1. אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.

למה לקנות דירה להשקעה?

הנושא בפורום 'פורום השקעה בנדל"ן' פורסם ע"י girrig, ‏6/9/20.

data-full-width-responsive="true">
  1. girrig

girrig משתמש רשום

אני חדש ורק התחלתי להתעניין. קראתי לא מעט שכדאי לקנות דירות, להשכיר אותם ואז במקום שהכסף ישב בבנק הוא מייצר לך עוד כסף. נשמע טוב בתיאוריה. אבל חישוב קטן:
    נניח שאני קונה דירה שעולה מיליון ש"ח ולוקח שכר דירה של 3000 ש"ח.
    זה אומר שהדירה תחזיר את עצמה רק אחרי כמעט 30 שנה.
    נניח שאני קונה דירה שעולה 600,000 ש"ח ולוקח שכר דירה של 3000 ש"ח.
    זה אומר שהדירה תחזיר את עצמה רק אחרי 15-20 שנה.
    נזניח עלויות שיפוץ לפני ההשכרה/מתווכים/עורכי דין וכו'.

אז האם זה באמת משתלם להשקיע בנדל"ן?
    מה אני מפספס? למה כולם רצים לקנות עוד דירות להשקעה?

2. Adam Smith

Adam Smith משתמש ותיק

התייחסת רק לדיבידנד.
    לא כולם רצים לקנות דירות להשקעה

nicepo1 ו-אורי ג. אוהבים את זה.
  3. בעשר אצבעות

בעשר אצבעות משתמש סולידי

הסיבות הן מגוונות
    ראשית מדובר בהכנסה פטורה ממס עד לתקרה מסוימת
    שנית, המינוף הופך את העסקה לכדאית במיוחד כאשר אתה נהנה מפירות על גובה השקעה שיכול להיות גבוה בעד פי 4 מההון העצמי
    כמובן שיש גם עליה הונית
    תשלומי ריבית המשכנתא נמוכים באופן יחסי
    כמו כן נדלן פעמים רבות מספק ודאות פסיכולוגית. הוא גם ניתן למשכון ומינוף בקניית נכסים נוספים ברגע שכיסית מעל 50% מגובה הנכס.

בקיצור מניח שמה שכתבתי כאן בשילוב מרכיב פסיכולוגי/חברתי מטה רבות את הכף לטובת נדל''ן.

לא מייעץ וכו' :)

ITS, AlexNOSAM ו-אורי ג. אוהבים את זה.
  4. girrig

girrig משתמש רשום

תוכל להסביר לאידיוט/הדיוט שכמוני או לפחות להפנות אותי לקישור רלוונטי? למה הכוונה שהתייחסתי רק לדיבידנד? למה עוד צריך להתייחס? הרי בעל דירה להשקעה מקבל את דמי השכירות בלבד, הוא לא מקבל משהו נוסף מהשוכרים...

מה הכוונה ב"מינוף"?

ועדיין, לא מתחבר לי. אני קונה דירה שתחזיר אותה אחרי נניח 20 שנה. זה מלא זמן. זה אומר שרק בעוד 20 שנה, במקרה הכי טוב שבו אני מוצא מי שישלם לי דמי שכירות במשך 20 שנה רצוף ואני לא נאלץ להוציא עוד כסף על הדירה עבור שיפוצים/תיקונים, אני אראה תשואה כלשהי ו"ארוויח" משהו...

5. _ניר_

_ניר_ משתמש סולידי

תחשוב על זה שבעוד 20 שנה אתה יכול למכור את הדירה, ואז "תרוויח" מיליון שקל. השקעת מיליון וקיבלת 2 מיליון.

בעשר אצבעות אוהב/ת את זה.
  6. Puvidel

Puvidel משתמש ותיק

תשמע קטע בנושא ששמעתי היום, מדבר בדיוק על נדלן ודירה להשקע

OxoTnicK אוהב/ת את זה.
  7. בעשר אצבעות

בעשר אצבעות משתמש סולידי

20 שנה זו תשואה של 5% נקייה ממס
    זו תשואה סולידית יפה מאוד

בסוף צריך לזכור שמדובר בהשקעה סולידית יחסית ומכאן נגזר פוטנציאל הרווח.
    מאידך, תמיד תוכל לקחת 1,000,000 ש''ח ולשים על האדום...

8. אורי ג.

אורי ג. משתמש בכיר

1. בשאיפה, זה לא מובטח.
    2. נקי ממס רק אם זו דירה יחידה.

9. AlexNOSAM

AlexNOSAM משתמש בכיר

אנשים פה בשרשור נתנו תשובות מעולות ללמה נדל״ן כדאי. אבל חוששני שהסיבה האמיתית בגללה ההדיוט הישראלי הממוצע הולך על נדל״ן באוטומט, היא בגלל שהוא פוחד משוק ההון.

זה לא סותר את היתרונות הרבים בהשקעה בנדל״ן - כמו הגישה הקלה למינוף. סתם עוד יתרון שאני יכול לחשוב עליו שלא אמרו פה, אתה יכול להשקיע מהזמן הפנוי והמרץ שלך ולשפץ את הדירה עוד יותר. זה לא עליית ערך פסיבית, אבל זו דרך בהחלט דרך לעשות עוד כסף אם אתה מוכן לעשות אקסטרה מאמץ.
    עוד יתרון סמוי יותר, זה שמדובר בהשקעה לא רק מוגנת למדי מפני אינפלציה אלא שאפילו אינפלציה יכולה לעזור לך לשחוק את החלק במשכנתא שבריבית קבועה!

ITS, יעקובי ו-bengi אוהבים את זה.
  10. בעשר אצבעות

בעשר אצבעות משתמש סולידי

בהתאם לדוגמא שלו

11. מצב צבירה

מצב צבירה משתמש ותיק

1) יתרונות מיסוי
    2) אפשרויות השבחה
    3) תזרים מזומנים
    4) מינוף
    5) יכול לשמש למגורים

12. Puvidel

Puvidel משתמש ותיק

אם השקעת מליון ולקחת משכנתא, אז החזרת מליון וחצי. ועוד עורכי דין. ומתווך, ומיסים וארנונה ששילמת כשנכס היה ריק או שיפוץ ותיקון שצריך לעשות כל כמה שנים כי מה לעשות, יש בלאי. עכשיו כשתרצה למכור ב 2, בדיוק יש קורונה, ותחפש מי יתן לך את הסכום הזה (בהצלחה). בקיצור - זה לא כזה פשוט. יש מציאות אבל צריך להתעסק בזה ולדעת מראש למה נכנסים.

13. _ניר_

_ניר_ משתמש סולידי

מסכים בהחלט!
    רק רציתי להדגיש לפותח השרשור שהוא לא מרוויח רק תשכירות בסוף התקופה אלא גם את מחיר הנכס.

14. mikethe

mikethe משתמש ותיק

עוד זווית שאני יכול לחשוב אליה:
    דבר אחד להגיד בוא נשים על מניית **** היא רק עולה, ודבר אחר לחלוטין אשכרה לשים מאות אלפי שקלים שזה כל מה שיש לך וללחוץ על כפתור הקניה. היד רועדת. למה? ככה.
    זה מוביל לכך שעבור רבים תיק ההשקעות מאוזן סולידית ובסוף בסוף בממוצע נותן 5-10% תשואה שנתית (ויש גם הפסדים זה חלק מהשוק). ז"א כל ה"**** קפצה היום ב-20%" נשארים מעל דפי העיתון והמציאות קצת שונה.
    במצב הזה נדל"ן בישראל שהיסטורית בגדול רק עולה זו אופציה לא רעה כ"כ. שכן זה לא שבאמת ההון העצמי שחסכת ולא שמת על נדל"ן כל יום מביא לך קפיצות בעשרות אחוזים כמו שאולי ניתן בטעות להבין מהכותרות בוול סטריט. כדי להיות במצב שיש לך אופציה אמיתית לקחת סיכונים כאלו בשוק ההון, עושים את זה אנשים שיש להם רזרבות הון עצמי ברמה אחרת (וגם להם יש במכלול תיק ההשקעות כנראה לפחות מספר חד ספרתי של דירות להשקעה).

15. Puvidel

Puvidel משתמש ותיק

הנדלן לא 'רק עולה', יש שנים של עמידה במקום וגם ירידות. כנ"ל לגבי הבורסה ובכל מכשיר השקעה אחר.
    אם אתה משקיע לטווח ארוך, אז תשווה תפוחים לתפוחים. מה זה מענין עם ה S&P ירד ב 20% בשנה אחת אם אחרי עשור הוא עשה יותר מפי-2 ממה שעשתה דירה ממוצעת בישראל?
    בסוף זה הכל פסיכולוגי. את המחיר של התיק אתה יכול לבדוק כל יום, כל דקה ולראות את השווי. את המחיר שת הדירה שקנית, פחות. הרי לא תפרסם מודעה כל יום ..ולכן אתה לא באמת יודע מה המחיר הנוכחי שלה, אבל מקווה שיהיה מי שיסכים לשלם לך יותר ממה שקנית (+כל מה שהשקעת עד כה) כדי שתצא ברווח.
    אם מראש אתה מכוון לטווח של 10-15 שנים קדימה, אל תציץ דקה על התיק. זה כמו לפתוח תנור באמצע האפיה, לא יוצא טוב אחכ :)
    הנה משהו שפורסם שנה שעברה:

ITS אוהב/ת את זה.
  16. doc29

doc29 משתמש בכיר

זה מדהים שאני שומע על הזמן את הסיפור הזה של "תוך כמה זמן ההשקעה תחזיר את עצמה".

אני מבין למה אינטואטיבית המוח הולך לשם, אבל אין כאן משהו שצריך להחזיר את עצמו, יש כאן סכום כסף שבדיפולט יושב בכיס ולא זז (נתעלם לרגע מאינפלציה). ואז צצה אפשרות, להמיר את הכסף הזה לשווה ערך בדמות דירה, שיכול לייצר כסף, או כמו שכל מודעה שניה ברשת כותבת "לעבוד בשבילך". זה הכל. זה לא שעד שהרווחת את שווה הערך של מחיר הקניה אתה במינוס, אלא בהנחה שלנכס תשואה חיובית (ובהשקעה סבירה זה אמור לקרות) אתה ברווח מהרגע הראשון.

עריכה: ובניסוח אחר: האם יש משהו אחר שאתה יכול לעשות עם הכסף שיש לך כרגע שיוביל אותך להיות עם יותר כסף בעוד 30 שנה, ביחס לקניית דירה במיליון שח ולקבל עליה כל חודש 3000 ש"ח?

17. girrig

girrig משתמש רשום

המוח הולך לשם, כי אתה מסכן את הכסף שאמנם יושב ולא זז בבנק, אבל הוא לא נעלם. כשאתה תקנה דירה, אתה לא יודע מה יקרה לערך שלו עוד 20 שנה ואתה גם לא יודע אם בכלל תצליח למצוא מי שיקנה או ישכיר.

אבל הבנתי את הקטע

18. המשקיע המתחיל הדביל

המשקיע המתחיל הדביל משתמש ותיק

באיזו השקעה אתה כן יודע בוודאות מה יהיה עוד 20 שנה?

אורי ג. אוהב/ת את זה.
  19. Ormor

Ormor משתמש סולידי

גם שהכסף יושב בבנק ולא זז אתה מסכן אותו (אינפלציה), לעומת דירה שהיא נכס ריאלי

אורי ג. ו-ITS אוהבים את זה.
מוזמנים להשתמש בקישורי השותפים הבאים כדי לקנות באמאזון , להוריד ספרי שמע, או להקים אתר אינטרנט משלכם (מדריך מפורט - כאן). תודה על תמיכתכם באתר.
טוען...
נושאים דומים פורום תאריך
למה לא לקנות עוד דירה במימון מלא?! פורום השקעה בנדל"ן ‏24/8/20
לקנות דירה או לשפץ דירה קיימת? פורום השקעה בנדל"ן ‏18/8/20
האם לקנות דירה ובכמה או להשקיע את הכסף? פורום השקעה בנדל"ן ‏15/12/19
לקנות דירה או לחכות? עד איזה סכום? פורום השקעה בנדל"ן ‏30/11/19
במידה והייתם יכולים לקנות דירה במחיר למשתכן... פורום השקעה בנדל"ן ‏19/4/19
  1. אתר זה משתמש בעוגיות דפדפן. אין באמור בפורום כדי להוות ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בצרכיו של כל אדם.