• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

מדוע קרן ההשתלמות שלי ב- IBI, במסלול עוקב מדד S&P500, מחזיקה אג"ח ממשלתי?!?

ביולוג ירושלמי

משתמש בכיר
דירוג
3,288
יש לי קרן השתלמות ב- IBI (כלומר, הלמן אלדובי) במסלול עוקב מדד S&P500. משלם 0.5% דמי ניהול מהצבירה.
במסגרת תהליך המעבר הצפוי שלי לאינטרגמל (מציעים 0.35% דמי ניהול מהצבירה, נמאס לי לשלם 0.15% פרמיה על שירות טוב), קפצתי לאתר של הלמן אלדובי (לשעבר IBI) להציץ ברשימת הנכסים (Q2 2018):
תעודות התחייבות ממשלתיות - 26% מהקרן.
תעודות סל - 69%.
חוזים עתידיים - 0.75%-.

לעומתם, רשימת הנכסים של קרן ההשתלמות באינטרגמל, גם במסלול מחקה מדד S&P500 (נכון ל- Q2 2018) משקיעה ב:
תעודות סל - 99.97%.
מזומן - 0.03%.

למה למען הבאטמן קרן ההשתלמות שלי ב- IBI/הלמן אלדובי מחזיקה 26% של תעודות התחייבות ממשליות, כלומר אג"ח ממשלתי?...
האם זה מקרה פרטי של "למה הקרן המחקה שלי מחזיקה מק"מ?!"

זה מקרה פרטי, ובנוסף הם עוברים לתעודות סל כמו אינטרגמל ולכן כרגע יש שעטנז של תעודות סל וחוזים עתידיים+אגח.

קודם כל - אין עליך יעקב! תודה רבה על המענה המהיר.

הם עוברים לתעודות סל
אתה זוכר במה הם היו עד עכשיו? חוזים עתידיים?
זוכר שהבטתי ברשימת הנכסים יחסית לא מזמן (משתדל לדבוק בגישת השגר ושכח, אז מניח שזה היה לפני כשנה+), וזוכר שהם היו מושקעים בתעודות סל...
מוזר.

הם חובבנים. עד כמה קשה זה לסגור פוזיציה ולעבור לתעדות סל. למה זה לוקח להם שנים?

כרגע, עם כל הסיפור של הלמן אלדובי, אינטרגמל יותר אמינים.

אתה זוכר במה הם היו עד עכשיו? חוזים עתידיים?
הם היו עם חוזים עתידים (+ מק"מ/אג"ח/וטאבר)
זוכר שהבטתי ברשימת הנכסים יחסית לא מזמן (משתדל לדבוק בגישת השגר ושכח, אז מניח שזה היה לפני כשנה+), וזוכר שהם היו מושקעים בתעודות סל...
לפי מה שרשמת הם עדיין משקיעים בתעודות סל.
אאל"ט הם בתהליך מעבר מאחזקה ישירה של חוזים לתעודות סל. עד לפני שנים בודדים הם החזיקו רק חוזים ישירים (+אג"ח). לדעתי לפני כשנתיים הם התחילו במעבר.
ואולי הם לא באמת מתכוונים לעבור לגמרי אלא רק לשלב ביניהם.

נערך לאחרונה ב:
מישהו יודע למה זה טוב לשלב בין חוזים לתעודות סל?
טוב למי?
למנהל שהחליט את זה? כי ככה לא יוכלו להאשים אותו אח"כ ולשאול אותו למה הוא בחר באופציה אחת ולא בשניה.

קוונטיזציה.
הגודל של החוזים מגביל אותם להשקעה בכפולות של 100K$ ויותר.
אם זאת הייתה הסיבה היחידה אז האחוז של תעודות הסל היה קטן הרבה יותר
אני חושב ש69% מהאחזקות זה קצת יותר מ100K$

מישהו יודע למה זה טוב לשלב בין חוזים לתעודות סל?
+1.

קוונטיזציה.
הגודל של החוזים מגביל אותם להשקעה בכפולות של 100K$ ויותר.
אתה יודע שללווייתן יש אצבעות?!?!?!?
זה בעצם סנפיר "דמה".
וגם לדולפין... ולכל היונקים הימיים כמעט, כי הם בעצם לא דגים באמת וכבר הילכו על היבשה (והזדקקו לאצבעות) ואז בחרו לחזור למים כי קריר ונעים שם..
זו התגובה הקלאסית של ביולוג לשפה שהוא לא מבין :lol:
סליחה. לא מתכוון לזלזל. אבל המשפט הזה באמת לא היה ברור לי. לא חושב שהוא ניתן להסבר.
באופן כללי אני מבין שתעודות סל הן מכשיר השקעה פשוט יותר, בטוח ו"טוב" יותר מאשר חוזים עתידיים על המדד.

הגיוני גם לחשוב שנטו תעודות סל זה טוב יותר מחוזים עתידיים+תעודות סל+אג"ח ממשלתי?

סליחה. לא מתכוון לזלזל. אבל המשפט הזה באמת לא היה ברור לי. לא חושב שהוא ניתן להסבר.
לא באמת מסובך:
חוזים אפשר לקנות ביחידות של 100K.
אם יש לך 854K שאתה רוצה להשקיע, אתה יכול לקנות 8 חוזים ב100K כל אחד, ואז ישארו לך 54K שאין לך מה לעשות איתם.
בת"ס אתה יכול לקנות יחידות הרבה יותר קטנות, ובעצם לקנות עם ה54K האלה עוד מספר חוזים, ככה שבסוף ישארו אולי כמה עשרות ש"ח שלא מושקעים.

באופן כללי אני מבין שתעודות סל הן מכשיר השקעה פשוט יותר, בטוח ו"טוב" יותר מאשר חוזים עתידיים על המדד.
פשוט אולי כן, בטוח כנראה שלא (כי נכנס עוד גורם באמצע) ולגבי "טוב" זה בכלל שאלה מורכבת...
הגיוני גם לחשוב שנטו תעודות סל זה טוב יותר מחוזים עתידיים+תעודות סל+אג"ח ממשלתי?
לא יודע. למה אתה חושב ככה?
יש יתרון בעבודה ישירה עם חוזים - אתה חוסך מתווך באמצע (הרי גם הת"ס מחזיקה חוזים+אג"ח בסופו של דבר).

הוספתי לינק בהודעה המקורית.
חוזים עתידיים מהסוג המשמש את הקרנות הישראליות מחקות S&P500 הינם ממונפים וגודל כל יחידה מייצג את שווי המדד בנקודות כפול 50. (=140,000$~ כיום)
המשמעות היא שאם תרצה להשקיע 1000$ באמצעות חוזה עתידי לא תוכל.
אם תרצה להשקיע 150,000$ תוכל, אבל תישאר עם 10,000$ בצד שלא הושקעו, אם תתעקש להשקיע גם את העודף הזה תוכל לעשות זאת באמצעות תעודת סל.

בטח שניתן להסבר, או לפחות לנסות
חוזים נמכרים בכפולות של 50 או 100 של הנכס שהם מייצגים
אם המדד (SPX) שזה בעצם ה S&P 500 עולה כרגע משהו כמו 2700 (לא משנה הדיוק) אז רכישת חוזה אחד זה מקביל לתשלום של 50*2700 שזה כ 135K$

תעודות התחייבות ממשלתיות - 26% מהקרן.

לפי רשימת הנכסים נראה שזה לא באמת אג"ח אלא משהו שנועד לצורך גידור מול הדולר (כנראה בגלל החוזים העתידיים אם אני מבין נכון).
בלי לחץ.

לפי רשימת הנכסים נראה שזה לא באמת אג"ח אלא משהו שנועד לצורך גידור מול הדולר (כנראה בגלל החוזים העתידיים אם אני מבין נכון).
בלי לחץ.
זה דוקא יותר מלחיץ
ממתי הקרן של ibi מגודרת?

זה דוקא יותר מלחיץ
ממתי הקרן של ibi מגודרת?
אולי הוא לא התנסח ברור מספיק,
בחיקוי סינטטי באמצעות חוזה, רק 5%~ מהסכום מופקד כבטחון והיתר נשאר בידי הקרן, היות והקרן נקובה שקלית ותקבוליה שקליים, אך (לפי התשקיף) שואפת לעקוב אחר התשואה הדולרית, אם תחזיק את המזומן שקלי תהיה חשופה לפיחות בשקל שיקטין את התשואה הדולרית.
על מנת לגדר את הסיכון הזה היא ממירה את המזומנים למט"ח ורוכשת בהם פיקדון דולרי או אגח ממשלתי דולרי. (בניגוד לגידור שבדרך כלל הכוונה חוזים עתידיים על מט"ח)
לכן:
הלמן אלדובי מחזיקה 26% של תעודות התחייבות ממשליות, כלומר אג"ח ממשלתי ! ?...

נערך לאחרונה ב:
אולי הוא לא התנסח ברור מספיק,
בחיקוי סינטטי באמצעות חוזה, רק 5%~ מהסכום מופקד כבטחון והיתר נשאר בידי הקרן, היות והקרן נקובה שקלית ותקבוליה שקליים, אך (לפי התשקיף) שואפת לעקוב אחר התשואה הדולרית, אם תחזיק את המזומן שקלי תהיה חשופה לפיחות בשקל שיקטין את התשואה הדולרית.
על מנת לגדר את הסיכון הזה היא רוכשת פיקדון דולרי או אגח ממשלתי דולרי. (בניגוד לגידור שבדרך כלל הכוונה חוזים עתידיים על מט"ח)

זאת הייתה הכוונה.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
Z קרן כספית - מדוע חוייבתי במס של 25% ? שוק ההון 10
T מדוע אין קרן מחקה ישראלית ל-MSCI AC WORLD? פוסטים מאיכות נמוכה 10
ס מדוע קרן (אירית) צוברת של S&P מניבה תשואה נמוכה מקרן אמריקאית מחלקת? שוק ההון 10
א קרן מחקה מדד שווקים מתעוררים מחזיקה אג"ח מדינה? מדוע ולמה? שוק ההון 1
M מדוע קיים אצלי פער גדול בין קרנות פנסיה והשתלמות בעלות מסלול זהה? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
א מדוע הוצאות במטבע זר באשראי יורדות רק אחרי כמה חודשים וכיצד לשנות ? צרכנות פיננסית 12
M מדוע מחירי הדירות לא משוקלל במדד המחירים לצרכן ? נדל"ן 77
Y בחור צעיר - מדוע שיער הזקן מלבין? אוף טופיק 38
A מדוע הכנסה ממניות לא נחשבת כמו שכר בתחשיב של החזר משכנתא נדל"ן 72
I מדוע אין פיצוי על המח״מ באג״ח הממשלתי? שוק ההון 1
ת מדוע באתר "כלכליסט" כבר אי אפשר לקרוא תגובות? פוסטים מאיכות נמוכה 1
W מדוע הוצאות ניהול השקעות כל כך גבוהות במסלול פסיבי? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 6
ט שאלת קיטבג: מדוע שערי המניות נקבעים על פי היצע וביקוש? שוק ההון 9
M מדוע בביטוחי רכב אין מס ערך מוסף? פוסטים מאיכות נמוכה 4
נ מדוע בעולם מוחים על הפגיעה באזרחים והסבל של הלא לוחמים דווקא במלחמה באוקריאנה אוף טופיק 45
maverick מדוע המשקל של כלכלת סין במדד העולמי כל כל נמוך? שוק ההון 16
stamEhad אג"ח ממשלתי של ישראל מול ארה"ב - פער גדול מאד בתשואות היסטוריות (לטובת ישראל), מנסה להבין מדוע שוק ההון 15
M מסלול פאסיבי מניות חו"ל - רק 52% מניות. מדוע? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
Y מתאם בין אינפלציה לשער חליפין ובין אג"ח ישראלי למניות חו"ל? מדוע אג"ח ממשלתי צמוד מדד? שוק ההון 9
N האם רק לי לא ברור מדוע הדיונים על השקעות ביטקוין/קריפטו עברו לפורום עם ההגדרות הללו? השקעות אלטרנטיביות 17
B מדוע אני לא מוצא את VWRA שוק ההון 8
ת כשמבקשים החזר מקופ'ח נשאלים אם קיים ביטוח פרטי נוסף. מדוע, בעצם? אוף טופיק 1
S מדוע חיוב כרטיס אשראי בחו"ל מתבצע בשורה נפרדת? צרכנות פיננסית 2
A מדוע תשלומי המשכנתא שלי משתנים בכל חודש? נדל"ן 7
ר מדוע יש נהירה לתחום של מדעי המחשב? אולי זה הזמן "לברוח" התפתחות אישית 118
liranviper מדוע כשתחזית השוק מתממשת, מקבלים תשואה ממוצעת? שוק ההון 20
א מדוע התרסקות מחיר הנפט רעה לכלכלה ? שוק ההון 15
נ מדוע כאשר מדד הS&P 500 יורד הדולר מתחזק ולהפך שוק ההון 6
ר מדוע יש צורך באג"ח צמוד שוק ההון 18
L מדוע קרנות גמל/השתלמות לא עוברות לבלקרוק שוק ההון 8
ע מדוע שווי שוק של חברה מוריד את מחיר המניה שלה? שוק ההון 5
נ מדוע VT \עולמי MSCI זה כל השוק? שוק ההון 8
מ מדוע אי אפשר לנצח את השוק? שוק ההון 161
נ מדוע מדד אג"ח ממשלתי כללי יורד חזק ב3 הימים האחרונים? שוק ההון 8
ש בורסת תל אביב - מדוע? שוק ההון 2
Myrath [שאלת הדיוט] - מדוע ההתנתקות "קירבה" את אזורי הדרום לטווח הטילים? אוף טופיק 195
O מדוע יש צורך בביטוח שב"ן של קופת חולים? צרכנות פיננסית 108
A מדוע להשקיע במדד עולמי ע"פ S&P 500? שוק ההון 37
ג מדוע סנופי פופולארי כל כך ולא מדד אחר (נאסד"ק 100 או דאו ג'ונס) שוק ההון 159
sogi מדוע עסקי קריפטו בונים עסקים טובים יותר? אוף טופיק 11
ב מדוע לא מדברים פה על רכישת ניירות בריטיים? שוק ההון 12
א מדוע יש כאלו שממליצים עכשיו לקנות REIT? שוק ההון 14
A מדוע מדד המק"מ משיג תשואה שאינה אפסית? שוק ההון 1
Z מודל הFED. מדוע ההשוואה מול אג"ח ל10 ולא ל30 שנה? שוק ההון 3
ס שני אג"ח ממשלתיות דומות, אבל בתשואות מאד שונות. מדוע? שוק ההון 1
סנאי מדוע קופות מחזיקות מזומנים? שוק ההון 15
D קרנות ישראליות מחקות סנופי - מדוע אין אחת שהוקמה לפני 2012-2013? שוק ההון 15
E מדוע יש הפרש בחישוב משנה לשנה לעומת מחודש לחודש? שוק ההון 1