• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

להשכיר את הדירה או למכור

Spicy

משתמש סולידי
דירוג
7
שלום לכולם,

קיבלתי במתנה דירה באחת מערי הפריפריה.
הדירה שווה כמה מאות אלפי שקלים ונמצאת בקרבת מוסד לימודים אקדמי.
אם ארצה להשאיר את הדירה ולהשכיר אותה-אאלץ לשלם מס של כמה עשרות אלפי שקלים ולהתעסק עם שוכרים.
מנגד, אם אמכור אותה-אוכל להשקיע את הכסף מן המכירה בשוק ההון או לקנות לעצמי דירת מגורים זולה יחסית (בתוספת הון עצמי או משכנתא קטנה) באזור בו אני מתגורר (כיום אני מתגורר בשכירות יחד עם בת זוגתי).
אם ארכוש לעצמי דירת מגורים זולה באזור בו אני מתגורר-אחסוך את תשלומי שכר הדירה ואוכל להמשיך לחסוך הון עצמי לצורך רכישת דירה איכותית יותר באזור מגוריי.
מה אתם הייתם עושים במקומי?

מה אתם הייתם עושים במקומי?
למרות שכסף זה שיקול, הייתי קודם כל חושב אם אני רוצה דירת מגורים או להמשיך לגור בשכירות.

אם ארצה להשאיר את הדירה ולהשכיר אותה-אאלץ לשלם מס של כמה עשרות אלפי שקלים
איזה מס זה שאתה לא משלם אם אתה מוכר את הדירה?

קיבלתי במתנה דירה באחת מערי הפריפריה

נפלא,

אין צורך לקבל החלטה מיד, אני מציע שתשאיר את הדירה לצורך השכרה,
תראה איך אתה מרגיש עם זה, ולאחר מכן תחליט, אם זה ימצא חן בעינך אולי תקנה נכס נוסף :)

למרות שכסף זה שיקול, הייתי קודם כל חושב אם אני רוצה דירת מגורים או להמשיך לגור בשכירות.

איזה מס זה שאתה לא משלם אם אתה מוכר את הדירה?
מדובר על מס רכישה.
רוני-אם לא היה צורך לשלם תוך שנה וחצי את מס הרכישה על הדירה, כמובן שהייתי מתנסה בהשכרת הדירה.
יש לי רק שנה וחצי למכור את הדירה, אם לא אמכור אותה בטווח הזמן הזה-אאלץ לשלם מס של כ50 אש"ח.

מדובר על מס רכישה.
רוני-אם לא היה צורך לשלם תוך שנה וחצי את מס הרכישה על הדירה, כמובן שהייתי מתנסה בהשכרת הדירה.
יש לי רק שנה וחצי למכור את הדירה, אם לא אמכור אותה בטווח הזמן הזה-אאלץ לשלם מס של כ50 אש"ח.

מההתלבטות שלך אני מסיק שהדירה הזו היא היחידה שרשומה על שמך ומהמס שציינת אני מניח שהיא שווה כמליון ש"ח.

אם אכן כך המצב, אתה פטור מתשלום מס רכישה (נא תקנו אותי אם אני טועה) ולכן לדעתי לא זה צריך להיות השיקול שלך.

בנוסף, אכן שוק הנדל"ן לא סחיר או נזיל בפרקי זמן "נורמאלים" אך שנה וחצי אמור להיות די והותר זמן כדי לבצע עסקה.

אם זה באמת המצב, אני מחזק את הסכמתך עם עצתו של רוני.

אפרט קצת יותר כדי שהמצב יהיה ברור:
ההורים שלי רכשו לעצמם דירה חדשה באותו יישוב פריפריאלי וכרגע יש על שמם שתי דירות.
הם העבירו את הדירה לאחריותי והחליטו שאעשה איתה מה שנראה לי לנכון (כלומר-אם אחליט שיש למכור אותה, הם ימכרו אותה ויעבירו לי את הכסף מהמכירה. אם ארצה להשכיר אותה-הם יעבירו את הדירה על שמי ואני אתעסק עם השוכרים וכו').
כיוון שהוריי הם משפרי דיור, יש להם כשנה וחצי להחליט מה ברצונם לעשות עם הדירה הישנה.
אם יוחלט להעביר אותה על שמי (לצורך השכרת הנכס) הם יצטרכו לשלם מס רכישה על הדירה החדשה אותה הם רכשו.

נערך לאחרונה ב:
אם הם יוחלט להעביר אותה על שמי (לצורך השכרת הנכס) הם יצטרכו לשלם מס רכישה על הדירה החדשה אותה הם רכשו.
במתנה ללא תמורה משלמים 1/3 ממס הרכישה, כיוון שזו דירתך היחידה לא ישלמו עליה מס רכישה כלל.
אם תקבל אותה במתנה ותמכור אותה אחרי 4 שנים יהיה לך פטור ממס שבח.

מדובר על מס רכישה.

מס הרכישה ישולם מהשכירויות, בראיה קדימה אני רואה הגיון להמשיך להחזיק בדירה.

מס הרכישה ישולם מהשכירויות, בראיה קדימה אני רואה הגיון להמשיך להחזיק בדירה.
לא, מס הרכישה (באם ישנו) לא ישולם מהשכירות, מס רכישה ישולם מהכיס של הרוכש.
בדיוק כמו כשאתה נוסע במונית אז הדלק לא משולם מכיס הנוסע, נהג המונית משלם עליו.

במתנה ללא תמורה משלמים 1/3 ממס הרכישה, כיוון שזו דירתך היחידה לא ישלמו עליה מס רכישה כלל.
אם תקבל אותה במתנה ותמכור אותה אחרי 4 שנים יהיה לך פטור ממס שבח.
כלומר, אם אני מבין נכון את דבריך-אם הוריי מחליטים לרשום את הדירה על שמי אזי מס הרכישה יהיה לצורך העניין 0.33*50K, כלומר-16.5K?
ואם לצורך העניין אשכיר אותה במשך 4 שנים ולאחר 4 שנים אחליט למכור אותה-לא אצטרך לשלם כלל לשלם מיסים?(בהנחה שלא ארכוש במקביל דירה נוספת וזו תהיה דירתי היחידה)
אם הבנתי את דבריך נכון, אזי אחשוב בחיוב על השכרת הדירה, נראה שתוך כמה חודשי שכירות בודדים "אחזיר" את מס הרכישה ששולם.
בנוסף-כמובן שערך הדירה עשוי להמשיך לעלות ב4 השנים הבאות (אך אני גם מודע לכך שעלול להיות מצב של קפאון במחיר או אפילו ירידה במחיר הדירה).

כלומר, אם אני מבין נכון את דבריך-אם הוריי מחליטים לרשום את הדירה על שמי אזי מס הרכישה יהיה לצורך העניין 0.33*50K, כלומר-16.5K?
בהנחה ואין ברשותך דירה אז 0 כי אתה פטור ממס רכישה עד מדרגה של כ1.5M ש"ח.
ואם לצורך העניין אשכיר אותה במשך 4 שנים ולאחר 4 שנים אחליט למכור אותה-לא אצטרך לשלם כלל לשלם מיסים?(בהנחה שלא ארכוש במקביל דירה נוספת וזו תהיה דירתי היחידה)
נכון.

לא, מס הרכישה (באם ישנו) לא ישולם מהשכירות, מס רכישה ישולם מהכיס של הרוכש.
בדיוק כמו כשאתה נוסע במונית אז הדלק לא משולם מכיס הנוסע, נהג המונית משלם עליו.

הכוונה היא שעד לתשלום מס הרכישה בעוד כשנה וחצי, ניתן לחסוך את השכירויות לצורך זה :)

הכוונה היא שעד לתשלום מס הרכישה בעוד כשנה וחצי, ניתן לחסוך את השכירויות לצורך זה :)
במקרה שלנו אין פה מס רכישה בכלל אבל באופן כללי אני מסכים שתמיד מס עדיף לדחות.

אני מקפיץ את הדיון עם שאלה חשובה שעלתה לי:
נניח וקיים תרחיש בו החלטתי למכור את הדירה בטרם עברו 4 שנים, אזי במקרה כזה אצטרך לשלם מס שבח.
להבנתי-מס השבח משולם על ה"רווח" ברוטו בעת המכירה (אחרי קיזוזי תיקונים,מתווך, עו"ד וכד').
אם קיבלתי את הדירה במתנה-האם הרווח שלי הוא למעשה פחות או יותר 100 אחוז משווי הדירה?
כלומר-אם מחיר הדירה בעת המכירה הוא X, האם אצטרך לשלם מס שבח של 0.25*X (בהזנחת עלויות תיווך, עו"ד וכו')?

אני מקפיץ את הדיון עם שאלה חשובה שעלתה לי:
נניח וקיים תרחיש בו החלטתי למכור את הדירה בטרם עברו 4 שנים, אזי במקרה כזה אצטרך לשלם מס שבח.
להבנתי-מס השבח משולם על ה"רווח" ברוטו בעת המכירה (אחרי קיזוזי תיקונים,מתווך, עו"ד וכד').
אם קיבלתי את הדירה במתנה-האם הרווח שלי הוא למעשה פחות או יותר 100 אחוז משווי הדירה?
כלומר-אם מחיר הדירה בעת המכירה הוא X, האם אצטרך לשלם מס שבח של 0.25*X (בהזנחת עלויות תיווך, עו"ד וכו')?
אם קיבלת את הדירה במתנה שילמת מס רכישה (אפילו אם 0 בגלל הטבת דירת יחידה) בזמן קבלת המתנה. המס שבח יהיה מיום העברת הדירה על שמך על פי השווי שחושב בזמן קבלת הדירה.

(לא לוקח אחריות על זה, אבל ככל הידוע לי ככה זה עובד)

אם קיבלת את הדירה במתנה שילמת מס רכישה (אפילו אם 0 בגלל הטבת דירת יחידה) בזמן קבלת המתנה. המס שבח יהיה מיום העברת הדירה על שמך על פי השווי שחושב בזמן קבלת הדירה.

מה היא כוונתך ב"שווי"? מי מעריך את השווי של הדירה? הלא רק שמאי רשאי לעשות זאת?

לא נכון, המחיר יהיה המחיר ההיסטורי המקורי.

אני מתנצל, אינני מצליח לרדת לסוף דעתך (וגם לא לסוף דעתו של המגיב אותו ציטטת).
נניח ששווי השוק של הנכס הוא 600K (לא לפי הערכת שמאי אלא, לצורך העניין, לפי אתרים כמו "יד 2" או "מדלן").
נניח והדירה הועברה במתנה ומקבל המתנה החליט כעבור שנתיים (במקום 4) למכור את הדירה ולשלם מס שבח.
נמצא מוכר שמוכן לשלם 700K על הדירה.
איך רשויות המס מחשבות את מס השבח אותו המוכר אמור לשלם?
א'-הדירה הועברה במתנה, לא נקנתה, מאין לרשויות המס מה היה שווי הדירה בעת העברתה במתנה?
ב'-אם רשויות המס מניחות שווי שוק היסטורי מסויים של הנכס (נניח-אותם 600K שציינתי מקודם), וידוע לרשויות המס כי הדירה נמכרת ב700K, האם מס השבח שישולם יהיה 25 אחוזים מ100K השקלים ש"הורווחו" בעסקה, כלומר-25K שקלים? (שוב-אני מזניח עלויות נלוות לרכישה עליהן יש זיכוי מס).

א'-הדירה הועברה במתנה, לא נקנתה, מאין לרשויות המס מה היה שווי הדירה בעת העברתה במתנה?
לא רלוונטי.
ב'-אם רשויות המס מניחות שווי שוק היסטורי מסויים של הנכס (נניח-אותם 600K שציינתי מקודם), וידוע לרשויות המס כי הדירה נמכרת ב700K, האם מס השבח שישולם יהיה 25 אחוזים מ100K השקלים ש"הורווחו" בעסקה, כלומר-25K שקלים? (שוב-אני מזניח עלויות נלוות לרכישה עליהן יש זיכוי מס).
מס השבח יחושב ממחיר המכירה פחות מחיר הקנייה המקורי מתואם אינפלציונית ולפעמים בניכוי פחת.

אוקי אז זכרתי לא נכון בכלל. תודה על התיקון. במחשבה שניה זה גם לא הגיוני.
איך רשויות המס מחשבות את מס השבח אותו המוכר אמור לשלם?
הכוונה היא המחיר על פיהו ההורים שלך היו צריכים לשלם מס שבח אם הם היו מוכרים אותו בלי פטור. המס שבח של ההורים שלך מתגלגל אליך.

נערך לאחרונה ב:
נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
F הוצע לי להשכיר את דירתי ל-3 שנים מעל מחיר שוק, כולל שיפוץ הדירה על חשבונם. יש קאצ'? נדל"ן 1
Flex למכור או להמשיך להשכיר? נדל"ן 6
H האם זה אפשרי להשכיר יחידת דיור ב3000+- ש"ח ממשכורת של 6200? צרכנות פיננסית 22
B בעלי הדירות לא מעוניינים להשכיר לי אוף טופיק 166
K להשכיר או למכור? עוד התלבטות נדל"ן 37
1337justme להשכיר ולשכור ולהשאר בחיים נדל"ן 28
E שוקל לחזור להורים ולחסוך לבית או שעדיף להשכיר דירה יותר זולה? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 31
R להשכיר או לקנות דירה שוק ההון 2
ר למכור או להשכיר -דילמה אשמח לדעתכם.. נדל"ן 28
ק הערכת מחיר דירה כאשר אין אפשרות להשכיר או למכור אותה נדל"ן 49
C האם קיים קושי להשכיר לפנסיונר מבוגר מאוד? נדל"ן 37
פ יש לי בית שאני רוצה להשכיר מה הדרך הבטוחה ביותר ומהם עקרונות הברזל בתהליך? אוף טופיק 31
Homer למכור או להשכיר? צרכנות פיננסית 11
P את כולם מעניין לטוס לחו"ל? פוסטים מאיכות נמוכה 31
R לא מוצא את ZPRX במערכת ספארק של מיטב שוק ההון 4
כ בן 30 ולא רואה את האופק התפתחות אישית 15
S מיטב טוענים שכדי לסחור ב - IB דרכם צריך תיק של לפחות 25K דולר, האם מישהו מכיר את ההגבלה הזו והאם יש משהו לעשות בנידון? שוק ההון 4
ע במה את עוסקים? מה הוביל אתכם לכך? כמה את מרוויחים? התפתחות אישית 16
oferM איך כדאי לבנות את עזה מחדש ? פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 6
א קרנות ביטקוין לא מספקות את מלוא התשואה השקעות אלטרנטיביות 7
R האם משתלם להעביר את קופות הגמל להשקעה לעוקב מדד פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
Jane Doe המלצה על החישוק - מיזם חביב שהוקם כדי להוריד את יוקר המחיה מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 6
צ עצמאי האם להפקיד לפנסיה את המינימום ושאר הסכום בגמל להשקעה או רעיון אחר? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 5
מ "אי אפשר / נדיר מאוד להכות את השוק" שוק ההון 169
ל לזוג שמתחיל את החיים שלו - מה ההמלצות שלכם? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 3
מ מי שמעונין לקנות ביטקיון אמיתי ולא קרן שמחכה את הביטקיון איזה מהאפשריות עדיף השקעות אלטרנטיביות 1
א מיצוי זכויות בתשלומי מיסים או ביטוחים וכו', כשמשלמים על בית אבות (יש חברות שמתעסקות בזה, בלי לשחוט את כל הסכום?) מיסים 0
yossik מעבר לדיור מוגן - האם למכור את הדירה או את תיק ההשקעות? צרכנות פיננסית 19
E s&p 500 , נסד"ק 100, מדד עולמי, יש לי את כולם. אבל במה עדיף להשקיע? שוק ההון 23
ה איך דיסקונט מגדרים את הפוזיציה הזאת? - פיקדון מובנה השקעות אלטרנטיביות 7
ה מודיס צפויה להוריד את דירוג האשראי של ישראל פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 168
M מקסום סכום מושקע בקרנות IRA? (נראה שמפסידים את היתרון בדמי ניהול בהפסד תשואה) פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 4
A פרוייקטים מעניינים ששמתם עליהם את העין נדל"ן 32
S דברים קטנים ופשוטים שאפשר לעשות כדי לשפר את איכות החיים ולהאריך אותם אוף טופיק 81
E חברים, איך נכון יהיה לי לחשב את ההוצאות האלה באקסל פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 5
ק עם רגל אחת בחוץ - חושש לעשות את הצעד האחרון יומני מסע אישיים 57
R מעוניין למכור את התעודה 1159250 ולקנות 1159235 ב IRA שוק ההון 23
R עד כמה מפחיתים את ההפסד במידה ולוקחים ACWI למול S&P בתיק הפטור? שוק ההון 0
שם משתמש בעייתי "מיטב כספית ניהול נזילות" מעלה את דמי הניהול שוק ההון 26
R האם אני יכול לעזוב את הבית של ההורים יומני מסע אישיים 27
מ מעביר את התיק השקעות ממיטב דש לאינטראקטיב ברוקר האמריקאי שוק ההון 23
B איך מורידים את הקובץ אקסולידית? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 4
deussex התלבטות האם השקעה דרך בית השקעות ישראלי ובלאק רוק עולמית - מאבדת בעצם את הדיבידנד ? שוק ההון 10
yossik שכן אחד מחמם את המים של הבניין אוף טופיק 25
N קה״שׁ עוקבת סנופי (לא ira) - היכן העמלות הטובות ביותר? האם קיימת קבוצה שניתן להצטרף אליה? [קראתי את מייק] פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 14
G השקעה דרך בורסת ישראל או בורסת ארה"ב? מה הדרך הנכונה להשלים את תיק המניות שלי? שוק ההון 4
ע בת 24 לקראת לימודים, מתלבטת איפה לשים את החסכון יומני מסע אישיים 11
ט לשים את כל הכסף הפנוי בIB שוק ההון 10
S מה לספר בראיון העבודה העניין למה עזבתי את מקום העבודה האחרון אוף טופיק 28
oferM נתניהו דרש מראש השב"כ להזהיר את לפיד: בלי פשרה על עילת הסבירות הסכנה למלחמה תגדל פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 47

נושאים דומים

Back
למעלה