• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

למה לקנות דברים?

סול

משתמש רגיל
דירוג
1,280
הגעתי למסקנה שההבדל בין המינימליסט לצרכן הוא לא בכמות המוצרים אותם הם קונים.

בסיטואציות מסוימות, המינימליסט יכול לקנות יותר מהצרכן. דוגמה טובה לכך הן המשפחות החרדיות. הן קונות הרבה יותר מוצרים מההייטקיסט הרווק והצרכן, שאומנם רכש אוטו, פלייסטיישן ותמיד אוכל בחוץ, אבל לא קונה מדי יומיים בסופר אוכל לעשר נפשות.

ההבדל הוא בעיקר הסיבה שהם קונים אותם.

תהיתי למה אנחנו בכלל קונים דברים והגעתי למעין מפה מדורגת של צרכים שהיא, היא כנראה ההבדל המהותי בין צרכנים למינימליסטים.

כמינימליסט ישנם כמה פרמטרים שיגרמו לי לרכוש מוצר כלשהו, והנה הם להלן:

1. מוצר הישרדותי. הדבר הראשון שמינימליסט יקנה הם הדברים שהוא חייב לקנות כדי לשרוד: אוכל, מים, ביטוח, שירותי בריאות, ויטמינים, קורת גג וכמובן - השקעות. עם זאת, לפעמים גם חליפת טוקסידו יקרה יכולה להיות הכרח הישרדותי כדי לקבל עבודה מסוימת. כל מוצר שאתה קונה כדי לשרוד- הוא מוצר השרדותי. גם אוכל וקורת גג יכול להיות גם מותרות הרסניות שלא עוזרות להשרדות שלנו, ולכן השאלה "האם זה באמת נחוץ לנו כדי לשרוד?" היא שאלה חשובה. אבל לקנות רק דברים שעוזרים לנו לשרוד זאת מטרה לא מוצלחת בעיני. ישנם עוד דברים:

2. פיתוח עצמי. מוצרים שגורמים לי לפתח את עצמי הם בשבילי הדבר השני שאני אשקיע בו, שכן הפיתוח העצמי הוא העץ ממנו נגזרות ההצלחות בכל שאר תחומי חיינו: קורסים, שיעורי פסנתר (לכבוד הוא לי לתת אותם היום לאחרים), שיעורי שפות, ריקוד, אלתור, כושר, או רכישת תארים מסוימים- כולם נכנסים לתוך ההגדרה מוצרים לפיתוח עצמי.

3. השראה. הדבר השלישי שאני אשקיע בו את כספי הם מוצרים שנותנים לי השראה, פרספקטיבה, ומרחיבים את תודעתי. ספרים טובים, מוסיקה (ספוטיפי בימינו), הופעות, מסעות (מסעות, או בהגדרתם הפחות מדויקת בעיני אך הנפוצה- טיולים, בעיקר במדינות אחרות, הם דבר שמרחיב תודעה). באמצעות כספינו אנו יכולים לרכוש חשיפה לנקודות מבט יצירתיות ומעניינות, ולא, לא כולן מגיעות בחינם גם אם נרצה להאמין בכך בכל כוחנו. השראה גם היא דבר ששווה את כספי בעיני.

4. מוצרים חוסכי זמן. אם מוצר איננו עוזר לי לשרוד, לא מפתח אותי ולא נותן לי השראה - הדבר הבא הכי טוב שהוא יכול לעשות הוא לחסוך לי זמן. המברשת הזאת לשטיפת כלים שאני אוהב,הגרביים שלי (אני קונה רק גרביים שחורות קצרות מאותו סוג ולכן לא צריך למיין אותן או אפילו לצוות אותן בזוגות - כולן נשפכות לסלסה אחת ונשלפות משם בעת הצורך), אופניים חשמליים, וסיוע במטלות שאני לא יודע או רוצה לעשות כדי לפתח את עצמי. אני מכליל בקבוצה הזו גם מוצרים לניהול זמן כמו יומנים. כשאני רואה מוצר שחוסך לי זמן בצורה משמעותית - ארכוש אותו. גם אם הוא יקר.

5. נוחות. אוקי, זה לשלב בו מצטרפים גם הצרכניסטים. למרות שאני באמת רואה לדבר הזה חשיבות פחותה מהדברים הקודמים, אינני מזלזל בה כבעבר. עם הגיל הבנתי נוחות היא דבר שאנו זקוקים לו יותר ויותר עם הזמן, והיא לעיתים מסייעת לנו לחיות חיים בריאים ומאושרים יותר. כריות וסדינים נוחים, אוכל טעים (ולא רק מזין ובריא) וכ'ו. עם זאת, אני בעד לשים אותה בפרופורציה, היא פחות חשובה מהשאר שמיניתי לפני, כמו סוכר, ראויה להגיע בסוף הארוחה, פעם בכמה זמן, ולא לההפך להרגל שפוגע בהשרדות שלנו למשל. האשמה שלנו כשאנחנו מפנקים את עצמנו היא לא במקום- מותר ובסדר לפעמים גם לקנות גלידה מפעם לפעם.

אני חושב שההבדל העיקר בין מינימליסטים לצרכניסטים הוא שאצל הצרכניסטים הקניה פחות ממופה ויותר אינטואיטיבית ורגשית. צרכניסטים קונים כדי להתרגש, לכן רוב הפרסומות שאנו נחשפים אליהן פונות לרגש. צרכניסטים יקנו דברים מתוך מוסכמות חברתית ורצון להשתייך. עוד סיבה שהם יקנו דברים היא כדי להשוויץ בסמלי סטטוס כמו מכונית יקרה ועוד. סיבות נוספת - שעמום, התמכרות, ותמימות (אמונה שהמוצר ישנה את החיים שלהם לטובה, ממש כמו מוצרי הפיתוח העצמי, אך בלי הסקה מחושבת מדוע).

בעיני כמו הדברים שאדם קונה היא פועל יוצא מתוך הסיבות שמניעות אותו לקניה. בסופו של דבר, אין כל כך הרבה סיבות לקנות דברים, ולכן הפילטרים שהמינימליסט בוחן כדי לרכוש מוצרים יגרמו לו בדרך כלל לרכוש פחות, אך לא תמיד.

נערך לאחרונה ב:
אני חושב שההבדל העיקר בין מינימליסטים לצרכניסטים הוא שאצל הצרכניסטים הקניה פחות ממופה ויותר אינטואיטיבית ורגשית. צרכניסטים קונים כדי להתרגש, לכן רוב הפרסומות שאנו נחשפים אליהן פונות לרגש. צרכניסטים יקנו דברים מתוך מוסכמות חברתית ורצון להשתייך. עוד סיבה שהם יקנו דברים היא כדי להשוויץ בסמלי סטטוס כמו מכונית יקרה ועוד. סיבות נוספת - שעמום, התמכרות, ותמימות (אמונה שהמוצר ישנה את החיים שלהם לטובה, ממש כמו מוצרי הפיתוח העצמי, אך בלי הסקה מחושבת מדוע).
אני חושב שרוב האנשים פשוט לא מחשבים את הערך הנכון של הזמן \ כסף שלהם.
הם יקנו אוטו חדש בנזין (למשל) כי הם חושבים שזה יחסוך להם כאבי ראש ויקנה להם יותר נוחות מרכב יד 2 ומוכר יותר מרכב חשמלי וכי הסיכון מרתיע אותם. סיכון הוא גורם משמעותי שחשיבה רציונלית תשפיע מאד על התמחור שלו.
עוד דבר שלדעתי משפיע הוא העניין התרבותי. אם כל האנשים שאתה מכיר קונים רכב חדש אז זה פשוט נראית כמו ברירת המחדל ולרוב אנשים לא זזים מברירת המחדל שלהם וידרשו הרבה שכנוע כדי לעשות זאת. המוכר הוא הנכון בעיניהם כל עוד לא הוכח חד משמעית אחרת.

עוד דבר שלדעתי משפיע הוא העניין התרבותי. אם כל האנשים שאתה מכיר קונים רכב חדש אז זה פשוט נראית כמו ברירת המחדל ולרוב אנשים לא זזים מברירת המחדל שלהם וידרשו הרבה שכנוע כדי לעשות זאת. המוכר הוא הנכון בעיניהם כל עוד לא הוכח חד משמעית אחרת.
כן, נראה לי שיש קורלציה בין זה לבין זה שהם גם לרוב יהיו נשואים עם משכנתא, ילדים, עבודה שכירה, עשו טיול בדרום אמריקה אחריי הצבא וכל הקלישאות הישראליות האחרות. אלו פשוט סוג של אנשים שלא נוטים להפעיל את הראש ולקבל החלטות בצורה עצמאית ועל בסיס מחקר אלא לקבל את מה שנחשב קונצזוס על שאר האוכלוסיה כי הם פשוט, איך נאמר זאת בעדינות, עצלנים. מנגון העדר אצל בני אדם סה״כ נועד לחסוך במשאבים - ״אם זה עובד לרוב, זה בטח יעבוד בשבילי״. *רק לציין, ברור לי לגמריי שיש אנשים שהם כל מה שתיארתי למעלה ויודעים להפעיל שיקול דעת ולקבל החלטות עצמאית*

לעומת זאת, אולי אם יחקרו זאת יגלו שאנשים שמבצעים החלטות שקולות יותר בצרכנות שלהם יש יותר יכולת לחשוב מחוץ לקופסא, לחקור עצמאית ו-to question מה שהחברה אומרת להם שזו הנורמה בתחומים אחרים.

מבחינה השרדותית במובן החברתי, לאנשים מסויימים, יכול להיות שרכב חדש הינו סמל סטטוס שהם לא יכולים לוותר עליו כדי להמשיך ולהשתייך ולא להזרק החוצה מאותו מעגל חברתי של אנשים מהסוג הראשון שדיברתי עליו. בדיוק כמו שבמעגלים חברתיים מסויימים אם אינך בעל תואר מתקדם או מלומד בצורה כזו או אחרת אתה לא תרגיש שייך לאותו מעגל חברתי ולא תיהיה חלק ממנו, גם תואר זה סוג של מוצר צריכה כשחושבים על זה.

בדיוק כמו הטוקסידו, מכונית יוקרה יכולה להיות make it or break it אם אתה לדוגמא מתווך נדל״ן יוקרה או איש מכירות של מטוסים פרטיים לדוגמא...
לפעמים גם חליפת טוקסידו יקרה יכולה להיות הכרח הישרדותי

תהיתי למה אנחנו בכלל קונים דברים
כסף זה מנגנון קסום שמאפשר לך להמיר עבודה אחת בעבודה אחרת.
בעולם היפוטתי שאין בו שום מערכת כלכלית (יעני אין דבר כזה כסף), אם אתה רעב תצטרך לעבוד קשה כדי לבשל לעצמך אוכל.
בעולם שיש בו כסף אתה יכול להמיר את עבודת הבישול בעבודה אחרת, למשל ללמד פסנתר.
ואז במן הוקוס פוקוס שאף אחד לא באמת מבין עד הסוף (מה שנקרא נקרא בעגה המקצועית - קפיטליזם), שיעורי הפסנתר שהעברת הופכים לאוכל.
כך שאתה לא חייב לבשל אוכל כדי שיהיה לך אוכל, אתה יכול לעשות כל עבודה אחרת שתתרום משהו לחברה והיא תייצר לך אוכל בדיוק כמו עבודת הבישול.

אבל קפיטליזם זו מערכת חברתית סבוכה ומורכבת בטירוף שאיננה חסרת תקלות, והיא יכולה להתפרק (והיא מתפרקת לעיתים תכופות).
מה שגורם לחלק מהאנשים, כדוגמת @הסולידית , לקחת בערבון מוגבל את היכולת של המערכת הזו לספק לך את צורכי המחיה הבסיסיים לאורך זמן, ולראות בה כמשענת קנה רצוץ.
אלה האנשים שמכונים "מינימליסטים", כלומר אנשים שמטילים ספק ביכולת של כסף לפתור בעיות ולכן ממעטים לעשות בו שימוש ומעדיפים לחפש דרכים חלופיות לפתור את הבעיות שצצות בחייהם.
זה די נכון.
בפסקה שרשמתי למעלה השתמשתי באוכל כדוגמה, אבל אתה יכול לחליף את המילה "אוכל" ב"ריגוש" או "הנאה" או "מעמד חברתי" או "השתייכות לקהילה", וזה אותו דבר.
בעיני כמו הדברים שאדם קונה היא פועל יוצא מתוך הסיבות שמניעות אותו לקניה. בסופו של דבר, אין כל כך הרבה סיבות לקנות דברים, ולכן הפילטרים שהמינימליסט בוחן כדי לרכוש מוצרים יגרמו לו בדרך כלל לרכוש פחות, אך לא תמיד.
אפשר לומר שיש פה מן "חוק שימור עבודה" כזה.
אם אתה רוצה להשיג משהו בחיים, תצטרך לעבוד בשביל זה.
אתה יכול להמיר את העבודה שתאלץ לעשות ע"מ להשיג אותו בעבודה אחרת, אבל אתה לא יכול להשיג אותו בלי לעבוד בכלל.
עכשיו תצטרך לשאול את עצמך מתי תעדיף ללכת במסלול הישיר (=אני אבשל אוכל ויהיה לי אוכל) ומתי תעדיף ללכת במסלול העקיף (=אני אעבוד כמורה למוזיקה, ארוויח כסף ובעזרת הכסף הזה אקנה אוכל)

הייתי מגדיר "עצמאי כלכלית" כמי שמכיר בבעיות הקיימות במערכת הכלכלית, ולכן תמיד בוחן כל אחד מהמסלולים ומחליט מה יותר משתלם לפני שהוא מוציא את כרטיס האשראי מהארנק.
"צרכניסט" הוא מי שיתעדף תמיד את המסלול העקיף
"מינימליסט" הוא מי שישאף לבחור תמיד במסלול הישיר.

כסף זה מנגנון קסום שמאפשר לך להמיר עבודה אחת בעבודה אחרת.
בעולם היפוטתי שאין בו שום מערכת כלכלית (יעני אין דבר כזה כסף), אם אתה רעב תצטרך לעבוד קשה כדי לבשל לעצמך אוכל.
ואז במן הוקוס פוקוס שאף אחד לא באמת מבין עד הסוף (מה שנקרא נקרא בעגה המקצועית - קפיטליזם), שיעורי הפסנתר שהעברת הופכים לאוכל.
כך שאתה לא חייב לבשל אוכל כדי שיהיה לך אוכל, אתה יכול לעשות כל עבודה אחרת שתתרום משהו לחברה והיא תייצר לך אוכל בדיוק כמו עבודת הבישול.

אבל קפיטליזם זו מערכת חברתית סבוכה ומורכבת בטירוף שאיננה חסרת תקלות, והיא יכולה להתפרק (והיא מתפרקת לעיתים תכופות).
מה שגורם לחלק מהאנשים, כדוגמת @הסולידית , לקחת בערבון מוגבל את היכולת של המערכת הזו לספק לך את צורכי המחיה הבסיסיים לאורך זמן, ולראות בה כמשענת קנה רצוץ.
אלה האנשים שמכונים "מינימליסטים", כלומר אנשים שמטילים ספק ביכולת של כסף לפתור בעיות ולכן ממעטים לעשות בו שימוש ומעדיפים לחפש דרכים חלופיות לפתור את הבעיות שצצות בחייהם.

זה די נכון.
בפסקה שרשמתי למעלה השתמשתי באוכל כדוגמה, אבל אתה יכול לחליף את המילה "אוכל" ב"ריגוש" או "הנאה" או "מעמד חברתי" או "השתייכות לקהילה", וזה אותו דבר.

אפשר לומר שיש פה מן "חוק שימור עבודה" כזה.
אם אתה רוצה להשיג משהו בחיים, תצטרך לעבוד בשביל זה.
אתה יכול להמיר את העבודה שתאלץ לעשות ע"מ להשיג אותו בעבודה אחרת, אבל אתה לא יכול להשיג אותו בלי לעבוד בכלל.
עכשיו תצטרך לשאול את עצמך מתי תעדיף ללכת במסלול הישיר (=אני אבשל אוכל ויהיה לי אוכל) ומתי תעדיף ללכת במסלול העקיף (=אני אעבוד כמורה למוזיקה, ארוויח כסף ובעזרת הכסף הזה אקנה אוכל)

הייתי מגדיר "עצמאי כלכלית" כמי שמכיר בבעיות הקיימות במערכת הכלכלית, ולכן תמיד בוחן כל אחד מהמסלולים ומחליט מה יותר משתלם לפני שהוא מוציא את כרטיס האשראי מהארנק.
"צרכניסט" הוא מי שיתעדף תמיד את המסלול העקיף
"מינימליסט" הוא מי שישאף לבחור תמיד במסלול הישיר.
אני חושב שזה אחד הפוסטים הטובים שקראתי פה. לא יודע אם המונח ״עצמאי כלכלית״ הוא האמצע בין צרכניסט למינימליסט או זה שיודע לבחור בכל אחת מהגישות בהתאם לסיטואציה, אולי כלכלי-היברידי :)

סול יקירי,
אתה שקוע עמוק מידי בתוך איזור הנוחות שלך, כותב מניפסטים של הצדקה עצמית ואז מפרסם אותם במקום בו אתה יודע שהדעה הזאת נחשבת "הנכונה" כדי שתוכל עם כל שאר החושבים כמוך לעשות לעצמכם נעים בגב עם העליונות המחשבתית שלכם. כל כך משעמם...

ולכן אולי כדאי להפוך את הדיון...

כמו שניסח נפלא @optimum מעלי, וקארל מרקס לא פחות יפה מאתיים שנה לפניו, כסף הוא אינו בעל ערך בפני עצמו אלא בסך הכל מתווך בין סוגים שונים של עבודה אנושית. "למה לקנות דברים" בהנתן כסף הוא אם כן המובן מאליו, הלא מובן מאליו וזקוק להסבר הוא "למה לא לקנות דברים?".

במילים אחרות - מה ההגיון בלצבור את המתווך (לכשעצמה פעולה חסרת ערך) במקום להשתמש בשימוש ההגיוני היחיד שיש למתווך זה?

במילים אחרות - מה ההגיון בלצבור את המתווך (לכשעצמה פעולה חסרת ערך) במקום להשתמש בשימוש ההגיוני היחיד שיש למתווך זה?
כדי להפוך לבעלים של אמצעי יצור של עוד מהמתווך וכך להגיע למצב שהמתווך נוצר באופן עצמאי ללא שום עבודה אקטיבית מצידך.
כמובן שאתה עובד הרבה אקטיבית בהתחלה בלחסוך את אותו מתווך ואז נח לכל החיים במקום להרוויח אותו קצת בכל חודש / שנה בעבודה אקטיבית ולא לנוח אף פעם.

סול יקירי,
אתה שקוע עמוק מידי בתוך איזור הנוחות שלך, כותב מניפסטים של הצדקה עצמית ואז מפרסם אותם במקום בו אתה יודע שהדעה הזאת נחשבת "הנכונה" כדי שתוכל עם כל שאר החושבים כמוך לעשות לעצמכם נעים בגב עם העליונות המחשבתית שלכם. כל כך משעמם...
דבר לגופם של הדברים ולא לגופו של הדובר, בבקשה ממך.
אני חושב שהפורום הזה הוא פלטפורמה נהדרת לכתוב מניפסטים. אחר כך ניקח אותם לנסיעת מבחן מחוץ לאיזור הנוחות.

אם יש לי אוטו ואני צריך דלק עבורו, בדיוק כמו בתגובה הקודמת שלי אני יכול לייצר דלק בעצמי או להמיר את עבודת יצור הדלק בעבודה אחרת.
השאלה כמובן היא כיצד אדם פרטי יכול ליצר בעצמו דלק? אם אתה קפיטליסט מספיק הארדקור אז אתה בוודאי תענה "אקנה מניות של שברון, מבלי להמליץ או ליעץ על כך! ובאופן זה אייצר דלק לגמרי בעצמי!"
זה הרציונל למה אנחנו חוסכים כסף ומשקיעים אותו.

תרבויות ואנשים שונים מבינים כסף בצורה שונה.

בצורה מאוד גסה -

חלק רואים בכסף אך ורק כאמצעי המרה מיידי לדברים אחרים. ברגע שיש לך כסף, אתה קונה בו דברים. ואם אתה חוסך כבר, אז רק כדי לקנות משהו שלא מוכנים למכור לך עכשיו. בעיניך אולי מדובר באדם "צרכניסת" ו"בזבזן". אלא שמבחינתו אין משמעות לכסף ששוכב בעו"ש. כי הרי כסף נועד כדי "לעשות איתו דברים".

מצד שני, חלק רואים בכסף כאמצעי אגירה - של זמן עתידי, של חפצים עתידיים. כלומר אתה יוצר לעצמך "מאגר" של כסף, כדי שתוכל להמיר חלקים ממנו בהתאם לרצונות ולצרכים עתידיים. אז אנשים מסוימים יגידו שאתה "קמצן", "לא יודע להנות מהחיים" וכו'.

לא בטוח שיש כאן נכון או לא נכון. אנשים מהסוג הראשון מתאפיינים בהבנה מסוימת של איך העולם עובד. חלק מזה גם חוסר אמון בסיסי ברשויות, בשיטה, בבנקים, בעתיד. הסוג השני חייב להאמין בעתיד יציב פחות או יותר, בשיטה, בכללים. אחרת אין הגיון לאגירה של כסף לשימוש עתידי, שבכלל לא יתאפשר.

לא חייבים דווקא כסף בשביל זה. אם אתה מורה לפסנתר ומבקשים ממך ללמד, אתה יכול להחליף שעת הוראה בפסנתר בשעת בישול של משהו אחר. הכסף, במיוחד במערכת הכלכלית היום, הוא רק מושג שמאפשר ל"תמחר" שעות עבודה בצורה יותר קלה.

לא הבנתי מה אתה בעצם מנסה להגיד...

כתבת:
כמינימליסט ישנם כמה פרמטרים שיגרמו לי לרכוש מוצר כלשהו, והנה הם להלן:
ואז בעצם נתת פתח דרכו אפשר לקנות כל מוצר ועדיין להשאר מינימליסט, כי בתכלס גם אם המוצר אינו פרקטי בעליל עדיין יכול ליפול תחת קטגוריה מספר 3 - השראה.

אני חושב שההבדל העיקר בין מינימליסטים לצרכניסטים הוא שאצל הצרכניסטים הקניה פחות ממופה ויותר אינטואיטיבית ורגשית.
אני חושב שאין חשיבות כלל להגדרות האלו.

לא חייבים דווקא כסף בשביל זה. אם אתה מורה לפסנתר ומבקשים ממך ללמד, אתה יכול להחליף שעת הוראה בפסנתר בשעת בישול של משהו אחר. הכסף, במיוחד במערכת הכלכלית היום, הוא רק מושג שמאפשר ל"תמחר" שעות עבודה בצורה יותר קלה.
צריך איזושהי מערכת, איזשהו 'משחק' שכל העולם ישחק וידע את החוקים שלו כדי שתוכל לייצר לעצמך אוכל מבלי לבשל אותו בעצמך.
זה פחות משנה מהם כללי המשחק שקבענו, יותר משנה עד כמה אתה סומך על כך שבאמת כולם מכירים היטב את הכללים וכולם מתכוונים לשחק לפיהם.

חלק מזה גם חוסר אמון בסיסי ברשויות, בשיטה, בבנקים, בעתיד. הסוג השני חייב להאמין בעתיד יציב פחות או יותר, בשיטה, בכללים. אחרת אין הגיון לאגירה של כסף לשימוש עתידי, שבכלל לא יתאפשר.
מסכים. רואים את זה הרבה עם אנשים שמרוויחים (באופן אירוני) יחסית מעט לשאר, הם נוטים להיות בזבזנים יותר כי ״למה לחסוך לבית? בחיים לא נגיע לזה גם ככה״ לעומת אלו שמרוויחים טוב, עוד יש להם כביכול סיכוי לחסוך מספיק כדי להרשות לעצמם הכנסה פסיבית ממשית או דירה למגורים.

המנגנון הפסיכולוגי הזה בא לידי ביטוי בתזונה ודיאטה, הרבה פעמים אנשים שמפשלים פעם אחת זורקים את כל הדיאטה לפח בגלל ״הכל או כלום״, וזה מאד מתקשר גם לכסף - ״אם אני לא מצליח לחסוך למשהו גדול, עדיף לא לחסוך בכלל״ שזו כמובן טעות פיננסית קשה לדעתי.

צריך איזושהי מערכת, איזשהו 'משחק'
בהקשר סולידי, שמעתי פעם על קבוצה בה אנשים החליפו בינהם שירותים. ההחלפה הייתה עךך בסיס של שירות מול שירות ולא בבדיקה של ערך כספי לדוגמא, מורה פרטי נותן שיעור נגינה או מתימטיקה לילד והאינסטלטור בתמורה פותח לו סתימה או מרכיב ברז.
למי שהזמן שלו שווה הרבה מאד זה כמובן לא "משתלם" אבל בהיבט האנושי יש בזה הרבה כי זה מצריך כל אחד להכיר באופן אקטיבי בערך שהזולת מייצר עבורו.
למי שזמנו שווה פחות או שאולי הוא בפנסיה/פרישה חלקית/ מגדל את הילדים זה מעולה. תאר לעצמך משפחות שאחת מעבירה חוג נגינה ואחת חוג ציור. הילדים נהנים מחוגים חינם!

בהקשר סולידי, שמעתי פעם על קבוצה בה אנשים החליפו בינהם שירותים. ההחלפה הייתה עךך בסיס של שירות מול שירות ולא בבדיקה של ערך כספי לדוגמא, מורה פרטי נותן שיעור נגינה או מתימטיקה לילד והאינסטלטור בתמורה פותח לו סתימה או מרכיב ברז.

קונספט מוכר חפש "בנק זמן"

בהתחשב בכך שזו סוג של עבודה בשחור וחוסכים תשלומי מע"מ זה יכול להיות די משתלם.

דוגמה טובה לכך הן המשפחות החרדיות
לא, משפחה של 10 נפשות היא לא מינימליסטית.
היא אולי ענייה / נאלצת לחיות בצמצום פר נפש, אבל היא לא מינימליסטית.

כדי להפוך לבעלים של אמצעי יצור של עוד מהמתווך וכך להגיע למצב שהמתווך נוצר באופן עצמאי ללא שום עבודה אקטיבית מצידך.
אם אתה קפיטליסט מספיק הארדקור אז אתה בוודאי תענה "אקנה מניות של שברון, מבלי להמליץ או ליעץ על כך! ובאופן זה אייצר דלק לגמרי בעצמי!"
זה הרציונל למה אנחנו חוסכים כסף ומשקיעים אותו
מצד שני, חלק רואים בכסף כאמצעי אגירה - של זמן עתידי, של חפצים עתידיים. כלומר אתה יוצר לעצמך "מאגר" של כסף, כדי שתוכל להמיר חלקים ממנו בהתאם לרצונות ולצרכים עתידיים
או. קיי, הסברתם יפה מאוד מדוע לחסוך כסף, ברור לי שכלכלית זאת התשובה הנכונה ואני חושב שבפורום הזה אין על כך חולק, רק שמבחינתי זאת לא תשובה לשאלה שנשאלה.

בדיון הפילוסופי "למה לקנות דברים" או לחילופים "למה לא לקנות דברים", התשובה "לקנות, אבל אחר כך" נראית לי, בחיבור עם הטיעונים הערכיים-אידאולוגיים של פותח השרשור, כתשובה הכי פחות ברורה. למה לקנות אוטו מפונפן בגיל 40 זה "צרכניסט שוויצר מכור לפרסומות" ולקנות את אותו רכב בגיל 70 זה “מינימליסט"?

לדעתי-הנסיון לתת דירוג ערכי להרגלי הצריכה של אחרים במנותק ממצבם הכלכלי הוא לא יותר מעטוף עצמי לאגו. אם מישהו מתנהל נכון כלכלית ומביא את עצמו למצב בו הוא יכול להרשות לעצמו לרכוש פורשה (חשמלית...) כי "זה מה שבא לו", מי אני שאשפוט אותו כנחות ערכית?

ההבדל הוא בעיקר הסיבה שהם קונים אותם.
לדעתי ההבדל העיקרי הוא האם אתה יכול להרשות לעצמך לקנות או לא.

אם אתה עשיר מופלג - למה שלא תקנה כל מה שבא לך?
מה הטעם בכלל "לחסוך" במקרה כזה?

ואגב, כל מי שבפורום הזה ונחשב למינימליסט בישראל, הוא בעצם פזרן עצום ביחס למדינות עולם שלישי...

לכן -
מינימליסט: אדם שמוציא פחות ממה שהוא יכול להרשות לעצמו.
בזבזן/"צרכניסט": אדם שמוציא יותר ממה שהוא יכול להרשות לעצמו.

מינימליסט: אדם שמוציא פחות ממה שהוא יכול להרשות לעצמו.
לפי ההגדרה הזאת, רק מולטי מיליונרים/מילארדרים הם מינימליסטים :>
מה זאת אומרת יכול להרשות לעצמו?
האם אדם שסך הוצאותיו שווה לסך הכנסותיו?
האם אדם שנמצא במינוס כרוני אבל צפויה לו ירושה ענקית?
ואם אני חוסכת 50% מההכנסה נטו, והמשכורת היא 50K בחודש, זה מינימליסטי לקנות כל מה שמתחשק לי?

בדיון הפילוסופי "למה לקנות דברים" או לחילופים "למה לא לקנות דברים", התשובה "לקנות, אבל אחר כך" נראית לי, בחיבור עם הטיעונים הערכיים-אידאולוגיים של פותח השרשור, כתשובה הכי פחות ברורה. למה לקנות אוטו מפונפן בגיל 40 זה "צרכניסט שוויצר מכור לפרסומות" ולקנות את אותו רכב בגיל 70 זה “מינימליסט"?
עקרונית הרעיון הוא לשמור על רמת הוצאות זהה אחרי הפרישה (עד כדי אינפלציה), ולא להפוך לצרכניסט נבער בעשור השמיני לחייך.
כמו שציין @YPV. אתה יכול לא רק להמיר עבודה אחת באחרת, אלא גם לצבור עבודה.
תחשוב על זה בצורה כזאת שאתה נדרש לעבוד X שעות בחייך כדי לממן את מחייתך ויש לך את היכולת להחליט איך לפרוס את השעות האלו על פני החיים שלך.

לדעתי-הנסיון לתת דירוג ערכי להרגלי הצריכה של אחרים במנותק ממצבם הכלכלי הוא לא יותר מעטוף עצמי לאגו. אם מישהו מתנהל נכון כלכלית ומביא את עצמו למצב בו הוא יכול להרשות לעצמו לרכוש פורשה (חשמלית...) כי "זה מה שבא לו", מי אני שאשפוט אותו כנחות ערכית?
לשפוט אנשים על פי דעות קדומות זה אף פעם לא דבר חיובי.
עם זאת, לרכוש מוצר רק כי אתה יכול להרשות לעצמך זה גם לא דבר חיובי.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
C למה לא לקנות ETF? שוק ההון 0
G למה לקנות דירה להשקעה? נדל"ן 18
כ למה לא לקנות עוד דירה במימון מלא?! נדל"ן 12
Y למה לקנות מק"מ דרך הבנק אם העמלות כ"כ גבוהות? שוק ההון 7
ס למה לא לקנות קרן מחקה מנוטרלת מטבע שוק ההון 3
ע למה לקנות מניות מישראל / משווקים מתעוררים / ממדינות או יבשות ספציפיות? שוק ההון 16
C קנית קרן כספית - למה מסווגת כפעולה מחוץ לבורסה? שוק ההון 2
MaorRocky קופת גמל לא מחזירה לי תשואה של השוק ואני לא מבין למה שוק ההון 2
L למה רוב סרטי\סדרות מדע בדיוני נהיו לזבל פסאודו-מדעי? אוף טופיק 27
M למה המנייה עולה ויש הפסד יומי? פוסטים מאיכות נמוכה 1
K למה לא נהוג להשוות ביצועי מניות כולל דיווידנד? שוק ההון 5
A למה יש הבדל בעלויות בין סנופי אינבסקו לסנופי איישרס? פוסטים מאיכות נמוכה 7
ל למה עדיין אין כזו אפלקציה? עוזר כלכלי אישי יזמות והגדלת הכנסות 2
S עדיין לא הצלחתי להבין למה האדם הממוצע צריך ביטקוין השקעות אלטרנטיביות 129
F למה בישראל מניות נסחרות באגורות? שוק ההון 4
א תעודות סל ישראליות עוקבות SP500 בפער ענק מהSPY , למה ? שוק ההון 12
ה עסקאות 20/80, למה לא? נדל"ן 2
M שירותי אורחים בדירת שלושה חדרים, למה? פוסטים מאיכות נמוכה 9
C למה אנשים פשוט לא קונים דירות, במקום לשכור דירה נדל"ן 186
I מישהו יודע למה אין מסחר בנייר 1159235 שוק ההון 1
A מישהו מבין למה שערי הדולר והאירו עלו בצורה חדה שוק ההון 8
F יועץ משכנתאות, כן/לא למה? נדל"ן 78
F למה בעצם נדל"ן בישראל ולא בארה"ב? נדל"ן 32
K למה מתכוונים כשאומרים קרן מחקה שוק ההון 1
C 10 סיבות למה אני לא כדאי להשקיע במדד מחקה שוק ההון 14
J פנסיה - מחקה מדד- למה בעצם ? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
G למה להמשיך להחזיק קופת גמל להשקעה? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 38
S מה לספר בראיון העבודה העניין למה עזבתי את מקום העבודה האחרון אוף טופיק 28
א אג"חים תמיד מפתיעים אותי, למה תשואת האג"ח הישראלי התרסקה ? שוק ההון 34
littleSeal אז למה לא להשקיע בחסכון בבנק, בעצם? פוסטים מאיכות נמוכה 2
חתול לילה למה הקרן המחקה שלי לא נותנת את תשואת המדד? שוק ההון 209
S שוקולד מריר - למה מנוטרל מטח?! שוק ההון 5
S האם יש כאן אנשים שמפקידים לקופת גמל ולא לקרן פנסיה משלימה? אם כן - אשמח לשמוע למה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 69
M תשואה על אגח ממשלתי צמוד אמריקאי גבוהה ממקבילו הישראלי, למה? שוק ההון 8
R למה לא בגדולות שוק ההון 7
ע למה להעדיף השקעות אקטיביות. פוסטים מאיכות נמוכה 2
I למה הייטקיסט צריך להפקיד לפנסיה בגיל בוגר יותר ? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 28
O למה משכנתאות בישראל כל כך מסובכות? נדל"ן 59
S למה אומרים לא לערב את הצבא בפוליטיקה? פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 71
ה למה שוק המניות הישראלי גרוע? שוק ההון 36
T למה בגביע יוגורט יש 2.75 כפיות סוכר? אוף טופיק 35
F למה גוגל ופייסבוק לא נחשבות מניות טכנולוגיות? פוסטים מאיכות נמוכה 3
א למה הדירות בישראל יקרות פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 16
V מישהו יודע למה אין נתונים על ZPRV/ZPRX באתרים השונים מהתאריך 30.6? פוסטים מאיכות נמוכה 2
צ אג"ח- למה כמה ואיך? שוק ההון 12
ה למה דמי הניהול בקרן השתלמות כל כך גבוהים? צרכנות פיננסית 4
P למה מורידים מס ממשכורות נמוכות ? פוסטים מאיכות נמוכה 51
ב ניתוח מינוף מניות עם margin או: למה ויתרתי על הרעיון שוק ההון 20
D למה חשוב רצף ביטוחי? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 11
Y למה הסולידית משקיעה בחברות נפט שוק ההון 2

נושאים דומים

Back
למעלה