתפקדת, באיזשהו שלב היא תהיה חייבת להתערב ולהלאים דירות כדי להשמיש אותם לדיור ציבורי כדי שאזרחים לא יגורו ברחובות.
מה כדאי להצביע בשביל שלא יהיה כאן ממשלה מתפקדת?

ביום שהמשלה שלך תאלים דירות תתחיל לארוז.

אז אפשר לסכם שהאמירה "מחירי הדירות ימשיכו לעלות עוד המון זמן (פרט לירידות זמניות) " - היא דיי נכונה, לחץ ציבורי וכו' לא יגרום לירידה של המחירים. בפועל נשמע שהעתיד הוא שנדלן יהיה בבעלות עשירים ורוב מעמד הביניים יצטרך לשכור מהם כי לא יוכל להרשות לעצמו קנייה של בית או לחילופין למצוא אלטרנטיבות כמו מעבר למקום אחר.
לחץ ציבורי יכול להוביל לירידה של מחירים על ידי אימוץ פרקטיקות קומוניסטיות וממשלות בסגנון. זה גם מוריד את איכות החיים (וגם את גודל האוכלוסיה הרבה פעמים) וגם מרחיק משקיעים ומבריח אנשים מה שמוביל לירידת מחירים. אתה צודק שלחץ ציבורי תחת ממשל קפיטליסטי לחלוטין (לא שקיים דבר כזה) לא אמור לגרום להורדת מחירים.

בכל אופן, האמירה אינה נכונה כי היא תלויה בהמון פרמטרים. למשל, אם הריבית היום היתה 200% אני מצפה לירידה חדה בביקוש שתוריד את המחירים. אם למשל בונים יותר מגדילת האוכלוסיה אז אני גם מצפה לירידה וכדומה. אני אישית מסתכל על דירה כמו commodity (זה בסוף סחורה שמתכלה ושמשתמשים בה. דירה לא תחזיק מאות שנים בלי תחזוקה שוטפת) ואגח קונצרני ארוך טווח (הסיכונים פה הם מדינתיים, אז זה אולי דומה יותר לממשלתי). הקרקע זה סיפור יותר מעניין ואני חושב שזה משאב די ייחודי כי הוא לא יכול להתכלות ויש לו מימד פיזי.

מה כדאי להצביע בשביל שלא יהיה כאן ממשלה מתפקדת?

בסינגפור עשו הלאמה של המון דירות. הלאמה זה לא אומר שלוקחים למישהו את הדירה ולא נותנים לו כלום. למשל, צרפת הלאימה לאחרונה חברת אנרגיה ושילמה לכל בעל מניות פרמיה מאוד גבוהה של 50% פלוס ממחיר השוק. בסינגפור המדינה פשוט קנתה דירות בהינתן שורה של מצבים ואני חושב שלפעמים ללא הסכמה. למעשה, רב התושבים בסינגפור מאוד שמחים על ההלאמה הזו ועל הדיור הציבורי. אני לא הייתי ממהר להגיד שהלאמה זה רע ושצריך לברוח אם יש הלאמה. למעשה, ישראל הלאימה למעשה ב1983 הרבה מאוד בנקים ואני חושב שרב הציבור היה בעד ההלאמה הזו (ישראל גם הלאימה את חברת חשמל וכנראה עוד הרבה מאוד חברות) ולא זכור לי שכולם ברחו מפה.

למעשה, ישראל הלאימה למעשה ב1983 הרבה מאוד בנקים ואני חושב שרב הציבור היה בעד ההלאמה הזו (ישראל גם הלאימה את חברת חשמל וכנראה עוד הרבה מאוד חברות) ולא זכור לי שכולם ברחו מפה.
הציבור אולי בעד הלאמת מחברות פרטיות, לא מעצמם.

אני שמח שאתה מנדב את הדירה שלך ושל הוריך להיות מולאמות. אבל יש לי תחושה שלא כולם יסכימו לרעיון.
דבר ראשון אני שמח שהצלחתי להטריד את מנוחתכם, זה היה הרעיון. D:
ככל שהמחירים יעלו כך הממשלה תצטרך לנקוט באמצעים חריפים יותר כדי לתקן את המצב (ואני תיארתי תרחיש מאוד קיצוני).
אבל צריך להיות ברור שבלי העזרה שלה, המחירים רק ימשיכו להאמיר.

אי אפשר לרקוד על שתי החתונות - גם לדרוש להורדת מחירי הדיור, וגם לרצות שמחיר הדירה שבבעלותכם יעלה.
ואני מבין מהבהלה שלכם שאתם מבינים את זה, וכניראה קצת מתכחשים...

הציבור אולי בעד הלאמת מחברות פרטיות, לא מעצמם.
מה ההבדל כשהציבור הוא זה שמחזיק הרבה מניות בחברות האלו (דרך חברות פנסיה ועצמאית)? כשאני מחזיק מניה בחברה אני מתייחס אל זה כאל רכוש שלי כמו שאר הדברים שבבעלותי.

מה ההבדל כשהציבור הוא זה שמחזיק הרבה מניות בחברות האלו (דרך חברות פנסיה ועצמאית)? כשאני מחזיק מניה בחברה אני מתייחס אל זה כאל רכוש שלי כמו שאר הדברים שבבעלותי.
הציבור לא באמת יודע מה קרן הפנסיה שלו מחזיקה. יותר מזה, רוב הציבור בכלל לא יודע מה קרן הפנסיה שלו ובאיזה מסלול הוא.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
מ מה קורה לתשואות קיימות כשמחליפים מסלול פנסיה/קה"ש? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
A מה קורה אם הסוכן הבורסאי שלך קורס? שוק ההון 1
B משקיע מתחיל, מה קורה למניות שלי שהונפקו על ידי iShares במידה ופושטת רגל?? שוק ההון 2
P העברות בנק מיידיות בארץ (לא זה"ב) - מה קורה עם זה צרכנות פיננסית 7
ק מה קורה עם הנפט - למה הכל בצניחה? שוק ההון 5
Level מה קורה לבעלי האגחים, במידה ומדינת ישראל "מצילה" את אחד הבנקים הגדולים מקריסה? שוק ההון 7
S מה קורה כאשר קרן נסגרת? שאלת תם מתחיל פוסטים מאיכות נמוכה 8
M קרן השתלמות לעוסק פטור - מה קורה שאני סוגר את העסק? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
B מה קורה אם צ'ק ששולם איתו חשבון בדואר חוזר? אוף טופיק 2
ק מה קורה עם הנפט שוק ההון 2
LtWorf מה קורה עם כספים המוחזקים אצל נאמן לצורך סעיף 102 שוק ההון 13
N קרן מחקה אג"ח ממשלתי כללי - אז מה קורה עכשיו? שוק ההון 16
S מה קורה להפרשת חלק העובד בהפרשה רטרואקטיבית? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
Y מה קורה עם BLACKROCK יש התפתחות בנושא שוק ההון 20
M מה קורה אם קונה דירה לא מצליח לשלם אחרי חתימת חוזה ורישום הערת אזהרה? נדל"ן 7
ת מה קורה למניות בחברה סינית אם היא נמחקת מהבורסה בארה"ב שוק ההון 10
Y העברה בנקאית - אם מבוצעת טעות, מה קורה? צרכנות פיננסית 45
R מה קורה עם הפנסיה שלי אם החלטתי לצאת משוק העבודה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 9
Y חברת "סלייס" - מישהו יודע מה קורה שם? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
מ מה קורה במשיכת כספים מקרן השתלמות IRA פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 6
M מה קורה אם בית ההשקעות קורס? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
V סין - מה קורה עכשיו? שוק ההון 154
שלי סיימתי עבודה. מה קורה עכשיו עם קרן הפנסיה ודמי הניהול? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 62
I פקיעת אופציה - מה קורה בפועל ? שוק ההון 10
ר הרכב נכסים של קרנות הסל. מה קורה כאן? שוק ההון 19
א מעבר להייטק- מה באמת קורה שם התפתחות אישית 49
ב מה קורה לשקלים הבודדים שנשארים ב IB? צרכנות פיננסית 5
S מה קורה אם בית השקעות קורס? צרכנות פיננסית 1
השמח בחלקו מה קורה שמה באיזור ה75+? אוף טופיק 25
D מה קורה עם מחזיקים מניה בשווי העל 10% ב IRA? שוק ההון 2
ד מה קורה ל stop loss ? שוק ההון 3
A מה קורה כש ETF נמחקת על ידי המנפיק? שוק ההון 0
Ramos מה קורה בעת מימוש אוטומטי פקיעת חוזי אופציות ? שוק ההון 10
W מה קורה עם חשבון בIB כשמתים? צרכנות פיננסית 2
ר מה קורה אם המדינה מחליטה להלאים את אל על? שוק ההון 0
Wannabe אז מה לעזאזל בעצם קורה פה?! שוק ההון 22
T מה קורה לקציצה? מניית bynd מזנקת מיום ליום שוק ההון 1
B מה קורה אם עובד לא ממלא טופס 161א כשמחליף עבודה צרכנות פיננסית 1
ל מה קורה במצב של קריסת בית השקעות? שוק ההון 1
V שאלה: מה קורה בדיוק לאחר שאני מתחיל לעקוב אחרי משתמש מסוים? אוף טופיק 5
D מישהו יודע מה קורה עם מיטב דש טרייד? שירות לקוחות לא זמין, פלטפורמה לא תקינה. צרכנות פיננסית 4
S מה קורה לפנסיה שלי כשאני נפטר צרכנות פיננסית 14
א מה לעזאזל קורה בגיל 67 שוק ההון 55
M שאלה היפותטית: מה קורה אם מחיר הקנייה של מניה הוא 50 ש"ח... שוק ההון 9
amikal מה קורה שקרן נאמנות או קרן סל או תעודת סל מפסיקה להיות פעילה? שוק ההון 15
L מה קורה כשקרן ישראלית "נמחקת"? שוק ההון 1
D עמלת בנק מקשר - correspondent - מה לעזאזל קורה כאן? שוק ההון 21
DavidA משהו מוזר קורה בעיתונות הכלכלית בנושא מחירי הדיור נדל"ן 16
F מה קורה אם מניידים קרן השתלמות בזמן שיש הלוואה עליה? צרכנות פיננסית 30
Jenia29 מה קורה עם אל על? שוק ההון 17

נושאים דומים

Back
למעלה