1. אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על בקשת או מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ אישי מבעל הרישיון המתאים.

למה השקעתי שלושה שקלים בקרן ההשתלמות שלי השנה

הנושא בפורום 'פינת המשקיעים' פורסם ע"י סול, ‏28/7/19.

תגיות:
  1. סול

סול משתמש ותיק

שלום כולם

לאחר קריאה מעמיקה בבלוג הזה החלטתי להכנס לשוק ההון ולנצל את הפלטפורמה הטובה ביותר שעומדת לרשות המשקיע הלוא היא קרן ההשתלמות.
    עם זאת בכוונתי לשים כסף בקרן ההשתלמות שרובו יהיה פטור ממס (ולכן אין באפשרותי להכניס אליה מעל 18,480 בשנה).
    לכן שמתי להשקיע בקרן ההשתלמות את הסכום המכובד של שלושה שקלים, כדי קודם כל להתחיל לצבור את הותק שיאפשר לי להוציא ממנו את התוצאה הסופית בעוד שש שנים.
    עם זאת, לקראת סוף השנה אני מתכוון להכניס את שארית הכסף שמותר לי מבחינת מיסים (לכן אני מתכנן בסוף השנה להוסיף 18,477 אל הקרן, ובתחילת השנה שאחריה להוסיף עוד 18,480 נוספים. כך יהיו לי כ37K בקרן ההשתלמות שפטורים לגבי ממס הון.
    השאלה שלי היא מה לעשות משם?
    אפשרות אחת היא להוסיף 13 אלף כדי להגיע לתקרת הIRA במיטב דש (50K) ולהשקיע את הכסף כפי שאני מבין- פאסיבי, מנייתי, ולקבל דמי ניהול זולים של 0.3 אחוז. החיסרון הוא שאני נכנס ישר עם סכום גדול (פסיכולוגית) בשבילי למשחק (חיסרון ענק בעיני) וגם 13K לא יהיו פטורים ממס, ואז זה סיפור חדש לחשב כמה מס אני צריך להחזיר.
    עם זאת, אם הפסדתי שנה שעברה כ5500 שקלים האם זה נותן לי מגן מס שכדאי לי לנצל כאן ולעשות את זה בכל זאת?

אופציה נוספת היא להשקיע את הכסף במסלול פאסיבי מנייתי שלא IRA אלא מנוהל על ידי בית השקעות- מה שאני נמנע ממנו. אני לא יודע אם זאת יהירות, או שאני לוקח את הכתוב באתר הזה פשוטו כמשמעו. אבל אני לא רוצה שיתעסקו לי בתיק בלי ידיעתי, ולא רוצה מגע אנושי כלשהו בתיק שלי (מהעובדה שאני אישית מאמין שבני אדם לא נועדו לשחק עם התיק שלהם כי הם אנושיים ועושים טעויות). אני לא רוצה שכשמפסידים יאזנו לי את התיק כדי למנוע הפסדים, לא רוצה שימכרו לי מנייה מפסידה, גם אם היא מאד מפסידה. לא רוצה דמי ניהול גבוהים (במיטב דש דמי הניהול לקרן שמנוהלת באופן פאסיבי הם 0.68%) ולא רוצה כלום- רק להשקיע באופן פאסיבי בקרנות מחקות, לעצום עיניים לחלוטין ולבדוק מה קורה עוד שש שנים).

החסרון הוא- שלהשקיע באופן פאסיבי מנייתי עובד רק בטווח הארוך. בטווח הקצר זה הימור לכל דבר. ואם אני משקיע 37K שיהיו פטורים ממס רווח הון, אבל שם אותם במסלול פאסיבי של מיטב ד"ש נניח או IBI- לך תדע מה יהיה עוד שנה, אולי השוק יפול, אולי לא. וזה מסוכן עבורי, כי עוד שנה וקצת, אני מתכנן להוסיף עוד 18,480 שח, להגיע לתקרת הIRA ולעבור לIRA במיטב דש (המשמעות היא למכור את המניות ולקנות חדשות), להשקיע פאסיבי מנייתי לאורך זמן ולעצום עיניים באמת (למעט האיזון שאעשה כל שנה בין 90 אחוז מניה ל10 אגח כשאוסיף את ה18,480). האם המעבר הזה עלול לפגוע בי כשאני משקיע במדד מחקה שלא מנוהל על ידי? ואז עובר להשקיע בקרנות מחקות?

אפשרות נוספת היא לשים את ה37K ב"מיטב דש השתלמות שקלי טווח קצר", לחכות שנה בה הכסף לא ירוויח כמעט כלום וכנראה לא יפסיד, לחכות לתחילת 2021 ואז להתחילת להשקיע בIRA פטור ממס לחלוטין כשהקרן שלי נפתחת עוד 3 שנים מתחילת ההשקעה האמיתית שלי (כי כאמור, השקעתי 3 שקלים עכשיו). אבל אני רוצה להתחיל להשקיע ולהרוויח, אני פשוט חושב ש25% מס זה המון. ממש המון, ואם כבר משקיעים אני בהחלט לא רוצה לשלם אותם.

מה הייתם עושים במקומי?
    או בקצרה איפה הייתם משקיעים סכום של 37K לטווח של שנה?
    האם כדאי לי להתחיל להשקיע ב אי.בי.אי השתלמות מחקה מדד S&P500(דמי ניהול = 0.5%) לטווח של שנה וחצי? ואז לעבור למיטב דש כשהסכום יעבור את ה50K? מתי שזה לא יהיה?

2. דור דורים

דור דורים משתמש בכיר

ולמה החלטת שעוד שש שנים תרצה להוציא הכול? למה לא להשאיר שם ולהמשיך להנות מהפטור ממס רווח הון?

האם יש פה סאב טקסט שטווח ההשקעה שלך הוא פחות מ6 שנים?

קח בחשבון שייתכן שהתקרה תתעדכן. ב2018 היא הייתה למשל 18,240. פשוט תדאג לבדוק את זה כל שנה לפני ההפקדה.

אתה מפספס פה משהו משמעותי מאוד.
    אם אתה במסלול מנייתי פאסיבי, כבר קנית קרן מחקה, פשוט יש לה כללים קצת שונים, מטעם היותה קרן השתלמות.
    גם אם תקנה קרן מחקה כזו או אחרת, בסוף אלו אנשים שמנהלים אותה, פשוט לפי אסטרטגיה שנקבעה מראש, שמטרתה לחקות את ביצועי השוק באופן מוצלח ככל האפשר. גם את VT ואת IWDA ואת VTI ואת VOO ואת CSPX ואת כל השאר, מנהלים אנשים.
    ההבדל היחיד הוא שאת הקרנות האלו מנהלים אנשים בחו"ל, ואת "הלמן אלדובי השתלמות מחקה מדד S&P500" מנהלים אנשים בארץ. אתה יכול לומר שרמת המקצועיות שלהם, ורמת המוצרים הזמינים להם היא שונה. אבל אתה באמת חושב שרגשות של מנהלי קרנות בארץ הקודש משפיעים עליהם יותר ממה שמשפיעים רגשות על מנהלי קרנות בנכר?
    כשאנשים קונים פה קרנות מאוד מסוימות, זה כדי לעשות אופטימיזציות על עקיבה טיפה יותר טובה. הגרף בסוף ייראה מאוד דומה, פשוט עם סטייה קטנה בגלל טעויות עקיבה למיניהם. ראה למשל את ההשוואה שעשה אדם שלו לקרנות ההשתלמות של אינטרגמל וIBI (האחרונה היום הפכה להיות של הלמן אלדובי) עם קרנות בחו"ל. הגרף נראה קצת שונה בגלל מספר נקודות הדגימה, אבל בגדול זה ממש דומה.

אם השוק לא יתאושש מנפילה פתאומית בדיוק בימי הניוד שלך, אתה תהיה בסדר.
    עברת ממניות ש"מכרת" בזול, למניות שאתה קונה בזול. את התשואה שתבוא אחרי הנפילה תוכל להרוויח כך או כך.

אין בעיה לעשות את זה, אם זו באמת ההשקעה שאתה רוצה. המעבר מכאן לכאן אינו הדבר המסוכן באמת בתיק.
    הבעיה הטכנית היא שלIBI כבר אין קרנות השתלמות. הם מכרו הכול להלמן אלדובי.... :>

אולי לא הבנת. 25% מס, זה על הרווחים.
    עכשיו נניח לרגע שיש לך שתי אלטרנטיבות: להחזיק מזומן, שייתן לך תשואה נומינלית של 0% בדיוק, ותשואה ריאלית שלילית, או להחזיק נכסים שגם יניבו לך רווחים, רק שמהרווחים תיאלץ לשלם 25% מס.
    נראה לי שעדיף תמיד להרוויח ולשלם מס.
    בתור עצמאי, אתה נמנע מלקחת עבודה מסוימת, רק כי תצטרך לשלם על הרווחים ממנה מס?

לדעתי, אם יש לך כסף, ואין לך משהו טוב יותר לעשות איתו, כדאי להשקיע אותו, בהתאם לפרופיל הסיכון שלך כמובן, מה שאפשר בפטור ממס - בפטור. מה שלא, להשקיע, ולשלם מס.

אגב, הזכרת שיש לך הפסדים. הייתי מנצל אותם בשביל מגן מס לכשיהיו לך רווחים בתיק החייב.

אם יש לך משהו טוב יותר לעשות עם הכסף (להשקיע בעסק שלך?), לך על זה. מי אני שאמנע ממך?

כדאי לך להבין שבסוף, יש לך רק תיק השקעות אחד. אם אתה מחזיק 37K במניות, גם אם זה בתוך קרן השתלמות, אבל אתה מחזיק 200K במזומן (מזומן הוא סוג של אג"ח קצר מאוד מאוד מאוד), אתה בחשיפה מנייתית נמוכה מאוד.

תסתכל על כלל הנכסים שלך. כולם מהווים את תיק ההשקעות שלך. אם 37K מתוכם צריכים להיות מושקעים במניות, תעשה את זה דרך קרן השתלמות. אם יותר, שים חלק בקרן השתלמות, וחלק בחשבון חייב. אם פחות, שים רק חלק מקרן ההשתלמות שלך במניות, ואת השאר בנכסים בטוחים יותר (למשל אג"ח).

ראה כאן פירוט רחב יותר שמסביר את הרעיון.

זו הבעיה העיקרית שלך. לטווח של שנה, או שנתיים, ואפילו 6, קשה מאוד לומר שהדבר הכדאי הוא לשים באחוז מניות גבוה.
    אם הכוונה שלך להשאיר את זה עוד הרבה זמן בקרן ההשתלמות, זה משהו אחד. אם אתה באמת מתכוון למשוך עוד 6 שנים, זה דיון אחר לגמרי.
    קודם כל תחליט מה אחוז המניות שאתה רוצה בהשקעה שלך (כולה), ואז תחליט באלו כלים אתה מממש אותה.

Fitch, סול, החושב ו-2 משתמשים נוספים אוהבים את זה.
  3. החושב

החושב משתמש ותיק

שים לב שבקל גמל אפשר לפתוח IRA בכל סכום.

4. סול

סול משתמש ותיק

קודם כל, דור דורים, ממש סידרת לי את הראש בעניינים רבים, אני ממש מודה לך-

בעיקרון אין סיבה שאוציא משם את הכסף, אבל אני עלול להזדקק לו אם ארצה לקנות נדלן.
    אולי כדאי לציין שמלבד ה200K יש לי גם דירה להשקעה ברשותי בלי משכנתא שקניתי לפני שלוש שנים ועושה אחלה תשואה (2350 בחודש).
    כך שK37 מנייתי זה אכן סכום לא גדול מההון שלי, אבל אני אישית מבין בנדלן יותר מבבורסה ובאופן כללי מעדיף לקבל קצבה חודשית מסודרת מלשים כסף שיורד ועולה במניות, ואז משלמים מס עליו. לכן אני לא נכנס עם ההון שלי למניות, אלא משתמש רק בפטפורמה המשתלמת ביותר- קרן ההשתלמות שפטורה ממס. אם אחרי שנה אראה כי טוב אוסיף אולי חלקים נוספים מהתיק שלי לשוק ההון.

אוקי אז את זה לא ידעתי. מה זה אומר בעצם? שאני יכול לפתוח קרן השתלמות ב18,480 שח ולהשקיע בקרן הזאת רק דרך אלמן אלדובי (שנפגשתי איתם כנראה יום לפני המיזוג ולא הציעו לי את זה)?

כמו כן אברר עם אלמן אלדובי (שקרן הפנסיה הצנועה שלי אצלם) אני גם אותה אני יכול להעביר לקרן הפאסיבית מחקה S&P500 עכשיו, למרות כשהתקשרתי אליהם (שוב, לפני המיזוג) אמרו לי שלא כדאי לי לגעת בפנסיה כי יש לי שם תשואה מובטחת של 4.6 אחוז ב30 אחוז מהתיק שלא מוחזק במניות, ושזה משהו מומלץ ובטוח שמוצע רק לקרנות פניסה. האמת? שכנע. אבל אשמע שוב.

המגן מס נשאר? כמה זמן? ההפסדים היו ב2018.

כשאני בקרן כמו הלמן אלדובי (IBI לשעבר) מחקה S&P 500 אין לי אפשרות לשחק עם אחוז המניות שלי נכון? אני יכול להחזיק רק בקרן הזאת (שכן החשבון שלי לא מנוהל באופן אישי ואני יכול לבחור כמה קרנות שאני רוצה). זה 100 אחוז מנייתי לא? אני יכול מנגד, רק להוסיף אג"חים בחשבון הממוסה שלי, אבל זאת אשלייה לא? זה לא באמת מוריד את הסיכון של המניות עצמן, אלא רק גורם לי לקנות אג"חים בנוסף. ואני גם לא יודע איפה להתחיל לחקור אגח"ים לקניה עכשיו אם להודות על האמת, אך אעשה זאת אם תאמר שכדאי.

מעניין! גם משהו ששמעתי עליו רק עכשיו. אז זה אומר שאני יכול כבר עכשיו לפתוח קרן השתלמות בניהול אישי שפטורה ממס. האם זה עדיף על להשקיע בקרן לשעבר של IBI והיום של אלמן אלדובי ולחכות שיצמח ואז לעבור? אם אני אבנה את תיק ההשקעות של עצמי כנראה שאלך על שילוב של S&P 500 עם עוד שתי קרנות מחקות מנייתיות שאבחר (VT, VTI) -, ואשאיר 10 אחוז לאג"ח. ואז אוסיף את הסכום לתקרת המס כל שנה ויהיה לי תיק השקעות בתקווה שיגדל לאורך השנים.

השאלה אם קל גמל מומלצים. האם הם עדיפים על אלדובי או ההפך? ומהן דמי הניהול האטרקטיבים ביותר שאפשר להשיג בכל אחת?

5. דור דורים

דור דורים משתמש בכיר

גם כשאתה קונה אג"חים בתוך קרן ההשתלמות, זה לא מפחית את הסיכון של המניות עצמן.
    גם אם אתה לא קונה מניות בכלל, הסיכון של המניות עצמן נשאר גבוה, רק שהוא לא משפיע עליך.
    האשליה פה היא שיש לך קרן השתלמות עם סיכון בפני עצמה, ומזומן עם סיכון בפני עצמו, ונדל"ן עם סיכון בפני עצמו.

אם אתה מנתק בין הנכסים לפי הכלים שדרכם אתה משקיע, אתה מייצר אשליה כאילו לכל כלי יש סיכון משלו.
    רק לאנשים יש סיכון. ואתה מודד את הסיכון שלך בפני עצמו. אם יש לך 200K במזומן, ועוד 37K בקרן השתלמות, אתה מושקע בכ16% מניות. אם בנוסף יש לך דירה ששווה 1M, אתה מושקע בכ3% מניות. אז אתה יכול לומר שקרן ההשתלמות שלך ב100% מניות, אבל מה המשמעות של זה? קרן ההשתלמות לא צריכה לישון בלילה, והיא לא עם תקופת חיים מוגבלת שתגרום לה למות בקרוב. אתה זה שצריך לישון בלילה, ואתה זה שצריך להחליט אם 3% (או כמה שלא יהיה) מהכסף שלך שמושקע במניות יפריע לך בזה או לא.

אם אתה רוצה את הקרן שהייתה של IBI, אתה צריך לדבר עם הלמן אלדובי.
    יש קצת יותר מ10 חברות, ולכל אחת כמה מסלולים. אתה יכול לדבר גם עם אינטרגמל, וגם עם אינפיניטי למשל.

יש לך אפשרות לבחור מסלולי השקעה, וגם לנייד ממסלול למסלול. אתה גם יכול בניוד לקבוע שאתה מנייד 10% למסלול אחד ו90% למסלול שני למשל (מתוך המסלולים של אותה חברה). ראה את הטופס הזה (מוריד PDF) למשל, אתה יכול לשים שם 10% ב"הלמן אלדובי השתלמות פאסיבי מדדי אג”ח ישראל" ועוד 90% ב"הלמן אלדובי השתלמות מחקה P500&S מדד". זו כמובן לא המלצה, אלא רק דוגמה למה אתה יכול לעשות.

מס רכישה אתה מכיר? ומס שבח? והיטל השבחה?
    מה עם תשלומים לעו"ד? ולאינסטלטור? ולחשמלאי? ולמתווך?

אני לא אומר שכדאי לך להשקיע בהכרח במניות, בטח אם יש תחום אחר שאתה טוען שאתה מבין בו. רק ההסתכלות על המס בתור הגורם המונע הוא קצת מיותר, כי מיסים יש לא מעט גם בנדל"ן ובדברים נוספים.

אתה הופך לחלוטין את הפירמידה. אתה רוצה לנצל פטור על רווחים שלא היית מעוניין בהם (ובסיכון הנלווה להם) ללא הפטור?

אני אולי יכול להבין את אתה רוצה את הפטור ממס הכנסה, אבל זה מוגבל לאזור ה11K, ול4.5% מהרווח שלך. אבל הפטור ממס רווח הון, שבשבילו המספר של 18,480 רלוונטי, לא חשוב עבורך אם לולא זה לא היית רוצה להשקיע בנכס מסוג כזה.

איך תבחן את זה בעוד שנה? מה תדע אז שאתה לא יודע היום?

אם מה שאתה הולך לבחון זה התשואה שתקבל, זה פשוט לא רלוונטי. התשואה של השנה הקרובה לא מעידה הרבה על השנים שיבואו אחריה. וכבר היום אתה יכול להסתכל על התשואה של שנה שעברה או על התשואה של ה40 שנה האחרונות.

בעיקרון כן. ייתכן שצריך לגלגל אותו משנה לשנה. אני לא מספיק מכיר את הדרך הטכנית איך עושים זאת.

לדעתי כן. התנאים שתקבל על קרן השתלמות קטנה לא מצדיקים לדעתי IRA. אני עם סכום גבוה יותר, ועדיין במסלול מחקה מדד. לא רץ לIRA, למרות שמתישהו אעשה גם את זה...

אתה מפספס. VT מכילה פחות או יותר את כל המניות שיש בVTI, אז כנראה שהכפילות הזו מיותרת אם אין לה סיבה טובה. גם VTI מכילה את כל המניות של S&P 500, כך שגם הכפילות הזו דיי מיותרת. למעשה, VTI וVOO (האחרונה היא קרן שמשקיעה בסנופי) עושות ביצועים כ"כ דומים, שהקורלציה ביניהם היא 1.

בכל מקרה, רוב האנשים כאן שיש להם IRA לא מחזיקים קרנות אמריקאיות בIRA, אז אולי עדיף לך לבחון קרנות איריות.

בקרנות השתלמות במסלול פאסיבי, אני מעריך שניתן להשיג בין 0.5% ל0.3% דמי ניהול. בדוק את הלמן, אינטרגמל ואינפיניטי.
    בקרנות השתלמות IRA ניתן להשיג כ0.2% דמי ניהול, כשהתיק מספיק גדול, ואולי לרדת יותר עם תיק ממש גדול, אבל יש שם עלויות נוספות שכדאי לקחת בחשבון.

Shlomi Z, משה ו-סול אוהבים את זה.
  6. סול

סול משתמש ותיק

וואו אלף תודות. אני ממש שומע את האסימונים נופלים בכל תגובה שלך.

ובכן, מבחינת ידע בהשקעה פאסיבית אני יודע רק את המסגרת- את המשמעות של השקעה פאסיבית. אני לא יודע באילו מדדים עלי באמת לבחור כדי לפזר טוב את התיק בIRA, כפי שראית והערת לי ואני מודה לך על זה. אני טירון איך שלא נסובב את זה. אני חושב שיש רווח בלהכנס לשוק ההון בצעדים מדודים, במיוחד שאני לא יודע איך לאזן תיק ודברים כאלה, ומעדיף לעשות טעויות אם יהיו על תיק קטן. זו גם הזדמנות לראות כיצד אני מתמודד עם הפסדים, וגם הזדמנות להרוויח כסף פטור ממס כי אני אשקיע רק כ37K בהתחלה, לפי תקרת המס, שנשמעת לי נוחה.
    מסכים איתך שזה מספר שרירותי שמס ההכנס קבע, אבל עבורי זאת הדרך לתחום כרגע כמה אני רוצה להשקיע. יכול בהחלט להיות שעלי להשקיע יותר, אבל יכול גם להיות שכטירון יקל עלי לעצום עיניים בתיק בהתחלה כשעוד אין ביטחון- כשאין בו את כל הכסף שלי בבנק אלא את חלקו הלא גדול.

מה שאני מבין פה שלהשקיע במדדים של אלדובי שמחקים את הS&P 500 "כשרים" בדיוק כמו המדד עצמו ואני יכול להשקיע דרכם בהתחלה, גם אם קצת יותר עמלה.

לגבי קרנות איריות- אקרא עליהן. רוב האנשים שמנהלים IRA לא משקיעים בסנופי? ככה התרשמתי.

החושב ציין שאפשר לפתוח IRA בכל סכום בקל גמל- מה דעתך?

מנסיוני האחרון והיחיד, כשנתתי לבית השקעות שהוא לא אני לעמוד ביני לבין המניות נוצרו בעיות קשות של חוסר שקיפות שאילצו אותי בסופו של דבר לצאת מן התיק בהפסד. זה לא היה המקרה שהמחירים ירדו אז נשברתי ויצאתי, אלא שהמחירים ירדו ובנוסף נוצר משבר אמון גדול ביני לבין החברה, שאילץ אותי לצאת ולהקפיא הפסד. לכן אני משתדל שהתיק יהיה שקוף ככל האפשר וכמה שיותר להבין בעצמי ולכן נמשך לIRA מה אתה חושב?

אשמח לדעת מה דעתך לגבי השקעות במניות שמעלות דיוידנדים כפי שדובר עליו כאן.

נערך לאחרונה ב: ‏29/7/19
  7. סול

סול משתמש ותיק

אני לא בטוח שהבנתי עד הסוף מה אתה אומר פה.

8. החושב

החושב משתמש ותיק

שים לב שאתה צריך להבדיל בין הקצאת סיכון לבין "מיסוי מיטבי". למעשה, קרן השתלמות "מסוכנת" יותר מאשר תיק חייב דווקא בגלל שיש לה פטור ממס.

9. סול

סול משתמש ותיק

למה היא יותר מסוכנת?

10. דור דורים

דור דורים משתמש בכיר

הגישה הפאסיבית היא שמראש אני לא יודע, ולכן עדיף לפזר את ההשקעה בכל העולם לפי שווי השוק, כלומר לפי כמה שהשוק קבע שזה טוב.
    ניתן ללמוד על הפיזור העולמי למשל ממה שמשקיעה בו VT. אתה יכול לראות תרשים לפי אזורים בעולם, וגם פירוט של כמה בכל מדינה.

יש כאלו שמעדיפים שלא להשקיע בכל העולם, אלא רק בארה"ב, וחלקם אפילו מתמקדים רק בs&p 500. ההסבר הוא שאלו חברות בינלאומיות גם ככה, וזה שהן רשומות בארה"ב לא אומר כלום. לדעתי עדיף להשקיע בכל העולם, אבל סנופי הוא פשרה טובה (ת"א 35 לעומת זאת, הוא פשרה לא טובה בעיניי) אם זה מה שיש.

לדעתי בפורום האנשים משקיעים בIWDA (קרן אירית על מדינות מפותחות), חלקם משלבים עם EIMI (קרן אירית על מדינות מתפתחות), ויש מי שמשקיעים בIMID (קרן אירית על כל העולם). מי שמשקיע בסנופי כנראה עושה זאת דרך CSPX.
    יש גם כאלו שקונים קרנות נאמנות מחקות ישראליות, ולא מתעסקים עם איריות, ויש גם מי שמשלבים (זהירות דיון למתקדמים).

רק אל תסתכל על תשואה של שנה ספיציפית.
    ייתכן מאוד שבשנה הזו תהיה תשואה שלילית משמעותית. זה לא אומר כלום לטווח הארוך.

אני אישית יכול לפתוח IRA לא רק בקל גמל, ולא דחוף לי. אני כנראה אעשה את זה באיזשהו שלב, אבל קרן במסלול פאסיבי זה גם סבבה לי בינתיים.

אתה מפספס. אין כזה דבר להשקיע במדד עצמו. המדד עצמו הוא רק מספר, לא מכשיר השקעה.
    יש מגוון מכשירי השקעה שמיועדים להשיג את תשואת המדד. יש קרנות מחקות בארץ, יש קרנות סל בארץ, יש קרנות סל בחו"ל, ויש גם קרן השתלמות של הלמן אלדובי במסלול מחקה מדד. כולן מנסות לעשות את אותו הדבר, לעלות ולרדת יחד עם המדד. יש כאלו שעושות את זה קצת יותר טוב, ויש כאלו שקצת פחות טוב.

תבין היטב במה אתה משקיע, ותכין תכנית חלופית למקרה שאתה לא מאמין יותר לגוף שדרכו תשקיע. לרוב ניתן להעביר את התיק ללא אירוע מס, וזה בד"כ עדיף.

מתמטית אני חושב שהשיטה פחות טובה.
    יש לה יתרונות פסיכולוגיים מסוימים, אבל הפסיכולוגיה משתנה מאדם לאדם. אצלי הפסיכולוגיה הזו פחות עובדת (להערכתי). אני לא מכיר אותך כדי לדעת איך זה יהיה אצלך.
    יש יתרונות כלכליים מובהקים בלהשקיע בשיטה שטובה עבורך פסיכולוגית, כך שזה לא נגמר בזה.
    כתבתי על זה טיפה כאן וכאן. על היתרונות הפסיכולוגיים דעת כתב הרבה באתר ובפורום שלו, ויש גם את המאמר הזה (ומה שהוא מפנה אליו) שנותן קצת לחוש את הקטע.

יש שתי הטבות מס בקרן השתלמות:
    1. הטבה במס הכנסה
    2. הטבה במס רווח הון

לעצמאים, ההטבה במס הכנסה, עד התקרה (שתיכף אפרט), זה פשוט נחשב כהוצאה מוכרת, כך שההטבה היא בפועל בגובה המס השולי.

התקרה היא או 11,880 או 4.5% מהרווחים שלך. הנמוך מביניהם. מה שתשים בקרן עד התקרה הזו ייחשב כהוצאה מוכרת.
    פירוט על ההטבה במס הכנסה אתה יכול לראות כאן.

ההטבה במס רווח הון זה אומר שכל הרווחים שהקרן תעשה יהיו פטורים ממס. כדי לזכות בהטבה הזו אתה יכול להפקיד עד כ18K בשנה. מה שתפקיד מעבר לזה כבר יהיה חייב במס רווח הון.

אם אתה רוצה רק את ההטבה במס הכנסה, יש טעם להפקיד רק עד התקרה הנמוכה. אם אתה רוצה את שתי ההטבות, יש טעם להפקיד עד התקרה של ה18K.

[דיברתי כאן רק על ההטבות לעצמאים, לשכירים זה עובד אחרת]

אני לא מייעץ, לא ממליץ, לא יועץ פנסיוני, לא משווק פנסיוני, התייעצו עם אנשי מקצוע לפני פעולות חשובות.

Fitch ו-לעניות דעתי אוהבים את זה.
  11. YPV

YPV משתמש ותיק

סקירה טובה! רק מספר הערות
    הטבה שלישית היא בביטוח לאומי
    בנוסף, התעסקות בלנסות "להכות" את השוק כרוכה בזמן ובכסף, שמצמצמים ולרוב מבטלים כל יתרון תאורטי שתצליח להשיג. לכן עדיף להיות פאסיבי ופשוט לא לעשות כלום, ולהשקיע זמן ומרץ בדברים אחרים.

נערך לאחרונה ב: ‏29/7/19
    לעניות דעתי ו-דור דורים אוהבים את זה.
  12. קפה שחור

קפה שחור משתמש בכיר

איזו הטבה יש בביטוח לאומי?

13. YPV

YPV משתמש ותיק

גובה התשלום לביטוח לאומי נקבע ביחס להכנסה החייבת במס. הפקדה לקה"ש היא הוצאה מוכרת לכן גם מקטינה את ההכנסה החייבת לצורך חישוב תשלום לביטוח לאומי. כלומר ההטבה במס הכנסה מתגלגלת להטבה בביטוח לאומי

yrnkrn, לעניות דעתי ו-קפה שחור אוהבים את זה.
  14. FIYaacov

FIYaacov משתמש בכיר

כמו ששכיר מקבל הטבה בגובה מס שולי שכולל גם ביטוח לאומי, הדבר תקף גם לעצמאי (פשוט נדרש להגיש דוח כדי שמס הכנסה יוכלו להעביר לביטוח לאומי את הסכום הנכון ואז יוחזרו המקדמות בהנחה ושולמו ביתר)

קפה שחור אוהב/ת את זה.
  15. החושב

החושב משתמש ותיק

בחשבון חייב המדינה שותפה איתך ב25% מהרווחים, אבל גם ב25% מההפסדים (אם הפסדת יש לך החזר מס שאתה יכול לקזז מרווחים אחרים, נניח רווחים שעשית באג"ח), לעומת זאת בקה"ש אין לך את "השותף". כל הרווחים הולכים אליך, אבל גם אין קיזוז הפסדים. לכן זה יותר מסוכן (100% הפסדים ולא 75%), אבל גם יותר רווחי (כמו תמיד יותר סיכון -> יותר תשואה).

FIYaacov אוהב/ת את זה.
  16. קפה שחור

קפה שחור משתמש בכיר

על איזה חלק? על ה 2.5% ?

נ.ב: בדקתי שעל ברוטו של 20K, זה חוסך כ 100 150 ש"ח (כולל מעביד) תשלומי מס אויר (ביטוח לאומי) בחודש

17. סול

סול משתמש ותיק

אבל למיטב הבנתי אני לא יכול לקנות את אף אחד מהדברים האלה שמחקים את העולם אם אני לא בIRA (כמוך למעשה)
    אם אני לא בIRA, ורוצה להשקיע באופן פאסיבי יש לי אופציה מלבד S&P 500 של אלדובי וקרנות מחקות ישראליות להשקיע בצורה מפוזרת גלובלית?

כמו כן שאלה- להשקיע במדד מחקה S&P 500 שבהן אלדובי לא חוסך לי את כל המיסים האמריקאים מעל 60000 דולר נכון, כי המיסים האמריקאים מגולמים בתשואה ואני מקבל אותם אחרי מס אמריקאי. הבנתי נכון?

אם זה כך להאלץ להשקיע רק בS&P 500 דרך אלדובי לא ממש פותר לי איזושהיא בעיה עם המדד, למעט זה שהוא חוסך ממני את האיזון- שכן אם אני שם 90 אחוז במדד מחקה S&P 500 מנייתי של אלדובי, ועוד 10 באגח של אלדובי, זה תמיד ישאר 90/10 לא?
    אם זה פותר לי את האיזון פעם בשנה, זה יתרון כי זה יקל עלי פסיכולוגית לשכוח מהתיק ולבדוק אותו רק בעוד שנים.

האופציה השניה היא להשקיע בקל גמל בה אין מינימום להשקעה בקרן השתלמות את אותו סכום, ואז זה מאפשר לי להשקיע ברמה עולמית. דמי הניהול של קל גבר לא נמוכים יחסית לIRA, אבל הם נמוכים משמעותית ממה שאקבל בתיק מנוהל של אלדובי. מצד שני, היום הם גם לא ענו לי כשהתקשרתי, ואני זוכר שקראתי באיזה דיון שהם קצת בעיתיים. האם למישהו יש נסיון טוב או רע איתם?

18. FIYaacov

FIYaacov משתמש בכיר

לא, על החלק 7.5% של המעסיק (עד התקרה).

7.5% מ-20,000 זה 1,500 שקל. ביטוח לאומי במדרגה הזו זה 12%, אז אתה חוסך 180 בחודש.

עבור עצמאי 4.5% מ-263,000 זה 11,835 והבטל השולי לעצמאי זה 17.8% אז זה חיסכון של 2,107 בשנה או 176 לחודש.

לא סכום זניח ולא סכום לכתוב מכתב הביתה עליו.

19. קפה שחור

קפה שחור משתמש בכיר

אני שכיר בעל שליטה, ההפרש בין 4.5% (הוצאה מוכרת) ל 7.5% (הפקדת מקסימום) גם מעניק הטבה בביטוח לאומי?

20. FIYaacov

FIYaacov משתמש בכיר

לא מכיר מספיק את החוקים לשכיר בעל שליטה.
    לפי דף המידע הזה של הלמן, ההטבה היא כמו לשכיר.
    תוכל לקרוא גם בפוסט הזה של נדב:

קפה שחור אוהב/ת את זה.
מוזמנים להשתמש בקישורי השותפים הבאים כדי לקנות באמאזון , להוריד ספרי שמע, או להקים אתר אינטרנט משלכם (מדריך מפורט - כאן). תודה על תמיכתכם באתר.
טוען...
נושאים דומים פורום תאריך
שלושה סוגי אג"ח שונים במבחן הזמן פינת המשקיעים ‏21/12/18
  1. אתר זה משתמש בעוגיות דפדפן. אין באמור בפורום כדי להוות ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בצרכיו של כל אדם.