• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

מבקשת עזרה בהתמודדות עם הירידות עקב הקורונה

noa877

משתמש סולידי
דירוג
150
עשיתי טעות.
לא הערכתי נכון את יכולת העמידה בירידות ואני עכשיו מבוהלת ולא מצליחה להרגיע את עצמי לאור הירידות בגלל הקורונה.
גיליתי שאני פחות אמיצה ממה שחשבתי.

אני מושקעת ב 75% במניות בסכום של יותר ממיליון ש"ח.
הכסף שלי מפוזר בקרן השתלמות, קופת גמל להשקעה ותיק השקעות בבית השקעות ופוליסת חיסכון.
בתיק ההשקעות שלי מדובר במדדי מניות: ארה"ב (סנופי), אירופה וישראל.
בקרן ההשתלמות וקופת הגמל אני במסלול מנייתי. (האג"ח הוא חלק קטן שם)
בפוליסת חיסכון במסלול הכללי.
והכסף שלי צולל כמו הלב שלי.

למה החשיפה הגבוהה למניות?
אני בהייטק עם שכר גבוה, חוסכת כל חודש יותר מ 60% מהמשכורת שזה כמה אלפי ש"ח, יש לי גם דירה בלי משכנתה ולפי ההערכה שלי אני לא אצטרך את הכסף הזה עד גיל הפנסיה בערך (שזה בערך עוד 20-30 שנה מהיום).
בגלל הטווח הארוך בעצם החלטתי שמניות יתאימו לי.

הראש אומר לי שזה רק עניין של זמן עד שימצאו חיסון לקורונה, או טיפול כולשהו שיוריד את התסמינים באופן ניכר - וכשזה יקרה אז הכלכלה תחזור לאיתנה, והמדדים יתחילו לטפס. (אם לא בעוד שנה או שנתיים אז חמש שנים או משהו כזה)

אבל הלב שלי מנסר לי את הבטן, הפניקה היא עצומה, הכסף שלי נעלם... אולי אני טועה לגמרי? הרי היו לי שנתיים טובות, אולי אני אמשוך קצת בהפסדים ואעביר לאפיקים יותר סולידיים?
לא מבקשת ייעוץ לגבי מה לעשות עם הכסף, מה שאני כן מבקשת זה עזרה איך להתמודד עם הפניקה.
זה מה שאני עושה בינתיים, עצות יתקבלו בברכה:
א. מתנתקת מהשוק: לא בודקת מדדים, לא קוראת כתבות כלכליות על ההשפעות הקורונה על השוק, לא מסתכלת כמה כסף יש לי בקופות או בתיק השקעות.
ב. לא מספרת לאף אחד מהקרובים לי על הכסף שאני מאבדת, אחרת אני אאבד גם השפיות שלי.
ג. לא מפקידה עוד כסף לקופות ולתיק אלא שומרת בבנק - זה כדי להרגיע את עצמי שיש לי כסף למקרה שיפטרו אותי (זה בלי קשר לקופת חירום שהיא שנה של מחייה) ושיש פחות סיבה למשוך כסף מהקופות. (לא מנסה לתזמן שוק! נשבעת! רק קצת דוּבּית כי זה נורא קשה ככה)

עוד רעיונות איך להתמודד?

כבר ברור לי שמגיע לי העונש של הפאניקה על ההחלטה הלא נכונה שעשיתי אבל מנסה לסבול פחות אחרת אני אשבר ואעשה טעות ואמכור הכל רק כדי לישון יותר טוב בלילה.

אחרת אני אשבר ואעשה טעות ואמכור הכל רק כדי לישון יותר טוב בלילה.
למה זו טעות? לישון טוב בלילה זה חשוב.

תחשבי שמתקשרים אליך מהבנק ואומרים שבטעות הם הנזילו את כל התיק שלך, ועכשיו את יכולה לקנות אותו בחזרה (כמובן בלי עמלות ותשלום מס). מה את עושה?

למה זו טעות? לישון טוב בלילה זה חשוב.

תחשבי שמתקשרים אליך מהבנק ואומרים שבטעות הם הנזילו את כל התיק שלך, ועכשיו את יכולה לקנות אותו בחזרה (כמובן בלי עמלות ותשלום מס). מה את עושה?
פק"מ בבנק

טוב, אולי הגזמתי.
אני קצת לא חושבת בבהירות עכשיו.
אם באמת היו מנזילים לי את הכסף לבנק בטעות ללא עמלות, דבר ראשון הייתי דוגרת עליו כמה חודשים בפק"מ בבנק ואחרי זה מתחילה לחשוב איפה אני משקיעה אותו.
אבל ל 75% מניות לא הייתי נכנסת עוד פעם - זה בטוח.

זה זמן טוב למצוא דברים אחרים לעסוק בהם, כגון תחביבים, טיולים או יציאות.
כל דבר כדי להעסיק את עצמך בדברים שיעשו לך טוב במקום שיהיה לך זמן פנוי לשקוע בחרדות שרק משפיעות על כושר השיפוט שלך לרעה.
אם את באמת רוצה לעשות משהו בחשבונות שלך את צריכה להיות בטוחה שאת נמצאת במקום טוב מבחינה נפשית ושיכולת השיקול שלך לא נפגעה עקב האירועים שתיארת, לפעול בפזיזות ללא שיקול דעת צלול יעשה נזק לטווח הרחוק לא רק מבחינה כלכלית, אלא גם מבחינה נפשית במצב בו תתחרטי על זה בהמשך.

קטונתי,
מצטער לשמוע ומקווה שתנוח רוחך בקרוב.

להתבוננתי האישית, מצבך מצויין. וזאת חצי הכוס המלאה בעיניי. גם חוסכת, גם בעלת דירה, וגם תיק השקעות כזה עם אופק כזה. לדעתי זה מצב מצוין. לא סתם הסולידית לא מדברת רק על השקעות, אלא גם על חיסכון והתנהלות פיננסית אחראית. זה בדיוק הזמן להעריך את זה. לי, זה עוזר להירגע.

אני ארשה לעצמי לצטט את כנותו של אורי ג. שכתב כאן לפני כמה ימים שהוא עצמו מודאג, אבל ממשיך. לי זאת הייתה זריקת עידוד אישית. (ותודה על כך). תומך בך, אולי באמת זה הזמן להפסיק להיות חשופים לחדשות.

מקווה שהכל יהיה בסדר, מבחינתך וגם מבחינת התיק

ברוכה הבאה לפורום @noa877 !
דבר ראשון - לנשום... הכל בסדר :)

רוב האנשים מאוד מושפעים רגשית ממצבים כאלו בשוק. אני משוכנע שלמרות כל הלחץ יש בך צד שקול והגיוני כי עובדה שעוד לא מכרת.
שאלה פשוטה - את כתבת:
לפי ההערכה שלי אני לא אצטרך את הכסף הזה עד גיל הפנסיה בערך (שזה בערך עוד 20-30 שנה מהיום).
האם את מעריכה שהשוק לא יצמח בטווח הזמן הזה?
אני מניח שאת חושבת שכן (אחרת לא היית משקיעה) ולכן הירידות הללו לא אמורות לעניין אותך.

עם זאת, באמת יכול להיות שסיבולת הסיכון שלך נמוכה משחשבת ואפשר לעשות שינויים בתיק ולהקטין את אחוז המניות. הסיבה לעשות זאת היא אך ורק כדי שתוכלי לשמור על שפיותך ולא תעשי שטויות שיעלו לך בהרבה כסף. אני מציע שכרגע לא תעשי שום דבר כי את במצב לחץ ולא טוב לפעול ממקום כזה.

כבר ברור לי שמגיע לי העונש של הפאניקה על ההחלטה הלא נכונה שעשיתי
לא מגיע לך שום עונש :)

אם הייתי במקומך, והכסף הזה מיועד לפנסיה עוד 20-30 שנה כמו שאמרת,
אז פשוט לא הייתי עושה כלום.

תמשיכי כמו שאמרת את הכסף שאת חוסכת מהמשכורת להשאיר בעו"ש.

ואז עוד כמה חודשים , תתחילי:
מתחילה לחשוב איפה אני משקיעה אותו.

ולחשוב בראש נקי ושקט מה עושים.

היי
הרבה זמן לא כתבתי בפורום.
אנסה לתת נקודה שלי מבחינת ההיגיון, מאמין שיעזור קצת.

הקורונה היא אירוע נקודתי. נקודה.
ברור שזה עניין של זמן עד שנמצאו לה חיסון/תדעך/תדביק את כל העולם.
ברגע שהקורונה תרד מסדר היום, גם היא לא תיפסק, רק תרד מהכותרות הראשיות המדדים יעופו צפונה.
אנשים יושבים על הררי מזומנים.
כל הידיים החלשות שמכרו בפאניקה יחזרו כמובן במחירים גבוהים יותר.
הריביות הנמוכות ירדו ואיפה את חושבת שאנשים יעבירו את הכסף?
לפקמ? פקמ לא שווה את החמש דקות התעסקות בו.

ירידות בשוק זה לא דבר חדש וזה גם היה ממש מתבקש אחרי השנה המטורפת שהיתה לנו.

אופק ההשקעה שלך מספיק ארוך כדי שתקבלי את ההתאוששות וגם תשואה נאה.
העולם שלנו עף קדימה.

אסור להמליץ וכו..

לי עוזר לדבר על זה עם חבר קרוב וגם פה בפורום
עוזר לי להסתכל על ההיסטוריה של שוק המניות ולחשוב על זה שהוא עבר דברים קשים יותר

כמובן לא לקרוא חדשות כלכליות או כמה שפחות לקרוא ולא להיכנס לתיק ההשקעות שלי (לא נכנסתי כבר כמעט 3 שבועות אכנס בקרוב רק כדי לקנות עוד)

אני דווקא חושב שהפעולה שאת עושה של לא לקנות עוד מהפחד פועלת לרעתך.. למעשה היום את יכולה לקנות יותר יחידות ממה שיכלת לפני 3 שבועות כשהיה בשיא מצד שני עדיף לך אולי להפסיד את זה אם ההפסד עוזר לך לישון טוב יותר בלילה..
זאת כבר החלטה שלך..

בהצלחה

וצרת רבים חצי נחמה - אני גם על 100% מניות (הייתי על 95% ועברתי ל 100 ממש ימים ספורים לפני הירידות :lol:)
אם זה עוזר לך לדעת שאת לא לבד...

נערך לאחרונה ב:
לא מחפש לייאש עוד יותר.
אבל צריך להתכונן נפשית לאפשרות שהירידות יהיו משמעותיות עוד יותר, וזה דבר שבהחלט יכול לקרות. (להערכתי האישית כמובן)
לדעתי המבט על ההסטוריה של השוק הוא הדבר היכול שיכול להרגיע, גם אם תהיה נפילה של עוד 10-15%, ההיגיון והניסיון מוכיחים שזה יחזור ובגדול.

אני בהייטק עם שכר גבוה, חוסכת כל חודש יותר מ 60% מהמשכורת שזה כמה אלפי ש"ח, יש לי גם דירה בלי משכנתה ולפי ההערכה שלי אני לא אצטרך את הכסף הזה עד גיל הפנסיה בערך (שזה בערך עוד 20-30 שנה מהיום).
בגלל הטווח הארוך בעצם החלטתי שמניות יתאימו לי
ברוכה הבאה,
הכל בסדר ומצבך הכללי בחיים נהדר.
יעזור לקרוא את הדברים שאת כותבת לעצמך.
הכסך שלך לא נעלם. הנכסים שלך איבדו 10-15% מערכם בשבוע האחרון, כפי שבכל יום בעבר ובעתיד הם ישנו את ערכם באחוז כזה או אחר.
מצבי הכללי דומה מאד שלך, ועם כל קבלת משכורת אני ממשיך לרכוש את מדד הסנופי שלי בהתעלם מהמצב הנוכחי. אם כבר משמח אותי שאני יכול לרכוש יותר יחידות.

ג. לא מפקידה עוד כסף לקופות ולתיק אלא שומרת בבנק - זה כדי להרגיע את עצמ
להיפך, תקני לפי הקניות התקופתיות לפי התכנון המקורי וככה קונה בזול וממצעת את ההפסד ומנצלת את הירידות... לפחות תרויחי משהו מזה....
באופן כללי השוק לא עולה כל הזמן ויש לעיתים תיקונים שמנקים את החברות הלא יעילות ונותנים כח לעליות הבאות אז זה חלק מההשקעה...

אני לא חושב שההקצאה שלך הייתה שגויה בהינתן מה שסיפרת על עצמך.
מה שאת חווה עכשיו זה את הצד השני של המטבע בשוק ההון.
אי אפשר ללמוד את זה מקריאה. רק מלחוות את זה על עצמך.
יכול להיות שלא מתאים לך הסיפור הזה, שאת לא אוהבת לשים את עצמך בסיטואציה כזאת של כאב, ושאת צריכה לשנות את ההקצאה - אבל *זאת לא* החלטה שעושים בזמן שחווים את הכאב. זאת החלטה שמותר לעשות רק כאשר המים רגועים.
כאשר נחזור למים רגועים, תשקלי מחדש בראיה שקולה יותר של כל החוויה (העליות המסיביות לפני הנפילה, התחושות שהרגשת בזמן הנפילה והשווי שירד, ואיך הרגשת בעליה שאחרי הנפילה - שגם היא תהיה לך קשה כי את תתלבטי בין הרצון להגיד תודה ולצאת לפני נפילה נוספת לבין החשש לפספס עליות נוספות והבנה שהשוק עולה בטווח ארוך ותיקונים מסוג זה הם חלק מהחבילה, והחרטה שתרגישי שלא קנית בשיא הפחד כאשר המניות היו בתחתית ופספסת התאוששות של עשרות אחוזים בזמן שישבת בפחד).

מה תלמדי מהחוויה ומה תחליטי רק את תדעי, אבל לקבל החלטות מפחד זה רעיון ממש רע.

מה שאת חווה עכשיו זה את הצד השני של המטבע בשוק ההון.
האמת שזה אחד הדברים שאני הכי מתקשה להסביר לאנשים.
הם מתקשים להבין שאין היום יותר סיכון בשוק מתמיד, אלא מה שקורה עכשיו זה מימוש של הסיכון.

אני חושב שהתגובה שלך - לא למכור אבל גם לא לקנות עכשיו, היא אמנם לא "לפי התכנית", אבל היא סבירה ולא מאוד מזיקה.

אל תייסרי את עצמך על זה שלא היית שמה היום מליון שקל במניות. רובנו לא היינו מעיזים. אז מה. הכל בסדר.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
פ מחקה מדד MSCI AC WORLD מנורה מבטחים-קרן השתלמות מבקשת הסבר פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 11
שרון מבקשת המלצה למקום סולידי ונחמד לנופש באילת אוף טופיק 2
D מבקשת עצה - תיק השקעות סולידי שוק ההון 19
י מה צופן העתיד? מבקשת את עצתכם יומני מסע אישיים 38
A עזרה בהבנת עסקאות וזמינות כסף בIB שוק ההון 1
S עזרה למשפחה - סמים אוף טופיק 38
tomchoook עזרה לחבר במינוס צרכנות פיננסית 4
R עזרה בקורס במימון חברות אוף טופיק 1
B עזרה פתחתי חשבון מסחר פעם ראשונה שוק ההון 2
י צריך עזרה בלבחור ברוקר שוק ההון 14
A עזרה בהבנת עסקה מתמשכת נדל"ן 14
דניאל פינקלברג עזרה בגוגל Sheets, חישוב רבית לילד אוף טופיק 6
B עזרה רוצה לבנות תיק השקעות לטווח קצר שוק ההון 10
A עזרה במעבר ל IRA פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 15
S Apple ID מכשירי אפל - עזרה פוסטים מאיכות נמוכה 2
I עזרה בבחירת קרן פנסיה והשתלמות לעובד צעיר ומרושש פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 13
D1Ohadi עזרה למשקיע פסיבי במצוקה מיסים 14
S עזרה בבחירת ברוקר במעבר ל-IRA פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 14
G עזרה בנושא פינוי בינוי ותוכנית מתאר נדל"ן 0
כ עזרה במשמעות הנסח טאבו תאור דירה: אולם נדל"ן 5
א עזרה בתכנון פרישה מוקדמת פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 14
S עזרה בהשקעה לטווח ארוך? שוק ההון 4
Marcus Aurelius עזרה בפיענוח אג"ח מסויים שוק ההון 9
י עזרה בנוגע לפתיחת חשבון מסחר אמריקאי למשקיע פסיבי שוק ההון 12
R טופס 1322 עזרה בהשלמת חישוב הפסדים להעברה מיסים 2
Y עזרה בהבנת גרף portfolio performance בIB שוק ההון 0
O עזרה בתכנון פרישה מוקדמת פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 23
M טריפל סיבים - עזרה מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 8
tomchoook עזרה במילוי טופס 1322 מיסים 16
tomchoook עזרה בחישוב מס על הכנסה משכ״ד נדל"ן 7
I עזרה במילוי 1322 מיסים 2
Michel מחפש עזרה בענייני רישום בטאבו ובטבלת איחוד וחלוקה. נדל"ן 0
I עזרה באסטרטגיה נדל"ן 17
H עזרה במציאת קרן השתלמות פאסיבית מדדי חו"ל פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
L עזרה - מציאת שער קניה בפלטפורמות פוסטים מאיכות נמוכה 5
E עזרה במציאת תבע באלפי מנשה נדל"ן 4
V עזרה עם מוצר בקניה מאמזון צרכנות פיננסית 8
B עזרה בהלוואה צרכנות פיננסית 16
ב עזרה בהשוואת תשואות שוק ההון 1
O עזרה בנושא דיווח מס רווחי הון חצי שנתי במסחר דרך ברוקר זר מיסים 11
A עזרה בקשר לדירה להשקעה נדל"ן 54
N טופס 134 עזרה במילוי חלק של ק"ה מיסים 30
יבגני_ל עזרה עם טופס 161א פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
T עזרה בנושא תיאום מס מיסים 2
Level מבקש עזרה להבין למה האג"ח השקלי של חברת החשמל בחשבון שלי מראה הפסד חריג שוק ההון 2
A צריך קצת עזרה בלהבין את אופציות ההשקעה בבלנדר צרכנות פיננסית 2
E מבקש עזרה. לשכור או לקנות נדל"ן 1
V RSU - עזרה במשמעות המושגים: Vested/Unvested/Shares פוסטים מאיכות נמוכה 9
י אסטרטגיית פרישה, עזרה בportfoliovisualizer שוק ההון 8
B עזרה | מה לעשות עם הכסף? שוק ההון 2

נושאים דומים

Back
למעלה