• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.

למה התכוון המשורר (=היועץ הבנקאי)?

SeaGull

משתמש סולידי
דירוג
67
אי שם מזמן, כשלא היה לי מושג ירוק, נתתי ליועץ בבנק להחנות סכום כסף מסוים ב2 ניירות ערך: 5108667 ו 5126495 .
היום כשיש לי זמן, ואולי טיפ טיפה יותר מושג (אבל רק טיפה) אני מנסה להבין תחילה - מה היה האינטרס שלו דווקא בניירות הללו? האם זה היה פשוט ד"נ גבוהים עבור הבנק? as simple as that?
אני שואלת כי אני לא רואה סיבה להשאיר אותם שם, ורק מנסה להבין אם באמת היה פה רציונל שהוא עבור הלקוח או שזה היה נטו אינטרס של הבנק.
אני גם תוהה כמה יעלה לי למכור ולהעביר - לא הצלחתי למצוא תשובה באתר הבנק, אנסה לברר טלפונית אבל בינתיים למישהו יש תשובה עקרונית?

המטרה: להוסיף לחלק הסולידי בתיק / להוסיף לקרן חירום.
האמצעי: אג"ח ממשלתי צמוד מדד 5113386 / קרמבולה-תות במזרחי

אשמח לתובנות בנושא
אם פיספסתי שרשורים רלוונטיים, אשמח להפניות

כימאי

משתמש בכיר
דירוג
1,761
האם זה היה פשוט ד"נ גבוהים עבור הבנק? as simple as that?
ככל הנראה.
אם באמת היה פה רציונל שהוא עבור הלקוח
זה משהו שאת צריכה להחליט בשבל עצמך באופן כללי - מהי הקצאת הנכסים וסוגם שאת מעוניינת בהם.
אני גם תוהה כמה יעלה לי למכור ולהעביר
לא ברור מה את שואלת. אם יש לך רווחים אז תחוייבי במס רווחי הון. אם את שואלת על עמלת המכירה, אז זה תלוי במחירון של הבנק. מה זה להעביר? אם מכרת, אז מה נשאר להעביר?

teddypicker

משתמש ותיק
דירוג
69
אני גם תוהה כמה יעלה לי למכור ולהעביר - לא הצלחתי למצוא תשובה באתר הבנק, אנסה לברר טלפונית אבל בינתיים למישהו יש תשובה עקרונית?
עמלת מכירה של הנייר הקיים + 25% מס רווח הון (על הרווח בלבד, אם היה כזה) + עמלת קניה של הנייר החדש.

כמו שנכתב מעלי עמלות קניה/מכירה תלויות במחירון הבנק, לרוב הן הגבוה מבין אחוז מסוים משווי העסקה או סכום מינימום לפעולה.
האמצעי: אג"ח ממשלתי צמוד מדד 5113386
מבלי לייעץ, בסוף העמוד שקישרת אליו יש מספר שנקרא משך חיים ממוצע והוא עומד על 8.80 שנים - גבוה מזה של אג"ח ממשלתי כללי.
כדאי לחפש ולקרוא בפורום על סיכון ריבית.

בהצלחה!

חתול לילה

משתמש בכיר
דירוג
6,417
אני מנסה להבין תחילה - מה היה האינטרס שלו דווקא בניירות הללו? האם זה היה פשוט ד"נ גבוהים עבור הבנק? as simple as that?
לקרנות יש "עמלת הפצה" שהבנק מקבל כאשר הוא מוכר לך מוצרים נחותים.

SeaGull

משתמש סולידי
דירוג
67
תודה לכם על התגובות
מה זה להעביר? אם מכרת, אז מה נשאר להעביר?
אנסח מחדש - הכוונה שלי למכור את התיק בבנק ולהעביר את הסכום לחשבון בבית השקעות עצמאי, לאחר שהבנתי סופסוף שלא משתלם לי כלל דרך הבנק...
לפי מחשבון הסימולציה באתר הבנק, אין עמלת מכירה כלל, אחויב רק 25% על הרווח. אני קוראת לזה מס למידה.
לקרנות יש "עמלת הפצה" שהבנק מקבל כאשר הוא מוכר לך מוצרים נחותים.
היה לי חשד שלא מדובר רק בד"נ גבוהים
מבלי לייעץ, בסוף העמוד שקישרת אליו יש מספר שנקרא משך חיים ממוצע והוא עומד על 8.80 שנים - גבוה מזה של אג"ח ממשלתי כללי.
כדאי לחפש ולקרוא בפורום על סיכון ריבית.

אוקיי, מידע חשוב שפיספסתי. אני מבינה שלצורך הגנה מעליית ריבית מומלץ על אג"ח קצר מועד, למשל זה 5113329 ? (לא כייעוץ, לא כהמלצה, וכו' וגו')

ותודה לפורום הזה על הסבלנות עם שאלות שכנראה חוזרות על עצמן... :roll:

חתול לילה

משתמש בכיר
דירוג
6,417
אחויב רק 25% על הרווח. אני קוראת לזה מס למידה.
את המס משלמים בכל מקרה במימוש כך שזה לא נורא.

אני מבינה שלצורך הגנה מעליית ריבית מומלץ על אג"ח קצר מועד,
זה אכן מקטין את הסיכון - ובהתאם את התשואה.
אני אישית מחזיק קרן מקבילה לזאת שציינת.

לפי מחשבון הסימולציה באתר הבנק, אין עמלת מכירה כלל
מאוד לא סביר, המחשבון לא מכיר את התנאים שסגרו מולך.
בכל מקרה אין טעם לחסוך בעמלת מכירה כדי להמשיך להחזיק קרן מנוהלת יקרה.

כימאי

משתמש בכיר
דירוג
1,761
ני מבינה שלצורך הגנה מעליית ריבית מומלץ על אג"ח קצר מועד
השאלה היא מדוע את חושבת שעליית ריבית זה משהו שיש להתגונן מפניו. זה תלוי באופק ההשקעה שלך. ככל שיש לך יותר בטחון ביכולת שלך להחזיק את האג"ח לטווח ארוך יותר (וספציפית ארוך משמעותית מהמח"מ), עליית הריבית דווקא תטיב עם המשקיע.

SeaGull

משתמש סולידי
דירוג
67
מאוד לא סביר, המחשבון לא מכיר את התנאים שסגרו מולך.
בכל מקרה אין טעם לחסוך בעמלת מכירה כדי להמשיך להחזיק קרן מנוהלת יקרה.
כן, שניה אחרי שכתבתי את ההודעה נפל לי האסימון. אבל צודק, אין שום טעם להמשיך להחזיק לא משנה כמה יעלה לי כרגע.
זה אכן מקטין את הסיכון - ובהתאם את התשואה.
השאלה היא מדוע את חושבת שעליית ריבית זה משהו שיש להתגונן מפניו. זה תלוי באופק ההשקעה שלך. ככל שיש לך יותר בטחון ביכולת שלך להחזיק את האג"ח לטווח ארוך יותר (וספציפית ארוך משמעותית מהמח"מ), עליית הריבית דווקא תטיב עם המשקיע.
אוקיי בוא נראה אם הבנתי.
אופק ההשקעה שלי הוא אכן ארוך טווח (15-20 שנה לפחות). במקרה כזה העדיפות היא להשקיע באג"ח ארוך כמו ההוא עם משך חיים ממוצע של 8.80? ואני מבינה שבמקרה כזה השאלה היא האם יש לי סיבולת סיכון לראות גם ירידות לאורך השנים.
לעומת זאת אג"ח קצר טווח יוריד סיכון אבל גם יוריד תשואה, ולכן מומלץ יותר למי שרוצה רק לשמור על ערך הכסף, או להחזקה קצרה (נגיד 5 שנים)?
מתלבטת, כי אמנם אין לי כוונה לגעת בכסף עד לפרישה, אבל לא בטוחה שיש לי סיבולת סיכון מתאימה. שאר התיק שלי מושקע במדדי מניות, ופסיכולוגית עבורי כנראה שלא הייתי רוצה להתמודד עם תנודתיות גם בפלח האג"ח.

כימאי

משתמש בכיר
דירוג
1,761
מתלבטת, כי אמנם אין לי כוונה לגעת בכסף עד לפרישה, אבל לא בטוחה שיש לי סיבולת סיכון מתאימה. שאר התיק שלי מושקע במדדי מניות, ופסיכולוגית עבורי כנראה שלא הייתי רוצה להתמודד עם תנודתיות גם בפלח האג"ח.
יפה, זו אכן התלבטות הגיונית ונפוצה. הפתרון הוא אישי וכנראה שנדרש להתפשר.
עבורי הנוחות היא משהו באמצע (כלומר מח"מ עד 5 שנים, אג"ח קצר הוא 1-3 שנים).
לא ממליץ.

dani91

משתמש ותיק
דירוג
612
אוקיי בוא נראה אם הבנתי.
אופק ההשקעה שלי הוא אכן ארוך טווח (15-20 שנה לפחות). במקרה כזה העדיפות היא להשקיע באג"ח ארוך כמו ההוא עם משך חיים ממוצע של 8.80? ואני מבינה שבמקרה כזה השאלה היא האם יש לי סיבולת סיכון לראות גם ירידות לאורך השנים.
לעומת זאת אג"ח קצר טווח יוריד סיכון אבל גם יוריד תשואה, ולכן מומלץ יותר למי שרוצה רק לשמור על ערך הכסף, או להחזקה קצרה (נגיד 5 שנים)?
התנודתיות של אג"ח ארוך דווקא טובה לתיק כי היא בקורלציה הפוכה לתנודתיות של מניות.

חתול לילה

משתמש בכיר
דירוג
6,417
התנודתיות של אג"ח ארוך דווקא טובה לתיק כי היא בקורלציה הפוכה לתנודתיות של מניות.
1. לא ברור שזה נכון לאג"ח ישראלי.
2. לא ברור שזה נכון כאשר הריבית היא אפס ואין לה לאן לרדת.
3. בכל מקרה צריך המון אג"ח כדי שהאנטיקורלציה תפצה על מפולת מנייתית. זה די הורג את פוטנציאל התיק.

בוא ניקח דוגמה קיצונית: נניח שהריבית עולה בחדות. אז לפי התאוריה המניות צונחות (כי יש אלטרנטיבה טובה ובטוחה יותר) וגם אג"ח שקלי ארוך ייפגע קשה מאותה סיבה.

dani91

משתמש ותיק
דירוג
612
1. לא ברור שזה נכון לאג"ח ישראלי.
2. לא ברור שזה נכון כאשר הריבית היא אפס ואין לה לאן לרדת.
3. בכל מקרה צריך המון אג"ח כדי שהאנטיקורלציה תפצה על מפולת מנייתית. זה די הורג את פוטנציאל התיק.

בוא ניקח דוגמה קיצונית: נניח שהריבית עולה בחדות. אז לפי התאוריה המניות צונחות (כי יש אלטרנטיבה טובה ובטוחה יותר) וגם אג"ח שקלי ארוך ייפגע קשה מאותה סיבה.
1. נכון, כולם בורחים לדולר במשברים.
2. ריבית הבנק המרכזי יכולה להיות אפס ועדיין נראה שינויים משמעותיים בחלק הארוך של העקום.
3. לא אמרתי שזה צריך לפצות, רק שהתנודתיות הזו טובה לתיק כמכלול.
4. הריבית הארוכה עולה בדרך כלל בתחילת מחזור העסקים, כשהשוק מתחמם והמניות טסות למעלה (כמו בשנה האחרונה). כשהריבית הקצרה מתחילה לעלות הריבית הארוכה כבר נעצרת ומתחילה לרדת לקראת התקררות הכלכלה (עד להיפוך העקום).
ברור שאם האינפלציה פתאום תצא משליטה והפד יעלה ריבית בעשרות אחוזים אז מחזיקי האג"ח הארוך יאכלו חרא.

Yoss

משתמש בכיר
דירוג
4,551
ככל שיש לך יותר בטחון ביכולת שלך להחזיק את האג"ח לטווח ארוך יותר (וספציפית ארוך משמעותית מהמח"מ), עליית הריבית דווקא תטיב עם המשקיע.
תיטיב עם המשקיע רק לגבי ההחזקות (ישנות או חדשות) אחרי שתעלה הריבית. כלומר, למי שחושב מעליית ריבית, הגיוני יותר לא להחזיק אג"ח ארוך עד שתעלה הריבית (או יותר נכון, עד שיחלוף החשש). כך גם לא יפסיד מעליית הריבית, וגם יהנה מהריבית הגבוהה העתידית. כמובן, זוהי החלטה אקטיבית, אבל זה נכון לגבי עצם השיקול של חשש מעליית ריבית.

guesto

משתמש ותיק
דירוג
340
אופק ההשקעה שלי הוא אכן ארוך טווח (15-20 שנה לפחות). במקרה כזה העדיפות היא להשקיע באג"ח ארוך כמו ההוא עם משך חיים ממוצע של 8.80?
לא, אופק השקעה ארוך לא אומר שצריך להשקיע באג"ח ארוך.
כנראה שלא הייתי רוצה להתמודד עם תנודתיות גם בפלח האג"ח.
הגיוני מאוד.
2. ריבית הבנק המרכזי יכולה להיות אפס ועדיין נראה שינויים משמעותיים בחלק הארוך של העקום.
3. לא אמרתי שזה צריך לפצות, רק שהתנודתיות הזו טובה לתיק כמכלול.
אתה צודק אבל גם ריבית ארוכת טווח היא לא גבוהה, וככל שהיא יותר נמוכה ככה הפוטנציאל ל-"אנטי-קורלציה" פחות משמעותי כי לא רק הכיוון בתנודות חשוב אלא גם העוצמה והיא פוחתת.

dani91

משתמש ותיק
דירוג
612
אתה צודק אבל גם ריבית ארוכת טווח היא לא גבוהה, וככל שהיא יותר נמוכה ככה הפוטנציאל ל-"אנטי-קורלציה" פחות משמעותי כי לא רק הכיוון בתנודות חשוב אלא גם העוצמה והיא פוחתת
הריבית נמוכה, אבל מה זה אומר על הירידות במשברים?
תסתכל על המשברים בעשורים האחרונים, תראה שהריבית הארוכה (20+) יורדת 1%-2.5%. לא משנה מה שיעור הריבית ההתחלתי.

guesto

משתמש ותיק
דירוג
340
הריבית נמוכה, אבל מה זה אומר על הירידות במשברים?
תסתכל על המשברים בעשורים האחרונים, תראה שהריבית הארוכה (20+) יורדת 1%-2.5%. לא משנה מה שיעור הריבית ההתחלתי.
זה אומר שיש פחות לאן לרדת. במשברים קודמים היה משמעותית יותר לאן לרדת, היחידי שהגיוני להשוות אליו הוא הקורונה אז זה לא שיש כאן יותר מידי היסטוריה.
אני באמת רואה שהייתה שם ירידה של בערך 1% אבל לך תדע מה יהיה בעתיד.

אני באופן אישי לא ממש מתחבר לשיטה הזו כי אין חובה אמיתית על ריבית לרדת בזמן נפילות בשוק ההון, זו תופעה התנהגותית ואי אפשר לדעת איך יתנהגו בעתיד. הרי בעולם "מושלם" אנשים לא מוכרים את המניות שלהם כמו מטורפים בירידות ועוברים לאג"ח ארוך טווח, להסתמך על זה בעיניי זה סוג של תזמון שוק.

סולידי

משתמש בכיר
דירוג
1,577
אנשים לא מוכרים את המניות שלהם כמו מטורפים בירידות
הפוך. אנשים מוכרים מניות כמו מטורפים, וזה מוביל לירידות.

עוברים לאג"ח ארוך טווח
השאלה מה האלטרנטיבה?
אנשים מכרו מניות כי פחדו להשאר שם. מה יעשו עכשיו? ישארו עם מזומן? אגח? נדלן? זהב? קריפטו?

guesto

משתמש ותיק
דירוג
340
הפוך. אנשים מוכרים מניות כמו מטורפים, וזה מוביל לירידות.
ירידות יכולות לקרות גם כי באמת מבינים שהתמחור הנוכחי לא בסדר, אבל הן יכולות להבהיל אנשים שממשיכים למכור ולהוריד את המחיר מעבר למה שצריך. ב-"כמו מטורפים" אני מתכוון למכירות האלה שנובעות מפחד ולא פערי תמחור.
השאלה מה האלטרנטיבה?
אנשים מכרו מניות כי פחדו להשאר שם. מה יעשו עכשיו? ישארו עם מזומן? אגח? נדלן? זהב? קריפטו?
נכון, זו שאלה של אלטרנטיבות.
אג"ח ארוך מיועד להחזקה לטווח הארוך, אחרת זו סתם ספקולציה על שיעור הריבית, או לפחות ככה אני רואה זאת כרגע, מוזמנים לטעון אחרת. בהתחשב בריבית הנוכחית, גם אם מאמינים שהמניות יקרות, אני לא רואה איך אג"ח ארוך יכול לנצח כאשר משווים קניה והחזקה לטווח הארוך.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
ד למה לא להשקיע את כל הכסף בקרן נאמנות אחת? שוק ההון 10
ד למה בעצם לא להשקיע את כל הכסף בקרן נאמנות אחת? שוק ההון 1
aminadav מישהו מצליח להבין למה נדל"ן בנייה ומניב יורדים כל כך הרבה בחודשים האחרונים? פוסטים מאיכות נמוכה 3
S למה אנשים משקיעים במניות (לא דיבידנד)? אוף טופיק 33
E למה אסור לוותר על קרן השתלמות בניהול אישי (IRA) דיוני עומק על פוסטים מהבלוג 22
סול למה מחבואים הוא משחק חשוב לילדים (ובעצם, לכולם) התפתחות אישית 0
א למה המדינה לא משקיעה פסיבית בשוק העולמי שוק ההון 7
ס למה בעצם ביצועי החברה משפיעים על מחיר המניה? שוק ההון 95
W למה קיים הבדל במחיר של ביטוח חובה לרכב בין החברות ביטוח השונות פוסטים מאיכות נמוכה 1
B למה אין דמי ניהול בקרנות סל מברוקר ישראלי שוק ההון 4
W למה אג״ח מדינה ארוך טווח נופל בשנה האחרונה ושנה נוכחית? שוק ההון 3
bobby אג"ח קצר - למה הריבית לא אפסית? שוק ההון 1
N למה שמישהו ישקיע ב-Non traded REIT? שוק ההון 9
C למה אינפלציה משפיעה על המדדים? פוסטים מאיכות נמוכה 5
E למה הרוב הגדול מעדיף תעודות סל על פני מניות? שוק ההון 162
V זיכרון דברים - למה? ואיך? אוף טופיק 27
S למה לשים לב לפני שעוברים לביטוח בריאות קבוצתי ומבטלים את הביטוח הפרטי? צרכנות פיננסית 0
ט שוק ההון: למה אנשים לוקחים הלוואה לצרכי מינוף? פוסטים מאיכות נמוכה 13
מ השקעה בקרית-אתא. בעד/נגד/למה? נדל"ן 15
adamshalev פלח הקריפטו של משקיע פסיבי [aka, למה כל חברי הפורום הם משקיעי אקטיביים] השקעות אלטרנטיביות 21
D למה צריך חשבון ממוסה (תיק פרטי) בנוסף לחשבון פטור (IRA) ? שוק ההון 11
ק טירונית שוק ההון מחפש סימולים (או - כשאת אומרת אג"ח, למה את מתכוונת) שוק ההון 10
A למה מוצרים מחקי מדד נקובים במטבע? שוק ההון 40
J למה לא להשקיע בקרן ממונפת שוק ההון 2
OiNK למה אפליקציות מסחר כמו Etoro/Robinhood/Fidelity לא משרתות משתמשים ישראלים? פוסטים מאיכות נמוכה 6
Sp0 אני לא מבין למה אין קורלציה בין קרן מחקה לS&P 500 שוק ההון 11
י למה השקעה מפוזרת במניות נחשבת למסוכנת ביחס להחזקה ("השקעה") במזומן? שוק ההון 14
מ למה מניות עם רווחים מעולים נופלות?? שוק ההון 18
T למה בנקים לא רוצים לתת הלוואות לדיור? נדל"ן 29
ד למה ברירת המחדל הסולידית היא לא השקעה דרך הבנק? צרכנות פיננסית 20
י למה לשוק יש נטייה לגדול אקספוננציאלית? יש לכך הסבר תיאורטי מעבר לתצפיות אמפיריות? שוק ההון 31
Tim_Duncan למה כותבים איכותיים מ2015-2017 נעלמו מהפורום? אוף טופיק 33
י ייעוץ השקעות דיגיטלי לציבור ללא רישיון ייעוץ- למה לא בעצם? אוף טופיק 4
Y למה השקעה ב reits מסוכנת(תנודתית) כמו מניות? שוק ההון 3
מ למה אג״ח לי עכשיו? שוק ההון 3
א שאלה קצת מביכה - למה למישהו אכפת מדיבידנדים ? שוק ההון 172
T למה הערך של מנייה שקניתי ירד בארץ אבל לא בחו"ל? שוק ההון 4
ד למה לא מניות מועדפות? שוק ההון 6
M למה סנופי שוק ההון 0
Beinish שאלה של מתחילים - למה אני לא מוצא קרנות ISHARES באתרים כמו funder? שוק ההון 4
1 אז למה לא קצבה לכל החיים? שוק ההון 45
ת הצעת מחיר במוסך שכתוב עליה "זמני- פרופורמה" למה הכוונה? אוף טופיק 2
י למה אנחנו מניחים שהשוק יעלה בטווח הארוך ? שוק ההון 84
אוגורן קופת גמל להשקעה בנוסף לפנסיה - למה לא? שוק ההון 16
ע אם תיק 100/30 כ"כ טוב לפנסיה למה לא גם בתיק האישי ? שוק ההון 6
F למה קיים חשש מירידות? שוק ההון 46
W למה ממשלות לא משקיעות? אוף טופיק 7
H למה להמשיך הפקדות לקרן פנסיה בחופשת לידה/חל"ת צרכנות פיננסית 1
amikal למה האירית עם תשואה נמוכה יותר מהישראלית שמחקה אותו דבר? שוק ההון 25
G למה לקנות דירה להשקעה? נדל"ן 18

נושאים דומים

למעלה