• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

למה השקל עדיין מתחזק

orensp

משתמש רגיל
דירוג
1,011
למישהו יש הסבר כלשהו למה השקל מתחזק עדיין ביחס לדולר.
הפרשי ריבית נתוני מקרו טובים ועכשיו צימצום רזרבות של הבנק מה עוד צריך לקרות כדי שהדולר יתחזק ביחס לשקל?

הפרשי ריבית נתוני מקרו טובים ועכשיו צימצום רזרבות של הבנק מה עוד צריך לקרות כדי שהדולר יתחזק ביחס לשקל?
אני מפרש את זה כך:
יש יצואנים ויבואנים. היצואנים (+תעשיה מקומית) מאוגדים בארגונים חזקים (מפעלים, תעשייה בטחונית וכו'). היבואנים לא מאוגדים ואין להם כוח פוליטי.
לכן, מטילים מגבלות ומנסים לפגוע ביבואנים ככל הניתן: מכס, מיסים, איסור יבוא וכל מה שניתן לפגוע בהם. למה? כי מי שנפגע מזה זה הציבור כולו והיבואנים. שני גורמים שלאף אחד לא אכפת מהם. (היבואנים הם קטנים מדי, והציבור טיפש ולא מבין מדי). ליצואנים ולשאר יצרנים מקומיים יש לובי חזק. כך למשל, יצרני הגבינות בארץ לא יתנו ליבא גבינות מחו"ל, כי יצרני הגבינות בארץ מאוגדים, והיבואנים לא.
אז מה קורה מהפוליטיקה הזאת? מיצאים יותר מאשר מייבאים. ברור שזה גורם לכך שהשקל מתחזק (מחיר דולר בשקלים יורד ל-3.5 ואף פחות מכך). עד כאן: מאזן חשבונות פשוט.
מה שמצחיק הוא שכשהשקל מתחזק: היצואנים נפגעים. למה? כי הם מוכרים בדולרים, ואז צריכים לשלם משכורות לעובדים שלהם בשקלים. אבל עכשיו כל דולר שווה פחות שקלים. זה מצחיק כי הם אלו שגרמו לבעייה מלכתחילה. טוב. מה עושים? הולכים לצעוק על הממשלה (+בנק מרכזי). אומרים היצואנים לממשלה: "אתם אשמים. תראו כמה מסכנים אנחנו! תעזרו לנו!".
הממשלה, יכולה כמובן להגדיל את היבוא ע"י הורדת המכסים והמגבלות. אבל זה דורש להתמודד עם הלובי החזק של היצואנים. מכיוון שהאינטרס שמניע את הממשלה הוא לא איכות החיים של הציבור (שכאמור, ממילא לא מבין בזה כלום), אלא הלובי של היצואנים, הפיתרון הקסום הוא זה: נדפיס שקלים, שזה שקול ללקחת מיסים בצורה לא פרוגרסיבית ונקנה עם השקלים האלו דולרים. זה יעלה את שער הדולר. המחיר: לקחנו מס מהציבור כי הדפסנו שקלים. את הפעולה האחרונה מבצע בנק ישראל (שהוא חלק מהשלטון).
המעגל הזה ממשיך וימשיך עד שלא יאפשרו יבוא חופשי יותר וללא מגבלות.
ומכיוון שזה לא הולך לקרות, מה שצפוי הוא שיוקר המחייה ימשיך ליהיות גבוה, ושער החליפין (מחיר דולר בשקלים) ירד וירד, וכל פעם בנק ישראל יעלה אותו קצת חזרה באמצעות מס הדפסת כסף. שימו לב שהציבור נדפק פעמיים משני המאורעות האלו באופן בלתי תלוי.
מה שיפה שזה גם לא קשור לאם השלטון ימני או שמאלני מבחינה כלכלית. תמיד, לכל אחד שמעוניין להבחר, עדיף לדפוק את היבואנים.

מה שצפוי הוא שיוקר המחייה ימשיך ליהיות גבוה, ושער החליפין (מחיר דולר בשקלים) ירד וירד

הכל טוב ונכון אבל זה היה נכון בדיוק באותה מידה גם כאשר הדולר היה שווה 4.5 שח, ככה שההסבר הזה לא מספק.

השקל חזק מאוד יחסית לעבר לא רק מול דולר אלא מול סל מטבעות.
הכלכלה בישראל במצב מצוין. צמיחה טובה יחסית לעולם המפותח, סטארטאפים תחת כל עץ רענן, חברות זרות קונות פה עסקים במילארדים.
זה מחזק את השקל, וזו אחת הסיבות שמדד ת"א 125 (100) מדשדש 3 שנים בזמן שהיה מהלך לא רע בשווקים המרכזיים.
פרדוקסלית, שקל חזק מעכב באופן מהותי צמצום מוניטרי (העלאות ריבית בין היתר), מה שאמור היה דווקא לתמוך בשוק המקומי.

שורה תחתונה - אף אחד לא יודע, הכל חרטא, הסברים בדיעבד. יש הטוענים שבטווח הקצר הספקולנטים משפיעים על שערי המט"ח יותר מההגיון הכלכלי.
ספקולציה אישית - לדעתי סיכוי טוב בהרבה שדולר יהיה חמישה שקלים (או קרוב) מאשר שני שקלים (או קרוב), בעתיד הרחוק (או הקרוב).

הכל טוב ונכון אבל זה היה נכון בדיוק באותה מידה גם כאשר הדולר היה שווה 4.5 שח, ככה שההסבר הזה לא מספק.
נקודה מעניינת והערה נכונה. והנה התשובה: ראשית אין משמעות אמיתית למספר ״4.5״ או ״3.5״. אלו מספרים יחסיים. מה שחשוב זה המגמה.
לכן, צריך לנסח מחדש את השאלה השלך: מה שהתכוונת לשאול הוא זה: ״הרי המגבלות על יבוא היו תמיד, ולמרות זאת היו תקופות בהן השקל מאד נחלש״. אז התשובה לסוגיה הזאת היא שתנאי נוסף עליו לא דיברתי כי הוא שהמדינה תוכל ליצא. למשל, אם בדרום סודן יהיו מגבלות על יבוא, המטבע שלהם לא יתחזק כי הם לא יודעים ליצא. נוסף, צריך שלא תהיה אינפלציה גדולה יותר מאשר בעולם. למשל, בשנות ה-80 היתה אינפלציה גבוהה משמעותית בישראל מאשר בארה״ב, ואכן השקל עבר פיחות יחסי.
אבל משנות ה-2000 היצוא של ישראל הפך ליהיות משמעותי (כן, סטרטאפים. כן אנחנו חכמים וטובים וכל הכבוד לנו. באמת אני אומר את זה.) אינפלציה כבר אין, ולכן עכשיו הצד השני של המשוואה צריך להשתחרר: היבוא. צריך לגרום לכך שיהיה יצוא של מה שישראל תחרותית בו, ולא לאסור יבוא מסיבות פוליטיות.
אחרת, במדינה כמו שלנו שהיא חזקה מספיק ביצוא (שוב: כל הכבוד!) יהיה כל הזמן יסוף של השקל. שוב, אם יחליטו לעשות פה אינפלציה של 10% אז ברור שהשקל יחלש, וזאת למרות הגבלות היבוא. אבל אינפלציה נובעת מהדפסת כסף: וזה כאמור מס מאד לא הוגן על האוכלוסיה.

זה נכון שכשתקנה בחו״ל אייפד ותבריח אותו לארץ בלי לשלם מכס תרגיש מצויין: כי המחיר בשקלים יהיה נמוך. גם מלון באירופה מאד זול כי שער היורו מאד נמוך בשקלים. אבל בפועל, רוב החיים הכלכליים שלנו הם לא מוצרים מוברחים מחו״ל או מלונות. לאייפד הזול ולמלון הזול באירופה יש מחיר: עלות המחיה מאד גבוהה בגלל חוסר ביבוא ותחרות.

שורה תחתונה - אף אחד לא יודע, הכל חרטא, הסברים בדיעבד.
ממש לא מסכים. אני לא טוען שיש יכולת חיזוי, ואני מאד מאד לא ממליץ לסחור בפורקס... אבל ברור שהמדיניות הפיסקאלית והמוניטארית ומיסוי משפיעות על שער החליפין. ויש תאוריות, שהוכחו. להגיד ״הכל חרטא״ זה מאד רדוד.

ממש לא מסכים. אני לא טוען שיש יכולת חיזוי, ואני מאד מאד לא ממליץ לסחור בפורקס... אבל ברור שהמדיניות הפיסקאלית והמוניטארית ומיסוי משפיעות על שער החליפין. ויש תאוריות, שהוכחו. להגיד ״הכל חרטא״ זה מאד רדוד.
תודה על ההערה. אתה מוזמן לקחת את זה צעד אחת קדימה ולהפוך למיליונר אגב שימוש בנתונים מהותיים שמשפיעים על שערי החליפין.

הכלכלה בישראל במצב מצוין. צמיחה טובה יחסית לעולם המפותח, סטארטאפים תחת כל עץ רענן, חברות זרות קונות פה עסקים במילארדים.
זה מחזק את השקל, וזו אחת הסיבות שמדד ת"א 125 (100) מדשדש 3 שנים בזמן שהיה מהלך לא רע בשווקים המרכזיים.
אשמח אם תרחיב מה הסיבה שמדד ת"א 100 מדשדש - לא הבנתי את הקשר.

• אהבתי
Reactions: Et1
מוזמן לקחת את זה צעד אחת קדימה ולהפוך למיליונר אגב שימוש בנתונים מהותיים שמשפיעים על שערי החליפין.
איך בדיוק? אני יודע מה שכולם יודעים וזה מתומחר בשוק.
איך הופכים את זה למקור לעשיית כסף?
כסף עושים מידע שיש רק לך והוא לא נמצא בשוק.
למשל, אם אתה יודע שכחלון והממשלה הולכים לפתוח את השווקים לתחרות ולהוריד מכסים מכל המוצרים, ואף אחד לא יודע את זה אז אפשר לעשות מזה כסף.
אבל לרגע לא טענתי שאני חוזה דברים שהשוק לא מתמחר.
בסך הכל טענתי שמחסומי היבוא והתחרותיות גורמות לשקל להתחזק.

ברור שהמדיניות הפיסקאלית והמוניטארית ומיסוי משפיעות על שער החליפין.
ברור, וברור שאתה יודע להסביר את ההשפעות רק בדיעבד.
אני יודע מה שכולם יודעים וזה מתומחר בשוק.
הבנתי. אז אתה לא יודע כלום. לא ידעת, או שערת, שהשקל יתחזק 10% מול סל מטבעות מתחילת השנה, למרות ש'יש תאוריות שהוכחו', אבל כהיסטוריון, אתה מבין מדוע זה קרה.

באותו הקשר,האם יש דרך לנצל את זה לטובתנו? נניח שהסנופי עלה ב10 אחוז והדולר ירד ב10 אחוז. אם אני מוכר ומיד קונה הרווחתי משהו?
כלומר ברור שלכאורה "איפסתי" את בסיס המס שלי, אבל האם זה באמת עזר לי?

הבנתי. אז אתה לא יודע כלום. לא ידעת, או שערת, שהשקל יתחזק 10% מול סל מטבעות מתחילת השנה, למרות ש'יש תאוריות שהוכחו', אבל כהיסטוריון, אתה מבין מדוע זה קרה.
לא לא. אתה מבלבל בין תאוריית השוק היעיל, שאומרת שהשוק מתמחר את הידע שנמצא אצלו, ואי אפשר לעשות כסף מידע שידוע לכולם. ומכאן אתה עובר לקהלת: ״הבל הבלים הכל הבל״. ממילא כלום לא משנה. גם אם תעלה לשלטון ברוב של 119 חברי כנסת המפלגה הקומונוסיטית החדשה, גם אז: השוק יעיל ואי אפשר לחזות כלום.
עם הנחת השוק היעיל אני מסכים. עם המעבר לקהלת, אני לא מסכים.
לגופו של עניין: אני לא עוסק בחיזויים של מה הממשלה תעשה: האם יורידו חסמים יבוא. אני גם לא עוסק באיך נגידת בנק ישראל תגיב. האם היא תדפיס כסף ותקנה דולרים. אני גם לא חוזה את הצלחת הסטארטפים של 2018 (שכמובן ישפיעו על היצוא). אז אפשר להגיד: ״אוקי. אתה לא יודע כלום.״ אבל זה לא נכון. כי אני יודע. אני יודע שחסמי יבוא וחסמי תחרותיות מחזקות את השקל.
כשם שאני גם יודע שאם יעלו את המס בישראל מ-37% מהתוצר (היום) ל-67% התוצר יקטן מאד. גם כאן אתה יכול לטעון את הטענה שלך: ״אם היית כזה חכם, היית עושה מלא כסף מחיזוי. אתה לא. אתה בעצם לא יודע כלום, אלא רק הסטוריון שתופר תאוריות לעבר״.
אז אם זאת הגישה והכל הבל ואף אחד ממילא לא מבין כלום, אז למה בעצם לא לעלות ל-67% מס?
בסוף החלטות מתקבלות עפ״י תאוריות כלכליות שנחקרו הסטורית. לא הייתי מזלזל בהם כ״כ והם לא סותרות את תאוריית השוק היעיל.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
I למה השקל מתחזק כל כך? שוק ההון 109
C למה הכספיות ירדו בימים האחרונים? שוק ההון 4
צ למה דווקא IB? שוק ההון 12
M איזון אקטוארי? למה אומרים שזה שקר של סוכנים? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 25
L למה אנשים טובים לא הולכים לפוליטיקה פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 94
ד אז למה לא לעבור עכשיו מהסנופי לזמן מה? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 20
C קנית קרן כספית - למה מסווגת כפעולה מחוץ לבורסה? שוק ההון 2
MaorRocky קופת גמל לא מחזירה לי תשואה של השוק ואני לא מבין למה שוק ההון 2
L למה רוב סרטי\סדרות מדע בדיוני נהיו לזבל פסאודו-מדעי? אוף טופיק 27
M למה המנייה עולה ויש הפסד יומי? פוסטים מאיכות נמוכה 1
K למה לא נהוג להשוות ביצועי מניות כולל דיווידנד? שוק ההון 5
A למה יש הבדל בעלויות בין סנופי אינבסקו לסנופי איישרס? פוסטים מאיכות נמוכה 7
ל למה עדיין אין כזו אפלקציה? עוזר כלכלי אישי יזמות והגדלת הכנסות 2
S עדיין לא הצלחתי להבין למה האדם הממוצע צריך ביטקוין השקעות אלטרנטיביות 200
F למה בישראל מניות נסחרות באגורות? שוק ההון 4
א תעודות סל ישראליות עוקבות SP500 בפער ענק מהSPY , למה ? שוק ההון 12
M שירותי אורחים בדירת שלושה חדרים, למה? פוסטים מאיכות נמוכה 9
C למה אנשים פשוט לא קונים דירות, במקום לשכור דירה נדל"ן 199
I מישהו יודע למה אין מסחר בנייר 1159235 שוק ההון 1
A מישהו מבין למה שערי הדולר והאירו עלו בצורה חדה שוק ההון 8
F יועץ משכנתאות, כן/לא למה? נדל"ן 77
F למה בעצם נדל"ן בישראל ולא בארה"ב? נדל"ן 32
K למה מתכוונים כשאומרים קרן מחקה שוק ההון 1
C 10 סיבות למה אני לא כדאי להשקיע במדד מחקה שוק ההון 14
J פנסיה - מחקה מדד- למה בעצם ? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
G למה להמשיך להחזיק קופת גמל להשקעה? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 38
S מה לספר בראיון העבודה העניין למה עזבתי את מקום העבודה האחרון אוף טופיק 28
א אג"חים תמיד מפתיעים אותי, למה תשואת האג"ח הישראלי התרסקה ? שוק ההון 34
littleSeal אז למה לא להשקיע בחסכון בבנק, בעצם? פוסטים מאיכות נמוכה 2
חתול לילה למה הקרן המחקה שלי לא נותנת את תשואת המדד? שוק ההון 209
S שוקולד מריר - למה מנוטרל מטח?! שוק ההון 5
S האם יש כאן אנשים שמפקידים לקופת גמל ולא לקרן פנסיה משלימה? אם כן - אשמח לשמוע למה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 69
M תשואה על אגח ממשלתי צמוד אמריקאי גבוהה ממקבילו הישראלי, למה? שוק ההון 8
R למה לא בגדולות שוק ההון 7
ע למה להעדיף השקעות אקטיביות. פוסטים מאיכות נמוכה 2
I למה הייטקיסט צריך להפקיד לפנסיה בגיל בוגר יותר ? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 28
O למה משכנתאות בישראל כל כך מסובכות? נדל"ן 59
S למה אומרים לא לערב את הצבא בפוליטיקה? פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 71
ה למה שוק המניות הישראלי גרוע? שוק ההון 36
T למה בגביע יוגורט יש 2.75 כפיות סוכר? אוף טופיק 35
F למה גוגל ופייסבוק לא נחשבות מניות טכנולוגיות? פוסטים מאיכות נמוכה 3
א למה הדירות בישראל יקרות פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 16
V מישהו יודע למה אין נתונים על ZPRV/ZPRX באתרים השונים מהתאריך 30.6? פוסטים מאיכות נמוכה 2
צ אג"ח- למה כמה ואיך? שוק ההון 12
ה למה דמי הניהול בקרן השתלמות כל כך גבוהים? צרכנות פיננסית 4
P למה מורידים מס ממשכורות נמוכות ? פוסטים מאיכות נמוכה 51
ב ניתוח מינוף מניות עם margin או: למה ויתרתי על הרעיון שוק ההון 20
D למה חשוב רצף ביטוחי? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 11
Y למה הסולידית משקיעה בחברות נפט שוק ההון 2
א למה התשואה של קרנות כספיות כל כך נמוכה ? שוק ההון 5

נושאים דומים

Back
למעלה