מהם כל המושגים הכלכליים שנער צריך לדעת ביום הולדתו ה-18?

לא חשוב שמות

משתמש ותיק
דירוג
341
שבת שלום אנשים :)

אני עמל בימים אלו על מילון קליל של מושגים ומונחים, גם אלו הקשורים להשקעות וגם אלו הקשורים לצרכנות פיננסית. בהקשר זה הייתי שמח אם כל אחד יציין מושגים ומונחים אשר לדעתו הם מספיק חשובים ברמה כזאת שכל אזרח בוגר צריך לדעת את משמעותם.

ועוד שאלה קטנה - מהם כל המושגים שכדאי לדעת עד לפגישה הבאה שלנו עם הבנקאי?

תודה!

נערך לאחרונה ב:

שודד הפינג פונג

משתמש ותיק
דירוג
1,358
כסף, ריבית, אינפלציה, ריאלי, נומינאלי, אג"ח, מניה, תשואה, תשואה לפדיון, תשואה אלטרנטיבית, תוחלת תשואה, מח"מ, ריבית דריבית, סיכון, סטיית תקן.

אורי ג.

משתמש בכיר
דירוג
22,090
לנעול סכום מסוים לחיסכון.

לבקש אישור עקרוני למשכנתא.
אין טעם בתוכנית חיסכון ולקיחת משכנתא, פשוט תקטין את המשכנתא המבוקשת.
לבקש הלוואה.
משכנתא היא הלוואה, אם אתה צריך הלוואה עדיף לך לקחת אותה בעזרת משכנתא ובכל מקרה אין טעם לקחת הלוואה כשיש לך תוכנית חיסכון.

לא חשוב שמות

משתמש ותיק
דירוג
341
חברים, תודה רבה על העזרה עד כה אני גם ושמח ששיעשעתי כמה מכם..

מונחים שהתקשיתי לאתר הסבר ברור לגביהם:
- שווקים מפותחים.
- תשואה אלטרנטיבית.

אשמח אם מישהו ישתף מקורות מידע או הסברים ופירושים לגביהם.

ואם במונוחים ומושגים עסקינן, מאחל סופ"ש חורפי ונעים, מלא ב-HYGGE לכולם :)

נערך לאחרונה ב:

הסולידית

מנהל
מייסדת
דירוג
4,710
הבעיה עם מילוני מונחים (או חינוך פיננסילצעירים בגרסתו הסטנדרטית) היא שהם מתמקדים בהנחלת ידע.
עוד לא ראיתי מילון מונחים שמתמקד בשינוי התנהגות.

Benjamin W

משתמש בכיר
דירוג
7,109
הבעיה עם מילוני מונחים (או חינוך פיננסילצעירים בגרסתו הסטנדרטית) היא שהם מתמקדים בהנחלת ידע.
עוד לא ראיתי מילון מונחים שמתמקד בשינוי התנהגות.
טוב מאוד.

ידע, מוביל למודעות, ולרכישת כלים. ומודעות זה חשוב...

מה זה אומר שינוי התנהגות? כאילו, איזה התנהגות היא הנכונה? עבור מי? מתי? ולמה?

לכל אדם יש את דרכו שלו.

ShaharG

משתמש רשום
דירוג
10
מס הכנסה, קרן השתלמות, תיאום מס, ביטוח לאומי, פנסיה, בורסה (ומונחים נגזרים), ריבית (וריבית דריבית).

זלמן85

משתמש ותיק
דירוג
214
אני חושב שהמושג היחיד צריך להיות, תשואה/עלות אלטרנטיבית.
אחרי הבנה והפנמה של המונח ניתן לצאת ממנו לשאר המונחים. (ללמוד את התורה על רגל אחת..)

זרטוסטרא

משתמש ותיק
דירוג
244
הכל קשור בהכל.
כדי לדעת לחסוך ולא לצרוך את העתיד שלך צריך להכיר ריבית דריבית וצרכנות נבונה ודחיית סיפוקים. לדוגמה.
שינוי ההתנהגות הראשון במילון הזה ש @הסולידית דיברה עליו לדעתי זה - דחיית סיפוקים. ממנו כבר תגיע להכל:
  • צרכנות - לא תצרוך עכשיו. תדחה מה שאפשר ותקנה היום רק מה שהכרחי. או לחילופין לקנות גם דברים לא הכרחיים (איכות חיים) תוך דחייה מודעת של דברים אחרים.
  • השקעות - העיקרון שאתה שם כסף היום בשביל האני העתידי שלך. דחיית האמא של הסיפוקים. כל השאר זה טכניקה

יש בדיחה על אנשים שלא יודעים אף מונח כלכלי אבל עדיין פיצחו את כל הדרך אל העושר:
מורה ישראלי למתימטיקה מגיע לניו יורק ונתקל פתאום באמצע הרחוב בבחור שנראה לו מוכר.
הוא עוצר אותו ושואל באנגלית אם הם מכירים מאיפשהו. הבחור עונה לו מיד בעברית "אהלן המורה, איזה קטע שאנחנו נפגשים פה" ומספר לו שהוא נהפך לאיל נדל"ן בניו יורק.
המורה למתימטיקה מתפלא "איך הצלחת להתעשר כל כך? אני זוכר אותך שבקושי עברת 3 יחידות "
הבחור משיב "זה די פשוט! אני קונה בניין במיליון דולר. מוכר אותו אחר כך בשני מיליון דולר. אני את ה-10 אחוזים שלי עשיתי..."

נושאים דומים

למעלה