• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

למה אומרים לא לערב את הצבא בפוליטיקה?

• פותח הנושא Shaz
  • פורסם בתאריך
כן כי לפני המהפכות המצב במדינות האלה היה ממש טוב (והיטלר הסית בעיקר נגד יהודים, שהם לא היו האליטה)
היהודים היו אליטה בגרמניה. הם איכלסו את האקדמיה, הבנקים והרבה עמדות כח.
בכל מקרה, אליטה או לא, הם היו קבוצה שקל לגבש את העם סביב השינאה נגדה.
ארגנטינה היתה במצב מעולה לפני הדיקטטורה.

ואיך הדוגמאות האלה בכלל קשורות לישראל?
כי אלה הדוגמאות ההיסטוריות של הסתה קשה נגד ה-"אליטות", בדיוק מה שקורה עכשיו בישראל. אני בטוח שאם היית חי באחת הארצות האלה בזמן שזה קרה גם היית שואל איך הדוגמאות האחרות קשורות.
כן כי לפני המהפכות המצב במדינות האלה היה ממש טוב (והיטלר הסית בעיקר נגד יהודים, שהם לא היו האליטה)
וה"הסתות" התחילו לפני המהפכות אז כשאתה כותב שזו שיטה נפוצה בדיקטטורות אז אתה בעצם אומר שישראל היא דיקטטורית עכשיו, כמו צרפת ורוסיה לפני המהפכה
גרמניה הייתה דמוקרטיה לפני עליית הנאצים והיטלר נבחר בבחירות דמוקרטיות.
ונצואלה הייתה דמוקרטיה והייתה בעבר המדינה העשירה ביותר בדרום אמריקה. עכשיו אנשים משכילים שם מחפשים פירורי זהב במכרות בג'ונגל כדי שיהיה להם אוכל.
רוסיה אגב לא הייתה דיקטטורה לפני המהפכה הקומוניסטית. היא הייתה במעבר לדמוקרטיה בין מהפכת פברואר למהפכת אוקטובר.

ואיך הדוגמאות האלה בכלל קשורות לישראל?
לאנשים שלא רואים את הדמיון, אני מציע לחשוב על הדבר הבא:
היטלר, צ'אווס ועוד מחריבי ארצות עלו לשלטון בבחירות דמוקרטיות. מי האנשים שהצביעו להם? למה הם הצביעו להם? האם יכול להיות שאם הייתם שם, הייתם מצביעים להם?

גרמניה הייתה דמוקרטיה לפני עליית הנאצים והיטלר נבחר בבחירות דמוקרטיות.
דמוקרטיה בקריסה כלכלית אחרי שפתחה במלחמה מיותרת ושילמה את המחיר כשהפסידה. ואתה יודע מי החליטו לפתוח באותה מלחמה? האליטה הצבאית. אז המסקנה פה היא דווקא לא להקשיב לאליטות, בטח לא הצבאית.

נערך לאחרונה ב:
אז המסקנה פה היא דווקא היא לא להקשיב לאליטות.
כי היטלר היה עדיף.
והאליטה שהנאצים האשימו בכל היו היהודים - יהודים אשכנזים - שנגד צאצאי אלה מהם ששרדו יש עכשיו הסתה פראית בישראל. תקשיבו לאיציק זרקא, חביב הליכוד, והוא ממש לא היחיד. שמעתי לא מעט דברים בסגנון כשעמדתי בצומת בהפגנות הדגלים השחורים.

אוי, עוד דיון הגיע לנאצים.
ומה הבעיה עם זה?
הנאצים הם דוגמה של דמוקרטיה שהפכה לדיקטטורה, וכל השיטות שאנחנו רואים בדיקטטורות מאוחרות יותר היו כבר שם- הסתה נגד קבוצת אזרחים כאמצעי לגרוף פופולריות, האשמת הקומוניסטים בשריפת הרייכסטאג כסיבה לביטול חירויות יסוד, וחוק ההסמכה שהעביר את החקיקה מהפרלמנט לממשלה.
עצוב שאנחנו רואים דברים דומים אצלינו, אבל מה תעזור התעלמות או הכחשה?

— אני לא מדבר על השואה, שהיא אירוע יחודי בו נרצחו אנשים בגלל הדת של הסבא שלהם, בלי שתהיה להם שום אפשרות לחמוק מהגורל שיועד להם. אבל תופעות ״מתונות״ יותר היו גם בסין, הטוטסי, קמבודיה ועוד ובהחלט מתחיל לתהות לאן תוביל ההגררות אחרי תעמולת השינאה והסתה לאלימות שרואים גם אצלינו.

נערך לאחרונה ב:
כי היטלר היה עדיף.
קראת בכלל מה שכתבתי? פספסת את הנקודה לגמרי.
האליטות גרמו למה שהרס את גרמניה והוביל לעליית הנאצים. והיהודים לא היו אליטות. הם היו חלק כל כך זעיר באוכלוסייה שאי אפשר לקרוא לו אליטה. האליטות האמיתיות (הנשיא והצבא) דווקא זלזלו בהיטלר וחשבו שיוכלו לשלוט בו. עוד טעות שלהם.

בקיצור אתם סתם יוצר קשרים בכח בין זמנים שונים ומקומות שנים ותרבות שונה.

נערך לאחרונה ב:
קראת בכלל מה שכתבתי? פספסת את הנקודה לגמרי.
האליטות הן מה שהרס את גרמניה והוביל לעליית הנאצים.
ברור. זה תמיד האליטות אשמות. בדיוק על זה דיברנו.
והיהודים לא היו אליטות. הם היו חלק כל כך זעיר באוכלוסייה שאי אפשר לקרוא לו אליטה.
היהודים היו סוג של אליטה. ממש לא כולם כמובן, אבל היה ליהודים משקל סגולי יותר גדול מחלקם היחסי באוכלוסיה בהרבה דברים חשובים. ובמה הנאצים האשימו את היהודים? שהם שולטים בהכל מאחורי הקלעים במקום העם הגרמני והממשלה. נשמע מוכר?

בקיצור אתם סתם יוצר קשרים בכח בין זמנים שונים ומקומות שנים ותרבות שונה.
אלה דוגמאות של מעבר מדמוקרטיה לדיקטטורה. ככה זה קרה. לא דיברתי על השואה, אבל אם כבר, הנה חומר למחשבה:
מתנגדיו של היטלר כולם היו בטוחים שהוא סתם פופוליסט והוא נטפל ליהודים רק כדי לעלות לשלטון, ואז הוא יעזוב אותם. מי חשב שהוא באמת הולך להשמיד את היהודים? זאת לא דרך פעולה הגיונית. גם למה הוא היה צריך מלחמה עם ברית המועצות? סטאלין בכלל ניסה להיות בעל ברית שלו. ולהכריז מלחמה על ארצות הברית בזמן שהוא שקוע במלחמה נגד ברית המועצות ובריטניה? זה בכלל טירוף. טירוף, אבל זה מה שהוא עשה. וגם המלחמה שלו ביהודים עלתה לו ביוקר. מי שפיתח את פצצת האטום היו ברובם המוחלט מדענים יהודים. גם אם הוא היה מנצח את ברית המועצות, היהודים הם אלה שהיו מביסים אותו בסוף. אז למרות שכולם היו בטוחים שהוא סתם פופוליסט וזה לחלוטין לא רציונלי שיעשה את מה שהוא אמר, הוא בכל זאת עשה בדיוק את מה שהוא אמר שיעשה.

אני אתייחס למה שקורה ויכול לקרות עם צה"ל.
נניח וכל ה-"סרבנות" הנוכחית לא הייתה מתרחשת. מה היה קורה אז? כתבתי על זה בעבר עוד לפני הבחירות כתרחיש הייחוס למה יקרה אם הממשלה הזאת תיבחר.
היה ברור לי שהממשלה הזאת תפעל להפוך את ישראל לדיקטטורה חשוכה. כך אכן קורה.
מן הסתם זה פוגע דרמטית במוטיבציה של חלק גדול מהציבור לשרת בצבא וגם בכלל להישאר בישראל. המשכילים יעזבו בהדרגה את ישראל. חברות הטכנולוגיה יעזבו. גם מי שיתגייס יהיה חסר מוטיבציה ויעשה את המינימום. לא יהיה כסף להשקיע בפיתוחים טכנולוגיים. כל זה יוביל להחלשת צה"ל עד לרמה שהוא לא יוכל להגן על ישראל. לבסוף ישראל תיכבש ע"י מדינות ערב.
עכשיו קורה משהו אחר. במקביל לתהליך שתיארתי, שבהחלט קורה, קורה גם תהליך מהיר יותר. אנשי מילואים מפסיקים התנדבות. חדשות מהיום: "הרמטכ"ל הציג לנתניהו את המשמעויות של עשרות אלפי המשרתים שהודיעו למפקדים שלהם כי לא ימשיכו להתנדב במילואים.". וזאת רק ההתחלה וקצה הקרחון. ברור שבנוסף יש גם הרבה מילואימניקים שפשוט מתחמקים מהמילואים בגלל המצב בלי להודיע רשמית שהם לא מוכנים להתייצב. ברור גם שזה משפיע על אנשי הקבע, על נכונות לצאת לקורס קצינים או לחתום קבע וזה מאוד בקלות יכול לגלוש גם לסירוב המוני להתגייס.
עכשיו איך זה משפיע על כשירות הצבא. מדברים על כך שתוך כמה חודשים צה"ל לא יהיה בכשירות למלחמה. אבל האם צה"ל בכלל היה בכשירות למלחמה עוד לפני המשבר הזה? את הכשירות של זרוע היבשה ראינו במלחמת לבנון השניה. אני הזדעזעתי קשות מהעדויות שקראתי ושמעתי. ממליץ לקרוא את הספר "שבויים בלבנון" על המלחמה. הייתי גם בהרצאה של איזה קצין מילואים שסיפר על החוויות שלו במלחמה, וכולם פשוט ישבו והחזיקו את הראש. זכורות לי גם כתבות מאותה תקופה על איך שלחו לוחמים לקרב ללא ציוד בסיסי, שבלעדיו אין להם שום יכולת לבצע את משימתם. זה היה בתקופת אולמרט. מאז היו לנו הרבה שנים של ביבי בשלטון. מה נראה לכם קרה לכשירות הצבא בשנים האלה? אני לא יודע, אבל אני יכול לנחש. עכשיו שימו לב לאיכות הרמטכ"לים. שימו לב איך רמטכ"לים של פעם מתנגדים בתוקף להפיכה המשטרית(ברק, יעלון, חלוץ), ואילו כל הרמטכ"לים שבאו אחרי חלוץ יושבים על הגדר. זה אומר הרבה לדעתי.
עכשיו בניגוד לזרוע היבשה, בחיל האוויר והמודיעין המצב כנראה היה הרבה יותר טוב כי האנשים הטובים הלכו לשם. עכשיו האנשים הטובים עוזבים, בין אם בתהליך איטי כל אחד משיקולים אישיים, ובין עם במהירות ובמאורגן במחאה על ההפיכה המשטרית. עכשיו הכשירות של כל חלקי הצבא תפגע דרמטית. כנ"ל גם עם שאר גופי הביטחון.
מה מפקדי צה"ל ושרי הביטחון יעשו? הניחוש שלי הוא שכל עוד התהליך איטי, הם ינסו לטייח ולהסתיר אותו ולהציג כאילו הכל בסדר. מה הממשלה תעשה? זה תלוי במי ראש הממשלה. אם יהיה מישהו בסגנון ביבי, סביר שהוא ימנע מעימותים צבאיים משמעותיים וינסה לשחד את האוייבים(אפשר לדמיין איך). אלא שגם היכולות לשחד את האוייבים יפחתו עם הזמן ובסוף זה יגמר רע. עכשיו יכול להיות שיהיה גם ראש ממשלה אחר, שיחתור לעימות, בסגנון של מה שפוטין עשה. זה רק יזרז את הסוף.
התהליך ההרסני הזה כמובן ניתן לעצירה אם הממשלה הזאת תוחלף בממשלה טובה, שתתקן את מה שהתחילו להרוס פה. ללא המחאה סוף מר לישראל מובטח. עם המחאה יש סיכוי שאפשר יהיה להציל את ישראל. למחאת אנשי הצבא(מילואים וגם מעבר) יכולה להיות השפעה חיובית כי יהיה הרבה יותר קשה לטייח ולהתעלם מקריסה מהירה בכשירות, ואולי ייעשה משהו כדי להציל את המצב. מעניין יהיה לראות מה יקרה עם מחזורי הגיוס. מעניין אם נראה גם סירוב המוני להתגייס.

מה שכן, ברור לי גם שרק חלק מאנשי הצבא מבינים עכשיו את גודל האסון. אין לי מושג לגבי אחוזים, אבל חלק בהחלט ימשיכו לשרת כרגיל כאילו שלא קורה שום דבר מיוחד. בסוף זה יגיע גם אליהם, אבל אז זה יהיה מאוחר מדי.

נערך לאחרונה ב:
את הכשירות של זרוע היבשה ראינו במלחמת לבנון השניה.
זוכר אנשים בעבודה שהתארגנו לקנות ולהביא ציוד לילדים שבלבנון

אבל -
צה״ל תמיד התקיים על רוח לחימה ועל אין ברירה ולא על אירגון יעיל. הוא תמיד היה אך ורק ״הצבא הטוב ביותר במזרח התיכוֹן״

זוכר אנשים בעבודה שהתארגנו לקנות ולהביא ציוד לילדים שבלבנון

אבל -
צה״ל תמיד התקיים על רוח לחימה ועל אין ברירה ולא על אירגון יעיל. הוא תמיד היה אך ורק ״הצבא הטוב ביותר במזרח התיכוֹן״
צבא היבשה כן. חיל האויר לא. ועדיין גם בחילות יבשה , זה לא היה כזה גרוע מבחינת ארגון , לוגיסטיקה , במלחמת לבנון . כיוון לא טוב.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
M איזון אקטוארי? למה אומרים שזה שקר של סוכנים? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 25
O לא מבין למה אתם אומרים ש- S&P500 עדיף על השקעה אקטיבית שוק ההון 113
C למה הכספיות ירדו בימים האחרונים? שוק ההון 4
צ למה דווקא IB? שוק ההון 12
L למה אנשים טובים לא הולכים לפוליטיקה פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 94
ד אז למה לא לעבור עכשיו מהסנופי לזמן מה? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 20
C קנית קרן כספית - למה מסווגת כפעולה מחוץ לבורסה? שוק ההון 2
MaorRocky קופת גמל לא מחזירה לי תשואה של השוק ואני לא מבין למה שוק ההון 2
L למה רוב סרטי\סדרות מדע בדיוני נהיו לזבל פסאודו-מדעי? אוף טופיק 27
M למה המנייה עולה ויש הפסד יומי? פוסטים מאיכות נמוכה 1
K למה לא נהוג להשוות ביצועי מניות כולל דיווידנד? שוק ההון 5
A למה יש הבדל בעלויות בין סנופי אינבסקו לסנופי איישרס? פוסטים מאיכות נמוכה 7
ל למה עדיין אין כזו אפלקציה? עוזר כלכלי אישי יזמות והגדלת הכנסות 2
S עדיין לא הצלחתי להבין למה האדם הממוצע צריך ביטקוין השקעות אלטרנטיביות 200
F למה בישראל מניות נסחרות באגורות? שוק ההון 4
א תעודות סל ישראליות עוקבות SP500 בפער ענק מהSPY , למה ? שוק ההון 12
M שירותי אורחים בדירת שלושה חדרים, למה? פוסטים מאיכות נמוכה 9
C למה אנשים פשוט לא קונים דירות, במקום לשכור דירה נדל"ן 199
I מישהו יודע למה אין מסחר בנייר 1159235 שוק ההון 1
A מישהו מבין למה שערי הדולר והאירו עלו בצורה חדה שוק ההון 8
F יועץ משכנתאות, כן/לא למה? נדל"ן 77
F למה בעצם נדל"ן בישראל ולא בארה"ב? נדל"ן 32
K למה מתכוונים כשאומרים קרן מחקה שוק ההון 1
C 10 סיבות למה אני לא כדאי להשקיע במדד מחקה שוק ההון 14
J פנסיה - מחקה מדד- למה בעצם ? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
G למה להמשיך להחזיק קופת גמל להשקעה? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 38
S מה לספר בראיון העבודה העניין למה עזבתי את מקום העבודה האחרון אוף טופיק 28
א אג"חים תמיד מפתיעים אותי, למה תשואת האג"ח הישראלי התרסקה ? שוק ההון 34
littleSeal אז למה לא להשקיע בחסכון בבנק, בעצם? פוסטים מאיכות נמוכה 2
חתול לילה למה הקרן המחקה שלי לא נותנת את תשואת המדד? שוק ההון 209
S שוקולד מריר - למה מנוטרל מטח?! שוק ההון 5
S האם יש כאן אנשים שמפקידים לקופת גמל ולא לקרן פנסיה משלימה? אם כן - אשמח לשמוע למה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 69
M תשואה על אגח ממשלתי צמוד אמריקאי גבוהה ממקבילו הישראלי, למה? שוק ההון 8
R למה לא בגדולות שוק ההון 7
ע למה להעדיף השקעות אקטיביות. פוסטים מאיכות נמוכה 2
I למה הייטקיסט צריך להפקיד לפנסיה בגיל בוגר יותר ? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 28
O למה משכנתאות בישראל כל כך מסובכות? נדל"ן 59
ה למה שוק המניות הישראלי גרוע? שוק ההון 36
T למה בגביע יוגורט יש 2.75 כפיות סוכר? אוף טופיק 35
F למה גוגל ופייסבוק לא נחשבות מניות טכנולוגיות? פוסטים מאיכות נמוכה 3
א למה הדירות בישראל יקרות פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 16
V מישהו יודע למה אין נתונים על ZPRV/ZPRX באתרים השונים מהתאריך 30.6? פוסטים מאיכות נמוכה 2
צ אג"ח- למה כמה ואיך? שוק ההון 12
ה למה דמי הניהול בקרן השתלמות כל כך גבוהים? צרכנות פיננסית 4
P למה מורידים מס ממשכורות נמוכות ? פוסטים מאיכות נמוכה 51
ב ניתוח מינוף מניות עם margin או: למה ויתרתי על הרעיון שוק ההון 20
D למה חשוב רצף ביטוחי? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 11
Y למה הסולידית משקיעה בחברות נפט שוק ההון 2
א למה התשואה של קרנות כספיות כל כך נמוכה ? שוק ההון 5
ב משכנתא במסלול צמוד מדד - למה נחשב מסוכן? נדל"ן 45

נושאים דומים

Back
למעלה