• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

למי שייכים כפסי הפיצויים?

חלכאי

משתמש בכיר
דירוג
1,102
שלום חברים, אשמח אם תוכלו לתרום מהידע שלכם בנדון.

אני עובד תחת חוזה סטנדרטי אצל חברה פרטית שמפרישה כספי לפיצויים לקרן הפנסיה (המינימום המדרש בחוק)

2 סוגיות שעוררו אצלי את העניין:

לאחרונה עברתי קרן פנסיה וביקשתי לשנות מסלול. הקרן דרשה אישור מעסיק על שינוי מסלול ההשקעה.
התשובה שקיבלתי מסמנכ"ל הכספים של החברה היא: "אין אישור להעברת כספי הפיצויים למסלול מנייתי".

לאחרונה התפטר אחד העובדים והבנתי מדבריו שמנכ"ל החברה לא אישר לו לקבל את כספי הפיצויים שנצברו בקופתו.

מאידך, כל כתבה על פנסיה שאני קורא בעיתונות הכלכלית, ממליצה להימנע ממשיכת כספי הפיצויים, מחשש לפגיעה בקצבה בגיל פרישה.

שאלותי בנדון:
אם אני מחליט לסיים עבודתי בחברה (מיוזמתי ללא הסייגים בחוק שדינם כדין פיטורין), האם תקין ע"פ חוק שכספי הפיצויים נשארים אצל החברה?
האם אכן כספי הפיצויים שייכים לחברה?

תודה מראש

לפי דעתי
כספי הפיצויים שייכים לך אבל
ישנם שתי אפשרויות
1. המעסיק החתים אותך על סעיף 14
ואז הוא מפריש 8.3333 כל חודש
ואתה מקבל את הכסף שיש בקופה גם במקרה של התפטרות
2. הוא לא החתים אותך ואז במידה ואתה מפוטר הוא צריך להשלים כדי שיהיה בקרן משכורת על כל שנת עבודה ( לפי משכר האחרון )

בדקתי ואכן הוא מפריש 8.33% כל חודש. האם ניתן להניח שאני חתום על סעיף 14?

לרוב כן אבל בפועל לא - לפעמים ישנם טעויות והסוכנים רושמים הפרשות של 8.33% גם בלי חתימה על הטופס.

תודה. האם מנקודת מבט של העובד, עדיף לחתום על סעיף 14?

לא בהכרח, לי גם הפרישו 8.33% לפני שהייתי חתום על זה.
פשוט תשאל במחלקת שכר / משאבי אנוש.

@חלכאי
יש כמה פוסטים של @נדב ושל מירב בן עובד שיעשו לך קצת סדר בנושא.
סעיף 14 – טוב לי או רע לי?
[הלינקים להלן נשברו, לצערי לא כולם תקינים בארכיון האינטרנט]
סעיף 14 לחוק פיצוי פיטורים: לא מה שחשבתם
האם מותר למעסיק למשוך כספי פיצויים שהופקדו בקופה קצבתית
[לינק מהארכיון] כך מסייעות חברות הביטוח למעסיקים לקבל חזרה כספי פיצויים של עובדים שהתפטרו

מצד שני נדירים המקרים שלעובד יש באמת ברירה לא לחתום על סעיף 14,
בנוסף, למרות שמבחינה חוזית סעיף 14 לא מחייב את המעסיק לשחרר את כספי הפיצויים לפדיון, בפועל המעסיק כבר "בראש שלו" שחרר את הכסף כי יודע שחתמת על סעיף 14 ובדרך כלל יאפשר שחרור הכספים גם לפדיון.

נערך לאחרונה ב:
עד כמה שאני יודע כספי הפיצויים, וקרן הפנסיה שלך, יכולים להיות בקרנות שונות...

עד כמה שאני יודע כספי הפיצויים, וקרן הפנסיה שלך, יכולים להיות בקרנות שונות...
ברור. וככה זה אצלי.
מה אתה רוצה לומר? או תצטט את הקטע הרלוונטי שבהקשר אליו הגבת.

ברור. וככה זה אצלי.
מה אתה רוצה לומר? או תצטט את הקטע הרלוונטי שבהקשר אליו הגבת.
התייחסתי להודעה המקורית או לנושא בכללותו.
למיטב ידיעתי, אין שום בעיה להעביר פנסיה, גם מבלי אישור מעסיק. בוודאי עם החוק החדש.

לאחרונה התפטר אחד העובדים והבנתי מדבריו שמנכ"ל החברה לא אישר לו לקבל את כספי הפיצויים שנצברו בקופתו.
זה תלוי בחוזה ההעסקה. כעקרון פיצויים מקבלים רק אם מפטרים אותך, ומסיבה מזכה (כלומר שלא ביצעת הונעה או משהו). מצד שני, בשנים האחרונות נהוג להפריש פיצויים מראש דרך סעיף 14.

החוק:
https://www.nevo.co.il/law_html/Law01/p189_001.htm

זה תלוי בחוזה ההעסקה. כעקרון פיצויים מקבלים רק אם מפטרים אותך, ומסיבה מזכה (כלומר שלא ביצעת הונעה או משהו).
לא מדויק, יש את סעיף 26 שאומר שאם ייעדת לקצבה המעסיק לא יקבל את הכספים שהפקיד גם אם העובד התפטר.
תקרא את זה:

לא מדויק, יש את סעיף 26 שאומר שאם ייעדת לקצבה המעסיק לא יקבל את הכספים שהפקיד גם אם העובד התפטר.
תקרא את זה:
בסדר. סעיף 14, וכד' זה משהו אחר.
אבל אז בד"כ כותבים בחוזה שהמעסיק יפריש מראש את הכספים ושהם יהיו במקום פיצויים.

סעיף 14 לא בהכרח קשור לאחוזי הפרשה , גם בפנסית חובה שהמעסיק מפריש 6% יש הסכם סעיף 14 על החלק היחסי .
סעיף 14 בעצם אומר שהפיצויים שייכים לעובד בין אם התפטר או פוטר והמעסיק לא חייב בהשלמת חוב וותק .
חוב וותק משמעו שהפיצויים בבסיס מחושבים כשכר שנה אחרונה כפול מספר שנות העבודה אצל המעסיק דוגמא 10*10,000=100,000 אבל אם יש סעיף 14 ועבדת 9 שנים בשכר 5,000 ובשנה האחרונה 10,000 והצטברו רכ 55,000 המעסיק לא חייב להשלים , מצד שני אם תתפטר המעסיק לא יכול לדרוש חזרה את הפיצויים מה שניתן במקרה של העדר ההסכם .

מצד שני אם תתפטר המעסיק לא יכול לדרוש חזרה את הפיצויים מה שניתן במקרה של העדר ההסכם .
גם בלי סעיף 14 הוא לא יכול לדרוש חזרה אם ייעדת לקצבה (במסגרת סעיף 26)
ואם אתה תבקש פדיון הוא יכול לדרוש חזרה גם אם אתה חתום על סעיף 14
סעיף 14 לא בהכרח קשור לאחוזי הפרשה
לא מדויק
חתימה על סעיף 14 מחייבת את המעסיק להפריש 8.33% ולא 6%

לפני שנפתח את הנושא מחדש (והוא נלעס כבר רבות) אודה לך אם תעבור על כל השרשור הזה ועל הפוסטים להלן:

אצלי, ביקשו שאחתום שאני מודע לכך שיש גם הפסדים אם אני עובר למסלול מנייתי.

מנסיוני עם 2 מעסיקים היחידים בחיים שעבדתי איתם והייתי זכאי לפנסיה
הראשון גנב את כל ההפרשות (כולל הפנסיה)
השני גנב רק את הפיצויים כי שם אותם ב"קופת פיצויים מרוכזת לכלל העובדים"
מיותר לציין שהחוקים השתנו דרסטית בשנים האחרונות וכמעט כל שקל (בלי הדמי ניהול) בפועל שייך לעובד, לא טוען שאין עדיין מעסיקים שנוהגים כמו ה 2 שהועסקתי אצלם, פשוט נהיה קשה להתמיד בזה
העובד האחרון שעזב (ללא פיטורין) אותי לא חתם על סעיף 14 ועדיין קיבל ממני את כל כולל חוב ותק, פשוט כי למי יש כח להגרר ולהסביר את מעשיי בפני הרשויות גם אם אני צודק באיזה סעיף קטן בקלסר החוקים העבה של "דיני עבודה".
לכן מסקנתי היא, עובד שישאל את המעסיק שלו מה כל תנאי ההעסקה שלו לפני שהוא מועסק יגלה פחות "הפתעות" בסיום יחסי העבודה.

לכן מסקנתי היא, עובד שישאל את המעסיק שלו מה כל תנאי ההעסקה שלו לפני שהוא מועסק יגלה פחות "הפתעות" בסיום יחסי העבודה.
הבעיה היא שהמעסיק בכלל לא יודע, יש עו"ד שניסח את החוזה וכל שינוי מתייעצים איתו, שאלות של העובד מופנות אליו ומחזיר גובה לקונית, טלפון שבור, לעובד אין אפשרות לשוחח עימו ישירות.

הבעיה היא שהמעסיק בכלל לא יודע, יש עו"ד שניסח את החוזה וכל שינוי מתייעצים איתו, שאלות של העובד מופנות אליו ומחזיר גובה לקונית, טלפון שבור, לעובד אין אפשרות לשוחח עימו ישירות.
להדגשה על המילה כל היתה משמעות, שהאם שני הצדדים מודעים לכל התנאים לא נשאר מקום לספק בתום החוזה

להדגשה על המילה כל היתה משמעות, שהאם שני הצדדים מודעים לכל התנאים לא נשאר מקום לספק בתום החוזה
הבנתי אבל הסתייגתי בעיקר מ:
לכן מסקנתי היא, עובד שישאל את המעסיק שלו
כי בהרבה מקרים המעסיק פשוט לא יודע אז ההצעה בלתי יישימה.

הבנתי אבל הסתייגתי בעיקר מ:

כי בהרבה מקרים המעסיק פשוט לא יודע אז ההצעה בלתי יישימה.
אכן, אני למדתי מהמעסיק הקודם שלי, כמו שתיארת שאין עם מי לדבר ובאמת לא נותר דבר
לכן היום בתור מעסיק אני משתף את העובד בכל התנאים שידועים נכון לאותו הרגע, יותר קל לי להממשק למשהו מוסכם על שני הצדדים, מאשר להיות באי-ידיעה כלשהי, וגם אני מאמין שלא ידוע לי קמצוץ מהחוקים, ניתן רק לחוות על בשרו של אדם ואז ללמוד, אני מציע לכל אדם לדעת מה קורה עם כל שקל שמישהו אחר לוקח לו, גם אם זה בהסכמה וגם עם לא, מי שלא יטרח על האותיות הקטנות יהיה צפוי להפתעות לא נעימות

אני נמצא גם במצב בעבודה שלי שהמעסיק לא מוכן לפטר אותי בשביל לא לתת לי פיצויים על שנתיים עבודה
וכרגע אני לא יכול להתפטר בעצמי בגלל שאוכל לקבל מביטוח לאומי כסף רק אחרי 3 חודשים.

כרגע אני תקוע במקום העבודה שלי כשאני עובד אולי פעמיים בחודש רק בשביל לשלם ביטוח לאומי.
הבנתי שגם אם אני מתפטר אני רשאי לקבל פיצויים במקרה של הרעת תנאי עבודה - הבעיה אצלי זה שאת הפיצויים נותנים לפי ממוצע של השנה האחרונה
ואני במשך חצי שנה עבדתי במשכורת של פחות מ-1000 שקל ככה שאתפטר ואבל פיצויים הם יהיו נמוכים מאוד.

אני חושב אם לתבוע את מקום העבודה משפטית על הרעת תנאי עבודה(כמו למשל תשלום קורס נשק על 8 שעות למרות שהייתי שם 10 שעות כלומר "תרמתי" עוד שעתיים במשך 6 ימים והפסדתי כסף של שעות נוספות) ושלל סעיפים אחרים.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
Z קיזוז רווח הון חצי שנתי (למי שמדווח כך) מיסים 4
Xeno למי לשלם מיסים? אזרח ארהב, גר בישראל, עבודה אמריקאית, עובד עצמאי מיסים 2
S מעמד חשבון בנק ישראלי למי שהינו תושב מס בישראל ובמדינה אחרת במקביל מיסים 11
A הנחה במס שבח למי שמעמיד את הדירה לשכירות? פוסטים מאיכות נמוכה 0
B האם להקים פנסיה באופן עצמי לפני תחילת עבודה כשכיר, למי שאין קופה פעילה? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 5
0 דירה בהנחה למי שכבר זכה בעבר נדל"ן 8
U ביטוח נסיעות לחו"ל למי שאינו אזרח ואין לו ביטוח לאומי צרכנות פיננסית 5
וינסנט טופס 1099 מ-BoA למי שאינו אזרח אמריקאי מיסים 44
ג למי שקצת טכני - המלצה על שירות חסימת פרסומות בענן אוף טופיק 11
ב למי מדווחים קודם IRS או מס הכנסה? מיסים 2
Regevkr שאלה על טופס 1040-NR למי שאינו תושב ואינו אזרח ארה"ב מיסים 1
I מה מומלץ למי שמעוניין להחזיק קרן לשעת חירום שתוכל לתת מענה לשלל מצבי קיצון? שוק ההון 12
D שאלה טכנולוגית למי שמתמצא פוסטים מאיכות נמוכה 8
שם משתמש בעייתי אזרח ישראלי המתגורר בחו"ל - למי משלם מס רווחי הון? מיסים 2
Aslan שאלה בנוגע לביטוח בריאות - למי שמבין צרכנות פיננסית 2
נ אפיקי השקעה נוספים - למי שכבר מושקעת בשוק ההון שוק ההון 10
E שאלה היפותטית לגבי חבות מס הכנסה + בט"ל למי שעובד חלק מהשנה מיסים 5
M שאלה למי שמבין בספליט בבקשה שוק ההון 4
ה בקשה להחזר מס למי שלא עשה בקשה לתיאום מס מיסים 10
S עוד לא החלטתי למי להצביע ורוצה לשמוע דעות של אחרים פוסטים מאיכות נמוכה 154
oferM המשלוחים מאליקספרסס הפכו להיות איטיים. למי הפתרונים? אוף טופיק 11
T עמלות גבוהות בקניית ETF אירופאי - יש פתרון למי שלא יכול לקנות ETF אמריקאי? שוק ההון 7
F הוצאות על משלוחים למי שאין אוטו מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 18
י חוסר התאמה בין אתר מאיה לתשקיף - למי להאמין? שוק ההון 2
E מילוי הצהרת הון למי שאינו נשוי ע"פ חוקי מדינת ישראל אוף טופיק 4
B גוף הפנסיה שייך את החשבון שלי למסלול שגוי והפסדתי תשואה. למי לפנות? צרכנות פיננסית 4
D שאלה למי שחי פעם בארה"ב אוף טופיק 46
שמנת חמוצה שאלה - רק למי שיש כח :) אוף טופיק 3
R תכנון פרישה מוקדמת עם FIRECALC למי שעתיד לרשת מיליונים פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 3
S שאלה למי שעובד בהייטק בשכר של 18+ ברוטו, כמה שעות אתם עובדים ביום אוף טופיק 31
ש מהי תוכנית אג"ח למי שרוצה שישים אחוז אג"ח שוק ההון 0
ת מחפש מקלדת חדשה, למי שמקליט הרבה (משפטנים, מתכנתים) - המלצה? אוף טופיק 6
R למי יש קופת גמל להשקעה? שוק ההון 80
C שאלה - למי שפרש, לגבי הבנק פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 39
S רוצה להיות סגור על עצמי לגבי למי להצביע בבחירות אוף טופיק 80
Y אשמח לקצת מידע למי שהקים חברה במקלט מס לצורך הגנה ממיסוי.... שוק ההון 0
wa11a למי אתם תורמים ? (אם בכלל) אוף טופיק 197
Liron2035 שינוי אחוז ההפרשה לפנסיה למי שבונה תיק השקעות למטרות מחיה ממנו שוק ההון 11
כ דיכאון בחירות - למי להצביע? אוף טופיק 4
S האם אתם סופרים את הפנסיה ככסף שבבעלותכם? למי שיש לו פנסיה שוק ההון 96
Fitch Reviews של דף בפייסבוק - שאלה למי שמכיר אוף טופיק 2
Danielovich תאום מס למי שיש אזרחות אמריקאית צרכנות פיננסית 4
Y איך עובד מס רווחי הון למי שמשקיע דרך אינטרקטיב או משהו דומה? שוק ההון 6
always.smile סיווג נכון בפיננדה - פניה למי שמשתמש באפליקציה צרכנות פיננסית 1
A בחירת ספק סלולארי בדגש על גלישה למי שנמצא הרבה בחו"ל צרכנות פיננסית 32
I צורך בתיאום מס למי שעבד בשתי עבודות באותה שנה - אך לא בו זמנית צרכנות פיננסית 13
ו קרן השתלמות למי שלא עובד (עקרת בית) שוק ההון 33
amidar למי שמתלבט בנושא לימודי מחשבים (מכל סוג), מומלץ להעיף מבט. אוף טופיק 2
c881 למי שמחפש לבנות לעצמו חדר כושר אוף טופיק 9
A גרעון במקפת משלימה- למי שהיה צריך עוד סיבה למה ק. גמל עדיפה צרכנות פיננסית 19

נושאים דומים

Back
למעלה