• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

להשכיר או למכור? עוד התלבטות

Kramer89

משתמש רגיל
דירוג
58
שלום לכולם,
קראתי את הפוסטים האחרונים בנושא ועדיין לא הצלחתי להחליט. כנראה בגלל שמצבנו שונה.
הפרטים:
זוג בגילאי ה- 30 + 1. אישתי כרגע בחל"ד, אני מכניס 11K נטו. נכון להיום לא מצליחים לחסוך.
הדירה שלנו ממוקמת בעיר גנרית בשפלה וסמוכה למוסדות לימוד. קומה 3 מתוך 4, אין חניה ומעלית. 3 חדרים, כ- 80 מ"ר.
כיום 13 מתוך 15 דירות בבניין מושכרות בעיקר לרווקים ושותפים אחרי שמשפחות שגרו פה עזבו לטובת שיפור דיור.
הועד מנוהל החל מהחודש דרך חברת ניהול.
הדירה שווה כ- 1.5M, קנינו לפני כ- 5 שנים ב- 1.17M ושיפצנו בכ- 180K. הבניין ישן ומתוחזק ברמה סבירה אבל הדירה שלנו מצוינת עם תשתיות מעולות ונראת יופי.
יש משכנתא ע"ס 680K, מחזירים 4K בחודש. תמהיל 1/3ים סטנדרטי, ביצענו מחזור מוקדם יותר השנה וכעת הריביות סבבה (סיפור ארוך וכבר כתבתי עליו בעבר אבל אשמח לפרט שוב...)
קנינו אותה מלכתחילה במיקום כזה שיאפשר מכירה ברווח או השכרה לטובת השקעה וכעת הגיעה העת לעזוב לפריפריה לטובת קרבה למשפחה, שיפור באיכות החיים ושינוי קריירה של שנינו.

טיעונים בעד מכירה: כיום אנחנו במצב שאין לנו עניין בבעלות על הדירה. הדירה לא מקנה לנו תחושת ביטחון במגורים מכיוון שאנחנו כבר לא מרוצים מהסביבה והסיכוי שנחזור למרכז קטן מאוד. גם אם נחזור זה לא יהיה לדירה הזאת, בוודאות. אין לנו עניין לגור בעיר הזאת. עייפנו מהתעסקות עם שכנים בבניין משותף (נזילות, רעש, זיהום ולכלוך).
אנחנו חוששים מאוד מניהול הדירה מרחוק (שעתיים נסיעה בלי פקקים במיקום החדש). איך נחליף משכירים? מה נעשה במקרה של תקלות? איך נתמודד מרחוק עם סרבני תשלום פוטנצאליים וכל מיני בעיות לא צפויות? הדירה לא מחולקת בעוד שאר הדירות בבניין מחולקות וכעת מאוחר מידי לעשות את זה כי כבר שיפצנו. יש פה אובדון תשואה פוטנציאלית שקשה להתעלם ממנו. המגמה המובהקת בבניין היא לחלק דירות.
האלטרנטיבה היא למכור (לדעתי אנחנו פטורים ממס שבח בגלל שזו דירה יחידה אבל לא בדקתי עם גורם מוסמך) ולהשקיע לטווח ארוך ע"י פתיחת תיק השקעות בניהול אישי והזרמת מזומנים ע"ב חודשי לאחר שנסיים את החלד ונתאזן ע"מ לקבל פוש לפנסיה בעוד 20 שנה. כיום אני מרגיש בטוח מאוד בפתיחת תיק לאחר שנים של קריאה (פה ובמקומות אחרים) וניסיון נחמד שאפילו הניב רווח בתחילת הקורונה ונסגר עקב כך שהבנתי שאני צריך למחזר משכנתא.

מצד שני: יש לנו אחלה דירה, היא באיזור ביקוש, היא תושכר בוודאות גבוהה, עברנו את החלקים הקשים של קנייה/מחזור/מגורים בדירה. למה שנמכור ונאבד את המינוף? לא החזקנו בה מספיק וברגע שנמכור נאבד את ה"כסף הזול" שאנחנו מקבלים כרגע מהבנק. אני מתאר לעצמי שבעוד 15/20 שנה מכירה של הדירה תניב רווח גדול יותר ובנתיים השכירות תכסה את המשכנתא.

מה דעתכם? אני כמובן נוטה למכירה אבל אנשים שקרובים אלי הצליחו ליטוע בי פחד שמא אני עושה טעות ועומד להפסיד.
אשמח מאוד לשמוע מכם!

מחזירים 4K
תסתכלו ביד2 ותנסו להבין כמה שכר דירה תוכלו לקבל עליה אם תשכירו.
דווקא זה שהדירה לא מחולקת יכול לעזור לכם להשכיר לזוג או למשפחה קטנה, שבד"כ שוכרים לטווח ארוך יותר מסטודנטים שותפים.
אם אתם קרובים למוסדות להשכלה גבוהה, תוכלו למצוא למשל זוג דוקטורנטים מתחילים, ואז יהיה לכם יחסית שקט 5-8 שנים D:

תסתכלו ביד2 ותנסו להבין כמה שכר דירה תוכלו לקבל עליה אם תשכירו.
דווקא זה שהדירה לא מחולקת יכול לעזור לכם להשכיר לזוג או למשפחה קטנה, שבד"כ שוכרים לטווח ארוך יותר מסטודנטים שותפים.
אם אתם קרובים למוסדות להשכלה גבוהה, תוכלו למצוא למשל זוג דוקטורנטים מתחילים, ואז יהיה לכם יחסית שקט 5-8 שנים D:
גם 4k

תשכירו את הדירה הנוכחית, ותשכרו דירה במקום אליו אתם רוצים לעבור. אחרי שנה ראיתם שהשד לא נורא כל-כך? תמשיכו ככה.
ואם השד כן יהיה נורא? תמכרו (זה גם כנראה יהיה ביותר רווח..).

אתם תמיד יכולים להתחיל באפשרות של השכרה לשנה-שנתיים הקרובות כדי לבחון אם זה מתאים לכם, ולהחליט על מכירה אם תראו שזה מייצר לכם כאבי ראש מיותרים.

ראיתם שהשד לא נורא כל-כך? תמשיכו ככה.
ואם השד כן יהיה נורא? תמכרו (זה גם כנראה יהיה ביותר רווח..).
להחליט על מכירה אם תראו שזה מייצר לכם כאבי ראש מיותרים.
מה דעתכם על ירידת ערך במקרה של השכרה? הערכתי שהערך יחתך בכ- 50K ברגע ששוכרים יכנסו לפה, בדומה לירידת ערך בקניית רכב. במצב כזה נצטרך להשכיר לזמן ארוך יותר כדי לכסות הוצאות

מה דעתכם על ירידת ערך במקרה של השכרה? הערכתי שהערך יחתך בכ- 50K ברגע ששוכרים יכנסו לפה, בדומה לירידת ערך בקניית רכב. במצב כזה נצטרך להשכיר לזמן ארוך יותר כדי לכסות הוצאות
למה שהערך יירד ב50 אלף בגלל כניסת שוכרים? זה נכון ששוכר גרוע יכול להרוס נכס אבל לא חסר שוכרים נורמטיבים שבסך הכל מחפשים מקום לגור בו.

למה שהערך יירד ב50 אלף בגלל כניסת שוכרים? זה נכון ששוכר גרוע יכול להרוס נכס אבל לא חסר שוכרים נורמטיבים שבסך הכל מחפשים מקום לגור בו.
יכול להיות שלא הערכתי את זה נכון. לקחתי בחשבון תיקוני טיח, ניאגרות, ארונות מטבח, מזגנים וכו'

ואם יפול טיל לאו על הבית?
50k זה אומר שהוא שבר לך קירות בבית עם פטיש. אם אתה רוצה להיות יותר צדיק מהאפיפיור קח בחשבון לאחר שנה רענון של 5,000-7,000 ש''ח, יותר ריאלי בעיניי.

לא בטוח שמשפחה תרצה לגור (בין אם בשכירות או בבעלות) בבניין שרוב מוחלט הם רווקים ושותפים, עובדה שגם הפות"ש לא מרוצה מזה.
מה דעתכם על ירידת ערך במקרה של השכרה?
אם אתה מוכר למשקיע, זה דווקא נקודה לזכותך שיש שוכרים בדירה.
לפי מה שתיארת את מצב הבניין ואת סוג האוכלוסיה (רווקים), נראה לי שאם תחליטו על מכירה - כדאי לפנות לשוק המשקיעים.

מצד שני: יש לנו אחלה דירה, היא באיזור ביקוש, היא תושכר בוודאות גבוהה, עברנו את החלקים הקשים של קנייה/מחזור/מגורים בדירה. למה שנמכור ונאבד את המינוף? לא החזקנו בה מספיק וברגע שנמכור נאבד את ה"כסף הזול" שאנחנו מקבלים כרגע מהבנק. אני מתאר לעצמי שבעוד 15/20 שנה מכירה של הדירה תניב רווח גדול יותר ובנתיים השכירות תכסה את המשכנתא.
למה שכתבת קוראים "אפקט הבעלות" שמשמעותו שאתה נותן ערך גבוה לנכס משוויו, בגלל שהוא שייך לך.
אם לא היתה לך דירה והיה לך הון עצמי לרכישה, היית קונה את הדירה הנוכחית שלך לצורך השקעה? אם לא, אז ההבדל בין הדוגמה למציאות הוא רק עלויות רכישה ומכירה (מתווך, עורך דין וכו') והזמן שיירש לך למכור ולקנות דירה אחרת.
אף אחד לא יודע מה תהיה התדמית של העיר שלך בעוד 15-20 שנה, איך תיחשב השכונה ומה יהיה מצב הביין (חברת ניהול היא לא ערובה לכלום). בכל מקרה, סביר שגם באזור שאתה עומד לעבור אליו יש דירות שיהיו שוות יותר בעוד 15-20 שנה.
אם יהיה לך תיזמון טוב בעסקאות תוכל אפילו לגרור את המשכנתה וכך לא תאבד את המינוף הזול שאתה אוהב (בצדק), ואולי אפילו להתאים אותו לצרכיך הנוכחיים.

אני עדיין תקוע על 3 המילים האחרונות...
רוב האנשים קוראים לרכיב הקרן של המשכנתה "הוצאה", למרות שכלכלית זה חסכון / השקעה.
אם זה המצב כאן, אז הוצאות של 7000 ש"ח לזוג + 1 זה לא המון.

למה? - תינוק זו הוצאה די גדולה
פעם, זקן אחד לימד אותי, שאפילו חיסכון של 50 שח זה חיסכון וראוי לציין זאת.
חל"ד = חופשת לידה
באמת??
רוב האנשים קוראים לרכיב הקרן של המשכנתה "הוצאה", למרות שכלכלית זה חסכון / השקעה.
מסכים איתך.

לא בטוח שמשפחה תרצה לגור (בין אם בשכירות או בבעלות) בבניין שרוב מוחלט הם רווקים ושותפים, עובדה שגם הפות"ש לא מרוצה מזה.
מסכים כמובן
נראה לי שאם תחליטו על מכירה - כדאי לפנות לשוק המשקיעים.
לחלוטין. יש כרגע 2 דירות מתוך 15 בהם גרים הבעלים (אנחנו והשכן מלמעלה ושנינו עוזבים תוך שנה).
למה שכתבת קוראים "אפקט הבעלות" שמשמעותו שאתה נותן ערך גבוה לנכס משוויו, בגלל שהוא שייך לך.
אם לא היתה לך דירה והיה לך הון עצמי לרכישה, היית קונה את הדירה הנוכחית שלך לצורך השקעה? אם לא, אז ההבדל בין הדוגמה למציאות הוא רק עלויות רכישה ומכירה (מתווך, עורך דין וכו') והזמן שיירש לך למכור ולקנות דירה אחרת.
אף אחד לא יודע מה תהיה התדמית של העיר שלך בעוד 15-20 שנה, איך תיחשב השכונה ומה יהיה מצב הביין (חברת ניהול היא לא ערובה לכלום). בכל מקרה, סביר שגם באזור שאתה עומד לעבור אליו יש דירות שיהיו שוות יותר בעוד 15-20 שנה.
אם יהיה לך תיזמון טוב בעסקאות תוכל אפילו לגרור את המשכנתה וכך לא תאבד את המינוף הזול שאתה אוהב (בצדק), ואולי אפילו להתאים אותו לצרכיך הנוכחיים.
מעניין, אבל אני לא בטוח איך להתייחס לזה. אני משקלל את המחיר לפי הממוצע מהדיווחים לרשות המיסים כך שאני מאמין שאני מנוטרל מבחינת אפקט הבעלות.
האם הייתי קונה את הדירה שלי לצורך השקעה? לא. לא בטוח בכלל שהייתי משקיע בנדלן.
בתאכלס גרירה עכשיו הכי משתלמת, אבל אנחנו עוברים ליישוב שבו יש בעיקר וילות גדולות כך שהמחיר בהתאם. השכירות ד"א לא יותר גבוהה מהעיר בה אנחנו גרים. מקווה שהתזמון הזה אכן יגיע בעתיד אם נחליט להשאיר את הדירה
אם זה המצב כאן, אז הוצאות של 7000 ש"ח לזוג + 1 זה לא המון.
זה בדיוק המצב. אנחנו מחזירים 4K מתוך ה- 11 ומוציאים 7 על מזון, רכב, ציוד לתינוק, ביטוחים, תקשורת ושונות (לצערי בעיקר על מזון).
זה כמובן לא היה המצב לפני מספר חודשים.

כמה תקבל אם תחלק את הדירה ? וכמה תעלה חלוקה מינימלית ?

מעניין, אבל אני לא בטוח איך להתייחס לזה. אני משקלל את המחיר לפי הממוצע מהדיווחים לרשות המיסים כך שאני מאמין שאני מנוטרל מבחינת אפקט הבעלות.
המחיר הזה הוא מחיר שוק.
"אפקט הבעלות" גורם לך לחשוב שהחזקת הדירה לעוד 15-20 שנה כדאית יותר מאשר חלופות אחרות, בנדלן או באפיק אחר.
אתה בעצמך אומר שלא היית קונה את הדירה אם לא היתה שלך, אז למה להחזיק אותה? [כאמור, זולת מיסים, עלויות עסקה וזמן ואנרגיה על מכירה ורכישה של נכס אחר. אני לא מזלזל בערכם של אלו במקרים מסויימים].

כמה תקבל אם תחלק את הדירה ? וכמה תעלה חלוקה מינימלית ?
להערכתי? 150K לחלוקה ואז שתי יחידות שיושכרו ב3K כ"א, אבל אין סיכוי שאני עושה דבר כזה
המחיר הזה הוא מחיר שוק.
"אפקט הבעלות" גורם לך לחשוב שהחזקת הדירה לעוד 15-20 שנה כדאית יותר מאשר חלופות אחרות, בנדלן או באפיק אחר.
אתה בעצמך אומר שלא היית קונה את הדירה אם לא היתה שלך, אז למה להחזיק אותה? [כאמור, זולת מיסים, עלויות עסקה וזמן ואנרגיה על מכירה ורכישה של נכס אחר. אני לא מזלזל בערכם של אלו במקרים מסויימים].
הבנתי. יש לך רעיון איך לבחון חלופות ע"י מספרים פשוטים?
נניח בתיק השקעות גדילה ממוצעת של 5% שנתי מסכום התחלתי של 800K (אחרי שנמכור את הדירה) לאורך 20 שנה יניבו 2.1M בסוף.
איך לדעתך אפשר לחשב תשואה על הדירה?
בהנחה של ריביות לא משתנות ומדד קבוע של 1% (לצורך החישוב) יוצא שאשלם 800K על המשכנתא.
ניתן לשער מחיר ממוצע של דירה עוד 20 שנה? באיזה קצב צימוח אני יכול להשתמש ככל אצבע?

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
Flex למכור או להמשיך להשכיר? נדל"ן 6
S להשכיר את הדירה או למכור נדל"ן 19
ר למכור או להשכיר -דילמה אשמח לדעתכם.. נדל"ן 28
ק הערכת מחיר דירה כאשר אין אפשרות להשכיר או למכור אותה נדל"ן 49
Homer למכור או להשכיר? צרכנות פיננסית 11
E שוקל לחזור להורים ולחסוך לבית או שעדיף להשכיר דירה יותר זולה? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 31
R להשכיר או לקנות דירה שוק ההון 2
H האם זה אפשרי להשכיר יחידת דיור ב3000+- ש"ח ממשכורת של 6200? צרכנות פיננסית 22
B בעלי הדירות לא מעוניינים להשכיר לי אוף טופיק 166
F הוצע לי להשכיר את דירתי ל-3 שנים מעל מחיר שוק, כולל שיפוץ הדירה על חשבונם. יש קאצ'? נדל"ן 1
1337justme להשכיר ולשכור ולהשאר בחיים נדל"ן 28
C האם קיים קושי להשכיר לפנסיונר מבוגר מאוד? נדל"ן 37
פ יש לי בית שאני רוצה להשכיר מה הדרך הבטוחה ביותר ומהם עקרונות הברזל בתהליך? אוף טופיק 31
A הלוואה כנגד קה"ש, חסכון פנסיוני או IRA והלוואה מהבנק. פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
P מס יסף - בזמן מכירת דירה או אחרי דוח שנתי? נדל"ן 5
ר השקעה חודשית במדד לצורך חיסכון בקופת גמל להשקעה או בברוקר שוק ההון 6
ל פתיחת עוסק פטור- האם לשלם לבעל מקצוע או לעשות הכל לבד? יזמות והגדלת הכנסות 18
E להמשיך לדוקטורט בפיזיקה או להסתפק בתואר שני? התפתחות אישית 5
J פריסייל אמיתי או פקטיבי נדל"ן 4
ט מתכנת - עוסק פטור או זעיר? אילו הוצאות מוכרות? מיסים 4
עידו ג קרן השתלמות טווח קצר או בינוני - ארוך פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 5
שם משתמש בעייתי כרטיסי מועדון: הונאה או שמשתלם? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 3
A איתור מטען במכס לפי ח.פ או שם חברה מיסים 0
J גלגל החיים (או הפרמידה) של הפנסיה, ו-IRA פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 11
E האם קרן אירית של בלקרוק משלמת מס רווחי הון מקוזז אינפלציה או מקוזז הפרשי שערי מט"ח? שוק ההון 3
M מתימטיקה, פיסיקה או מדמ"ח התפתחות אישית 7
S דירה בהנחה - רווק או ידועים בציבור? נדל"ן 5
Z פיצויים: למשוך או לא למשוך? זאת השאלה. פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 15
רוטב פיצה שכונת הפארק בבאר שבע-בעד או נגד. נדל"ן 3
I כלכלה ומשפטים או כלכלה חשבונאות? התפתחות אישית 3
S IBKR או מיטב טרייד? שוק ההון 8
ש קרן ישראלית על מדדי חול : חוזה עתידי או Swap שוק ההון 0
T משכנתא או השקעה נדל"ן 5
Y העברה בנקאית או צ'ק האם יש הבדל בין דרכי העברה? סכום של 80 אש"ח נדל"ן 7
S מדד אג"ח קרן מחקה או אג"ח בודד שוק ההון 7
צ עצמאי האם להפקיד לפנסיה את המינימום ושאר הסכום בגמל להשקעה או רעיון אחר? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 5
M הצעת שכר חדשה, גלובלי או יסוד + שעתי. מה כדאי? התפתחות אישית 11
א תיק השקעות או תוכנית חיסכון בחברות הביטוח שוק ההון 1
littleSeal פתיחת מיזם או עסק התפתחות אישית 3
ח הלוואה ארוכה עם החזר נמוך או קצרה בהחזר גבוה צרכנות פיננסית 2
מ אחוז מינוף מומלץ - נדלן או מדדים נדל"ן 17
עידו ג לימודים - לרוחב או לעומק? התפתחות אישית 7
T העברת תיק השקעות, למכור או להעביר? שוק ההון 4
מ Interactive brokers העולמית או ישראל שוק ההון 7
M איך כדאי למשוך RSU פירותי? בפעימה אחת או פעימות קטנות? מיסים 27
ש השקעה במדדים, האם באמת הנכון זה להשקיע באותו מדד כל הזמן או לפתוח אפיקים חדשים? שוק ההון 15
E הלוואת ״חרבות ברזל״ או פתיחת חסכונות - צורך בכסף זמין צרכנות פיננסית 1
P מתלבט אם להשאיר בבנק או להעביר לאינטראקטיב שוק ההון 43
א מיצוי זכויות בתשלומי מיסים או ביטוחים וכו', כשמשלמים על בית אבות (יש חברות שמתעסקות בזה, בלי לשחוט את כל הסכום?) מיסים 0
מ קנייה של S&P500 דרך בנק הפועלים(חשבון הייטקזון) או מיטב/IBI? שוק ההון 10

נושאים דומים

Back
למעלה