לקחת RSU או אופציות ?

Triple

משתמש רשום
דירוג
1
היי כולם !
בחברה שהתחלתי לעבוד בה לאחרונה הובטחו לי x אופציות בחוזה, אך עדיין לא נסגר מחיר לאופציה ולא היה grant. קצת אחרי החברה הונפקה, ועכשיו הציעו לי דבר כזה:
א. לקבל x אופציות כמו שהובטח לי, לפי מחיר שיקבע בישבת מנהלים עוד כחודש (הנחה עפ״י השווי של המניה בסוף יום המסחר ביום הפגישה)
ב. להמיר את ההטבה לrsu - על פי מודל שמשקלל את ההנחה שהייתה לאופציות עובדים לפני ההנפקה ושווי האופציות, יחד עם מחיר ההנפקה עצמו, המרה לrsu בחישוב עלות של 0.01 דולר לגראנט - יוצא כי אקבל Y rsu. יוצא כי y<x.

הרי אני מניח כי אם החברה הציעה את שני האופציות מאמין שמבחינת שווי מי שיבחר ב 1 או 2 לא ידפק מבחינת שווי בצורה מהותית.
איך לגשת לבחירה הזאת בכלל ? איך אני יודע מה משתלם יותר לבחור ? מיסוי ?

אשמח להפניות למידע רלוונטי, מחשבות על ניסיון עבר במיסוי של שני הכלים האלו, ובכללי לתגובות !
תודה !

unrealx

משתמש ותיק
דירוג
570
לפי מה שהבנתי על RSU משלמים יותר מס (מס שולי על הענקה + מס רווחי הון על השאר)
אופציות של רק מס רווחי הון (ומחיר המימוש כמובן)

האזרח הקטן

משתמש בכיר
דירוג
1,343
היתרון ב RSU הוא שמדובר בכסף מובטח, גם אם מחיר המניה יירד. בנוסף, אם תמכור את ה RSU בשנים בהן מדרגת המס שלך נמוכה יותר, אתה מרוויח הנחה בגובה המס הפירותי (למשל למכור בשנה שבה אתה לא עובד או לאחר גיל 60).
החיסרון ב RSU זה עצם קיומו של מס פירותי על מחיר ההענקה. כלומר אם המניה תדשדש במקום, המס האפקטיבי שתשתלם במכירה יהיה גבוה יחסית.

באופציה יש לך סיכון שמחיר המניה יירד והאופציה תהיה מחוץ לכסף. בנוסף, כאשר תעזוב את החברה תצטרך להביא כסף מהבית כדי לממש את האופציות (או לעשות מימוש ומכירה מיידית), מה שעשוי להיות די יקר.

אני הייתי מעדיף RSU על פני אופציות בחברה שכבר הונפקה, אלא אם הייתי מאוד בטוח בעליית מחיר המנייה לאורך זמן.

נערך לאחרונה ב:

GlenWalker

משתמש סולידי
דירוג
76
כפי שהאזרח כתב - המסלול ה"בטוח" הוא RSU - מייצר לך בטחון שיהיה לך רווח מובטח (גדול יותר או קטן יותר זה כבר סיפור אחר)

אופציות זה סיכון בהתאם לשינוי במחיר המניה והאם אתה רואה את עצמך עובד בחברה שנים קדימה - כי עזיבה אומר שכדי להמשיך להחזיק את האופציות תצטרך להביא כסף מהבית

כל אחד סולידי במידה שונה. באופן אישי, אני מעדיף את הרווח המובטח והייתי הולך על ה-RSU, אבל האפסייד כמובן פוטנציאלית באופציות גבוה (כי משער ששם יתנו לך כמות גדולה יותר כפי שנהוג)

Triple

משתמש רשום
דירוג
1
@האזרח הקטן @bugo04
אנסה לחדד קצת ההבדלים לפי מה שהוצג לי:
המודל מתבסס כך שעבור x אופציות שהייתי אמור לקבל במחיר z דולרים לאופציה (לפי ההנחה לפני ההנפקה כאשר הצטרפתי) שווי המניות היה:
כמות האופציות(X) * רווח לכל אופציה (לפי מחיר הנפקה פחות מחיר z - עלות המימוש של כל אופציה) = סך הכל שווי ההטבה שהחברה העניקה לי.

עכשיו כדי להמיר את אותו שווי ההטבה לrsu אמרו שעבור מחיר מימוש של 0.01 דולר נרצה לרכוש y אופציות כדי להגיע לשווי זהה בסוף.
בגלל שלrsu אין מחיר קנייה כמו אופציה אז יוצא שפר יחידה rsu רווחי יותר (כאמור שתיהם תומחרו לפי אותו מחיר הנפקה) ולכן לפי החישוב מקבלים פחות יחידות, אך הגילום של השווי הוא זהה.

האופציה השנייה לאופציות אומרת שמחדש בישבת בורד יקבעו לפי המחיר של המנייה באותו יום של הישיבה את גובהה ההנחה ואקבל את אותם x אופציות שהובטחו לי במקור - איך ניתן לנחש מה תיהיה ההצעה הזו ? אין לי מושג רק יכול לנחש תיהיה הוגנת בהשוואה לאופציה הראשונה של rsu.

1.לא הבנתי לגמרי למה rsu מציג לי רווח מובטח ? גם אם המניה תיפול מתחת למחיר ההנפקה אני אקבל את מחיר ההנפקה במכירה ? לא הבנתי את ההיגיון פה בביטחון שאתם מציגים ?
2. באיזה שלב גובים ממני את המס על מחיר ההענקה ? כאשר מעניקים או רק כאשר אני מוכר את היחידה שהיא מופשרת ומממש את הרווח שלי ואז יורד מזה גם רווח פירותי וגם מס רווח הון במכה ? או שהפירותי יורד בהענקה ובמכירה יורד הרווח הון ?
3. המחיר שווי לאופציה שתומכר לפני ההנפקה נמוך באופן משמעותי מאוד למחיר ההנפקה, זה לא אומר כלום לגבי כמה שיקבעו מחיר הנחה היום, אבל לא נשמע לי סביר שהמנייה תתרסק לטווח מחירים הזה ככה שהאופציה תלך לפח... אם זה יקרה זה פשיטת רגל לפי המספרים של היום חח
4. למה ? איך הבטחון בעלייה יכול להשפיע בכלל על עדיפות של אופציות מול rsu ? עניין המיסוי ? לא לגמרי ירדתי לסוף דעתך אשמח להסבר
אני הייתי מעדיף RSU על פני אופציות בחברה שכבר הונפקה, אלא אם הייתי מאוד בטוח בעליית מחיר המנייה לאורך זמן.
5. תודה !!

klayhamn

משתמש ותיק
דירוג
431
לעניות דעתי,

הדרך הנכונה לחשוב על אופציה היא כמעין דרך להשקיע בצורה סמי-רטרואקטיבית בחברה (אתה מוותר אולי על מסלולים אלטרנטיביים בהווה, אבל את ההחלטה הסופית אם "להשקיע בעבר" אתה מקבל בעתיד - כלומר T0 אתה מוותר על מסלולים אלטרנטיביים ו-"מתחייב" לחברה ל-X שנים, ב-T1 אתה עוזב את החברה בטרם הונפקה - וב-T2 [ תוך 3 חודשים אחריו] אתה מקבל החלטה רטרואקטאיבית אם היה נכון להשקיע בעבר ב-T0 בסכום שהוצע לך, בהינתן מה שאתה יודע כיום ב-T2 על מצבה של החברה ועל שווי האופציה. אם החברה כבר מונפקת אז למיטב הבנתי יש סוג של SETTLEMENT שמתווך ע"י החברה שחוסך לך את הצורך להביא מזומן מהבית - והוא מקוזז מההפרש...?).

הדרך הנכונה לחשוב על RSU היא כמו על סוג של בונוס / תוספת-חכמה לשכר - שקושרת אותך בצורה עקיפה בגורל החברה ובשגשוג שלה - אבל אתה יכול הרבה יותר בקלות להוון את התמורה לכסף

השאלה היא האם אתה רוצה להיות משקיע או סתם לקבל בונוס,
מן הסתם משקיעים נושאים ביותר סיכון אבל גם עם פוטנציאל תשואה יותר גבוה

האזרח הקטן

משתמש בכיר
דירוג
1,343
@האזרח הקטן @bugo04
אנסה לחדד קצת ההבדלים לפי מה שהוצג לי:
המודל מתבסס כך שעבור x אופציות שהייתי אמור לקבל במחיר z דולרים לאופציה (לפי ההנחה לפני ההנפקה כאשר הצטרפתי) שווי המניות היה:
כמות האופציות(X) * רווח לכל אופציה (לפי מחיר הנפקה פחות מחיר z - עלות המימוש של כל אופציה) = סך הכל שווי ההטבה שהחברה העניקה לי.

עכשיו כדי להמיר את אותו שווי ההטבה לrsu אמרו שעבור מחיר מימוש של 0.01 דולר נרצה לרכוש y אופציות כדי להגיע לשווי זהה בסוף.
בגלל שלrsu אין מחיר קנייה כמו אופציה אז יוצא שפר יחידה rsu רווחי יותר (כאמור שתיהם תומחרו לפי אותו מחיר הנפקה) ולכן לפי החישוב מקבלים פחות יחידות, אך הגילום של השווי הוא זהה.
הגיוני. אם מחיר המניה יעלה ב10$ מיום ההענקה עד יום המכירה, במסלול של אופציות תרוויח יותר כי תעשה 10$ דולר רווח לכל אופציה, ויהיו לך יותר אופציות לממש.
מצד שני אם המחיר יירד ב10$ ממחיר ההענקה, באופציות אתה נשאר מחוץ לכסף, וב RSU אתה נשאר בתוך הכסף (בהנחה שהמחיר בהענקה גבוה מ10$) .

1.לא הבנתי לגמרי למה rsu מציג לי רווח מובטח ? גם אם המניה תיפול מתחת למחיר ההנפקה אני אקבל את מחיר ההנפקה במכירה ? לא הבנתי את ההיגיון פה בביטחון שאתם מציגים ?
ב RSU אתה מקבל מניה. למניה תמיד יש שווי בהנחה שהחברה לא פשטה רגל. על הנמוך שבין שווי ההענקה לשווי המכירה בפועל אתה תידרש לשלם מס הכנסה פירותי במכירה, של עד 62% (בהתאם למדרגת המס שלך באותה שנה). כך שבהכרח תישאר עם לפחות 38% משווי המניה ביום המכירה - גם אם היא תרד בחצי.

2. באיזה שלב גובים ממני את המס על מחיר ההענקה ? כאשר מעניקים או רק כאשר אני מוכר את היחידה שהיא מופשרת ומממש את הרווח שלי ואז יורד מזה גם רווח פירותי וגם מס רווח הון במכה ? או שהפירותי יורד בהענקה ובמכירה יורד הרווח הון ?
המס יורד בעת המכירה.
3. המחיר שווי לאופציה שתומכר לפני ההנפקה נמוך באופן משמעותי מאוד למחיר ההנפקה, זה לא אומר כלום לגבי כמה שיקבעו מחיר הנחה היום, אבל לא נשמע לי סביר שהמנייה תתרסק לטווח מחירים הזה ככה שהאופציה תלך לפח... אם זה יקרה זה פשיטת רגל לפי המספרים של היום חח
אולי, אתה מכיר את המעסיק שלך יותר טוב מכולנו.
4. למה ? איך הבטחון בעלייה יכול להשפיע בכלל על עדיפות של אופציות מול rsu ? עניין המיסוי ? לא לגמרי ירדתי לסוף דעתך אשמח להסבר
בשביל אופציות שמשקפות שווי לך רווח מסויים יצטרכו לתת כמות גדולה יותר מאשר ב RSU. לכן אם יש לך יותר אופציות, עלייה במחיר המניה יוכפל בכמות האופציות שלך - כלומר רווח גדול יותר.

נערך לאחרונה ב:

האזרח הקטן

משתמש בכיר
דירוג
1,343
בנוסף, לא ברור מה אופן החישוב של המעסיק שלך כדי לגרום לאופציות לשקף את הרווח שהיה למי שקיבל אופציות לפני ההנפקה. מחיר המימוש של אופציה צריך להיות בערך מחיר המניה בשוק ביום ההענקה. מה הרווח שהם מניחים שתהיה למניה? כל עוד המניה לא עולה, אין לך רווח לממש מהאופציות. אז חייבים להניח שהמחיר יעלה, אבל איך חברה יכולה להעריך את מחיר המניה שלה בעוד שנתיים?

נערך לאחרונה ב:
נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
McMurphy האם לשמור על ביטוח החיים, למרות העלות הגבוהה, בשביל לשמור על אפשרות לקחת משכנתא? צרכנות פיננסית 5
Y האם אפשר היום לקחת הלוואה בריבית קבועה ולהתחיל לשלם אותה רק עוד כמה שנים? צרכנות פיננסית 5
M תואר בכלכלה - איזה מגמה לקחת? התפתחות אישית 7
E אני פרילנסר. האם כדאי לקחת עבודה בכל מחיר? או עדיף כלום? אוף טופיק 26
G לא רוצה לקחת משכנתא מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 23
עייף ומותש סעמק הגעה להון ראשוני לדירה ע"מ לקחת משכנתא פוסטים מאיכות נמוכה 72
ג האם ניתן לקחת משכנאת על סכום של מגרש + עלות בניית בית? נדל"ן 5
R לקחו לי מס של 25% על דיבידנד מ-VXUS, לא היו אמורים לקחת יותר? שוק ההון 6
ג לקחת משכנתא או הלוואה בנקאית? נדל"ן 7
T על איזה דירה לקחת את המשכנתא הפוכה צרכנות פיננסית 10
S מתי אפשר לקחת משכנתא רגילה בקבוצת רכישה? צרכנות פיננסית 3
C מתי לקחת את המשכנתא כעושים Relocation? נדל"ן 2
D רכב במתנה - לקחת או לא? צרכנות פיננסית 12
I התחלה חדשה - לקחת צעד קדימה לעבר החלומות שוק ההון 1
R אילו עלויות אני צריך לקחת בחשבון בניהול תיק השקעות? שוק ההון 0
A ריביות למשכנתה + האם יש לחץ לקחת הצעה ? נדל"ן 3
foox404 יש לכם אפשרות לקחת הלוואה בריבית שלילית, מה אתם עושים? שוק ההון 75
tomer111 האם המדינה יכולה לקחת כסף מחשבון הבנק למשל במשבר כלכלי? שוק ההון 235
G קניית דירה - האם יש סיבות לקחת משכנתא גם אם לא חייבים מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 13
I התלבטות בנושא השקעה - לחכות על הגדר או לקחת משכנתה? נדל"ן 7
C האם ניתן לקחת משכנתא על נכס במדינה אחרת? נדל"ן 2
Chase מתי יודעים האם משתלם לקחת רכב מהעבודה? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 40
A האם כדאי לקחת קורס נדל"ן ב——— ———? התפתחות אישית 4
ט שוקל לקחת מתכנן פיננסי שוק ההון 4
ט הגיע הזמן לקחת אחריות. יומני מסע אישיים 1
ד לשלם מחיר מלא על דירה או לקחת משכנתא 'וולונטרית'? נדל"ן 4
מתכנת איך להבריז מהעבודה בלי לקחת יום חופש דיוני עומק על פוסטים מהבלוג 45
P בנק ירושלים מתחיל לקחת עמלות עו"ש? צרכנות פיננסית 19
N רוכש דירה מהיכן ניתן לקחת הלוואה עם ריבית נמוכה? נדל"ן 35
S האם ניתן לקחת הלוואה על תיק השקעות? שוק ההון 11
waskindalost בעזיבת מקום העבודה - האם לפדות או לקחת ימי חופש ? פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 6
pyrocks לקחת בחינם על אף היכולת לקנות? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 32
c881 אז הגיע היום שנאלצים לקחת משכנתה יומני מסע אישיים 24
E מה המשמעויות שיש לקחת בחשבון בהתלבטיות בהשקעות "דומות" שוק ההון 4
V מכירת RSU - איזו שכבה למכור כדי לשלם מינימום מיסים? מיסים 6
R עובדי אינטל שסוחרים בקרנות אמריקאיות (או כל אחד אחר שיש לו חשבון RSU/ESPP ב-ETRADE וסוחר בדולרים) ברוקרים ופלטפורמות מסחר 1
R חשבון ב-ETRADE לצורך מסחר במניות ESPP/RSU שהצטברו שם (על מנת לייצר פיזור) שוק ההון 92
א מכירת ESPP ו-RSU ללא עלייה למדרגת המס הבאה שוק ההון 7
necrophidius שאלת RSU מיסים 9
A דיווח ESPP/RSU בדו"ח שנתי למס הכנסה מיסים 2
ה מיסוי על RSU לפני הנפקה מיסים 7
A שאלה לגבי RSU ברכישת חברה שוק ההון 1
N מכירה בשכבות - RSU ואופציות שוק ההון 6
O RSU לאחר עזיבה שוק ההון 25
N RSU - המרת דולרים לשקלים בעת מכירה שוק ההון 2
P מכירת מניות RSU וישוב מזכה מיסים 10
V שאלה על מימוש RSU שוק ההון 1
T rsu ומס מיגיעה שאינה אישית שוק ההון 5
מ משיכת rsu לצורך פיזור. מה עושים עם המס? שוק ההון 5