• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

מדוע קופות מחזיקות מזומנים?

סנאי

משתמש רשום
דירוג
5
שלום רב,

ראיתי בגמל.נט התפלגויות נכסים של קופות שונות (קופות גמל להשקעה, קרנות השתלמות), ותהיתי לגבי התמהילים שלהן. מספר שאלות הציקו לי במיוחד:

א. מדוע קופות מחזיקות כל-כך הרבה מזומנים? למשל, אי.בי.אי. גמל להשקעה החזיקו 25-40% במזומנים ב-2016. מגדל גמל להשקעה שקלי החזיקו מעל 50%. מה הסיבה? אם אני מעוניין להחזיק חלק מהכסף שלי במזומן - אני יכול פשוט לא להשקיע אותו... אז אני משקיע במגדל (נגיד), הם משאירים חצי מהכסף במזומן, ובכל זאת גובים דמי ניהול. על שום מה? ומה השיקולים שלהן? או שהבנתי הכל לא נכון?

ב. אחד הנכסים המסתוריים הנו "נכסים אחרים". במרבית הקופות ראיתי אחזקות של עד 0.4% בנכסים אחרים ב-2016. עם זאת, בקופות גמל להשקעה של אי.בי.אי "נכסים אחרים" מהווים 20-40% מהקופה. מהם אותם נכסים אחרים? מהי רמת הסיכון שלהם?

ג. בגמל.נט מחושבות חשיפות למניות, לחו"ל ולמט"ח ב"מונחי דלתא". מה זה בדיוק אומר? כיצד מתבצע החישוב של אותם מונחי דלתא? וכשאני מחשב את החשיפה של התיק שלי למניות - אני צריך לבדוק את אחוז הנכסים במניות, או את החשיפה למניות במונחי דלתא?

תודה!

מדוע קופות מחזיקות כל-כך הרבה מזומנים? למשל, אי.בי.אי. גמל להשקעה החזיקו 25-40% במזומנים ב-2016. מגדל גמל להשקעה שקלי החזיקו מעל 50%. מה הסיבה?
קופות חדשות צריכות מזומנים בגלל הגודל הקטן.
קופות גדולות מחזיקות פחות מאחוז מזומן.

קופות חדשות צריכות מזומנים בגלל הגודל הקטן.

תודה על התשובה, אבל לא הבנתי: מדוע גודל הקופות רלוונטי לאחוז המזומנים?

ויותר מכך: האם זה אמור להיות שיקול מבחינתי, כי זה הרי גורם ל(כמעט) חצי מהכסף לא לעבוד, לא?

שימוש בנגזרים להגיע לאחוז חשיפה X.
את יתר הכסף שומרים במזומן להתמודד עם תנודות/כיסוי ירידות של אופציות.

שימוש בנגזרים להגיע לאחוז חשיפה X.
את יתר הכסף שומרים במזומן להתמודד עם תנודות/כיסוי ירידות של אופציות.
נדיר.. בדכ באגחים...

בכל מקרה, מזומן זה נכס בפני עצמו עם תכונות דיי מעניינות. לדוגמה, ערכו לא משתנה נומינלית. אין תנודתיות (בוודאי בסביבה האינפלציונית הנוכחית). חצי מוגן משינויי ריבית (חשוף אליהם בקטע המוניטורי).

מזומן זה נכס בפני עצמו עם תכונות דיי מעניינות.
אולי - אבל הנקודה היא שלא ברור למה אני צריך לשים את הכסף שלי בקופה בשביל שהוא יישאר פשוט כסף. אני יכול להנות (או לסבול) מתכונותיו הייחודיות של המזומן גם כשהוא בעו"ש (או מתחת לבלטה...). לא?

מדוע גודל הקופות רלוונטי לאחוז המזומנים?
קופ"ג מוגבלת רגולטורית. לפעמים היא חייבת לתת תאריך ערך שלא מתאים לתאריך השקעת הכספים בפועל, ולפעמים היא מחויבת להנזיל נכסים גם כשהשוק סגור. באפר של מזומנים מאד עוזר להם לבצע.
בנוסף, פעולות הרכישה/המרה עשויות להיות יקרות ולדרוש זמן מנהלים. ככל שיש יותר כסף בקופה, המחיר הנוסף הופך לזניח באופן יחסי.

האם זה אמור להיות שיקול מבחינתי, כי זה הרי גורם ל(כמעט) חצי מהכסף לא לעבוד, לא?
רק אם אתה מאמין שהן תשארנה קטנות.

אולי - אבל הנקודה היא שלא ברור למה אני צריך לשים את הכסף שלי בקופה בשביל שהוא יישאר פשוט כסף. אני יכול להנות (או לסבול) מתכונותיו הייחודיות של המזומן גם כשהוא בעו"ש (או מתחת לבלטה...). לא?
זה נורא תלוי בסוג הקרן ובאסטרטגיה שלה.

בקרנות גמל, או קרנות יחסית סולידיות, למיטב הבנתי אין משהו חכם לעשות עם מזומן... גג לשבת בחוץ...

בקרנות אגרסיביות (גידור) זה אחלה כלי בשביל לתזמן...

שאלה נוספת בנושא: אני מעוניין להחזיק בתיק שלי 25-35% מזומנים. האם להחשיב את המזומנים שבקופות הללו כחלק מפלח המזומנים?

לדוגמה, נניח כי התיק שלי מורכב מ-10,000 ש"ח בפר"י ו-50,000 ש"ח בקופת גמל של אינפינטי עד 15% מניות (שמחזיקה ב-2016 כ-46% מהונה במזומנים או כמו-מזומנים). האם לחשוב על התיק שלי כמכיל 17% מזומנים, או לחשוב עליו כמכיל 55% מזומנים?

החישוב הנו לצורך איזון סיכונים. נניח שאני בונה תיק מסוג הארי בראון, למשל, ורוצה לשמור על פלח המזומנים סביב 25%, האם בשלב זה אני אמור להקטין את פלח המזומנים או להגדיל אותו. ההנחה שלי היא שאני צריך להקטין אותו, אך מצד שני לא ברור לי האם המדיניות של הקופה תשמור על פלח המזומנים כה גדול בהמשך, והאם לא אדע מאוחר מדי שהיא שינתה מדיניות.

חשוב לציין גם שבמדיניות ההשקעה של הקופה הספציפית רשום ששיעור החשיפה הצפוי לשנת 2017 הנו 5%. לכן, אולי אני צריך לחשוב על התיק שלי כמכיל 21% מזומנים?

ובאופן כללי: לחשב את התמהיל שלי ע"פ הנכסים ב-2016, או על פי המדיניות הצפויה ל-2017..?

תודה!

@סנאי
אם אתה בונה תיק דומה הארי בראון, אין שם מקום לקופת גמל בניהול אקטיבי. אתה צריך לדעת בוודאות כמה אתה חשוף לכל נכס, ולא לנחש.

אם אתה בונה תיק דומה הארי בראון, אין שם מקום לקופת גמל בניהול אקטיבי. אתה צריך לדעת בוודאות כמה אתה חשוף לכל נכס, ולא לנחש.
אני מבין. אבל כרגע אני מעוניין לנצל את הטבת המס שמאפשרת קופת הגמל החדשה להשקעה, תחת ההגבלה של השקעה בגובה 70,000 ש"ח לשנה.

עזוב הארי בראון; אני מנסה להבין משהו עקרוני:
א. האם כשאני רוצה לדעת מה הפילוח ה"אמיתי" של התיק שלי, כדאי לי להתייחס להתפלגות הנכסים, למדיניות ההשקעה, או בכלל לחשיפה המשוערת ב"מונחי דלתא" כפי שהיא מופיעה בגמל.נט?
ב. האם המזומנים באותה קופה אמורים להיכנס באמת לחישוב פלח המזומנים בתיק שלי, או שעדיף שאתעלם מהם מכיוון שהם רק ארטיפקט ביורוקרטי (או "כלי בשביל תזמון")?

אני מעוניין לנצל את הטבת המס שמאפשרת קופת הגמל החדשה להשקעה
  1. זו לא הטבה משמעותית למשקיעים פסיביים.
  2. גם אם בחרת בקופ"ג להשקעה, יש מסלולים שאינם מנוהלים.
האם כשאני רוצה לדעת מה הפילוח ה"אמיתי" של התיק שלי, כדאי לי להתייחס להתפלגות הנכסים, למדיניות ההשקעה, או בכלל לחשיפה המשוערת ב"מונחי דלתא" כפי שהיא מופיעה בגמל.נט?
אם הקופה מנוהלת, אי אפשר לדעת מה היא מחזיקה. זו קופסא שחורה. אני פשוט לא יכול לענות על השאלה.
לעומת זאת, קרן (או קופה) מחקה, יש לקחת את המדד הנעקב ולא אף אחת מהאפשרויות שציינת. (בהנחה שהעקיבה מוצלחת)

גם אם בחרת בקופ"ג להשקעה, יש מסלולים שאינם מנוהלים.
למה אתה מתכוון ב"מסלולים לא מנוהלים"? לניהול אישי? כי למיטב הבנתי - אין קופות גמל להשקעה בניהול אישי עדיין...

בכל מקרה, תודה על תשובותיך. כרגע כנראה אשאר בשילוב של קרנות השתלמות, קופות גמל להשקעה ומזומן, ואנסה להבין מהו הפילוח ה"אמיתי" של התיק שלי, כפי שהוא. אני מנסה יותר ללמוד ופחות לעשות בשלב זה.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
M מדוע קיים אצלי פער גדול בין קרנות פנסיה והשתלמות בעלות מסלול זהה? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
א מדוע הוצאות במטבע זר באשראי יורדות רק אחרי כמה חודשים וכיצד לשנות ? צרכנות פיננסית 12
M מדוע מחירי הדירות לא משוקלל במדד המחירים לצרכן ? נדל"ן 77
Z קרן כספית - מדוע חוייבתי במס של 25% ? שוק ההון 10
Y בחור צעיר - מדוע שיער הזקן מלבין? אוף טופיק 38
A מדוע הכנסה ממניות לא נחשבת כמו שכר בתחשיב של החזר משכנתא נדל"ן 72
I מדוע אין פיצוי על המח״מ באג״ח הממשלתי? שוק ההון 1
ת מדוע באתר "כלכליסט" כבר אי אפשר לקרוא תגובות? פוסטים מאיכות נמוכה 1
W מדוע הוצאות ניהול השקעות כל כך גבוהות במסלול פסיבי? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 6
ט שאלת קיטבג: מדוע שערי המניות נקבעים על פי היצע וביקוש? שוק ההון 9
M מדוע בביטוחי רכב אין מס ערך מוסף? פוסטים מאיכות נמוכה 4
נ מדוע בעולם מוחים על הפגיעה באזרחים והסבל של הלא לוחמים דווקא במלחמה באוקריאנה אוף טופיק 45
T מדוע אין קרן מחקה ישראלית ל-MSCI AC WORLD? פוסטים מאיכות נמוכה 10
maverick מדוע המשקל של כלכלת סין במדד העולמי כל כל נמוך? שוק ההון 16
stamEhad אג"ח ממשלתי של ישראל מול ארה"ב - פער גדול מאד בתשואות היסטוריות (לטובת ישראל), מנסה להבין מדוע שוק ההון 15
M מסלול פאסיבי מניות חו"ל - רק 52% מניות. מדוע? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
Y מתאם בין אינפלציה לשער חליפין ובין אג"ח ישראלי למניות חו"ל? מדוע אג"ח ממשלתי צמוד מדד? שוק ההון 9
N האם רק לי לא ברור מדוע הדיונים על השקעות ביטקוין/קריפטו עברו לפורום עם ההגדרות הללו? השקעות אלטרנטיביות 17
B מדוע אני לא מוצא את VWRA שוק ההון 8
ת כשמבקשים החזר מקופ'ח נשאלים אם קיים ביטוח פרטי נוסף. מדוע, בעצם? אוף טופיק 1
S מדוע חיוב כרטיס אשראי בחו"ל מתבצע בשורה נפרדת? צרכנות פיננסית 2
A מדוע תשלומי המשכנתא שלי משתנים בכל חודש? נדל"ן 7
ר מדוע יש נהירה לתחום של מדעי המחשב? אולי זה הזמן "לברוח" התפתחות אישית 118
liranviper מדוע כשתחזית השוק מתממשת, מקבלים תשואה ממוצעת? שוק ההון 20
א מדוע התרסקות מחיר הנפט רעה לכלכלה ? שוק ההון 15
נ מדוע כאשר מדד הS&P 500 יורד הדולר מתחזק ולהפך שוק ההון 6
ר מדוע יש צורך באג"ח צמוד שוק ההון 18
L מדוע קרנות גמל/השתלמות לא עוברות לבלקרוק שוק ההון 8
ע מדוע שווי שוק של חברה מוריד את מחיר המניה שלה? שוק ההון 5
נ מדוע VT \עולמי MSCI זה כל השוק? שוק ההון 8
מ מדוע אי אפשר לנצח את השוק? שוק ההון 161
נ מדוע מדד אג"ח ממשלתי כללי יורד חזק ב3 הימים האחרונים? שוק ההון 8
ש בורסת תל אביב - מדוע? שוק ההון 2
Myrath [שאלת הדיוט] - מדוע ההתנתקות "קירבה" את אזורי הדרום לטווח הטילים? אוף טופיק 195
O מדוע יש צורך בביטוח שב"ן של קופת חולים? צרכנות פיננסית 108
A מדוע להשקיע במדד עולמי ע"פ S&P 500? שוק ההון 37
ג מדוע סנופי פופולארי כל כך ולא מדד אחר (נאסד"ק 100 או דאו ג'ונס) שוק ההון 159
ביולוג ירושלמי מדוע קרן ההשתלמות שלי ב- IBI, במסלול עוקב מדד S&P500, מחזיקה אג"ח ממשלתי?!? צרכנות פיננסית 18
sogi מדוע עסקי קריפטו בונים עסקים טובים יותר? אוף טופיק 11
ב מדוע לא מדברים פה על רכישת ניירות בריטיים? שוק ההון 12
א מדוע יש כאלו שממליצים עכשיו לקנות REIT? שוק ההון 14
A מדוע מדד המק"מ משיג תשואה שאינה אפסית? שוק ההון 1
Z מודל הFED. מדוע ההשוואה מול אג"ח ל10 ולא ל30 שנה? שוק ההון 3
ס שני אג"ח ממשלתיות דומות, אבל בתשואות מאד שונות. מדוע? שוק ההון 1
D קרנות ישראליות מחקות סנופי - מדוע אין אחת שהוקמה לפני 2012-2013? שוק ההון 15
E מדוע יש הפרש בחישוב משנה לשנה לעומת מחודש לחודש? שוק ההון 1
B מדוע שחברה תהיה מושפעת/תתעניין בשווי המניות שלה? שוק ההון 4
ס מדוע קרן (אירית) צוברת של S&P מניבה תשואה נמוכה מקרן אמריקאית מחלקת? שוק ההון 10
BRK מדוע אנשים עשירים )מאוד!(ממשיכים לעבוד אוף טופיק 3
Rio יש למישהו מושג מדוע זה לא נותן לי למכור? (תמונה בפנים) שוק ההון 13

נושאים דומים

Back
למעלה