1. אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על בקשת או מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ אישי מבעל הרישיון המתאים.

מה משפיע על שווי של מניה

הנושא בפורום 'פינת המשקיעים' פורסם ע"י Shaz, ‏12/11/18.

1. Shaz

Shaz משתמש ותיק

מה משפיע על שווי של מניה? רק קניה ומכירה לפי ביקוש והיצע?

האם כשחברה גדלה גם המניות שלה גדלות?

2. DavidA

DavidA משתמש בכיר

זו שאלה שאפשר לחלק למרכיב טכני ומרכיב תיאורטי. המחיר שאתה רואה הוא העסקה האחרונה שבוצעה בנייר.
    עם זאת יש תיאוריות מימוניות שמנסות להסביר כיצד יש לקבוע שווי של מניה( מודל גורדון, CAPM).

3. Limit

Limit משתמש ותיק

חשבתי שמחיר של מניה ניתן על ידי future cash flow.

4. Shaz

Shaz משתמש ותיק

זאת אומרת שאין משמעות ישירה לפעילות של החברה אם היא קורסת או צומחת? זה פשוט על פי המחיר שהנייר שלה נקנה ונמכר?

5. yossik

yossik מודרטור

Shaz אוהב/ת את זה.
  6. DavidA

DavidA משתמש בכיר

זה בדיוק הבסיס של מודל גורדון( הבסיס הוא DCF). אבל יש גם מודלים אחרים כמו CAPM שבו יש ביסוס לפי סטטיסטיקה ( קו SML).

7. DavidA

DavidA משתמש בכיר

בבסיס התשואה של המניה משקפת את הסיכון הגלום בה, המחיר הוא מראה של התשואה. אם חברה קורסת- השוק יתמחר סיכון גבוה שיוביל לתשואה גבוהה יותר לרוכשים חדשים( על ידי ירידה במחיר).

ברמה הטכנית זה המחיר האחרון שבו נסגרה עסקה בנייר, אבל אם אתה רוצה להסביר למה העסקה נסגרה במחיר הזה, או באיזה מחיר שווה לך לקנות אז כן יש מודלים שמנסים להסביר את זה.

8. Shaz

Shaz משתמש ותיק

השאלה שלי הייתה יותר בקטע טכני מה הגורם לירידה ומה לעליה.. והאם זה תלוי באופן טכני יבש וישיר והאם חברה מתחזקת או נחלשת..

9. Yoss

Yoss משתמש בכיר

אפשר לחלק את זה לשני חלקים-
    שווי החברה בשוק הוא השווי שמשלמים עליה בשוק, שזה בהגדרה מחיר בו היא נסחרת. כמובן ששינויים בחברה גורמים לשוק (כלומר למשקיעים בבורסה) להעריך מחדש את שווי החברה. לדוגמה, אם החברה דיווחה על גידול ברווחים, יתכן שהמשקיעים יעריכו שהיא שווה יותר ממחירה הנוכחי, ולכן הקונים יקנו את המניה במחיר גבוה יותר, והמוכרים ימכרו במחיר גבוה יותר, וכך יתקבל מחיר שוק חדש שנקבע באופן ישיר לפי ביקוש והיצע ומשקף שינויים בחברה.

בפועל, חברה יכולה לגדול במציאות, כמובן, וזה יכול להשפיע או לא להשפיע על שווי השוק. דוגמה פשטנית:
    לחברת "עגבניות תמר" יש בסך הכל 100 מניות. שווי כל מניה בשוק הוא $100, ונניח ששווי השוק מייצג היטב את שווי החברה. החברה כיום שווה $10,000.
    החברה רוצה להתרחב לעסקי עגבניות השרי, ולשם כך זקוקה ל-$5,000. היא מחליטה להנפיק עוד מניות כדי לגייס את הכסף. היא פונה למשקיע מוסדי שמוכן לתת לה $5,000 ולקבל בתמורה 50 מניות חדשות שיונפקו עבורו.
    בעקבות ההנפקה, החברה היתה שווה $10K, ועכשיו יש לה עוד $5K ולכן היא שווה בקירוב $15K, ויש לה 150 מניות, כך שלכאורה, מחיר כל מניה הוא עדיין $100.
    אבל, נניח שהמשקיעים בשוק סבורים שעגבניות שרי זו השקעה כושלת, וצופים בוודאות ש-$5K שיושקעו בתחום ימחקו במהירות. אם כך, להערכתם, החברה שווה $10K ויש לה 150 מניות, ולכן כל מניה צריכה להיות שווה $66.67. מישהו שהחזיק במניות ממהר למכור אותן בפחות מ-$100 כדי להרוויח את הפער בין כמה שהמניה שווה לכמה שיצליח לקנות אותה, ומצליח למכור 5 מניות ב-$80. שווי השוק כרגע ירד מ-$15K ל-$12K. עדיין קיים פער, ולכן משקיעים נוספים ירצו למכור את המניות שלהם. מאידך, הקונים החדשים יסכימו לשלם מחירים נמוכים יותר על המניה לפי השווי הצפוי של החברה. בהתאם, מהר מאוד מחיר המניה ירד מ-$100 לכיוון של $66.67 שמשקף את שווי השוק החדש של החברה (שנשאר כשהיה, $10K). יתכן, אגב, שהמוסדי שהשקיע בהגדלת החברה דווקא כן מאמין בפעילות, וישמח לקנות מניות בהנחה, מה שייצב את המחיר סביב $75 (שווי חברה $11.25K).
    אז הנה, החברה גדלה בפועל, אך מחיר המניה ירד והחזיר אותה קרוב לשווי המקורי בגלל ביקוש והיצע, אבל הביקוש והיצע האלו בעצם מתמחרים את השווי האמיתי של החברה (כפי שמוערך על ידי "קונצנזוס" המשקיעים).

10. ארגנטום

ארגנטום משתמש ותיק

באופן טכני ויבש מחיר המניה נקבע לפי העסקה האחרונה שהיא נק' המפגש בין הביקוש להיצע, אין קשר ישיר לביצועי החברה.
    לדוג': חברה שגדלה אבל פספסה את התחזיות - כנראה שמחיר המנייה יירד למרות שהיא גדלה.
    באופן הפוך, חברה שקטנה אבל באופן פחות חמור ממה שניבאו לה - מחיר המניה שלה כנראה יעלה למרות שהיא קטנה.

11. ביולוג ירושלמי

ביולוג ירושלמי משתמש ותיק

בפועל, שורה תחתונה תחתונה?...
    אם יש חברה, שיש לה מניה אחת בלבד, אתה בעל החברה הזו ובעל המניה האחת הזו.
    אם אתה מנסה למכור לי אותה ב- 100$, אני לא מסתכל לך על העפעף... מי אתה בכלל.
    אם תנסה למכור לי אותה ב- 10$, אני אתמקח ואוריד אותך ל- 5$.
    מכרת ב- 5$.
    קניתי ב- 5$.
    ככה נקבע מחיר של מניה.
    עכשיו אני הבעלים של החברה ששווה 5$ ולה רק מניה אחת בשווי של 5$.
    אפשר להוציא נייר ערך כמו פעם, דף מודפס. ואפשר לרשום את זה במחשב.

קח את זה ותכפיל בעשרות/מאות/מליונים/מליארדים של מניות (=מספרים, נייר בעל ערך), ותחשוב על שוק משוכלל.

אורי ג. אוהב/ת את זה.
  12. Shlomi Z

Shlomi Z משתמש בכיר

באותו עניין אבל באופן שונה:

במידה וקניתי מנייה של טוגדר/אמזון.
    מנייה עולה 10$, בהנחה והם הנפיקו 1000 מניות, כלומר שווי של 10,000$, אם יש עלייה בשווי של החברה ועכשיו המניה עולה 20$ שווי חברה הוא 20,000$
    היכן ה-20,000$ האלו "שוכבים" ?
    האם הם בשליטת טוגדר/אמזון שיכולים להשקיע אותם כראות עיניהם [או שזה תלוי תשקיף]?
    הם יכולים לעשות בהם כרצונם?

13. גרהם

גרהם משתמש בכיר

הם לא שוכבים בשום מקום והם בעצם לא קיימים בשום מקום (במובן שהם קשורים לשווי של המניה שלך).
    המשמעות של "שווי" היא הסכום שקיימת סברה שלך / של השוק / של כל העולם, שיש מישהו או מישהם שיסכימו לשלם סכום מסויים על אותו נכס.
    כסף פיזי זה משהו אחר. אפשר לשלם כסף פיזי בערך של שווי הנכס כדי לקנות את הנכס, אבל זה הקשר היחיד. השווי לא אומר שיש סכום שמחכה במקום כלשהו כדי לממש את אותו שווי.

14. Shlomi Z

Shlomi Z משתמש בכיר

אבל אם הם "גייסו" את הכסף שלי, מתי הם נפגשים איתו ?
    איך הם יכולים להשתמש בו לטובת פיתוח, מחקר, תשלום משכורות וכו' ?

15. Body Solid

Body Solid משתמש ותיק

בהנפקה

16. Shlomi Z

Shlomi Z משתמש בכיר

ואם הוא לא קיים
    אז איך הם משתמשים ב"כסף" [שקיים/לא קיים] לטובת צרכיהם?

17. Yoss

Yoss משתמש בכיר

כשחברה מנפיקה היא מקבלת את הכסף. אם טוגדר עכשיו תנפיק 100 מניות נוספות במחיר של $10 (נניח אתה קנית את המניות בהנפקה), אז היא תקבל לקופתה $1000, והיא תוכל להשתמש בהם כרצונה, ואתה תהיה בעל מניות. זה נקרא עיסקה בשוק הראשוני.
    אם עכשיו תמכור לי את המניות בסכום כלשהו ($1 למניה או $100 למניה) זה לא ישפיע על החברה. זה נקרא עיסקה בשוק המשני, בו אתה מעביר לי את אחוזי הבעלות שלך בתמורה לסכום שהסכמנו בינינו. אין לזה השפעה על קופת טוגדר, כך שגם אם מכרת לי ב-$1 (כך שמחיר השוק של טוגדר יהיה נמוך מאוד) וגם אם ב-$100 למניה, הכסף בקופת טוגדר לא מושפע, רק הכסף בארנק שלך ובארנק שלי.

18. Shlomi Z

Shlomi Z משתמש בכיר

תודה חבר.

אבל אז בעצם נוצר כסף "יש מאין" ?
    לפיכך:
    טוגדר הנפיקה 100 מניות במחיר של $1.
    אני קניתי 100 מניות.
    100$ עברו לקופה של טוגדר מהעו"ש שלי, הם קנו איתם הופעה של בוב מארלי. נגמר הכסף של שלומי במשחק.
    לי יש 100 מניות שהיו שוות בעבר 100$, שהכסף פיזית אצל טוגדר, אבל כעת ה-100 מניות שווה מחיר שוק מסוים ?
    בין אם ה-100 מניות האלו יישארו אצלי או שאעבירם ל-YOSS זה לא משפיע בשום צורה על טוגדר ?

עריכה:
    מה אכפת לטוגדר אם הם כבר קיבלו ממני את ה-100$ הראשוניים, בין אם המניה שווה 1$ או 1000$, הם כבר קיבלו את הכסף מההנפקה הראשונית?
    האם העניין הוא איך להגדיל את שווי המניות שיש להן ביד ?

נערך לאחרונה ב: ‏14/2/19
    Nina Tax Adviser אוהב/ת את זה.
  19. גרהם

גרהם משתמש בכיר

חברה לא יכולה לעשות שימוש בשווי של המניות שלה והיא גם לא מרוויחה ישירות מעליית ערכן (למעט בהנפקה, ובדרכים עקיפות שלא אכתוב כאן כדי לא לסבך).
    אני ממליץ לך שלפני שאתה צולל לנושאים כמו בורסה, ניירות ערך ומסחר, תלמד קודם את הבסיס של חברה בע"מ ומשמעות ההפרדה בינה לבין בעלי מניותיה.

Shlomi Z אוהב/ת את זה.
  20. Shlomi Z

Shlomi Z משתמש בכיר

תודה.
    אבל אם אני בעל מניות והערך עולה, ערך שווי המניות שיש לי גם עלה. לא?

מוזמנים להשתמש בקישורי השותפים הבאים כדי לקנות באמאזון , להוריד ספרי שמע, או להקים אתר אינטרנט משלכם (מדריך מפורט - כאן). תודה על תמיכתכם באתר.
טוען...
  1. אתר זה משתמש בעוגיות דפדפן. המשך גלישתך באתר מאשרת את השימוש בעוגיות דפדפן.