מדוע יש צורך בביטוח שב"ן של קופת חולים?

הנושא בפורום 'צרכנות פיננסית' פורסם ע"י OnTheVerge, ‏10/1/19.

1. OnTheVerge

OnTheVerge משתמש ותיק

קראתי את כל הפוסטים האפשריים בנושא.
    כמו הסולידית, המסקנה שלי (לא ממליץ ולא מייעץ) היא שביטוח בריאות פרטי בעבור קטסטרופות (ניתוחים + השתלות + תרופות מחוץ לסל) מספק מענה מעולה.

אז מדוע רוב האנשים מוסיפים לביטוח הפרטי גם ביטוח שב"ן של קופת החולים?
    הרי הכיסוי של ביטוח השב"ן נחות משל הביטוח הפרטי והוא יקר יותר ביחס לכיסוי (כי הוא מחויב לקבל כל חבר).
    מה בעצם הסיבה לעשות אותו?

נערך לאחרונה ב: ‏10/1/19
  2. FIYaacov

FIYaacov משתמש בכיר

אתה בטוח?

3. Glazgo

Glazgo משתמש בכיר

לדעתי רוב האנשים לא מודעים לכך שאתה יכול להיות חבר קופת חולים מבלי להשתייך לשב"ן של הקופה.
    מעבר לזה - לרוב הביטוח הפרטי אכן יקר יותר מזה של הקופות, כי אמנם מצד אחד השב"ן מקבל יותר אנשים, אבל לרוב תמצא בו כיסוי מקיף פחות ועם תקרות כספיות נמוכות יותר.

נערך לאחרונה ב: ‏10/1/19
    Shlomi Z אוהב/ת את זה.
  4. Shlomi Z

Shlomi Z משתמש ותיק

מסכים לגמרי.
    רק השבוע גיליתי שאני יכול להיות בקופ"ח כללית מבלי "לשלם" ש"ח אחד ושגם היה לי ביטוח סיעודי על אף שיש לי אחד פרטי.
    אני משער שהרבה אנשים חושבים שזה "רק" 55 ש"ח ומקסימום יש כפל.
    אני יכול להאשים את הוריי עד מחר שלא עשו לנו יישור קו והסבירו לי איך הדברים עובדים אבל אני ורק אני אשם...

Glazgo אוהב/ת את זה.
  5. naftul21

naftul21 משתמש ותיק

נראה לי שההפך. הרוב מוספים לשב"ן ביטוח פרטי או לא מוסיפים כלל

6. Glazgo

Glazgo משתמש בכיר

בשעה טובה! :) כן, התגובה הרגילה שאני מקבל מאנשים כשהם שומעים שאני לא משלם לקופות החולים היא "אז איפה אתה הולך לרופא?!".
    גם לא הייתי תולה את חוסר המודעות בהורים שלך. זה מנגנון שבכוונה לא מפרסם את האלקטיביות שלו, כי הנגשת המידע תוביל לירידה משמעותית בכיסוי השב"ן (שהיום לדעתי עומד על בין 75-80% מהאוכלוסיה).
    בדיוק כמו שלא מפרסמים את העובדה ששב"ן לא כולל תרופות מצילות / מאריכות חיים מסוימות, ומכיל מענה מוגבל יחסית לניתוחים פרטיים / השתלות / ביטוח סיעודי לעומת המקבילה בביטוח הפרטי.
    +1

Shlomi Z ו-grimble grumble אוהבים את זה.
  7. FIYaacov

FIYaacov משתמש בכיר

החברות הגדולות במשק עושים לעובדים שלהם ביטוח רפואי משלים שב"ן.

מישהו יודע מה ההתנהלות למקרה שאין לך שב"ן?

גרהם אוהב/ת את זה.
  8. גרהם

גרהם משתמש בכיר

זו השאלה החשובה. יש ביטוחים פרטיים "מעל" השבן וצריך לבדוק טוב כל ביטוח פרטי מה התנאים.

9. Glazgo

Glazgo משתמש בכיר

ברוב הביטוחים יש שתי אפשרויות - משלים שב"ן, ו"מהשקל הראשון".
    היות והסוג השני (שלמעשה לא מבוסס שב"ן אלא מחליף אותו) לרוב עולה יותר, סיכוי טוב שהמעסיק יגלגל את העלות הלאה.
    עם זאת, אני לא עובד באחת מהחברות הללו. צריך לוודא שהפוליסה שהן רוכשות לא כוללת רק את אפשרות משלים השב"ן.

10. FIYaacov

FIYaacov משתמש בכיר

זה לא רק משלים שב"ן (כלומר, יש כיסוי אם אתה רק איתו), אבל הבנתי שהרבה יותר קל להתנהל מול השב"ן במקרים שהשב"ן כן מכסה.

11. Glazgo

Glazgo משתמש בכיר

בתור מי שהיה עם שב"ן ועבר לביטוח הפרטי, הניסיון האישי שלי היה הפוך :) דברים שרדפתי אחרי הקופה שלי במשך חודשים כדי לקבל החזרים נפתרו בקלות ובמהירות מול הביטוח הפרטי, כשאת כל המסמכים הגשתי דרך האינטרנט (רחמנא ליצלן!) וחזרו אלי תוך פרק הזמן שהתחייבו אליו, עם זיכוי לחשבון הבנק.
    לא מחייב שזה ככה בכל מקום, או אפילו בכל הפרוצדורות, אבל בינתיים, בניגוד לביטוח בקופה, לא נתקלתי אף פעם בבעיות כיסוי (או בדרישה לשלוח פקס / להתייצב בסניף כי "רק הפקידה הראשית יודעת איך לטפל בזה"...).

Shlomi Z אוהב/ת את זה.
  12. Shlomi Z

Shlomi Z משתמש ותיק

חוץ מעניין התרופות,
    מה באשר לרופא מומחה אם צריך הפנייה? הביטוח החיצוני שלך מכסה את זה לא משנה עלות המומחה+מס' ביקורים ?
    איזה ביטוח יש לך ?

13. Glazgo

Glazgo משתמש בכיר

מן הסתם זה פרטני ותלוי פוליסה. עם זאת, לרוב הכיסוי רחב בהרבה בביטוח הפרטי.
    משתמע מדבריך כאילו אין הגבלה על כך בשב"ן, אבל היא קיימת, ואדגים:
    חוות דעת של רופא מומחה דרך הביטוח הפרטי שלי תזכה לתקרת החזר של 1,500 ש"ח, לעומת החזר של 627/684 ש"ח דרך השב"ן. בביטוח הפרטי - אוכל לקבל החזר כזה עד 6 פעמים בשנה. בשב"ן - עד 3 פעמים בשנה.
    אני מבוטח בביטוח הבריאות של לשכת עורכי הדין בחברת "מנורה".

גרהם ו-Shlomi Z אוהבים את זה.
  14. Shlomi Z

Shlomi Z משתמש ותיק

עלות חודשית ?

15. Glazgo

Glazgo משתמש בכיר

מפורטת בפוליסה שהפניתי אותך אליה ;) אחרי הנחה לשנתיים הראשונות בפוליסה, אני חושב שהעלות היא 85 שקלים לחודש.
    שים לב שלא מדובר ב"ביטוח קטסטרופות" רזה, אלא בביטוח שמן ומפונק שבו אני משלם פרמיה תמורת סטנדרט שירות וכיסוי שחורג מהמינימום. סביר שניתן לקבל ביטוח רזה יותר בעלות נמוכה יותר.

Shlomi Z אוהב/ת את זה.
  16. Glazgo

Glazgo משתמש בכיר

אגב, עניינת אותי, אז השוויתי גם את תקרת ההחזר בגין תרופות מחוץ לסל בין השב"ן לפוליסה הפרטית שלי.
    מעבר לעובדה שהשב"ן לא מכסה תרופות מאריכות חיים ואונקולוגיות מסוימות, התקרה שמתקבלת בגינו עבור תרופות (בפוליסה הספציפית שהייתה לי ב"מאוחדת") מוגבלת ל-1,000,000 ש"ח למשך כל חיי המבוטח.
    הביטוח הפרטי מציב תקרה של 2,000,000 ש"ח, מתחדש כל שנתיים וחצי.
    שלא נזדקק.

17. naftul21

naftul21 משתמש ותיק

מה קורה ? אם בגיל 50 60 70 אתה עוזב את העבודה ואז אין לך ביטוח פרטי ולא שבן.
    תוכל להמשיך במנורה אבל זה יהיה במחיר אחר (לא קבוצתי) אולי יקר מאוד .
    ולא בטוח שהשבן יקבל אותך ללא מבחן או פרמיה לא כדאית (אני שואל. לא בקיא בפרטים ).
    יש לי ביטוח מהעבודה .הם המליצו להשאיר את השבן למרות שהוא חופף + .

nturtle אוהב/ת את זה.
  18. nturtle

nturtle משתמש ותיק

נראה לי שהנקודה היא ש @Glazgo חבר בביטוח של "גילדה" כך שכל עוד הוא משלם מסי מועדון תנאיו מובטחים, גם התעריף שהוא משלם אכן פנומנלי ולא תואם ביטוחים דומים פרטיים.
    האדם הממומצע שאין לו ביטחון תעסוקתי או כיס עמוק לביטוח פרטי מהשקל הראשון יעשה לדעתי בחוכמה אם וכאשר הוא מזהה צורך בביטוח מקיף.ישלב את רובד השבן עם הרובד המשלים שבן.

naftul21 אוהב/ת את זה.
  19. Glazgo

Glazgo משתמש בכיר

@naftul21 - הביטוח שלי אמנם לא דרך מקום העבודה (אלא השתייכות ללשכת עורכי הדין, ואני אהיה עו"ד גם אם אעבור מקום עבודה), אבל אין ספק שכל מצב פרטני מצריך בדיקה. בנוסף, לפוליסה שלי (כמו לאחרות) יש תאריך תפוגה, ומי יודע מה בדיוק יהיה ההסדר הממשיך (עד היום ההסדר איפשר ביטוח בפוליסה העוקבת ללא חיתום).
    עם זאת, לגבי השאלה אודות השב"ן, חוק הבריאות הממלכתי קובעי כי כל חבר קופת חולים רשאי להצטרף לשירותי השב"ן של הקופה ללא מגבלה של מצב בריאותי קודם. לכן אני לא חושש מקושי לחזור בעתיד לשב"ן גם אם תמצא את עצמך עם פוליסה תחת החרגות עקב חיתום / ללא כיסוי בביטוח פרטי.

ראה באתר משרד הבריאות:
    "כל חבר קופת חולים זכאי להצטרף מרצונו לתכנית שב"ן שמציעה הקופה תמורת תשלום, בלא תלות במצבו הבריאותי או בגילו. התשלום הוא אחיד לכל החברים באותה קבוצת גיל ובאותה תכנית".

בחוק עצמו הדברים מובאים כך (סעיף 10(ג)(1):
    "קופת חולים תצרף לתכנית כל חבר המבקש להצטרף לתכנית, ללא קשר למצבו הבריאותי או הכלכלי, ולא תגביל את הצטרפותו או את זכויותיו בעת הצטרפותו בתנאי כלשהו, למעט תקופות אכשרה סבירות, שייקבעו לגבי כלל העמיתים בתכנית לענין מתן שירותים שונים במסגרתה, ובלבד שלא תיקבע תקופת אכשרה כאמור לענין שירותים שהיו כלולים בסל השירותים והתשלומים של הקופה לגבי מי שהיה חבר בקופה והצטרף לתכנית לא יאוחר משנה אחת אחרי השינוי בסל השירותים והתשלומים של הקופה".

20. Glazgo

Glazgo משתמש בכיר

אין ספק שהתנאים בביטוחים קולקטיביים הם טובים, אבל אני חושב שבהחלט ניתן לקבל ביטוח קטסטרופות רזה במחיר זול מאשר הביטוח בקופות.
    מסכים לחלוטין, ואני חושב ששילוב כזה יכול לעזור לכולם. כל עוד רובד הבסיס מחויב לקבלך ללא חיתום (השב"ן), שילוב של ביטוח פרטי בחלק שמעל השב"ן הוא צעד נבון במיוחד תחת מגבלות השב"ן שנסקרו לעיל, במקרה שלא מחליפים את השב"ן לחלוטין בתכנית "מהשקל הראשון". רק צריך לקחת בחשבון שהחלק המשלים כמובן יהיה כפוף לחיתום.

מוזמנים להשתמש בקישורי השותפים הבאים כדי לקנות באמאזון , להוריד ספרי שמע, או להקים אתר אינטרנט משלכם (מדריך מפורט - כאן). תודה על תמיכתכם באתר.
טוען...
  1. אתר זה משתמש בעוגיות דפדפן. המשך גלישתך באתר מאשרת את השימוש בעוגיות דפדפן.