• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

מה צריך ליהיות המח"מ הכולל של האג"ח בתיק שלך?

Ron B

משתמש בכיר
דירוג
1,324
תזכורת: מח"מ = משך חיים ממוצע של האג"ח.
נניח שהחלטתי שאני משקיע 50% מניות (עולמי), 50% אג"ח מדינה. אני שואל את עצמי את השאלה מה צריך ליהיות המח"מ בחלק של 50% אג"ח.
אתייחס לשתי גישות:
1. גישת הארי בראון: אומרת שמתוך ה"אג"ח" חצי מזומן וחצי אג"ח הכי ארוך שיש, שזה בקירוב רב שקול (אך לא זהה) למח"מ שהוא חצי מהמח"מ המקסימלי. זה יוצא בקירוב 8 שנים (בישראל האג"ח הארוך ביותר הוא עם מח"מ של 16 שנים). ההגיון הוא הגיון גידורי: מח"מ ארוך מדי מאד רגיש לאינפלציה ועולה חזק בדפלציה. לכן, הגישה אומרת: מכיוון שאני לא יודע מה יהיה: לא ארוך מדי. לא קצר מדי. באמצע.
2. גישת ויליאם ברנשטיין מנתחת אמפירית את התשואה של אג"חים בהסטוריה. הוא מראה, שהסטורית אג"חים ארוכים יותר נתנו תשואה דומה לאג"חים קצרים, במחיר לא מוצדק של סיכון רב (שמתבטא בסטיית תקן גדולה). ראו למשל פה. הגישה שלו אומרת: את החלק המסוכן בתיק שלכם תשקיעו רק במניות. אתם רוצים יותר סיכון: תעבירו יותר למניות, אבל אין טעם להעלאות את הסיכון בהשקעה במח"מ גדול יותר באג"חים, שכן מדובר בעיקר בהימור על הריבית, ולא בנכס השקעתי אמיתי.

במיוחד מעניינת השאלה הזאת בתקופה האחרונה (5 שנים): בה המדינות מתערבות באופן חזק בריבית. למעשה, הן מורידות את הריבית ע"י קנייה של אג"חים. זה למעשה סוג של "קיצור" מלאכותי של המח"מ של האג"חים. (אפשר לחשוב על זה כך: המדינה מנפיקה אג"ח ל-20 שנה, ואחרי 10 שנים קונה אותו חזרה. לכמה שנים האג"ח הזה? פורמלית הוא ל-20 שנה. מעשית הוא ל-10 שנים). אולי הניתוח של ברנשטיין לא נכון בתקופה זאת, וצריך לחזור לגישה של אג"חים ארוכים יותר?

אשמח לשמוע דעות והתייחסויות.

לדעתי האישית הריבית נמוכה מידיי בשביל להחזיק אג"חים אז אני חושב שהמח"מ הממוצע של התיק צריך להיות 0.

אה ויש עוד גישה שלישית...
3. גישת המחיר: אני לא יודע כולם, ולכן אשקיע באג"חים לפי שווי השוק שלהם. זה אומר בקירוב, שאגיע למח"מ ההממוצע של המדינה. מדובר על מח"מ של כ-5 שנים. ההגיון: כמו שברוב האינדקסים של המניות, המשקל נקבע לפי שווי שוק, כך גם פה. מובן שיש פה בעייה: אם המדינה נכנסת לחובות לשנים ארוכות יותר, זה אומר שצריך להאריך את המח"מ בתיק ההשקעות שלי. לא נשמע משהו... בעייה נוספת: כפי שציינתי למעלה, התערבות מלאכותית בריבית משפיעה על המח"מ ה"אמיתי" של האג"ח.

הגעתי למסקנה דומה לזו של ברנשטיין.
ההבדל בתשואה בפועל בין אגח ל5 שנים לבין אגח ל20 שנים הוא קטן יחסית ואילו עצם קיומו של אגח ממשלתי הוא זה שנותם תרומה של מיתון לתיק.

ההבדל בתשואה בפועל בין אגח ל5 שנים לבין אגח ל20 שנים הוא קטן יחסית ואילו עצם קיומו של אגח ממשלתי הוא זה שנותם תרומה של מיתון לתיק.
מצד שני, הקורלציה בין מניות לאג"ח ארוך יותר נמוכה. למשל, הקורלציה מ-2007 ועד היום בין SPY לבין BND (מח"מ של 5.7 שנים) היא: מינוס 0.15
הקורלציה בין SPY לבין TLT (מח"מ של 17.5 שנה) היא מינוס 0.45
כך שמבחינה זאת, מח"מ ארוך מגדר יותר טוב את המניות.

מצד שני, הקורלציה בין מניות לאג"ח ארוך יותר נמוכה. למשל, הקורלציה מ-2007 ועד היום בין SPY לבין BND (מח"מ של 5.7 שנים) היא: מינוס 0.15
הקורלציה בין SPY לבין TLT (מח"מ של 17.5 שנה) היא מינוס 0.45
כך שמבחינה זאת, מח"מ ארוך מגדר יותר טוב את המניות.

אז אולי חלוקת תיק האג"ח שווה בין אגח לא צמוד קצר ואגח צמוד ארוך : מגדרים את הסיכון באגח הארוך (חצי מהתיק) אבל מקבלים חוסר קורלציה לשוק המניות
השמיכה קצרה אבל אולי שמיכה קצרה + גרביים יעבירו את הלילה :)

ממה שראיתי, אותו תיק בדיוק (אני מדבר על עוגת דובדבנים) שמחזיק 30% אג"ח ארוך לעומת 30 אג"ח 5-שנים מתנהג כמעט אותו הדבר בדיוק.
לכן בתנאי השוק היום אני בוחר להחזיק רק אג"ח קצר ולא ארוך.
להלן ההשוואה:
https://www.portfoliovisualizer.com...lend1=12.5&LongTermBond2=30&REIT2=10&REIT1=10

ממה שראיתי, אותו תיק בדיוק (אני מדבר על עוגת דובדבנים) שמחזיק 30% אג"ח ארוך לעומת 30 אג"ח 5-שנים מתנהג כמעט אותו הדבר בדיוק.
לכן בתנאי השוק היום אני בוחר להחזיק רק אג"ח קצר ולא ארוך.
להלן ההשוואה:
https://www.portfoliovisualizer.com...lend1=12.5&LongTermBond2=30&REIT2=10&REIT1=10

אם תסתכל בגרף משנת 2004 אז יש יתרון (ב CGAR מנורמל אינפלציה) לטובת האגח הארוכות (בערך 1%), האם זה שינוי סיסטמטי או תוצאה זמנית ? שאלה מעניינת (אין לי שקף)
בגלל זה חשבתי שפיזור האגח 50/50 (קצר מול ארוך) אם הוא לא משנה את התוחלת ונותן קורלציה שלילית לשוק ההון זה יכול לכסות על הסיכון ארוך הטווח.
אין כמו התלבטויות על העתיד :) זה טוב למשקיעים פסיבים ....

בסוף דחיין כרוני עם התלבטויות יוצא משקיע פאסיבי :)

אז הטענה הבסיסית שלי היא שברנשטיין טועה כי הוא לא מתייחס לקורלציה. מה שחשוב הוא לא רק סטיית התקן והתשואה, אלא גם הקורלציה.
בשביל להמחיש את הטענה שלי, נתבונן בשני תיקים מאפריל 2007 עד היום: אחד הוא חצי SPY חצי BND (אג"ח קצר), השני חצי SPY חצי TLT (אג"ח ארוך).
אם מחשבים את סטיית התקן של שני התיקים, רואים שסטיית התקן של התיק השני (זה עם האג"ח הארוך) יותר קטנה מסטיית התקן של התיק השני.
זה נובע מכך, שהקורלציה בין מניות לאג"ח ארוך יותר שלילית, למרות שהאג"ח הארוך עצמו הוא יותר מסוכן.
דהינו, סיימנו עם תיק עם סטיית תקן נמוכה יותר כאשר הפורטפוליו מכיל אג"חים ארוכים יותר.
דרך אגב התשואה בשנים האלו הייתה 45% בBND, ו-94% ב-TLT, אז גם ההבדל בתשואה היה אדיר, אבל אני בכלל לא מתייחס לזה.

אז הטענה הבסיסית שלי היא שברנשטיין טועה כי הוא לא מתייחס לקורלציה. מה שחשוב הוא לא רק סטיית התקן והתשואה, אלא גם הקורלציה.
בשביל להמחיש את הטענה שלי, נתבונן בשני תיקים מאפריל 2007 עד היום: אחד הוא חצי SPY חצי BND (אג"ח קצר), השני חצי SPY חצי TLT (אג"ח ארוך).
אם מחשבים את סטיית התקן של שני התיקים, רואים שסטיית התקן של התיק השני (זה עם האג"ח הארוך) יותר קטנה מסטיית התקן של התיק השני.
זה נובע מכך, שהקורלציה בין מניות לאג"ח ארוך יותר שלילית, למרות שהאג"ח הארוך עצמו הוא יותר מסוכן.
דהינו, סיימנו עם תיק עם סטיית תקן נמוכה יותר כאשר הפורטפוליו מכיל אג"חים ארוכים יותר.
דרך אגב התשואה בשנים האלו הייתה 45% בBND, ו-94% ב-TLT, אז גם ההבדל בתשואה היה אדיר, אבל אני בכלל לא מתייחס לזה.

זה די הכיוון של התיק של הארי בראון 25% מזומן 25% אגח ממשלתי ארוך טווח אנטי קורלציה לשוק ההון במחיר סיכון ריבית

מה שחשוב הוא לא רק סטיית התקן והתשואה, אלא גם הקורלציה.

בעוד שהתשואה של נכסים שונים הייתה קבועה באופן סביר במאה השנה האחרונות (תיק של 100% מניות תמיד הרוויח בסאקלה של 17 שנה). ככל הידוע לי הקרולציות בין נכסים מסוגים שונים משתנות מאוד על פני קבועי זמן גדולים וקטנים כך שיותר קשה להסיק מקורלציית 'העבר' על קורלציית העתיד.

נערך לאחרונה ב:
נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
Elliott ממוצע 83 מדעי המחשב מהאוניברסיטה הפתוחה צריך עצה + שאלה על בן גוריון תואר שני התפתחות אישית 8
F איך סטודנט צעיר צריך להתכונן למהפכת ה ai אוף טופיק 0
N האם יכול להיות שלא צריך להגיש דו"ח לרשות המיסים על שנה מסוימת? מיסים 3
ס צריך להצהיר על רווח ממק"מ בדוח שנתי למס הכנסה? מיסים 6
חתול לילה מה צריך להיות הדרוג של אג"ח ישראלי? שוק ההון 16
E צריך עזרה חברים, מי מקבל מאקסלנס טרייד שליח עם שוקולד יוקרתי ממקס ברנר לחג הפסח ? אוף טופיק 10
S מיטב טוענים שכדי לסחור ב - IB דרכם צריך תיק של לפחות 25K דולר, האם מישהו מכיר את ההגבלה הזו והאם יש משהו לעשות בנידון? שוק ההון 4
S עדיין לא הצלחתי להבין למה האדם הממוצע צריך ביטקוין השקעות אלטרנטיביות 200
G אם היו לי הפסדים גדולים שנה שעברה, אבל בשנה הזאת הרווחתי קצת - אני צריך לשלם מס כרגיל? מיסים 3
י צריך עזרה בלבחור ברוקר שוק ההון 14
מ איזה טופס אני צריך ממיטב דש? מיסים 8
מ איזה מסמך אני צריך לבקש ממיטב ד"ש שיביאו לי בשביל שאדע מה היה העלות של המניות כשקניתי אותם? שוק ההון 8
י כרגע התחתנתי, מה צריך לעשות? אוף טופיק 13
האזרח החשדן צריך הכוונה ועזרה - נמצא במירוץ העכברים צרכנות פיננסית 47
נ כמה כסף צריך חוסך לפנסיה בהתאם לגילו פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 10
T מסיים תואר בהנדסת חשמל. מדוכא, מפוחד, ומוטרד מהעתיד, צריך עצות. (פוסט ארוך) התפתחות אישית 16
I למה הייטקיסט צריך להפקיד לפנסיה בגיל בוגר יותר ? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 28
ז מה צריך לדעת לפני ששוכרים דירה? נדל"ן 23
E איך מתמחרים כמה כסף אני צריך לגבות מהלקוח עבור דלק? אוף טופיק 10
Y האם בן 14 צריך לשלם מס \ לדווח למס הכנסה על רווחים מפרסומות ב youtube? מיסים 9
ל איזו משכורת צריך כדי לחיות בצורה צנועה לבד בארה"ב? התפתחות אישית 9
הסולידית האם פורום הסולידית צריך לשמש אכסניה לדיונים פוליטיים? פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 159
איש ירח מי צריך ללמד את הילדים שלכם על כסף דיוני עומק על פוסטים מהבלוג 65
הפרופסור מה צריך לדעת כדי לעבוד כמנתח ניתונים בחברות הייטק? התפתחות אישית 17
א מתי צריך לשלם דמי תווך בעסקת רכישה? פוסטים מאיכות נמוכה 1
stamEhad מחיר למשתכן - תוך כמה זמן אני צריך לארגן את הכסף? נדל"ן 4
Regevkr מה אני צריך לדווח ל-IRS ומה למס הכנסה בישראל? מיסים 6
A צריך קצת עזרה בלהבין את אופציות ההשקעה בבלנדר צרכנות פיננסית 2
א אם קונים מק"מ ומחכים עד הסוף, האם צריך לשלם עמלת מכירה ? שוק ההון 3
O סקר - האם מייק צריך להשקיע בקרן של אינבסקו במקום בזו של בלאקרוק? שוק ההון 311
tomer111 האם צריך לעשות לבצע פעולה אקטיבית בקרן הפנסיה לומר לה שפורש בגיל 60 שמתחיל לקבל פנסיה בגיל 60? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 6
F האם צריך להשקיע בישראל שוק ההון 6
N צריך מאגר טיפים , להתנהלות עם חברות ההשקעות הישראליות - שרובן ככולן כושלות. ומעלות סיכונים רבים ובעיות פוטנציאליות. פוסטים מאיכות נמוכה 22
L קיבלתי בדואר 1042-S ואני מגיש דוח שנתי עם חישוב ידני של רווח הון ודיבידנדים - אני צריך לעשות עם זה משהו? מיסים 0
A למה בן אדם עובד בישראל (עם פנסיה) לא צריך ביטוח חיים צרכנות פיננסית 62
S מצלמה ׳׳מקצועית׳׳ וסולידית? צריך בכלל? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 49
M תושב חוץ צריך לשלם מסים על מניות שקנה בעודו תושב ארץ ישראל? מיסים 3
Y חדר כושר צריך להחזיר לי כסף בשל ביטול מנוי אבל דורש פרטי חשבון בנק צרכנות פיננסית 4
ה למה צריך לשים לב בביטוחי משכנתא? נדל"ן 2
F צריך קצת סדר פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 5
שם משתמש בעייתי כמעט מוכן לפתוח תיק השקעות. מה עוד צריך לדעת? שוק ההון 10
O למה צריך להגיש תיאום מס? מיסים 7
ח למכירת דירה צריך התייעצות נדל"ן 1
S האם צריך דו"ח שנתי למען דיבידנדים בלבד? מיסים 2
ה צריך עזרה בחיים | 28 יומני מסע אישיים 41
P מתי צריך להגיש מס רווח הון? מיסים 33
ב צריך עזרה בהבנת תיק "מייק", בדולרים, למתחילים שוק ההון 6
ב צריך עזרה לעשות סדר בפנסייה וביטוח מנהלים פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
ה האם החוב הענקי של ארהב צריך להדאיג אותי? שוק ההון 5
כנשר האם צריך רישיון בכדי למכור (לשווק?) פוליסת ביטוח? צרכנות פיננסית 1