• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

למה חברות מחלקות דיבדנד?

carbonara

משתמש רגיל
דירוג
144
למה חברות בכלל מחלקות דיבידנד?
הרי מבחינת ערך נטו - מה זה משנה אם הכסף מחולק באופן שווה ביחס לאחזקה שלי בחברה או שלכאורה יש לי ״בעלות״ עליו ביחס לאחזקה שלי והוא נשאר בחברה? הרי בכל מדינה כמעט זה ממוסה והמדינה לוקחת חלק, אז אם חברה מחלק דיבידנד בשווי מיליארד דולר - דה פקטו היא הרגע שרפה כמה מאות מיליוני דולרים מהשווי שלה על מס(מבחינת הסתכלות של משקיעי ערך/ הסתכלות כלכלית נטו).

לכאורה ממה שאני מבין האפקט הוא פסיכולוגי בלבד, נכון ?
לא ממליץ לא מייעץ

מנקודת המבט שלי:
חברה שמחלקת דיבידנד נחשבת בעיני חלק מהמשקיעים כחברה שתשמור על רווחיות ואיזון פיננסי. חברה כזו לא תשקיע כמויות מהכסף שנשאר לה בכל מיני רעיונות (פייסבוק למשל השקיעה כמויות בMetaverse שלה ומשקיעים לא אהבו את זה) ולכן זה טוב לכאלו שרוצים הכנסה יציבה ובטוחה. חברות כאלו זה חברות שמנסות לשמור על המאזן שלהם בצורה שהיא בדרך כלל יותר שמרנית.

זה כן עולה למשקיעים די הרבה ולכן לדעתי עדיף חברות שעושות buyback, הבעיה זה שמחיר המניה הוא מאוד תנודתי - הרבה יותר מהFCF של החברה ולכן פסיכולוגית נראה שקל יותר למשקיעים לקבל חלוקת דיבידנד, למרות שאני חושב שעדיף למשקיעים שהחברה תשתמש בכסף הזה לbuyback וככה היא תעשה DCA על מחיר המניה באופן שקשור פיננסית לרווחיות. בכל אופן, למשקיעים כמובן עדיף שהחברה תשקיע את הכסף בצורה הכי טובה וזה מאוד תלוי מה החברה עושה ולכן יש הנהלה שמחליטה.

לכאורה ממה שאני מבין האפקט הוא פסיכולוגי בלבד, נכון ?
לא.

תחשוב שאתה בעלים של רשת חנויות נעליים. יש כל מיני רווחים לחנויות, אבל להערכתך מיצית כבר את פוטנציאל ההתרחבות בארץ (ונניח שלא בא לך או אתה לא יכול כרגע להתרחב לחו"ל). מה תעשה עם כל הרווחים? תתן להם להצטבר בבנק סתם? אתה מן הסתם תרצה לחלק רווחים עודפים חזרה למשקיעים (במקרה הזה, אתה עצמך). זה בדיוק מה שהדיבידנד אומר: את הרווחים שלא ניתן להשתמש בהם כדי לכסות הוצאות או להניע צמיחה נוספת, מחלקים חזרה לבעלי המניות.

אם סתם תשים את הכסף בבנק, מה אתה מצפה שיקרה לו? אתה תשים אותו בפקדון? הרי זה בזבוז: הריבית עליו תהיה קטנה יותר ממה שתוכל אולי אתה (כאדם פרטי שמקבל לידיו את הדיבידנד) להשיג בהשקעות אחרות (או - סתם ע"י הגדלה של הנתח שלך בחברה, בהנחה שהוא לא 100%), חוץ מזה שיכול להיות שתרצה את הכסף הזה סתם להוצאות אישיות (אולי בא לך לקנות יאכטה או בית).

היות ורווחי הון ממוסים בצורה נמוכה יותר משכר - זו הדרך המועדפת למשוך החוצה רווחים מתוך החברה.

זה מאוד פשוט. זה הדרך של בעלי המניות המהותיים לקבל משכורת בלי לוותר על אחוזי בעלות בחברה.
אפשר באותה מידה לעשות כמו שעשו בגוגל. הבעלים ממירים את המניות שלהם במניות מסוג אחר שיש לו פחות זכויות הצבעה וככה שומרים על זכויות ההצבעה שלהם והבעלות שלהם בפועל בחברה. אני בטוח שיש עוד כל מיני טריקים כאלו שמדללים את האחזקה, אבל זה לא דילול אמיתי בפועל.

לא.

תחשוב שאתה בעלים של רשת חנויות נעליים. יש כל מיני רווחים לחנויות, אבל להערכתך מיצית כבר את פוטנציאל ההתרחבות בארץ (ונניח שלא בא לך או אתה לא יכול כרגע להתרחב לחו"ל). מה תעשה עם כל הרווחים? תתן להם להצטבר בבנק סתם? אתה מן הסתם תרצה לחלק רווחים עודפים חזרה למשקיעים (במקרה הזה, אתה עצמך). זה בדיוק מה שהדיבידנד אומר: את הרווחים שלא ניתן להשתמש בהם כדי לכסות הוצאות או להניע צמיחה נוספת, מחלקים חזרה לבעלי המניות.

אם סתם תשים את הכסף בבנק, מה אתה מצפה שיקרה לו? אתה תשים אותו בפקדון? הרי זה בזבוז: הריבית עליו תהיה קטנה יותר ממה שתוכל אולי אתה (כאדם פרטי שמקבל לידיו את הדיבידנד) להשיג בהשקעות אחרות (או - סתם ע"י הגדלה של הנתח שלך בחברה, בהנחה שהוא לא 100%), חוץ מזה שיכול להיות שתרצה את הכסף הזה סתם להוצאות אישיות (אולי בא לך לקנות יאכטה או בית).

היות ורווחי הון ממוסים בצורה נמוכה יותר משכר - זו הדרך המועדפת למשוך החוצה רווחים מתוך החברה.
אוקיי, אבל זה לא נראה לי שמה שהרבה חברות שמוציאות דיבידנדים אומרות..
וגם אם אתה לא יודע ליצור יותר כסף מכסף אז אולי אתה לא המנכל הנכון וכו...

אפשר לחלק מניות/אופציות וכו
אי אפשר לייצר "יש מאין" אם יש 100 בעלי מניות שמחזיקים כל אחד ב-1% מהחברה - בצורה של מניה בודדת, מה בדיוק תתן?
נניח החלטת "לחלק" עוד 100 מניות - אחת לכל בעל מניות. עדיין כל אחד מחזיק ב-1% והחברה לא שווה יותר, היא שווה בדיוק אותו דבר. אבל כל מניה שווה עכשיו חצי ממה שהייתה שווה קודם. לא עשית בזה כלום.

תחזור שוב על הבסיס, חסרה לך קצת הבנה אלמנטרית של הנושא.

אוקיי, אבל זה לא נראה לי שמה שהרבה חברות שמוציאות דיבידנדים אומרות..
זה בדיוק מה שהן "אומרות".

וגם אם אתה לא יודע ליצור יותר כסף מכסף אז אולי אתה לא המנכל הנכון וכו...
אתה לא ממש יודע לנהל עסק, אני מנחש, ולא מבין הרבה בעסקים - אז למה אתה מספר לנו פה מי או מה זה מנכ"ל טוב? מאיפה עזות המצח?
קוקה קולה ידועה כחברה שמחלקת נתח גדול מאוד מהרווחים שלה כדיבידנד, בדיוק משום שאין לה איך לצמוח יותר - היא כבר אחד המשקאות הכי נמכרים בעולם ונמצאת כמעט בכל מדינה, כולל בדיקטטורות חשוכות - עם מפעלים ונציגויות בכל הגלובוס. לאן היא עוד תתרחב? לגלקסיה אחרת?
היא עושה מה שצריך כדי לשמור על נתח השוק שלה, אבל בגדול - היא כבר מיצתה במידה רבה את פוטנציאל הצמיחה שלה - ולכן מתמקדת כרגע בשימור הרווחיות ונתח השוק. הרווחים שלה - ברובם - חוזרים למשקיעים.

אתה שואל למה חברות בכלל מחלקות רווחים בחזרה למשקיעים או למה הן משתמשות בדיבידנדים ולא רק BB? כי התשובה לשאלה הראשונה נראית לי די ברורה.

לחברות אחזקות חלוקת דיבידנים זו הדרך לממן רכישה של חברות, וגם להרוויח מהרכישה. ע"ע אילן בן דב ונוחי דנקנר (כדוגמה לחברות שהדיבידנד שלהן נפגע והובילו לפשיטת רגל של ראש הפירמידה).

זה מאוד פשוט. זה הדרך של בעלי המניות המהותיים לקבל משכורת בלי לוותר על אחוזי בעלות בחברה.
+1
ובנוסף, מכירות של בעלי מניות מהותיים עלולות להתפרש לא טוב בשוק ודורשות זהירות רבה מול הרגולטור.

לא נראה לי שזו הכוונה.
בעלי המניות המהותיים יכולים להעסיק את עצמם ואת בני משפחותיהם כעובדים בחברה ולתת להם שכר גבוה. אין להם צורך לקבל דווידנדים.

לא נראה לי שזו הכוונה.
בעלי המניות המהותיים יכולים להעסיק את עצמם ואת בני משפחותיהם כעובדים בחברה ולתת להם שכר גבוה. אין להם צורך לקבל דווידנדים.
ממש ממש לא יכולים לעשות את זה

לא נראה לי שזו הכוונה.
וגם לנתב את החברה להוציא כספים על ספקים שנגועים באינטרסים אישיים. לכאורה.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
ת למה חברות הצמיחה שבתיק שלי צונחות? שוק ההון 6
yossik למה מתכוונות חברות הסלולר כשאומרות "שימוש סביר" מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 3
D מישהו יודע למה יש תקלה בכניסה בחשבון מסחר עצמאי בארץ? פוסטים מאיכות נמוכה 5
L למה רוב סרטי\סדרות מדע בדיוני נהיו לזבל פסאודו-מדעי? אוף טופיק 25
M למה המנייה עולה ויש הפסד יומי? פוסטים מאיכות נמוכה 1
K למה לא נהוג להשוות ביצועי מניות כולל דיווידנד? שוק ההון 5
A למה יש הבדל בעלויות בין סנופי אינבסקו לסנופי איישרס? פוסטים מאיכות נמוכה 7
ל למה עדיין אין כזו אפלקציה? עוזר כלכלי אישי יזמות והגדלת הכנסות 2
S עדיין לא הצלחתי להבין למה האדם הממוצע צריך ביטקוין אוף טופיק 113
F למה בישראל מניות נסחרות באגורות? שוק ההון 4
א תעודות סל ישראליות עוקבות SP500 בפער ענק מהSPY , למה ? שוק ההון 12
ה עסקאות 20/80, למה לא? נדל"ן 2
M שירותי אורחים בדירת שלושה חדרים, למה? פוסטים מאיכות נמוכה 9
C למה אנשים פשוט לא קונים דירות, במקום לשכור דירה נדל"ן 186
I מישהו יודע למה אין מסחר בנייר 1159235 שוק ההון 1
A מישהו מבין למה שערי הדולר והאירו עלו בצורה חדה שוק ההון 8
F יועץ משכנתאות, כן/לא למה? נדל"ן 78
F למה בעצם נדל"ן בישראל ולא בארה"ב? נדל"ן 32
K למה מתכוונים כשאומרים קרן מחקה שוק ההון 1
C 10 סיבות למה אני לא כדאי להשקיע במדד מחקה שוק ההון 14
J פנסיה - מחקה מדד- למה בעצם ? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
G למה להמשיך להחזיק קופת גמל להשקעה? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 38
S מה לספר בראיון העבודה העניין למה עזבתי את מקום העבודה האחרון אוף טופיק 28
א אג"חים תמיד מפתיעים אותי, למה תשואת האג"ח הישראלי התרסקה ? שוק ההון 34
littleSeal אז למה לא להשקיע בחסכון בבנק, בעצם? פוסטים מאיכות נמוכה 2
חתול לילה למה הקרן המחקה שלי לא נותנת את תשואת המדד? שוק ההון 208
S שוקולד מריר - למה מנוטרל מטח?! שוק ההון 5
S האם יש כאן אנשים שמפקידים לקופת גמל ולא לקרן פנסיה משלימה? אם כן - אשמח לשמוע למה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 69
M תשואה על אגח ממשלתי צמוד אמריקאי גבוהה ממקבילו הישראלי, למה? שוק ההון 8
R למה לא בגדולות שוק ההון 7
ע למה להעדיף השקעות אקטיביות. פוסטים מאיכות נמוכה 2
I למה הייטקיסט צריך להפקיד לפנסיה בגיל בוגר יותר ? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 28
O למה משכנתאות בישראל כל כך מסובכות? נדל"ן 59
S למה אומרים לא לערב את הצבא בפוליטיקה? פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 71
ה למה שוק המניות הישראלי גרוע? שוק ההון 36
T למה בגביע יוגורט יש 2.75 כפיות סוכר? אוף טופיק 35
F למה גוגל ופייסבוק לא נחשבות מניות טכנולוגיות? פוסטים מאיכות נמוכה 3
א למה הדירות בישראל יקרות פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 16
V מישהו יודע למה אין נתונים על ZPRV/ZPRX באתרים השונים מהתאריך 30.6? פוסטים מאיכות נמוכה 2
צ אג"ח- למה כמה ואיך? שוק ההון 12
ה למה דמי הניהול בקרן השתלמות כל כך גבוהים? צרכנות פיננסית 4
P למה מורידים מס ממשכורות נמוכות ? פוסטים מאיכות נמוכה 51
ב ניתוח מינוף מניות עם margin או: למה ויתרתי על הרעיון שוק ההון 20
D למה חשוב רצף ביטוחי? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 11
Y למה הסולידית משקיעה בחברות נפט שוק ההון 2
א למה התשואה של קרנות כספיות כל כך נמוכה ? שוק ההון 5
ב משכנתא במסלול צמוד מדד - למה נחשב מסוכן? נדל"ן 45
V למה העלאה בריבית באמת כל כך משפיעה על קונה דירה ממוצע בישראל פוסטים מאיכות נמוכה 17
shirbi למה אני מופסד (תיאורטית) באגח ממשלתית בריבית משתנה שוק ההון 6
B למה ריבית גבוהה עדיפה על אינפלציה? אוף טופיק 43

נושאים דומים

Back
למעלה