• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

לחשוב על כסף במטרה לא לחשוב על כסף

youngtech

משתמש סולידי
דירוג
23
היי כולם,

אציג כאן את המצב הנוכחי שלי ואת המטרות שלי, בשלב ראשוני למדי לאחר צבירת הון ראשוני כלשהו וגיבוש קווי מתאר למטרות ושאיפות, אך מבלי שהשקעתי עד כה בדבר.

אני בן 25, רווק, לאחר מעט זגזוגים בין אקדמיה והייטק.
עד היום לא התעסקתי בשום אפיקי השקעה, וצברתי (ללא "עזרה") חסכונות (שיושבים חסרי מעש בעו"ש) על סך בערך 700K ש"ח, לכן ללא ספק הגיע הזמן להתחיל לעשות משהו עם הכסף :)
בקרנות פנסיה והשתלמות יש לי סכומים יחסית קטנים, ואין עוד נכסים משמעותיים.

התכנון שלי הוא להשקיע כעת כ600K (אפשר גם עד 650K), והצפי שלי הוא שאהיה מסוגל בשנים הקרובות להוסיף לחסכון לפחות 200K בשנה.
(שאלה 1: האם זה נכון להתחיל מסכום "גדול" בבת אחת או ששווה לפצל?)
מבחינת אופי ההשקעה, המטרה שלי היא שזו תהא יחסית סולידית ופסיבית (בעיקר במובן של לא להצטרך להתעסק עם זה הרבה), אך מצד שני אני בעד רכיב מנייתי גדול מכיוון שאני לא צופה "לחץ" על הוצאת כספים בשום שלב פתאומי בעתיד הנראה לעין (כצעיר רווק).
(שאלה 2: האם זו החלטה נכונה? האם קיים ברכיב מנייתי אך סולידי [ז"א, יותר מחקי מדדים ולא חברות ספציפיות] סיכון "אמיתי" בהנתן מצב כזה?)

מטרותיי בהשקעות וחסכון אינן בהכרח (או בכלל) פרישה מקודמת, אלא:

א. עומדות בפניי אפשרויות לאפיקי קריירה בעלי אופי שכר מאד שונה, עם פער שכר של משמעותית יותר מפאקטור שתיים (קריירה אקדמית לעומת קריירה בהייטק). אני רוצה להיות מסוגל לא להצטרך להתחשב בפער הזה כגורם משמעותי בהחלטה שלי בין הקריירות. אני מרוצה מרמת החיים שלי ולא מוציא הרבה בכלל בד"כ, וגם אופציית הקריירה "הלא כלכלית" שבפניי רווחית מספיק בשביל להתנהל בצורה יום-יומית כמו שהייתי רוצה, אבל אולי לא בשביל לחסוך מספיק ל"הוצאות גדולות" (ראו סעיף ב').

ב. הוצאות גדולות: בתור גבר הומו, אני מעריך שגם אם זה עוד רחוק ממני (בן 25 ורווק) יגיע היום בו ארצה ילדים, והתהליך הזה הוא מאד יקר אם עושים אותו בצורה מוסרית (במדינות מערביות), הוצאות הכרוכות בלידה אחת יכולות להגיע ל500-700 אלף שקל. כמו כן, תמיד קיים המיילסטון הגנרי של דירת מגורים. עם גנים יהודיים, אולי גם השתלת שיער תהיה דבר שאאלץ או ארצה להשקיע בו מתישהו. מעבר לזה, לפי אורח החיים שלי אני לא צופה הוצאות גדולות מידי נוספות.

אשמח לשמוע דעתכם לגבי מטרותיי, בפרט:
שאלה 3: מהם היעדים הכלכליים אשר אני צריך להציב לעצמי על מנת להיות מסוגל לעמוד במטרות שהצגתי כאן?
שאלה 4: איך בעיניכם מטרות אלו (בניגוד למטרות של פרישה מוקדמת לצורך העניין) משנות את אפיקי ההשקעה המומלצים, אם בכלל?

תודה, ואמשיך לעדכן!

אני בן 25, רווק
ואתה מתכוון להישאר רווק? כי תמיד צריך לקחת בחשבון שבן הזוג ירצה סגנון חיים שונה ואולי יותר הנאה היום על פני חסכון לעתיד.
הוצאות גדולות:
חתיכת הוצאות. בהנחה שלא תרצה להיות אבא מזדקן לילדיך אז מדובר על הוצאות ב-15 שנה הקרובות. ואם תרצה 2 ילדים, אז כבר יותר ממיליון עוד לפני הגדלת ההוצאות השוטפות בחייך. לגבי דירה למגורים - לא ברור איפה תרצה לקבוע את חייך, אבל אם זה במרכז אז מדובר על עוד הון עצמי בסדר גודל של יותר ממיליון ש"ח (בהנחת דירה שמתאימה למשפחה).
אני בעד רכיב מנייתי גדול מכיוון שאני לא צופה "לחץ" על הוצאת כספים בשום שלב פתאומי בעתיד הנראה לעין (כצעיר רווק).
לפי מה שתיארת, אתה בהחלט קבעת מטרות יקרות בנקודת זמן לא רחוקה במיוחד. אם היית אומר שאתה מתכוון להישאר רווק ללא ילדים ובלי דירה ולהמשיך לחיות באותה רמת חיים כמו היום, אז בהחלט רכיב מנייתי גדול היה מאפשר לך רשת בטחון לעת זיקנה או לתקופות שאתה רוצה לרדת קצת מהגז ולעבוד פחות.
היות ויש לך מטרות יקרות לזמן הבינוני (כ-15 שנה) שתצטרך לשלם בבת אחת, כדאי לבנות תיק כזה שלא תמצא את עצמך בירידות חזקות זמן קצר לפני ההוצאה.
באופן כללי, ככל שאתה מתקרב לנקודת זמן של הוצאה גדולה מתוכננת, עדיף להעביר את הסכום הדרוש לכך לחוף מבטחים יחסי (פק"מ למשל).

ואתה מתכוון להישאר רווק? כי תמיד צריך לקחת בחשבון שבן הזוג ירצה סגנון חיים שונה ואולי יותר הנאה היום על פני חסכון לעתיד.

חתיכת הוצאות. בהנחה שלא תרצה להיות אבא מזדקן לילדיך אז מדובר על הוצאות ב-15 שנה הקרובות. ואם תרצה 2 ילדים, אז כבר יותר ממיליון עוד לפני הגדלת ההוצאות השוטפות בחייך. לגבי דירה למגורים - לא ברור איפה תרצה לקבוע את חייך, אבל אם זה במרכז אז מדובר על עוד הון עצמי בסדר גודל של יותר ממיליון ש"ח (בהנחת דירה שמתאימה למשפחה).

לפי מה שתיארת, אתה בהחלט קבעת מטרות יקרות בנקודת זמן לא רחוקה במיוחד. אם היית אומר שאתה מתכוון להישאר רווק ללא ילדים ובלי דירה ולהמשיך לחיות באותה רמת חיים כמו היום, אז בהחלט רכיב מנייתי גדול היה מאפשר לך רשת בטחון לעת זיקנה או לתקופות שאתה רוצה לרדת קצת מהגז ולעבוד פחות.
היות ויש לך מטרות יקרות לזמן הבינוני (כ-15 שנה) שתצטרך לשלם בבת אחת, כדאי לבנות תיק כזה שלא תמצא את עצמך בירידות חזקות זמן קצר לפני ההוצאה.
באופן כללי, ככל שאתה מתקרב לנקודת זמן של הוצאה גדולה מתוכננת, עדיף להעביר את הסכום הדרוש לכך לחוף מבטחים יחסי (פק"מ למשל).

תודה.
טווח של 10-15 שנים זה לא מספיק זמן בשביל להתחיל עם רכיב מנייתי גדול ולעבור הדרגתית?
אם לא, מה היית מציעה למצב כזה?

טווח של 10-15 שנים זה לא מספיק זמן בשביל להתחיל עם רכיב מנייתי גדול ולעבור הדרגתית?
כן, זה אפשרי (אני לא מציעה ולא ממליצה כלום, רק מכוונת זרקור לנקודות שאתה עצמך העלית) אבל כמובן יש סיכון שהמדד שבחרת יתרסק ויקח לו זמן רב לתקן.
בנושא של הדירה זה אולי פחות קריטי כי מקסימום תמשיך לשכור עד שיהיה לך מספיק. בנושא של ילדים בהליך שדיברת עליו, ובהנחה שלא תרצה להיות אבא זקן וגם בהנחה שזה הליך שיכול לקחת כמה שנים - אולי כדאי לך פחות לקחת צ'אנס.
בכל מקרה, אם נניח יש לך מטרה ידועה לעוד 10 שנים, אתה לא אמור לחכות לדקה ה-90 כדי להוציא את הסכום הנדרש מהחלק המנייתי אלא להתחיל להכין את הסכום המבוקש במקום פחות מסוכן. אפשר להחליט שאחרי 5-7 שנים מוכרים חלק מסוים מהמניות, אפשר להחליט שמשלב מסוים לא מכניסים עוד כסף למניות אלא מעבירים את החסכון החודשי לפק"מ, אפשר להחליט שכבר מעכשיו תשאיר חלק בפק"מ ותצרףלו את החסכונות החודשיים. אפשר המון דברים, רק צריך להבין את הרעיון הבסיסי שהשקעה ברכיב מנייתי (שידוע בתנודתיות הגבוהה שלו) כדי לצבור הון בדיוק לתאריך מסוים למטרה מסוימת, זה יותר בעייתי מאשר
רשת בטחון לעת זיקנה או לתקופות שאתה רוצה לרדת קצת מהגז ולעבוד פחות.

כן, זה אפשרי (אני לא מציעה ולא ממליצה כלום, רק מכוונת זרקור לנקודות שאתה עצמך העלית) אבל כמובן יש סיכון שהמדד שבחרת יתרסק ויקח לו זמן רב לתקן.
בנושא של הדירה זה אולי פחות קריטי כי מקסימום תמשיך לשכור עד שיהיה לך מספיק. בנושא של ילדים בהליך שדיברת עליו, ובהנחה שלא תרצה להיות אבא זקן וגם בהנחה שזה הליך שיכול לקחת כמה שנים - אולי כדאי לך פחות לקחת צ'אנס.
בכל מקרה, אם נניח יש לך מטרה ידועה לעוד 10 שנים, אתה לא אמור לחכות לדקה ה-90 כדי להוציא את הסכום הנדרש מהחלק המנייתי אלא להתחיל להכין את הסכום המבוקש במקום פחות מסוכן. אפשר להחליט שאחרי 5-7 שנים מוכרים חלק מסוים מהמניות, אפשר להחליט שמשלב מסוים לא מכניסים עוד כסף למניות אלא מעבירים את החסכון החודשי לפק"מ, אפשר להחליט שכבר מעכשיו תשאיר חלק בפק"מ ותצרףלו את החסכונות החודשיים. אפשר המון דברים, רק צריך להבין את הרעיון הבסיסי שהשקעה ברכיב מנייתי (שידוע בתנודתיות הגבוהה שלו) כדי לצבור הון בדיוק לתאריך מסוים למטרה מסוימת, זה יותר בעייתי מאשר

מסכים ומבין.
השאלה (שבה אני הרבה פחות מבין) היא באמת מה נכון להתייחס אליו כטווח ארוך ומה לא.
זאת אומרת, האם את רב "ההון הראשוני" עכשיו (נניח 600-650K) היה נכון להשקיע כן עם רכיב מנייתי מאד גדול, אבל את התוספות (כ200-250K בשנה) להפריש בחלוקה פחות מרוכזת מניות במטרה להגיע למצב שהוא יותר "יציב" בעוד 10 שנים?
או שהאם יש סיבה שכבר את הסכום הראשוני מעכשיו ארצה להשקיע בצורה פחות תנודתית?

השאלה (שבה אני הרבה פחות מבין) היא באמת מה נכון להתייחס אליו כטווח ארוך ומה לא.
זה כתוב לאורך ולרוחב הבלוג והפורום. תחפש קצת.
האם את רב "ההון הראשוני" עכשיו (נניח 600-650K) היה נכון להשקיע
זה רק אתה תוכל להחליט, לאחר שתקבע מה הן מטרות השקעותיך, למתי, ומהי היכולת הנפשית שלך לספוג הפסדים בחלק מהתקופה.
אני שמה כאן לינק לפוסט אחד של הסולידית שאולי יעזור לך אבל שווה לך לחפש עוד פוסטים בנושא https://www.hasolidit.com/6-כללי-אצבע-להרכבת-תיק-השקעות-יעיל

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
T איך מפסיקים לחשוב על כסף ? התפתחות אישית 63
ו טיפים להתגבר על הפחד להשתתף במסיבת ריקודים? (לא יכולתי לחשוב על כותרת מוצלחת יותר) התפתחות אישית 9
בייניש מתי ריאלי לחשוב על קנית דירה למגורים? נדל"ן 4
K ציטוטים שגרמו לכם לחשוב אוף טופיק 189
ט רוב האנשים משתגעים מבזבוז "כספי ציבור" אבל מבזבזים את הכסף שלהם בלי לחשוב מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 133
c881 "דמי הניהול זה פשע של התקשורת שהביא אנשים לחשוב שזה מה שחשוב" שוק ההון 9
קפיטליסט_מרושע המלצה: "כסף קטן" - ספרוני חינוך פיננסי לילדים של בנק ישראל התפתחות אישית 0
א דרכים להרוויח יותר כסף מעבודה כשכיר יזמות והגדלת הכנסות 11
ש.ב. סגירת כסף לילדים - חלוקה שווה אוף טופיק 43
A עזרה בהבנת עסקאות וזמינות כסף בIB שוק ההון 1
N משיכת כסף מ-IB שלא דרך IBAN - אפשרי? שוק ההון 6
ג'וני לנד איך למוכר הנעלים יש כסף לקנות עגבניות? אוף טופיק 4
edangz משיכת כסף מחשבון הIB שוק ההון 12
B כסף בקופ"ג שמיועד לדירה בעוד שנה. לאיזה מסלול להעביר? צרכנות פיננסית 1
B כסף בקופ"ג שמיועד לדירה בעוד שנה. לאיזה מסלול לעבור בינתיים? צרכנות פיננסית 0
B העברת כסף מ IB לצורך תשלום צרכנות פיננסית 6
C כסף נזיל בעו״ש בבית השקעות שוק ההון 1
S משיכת כסף בנסיבות משמחות - באיזה צורה? צרכנות פיננסית 7
A מה לדעתכם הכי כדאי לעשות עם כסף זמין היום? עסקה או סגירת חובות? נדל"ן 4
M כמה נפשות אתם, וכמה כסף בממוצע אתם מוציאים בשנה על חופשות בארץ ובחו"ל? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 43
ה אשמח לקבל המלצות איך להעביר כסף משכירות באנגליה (חברת ניהול) לחשבון בנק בארץ, תודה! פוסטים מאיכות נמוכה 0
S כסף בעו״ש שוק ההון 3
O התלבטות לאן לנתב כסף פנוי כל חודש שוק ההון 5
S רגע לפני מעבר ל-IRA התיעצות אחרונה - האם לנייד כסף מקרן הפנסיה? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 11
נ כמה כסף צריך חוסך לפנסיה בהתאם לגילו פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 10
A מס על משיכת כסף מקרן מחקה מדד מיסים 9
סנופקין מחפש עצה: כסף ממניות לסגירת מסלול פריים? נדל"ן 16
ר עצה לגבי התנהלות עם כסף בעוש/תיק ניע/משכורת נמוכה פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 8
ר איך להבין לכמה כסף אני זקוקה בחודש? שוק ההון 19
Gun איך לחסוך כסף בתור בן 18 שגר לבד (לפני הצבא?) מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 23
A העברת כסף לחו"ל עבור תשלום לפרילנסרים - איך הכי כדאי? צרכנות פיננסית 0
M העברת כסף מישראל לארה"ב לקרוב משפחה מדרגה ראשונה צרכנות פיננסית 5
C IB - ריבית על כסף בחשבון שוק ההון 9
M בנק דיסקונט לא מקבל העברות קריפטו מחלפנים מאושרים של כסף שעבר בBittrex? פוסטים מאיכות נמוכה 3
א משכנתא-האם למשוך ממסלול פריים או לשחרר כסף מקופות? שוק ההון 0
שמירה על ערך כסף לאזרח אמריקאי צרכנות פיננסית 0
א משכנתא- האם למשוך ממסלול פריים או לשחרר כסף מקופות? נדל"ן 28
E איך מתמחרים כמה כסף אני צריך לגבות מהלקוח עבור דלק? אוף טופיק 10
S איך ניתן לשלם עם כסף בWISE עבור טיסה עם RYANAIR? צרכנות פיננסית 0
B למה קיבלתי כסף ממס הכנסה? מיסים 8
א השקעת כסף מחשבון אמריקאי בארה"ב שוק ההון 10
M רכישת אופציות מבלי להוציא כסף - equitybee ודומיהן צרכנות פיננסית 12
M דילמת חיי - חוויה סטודנטיאלית או התקדמות מקצועית וחיסכון של כסף? התפתחות אישית 44
A עיתוי העברת כסף לחו"ל - מה השיקולים? שוק ההון 1
א חשבון וייז - לא מבין איך מעבירים אליו כסף מהארץ פוסטים מאיכות נמוכה 9
M העברת כסף לארה"ב (סכומים קטנים) צרכנות פיננסית 2
נ מהיכן למשוך כסף, קג"ל או תיק השקעות? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
L גרמניה לכמה חודשים, איך מסתדרים עם כסף וחסכון בעמלות? צרכנות פיננסית 2
O משיכת כסף מBinance השקעות אלטרנטיביות 4
י פיזור סכום כסף גדול בפקדון שוק ההון 3

נושאים דומים

Back
למעלה