• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

למה להתגונן מפני דפלציה?

נעםש

משתמש רשום
דירוג
15
מקריאה בבלוג אני מבין שאג"ח לא צמוד בתיק של הארי בראון או בתיקי השקעות עצלים אחרים, מטרתם (בין השאר) היא להגן על התיק מפני מצ"ב של דפלציה. האמת היא, שיש כמה דברים

1. האמת היא, שלא ממש הצלחתי להבין למה מצב של דפלציה הוא כ"כ גרוע לי כמשקיע הסולידי - הרי בסופו של דבר אני מעוניין להגדיל את יכולת הצריכה שלי בעתיד בהתאם לשינוי בערך המטבע, אז מה אכפת לי אם הערך הנומינלי של התיק שלי ירד אם הערך הריאלי שלו לא נפגע (אא"כ נטען שמדידת הדפלציה תהיה שגויה משמעותית)? הרי המטרה שלי היא לא להגיע למקסימום התשואה האפשרית (למרות שברור שלא הייתי מתנגד לכך), אלא להשיג את המטרות שלי (כגון פרישה מוקדמת).

2. נראה לי שבתרחיש דפלציוני קיצוני אני דווקא אגדיל את הסיכון של חדלות פירעון של המנפיק, לא?

3. מעבר למשבר 2008, האם ישנן עוד דוגמאות למשברים דפלציונים משמעותיים?

1.
בתור צרכן - דפלציה לא גרועה לך בכלל (להיפך).
בתור משקיע הסיפור קצת שונה כי דפלציה לא טובה לכלכלה. החוב של החברות תופח, ובד"כ דפלציה מקושרת עם מיתון. (כלומר צפה לירידות בבורסה).
יש טיעון חבוט שדפלציה גורמת לסחרור של הורדת מחירים בגלל שאנשים יודעים שבעתיד המחיר ירד הם פחות קונים, אז יש פחות ביקוש והמחיר יורד עוד יותר וכו'. לדעתי אין למשפט קשר עם המציאות. בישראל למשל יש דפלציה (אפסית, אבל יש) כבר שנתיים ברצף. אנשים קונים פחות? לא, אנשים בכלל לא יודעים שיש דפלציה (הדיבור הוא רק על יוקר מחיה וכמה המחירים עולים). בנוסף מחירי מכשירי חשמל יורדים עם הזמן באופן קבוע, והתעשייה רק הולכת ומשגשגת מהרגע בו היא הוקמה.

בקיצור אין בעיה עם זה שכוח הקניה שלך יגדל (כאמור, להיפך. וזה גם יהיה בעוצמה נמוכה), אלא עם ההשפעה של כך על הכלכלה ומכאן על שאר התיק שלך.

3. במאה האחרונה אני ידוע על השפל הגדול, והבעיה המתמשכת של יפן מ 1990.

איך אפשר להגיד שיש דפלציה בישראל אם מחירי הדירות עולים ב-5-10% כל שנה?
השכר הממוצע עולה ב-2-3% בשנים האחרונות - זה דפלציה?
ביפן ובאירופה אכן יש דפלציה. רואים שם שמדד האינפלציה הרשמי אפסי או שלילי ומחירי הדירות סטטיים או יורדים. גם השכר שם לא זז.

בקיצור אין בעיה עם זה שכוח הקניה שלך יגדל (כאמור, להיפך. וזה גם יהיה בעוצמה נמוכה), אלא עם ההשפעה של כך על הכלכלה ומכאן על שאר התיק שלך.
אבל במובן זה, גם אג"ח צמוד אמור להקטין את התנודתיות של התיק, לא?
(אם כי ברור שלא יהיה מדובר בבוננזה כמו במקרה של אג"ח לא צמוד.)

אני לא חושב שהמטרה שלך זה ״להתגונן מדיפלציה״. יותר נכון, אתה צריך לשאול איך התיק שלך יתנהג במקרה של דיפלציה. אם יש לך 100% מניות, התיק מאד יפגע (כמו למשל דוגמת יפן). לכן, הייתי מציג את זה אחרת: מניות יפגעו במקרה של דיפלציה, ולכן על מנת להתגונן מתרחיש כזה, טוב להוסיף גם אג״חים.
בתאוריה, אם היית משקיע רק במזומן (או פק״מ קצר) אז לא היית צריך להתגונן מתרחיש דיפלציה. אבל זה לא מעניין כי לא סביר שתשקיע 100% במזומן. לכן... אתה כן צריך להתגונן מדיפלציה.

איך אפשר להגיד שיש דפלציה בישראל אם מחירי הדירות עולים ב-5-10% כל שנה?
אפשר למדוד את המדד בדרכים שונות ולמשוך אותו לכיוונים שונים (שקרים, שקרים גדולים, וסטטיסטיקה). מחירי הדירות הוכפלו בשנים האחרונות, העליה כואבת בכיס של כמעט כל משפחה - אבל מחירי הדיור מחוץ למדד. אני לא מסכים עם טונה שהחלק של קניית דירה מהצרכנות קטן. בטח ובטח בהשוואה לסעיפים שמככבים במדד חודש אחרי חודש כמו ירקות. אתה מסוגל להשוות את סכום הכספים שנשפכים על דירות מול זה שעל ירק?).
אבל זה המדד שיש כרגע וזה מה שהוא אומר כבר שנתיים.

אבל במובן זה, גם אג"ח צמוד אמור להקטין את התנודתיות של התיק, לא?
אתה מתכוון מה יהיו ביצועי האג"ח הצמוד בסביבה דפלציונית?
אני לא יודע במדוייק (ואפשר לחפש נתונים מהזמן האחרון לברר). כנראה שתהיה עליית מחירים מסויימת כי דפלציה גוררת הורדת ריביות, אבל אני מאמין שהפוטנציאל מוגבל כי הקרן צמודה למדד המחירים - שבדפלציה הוא בהגדרה שלילי.

נערך לאחרונה ב:
אבל מחירי הדיור מחוץ למדד
מחירי השכירות בתוך המדד.
רכישה של בית נתפסת כהשקעה.
יש מצב שההגדרות האלה לא קשורות למציאות כי משהו כמו 70% מהישראלים גרים בדירות בבעלותם.

לא יודע עד כמה הנתונים אמינים אבל המחקרון הזה מראה את ההשפעה על מדד המחירים לצרכן אם היו מתחשבים בעלות הדירה, ולא במחירי השכירות:
http://www.bdo.co.il/?CategoryID=285&ArticleID=2065

אני לא מסכים עם טונה שהחלק של קניית דירה מהצרכנות קטן.
לא התנסחתי בצורה ברורה. התכוונתי לרכישות דירה לצרכנות בלבד, כלומר דירה שהקונה לא היה יכול לשכור.

אבל אני מאמין שהפוטנציאל מוגבל כי הקרן צמודה למדד המחירים - שבדפלציה הוא בהגדרה שלילי.
ברור לי שהפוטנציאל מוגבל בהשוואה לאג"ח לא צמוד או אפילו למזומן במקרים מסוימים. השאלה היא האם זה לא מספיק, בהנחה שבסופו של דבר אני מעוניין שהתיק שלי יאפשר לי כוח קנייה מסוים ולא סתם יהיה "הכי גדול שאפשר".

יש מצב שההגדרות האלה לא קשורות למציאות כי משהו כמו 70% מהישראלים גרים בדירות בבעלותם.
מה זה משנה? הפסיכולוגיה של בעלות על דירות בישראל, גם אם רובן משמשות לצריכה עצמית, בהחלט מתייחסת גם להיבט ההשקעה ("תמיד טוב שיש דירה, זה נכס שלא עלול להיעלם כמו מניות.") ולכן עלויות החזרי המשכנתא מבטאות גם את ההיבט הצרכני של המגורים וגם את ההיבט של ההשקעה. להתייחס לכלל עלות המשכנתא במדד המחירים לצרכן דומה לכך שיתחשבו בעליית מחירי האג"ח במדד המחירים לצרכן ולכן הרבה יותר הגיוני להתייחס למחירי השכירות, כפי שעושה הלמ"ס.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
C קנית קרן כספית - למה מסווגת כפעולה מחוץ לבורסה? שוק ההון 2
MaorRocky קופת גמל לא מחזירה לי תשואה של השוק ואני לא מבין למה שוק ההון 2
L למה רוב סרטי\סדרות מדע בדיוני נהיו לזבל פסאודו-מדעי? אוף טופיק 27
M למה המנייה עולה ויש הפסד יומי? פוסטים מאיכות נמוכה 1
K למה לא נהוג להשוות ביצועי מניות כולל דיווידנד? שוק ההון 5
A למה יש הבדל בעלויות בין סנופי אינבסקו לסנופי איישרס? פוסטים מאיכות נמוכה 7
ל למה עדיין אין כזו אפלקציה? עוזר כלכלי אישי יזמות והגדלת הכנסות 2
S עדיין לא הצלחתי להבין למה האדם הממוצע צריך ביטקוין השקעות אלטרנטיביות 128
F למה בישראל מניות נסחרות באגורות? שוק ההון 4
א תעודות סל ישראליות עוקבות SP500 בפער ענק מהSPY , למה ? שוק ההון 12
ה עסקאות 20/80, למה לא? נדל"ן 2
M שירותי אורחים בדירת שלושה חדרים, למה? פוסטים מאיכות נמוכה 9
C למה אנשים פשוט לא קונים דירות, במקום לשכור דירה נדל"ן 186
I מישהו יודע למה אין מסחר בנייר 1159235 שוק ההון 1
A מישהו מבין למה שערי הדולר והאירו עלו בצורה חדה שוק ההון 8
F יועץ משכנתאות, כן/לא למה? נדל"ן 78
F למה בעצם נדל"ן בישראל ולא בארה"ב? נדל"ן 32
K למה מתכוונים כשאומרים קרן מחקה שוק ההון 1
C 10 סיבות למה אני לא כדאי להשקיע במדד מחקה שוק ההון 14
J פנסיה - מחקה מדד- למה בעצם ? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
G למה להמשיך להחזיק קופת גמל להשקעה? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 38
S מה לספר בראיון העבודה העניין למה עזבתי את מקום העבודה האחרון אוף טופיק 28
א אג"חים תמיד מפתיעים אותי, למה תשואת האג"ח הישראלי התרסקה ? שוק ההון 34
littleSeal אז למה לא להשקיע בחסכון בבנק, בעצם? פוסטים מאיכות נמוכה 2
חתול לילה למה הקרן המחקה שלי לא נותנת את תשואת המדד? שוק ההון 209
S שוקולד מריר - למה מנוטרל מטח?! שוק ההון 5
S האם יש כאן אנשים שמפקידים לקופת גמל ולא לקרן פנסיה משלימה? אם כן - אשמח לשמוע למה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 69
M תשואה על אגח ממשלתי צמוד אמריקאי גבוהה ממקבילו הישראלי, למה? שוק ההון 8
R למה לא בגדולות שוק ההון 7
ע למה להעדיף השקעות אקטיביות. פוסטים מאיכות נמוכה 2
I למה הייטקיסט צריך להפקיד לפנסיה בגיל בוגר יותר ? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 28
O למה משכנתאות בישראל כל כך מסובכות? נדל"ן 59
S למה אומרים לא לערב את הצבא בפוליטיקה? פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 71
ה למה שוק המניות הישראלי גרוע? שוק ההון 36
T למה בגביע יוגורט יש 2.75 כפיות סוכר? אוף טופיק 35
F למה גוגל ופייסבוק לא נחשבות מניות טכנולוגיות? פוסטים מאיכות נמוכה 3
א למה הדירות בישראל יקרות פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 16
V מישהו יודע למה אין נתונים על ZPRV/ZPRX באתרים השונים מהתאריך 30.6? פוסטים מאיכות נמוכה 2
צ אג"ח- למה כמה ואיך? שוק ההון 12
ה למה דמי הניהול בקרן השתלמות כל כך גבוהים? צרכנות פיננסית 4
P למה מורידים מס ממשכורות נמוכות ? פוסטים מאיכות נמוכה 51
ב ניתוח מינוף מניות עם margin או: למה ויתרתי על הרעיון שוק ההון 20
D למה חשוב רצף ביטוחי? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 11
Y למה הסולידית משקיעה בחברות נפט שוק ההון 2
א למה התשואה של קרנות כספיות כל כך נמוכה ? שוק ההון 5
ב משכנתא במסלול צמוד מדד - למה נחשב מסוכן? נדל"ן 45
V למה העלאה בריבית באמת כל כך משפיעה על קונה דירה ממוצע בישראל פוסטים מאיכות נמוכה 17
shirbi למה אני מופסד (תיאורטית) באגח ממשלתית בריבית משתנה שוק ההון 6
B למה ריבית גבוהה עדיפה על אינפלציה? אוף טופיק 43
A למה קרנות נאמנות מהסוג 10/90 , 15/85 , 20/80 מרוויחות היטב? שוק ההון 13

נושאים דומים

Back
למעלה