• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

מה עשה התיק שלכם בשנת 2019?

מה תשואת התיק שלכם לשנת 2019?

• התיק בהפסד

הצבעות: 1 1.1%
  • 0-5% רווח

הצבעות: 5 5.3%
  • 5-10% רווח

הצבעות: 13 13.7%
  • 10-15% רווח

הצבעות: 15 15.8%
  • 15-20% רווח

הצבעות: 15 15.8%
  • 20-30% רווח

הצבעות: 23 24.2%
  • 30-40% רווח

הצבעות: 8 8.4%
  • +40% רווח

הצבעות: 3 3.2%
  • לא יודע

הצבעות: 12 12.6%

• סך הכל מצביעים
    95

adamshalev

מודרטור
דירוג
23,045
המשך לסקר של שנה שעברה.

ההגדרה שלי לתשואה היא IRR שנמדד בדולרים.
עכשיו ברור לי שלא כולם מודדים בדולרים, אלא הרבה מודדים בשקלים, וברור לי שלא כולם טורחים למדוד IRR, או אפילו יודעים מה זה או באיזה שיטה עדיף למדוד - אז הסקר הזה לא באמת יכול לייצג באופן עקבי את תוצאות המצביעים - אז אם אתם יכולים לרשום תשואה דולרית - אנא רשמו דולרית, ואם אתם יכולים לרשום IRR, אנא רשמו IRR, אבל אם לא - רשמו מה שבא לכם :)

קשה לחשב.. אבל אם נדבר רק על 2019 ובלי הירידה של הדולר אז הוא עשה בערך 25+- אבל דיי קשה לחשב כי הכנסי גם קצת כסף תוך כדי

קשה לחשב.. אבל אם נדבר רק על 2019 עשה בערך 25+- אבל דיי קשה לחשב כי הכנסי גם קצת כסף תוך כדי
זה בדיוק מה ש-IRR פותר. הוא לוקח בחשבון בצורה נכונה את הכסף שנכנס או יצא מהתיק.
אתה יכול לחשב את זה בקלות בגליון נתונים עם פונק׳ XIRR

זה בדיוק מה ש-IRR פותר. הוא לוקח בחשבון בצורה נכונה את הכסף שנכנס או יצא מהתיק.
אתה יכול לחשב את זה בקלות בגליון נתונים עם פונק׳ XIRR

לא חושב שיש לי את זה ממש מסודר.. כי גם עשיתי משחקים עם חלק קטן מהכסף שבערכה גסה הסך הכל שלו היה 0 למשך 3 חודשים (בערך) וגם עברתי בין השקעות באמצע השנה

רציתי גם לפרט קצת על מה התיק שלי עשה ב-2019.
יש עוד יום מסחר אחד לשנת 2019, אז זה לא סופי, וזה גם ככה לא מדוייק בגלל נכסים שלא כל כך נזילים ואין להם טיקר שמתעדכן בזמן אמת.
ה-IRR שלי שנמדד בדולרים לשנת 2019 הוא כ-13.5%.
סנופי עשה כ-30% מתחילת השנה אז זה בהחלט לא מרשים במיוחד, אבל ההקצאה שלי למניות היא רק כ-20%, והיא הקצאה עולמית (VT עשה כ-23%).
אז ממה מורכבת התשואה?

כלל האגחים השונים בתיק עשו 10% IRR, כאשר זה כולל אגח ארה״ב ארוך שעשה כ-25% IRR, קרנות CEF שעשו גם כ-25% IRR (זה בזכות שילוב של תשואת דיבידנד גבוהה, עליית ערך ותשואת השאלת מניות גבוהה). שאר האגחים היותר דפנסיביים (כמו MINT) משכו את הממוצע לכיוון 10%.

נדל״ן בחול עשה כ-7% IRR.

תיק מניות פסיבי (VTI+VXUS) עשה כ-24% IRR.

תיק עדן-אלפא עשה כ-19% IRR (נתון לא סופי כי אין לי את הדוח הרבועני עדיין).

זהב עשה כ-18% IRR.

מניה פרטנית אחת שאני דוגר עליה כבר כמה שנים, עשתה השנה כ-60% IRR.

השקעות קריפטו עשו כ-21% IRR (החזקה פסיבית, לא קניתי\מכרתי כלום השנה).

תיק לא גדול שפתחתי ב-tarya עשה כ-10% IRR (כמחצית מזה תשואה שקלית וכמחצית מזה התחזקות השקל).

כמה קרנות מניתיות שהחזקתי מתחילת השנה ומכרתי אחרי עיקר ההתאוששות של השוק בתחילת 2019 עשו כ-80% ו-170% IRR. התרומה שלהם לתשואה הכוללת מכובדת, אבל רק בפרק זמן קצר של חודש-חודשיים בתחילת השנה.

ההפסד היחיד שלי היה במספר קטן של אופציות פוט על סנופי שנתנו הפסד של 78% IRR (זה הקטין את הרווח מ-13.9% ל-13.5%).

בשקלול הכולל הכל יחד יצא כ-13.5%.
אז מצד אחד התיק עשה כחצי מתשואה שוק המניות, מצד שני כתיק עם 20% חשיפה למניות בלבד הוא עשה תשואה מכובדת ואני לא מתכנן לעשות שינויים בתיק כרגע.
רק בתור השוואה הוגנת - כאשר סנופי צנח 20% בסוף 2018, ומדדים אחרים צנחו 30% ואף 40%, התיק שלי זז אחוזים בודדים, ובימים של 4-5% תנועה בסנופי לא היה חריג בכלל שהתיק שלי זז 0%, מה שאפשר לי להיות רגוע ושלם לחלוטין על האחזקות שלי והחשיפה שלי למניות ונכסים אחרים.
בטווח הקצר-בינוני, כאשר שוק המניות ירד, אגדיל את החשיפה שלי אליו. גם כשהוא ירד 20% בסוף 2018 הגדלתי את החשיפה (בצירוף מקרים שלא יאמן עשיתי את זה בתחתית), אבל זה היה במידה קטנה מדי. חלק ניכר מהאחזקות בזהב, אגח ארוך ואגח קצר הם בציפיה לתנאי השקעה טובים יותר במניות ולא הקצאה ארוכת טווח.

נערך לאחרונה ב:
שנמדד בדולרים
למה?
ברור לי שלא כולם מודדים בדולרים, אלא הרבה מודדים בשקלים
זה ממש מעות את התוצאות. היתה לי עלית ערך מטורפת השנה בשקלים, כ-25%, כשרובה נובעת מחסכון, ופחות מחצי רוחי הון.
אבל כשאני מחשב בדולרים יוצא לי עוד יותר מטורף, כ-37% עלית ערך, כשהפעם הרוב רוחי הון ופחות ממחצית חסכון.

זה ממש מעות את התוצאות. היתה לי עלית ערך מטורפת השנה בשקלים, כ-25%, כשרובה נובעת מחסכון, ופחות מחצי רוחי הון.
אבל כשאני מחשב בדולרים יוצא לי עוד יותר מטורף, כ-37% עלית ערך, כשהפעם הרוב רוחי הון ופחות ממחצית חסכון.
חסכון זה לא תשואה של התיק. בשביל למדוד תשואה צריך להשתמש ב-IRR. אין לי כח להכנס לדיון הזה שוב, הוא נוהל פה כבר על פני עמודים שלמים.

למה דולרים? בגדול ככה אני רגיל ונח לי. אין סיבה.

שנמדד בדולרים.
למה?

אני חי, צורך ומוציא בשקלים. התשואה השקלית הרבה פחות מרשימה.
בכל מקרה, אני מושקע רק בסנופי, אז קל לחשב. ההפקדות החודשיות במהלך השנה היו זניחות לעומת גודל התיק, אז 29% דולרי שהם 19% שקלי זה קירוב טוב.

חסכון זה לא תשואה של התיק.
ברור.
בשביל למדוד תשואה צריך להשתמש ב-IRR.
בשביל רזולוציה של 10%, לא חיבים לדייק עם IRR. בערכה גסה אני בין 20-30 אחוז דולרי. אם אני יודע בכמה השווי עלה, ואני יודע כמה חסכתי, אז ברור ששאר העליה נובעת מרוח הון. כל זה מדויק בשקלים. החישוב בדולרים קצת פחות מדויק כי השאלה לפי איזה שער להמיר בלי IRR חודש בחודשו. אבל עדיין ברור באיזה טוח אני נמצא לצורך הסקר.

בשקלול הכולל הכל יחד יצא כ-13.5%.
אז מצד אחד התיק עשה כחצי מתשואה שוק המניות, מצד שני כתיק עם 20% חשיפה למניות בלבד הוא עשה תשואה מכובדת
תחשב בשקלים, ייצא לך משהו כמו 5%. שזה סביר ל20% מניות, אבל אישית הייתי מרגיש החמצה לא להיות בשוק המניות בצורה משמעותית בשנה החולפת. (בדיוק כמו שהתבאסתי שהייתי במניות בסוף 2018 חח)

תחשב בשקלים, ייצא לך משהו כמו 5%. שזה סביר ל20% מניות,
החשבון שלך לא נכון, וגם הסקת המסקנות לא נכונה.
ובלי קשר, אם תסתכל על התיק שלי תראה שהחשיפה שלו לדולרים מוגבלת (למרות שלא פירטתי אחוזי אחזקות).
חלקים ממנו חשופים לשקל, חלקים גדולים ממנו חשופים לפאונד. חלקים לזהב. חלקים לקריפטו. חלקים גדולים למניות. וגם חלק מהכסף שחשוף לדולר הוא בנכסים ריאלים (נדלן ארהב).
מדידה בשקלים או בדולרים היא בעלת משמעות וחסרת משמעות באותה מידה בשניהם.

היתה לי עלית ערך מטורפת השנה בשקלים, כ-25%, כשרובה נובעת מחסכון, ופחות מחצי רוחי הון
אתה בעצמך אומר שמחצית מהעליה שלך נובעת מחסכון. זה קשה לדון ככה בנפנוף ידיים בלי שרואים מה המספרים ומה החישוב שעשית, אבל כאשר כסף נכנס או יוצא מהתיק, כל חישוב הוא לא נכון, למעט IRR.
עד כמה הוא לא נכון תלוי בכמה כסף נכס ויצא ובתזמון שלו ביחס לשינויים בערך הנכסים, משהו שאי אפשר לדעת מבלי להכנס למספרים.

13.5% תשואה שנתית דולרית.
הדולר ירד 7.365%.
מה לא נכון פה?
בא נתחיל מזה ש-13.5 פחות 7.5 זה 6 ולא 5. ונמשיך עם זה שבשביל לחשב תשואה שקלית צריך לחשב IRR שקלי (קרי צריך את הערך השקלי של כל פעולה שהתבצעה במהלך השנה) כי אתה לא יודע מה היה ערך השקל-דולר בכל פעולה קניה ו\או מכירה ואיך זה השפיע על התשואה, ונסיים בזה שלהסיק מסקנה כמו ״5% זה הגיוני לתיק עם 20% מניות״ זה חסר משמעות, כאשר 80% מהתיק זה לא מניות ובפרט נכסים שחשופים למטבעות שונים ודברים שאינם מטבעות.

בא נתחיל מזה ש-13.5 פחות 7.5 זה 6 ולא 5.
בוא נתחיל עם זה שחישוב תשואה הוא מכפלה ולא חיסור.
1.135*(1-0.075)-1

ונמשיך עם זה שבשביל לחשב תשואה שקלית צריך לחשב IRR שקלי (קרי צריך את הערך השקלי של כל פעולה שהתבצעה במהלך השנה) כי אתה לא יודע מה היה ערך השקל-דולר בכל פעולה קניה ו\או מכירה ואיך זה השפיע על התשואה,
לא בדקתי, אבל האינטואיציה שלי אומרת שזה ייצא שקול

נשמע שאתה קצת מנסה לעבוד על עצמך שעשית אחלה תשואה כשבפועל היא לא משהו.

בוא נתחיל עם זה שחישוב תשואה הוא מכפלה ולא חיסור.
dope, נכון. אבל עדיין לא רלוונטי.
לא בדקתי, אבל האינטואיציה שלי אומרת שזה ייצא שקול
זה בדיוק העניין. אין פה אינטואיציה. הכל תלוי בכמה כסף זז ומה הנכסים עשו בכל נק׳ זמן שבה כסף זז.
יש רק תשובה אחת נכונה - IRR, כל השאר זה ניחושים הטעיות ונפנופי ידיים.

נשמע שאתה קצת מנסה לעבוד על עצמך שעשית אחלה תשואה כשבפועל היא לא משהו.
אני מודד הכל בדולרים משנת 2013, והסברתי כאן ובעשרות דיונים אחרים למה מטבע המדידה הוא חסר משמעות, אבל אתה צודק, אני עושה את כל זה כדי לעבוד על עצמי.

בעעע, נעבור על זה עוד פעם אחת:
קח גרף שמייצג נכס דמיוני:
cktp7nhqxh.png

זה נכס שמתחילתו ועד סופו עשה אפס תשואה.
אני השקעתי בו, כמה כסף עשיתי?
זה תלוי, במתי קניתי ומכרתי וכמה.
אם קניתי בכל תחתית ומכרתי בכל שיא ואם גם מינפתי, יכולתי להרוויח הרבה, או להפסיד הרבה אם עשיתי הפוך.
(ממשיך בהודעה הבאה כי יש מגבלה לתמונה אחת)

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
guesto מה עשה התיק שלכם בשנת 2023? שוק ההון 25
yossik מה עשה התיק שלכם בשנת 2022? שוק ההון 57
איש ירח כמה עשה התיק שלכם בשנת 2021 שוק ההון 27
כימאי מה עשה התיק שלכם בשנת 2018? שוק ההון 99
stamEhad קצת סדר בראש לגבי האימרה ״סנופי עשה ~7% תשואה שנתית ב50 שנה האחרונות״ שוק ההון 10
TheOneTech אחריות של איקאה או עשה זאת בעצמך? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 0
ה בקשה להחזר מס למי שלא עשה בקשה לתיאום מס מיסים 10
G עשה זאת בעצמך לעבודות נגרות כאמצעי לחיסכון מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 24
Y איני מצליח להבין איך בקרנות סל יש פער בין מה שהמדד עשה למה שהקרן עשתה שוק ההון 5
ל קורס זמן לנדל"ן - מישהו עשה ויכול לחוות דעה עליו? נדל"ן 1
פשוט הבלוגר ERN עשה אנליזה מענינת לאורכם של שווקים דוביים שוק ההון 42
נ חיפוי לקיר מטבח - עשה זאת בעצמך התפתחות אישית 12
י תמא 38/1 - יש פה יזם שעושה/עשה פרויקט כזה? נדל"ן 4
unrealx קטע מוזר שהבנק עשה לי צרכנות פיננסית 13
wa11a עז״ב [עשה זאת בעצמך] בתחום הרכב התפתחות אישית 16
C IBI עוקב SP500 עשה 10% פחות מהמדד? :S שוק ההון 7
R רכישת דירה להשקעה במדריד, מבקש להתייעץ עם משקיע פרטי שכבר עשה זאת נדל"ן 12
M כמה כסף עשה הילד שלכם השנה? שנה ל''חיסכון לכל ילד'': תשואות של עד 18% שוק ההון 49
wa11a האם מישהו עשה ויכול לשתף על תהליך העברת ני"ע ממיטב דש ל IB ? שוק ההון 4
ח פקיד שומה עשה טעות לטובתי - האם אני מכוסה חוקית? שוק ההון 15
פ אשמח לעזרה וטיפים לגבי מכירת ווילה בעזרת מתווך *עשה ואל תעשה* צרכנות פיננסית 20
ל הרהורי כפירה בהשקעה עשה-זאת-בעצמך שוק ההון 131
aziz עשה זאת בעצמך: מנורת לילה מסָּפֶּלִי מהגוני התפתחות אישית 0
aziz עשה זאת בעצמך: קערות מעץ התפתחות אישית 0
aziz עשה זאת בעצמך: עמוד תווים התפתחות אישית 1
aziz עשה זאת בעצמך - מיטה התפתחות אישית 11
aziz עשה זאת בעצמך - שעון התפתחות אישית 3
מ שוקל העברת תיק השקעות לIB, העברה של קרנות שקליות ותהיות לגבי התיק שוק ההון 7
S התיק שלנו שוק ההון 7
א קלאסיקה זולה - התיק שלי שוק ההון 5
V התיק של VINCENT שוק ההון 4
S הלוואה כנגד התיק לצורך משכנתא? צרכנות פיננסית 9
מ מעביר את התיק השקעות ממיטב דש לאינטראקטיב ברוקר האמריקאי שוק ההון 23
identitybridge חווות דעת בתשלום על התיק ביטוח לעצמאים פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
R אשמח לחוות דעת על התיק שאני בונה שוק ההון 23
ב איך אתם עוקבים אחרי התיק שלכם? שוק ההון 17
א משקיע חדש-שאלה על הרכב התיק. שוק ההון 3
א התיק של אחד שמבין שוק ההון 19
א האם התיק שלי מפסיד כתוצאה מפיחות השקל? שוק ההון 6
fizban התיק של Fizban (מדדים - 93%, מניות - 7%) שוק ההון 18
J חלוקת התיק בין איריות לאמריקאיות? שוק ההון 17
נ העברת התיק\ יתרה דולרית מאקסלנס לIB-US פוסטים מאיכות נמוכה 2
נ העברת התיק\ יתרה דולרית מאקסלנס לIB-US שוק ההון 1
א האם זהו התיק המנייתי הפאסיבי הזול ביותר? שוק ההון 18
M האם יש סכום שממנו ״כדאי״ לפצל את התיק? שוק ההון 21
וינסנט כדאיות השקעה בחלק הסולידי של התיק שוק ההון 19