• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

מה קורה במצב שבו רק אחד מבני הזוג מעוניין לפרוש?

משה

משתמש בכיר
דירוג
3,332
לא הצלחתי למצוא שרשור קיים בפורום אז אני פותח אחד חדש

כרגע המצב הוא שאני מתכנן לפרוש בהקדם האפשרי ואשתי מעוניינת להמשיך לעבוד. הבעיה במצב הזה היא מה בעצם קורה עם תיק השקעות? התיק הנוכחי שלנו עשוי מהון משותף אם אני אחיה ממנו בזמן שאשתי ממשיכה לעבוד יש כאן משהו לא הוגן.

שאלה נוספת היא איך מתנהלות ההוצאות משותפות אחרי היציאה לפנסייה?

אמת, יש עוד עשרות שנים עד שאצא - אינשאלה - לעצמאות כלכלית. אבל, השאלות האלו משפיעות על עיצוב ההשקעות שלנו בהווה.

פיתרון אפשרי אחד הוא לפתוח שתי תיקי השקעות. תיק אחד משותף שיוקדש למטרות של שנינו (רשת ביטחון / תמיכה בילדים / קניית דירה / כל מטרה שנסכים עליה). התיק השני יהיה תיק אישי שנועד לקדם אותי לקראת עצמאות כלכלית.

אני סקרן לדעת האם עוד מישהו כאן נמצא במצב של מטרות פיננסיות שונות לבני הזוג? איך התמודדתם איתם? איזה פתרונות מצאתם?

התיק הנוכחי שלנו עשוי מהון משותף אם אני אחיה ממנו בזמן שאשתי ממשיכה לעבוד יש כאן משהו לא הוגן.
זו אכן שאלה מעניינת.זו גרסא קיצונית למצב הנפוץ יותר, שבו אחד מבני הזוג עובד הרבה יותר שעות מהשני וגם מכניס משכורת גבוהה יותר. מה שבדרך כלל קורה במצב כזה הוא שבן הזוג שעובד פחות משקיע יותר בדברים אחרים - בבית, בילדים, בניהול החיים (לקחת מרשם/לארגן את הביטוחים/לקחת את החתול לוטרינר ושאר טרדות יומיום). אבל זה כן יכול להיות מקור לחיכוך אם אין הסכמה בנושאים האלו בין שני הצדדים ולכן רצוי מאד לדון בכך. במיוחד זו יכולה להיות בעיה אם הצד שלא פורש מרגיש שהפרישה שלך פוגעת בבטחון הכלכלי שלכם כזוג.

(אגב, זו אחת הסיבות שאני לא אפרוש כנראה בשנים הקרובות - לבן זוגי אין שום רצון לפרוש, ולכן המשמעות היא שאם אפרוש אני אצטרך לעסוק בלעדית בבישולים, נקיונות, ושאר הדברים שהיום מתחלקים בין שנינו. מעדיפה לעבוד :lol:)

מעבר למה ש @מרק עוגיות אמרה, יש עוד מצבים דומים כמו בן זוג שעובד בזמן שהשני מטפל בילדים, או בזמן שהוא לומד לתואר, או בזמן שהוא מחפש את עצמו או כל דבר אחר. כלומר, השאלה העיקרית פה היא לא מה קורה עם התיק, אלא האם אתם מסונכרנים ביניכם לגבי חלוקת נטל העבודה בבית. ברור לדעתי להניח שאם אתה ״פורש״ ובת זוגתך ממשיכה לעבוד, שכל מטלות הבית והסידורים עוברות אליך למשל.
לגבי התיק - הוא צריך להתנהל באופן שלוקח בחשבון את ההוצאות שלכם, ההכנסות שלכם, וצפי המשך ההשתכרות לאורך זמן, למשל אם אתם מניחים שבת זוגתך לא רוצה לפרוש בכלל ורואה את עצמה ממשיכה לעבוד עוד עשרות שנים, אז אפשר לקחת בתיק סיכונים גדולים יותר מאשר אם לא מניחים את זה.

כפי שענו לך, המצב שתיארת הוא המצב אצל רוב הזוגות - הכנסות שונות וצרכים שונים של בני הזוג.
איך אתם מתנהלים היום מבחינת שיתוף?
היה שרשור אחד לפחות שאני זוכר שבו אנשים כתבו על רמות שיתוף שונות.
מהכרות כללית, אצל רוב הזוגות נהוג שיתוף מלא בנכסים שהושגו במהלך החיים המשותפים.
כשיש פער משמעותי בהיקף הנכסים שכל צד מביא לחתונה, אז לעיתים יש הפרדה ברמות שונות.
כל זה בפרק א' כמובן. בפרק ב' שיקולים שונים.

מהכרות כללית, אצל רוב הזוגות נהוג שיתוף מלא בנכסים שהושגו במהלך החיים המשותפים.
כדאי לדעת גם שזה מה שהחוק אומר (לפחות בהעדר הסכם אחר). לא משנה איפה נמצאים הכספים/הנכסים ועל שם מי הם רשומים, אם הם הושגו במהלך החיים המשותפים הם שייכים כברירת מחדל לשני בני הזוג. לפעמים אנשים לא מודעים לכך וחושבים שאם הם רושמים דירה/חשבון בנק על שמם זה אומר שהם רק שלהם ולא של בני זוגם. זה לא נכון.

היתי חושב שעיקר הבעיה הפוטנציאלית כרגע תהיה טמונה בהגעה להסכמה על שיעור החיסכון מההכנסות. כלומר מי שמעוניין לפרוש בעתיד ישאף לניהול אורח חיים קמצני יותר.
אם בזה אין לכם בעיה, אז נראה לי מיותר לריב עכשיו על מה יהיה בעוד עשרות שנים. אני לא חושב שיש לכם איך לדעת מה יהיה עד אז.
או שהבעיה היא בבחירת אפיקי ההשקעה?

היתי חושב שעיקר הבעיה הפוטנציאלית כרגע תהיה טמונה בהגעה להסכמה על שיעור החיסכון מההכנסות. כלומר מי שמעוניין לפרוש בעתיד ישאף לניהול אורח חיים קמצני יותר.
אם בזה אין לכם בעיה, אז נראה לי מיותר לריב עכשיו על מה יהיה בעוד עשרות שנים. אני לא חושב שיש לכם איך לדעת מה יהיה עד אז.
או שהבעיה היא בבחירת אפיקי ההשקעה?
צודקת. בעניין הזה החוק תואם את מה שמקובל אצל רוב הזוגות, ורק הסכם ממון יכול לגבור עליו (ולא רישום, בדיוק כפי שכתבת).

זו אחת הסיבות שאני לא אפרוש כנראה בשנים הקרובות - לבן זוגי אין שום רצון לפרוש, ולכן המשמעות היא שאם אפרוש אני אצטרך לעסוק בלעדית בבישולים, נקיונות, ושאר הדברים שהיום מתחלקים בין שנינו. מעדיפה לעבוד
ברור לדעתי להניח שאם אתה ״פורש״ ובת זוגתך ממשיכה לעבוד, שכל מטלות הבית והסידורים עוברות אליך למשל.
לא שיש לי פתרון לבעיה, אבל יש פה משהו קצת עצוב.
בעצם יש כמות דרושה של עבודה, ואחד מבני הזוג מבקש(מתעקש?) להגדיל אותה, בעצם ללא כל תועלת לתא.
מכאן אוטומטית הבן זוג השני מחויב "לשלם" 50% מסך העבודה, שהיא כאמור, מנופחת באופן מלאכותי.
זה יכול להיות כל כך משמעותי, שפשוט יהפוך את הפרישה לחסרת משמעות, כמו שלמרבה הצער @מרק עוגיות מעידה על עצמה.
נדבר במספרים: אם בבית יש 200 יחידות עבודה:
70 עבודה בנזוג א
70 עבודה בנזוג ב
60 בית, מתחלק 30 30
במצב החדש הבנזוג הפורש ישאר עם 60(של עבודה לא כיפית אולי) במקום 100.
לא שדרוג גדול לטעמי
אין לי פתרון, רק שלענ"ד זה יכול לקלקל את כל רעיון הפרישה מוקדמת.

תתמחר עוזר\ת בית לפרישה ותצמצם את יחידות העבודה לדברים שרק אתה יכול (חייב) לעשות
שים לב שהפתרון שאתה מציע הוא redundant
אנחנו מדברים על משפחה שהגיעה לעצמאות כלכלית. אתה מציע לצבור יותר כדי לבצע מיקור חוץ
הענין הוא שגם ככה הם חיים עכשיו עם משכורת מיותרת בעצם, אפשר להקדיש אותה לשם בטלת בן הזוג הפורש.
אבל האם זה ימצא חן בעיני בן הזוג העובד, לעבוד כדי שהשני "יתבטל"?
לדעתי אתה בלופ אינסופי כאן.

תגדיר 2 תיקים ולפי המשקל היחסי תאזן אותם- תקבל תיק חדש הוליסטי
פעם בשנה (אפשר גם 3 שנים לדעתי ...) תחשב מחדש את המשקולות וצראה אם צריל ךעשות איזון דרמטי
ךדעתי תגלה שבמקום תיק 60/40 אתה ב 5/50 או להיפך ....
יש מעט בני זוג שאחד הוא 100% מניות והשני 100% עוש, וגם אז תיק 50/50 יעבוד, כל זוג שאינו כל כך קיצוני יתכנס ל 50/50 ... או שם הם קיצוניים במידה זהה אז שוב ההפרש מינורי
פשוא החלוקה הראשונית צריכה לפי (חוק אלא אם כן יש הסכם ממון אחר) 50.50 בין שני התיקים הווירטואלים

רק הערה אחת , כדאי לשקול (אם פותחים שני תיקים אמיתיים) ששניכם תהיו הבעלים עליהם כי אז ניתן להעביר ניירות בין התיקים ללא ארוע מס.

אתה מציע לצבור יותר כדי לבצע מיקור חוץ
בהחלט, למה לא
חוץ מזה, אם אחליט להמשיך לעבוד כאשר יש לי מספיק כסף ואין צורך, למה ש"אתבאס" כאשר הבת זוג לא תרצה להמשיך בעבודה
רצון חופשי וזה

בהחלט, למה לא
כי לא צריך. זה סתם קאדר
חוץ מזה, אם אחליט להמשיך לעבוד כאשר יש לי מספיק כסף ואין צורך, למה ש"אתבאס" כאשר הבת זוג לא תרצה להמשיך בעבודה
זה לא הבעיה שתתבאס, הבעיה אם תסרס למעשה את הפרישה שלה, בהטלה של כל שאר המשימות עליה

כל שאר המשימות עליה
כנראה אני מפספס משהו בסיסי במה שכתבת
המשימות שאתה מדבר עליהם תקועות כמו עצם בגרון כשאתה במשרה מלאה, זה נכון
אבל כאשר אתה בפרישה זה נראה לי די פשוט לביצוע, לא?

בהטלה של כל שאר המשימות עליה
מסכים איתך רעיונית אם הנטל יהיה מאוד אסימטרי לרעת הפורש.
אבל לא כל כך ברור לי למה זה כזה אישו, כמה זמן ביום כבר צריך בשביל לבצע את כל המטלות הללו?
זה לא שהפורש צריך מעתה לעבוד במשרה מלאה בתחזוקת הבית...

אני מבין את @קפה שחור, אבל אתה, @מתכנת אמור לדעת כמה עבודה זה.
ואם זה התחלק קודם חצי חצי, ועכשיו 100% על הפורש, זה עלול למנוע ממנו לרצות לפרוש.

אני לא מבין על מה הויכוח, יש לנו פה דוגמה חיה בשרשור.

זה עלול למנוע ממנו
כבר ציינתי את מיקור החוץ, נראה לי פיתרון די סביר
ואם אחד מבני הזוג יחליט להמשיך לעבוד תהיה עוד הכנסה שתפצה על העלות הזאת
אני בכל מקרה לא מתכנן לפרוש עם אותם הוצאות כמו בזמן חיסכון (הם בדוק יהיו גדולות יותר)
בפרישה אני עובר למצב ביזבוז (מחושב) ולכן היום אצטרך הכנסות בהתאם

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
ל מה קורה במצב של קריסת בית השקעות? שוק ההון 1
ג מה קורה במצב של משבר השוק המניות + ריביות עולות? שוק ההון 1
מ מה קורה לתשואות קיימות כשמחליפים מסלול פנסיה/קה"ש? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
A מה קורה אם הסוכן הבורסאי שלך קורס? שוק ההון 1
B משקיע מתחיל, מה קורה למניות שלי שהונפקו על ידי iShares במידה ופושטת רגל?? שוק ההון 2
P העברות בנק מיידיות בארץ (לא זה"ב) - מה קורה עם זה צרכנות פיננסית 7
ק מה קורה עם הנפט - למה הכל בצניחה? שוק ההון 5
Level מה קורה לבעלי האגחים, במידה ומדינת ישראל "מצילה" את אחד הבנקים הגדולים מקריסה? שוק ההון 7
N מה קורה כשמחירי הדיור ממש גבוהים בייחס להכנסת האזרחים? נדל"ן 87
S מה קורה כאשר קרן נסגרת? שאלת תם מתחיל פוסטים מאיכות נמוכה 8
M קרן השתלמות לעוסק פטור - מה קורה שאני סוגר את העסק? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
B מה קורה אם צ'ק ששולם איתו חשבון בדואר חוזר? אוף טופיק 2
ק מה קורה עם הנפט שוק ההון 2
LtWorf מה קורה עם כספים המוחזקים אצל נאמן לצורך סעיף 102 שוק ההון 13
N קרן מחקה אג"ח ממשלתי כללי - אז מה קורה עכשיו? שוק ההון 16
S מה קורה להפרשת חלק העובד בהפרשה רטרואקטיבית? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
Y מה קורה עם BLACKROCK יש התפתחות בנושא שוק ההון 20
M מה קורה אם קונה דירה לא מצליח לשלם אחרי חתימת חוזה ורישום הערת אזהרה? נדל"ן 7
ת מה קורה למניות בחברה סינית אם היא נמחקת מהבורסה בארה"ב שוק ההון 10
Y העברה בנקאית - אם מבוצעת טעות, מה קורה? צרכנות פיננסית 45
R מה קורה עם הפנסיה שלי אם החלטתי לצאת משוק העבודה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 9
Y חברת "סלייס" - מישהו יודע מה קורה שם? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
מ מה קורה במשיכת כספים מקרן השתלמות IRA פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 6
M מה קורה אם בית ההשקעות קורס? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
V סין - מה קורה עכשיו? שוק ההון 154
שלי סיימתי עבודה. מה קורה עכשיו עם קרן הפנסיה ודמי הניהול? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 62
I פקיעת אופציה - מה קורה בפועל ? שוק ההון 10
ר הרכב נכסים של קרנות הסל. מה קורה כאן? שוק ההון 19
א מעבר להייטק- מה באמת קורה שם התפתחות אישית 49
ב מה קורה לשקלים הבודדים שנשארים ב IB? צרכנות פיננסית 5
S מה קורה אם בית השקעות קורס? צרכנות פיננסית 1
השמח בחלקו מה קורה שמה באיזור ה75+? אוף טופיק 25
D מה קורה עם מחזיקים מניה בשווי העל 10% ב IRA? שוק ההון 2
ד מה קורה ל stop loss ? שוק ההון 3
A מה קורה כש ETF נמחקת על ידי המנפיק? שוק ההון 0
Ramos מה קורה בעת מימוש אוטומטי פקיעת חוזי אופציות ? שוק ההון 10
W מה קורה עם חשבון בIB כשמתים? צרכנות פיננסית 2
ר מה קורה אם המדינה מחליטה להלאים את אל על? שוק ההון 0
Wannabe אז מה לעזאזל בעצם קורה פה?! שוק ההון 22
T מה קורה לקציצה? מניית bynd מזנקת מיום ליום שוק ההון 1
B מה קורה אם עובד לא ממלא טופס 161א כשמחליף עבודה צרכנות פיננסית 1
V שאלה: מה קורה בדיוק לאחר שאני מתחיל לעקוב אחרי משתמש מסוים? אוף טופיק 5
D מישהו יודע מה קורה עם מיטב דש טרייד? שירות לקוחות לא זמין, פלטפורמה לא תקינה. צרכנות פיננסית 4
S מה קורה לפנסיה שלי כשאני נפטר צרכנות פיננסית 14
א מה לעזאזל קורה בגיל 67 שוק ההון 55
M שאלה היפותטית: מה קורה אם מחיר הקנייה של מניה הוא 50 ש"ח... שוק ההון 9
amikal מה קורה שקרן נאמנות או קרן סל או תעודת סל מפסיקה להיות פעילה? שוק ההון 15
L מה קורה כשקרן ישראלית "נמחקת"? שוק ההון 1
D עמלת בנק מקשר - correspondent - מה לעזאזל קורה כאן? שוק ההון 21
DavidA משהו מוזר קורה בעיתונות הכלכלית בנושא מחירי הדיור נדל"ן 16

נושאים דומים

Back
למעלה