• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

מה השכר המקסיאמלי שנותן ייתרון במיסוי בהפקדה לגמל?

MarketTimer

משתמש בכיר
דירוג
937
הרי הסיבה להפקיד לקרן פנסיה / קופת גמל / ביטוח מנהלים היא שנהנים מהטבת מס על ההפקדה. אחרת עדיף פשוט לקבל את הכסף לבנק ולהשקיע אותו עצמאית. (נכון, אי-אפשר לעשות את זה על כל השכר בכל מקרה כי יש חוק פנסיית חובה).
אבל ההטבת מס מוגבלת לתקרה, נכון?
מה התקרה הזו? כלומר מעל איזה שכר הפרשה לפנסיה היא בעצם לגמרי מהנטו, בלי שום הטבה מיסויית (ולמעשה נזק מיסויי כי אם רוצים למשוך את הכסף אחר כך צריך לשלם עליו מס שוב למרות שלא נהנת משום פטור ממס בהפקדה!)?
האם במידה והשכר שלך עובר את הסף הזה אתה יכול פשוט לסגור עם המעסיק שהשכר לפנסיה יהיה לפי הסף ואת מה שהיה אמור להפריש לך מעל הסף לפי החוזה פשוט ייתן לך במקום זאת במשכורת?

לפי ידיעתי...

ההטבת מס מוגבלת לתקרה, נכון?
אכן

מה התקרה הזו?
תשלומים של 7.5% מתוך 2.5 * השכר הממוצע במשק.
אז אם השכר הממוצע הוא 10,000 (לא בטוח מה הוא השנה) והמעסיק שלך מפקיד "רק" 5% התקרה לפטור יוצאת: 10,000 כפול 2.5 כפול 7.5 חלקי 5 = 37,500.

האם במידה והשכר שלך עובר את הסף הזה אתה יכול פשוט לסגור עם המעסיק שהשכר לפנסיה יהיה לפי הסף ואת מה שהיה אמור להפריש לך מעל הסף לפי החוזה פשוט ייתן לך במקום זאת במשכורת?
זה תלוי במעסיק, כי חתמתם על חוזה שלפיו הוא צריך להפריש לפנסיה אחוז מסוים. אבל אם הוא מסכים (וזה לדעתי דורש חתימה על נספח לחוזה) אפשר לקבל את הכסף כשכר רגיל בניכוי מס הכנסה.

שים לב שיש הפקדה שלך ויש של המעסיק והתקרה רק על אחת מהם אאל"ט (על שלך לדעתי), אז אם שניכם תפחיתו אתה תפספס את ההטבה מהצד של המעסיק.
תבדוק מה שאני אומר כי אני לא בטוח לגבי זה.

שים לב שיש הפקדה שלך ויש של המעסיק והתקרה רק על אחת מהם אאל"ט (על שלך לדעתי), אז אם שניכם תפחיתו אתה תפספס את ההטבה מהצד של המעסיק.
תבדוק מה שאני אומר כי אני לא בטוח לגבי זה.
לא מדויק.

יש 3 תקרות ועל כל אחת מהן רף שונה.
הפקדת עובד - 602₪ בחודש (הפקדה של 7٪ משכר של 8600)
הפקדת מעביד - 1814₪ (הפקדה של 7.5℅ משכר של 24183)
הפקדה לפיצויים - 2666₪ (הפקדה של 8.33٪ משכר של 32000)

כלומר כל שקל שמופרש משכר גבוהה יותר מ32 אש"ח הוא שקל שאין עליו כל הטבת מיסוי?

יש סיבה טובה לאדם כזה לא לבקש מהמעסיק שלו להפריש רק מ32 ואת מה שהפריש לפנסיה מהיתרה להוסיף לברוטו?

אבל ההטבת מס מוגבלת לתקרה, נכון?
מה התקרה הזו? כלומר מעל איזה שכר הפרשה לפנסיה היא בעצם לגמרי מהנטו, בלי שום הטבה מיסויית (ולמעשה נזק מיסויי כי אם רוצים למשוך את הכסף אחר כך צריך לשלם עליו מס שוב למרות שלא נהנת משום פטור ממס בהפקדה!)?
צריך להבין שיש שני סוגי מס (ופטורים) בקופת גמל / פנסיה.
1. מס הכנסה: עד תקרה מסויימת יש פטור ממס הכנסה. לדעתי זה פחות מ-32 אש״ח, אבל אני לא בטוח.
2. מס רווח הון: גם אם תפקיד יותר מהתקרה של 1, תקבל פטור מתשלום מס רווח הון בתנאים מסויימים (למשל, משיכה כקצבה). אני לא בטוח מה התקרה פה, אבל זאת תקרה שונה משל 1.

למרות כל אלו, יש חסרונות רבים בניהול קופת גמל / פנסיה:
1. עמלות מאד גבוהות יחסית
2. ניהול כושל. דוגמא אחת קטנה: לא מזמן קראתי שרק 50% מכספי הגמל והפנסיה שמושקעים במניות מושקעים בחו״ל. השאר בבורסה בארץ. האם מישהו נורמלי היה מנהל כך את כספי החסכון שלו?
3. אי ודאות. אתה נותן לגוף לנהל לך את הכסף. הכסף אצל הגוף והוא תחת רגולציה שאין לך יכולת לחזות. מחר שלי יחימוביץ או סתיו שפיר מעבירות חוק שיש מס 90% על פנסיה / קופת גמל מעל מליון ש״ח, וכל הטבות המס שקיבלת לא שוות כלום. מחרתיים הגוף הזה פושט את הרגל ועכשיו שלוף את החוזה שאתה בעצם בקופת גמל ושזה כסף שלך.

2. מס רווח הון: גם אם תפקיד יותר מהתקרה של 1, תקבל פטור מתשלום מס רווח הון בתנאים מסויימים (למשל, משיכה כקצבה). אני לא בטוח מה התקרה פה, אבל זאת תקרה שונה משל 1.
כבר עדיף להפקיד לקופת גמל להשקעה. אותו יתרון אבל יש נזילות אם רוצים לוותר על הייתרון

לא מדויק.

וזה אפשרי מבחינה חוקית "לוותר" על הפיצויים שמעל שכר של 32 אלף ולבקש אותם למשכורת במקום, או שהמעסיק מחוייב בכל מקרה בפיצויים על כל גובה המשכורת?

וזה אפשרי מבחינה חוקית "לוותר" על הפיצויים שמעל שכר של 32 אלף ולבקש אותם למשכורת במקום, או שהמעסיק מחוייב בכל מקרה בפיצויים על כל גובה המשכורת?
המעסיק מחויב רק עד גובה השכר הממוצע במשק אלא אם כן יש במקום העבודה הסכם שאומר אחרת

מצד שני גם אם הוא לא מחויב , לא בטוח שהנהלת חשבונות תרצה את הכאב ראש הזה כאשר ברירת המחדל אצלם זה פשוט להפקיד על הכל

לא יודע. גם אותי השאלה הזאתי מעניינת.
מה שעוד יותר עצוב פה, זה שאתה משלם כבר היום מס על ההפקדות (אם יש לך הפקדה של 100 ש"ח מעל התקרה, יורידו לך 50 ש"ח מהנטו ורק אז יפקידו 100 ש"ח בקופה במקום להפקיד לך ישר 50 ש"ח לקופה), ובעתיד אם וכאשר תרצה למשוך אותם כנראה תצטרך שוב לשלם מס כי תהיה מעל התקרה.

המעסיק מחויב רק עד גובה השכר הממוצע במשק אלא אם כן יש במקום העבודה הסכם שאומר אחרת
באמת? איפה אני מוצא את זה כתוב?

שאלה דומה: המעסיק יכול להחליט שהפיצויים יהיו רק מ32, ואילו ההפרשות שלו ושל העובד לתגמולים רק מ24?
אם כן, זה נשמע עדיף לעובד ונותן את אותו היתרון במיסוי

יש סיבה טובה לאדם כזה לא לבקש מהמעסיק שלו להפריש רק מ32 ואת מה שהפריש לפנסיה מהיתרה להוסיף לברוטו?
אף אחד לא עונה לי, אז עונה לעצמי שדמי ביטוח לאומי ודמי בריאות משולמים מהשכר ברוטו ללא הפרשות סוציאליות, אז מעבירים כספים מההפרשות הסוציאליות אל הברוטו זה מגדיל את חבות דמי הביטוח לאומי ודמי בריאות. מדובר על 8.1% עבור שניהם ביחד מהסכום שהועבר

כלומר אם אני מבין נכון, אדם שמרוויח 40 אש"ח ויבקש מהמעסיק שלו להפריש לו רק מ32 אש"ח, ישלם על כך 650 ש"ח תוספת לביטוח לאומי/דמי בריאות ובתמורה יקבל לברוטו עוד כ1650 ש"ח (20.83% מ8000). האמת שלא נשמע לי כמו דיל כזה מוצלח

אם יש עוד נקודות אשמח לשמוע

נערך לאחרונה ב:
אף אחד לא עונה לי, אז עונה לעצמי שדמי ביטוח לאומי ודמי בריאות משולמים מהשכר ברוטו ללא הפרשות סוציאליות, אז מעבירים כספים מההפרשות הסוציאליות אל הברוטו זה מגדיל את חבות דמי הביטוח לאומי ודמי בריאות. מדובר על 8.1% עבור שניהם ביחד מהסכום שהועבר

כלומר אם אני מבין נכון, אדם שמרוויח 40 אש"ח ויבקש מהמעסיק שלו להפריש לו רק מ32 אש"ח, ישלם על כך 650 ש"ח תוספת לביטוח לאומי/דמי בריאות ובתמורה יקבל לברוטו עוד כ1650 ש"ח (20.83% מ8000). האמת שלא נשמע לי כמו דיל כזה מוצלח

אם יש עוד נקודות אשמח לשמוע

החישוב שלך שגוי לדעתי, התוספת של ה 1650 תהיה לנטו כי המס עליה משולם בין אם היא מופקדת לגמל או לא.

טעות קטנה..
הפרשות מעל התקרה נזקפות הן לענין חבות מס הכנסה והן לענין חבות ביטוח לאומי ומס בריאות
זה ברור שניתן לקבוע מול המעסיק שכר מבוטח ושכר לא מבוטח - דהיינו על איזה שכר יהיו ההפקדות ולכן אפשרי לקבוע את השכר המבוטח עד לתקרת הפיצויים ולהגדיל את הברוטו בהתאם.
שאלת השאלות היא (ואין לי תשובה)
האם ניתן להפקיד לכל רכיב עד תקרת ההפקדה שלו כמו בציטוט של @שמוליק קיפוד ?
כפי שמעסיק לא יכול לסכם עם עובד לשלם לו פחות משכר מינימום כך לא יכולים לסכם להפריש סוציאלי שיעור נמוך מהחוק, אבל לכאורה ניתן לסכם שחלקים מהשכר שהם מעל שכר המינימום יהיו "לא מבוטחים" אבל לא ברור לגבי הסכום שמוגדר "שכר מבוטח" האם חייב להישמר יחס ההפקדות בין הרכיבים.
@קפה שחור @MarketTimer @FIYaacov @נדב @יוסי @אנון נימוס

נערך לאחרונה ב:
הפרשות מעל התקרה נזקפות הן לענין חבות מס הכנסה והן לענין חבות ביטוח לאומי ומס בריאות
בדקתי בתלוש ואצלי זה לא ככה. אתה אתה אומר שזו טעות (לטובתי)? לא הצלחתי למצוא תשובה מפורשת בגוגל.. רק שזה מחושב מהשכר לפני ניכויים

בדקתי בתלוש ואצלי זה לא ככה. אתה אתה אומר שזו טעות (לטובתי)? לא הצלחתי למצוא תשובה מפורשת בגוגל.. רק שזה מחושב מהשכר לפני ניכויים
באתר פרישה
ומה לעניין דמי הביטוח הלאומי ומס הבריאות ככל שנוכו ממשכורתו של העובד בעת ההפקדה מאחר ולפי התיקון לחוק סכומים אלו נחשבים להכנסת עבודה של העובד בעת ההפקדה ??

מוזר. בכל מקרה אצלי חישבתי וזה מדוייק על השקל כך שיורד מהשכר ללא הפרשות סוציאליות

@מתכנת אצלך זה אחרת בפועל?

נערך לאחרונה ב:
באמת? איפה אני מוצא את זה כתוב?
מוזר. בכל מקרה אצלי חישבתי וזה מדוייק על השקל כך שיורד מהשכר ללא הפרשות סוציאליות
יכול להיות שהברוטו שלך כבר כולל בפנים את ההפרשות מעל התקרה? אצלי בהפקדות של קה"ש מעל התקרה זה נכלל בברוטו, וכמו כן יש רשימה של כל התוספות שאינן "כספיות" שאני מקבל וצריכות להיות מחויבות במס.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
M תשלום מעביד לביטוח אובדן כושר עבודה - האם אפשרי גם חלק השכר שמופנה לפנסיה? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 7
ה סעיף 14 - על השכר הסוציאלי או כל השכר פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 11
ה צורת השכר לצורך משכנתא נדל"ן 25
Know one עזיבה של FAANG והשלכה על השכר התפתחות אישית 52
S השכר שממנו מחושבות הפרשות הפנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
I השכר הקובע בפנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
S מסלול ביטוח ללא נכות בקרן פנסיה במידה וישנו אכ"ע פרטי על כל השכר פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
I זיכוי מס בגין תשלום לביטוח חיים\אובדן כושר עבודה לשכירים (שלא דרך תלוש השכר) צרכנות פיננסית 8
מ יחס בין גובה השכר להוצאות גדולות צרכנות פיננסית 24
sogi אסטרטגיה להעלאת השכר בהייטק התפתחות אישית 146
S מה השכר הממוצע שלכם נטו לכיס? אוף טופיק 96
R הצמדת השכר למגזר הציבורי-מה זה אומר? אוף טופיק 1
T האם השכר והתנאים בהייטק באמת כאלה טובים? אוף טופיק 816
N א.כ.ע - לבטח את מלוא השכר במקום אחד? צרכנות פיננסית 0
S לכל מי שנותן עדיפות לשוק האמריקאי בהשקעה שלו שוק ההון 25
G דרך/מועדון שנותן הנחה על מנויים לעיתונים וכ'ו? אוף טופיק 11
ס מה הפק"מ שנותן את הרווח הגדול ביותר כאשר סוגרים 2מליון ל5 שנים שוק ההון 6
unrealx יש נייר שנותן מעקב אחרי ממשלתי צמוד + מדד ביחד? שוק ההון 4
פ מחפש המלצה לשואב אבק שנותן תמורה טובה למחיר . תקציב 800-1200 צרכנות פיננסית 9

נושאים דומים