למה דוקא עכשיו יש זינוק במחירי השכירות?

מרק עוגיות

משתמש בכיר
דירוג
4,745
בשבועות האחרונים אני שומעת מכל עבר על בעלי דירות שמעלים את שכר הדירה לדיירים שלהם בעשרות אחוזים בעת חידוש החוזה. בחלק מהמקרים מדובר בדיירים שחיו בדירה שנים בלי שינוי במחיר, ובחלק מדובר בחידוש אחרי שנה אחת של שכירות. נכון שתמיד יהיו העלאות מחירים מסוימות, אבל אני שומעת עכשיו על קפיצות מטורפות - מ7000 ל10000, מ10000 ל16000, מ6500 ל8000, וכולי. האם זו תופעה מתועדת? יש למישהו הסבר למה דווקא עכשיו? אמנם יש כל הזמן עליה במחירי הדיור, אבל נראה שבשכירות עכשיו העליה קיצונית ופתאומית.

חתול לילה

משתמש בכיר
דירוג
10,150
הגיוני שבמחירים של היום לא ניתן לקנות דירות (+ עליית ריבית על המשכנתא).
אז כנראה שיש יותר שוכרים, מה שמאפשר למשכירים להעלות את המחיר.

roneng

משתמש בכיר
דירוג
13,086

amit

משתמש בכיר
דירוג
3,177
בשבועות האחרונים אני שומעת מכל עבר על בעלי דירות שמעלים את שכר הדירה לדיירים שלהם בעשרות אחוזים בעת חידוש החוזה. בחלק מהמקרים מדובר בדיירים שחיו בדירה שנים בלי שינוי במחיר, ובחלק מדובר בחידוש אחרי שנה אחת של שכירות. נכון שתמיד יהיו העלאות מחירים מסוימות, אבל אני שומעת עכשיו על קפיצות מטורפות - מ7000 ל10000, מ10000 ל16000, מ6500 ל8000, וכולי. האם זו תופעה מתועדת? יש למישהו הסבר למה דווקא עכשיו? אמנם יש כל הזמן עליה במחירי הדיור, אבל נראה שבשכירות עכשיו העליה קיצונית ופתאומית.
צפי לעליית הריבית

GlenWalker

משתמש ותיק
דירוג
221
לתחושתי יש כמה סיבות:
1. במהלך הקורונה היו כמה שנים שבעלי דירות לא העלו מחירים ואפילו הורידו מחירים. השנה יש תיקון מחודש - כך שבאחוזים זו נראית כמו קפיצה גדולה למול המחירים הקיימים, אבל בפועל אם תבדוק את זה כעלייה שנתית מתחילת הקורונה (תחילת 2020; שני חידושי חוזה ש"לא היו בהם עליות") לדעתי תגלה שבאחוזים שנתיים אין עלייה גדולה מדי

2. מחירי הדירות עלו בצורה דרמטית ולרוב יש איזושהי קרבה בין שני הנתונים (לא 1:1 אבל חייב להיות קשר כלשהו כי התשואה נגזרת מהמחיר שאנשים משלמים על הדירה). משמע, בהינתן שבעל דירה במרכז רוצה לשמר יחס תשואה של 2.5%, עלייה של כ-700 אלף שקל במחיר דירה (עלייה ממוצעת בשנה\שנה וחצי האחרונים לדירות במרכז) אומרת עלייה בשכירות של כ-1,500 ש"ח בחודש לדירה

3. עלייה גדולה לביקוש לדירות במרכז, גם לשכירות. לא יודע להסביר מאיפה זה בא (יש לי כמה תאוריות), אבל גם אני וגם הרבה מחבריי שמשכירים דירות מספרים על התנפלות שלא הייתה בעבר. מעלים מודעה ותוך שעה יש כבר תור ואפילו כבר לא צריך להוריד מחיר מהמבוקש (בשונה מפעם כשהיה ידוע שהמחיר הסופי יהיה יהיה נמוך בכמה מאות שקלים מהמפורסם במודעה)

roneng

משתמש בכיר
דירוג
13,086
1. במהלך הקורונה היו כמה שנים שבעלי דירות לא העלו מחירים ואפילו הורידו מחירים
לא יודע איפה אתה גר, אבל בשכונה שלי המחירים עלו כל הזמן. גם בשנים של הקורונה.

בשונה מפעם כשהיה ידוע שהמחיר הסופי יהיה יהיה נמוך בכמה מאות שקלים מהמפורסם במודעה
לא זכור לי אי פעם שזה היה המצב. (אם כבר להיפך - אנשים מוכנים להציע יותר כדי לקבל עדיפות.)

בטח שלא באזורי ביקוש במרכז, אבל גם באזורים אחרים שחיפשתי דירה המחיר הסופי לא היה נמוך יותר מהמחיר המפורסם.

קפיצת הדרך

משתמש בכיר
דירוג
3,369
שוק הנדל״ן רותח. ו… כן… גם השכירות עלתה.

במהלך הקורונה היו כמה שנים שבעלי דירות לא העלו מחירים ואפילו הורידו מחירים. השנה יש תיקון מחודש - כך שבאחוזים זו נראית כמו קפיצה גדולה
מחירי הדירות עלו בצורה דרמטית ולרוב יש איזושהי קרבה בין שני הנתונים (לא 1:1 אבל חייב להיות קשר כלשהו כי התשואה נגזרת מהמחיר שאנשים משלמים על הדירה). משמע, בהינתן שבעל דירה במרכז רוצה לשמר יחס תשואה
עלייה גדולה לביקוש לדירות במרכז, גם לשכירות.

מסכימה מאוד עם הכל.

איניגו מונטויה

משתמש בכיר
דירוג
2,922
זה תלוי מאוד על איזה איזור את מדברת.
למשל בתל אביב אכן הייתה עלייה במחירים, בחיפה - לא ממש.

להמחשה מקורבת, תמונות מתוך האתר דירובוט
(מתייחס לזה כקירוב בלבד, אחרי שבדקתי כמה פעמים עבור שכונות ספציפיות, והוצגו לי מחירים גבוהים בכ15% מעל מחירי השכירות ביד 2).

1652548578274.png

בקיצור, גם בשכירות המיקום קובע.

נערך לאחרונה ב:

סולידי

משתמש בכיר
דירוג
1,887
מדיניות ממשלתית של קרוב לעשור להדיר משקיעים משוק הנדלן סוף סוף נותנת פירות ;)

למיטב זכרוני יאיר לפיד התחיל את זה כשהיה שר אוצר, וכבר אז טענתי שהביקוש נקבע ע"י מי שמאכלס את הדירות ולא ע"י הבעלים.

בכל אופן, פחות משקיעי נדלן -> פחות דירות להשכרה -> מחירי שכירות עולים -> שוכרים פונים לרכישת דירה במקום המשקיעים.

TWOSIXNINE

משתמש ותיק
דירוג
529
עלייה גדולה לביקוש לדירות במרכז, גם לשכירות. לא יודע להסביר מאיפה זה בא (יש לי כמה תאוריות)
ההגירה התוך-עירונית של עשרות אם לא מאות בתי-אב / שוכרים שגרו בבניינים שעוברים התחדשות כלשהי, מפונים מבתיהם ונאלצים למצוא חלופה זמנית/ קבועה אחרת. אלו הן רק חלק מההשלכות של ״ההתחדשות״ העירונית גם בנושא התשתית (תחבורה ציבורית, רכבת קלה וכו׳) וגם מבחינת נדל״ן (תמ״א 38, פינוי בינוי וכו׳).

מתוך סקרנות בדקתי את ההגירה ל-מ-תל אביב באתר העירייה ובשנים 2016, 2017 ו-2020 ההגירה הייתה שלילית.

דווקא הופתעתי וחשבתי שהמגמה תהיה חיובית בטווח של החמש שנים האחרונות.

פסיוני

משתמש ותיק
דירוג
204
טעות נפוצה.
פחות או יותר משקיעים- לא מגדיל את מספר משקי הבית, ולא מקטין את מספר הדירות בארץ.

למיטב זכרוני יאיר לפיד התחיל את זה כשהיה שר אוצר, וכבר אז טענתי שהביקוש נקבע ע"י מי שמאכלס את הדירות ולא ע"י הבעלים.

בכל אופן, פחות משקיעי נדלן -> פחות דירות להשכרה -> מחירי שכירות עולים -> שוכרים פונים לרכישת דירה במקום המשקיעים.

vigaror

משתמש ותיק
דירוג
269

אני מאוד סקפטי אם ההחלטות האלו השפיעו, לתחושתי השוק מפוצץ במשקיעים, לפחות לפי המודעות ביד2 חלק גדול למשקיעים

פסיוני

משתמש ותיק
דירוג
204
בגוש דן, יש עליות גדולות בשכירות, בשנים האחרונות.
יתכן וזה מקביל לבירוש עובדי תעשיית ההיטק המעוניינים לגור ליד מרכזי התעסוקה.
כשאני מדבר על עליות- אני מתכווין אפילו לכ7 אחוז שנתי (בממוצע)

sogi

משתמש בכיר
דירוג
2,357
גם אני מרגיש שיש עליה משמעותית במחירי השכירות. עוד ביטוי לאינפלציה המטורפת (10-15 אחוז כנראה בארץ).
התשובה הפשוטה היא שליותר אנשים יש יותר כסף, והם מוכנים לשלם אותו כדי לגור במקום יותר מבוקש.
אם לכולם יש כסף אז לאף אחד אין כסף.

כנראה גם ההייטקיסטים יצטרכו להחליף עבודה בשנה הבאה ,to keep up with inflation. היכונו למצב ששכר ג'וניור יהיה 40 ודירת 2 חדרים תושכר ב-15 אלף בחודש.

vigaror

משתמש ותיק
דירוג
269
כנראה גם ההייטקיסטים יצטרכו להחליף עבודה בשנה הבאה ,to keep up with inflation. היכונו למצב ששכר ג'וניור יהיה 40 ודירת 2 חדרים תושכר ב-15 אלף בחודש.
לא טענת ששוק הייטק לפני פיטורים?

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
E למה השער של הנאסד״ק שונה ממקום למקום? שוק ההון 5
ט למה בעצם אין תעודות ממונפות על SP500 פי 4, פי 5 וכו' ? פוסטים מאיכות נמוכה 12
Y למה קופת גמל להשקעה פחות טוב מהשקעה עצמאית? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 14
Flex אז למה לא בעצם? בן 27 יומני מסע אישיים 11
P למה מודדים עליות וירידות של מניות באחוזים ? שוק ההון 5
C למה לא לקנות ETF? שוק ההון 0
I למה השקל מתחזק כל כך? שוק ההון 109
א האם התפרסם נתון רלוונטי לאינפלציה היום ? למה אג"ח מדינה שיקלי ירד מהותית ? שוק ההון 2
naftali10 למה אג"חים ממשלתיים שקליים מתנהגים ככה? שוק ההון 8
א אג"חים קונצרנים בארה"ב, למה, ואיך שוק ההון 9
N למה הפרשנות המרכזית להעלאת ריבית היא אינפלציה? צרכנות פיננסית 12
O מישהו יכול להסביר למה ETFs עוקבי TIPS יורדים בחודשים האחרונים? שוק ההון 2
A למה עליית הריבית בזמן אינפלציה גורמת לירידת המניות? שוק ההון 24
L למה לא? הפרשה גדולה מוקדמת לפנסיה אוף טופיק 12
A למה בן אדם עובד בישראל (עם פנסיה) לא צריך ביטוח חיים צרכנות פיננסית 62
ש למה לחכות עם דירה להשקעה? נדל"ן 18
deussex למה בעצם לא לשים את קופת הפנסיה לעקוב אחרי מסלול מנייתי, אלא דווקא סנופי ? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 11
A למה עלית הריבית גורמת לנפילות בשוק ההון? שוק ההון 6
L למה לא להשקיע באג״ח קצר טווח? שוק ההון 6
I למה לא לשלב בתיק גם אג"ח ממשלתי בריבית משתנה? שוק ההון 1
F מניות Small Cap - למה לי WSML? ולא ZPRV? שוק ההון 7
I למה הבורסה רועשת וגועשת בגלל העלאות הריבית הצפויות? שוק ההון 24
A תהיות ושבירת ראש למה לא להשקיע רק ב-S&P 500 שוק ההון 77
א למה דמי ניהול באחוזים? שוק ההון 3
S למה קרנות נאמנות שמחזיקות 100% אג"ח ממשלתי מאבדות ערך? שוק ההון 23
צ למה אין גרסת מובייל לסולידית אוף טופיק 2
T הלוואות ללא ריבית - למה לא כולכם עושים את זה כל הזמן? צרכנות פיננסית 44
מ למה הקרן המחקה שלי מחזיקה מק"מ?! דיוני עומק על פוסטים מהבלוג 2
י למה מניות הביוטק נופלות בשנה האחרונה? שוק ההון 11
י למה לא להשקיע בקרן ריט, המחלקת 12% דיבידנד? מה כבר יכול להשתבש? שאלת מתחיל שוק ההון 17
1337justme למה לא תוכנית חסכון צמודת מדד? שוק ההון 22
F למה העלאת ריבית בארה"ב גורר נפילות בבורסה? שוק ההון 4
Z ביטקויין או כל מטבע קריפטו למה ? השקעות אלטרנטיביות 8
E אמאזון - למה אני משקיע שוק ההון 267
niceguy23 למה ירדתי מהשקעה בדירה בבת ים נדל"ן 78
T למה סטייקינג = מורכבות מיסויית? השקעות אלטרנטיביות 13
S קרן שיתוף תורמים כאמצעי להפחית מס רווח הון - למה לא? צרכנות פיננסית 10
O למה מדד REIT נחשב כמוטה יותר לשוק ההון מאשר לשוק הנדלן? נדל"ן 0
ה למה צריך לשים לב בביטוחי משכנתא? נדל"ן 2
R מסלולים פסיביים - למה לא פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 19
F למה זוגות קונים דירות ? אוף טופיק 480
L למה השכירות בבת ים כל כך נמוכה? איפה הקאץ'? נדל"ן 48
ת למה חברות הצמיחה שבתיק שלי צונחות? שוק ההון 6
Ron.B למה בנק ישראל קונה דווקא דולרים? אוף טופיק 5
D למה לא מומלץ למשוך כסף מקרן השתלמות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 6
A למה דמי הניהול ב- IRA נמוכים? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
O למה צריך להגיש תיאום מס? מיסים 7
D למה אנשים בוחרים בקרנות עם דמי ניהול יקרים יותר? שוק ההון 9
א סיבה אמיתית למה לא למשוך פיצויים פטורים ממס? פוסטים מאיכות נמוכה 24
מ למה הכוונה בצעד הממשלה שעליו מדברים היום להיתר לפיצול דירות בבתים פרטיים? נדל"ן 5

נושאים דומים

למעלה