• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

מה ההבדל בין קרנות סל לקרנות מחקות?

ran123

משתמש רשום
דירוג
4
קרנות סל מחקות את המדד המסוים וזה בדיוק מה שעושות קרנות מחקות.
תעודות סל זה מעין כתב חוב שבו החברה שדרכה עשית מתחייבת להחזיר לך בסוף לפי ערך המדד אבל קרן סל היא לא כזו ולכן לא מבין מה ההבדל בינה לבין קרן מחקה.

זה אותו הדבר אני חושב.

חיפוש בפורום (או אפילו קריאה של הבלוג בפורום שבו אתה שואל) יניבו לך תשובות נפלאות.

קרן = fund. התאגדות של משקיעים כדי לנצל גודל. הקרן מנהלת נכסים ומוכרת יחידות למשקיעים. המחיר נקבע לפי חלק היחסי של הנכסים המוחזקים.
קרן מחקה = index fund. קרן שבמקום לנהל נכסים אקטיבית בצורה כלשהי מנהלת פאסיבית ע"י עקיבה אחרי מדד.
קרן סל = ETF. קרן שיחידותיה נסחרות במהלך יום המסחר בין משקיעים (מה שנקרא secondary market). המחיר נקבע לפי המסחר בין הסוחרים (וקרוב לחלק היחסי של הנכסים המוחזקים)
קרן סל מחקה מדד = index ETF. קרן סל שעוקבת אחרי מדד. לפי ידעתי הרוב המוחלט של קרנות הסל הן כאלה.

תעודת סל = חוזה. לא מחזיק בשום נכס, חשוף לקריסת הגוף הפיננסי ולכן מסוכן להחזקה.

אני מניח שהשאלה האמיתית היא מה ההבדל בין קרן מחקה לקרן סל מחקה. ההבדלים העיקריים הם שקרן מחקה נמכרת ע"י הקרן בסוף יום המסחר ולא בזמן המסחר, המחיר פחות תנודתי ויותר מייצג את שווי הנכסים המוחזקים ובגלל שונות במיסוי חסומות בפני ישראלים.

נערך לאחרונה ב:
ההבדל בין קרן מחקה לקרן סל מחקה. ההבדלים העיקריים הם שקרן מחקה נמכרת ע"י הקרן בסוף יום המסחר ולא בזמן המסחר, המחיר פחות תנודתי ויותר מייצג את שווי הנכסים המוחזקים ובגלל שונות במיסוי חסומות בפני ישראלים
1+

קרן סל = קרן מחקה שיחידותיה נסחרות במהלך יום המסחר, ומספר היחידות שקיימות ממנה יכול להשתנות במהלך יום המסחר, בהתאם לצורך.

קרן סל = קרן מחקה שיחידותיה נסחרות במהלך יום המסחר
קרנות סל הן לרוב קרנות מחקות, אבל לא תמיד. יש קרנות סל אקטיביות (BOND) או כאלה שמחזיקות סחורות (IAU).

• אהבתי
Reactions: ogi
מתייחסת לקרן סל(ETF) לעומת קרן מחקה

ההבדל מוסבר מעולה בThe Bogleheads' Guide to Investing. כמו שהקודמים אליי אמרו:

1) etf היא קרן מחקה שנחסרת במהלך היום
2) (לא רלוונטי לישראלים שקונים etfs זרים): כשקונים קרן סל חייבים לעבור דרך ברוקר (aka לשלם עמלת קניה)
3) בגלל שetf נסחר במהלך היום כמו מניה, אפשר לשלם פרמיה/לקבל הנחה לעומת קרן מחקה שמחירה נקבע בסוף יום המסחר -- בנוגע לbullet הזה -- אני לא יודעת כמה הפרמיה/ההנחה משמעותיים אבל זה נראה לי זניח לחלוטין (לא בדקתי)
4) בד״כ דמי ניהול של קרן סל נמוכים יותר

בקיצור, גם אם יש לך אופציה לקנות קרן מחקה, אם אתה מתכנן לבצע קניה גדולה וחד פעמית - כנראה עדיף לשלם עמלה לברוקר ולהנות מדני ניהול נמוכים יותר לאורך זמן.

** מה שלא ברור לי, בהינתן מה שכתוב למעלה, זה למה בספר שדוגל בindexing ואחזקות ממשכות בסופו של יום ממליצים להחזיק קרנות מחקות ולא קרנות סל **

מה שלא ברור לי, בהינתן מה שכתוב למעלה, זה למה בספר שדוגל בindexing ואחזקות ממשכות בסופו של יום ממליצים להחזיק קרנות מחקות ולא קרנות סל
כי לרוב בקרנות מחקות (אמריקאיות) ייתכנו דמי ניהול נמוכים יותר (קרנות אדמירל שמועברים אליהן אם משקיעים הרבה) ואין סיכוי לשלם פרמיום.
1) etf היא קרן מחקה שנחסרת במהלך היום
רובן קרנות מחקות אך לא כולן
2) (לא רלוונטי לישראלים שקונים etfs זרים): כשקונים קרן סל חייבים לעבור דרך ברוקר (aka לשלם עמלת קניה)
אני די בטוח שמשלמים עמלות גם על קרנות מחקות (אמריקאיות)
4) בד״כ דמי ניהול של קרן סל נמוכים יותר
לא נכון (לרוב שקולים אם יש לקרן סל גרסה כקרן נאמנות מחקה)

בקיצור, גם אם יש לך אופציה לקנות קרן מחקה, אם אתה מתכנן לבצע קניה גדולה וחד פעמית - כנראה עדיף לשלם עמלה לברוקר ולהנות מדני ניהול נמוכים יותר לאורך זמן.
אם הייתה לי את האופציה, הייתי פותח חשבון ישירות בואנגארד וקונה רק קרנות של ואנגארד (זה גם ככה המצב אצלי, חוץ מזהב). לפי ידעתי יש עמלות ק"מ גם בקרנות, אבל בואנגארד הן פטורות כשקונים קרן של ואנגארד (אני מניח שזה זהה גם לבתי השקעות אחרים).

לא יודע איך קרנות אחרות עובדות אבל לואנגארד יש קרנות investor shares שבהם ההשקעה המינימלית נמוכה (בד"כ 3K$) ודמי הניהול גבוהים מהETF המקביל ויש admiral shares שבהם המינימום גבוה יותר (בד"כ 10K$) ודמי הניהול זהים לETF המקביל.

מה שלא ברור לי, בהינתן מה שכתוב למעלה, זה למה בספר שדוגל בindexing ואחזקות ממשכות בסופו של יום ממליצים להחזיק קרנות מחקות ולא קרנות סל
קרנות סל מושפעות מהמסחר היומי. המחיר שלהן תנודתי ומייצג לא רק את ערך הנכסים שהקרן מחזיקה אלא גם את הפופולריות של הקרן עצמה בעיני משקיעים.
קרן מחקה רגילה נסחרת בסוף יום המסחר כשהמחיר הוא חישוב של כל נכסי הבסיס.

משקיע לטווח ארוך לא אמור להתעניין במסחר היומיומי. הוא רוצה לקנות אינדקס מסוים לאורך זמן. קרן מחקה הרבה יותר מתאימה לזה. האופציה הזו פשוט חסומה למשקיעים זרים.

עוד עדיפות שיש על קרנות היא שהן יכולות להחזיק קרנות אחרות, מה שנקרא fund of funds. לפי ידיעתי קרנות סל לא יכולות לעשות את זה.
זה אומר שיש כל מיני קרנות שעושות asset allocation מסוים בעצמן, דבר שיכול לחסוך המון התעסקות ומס למשקיע שבאמת לא רוצה להתעסק עם התיק.

יש למשל קרנות target date, שאתה בוחר לפי השנה בה אתה אמור לפרוש והן לבד מבצעות איזון. לדוגמה Vanguard Target Retirement 2045 Fund (VTIVX) מחזיקה כרגע 90% מניות ו10% אג"חים כשבשנת 2045 היא תחזיק 50%/50% ותמשיך לרדת משם...

נערך לאחרונה ב:
קרנות סל מושפעות מהמסחר היומי. המחיר שלהן תנודתי ומייצג לא רק את ערך הנכסים שהקרן מחזיקה אלא גם את הפופולריות של הקרן עצמה בעיני משקיעים.
זה תאכלס לא נכון.
הייתי פותח חשבון ישירות בואנגארד וקונה רק קרנות של ואנגארד
היית עושה שטות. כי לבלאק רוק, ולשוואב יש המון אופציות לא פחות אטרקטיביות והרבה יותר מגוונות.
במיוחד בלאק רוק באירופאיות.

זה תאכלס לא נכון.
זה בטוח תנודתי יותר. אפשר להגיד שזה זניח, במיוחד בקרנות פופולריות מאוד, אבל ההבדל קיים.

היית עושה שטות. כי לבלאק רוק, ולשוואב יש המון אופציות לא פחות אטרקטיביות והרבה יותר מגוונות.
אם כן.. אז זו לא שטות היפותטית, כי גם כרגע אני מחזיק ETFים של ואנגארד (VTI, VXUS...) ולא של בלאק רוק או שוואב. אז אשמח אם תאיר את עיני.

זה בטוח תנודתי יותר. אפשר להגיד שזה זניח, במיוחד בקרנות פופולריות מאוד, אבל ההבדל קיים.
זה תנודתי יותר במובן של השער נקבע יותר פעמים ביום, הערכים מתלכדים פעם ביום.
אבל השינויים בשער מייצגים את השינויים בנכס, כי market maker וכו'. זה הכי קרוב ללקנות את האינדקס שאפשר, אז אני לא רואה את החסרון פה - להפך.

אם כן.. אז זו לא שטות היפותטית, כי גם כרגע אני מחזיק ETFים של ואנגארד (VTI, VXUS...) ולא של בלאק רוק או שוואב. אז אשמח אם תאיר את עיני.
סתכל על המחירים
ובלאק רוק הרבה יותר מגוונים
וכמובן שיש עוד הרבה מאוד מוצרים מעניינים להשקעות חוץ מ ETFים
אז אני לא מבין למה להגביל את עצמך....

@i3arnon
וכמובן קרנות אירופאיות עם יתרון מיסוי וכו'

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
Z מה ההבדל בין החזקה במניות דרך קרנות סל וקרנות נאמנות? שוק ההון 1
ד מה ההבדל בדיוק בין -נדל"ן קרן ריסק,קרנות חוב וקרן נד"לן.מה ההבדל בין שלושתם?מה כול אחד מהם בדיוקוכן איפה בכלל משקיעים בהם-באתר הבנק שלי למשל?? השקעות אלטרנטיביות 1
N שאלה לגבי ההבדל בין רכישת אג"ח ישירות לבין קרנות אג"ח שוק ההון 12
שם משתמש בעייתי מה ההבדל בין "כספית" ל"כספית שקלית"? שוק ההון 1
א מה ההבדל בין קרן כספית לקרן מחקה מק"מ? שוק ההון 0
מ ההבדל בין אינטראקטיב ברוקר ישראל לאינטראקטיב ברוקר האמריקאי אוף טופיק 12
N מה ההבדל בין היוון לבין אינפלציה? פוסטים מאיכות נמוכה 16
R אפשר להסביר לי בבקשה מה ההבדל בין הקרנות שוק ההון 40
אוהד יהודה מה ההבדל בין הקרנות של קסם על מדד S&P 500 שוק ההון 5
stamEhad מה ההבדל בין "מחיר מופחת" ל"מחיר למשתכן"? נדל"ן 5
Y מה ההבדל בין mutal fund ל etf? שוק ההון 0
נ מה ההבדל בין מדד תל אביב נדלן למדד תל אביב בניה? נדל"ן 3
ט ההבדל בין מדד ת"א נדלן לבין תא מניב ישראל שוק ההון 2
קוף שמבין ההבדל בין בתי השקעות שוק ההון 6
A מה ההבדל בין מניית ערך לבין מניית צמיחה? שוק ההון 4
ש מה ההבדל בין VTI ל ACWI פוסטים מאיכות נמוכה 5
ש מה ההבדל בין ספליט לדילושיין שוק ההון 7
T מה ההבדל בין המלצה להבעת דעה? אוף טופיק 3
aminadav לא הצלחתי להבין מה ההבדל בין קסם ת"א בניה לבין MTF סל ת"א בניה שוק ההון 2
G מה ההבדל בין שער עלות מתואם לנומינלי? שוק ההון 13
R מה ההבדל בין רכישת ETF ישירות מ-iShares לעומת רכישת ETF מאלטשולר? שוק ההון 3
A מה ההבדל בין ני"ע ניו יורק לני"ע ת"א? פוסטים מאיכות נמוכה 1
א מה מקורה של המילה אנונה? ומה ההבדל בינה ובין רנטה? פוסטים מאיכות נמוכה 11
ת ההבדל בין קרן בלאקרוק ישראלית צוברת לבין האירית הצוברת שוק ההון 5
N מה ההבדל בין קרן סל לקרן נאמנות שוק ההון 8
ש רוצה להתנתק, מה ההבדל בין הפסקת שירות/ניתוק/סיום? צרכנות פיננסית 11
waskindalost אדמות מנהל - טאבו - כנסייה - מה ההבדל? שוק ההון 6
O ההבדל בין VT לבין VTI+VXUS שוק ההון 22
H ההבדל בין ביטוח א.כ.ע לביטוח נכות בקרן פנסיה צרכנות פיננסית 20
H מה ההבדל כרגע בין קרן שקלית להשקעה באג"ח ממשלתי? שוק ההון 1
E ההבדל בין ריבית נומינלית לריבית ריאלית בקרנות מחקות שוק ההון 8