• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

מה יחסכם לתשלום "בשחור"? האם אתם תומכים בחובת דיווח כללית למס הכנסה?

• פותח הנושא RLM
  • פורסם בתאריך
תפתח עוסק מורשה, תן חשבונית במקום משכורת ויהיו לך הוצאות מוכרות.
על מנת שהמהלך יהיה מספיק כדאי, צריך כמובן לגלם בחשבונית את כל ההטבות האחרות שמקבלים: חגים/חופשה/מחלה/הבראה (20%-25% מהשכר) הפרשות סוציאליות (15%~)
על תוספות השכר הללו נדרש לשלם ביטוח לאומי ומס הכנסה (ההטבה על הפרשות עצמאי לפנסיה היא חלקית ועל מס הכנסה בלבד)
צריך סימולציה מסודרת אבל אינטואיטיבית בהערכה גסה לא ברור שזה יפחית "דרמטית" את חבות המס

וזה לפני הבעיה שהצגת לאחרונה על שוטף +60 ** ועוד רעות חולות.

**שווה ערך לריבית על הלוואת בלון בגובה ההכנסה.

על מנת שהמהלך יהיה מספיק כדאי, צריך כמובן לגלם בחשבונית את כל ההטבות האחרות שמקבלים: חגים/חופשה/מחלה/הבראה (20%-25% מהשכר) הפרשות סוציאליות (15%~)
על תוספות השכר הללו נדרש לשלם ביטוח לאומי ומס הכנסה (ההטבה על הפרשות עצמאי לפנסיה היא חלקית ועל מס הכנסה בלבד)
צריך סימולציה מסודרת אבל אינטואיטיבית בהערכה גסה לא ברור שזה יפחית "דרמטית" את חבות המס
לא נכון. כשאתה עובר משכיר לעצמאי אתה אמור לקבל את מלוא "עלות המעביד" ולא "עלות עובד" ככה שכל המספרים האלה מגולמים כבר בתוך המחיר. כלומר אם הרווחת X ברוטו בתור שכיר, בתור עצמאי אתה אמור לקבל סדר גודל של כ140% כפול X (תלוי בותק ובתנאים הסוציאליים) כדי שהמעסיק יוציא את אותו הסכום מהכיס.
וזה לפני הבעיה שהצגת לאחרונה על שוטף +60 ** ועוד רעות חולות.
נכון אבל זה כסף קטן מאד יחסית ובנוסף גם זה נתון למשא ומתן.

כשאתה עובר משכיר לעצמאי אתה אמור לקבל את מלוא "עלות המעביד" ולא "עלות עובד" ככה שכל המספרים האלה מגולמים כבר בתוך המחיר. כלומר אם הרווחת X ברוטו בתור שכיר, בתור עצמאי אתה אמור לקבל סדר גודל של כ140% כפול X (תלוי בותק ובתנאים הסוציאליים) כדי שהמעסיק יוציא את אותו הסכום מהכיס.
זה בדיוק מה שהתכוונתי, וזה לא הסכום "עלות מעסיק" שמחושב במחשבון שכר אלא יותר מזה כי צריך גם לגלם את ימי החופשה ולא רק הפרשות
אני מסכים שזה סדר גודל של 40%~ גם לי יצא כך.
אם בהערכה גסה, המיסוי של עצמאי ושכיר יהיה די זהה עבור ה 100%
בגין ה 40% הנוספים ישולם ביטוח לאומי ומס הכנסה, אז התמורה טוטל קטנה יותר. (לפני חישוב הזדכות על הוצאות)

זה בדיוק מה שהתכוונתי, וזה לא הסכום "עלות מעסיק" שמחושב במחשבון שכר אלא יותר מזה כי צריך גם לגלם את ימי החופשה ולא רק הפרשות
אני מסכים שזה סדר גודל של 40%~ גם לי יצא כך.
אם בהערכה גסה, המיסוי של עצמאי ושכיר יהיה די זהה עבור ה 100%
בגין ה 40% הנוספים ישולם ביטוח לאומי ומס הכנסה, אז התמורה טוטל קטנה יותר. (לפני חישוב הזדכות על הוצאות)

קח מספר נתונים לצורך הערכת מצב:
בשנת 2015 קיבלתי מהחברה בבעלותי 97K ש"ח נטו (לאחר כל ההפרשות), זה בערך 8 נטו לחודש שמכסה את ההוצאות השנתיות שלי ב 2015
השכר ברוטו היה: 133K
מס הכנסה שולם: 9,918 ש"ח
ביטוח לאומי ומס בריאות: 10,203ש"ח
פנסיה וקרה"ש: 9150 ש"ח (עובד) + 12,100 ש"ח (מעביד) = 21250 ש"ח
עלות השכר היתה 155K ואני מתאר לעצמי שזאת הוצאה לחברה אז נחסך מס של 38.75K

ואני מתאר לעצמי שזאת הוצאה לחברה אז נחסך מס של 38.75K
אתה משווה בין עצמאי לחברה, ההצעה כעת היא לעבור משכיר לעצמאי, נחסך מס רק כנגד הוצאות של העצמאי.
בשנת 2015 קיבלתי מהחברה בבעלותי 97K ש"ח נטו (לאחר כל ההפרשות), זה בערך 8 נטו לחודש שמכסה את ההוצאות השנתיות שלי ב 2015
השכר ברוטו היה: 133K
מס הכנסה שולם: 9,918 ש"ח
ביטוח לאומי ומס בריאות: 10,203ש"ח
פנסיה וקרה"ש: 9150 ש"ח (עובד) + 12,100 ש"ח (מעביד) = 21250 ש"ח
משהו לא מסתדר
133K- 9,918-10,203-9,150=103,729 חסר איזה 6K מהנטו.

אתה משווה בין עצמאי לחברה, ההצעה כעת היא לעבור משכיר לעצמאי, נחסך מס רק כנגד הוצאות של העצמאי.

משהו לא מסתדר
133K- 9,918-10,203-9,150=103,729 חסר איזה 6K מהנטו.

יש לי שווי ארוחות של 500 ש"ח בחודש

לא התעמקתי אף פעם במיסוי לעצמאיים, כי מראש תיכננתי להעסיק עובדים ועם כל ההוצאות הסנדרטיות של חברה זה תמיד יצא לי משתלם יותר

לגבי הנושא המקורי.
אני חושב שמס זה רע. גם מבחינה מוסרית (מס == שוד) וגם מבחינה פרקטית (מוטיבציה נמוכה להצליח/להשקיע).

בנוגע לתשלום בשחור, אני אמביבלנטי.
מצד אחד, ככל שיש למדינה יותר כסף, היא מבזבזת אותו יותר בקלות, היא יותר לחיצה מול ההסתדרות וועדי העובדים והיא מנסה לתקן דברים ע"י שפיכת עוד כסף, דבר שרק מזיק. במקום לעודד התיעלות מעודדים בזבוז.

מצד שני אם הגביה תעלה יש סיכוי (קלוש) שחבות המס עלי תרד.
כי יותר אנשים משלמים את המס.

לא בהכרח: כבר ראינו מקרים בשנים האחרונות שהורידו חלק מהמיסים. למשל מע"מ שהיה 18% וירד ל-17% או התוכנית הקרובה להפחית את מס חברות.

זה תלוי אם המרוויח הנמוך נחשב עמית מוטב או לא (הפקדות של מעל 1600 בערך לחודש עובד+מעביד).
אם עמית מוטב אז ניתן לקחת 5% מהסכום שלא מבוטח כזיכוי (כמו בהפקדות רגילות מקבלים 35%זיכוי מהסכום שהופקד), ו-11% כניכוי להכנסה.

אם לא עמית מוטב, אז זה פשוט 5% ניכוי.

דוגמה:

הבן זוג מרוויח 8000 אבל המעסיק מבטח רק 5000. כלומר 3000 לא מבוטחים. 36000 שנתי. במשכורת הזאת ההפקדות כנראה לא מגדירות את העמית כמוטב.
לכן ניתן להפקיד 5%*36,000=1800
באופן עצמאי (קופת גמל במעמד עצמאי), ואת כל ה-1800 לדווח כהפקדה של הבן זוג השני, נניח והוא במדרגה של 34% אז תקבל החזר מס של 612 שקל. מן הסתם הסכום יגדל ככל שיש שכר לא מבוטח, או אם העמית נחשב מוטב ואז יש גם זיכוי מס וגם ניכוי.

אני רואה בהעלמת מס עניין מבורך, מאחר והיא מקטינה את הכנסות המדינה ומשאירה יותר כסף בידי אנשים עובדים, אלו שהרוויחו אותו. כל שקל שיש למדינה הוא רכוש גנוב שיש להחזיר לבעליו, ומעלים המס פשוט עוצר את המדינה מלגנוב עוד מרכושו.
מבחינתי ככל שהכנסות והוצאות המדינה יקטנו, הרי זה מבורך.
יש להבדיל בין עניין פלילי למוסרי: המנעות מתשלום ממיסים היא עסק פלילי שעשוי לגרום לכליאת המעורבים. זה לא אומר שהיא פסולה מוסרית.
וואו...

כלומר הדרישה הבסיסית שאם אתה חלק מחברה - שתחייה לפי חוקיה, נראית לך בלתי מוסרית?

אני מבין שאתה רואה גם שימוש במערכת החינוך, ההשכלה הגבוהה, הבריאות, והרווחה, שהמדינה ממנת באמצעות המיסים האלה כמשהו בלתי מוסרי, ולכן נמנע מכך?

וואו...

כלומר הדרישה הבסיסית שאם אתה חלק מחברה - שתחייה לפי חוקיה, נראית לך בלתי מוסרית?

אני מבין שאתה רואה גם שימוש במערכת החינוך, ההשכלה הגבוהה, הבריאות, והרווחה, שהמדינה ממנת באמצעות המיסים האלה כמשהו בלתי מוסרי, ולכן נמנע מכך?
עקרונית, אם המדינה הייתה לוקחת לי פחות מיסים, הייתי יכול לנצל אותם לבחור מוסד חינוך שאני רוצה לפי השקפות העולם שלי ולא לפי השקפות המדינה.

כמו כן, מה מוסרי בלקיחת מיסים וחלוקתם רק לחלק מהאוכלוסיה (אלה הזכאים להתקבל למוסד לימודים גבוה, למשל)

הבן זוג מרוויח 8000 אבל המעסיק מבטח רק 5000. כלומר 3000 לא מבוטחים. 36000 שנתי. במשכורת הזאת ההפקדות כנראה לא מגדירות את העמית כמוטב.
לכן ניתן להפקיד 5%*36,000=1800
באופן עצמאי (קופת גמל במעמד עצמאי), ואת כל ה-1800 לדווח כהפקדה של הבן זוג השני, נניח והוא במדרגה של 34% אז תקבל החזר מס של 612 שקל. מן הסתם הסכום יגדל ככל שיש שכר לא מבוטח, או אם העמית נחשב מוטב ואז יש גם זיכוי מס וגם ניכוי.
לא הבנתי.
בדוגמה שלך 2 בני זוג, אחד עם מס שולי 34% והשני משתכר 8K אתה רוצה לייחס הפקדות במעמד עצמאי של בן הזוג עם השכר הנמוך לההוא עם השכר הגבוה כדי לקבל החזר מס.
מה זה משנה האם המעסיק מפריש בגין כל השכר 8K או רק 5K, השאלה הראשונה היא האם בכלל אני מעוניין להפריש מעבר למעסיק יכולה להישאל גם אם המעסיק מפריש 100%

לא הבנתי.
בדוגמה שלך 2 בני זוג, אחד עם מס שולי 34% והשני משתכר 8K אתה רוצה לייחס הפקדות במעמד עצמאי של בן הזוג עם השכר הנמוך לההוא עם השכר הגבוה כדי לקבל החזר מס.
מה זה משנה האם המעסיק מפריש בגין כל השכר 8K או רק 5K, השאלה הראשונה היא האם בכלל אני מעוניין להפריש מעבר למעסיק יכולה להישאל גם אם המעסיק מפריש 100%
ההטבה ניתנת רק בגין שכר לא מבוטח.

ההטבה ניתנת רק בגין שכר לא מבוטח.
ברור
אבל בדוגמה שלך השכר שאינו מבוטח הוא אצל בעל השכר הנמוך ואת הטבת המס אתה מנסה לקבל אצל בעל השכר הגבוה.
מה פספסתי?

נושאים דומים

Back
למעלה