• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

מאמר מהויקי - מייק, המשקיע המתחיל, שמבולבל מכמות האפשרויות

מייק פותח קרן פנסיה חדשה.

במקרה שלי, אני עם קרן פנסיה מקפת במגדל במסלול כללי עם צבירה של 375 אלף תנאים: 0.13% צבירה ו0.9% מהפקדה וביטוח מנהלים עם 290 אלף, מ 2006 עם מקדם מובטח 201, גם במגדל עם דמי צבירה 1.05% ו 0% מההפקדה. איך כדאי להתנהל עם קרן הפנסיה וביטוח המנהלים במקרה שלי ?

תודה מראש.

קראתי את הפוסט החל מהחלק על עדכון בדמי בניהול החדשים של הקרן העולמית של בלאקרוק. מה לדעתכם מייק היה עושה אם נכון להיום הוא מחזיק באיזור ה300 אלף רק בקרן המחקה סנופי של בלאקרוק, וגם בקרן ההשתלמות והפנסיה מחקה את הסנופי, והוא עכשיו שוקל האם למכור את כל מניות הסנופי ולקנות מהקרן העולמית/או לקנות מעכשיו והלאה רק מהקרן העולמית/או להמשיך לקנות רק סנופי כי זה מה שעשה עד עכשיו והוא דיי מרוצה מהפשטות שבדבר?

מה לדעתכם מייק היה עושה אם נכון להיום הוא מחזיק באיזור ה300 אלף רק בקרן המחקה סנופי של בלאקרוק, וגם בקרן ההשתלמות והפנסיה מחקה את הסנופי, והוא עכשיו שוקל האם למכור את כל מניות הסנופי ולקנות מהקרן העולמית/או לקנות מעכשיו והלאה רק מהקרן העולמית/או להמשיך לקנות רק סנופי כי זה מה שעשה עד עכשיו והוא דיי מרוצה מהפשטות שבדבר?

מייק לא היה מוכר את הקרן של סנופי כי הוא היה משלם מס רווח הון על הרווחים שהצטברו בה. המס ששילם היה יכול לצבור ריבית דריבית במשך השנים.
הוא פשוט היה משאיר את היחידות שקנה בסנופי ורוכש מעתה את הקרן העולמית SSAC (MSCI ACWI).

אם בעתיד תהיה אופציה טובה אפילו יותר מ-SSAC (למשל קרן עולמית שקלית, צוברת וזולה של וונגארד עם מיסוי ריאלי?), גם במקרה זה מייק כנראה לא ישוש למכור את SAAC אם כבר הצטברו בה רווחים, אלא אם כן חישב ומצא שהחיסכון בעלויות בהחלפה לקרן החדשה יחזיר את עצמו בסופו של דבר.

מייק מבין שעולם קרנות הסל דינמי ועוד ישתנה - עליו להשלים עם קצת "לכלוך" בתיק. ברוב המקרים, זה וודאי עדיף על מכירה ברווח.

דיסקליימר חשוב: לא ממליץ ולא מייעץ.

נערך לאחרונה ב:
שאלת משקיע מתחיל...
ב-IRA (השתלמות+גמל) חדשה 300K שמיועדת כולה לפלח המנייתי, האם יש הגיון ברכישה של 50% SSAC הישראלית בשח + 50% VWRA בדולר, כדי לקבל את אותו כיסוי (+/-) אבל אולי לחסוך (לפחות בחלק) את מחירי ההמרות למט"ח? או שזה זניח ועדיף להחליט על אחת ולרוץ? פספסתי משהו?

בנוסף שאלת סקרנות,
באתר הבורסה בעמוד של הקרן SSAC/אשס.חוץ MS ACWI , כתוב בנספח את דמי הניהול 0.6%, היכן כתוב שהם אכן ירדו ל0.2% חוץ מבאתר של א.ש?

שאלת משקיע מתחיל...
ב-IRA (השתלמות+גמל) חדשה 300K שמיועדת כולה לפלח המנייתי, האם יש הגיון ברכישה של 50% SSAC הישראלית בשח + 50% VWRA בדולר, כדי לקבל את אותו כיסוי (+/-) אבל אולי לחסוך (לפחות בחלק) את מחירי ההמרות למט"ח? או שזה זניח ועדיף להחליט על אחת ולרוץ? פספסתי משהו?

בנוסף שאלת סקרנות,
באתר הבורסה בעמוד של הקרן SSAC/אשס.חוץ MS ACWI , כתוב בנספח את דמי הניהול 0.6%, היכן כתוב שהם אכן ירדו ל0.2% חוץ מבאתר של א.ש?
שים לב שהנספח מ2019 ולא מעודכן.
דמ הניהול של 0.2% רשומים באתר הרשמי של בלקרוק

כמו כן, גם בלאומי טרייד זה מופיע כ0.2%.

אם זה לא מספיק, אני לא יודע מה כן :)

שים לב שהנספח מ2019 ולא מעודכן.
דמ הניהול של 0.2% רשומים באתר הרשמי של בלקרוק

כמו כן, גם בלאומי טרייד זה מופיע כ0.2%.

אם זה לא מספיק, אני לא יודע מה כן :)
בהחלט , מוזר שבאתר הבורסה הרשמי זה לא מעודכן...
תודה

מייק לא היה מוכר את הקרן של סנופי כי הוא היה משלם מס רווח הון על הרווחים שהצטברו בה. המס ששילם היה יכול לצבור ריבית דריבית במשך השנים.
הוא פשוט היה משאיר את היחידות שקנה בסנופי ורוכש מעתה את הקרן העולמית SSAC (MSCI ACWI).

שאלה סופר בסיסית (עדיין לא התחלתי לסחור עצמאית) - את מס רווחי ההון לא משלמים רק שמושכים כסף מהקופה? עד כה דמיינתי שאם אני מוכר נייר אז אני מקבל מזומן שקלי בברוקר שבאמצעותו אני יכול לקנות ניירות חדשים, ושאת המס משלמים רק כאשר מבקשים למשוך החוצה מהקופה את (חלק) הכספים.

שאלה סופר בסיסית (עדיין לא התחלתי לסחור עצמאית) - את מס רווחי ההון לא משלמים רק שמושכים כסף מהקופה?
לא.
ארוע המס קורה כשמוכרים (בין אם ברווח או בהפסד), כשמקבלים דיבידנד/ריבית וכו'. בגדול כל פעם שמקבלים כסף.
זה לא משנה אם אתה שומר את הכסף בחשבון שלך שאתה קורא לו בשם א' (נניח "עו"ש") או שאתה קורא לו ב' (נניח "חשבון השקעות"). זה לא משנה אם החשבון (ו/או הכסף) נמצא בארץ או בחו"ל. כל עוד אתה זה שמקבל את הכסף אתה צריך לשלם עליו מס.

אני רק שאלה- למה מייק קונה SSAC במקום VT? דמי הניהול עדיין גבוהים משמעותית ובשני המקרים מדובר בנייר אחד וכמה אותה נוחות (עד כדי המרות כספים ומסי ירושה). ראיתי פה ניתוח שבהנחה של 5% שנתי זה מגיע אחרי כמה עשרות שנים (40 אני חושב) לכמה מאות אלפים, לא סכום זניח בכלל.

אני רק שאלה- למה מייק קונה SSAC במקום VT? דמי הניהול עדיין גבוהים משמעותית ובשני המקרים מדובר בנייר אחד וכמה אותה נוחות (עד כדי המרות כספים ומסי ירושה). ראיתי פה ניתוח שבהנחה של 5% שנתי זה מגיע אחרי כמה עשרות שנים (40 אני חושב) לכמה מאות אלפים, לא סכום זניח בכלל.
כי האחד אירי שזמין בארץ בש"ח והשני אמריקאי שזמין בדולר, יש הבדלים די מהותיים ביניהם.

לא.
ארוע המס קורה כשמוכרים (בין אם ברווח או בהפסד), כשמקבלים דיבידנד/ריבית וכו'. בגדול כל פעם שמקבלים כסף.
זה לא משנה אם אתה שומר את הכסף בחשבון שלך שאתה קורא לו בשם א' (נניח "עו"ש") או שאתה קורא לו ב' (נניח "חשבון השקעות"). זה לא משנה אם החשבון (ו/או הכסף) נמצא בארץ או בחו"ל. כל עוד אתה זה שמקבל את הכסף אתה צריך לשלם עליו מס.
כנ"ל בנוגע לגמל פנסיונית IRA? (או קרן השתלמות IRA ב-6 השנים הראשונות)

נניח ומייק בן 30 ומעוניין לפתוח גמל פנסיונית IRA כאפיק השקעה לטווח ארוך עם דמי ניהול נמוכים (נניח 0.2). הוא מתכנן "לא לגעת בקופה" עד גיל הזכאות לקצבה כדי להנות מהטבת המס. הכוונה היא שבפועל במשך בערך 30-35 שנה הוא לא יכול למכור ניירות (או לקבל דיבידנדים/ריבית וכו') מבלי להימנע מאירוע המס?

כנ"ל בנוגע לגמל פנסיונית IRA? (או קרן השתלמות IRA ב-6 השנים הראשונות)
לא. בחשבון פטור (גמל/קה"ש וכו') ארוע המס הוא רק במשיכת הכספים.
בגדול ב IRA המניות הן לא שלך אלא של הקופה. לך יש רק הרשאה (מוגבלת) לבצע פעולות ק/מ בשם הקופה.

או לקבל דיבידנדים
מאחר והחשבון מוגדר החשבון פטור רק בארץ, אם אתה מקבל דיבידנד זר אז עדיין תצטרך לשלם מס למדינה הזרה (טכנית הקופה היא זאת שחייבת במס, כי היא זאת שמחזיקה את המניות).

מאחר והחשבון מוגדר החשבון פטור רק בארץ, אם אתה מקבל דיבידנד זר אז עדיין תצטרך לשלם מס למדינה הזרה (טכנית הקופה היא זאת שחייבת במס, כי היא זאת שמחזיקה את המניות).

הרבה תודה.

לפני שבועיים פתחתי דיון ובו שאלתי איך כדאי להשקיע (דרך IRA) בזהב. הדילמה המרכזית הייתה בהקשר הכללי של איזון תיק שקלי-דולרי, והמסקנה (בקצרה), הייתה שמכיוון שקרנות הנאמנות שנסחרות בשקלים נופלות באיכותן מאלו שנסחרות בדולרים עדיף להשקיע בקרנות האמריקאיות.

אם אני מבין אותך כמו שצריך, ספציפית בהקשר של IRA - ברור שזו טעות (בלי קשר אם מדובר בזהב או באפיק השקעה אחר, למשל מניות).

רוצה לחדד זאת כדי להבהיר שמייק ואני הבנו כמו שצריך. בהכללה גסה - את הטבת המס של גמל/השתלמות מקבלים רק עבור ניירות שנסחרים בשקלים, ולכן אין שום סיבה לקנות ניירות שנסחרים בחו"ל. אם למשל מייק יקנה VT דולרית ב-100K ובמהלך השנים (ולכשהגיעה מועד הטבת המס) היא תגיע ל-300K, אז על אף שהחשבון "פטור ממס רווחי הון" - עדיין במועד מכירת הניירות מייק ישלם מס רווחי הון לארה"ב על 200K הרווחים (עלולה להיות נמוכה מ-25%, אבל בכל זאת) ויהנה בצורה סופר מוגבלת מהטבת המס הישראלית.

אם לא הבנתי נכון אשמח לתיקון. אם הבנתי נכון אז כנראה שנאלץ להחזיר את רעיון ההשקעה בזהב ב-IRA לבוידעם ובלאקרוק עולמית שקלית מעתה ועד עולם.

אז על אף שהחשבון "פטור ממס רווחי הון" - עדיין במועד מכירת הניירות מייק ישלם מס רווחי הון לארה"ב על 200K הרווחים (עלולה להיות נמוכה מ-25%, אבל בכל זאת) ויהנה בצורה סופר מוגבלת מהטבת המס הישראלית.

אם לא הבנתי נכון אשמח לתיקון. אם הבנתי נכון אז כנראה שנאלץ להחזיר את רעיון ההשקעה בזהב ב-IRA לבוידעם ובלאקרוק עולמית שקלית מעתה ועד עולם.
מס רווח הון עובד אחרת ממס דיבידנדים - ארה"ב תגבה מס דיבידנדים בשיעור 25% מאזרח זר (או קרן של אזרח זר) לפי אמנת מס (30% אם אין אמנה?), אבל לא תגבה מס רווח הון כלל מאזרח זר של מדינה שיש איתה אמנת מס (או קרן של אזרח זר כזה). בישראל, ייגבו ממך מס רווח הון בחשבון ממוסה, ולא ייגבו בחשבון פטור.
(מקור: הפוסטים בפורום הזה. לפני חודש מכרתי נייר אמריקאי ברווח בIRA, לא שילמתי מס. החודש קיבלתי דיבידנדים בדולרים בIRA, ניכו לי מס)

אם אני מבין אותך כמו שצריך, ספציפית בהקשר של IRA - ברור שזו טעות
לא יודע איך הגעת למסקנה הזאת.

את הטבת המס של גמל/השתלמות מקבלים רק עבור ניירות שנסחרים בשקלים
לא.
ולכן אין שום סיבה לקנות ניירות שנסחרים בחו"ל
להיפך. לרוב דוקא בחשבון פטור יש יתרון גדול לקרנות האיריות. ואפילו אין יתרון לקנות שנסחרות בארץ כי אין משמעות למיסוי ריאלי מול נומינלי (כי אין מיסוי בכלל).

אם למשל מייק יקנה VT דולרית ב-100K ובמהלך השנים (ולכשהגיעה מועד הטבת המס) היא תגיע ל-300K, אז על אף שהחשבון "פטור ממס רווחי הון" - עדיין במועד מכירת הניירות מייק ישלם מס רווחי הון לארה"ב על 200K הרווחים
לא.
בגדול, מס רווחי הון אתה משלם למדינת התושבות שלך ולא למדינת התושבות של החברה.
מס דיבידנד לעומת זאת אתה משלם קודם כל למדינת התושבות של החברה שמחלקת את הדיבידנד, ואח"כ משלים (אם צריך) במדינת התושבות שלך.
לגבי ריבית, זה תלוי בסוג הריבית ובמדינה, אבל בגדול עליה אתה משלם רק במדינת התושבות שלך.

כלומר במקרה של VT תשלם 25% מס על כל דיבידנד שתקבל, אבל לא תשלם מס רווחי הון במכירה.
ב CSPX (אגב, לא משנה באיזה מטבע תקנה אותה. עדיין מדינת התושבות של הקרן היא אירלנד) תשלם 15% מס דיבידנד לדוד סם ולא תשלם מס במכירה.

בגלל זה כולם (למעט אמריקאים) מחזיקים קרנות איריות צוברות בחשבון הפטור שלהם, כדי לשלם פחות מס דיבידנד לדוד סם.

אם הבנתי נכון אז כנראה שנאלץ להחזיר את רעיון ההשקעה בזהב ב-IRA לבוידעם ובלאקרוק עולמית שקלית מעתה ועד עולם.
אגב, אם המצב היה כמו שתיארת (והוא לא) אז זה שהבלקרוק שקלית לא היה עוזר לך.
מבחינת חבות מס למדינה כזאת או אחרת אין הבדל בין בלקרוק אירית שקלית לבלקרוק אירית דולרית או לגרסה שלהם באירו או פאונד. בכל מקרה מדובר בקרן אירית שכפופה (בין היתר) לחוקי המס באירלנד.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
Rahash קרן פנסיה ברילוקיישן - מאמר קצר שכתבתי פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 26
א מאמר מעניין שראיתי - השקעה במדד המניות הכללי עלול להביא לתוצאה הפוכה מזו שרציתם שוק ההון 27
עתיד מתוק מאמר של שלמה גרינברג בביזפורטל על סוכנויות הנדל"ן הממשלתיות בארה"ב שוק ההון 0
T מאמר וקישור לספר (Understanding big debt crises)- מישהו הצליח להוריד? התפתחות אישית 9
ביולוג ירושלמי ההשכלה הגבוהה צריכה לעבוד דיאטה. מאמר שמסביר את האמת מאחורי הנתונים. אוף טופיק 110
Izik ""לא יותר מעשרה אחוז במניות...להמנע מהשקעות באינדקס נרחב" לפי מאמר בגלובס שוק ההון 12
Waler בניית פרופיל בכוח גס - המלצה על מאמר שוק ההון 1
פשוט מאמר על תשואות שניתן לצפות ממניות שוק ההון 1
M מאמר נהדר ב wsj של זוויג בעניין pre mortem בהשקעות שוק ההון 18
daat99 מאמר מעניין על וורן באפט ואג"חים אוף טופיק 4
משה מאמר מעניין על החיים בחברה ללא עבודה פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 42
Y שאלות של מייק מתחיל לגבי קרן השתלמות ופנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
Y שאלות של מייק מתחיל לגבי תיק השקעות פשוט שוק ההון 33
S שאלות בשביל מייק מתחיל שוק ההון 0
א סוגי ההשקעות שלי לעומת מייק שוק ההון 3
G מה מייק היה עושה עם דולרים? שוק ההון 12
N קה״שׁ עוקבת סנופי (לא ira) - היכן העמלות הטובות ביותר? האם קיימת קבוצה שניתן להצטרף אליה? [קראתי את מייק] פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 14
ריש-לקיש כפירה בתיק הדגל של מייק, שכנעו אותי אחרת שוק ההון 17
O סקר - האם מייק צריך להשקיע בקרן של אינבסקו במקום בזו של בלאקרוק? שוק ההון 310
אוגורן להציל את מייק שוק ההון 1
ב צריך עזרה בהבנת תיק "מייק", בדולרים, למתחילים שוק ההון 6
NightStyle בקשה: הכנסת גרסאות האג"ח של מייק, המשקיע המתחיל שוק ההון 1

נושאים דומים

Back
למעלה