• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

מדיניות מיסוי של RSUs

זאת אומרת שגם במקרה הזה, כל הרווח יהיה הוני ?!
מבחינת מיסוי אין באמת הבדל גדול בין RSU לבין אופציה. לצורך הפשטות אתה יכול להסתכל על RSU כאופציה עם מחיר 0.
המיסוי בגדול מתחלק ל2:
על ההפרש בין שווי המניה ביום ההענקה לבין המחיר שקיבלת אתה תשלם כאילו זאת הכנסה מעבודה.
על ההפרש שבין השווי ביום ההענקה לבין המחיר שבו מכרת אתה תשלם מס רווחי הון.

אם מחיר המימוש זניח למה החברה מעדיפה להעניק אופציות ולא RSU ?
כמה סיבות:
1. לא בטוח שבכלל אפשר לתת RSU בחברה שלא נסחרת. בסופו של דבר RSU זה מניה, אם החברה לא נסחרת לא תמיד רוצים לחלק סתם מניות לעובדים.
2. כשאתה עוזב מקום עבודה לפני שהחברה נמכרה/הונפקה, אם אתה רוצה לשמור את האופציות אתה צריך לקנות אותן. אומנם זה לרוב סכום זניח יחסית לכל אופציה, אבל בכמות גדולה של אופציות (לא נדיר שמחלקים עשרות אלפי או אפילו מאות אלפי אופציות) זה כבר יוצא סכום שלא כל אחד מוכן להשקיע. ב RSU לעומת זאת אין לך מה לקנות - אתה פשוט לוקח את המניה איתך (כנראה שלא תוכל למכור אותה עד שתיהיה הנפקה/מכירה, אבל לפחות לא שילמת על זה כלום).
3. באופן כללי לדעתי אופציות זה כלי הרבה יותר יעיל מיסויית לעובדים (גם בחברות ציבוריות). אני יודע שלפני כמה שנים הרבה חברות עברו מהענקת אופציות ל RSU, לא כלכך ברור לי אם זה ממגבלות רגולטוריות כלשהן או פשוט כי RSU עדיין שוות משהו גם אם המניה לא עלתה.

על ההפרש בין שווי המניה ביום ההענקה לבין המחיר שקיבלת אתה תשלם כאילו זאת הכנסה מעבודה.
בקיצור, אז בהנחה ומחיר המימוש/שווי הענקה זניח, המס על הכנסת עבודה יהיה זניח ביחס למס הכולל.
עיקר המיסוי יהיה הוני.

בקיצור, אז בהנחה ומחיר המימוש/שווי הענקה זניח, המס על הכנסת עבודה יהיה זניח ביחס למס הכולל.
עיקר המיסוי יהיה הוני.
לא בדיוק.
אם מחיר המימוש זניח, אבל השווי של המניה ביום ההענקה גבוה אז תשלם הרבה מאוד מס על "הכנסה מעבודה". המס הוא על ההפרש בין מחיר המימוש (שבRSU הוא 0 לצורך העניין) לבין שווי המניה בזמן ההענקה (אאל"ט שווי ממוצע באותו יום או אותו חודש או משהו כזה).

אני יודע שלפני כמה שנים הרבה חברות עברו מהענקת אופציות ל RSU, לא כלכך ברור לי אם זה ממגבלות רגולטוריות כלשהן
בעקבות השחיתות באנרון לפני כ 15 שנה, הרבה משקיעים דרשו מהחברות להציג מענק אופציות בשורת ההוצאות, לעומת המצב המקובל קודם שמענקי אופציות לא הופיעו במאזנים.
מרגע שבעלי המניות הצביעו בעד זה, הענקת אופציה או מניה נראו אותו הדבר במאזנים. אלא שניתן לתת לעובדים פחות rsu מאופציות כי השווי של rsu לעובד גבוה הרבה יותר, ובכך לשפר את המאזן.
מהיכרות עם אינטל אני יודע שהם עברו ל rsu עם הקטנה של בערך פי 4 פחות מניות.

אם לא עברו שנתיים ממועד ההענקה (לא מועד ההפשרה), אז לא משנה באיזה מחיר תמכור אתה תשלם מס שולי (פירותי) על כל הכסף שתקבל מהמכירה, כי זה שקול לשכר שהמעסיק נתן לך.
אם לעומת זאת תמכור אחרי שנתיים ממועד ההענקה (לא ההפשרה), אז על החלק שמעל מחיר ההענקה אתה תשלם מס רווחי הון בלבד, ועל החלק שמתחת למחיר ההענקה תשלם מס שולי (שירותי) רגיל.

אם שנה אחרי ההענקה יש לי וסטינג, ואז אני עוזב את העבודה כך שמדרגת המס שלי יורדת למתחת ל 25%, האם אני יכול דווקא לחסוך מס ע"י כך שאמכור לפני שעברו שנתיים מההענקה, על מנת לשלם מס פירותי נמוך יותר ממס רווחי הון *גם על החלק של רווח ההון*? או שבכל מקרה ייקחו ממני את הגבוה מבין השנים?

שלום,
מישהו יודע האם ניתן לקזז הפסדי הון מועברים מהעבר מהבורסה כנגד החלק שחייב במס רווח הון על RSU? אותו עקרון ESPP?
אני לא רואה מדוע לא.
מניסיון, עשיתי זאת בעבר ללא בעיה.

אענה לגבי המקרה שלי. כנראה שהוא זהה.
1. אתה צודק. מטרת הנאמן לוודא שאתה משלם מס כמו שצריך.
2. הוא לא יודע. הוא גובה מס מקסימלי (לפעמים גם כולל מס יסף) ומעביר את המידע למעסיק. המעסיק אמור לתקן את השגיאה במשכורת של אותו חודש. אם אתה כבר לא מועסק באותו מקום... אתה צריך לעשות תיאום מס עצמאית.

ברצוני לשאול, פרשתי מהי טק בשנת 2014 אך אני מממש rsu מדי שנה מאז פרישתי ומקבל טופס 106 מהחברה בו מצויין מימוש rsu - מס הכנסה 50% על החלק הפירותי (על רובו אני מקבל החזר כשאני מגיש דוח שנתי למס הכנסה) ו 25% רווח הון על החלק ההוני.
משום מה אני לא רואה בטופס 106 שנלקחו דמי ביטוח לאומי ובריאות על ההכנסה הפירותית.
האם זה תקין?
האם עלי לשלם בעצמי את דמי הביטוח הלאומי והבריאות?

תודה
ברק

האם זה תקין?
אם מימשת הרבה פעמים אז יש סיכוי לא רע שהגעת לתקרה. כפי שנכתב פה, התקרה מחושבת על פי זמן עזיבת העבודה (2014), כך שעל כל מימוש נבדק אם עברת את התקרה בחודשים שקדמו את עזיבתך ואם לא, נלקח מס עד התקרה. בפועל הרבה פעמים גובים לך מס מקסימלי לביטוח לאומי ובריאות עם הפדיון ואחרי בערך חודש מחזירים אותו אחרי בדיקה.

אשמח אם מישהו יוכל לעזור.
בטופס 106 יש שלוש שורות:
שורה 158 של הכנסה מעבודה
שורה 158 של הכנסה פירותית ממכירת RSU
שורה ללא קוד של רווחי הון מRSU
עוד שורה של סיכום שלושת השורות הקודמות גם ללא קוד.

שורה עם קוד 42 של כמה מיסים נלקחו במהלך השנה.

חשבת השכר טוענת בתוקף ששדה 42 כולל גם את המס על החלק הפירותי וגם את המס על רווחי הון. אך מחישוב שעשיתי הוא כולל רק מס על החלק של ה158 (כלומר שתי השורות הראשונות).

מישהו שהגיש או שהרו"ח הגיש עבור דוח מס לשנה כזאת, יכול לעדכן לאיפה הרו"ח מיפה כל שורה בדוח?
אם אני רושם את רווחי ההון בשדה 141, יוצא שחייהים למס הכנסה עוד 25% על רווחי ההון, למרות שחשבת השכר טוענת שזה שולם (היא גם טוענת שצריך לשים את רווחי ההון בשדה 141 בדוח).

שורה עם קוד 42 של כמה מיסים נלקחו במהלך השנה.
למיטב הבנתי היא צודקת. כמו כן, זה כלל לא משנה באיזה סעיף של מס תרשום כמה מס גבוה ממך.
בסופו של דבר מה שחשוב מבחינת פירוט מדוייק הוא רק בהכנסות. שלכל סוג הכנסה שיש לה מיסוי שונה ירשם המספר המתאים.
אין משמעות לסכום שתרשום בפירוט של מיסים שונים ששילמת, כי בסופו של דבר מס הכנסה פשוט יחשב על פי כלל סוגי ההכנסות כמה מס היית צריך לשלם וישווה את זה לסכומים ששילמת בפועל בכל התיבות שבהם רושמים סכומים מס ששולם, ועל פי ההפרש יקבע אם אתה זכאי להחזר או חייב מס נוסף.

דוגמה:
נניח שיש לך הכנסות מעבודה של 100K ושיש מדרגת מס אחת של 50% על הכל, כלומר אתה צריך לשלם 50K מס וזה גם מה ששילמת בפועל.
ובנוסף יש לך הכנסה מריבית של 100K ושיש מדרגת מס אחת של 25% על הכל וזה גם מה ששילמת בפועל.
אז בכל מקרה מה שמס הכנסה יעשה זה יחשב משני סעיפי ההכנסות שאתה חייב 75K במיסים.
את זה הוא ישווה לסכומים שרשמת בכלל סעיפי התשלום. זה לא משנה אם תרשום ששילמת 75K מס על עבודה, או שתרשום ששילמת 75K מס על ריבית או שתפצל ל 50K ו 25K בהתאמה. בכל מקרה התוצאה תהיה זהה.

ישהו שהגיש או שהרו"ח הגיש עבור דוח מס לשנה כזאת, יכול לעדכן לאיפה הרו"ח מיפה כל שורה בדוח?
האם בדקת בסימולטור של מס הכנסה? תכניס נתונים מה106 ותתעלם מרווחי ההון (אל תכניס אותם). אם יוצא לך 0 בסיכום אז כנראה באמת לא גבו ממך 25%. נשמע מוזר כי בפרקטיקה בדרך כלל גובים ממך מס מקסימלי ובמשכורת אחר כך זה מתוקן. אם זה ככה עובד אצלך אז תחזור למשכורת עצמה ותבדוק שוב.

תודה @shirbi ו- @zohare אך את חישוב המס אני יודע לעשות (וגם מכיר איך עבוד דוח שנתי וההפרש בין מס בפועל למס שנוכה במקור). השאלה שלי הייתה יותר עקרונית והאם יש סיכוי שמערכת השכר פספסה משהו (כמו 25% מס רווח הון), או לחילופין אני פספסתי משהו (כמו טופס 106/867 מהנאמן).

בסוף מדובר במעסיק אחד, אז אמור לצאת על ה0. בגלל שלא, אני מפחד שלא ניכו נכון.

בגלל זה שאלתי אם למישהו יש דוח שנתי בשנה של פדיון RSU ואיך הנתונים מה106 מופו אליו.

נשמע מוזר כי בפרקטיקה בדרך כלל גובים ממך מס מקסימלי ובמשכורת אחר כך זה מתוקן
זה קרה, עדיין בסוף השנה היה חסר מכל המסים שנגבו 25% כפול רווחי ההון מהRSU.
כנראה שזה אומר שמחלקת שכר פישלו וקנסו את חבר שלי ב4% שנתי על הסכום הזה

אם אתה בטוח שאתה יודע לעשות את החישוב אז מה השאלה? יש לי 106 שנראה כמו שאתה מתאר. כששמים את הרווח הון בסעיף 141 מתקבל 0.

אם אתה בטוח שאתה יודע לעשות את החישוב אז מה השאלה? יש לי 106 שנראה כמו שאתה מתאר. כששמים את הרווח הון בסעיף 141 מתקבל 0.
זה המידע שהייתי צריך (ותודה!), כי עלה חשש שאולי אמורים לקבל מהנאמן איזשהו טופס מס נוסף.
אז זה כנראה טעות של מחלקת שכר, ובאסה לחבר שלי כי זה 5,000 שקל פלוס ריבית 4% על 4 שנים.

אגב, עבדת שנה מלאה?

אגב, עבדת שנה מלאה?

בדקתי את זה על שנה מלאה (לא 2019). איך בדיוק קרה שגילו את זה לחבר שלך אחרי 4 שנים? האם ביקשו ממנו לאחרונה להגיש דוחות אחורה או שפתאום נזכרו לבדוק דו"ח ישן?

האם ביקשו ממנו לאחרונה להגיש דוחות אחורה או שפתאום נזכרו לבדוק דו"ח ישן?
ביקשו ממנו להגיש מ2017 והלאה, ב2017 החליף עבודות ועבר את הסף במצטבר (אז זה היה 640,000), בגלל מכירת הRSU.

אם מימשת הרבה פעמים אז יש סיכוי לא רע שהגעת לתקרה. כפי שנכתב פה, התקרה מחושבת על פי זמן עזיבת העבודה (2014), כך שעל כל מימוש נבדק אם עברת את התקרה בחודשים שקדמו את עזיבתך ואם לא, נלקח מס עד התקרה. בפועל הרבה פעמים גובים לך מס מקסימלי לביטוח לאומי ובריאות עם הפדיון ואחרי בערך חודש מחזירים אותו אחרי בדיקה.

חברים, אני רוצה לראות שאני מבין נכון - נניח מישהו פרש בשנת 2015 בחודש יוני, אחרי שהרוויח שכר מצטבר ב2015 של 300 אלף שח. הוא פרש עם RSU ששוויים הפירותי המצטבר 100 אלף דולר. ממה שבדקתי, תקרת ביטוח לאומי/בריאות היא 44 אלף שח לחודש = 528 אלף שח לשנה
נניח ששער הדולר תמיד 3.5, כלומר השווי הפירותי של המניות הוא 350 אלף שקל. לא משנה מתי הוא ימכור את המניות והאם הוא יעשה את זה במכה או בחלוקה על פני כמה שנים, הוא יצטרך לשלם ביטוח לאומי/בריאות רק על 228 אלף (התקרה של 528 פחות ה300 שכבר הרוויח בשנה בה פרש) ועל השאר לא?

כמו כן, הוא יכול לעשות אופטימיזציה ולהביא את המס הפירותי ל0 אם ימכור כ60 אלף שח כל שנה - עליהם יצטרך לשלם מדרגה של 10 אחוז שהיא 6 אלף שח, שיתקזזו במלואם כנגד 2.25 נקודות זיכוי (ששוות כ6 אלף בשנה), נכון?

האם זה משנה שחלק מה60 אלף שח שיתקבלו כתמורה הם בעצם רווח הון? ואז על החלק של הרווח הון בהכרח יהיה צורך לשלם 25 אחוז, או שגם זה רשאי להיות מקוזז כנגד נק' זיכוי?

תודה רבה!

האם זה משנה שחלק מה60 אלף שח שיתקבלו כתמורה הם בעצם רווח הון? ואז על החלק של הרווח הון בהכרח יהיה צורך לשלם 25 אחוז, או שגם זה רשאי להיות מקוזז כנגד נק' זיכוי?
למיטב ידיעתי ניתן לקזז מס רווחי הון מול נקודות זיכוי. אפילו ריבית מהבנק על פיקדון ניתן לקזז.

למיטב ידיעתי ניתן לקזז מס רווחי הון מול נקודות זיכוי. אפילו ריבית מהבנק על פיקדון ניתן לקזז.
תודה. אשמח לתשובה לגבי שתי שאלותיי הראשונות

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
א מדיניות מיסוי RSU שוק ההון 2
R קרן נאמנות מדיניות תשלומים "לא מתחייבת לחלוקת תשלומים" שוק ההון 8
A הקמת פורום של p2p / שינוי מדיניות? אוף טופיק 4
P חשבתם פעם להצביע לפי מדיניות כלכלית ? פוסטים מאיכות נמוכה 32
B מיטב דש שינו מדיניות? פוסטים מאיכות נמוכה 5
Liron2035 אג"ח AGGG ושינוי מדיניות השקעה ארוכת טווח (10 שנים) שוק ההון 19
T סגירת מסלול בקרן פנסיה או שינוי מדיניות השקעה תוך גרימה לקיבוע הפסדים פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
נ מיטב דש משנה את מדיניות ההשקעה של מסלול מניות פאסיבי פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 22
flower חוק ההסדרים - שינוי מדיניות בפנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 70
J התלבטות בחיסכון לדירה שניה - עקב שינוי מדיניות למשכון דירה קיימת נדל"ן 8
YizhakF ביזור רחב או מדיניות השקעה מובטחת - משקיעי מניות פאסיבי (בתי השקעות) פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 8
A מדיניות מקום עבודה לגבי מסחר בני"ע של החברה אוף טופיק 4
ה הרכב נכסים מול מדיניות השקעה שוק ההון 1
1337justme שינוי מדיניות whatsapp - מה החלטתם לעשות? אוף טופיק 101
D מדיניות ההטפה שלכם מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 61
י תוצאות סקר שוק: מדיניות ההשקעות בתכנית 'חסכון לכל ילד' של כל קופות הגמל, במסלול הסיכון המוגבר. שוק ההון 31
E מדיניות השקעה שוק ההון 26
T מדיניות דיבידנדים בקרן אי.בי.אי. סל ריט ארה"ב? שוק ההון 1
ס מדיניות תיק ההשקעות שלי שוק ההון 36
כ שינוי מדיניות השקעה- שיקולי מס שוק ההון 1
drorcohen ישום מדיניות ההשקעה בארה"ב? שוק ההון 6
א ירושה עתידית כחלק ממסת הנכסים והשפעה על מדיניות השקעה שוק ההון 11
א מדיניות השקעה - מקרה לא שגרתי (אולי ...) שוק ההון 14
הסולידית מדיניות קישורים חיצוניים בפורום הסולידית שער הקהילה 2
א מיסוי על מטח בשוק ההון שוק ההון 13
D מיסוי rsu בחברת אמזון מיסים 20
וינסנט זיכוי/החזר מס בגין מיסוי במקור של דיבידנדים מארה"ב ע"י ברוקר זר מיסים 23
A מסלולי מיסוי שכר דירה מיסים 1
מ מיסוי אמריקאי של תשלומי מילואים מיסים 9
D מיסוי בהשכרת שתי דירות, ומגורים בשכירות בדירה אחרת מיסים 1
C מיסוי ריאלי ותיק השקעות בבנק מיסים 1
I מיסוי rsu מיסים 10
mk1 מיסוי rsu מיסים 7
K מיסוי הכנסות מפירוק חברה בבעלות מלאה מיסים 5
א אינטראקטיב ברוקרס - שאלות ניוד, מיסוי וכרטיס אשראי שוק ההון 1
נ מיסוי דירה שנייה להשקעה כשהראשונה נקנתה במסגרת מחיר למשתכן נדל"ן 1
מ מיסוי הכנסות מ-bug bounties מיסים 1
the_newbie מיסוי RSU לאחר סוף העסקה מיסים 3
I משיכת פנסיה - עניין של מיסוי אוף טופיק 4
F RSU מיסוי מיסים 1
ט מיסוי ביחס למדד המחירים לצרכן מיסים 13
R מיסוי אגח בחשבון פטור ממס שוק ההון 7
מ מיסוי אמריקאי על המרות מט"ח בIBKR מיסים 8
S מיסוי על דיבידנד מסוג Return of Capital מיסים 21
A מיסוי דירה שניה - שהדירה הראשונה עוד בבנייה. נדל"ן 2
מ מיסוי - הפקדות לפנסיה מול הפקדה לקופת ג בניהול אישי מיסים 1
יוסי.ל מיסוי ADE מיסים 3
L מיסוי ריאלי על ETF ששמר על ערכו הדולרי מיסים 1
י כיצד ניתן לממש כספים בקרן פנסיה לא פעילה עם מיסוי גבוהה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
מ מק"מ - מיסוי ריאלי שוק ההון 2

נושאים דומים

Back
למעלה