1. אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על בקשת או מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ אישי מבעל הרישיון המתאים.

להיערך לקראת יום פקודה

הנושא בפורום 'פינת המשקיעים' פורסם ע"י NOTA, ‏23/3/19.

?

כיצד אתה מגן על הכסף שלך

הסקר סגור ‏30/3/19.
  1. מקטין חשיפה למניות ככל שאפשר

5.3%
  2. מגדיל את ההשקעה באג"ח ממשלתי

10.5%
  3. דוגר על מזומן, פקדונות כספיים או בנקאיים

5.3%
  4. בונה מאגר קטן של מזון ומי שתיה

2.6%
  5. כלום, אני מושקע לטווח של עשרות שנים

86.8%
ניתן להצביע ליותר מאפשרות אחת.
  1. NOTA

NOTA משתמש סולידי

בהנחה שאנחנו מקבלים שיש כרגע רמת סיכון משמעותית בשוק המניות, מעניין אותי לדעת מה אתם עושים או הייתם עושים כדי להגן על הכסף שלכם. יהיה מאוד מעניין אם תוכלו לפרט גם אמצעים אחרים או מה הסנטימנט שלכם בנושא.

2. חתול לילה

חתול לילה משתמש בכיר

תזכיר לי בבקשה מתי לא הייתה רמת סיכון משמעותית.

שמים חלק מהתיק באג"ח בדרוג גבוה, כדי לחסום את גודל ההפסד אם הסיכון יתממש.

3. NOTA

NOTA משתמש סולידי

יש הרבה אינדיקטורים כלכליים ריאליים (נדל"ן, ייצור ורכבים) שמנבאים מיתון קרוב, אם לא מיתון קיים.
    אג"ח קונצרני ? האם הוא לא מתנהג כמניות בעת משבר ? הסולידית כתבה ש: "בבורסה הישראלית בשנת 2008: המניות (מדד ת”א 25) קרסו ב-46%, אגרות החוב הקונצרניות צנחו 20%, ואילו אגרות החוב הממשלתיות עלו בכ-10%!"

4. כימאי

כימאי משתמש ותיק

כמשקיע סולידי לטווח ארוך לא מעניין אותי מה קורה כרגע. יש לי הקצאת נכסים מתוכננת לטווח של 30 שנים ואני דבק בה. למען האמת אני משתדל להמנע מכתבות בעיתונות הכלכלית וגם פוסטים בפורום לגבי רמת הסיכון כרגע.

sogi, Ben Dover ו-meni אוהבים את זה.
  5. חתול לילה

חתול לילה משתמש בכיר

תלוי בדרוג.
    אפשר גם ממשלתי, זו לא מילה גסה.

כימאי אוהב/ת את זה.
  6. Ben Dover

Ben Dover משתמש ותיק

התכנית שלי בנויה מראש לספוג מיתונים.
    אז אין לי מושג אם באמת יגיע כזה או לא בקרוב, אבל אני מוכן.

קפה שחור ו-כימאי אוהבים את זה.
  7. ברננקי

ברננקי משתמש בכיר

זה בכלל לא קשור ללהגן על הכסף, אבל אני באמת מחזיק מאגר מים בבית (ככה שאם יפגע פאג'ר במתקן התפלה, או חלילה רעידת אדמה תפגע בצינורות מים, לא אצטרך לעמוד בתור לעוקבים של פיקוד העורף).

8. adams

adams משתמש ותיק

חבל שלא הוספת אפשרות של "לא מקבלים את ההנחה".

כימאי אוהב/ת את זה.
  9. זאב

זאב משתמש ותיק

שנייה אחת, אני בודק במחסן:
    צמח וולפסביין נגד אנשי זאב - יש
    יתד עץ נגד ערפדים - יש
    Shotgun ותחמושת נגד זומבים - יש
    בצל - יש

אני מוכן לאפוקליפסה :lol:

נ.ב. כל שאר הדברים נשארים כמו שהם, אני משקיע לטווח ארוך.

ITS, OxoTnicK, גרהם ו-6 משתמשים נוספים אוהבים את זה.
  10. FIYaacov

FIYaacov משתמש בכיר

אתה לא מקבל את התיאוריה של כסף שגם הורג ערפדים? או שעץ פשוט זול יותר?
    גם אל תשכח שערפדים לא יכולים להיכנס אליך הביתה אלא אם הזמנת אותם, ותיזהר כל הערפדים מאוד יפים משום מה, אז לא להתפתות להזמין אותם פנימה.

11. זאב

זאב משתמש ותיק

מעדיף להחזיק את הכסף בצורת מטילים, במקרה הכי גרוע אפשר להכין פטיש עם ראש ממטילי כסף ;)
    חוץ מזה לפי גירסת מבוכים ודרקונים מהדורה 3.5 (אפילו טרחתי לבדוק בספרים הישנים שלי), כסף פוגע בערפדים אבל לא גורם למוות שלהם רק יתד עץ בלב (או כריתת ראש).

gn85, grimble grumble ו-FIYaacov אוהבים את זה.
  12. adams

adams משתמש ותיק

זה רק אני או שזה באמת אחד הדיונים הכי מעניינים שהיו בפורום עד היום?

זאב ו-FIYaacov אוהבים את זה.
  13. נעם בלה בלה

נעם בלה בלה משתמש ותיק

אני משקיע פסיבי במדדים לאופק של שנים (בתקווה שאעמוד בזה - כרגע היעד הוא 23 שנה מעכשיו).
    זה אומר שלא מעניין אותי מה השוק עושה בטווח הקצר. אני קונה את הממוצע שהשוק עושה - 6% ריאלי הסטורית כמדומני (נתונים דולריים אמנם). לפי הערכה שמרנית יותר, 4% תשואה שנתית ממוצעת.
    זה אומר שלא אכפת לי אם בחודשים הקרובים יהיו ירידות, אפילו גדולות, או עליות של עשרות אחוזים. כי הממוצע שקניתי כולל את זה. הנתון הזה של 6% ריאלי ממוצע כולל בתוכו שנים של התרסקות נוראית (2008) ושנים נפלאות (2017). זה הכל בתוך המספר הזה.

הפסיביות מאפשרת לי לא להיכנס ללחץ או לאופוריה, אלא להמשיך לקנות כל חודש ולהתעלם מכל רעשי הרקע.

מאמין שלקראת הגעה ליעד אעשה חושבים מחדש, וייתכן שאעביר לפחות חלק מהתיק לאפיקים סולידיים יותר. אבל עד אז... הכל יכול לקרות.

FIYaacov אוהב/ת את זה.
  14. sogi

sogi משתמש בכיר

@נעם בלה בלה
    קל לדבר כשהשוק עושה לכל היותר תיקונים רגילים אבל כשהכל יורד 50-90 אחוז ורועדות לכולם הביצים אז אנשים מדברים אחרת.
    לדעתי adamshalev ואחרים שמקטינים חשיפה למניות לא טועים. השוק מתומחר לא טוב.

15. adamshalev

adamshalev מודרטור

@נעם בלה בלה המספר הזה 6% הוא היסטורי על פני כ-100 שנים וכולל גם את התקופה האחרונה שהייתה שורית. הערכה שמרנית לתשואה עתידית ל-10 השנים הבאות היא לא 4%. היא יותר כמו 0% ואפילו שלילית. הנה הערכה אחת למשל, יש עוד.

16. נעם בלה בלה

נעם בלה בלה משתמש ותיק

אתקן אותך:
    קל לדבר כשאני לא תלוי בכסף הזה למחיה ויש לי אופק השקעה של שנים.

מתי השוק ירד 90% ולמה זה רלוונטי בעיניך?

השוק ירד כ30% (?) ממש לאחרונה ולא נכנסתי ללחץ בכלל. כן סטיתי מתכנית ההשקעה שלי והגדלתי את הרכישה החודשיץ שלי בסוף 2018.

לגבי טועים או לא, רק זמן יגיד. גם לצמצום חשיפה למניות יש עלות (הפסד תשואה אפשרי).

לגבי מתומחר לא נכון - ספר לי איך לפי דעתך הוא צריך להיות מתומחר. (שלא ישתמע אחרת, גם לדעתי המחירים גבוהים. זה פשוט לא משנה לי)

OxoTnicK אוהב/ת את זה.
  17. נעם בלה בלה

נעם בלה בלה משתמש ותיק

לא רלוונטי לי. יש לך הערכות ל30 שנה הקרובות? יש לך דעה לגבי מהימנותן של תחזיות כאלה?

פופוליזם. הוא כולל את כל מה שהיה במאה השנים האחרונות, כולל הכל. שורי, דובי, קריסות. זו המשמעות של ממוצע עם מדגם רחב. להגיד שזה מעוות כי השנים האחרונות היו טובות? איזה 100 שנים יותר מייצגות בעיניך?

18. adamshalev

adamshalev מודרטור

עזוב, לא בא לי לחפור, בטח כשאתה קורא לעובדה פופוליזם. יש שרשור שלם בנושא שבו הצגתי מידע מפורט על מדד זה ואחרים, אתה תמיד מוזמן לקרוא ולהביע דעה מיודעת.

amit אוהב/ת את זה.
  19. גרהם

גרהם משתמש בכיר

אני מאמין במעשים ולא בדיבורים. מי שנמצא בשוק לא מאמין להערכה של אפס אחוז, אחרת היה מלווה כסף לממשלת ארהב וישן יותר טוב בלילה.

חתול לילה אוהב/ת את זה.
  20. נעם בלה בלה

נעם בלה בלה משתמש ותיק

יש הרבה עובדות שהן פופוליזם. להגיד שממוצע על פני 100 שנים הוא מעוות כי הוא כלל גם שנים טובות זו טענה פופוליסטית, בדיוק כמו שאני אגיד שזה ממוצע מעוות כי הוא כולל את 2008 (או כל שנת ירידה אחרת לצורך העניין). אני חושב ש100 שנה זה אמדן די טוב.

בכל מקרה אשמח לקישור לדיון ההוא, אני תמיד שמח לקרוא ולהסתכל על נתונים בתחום. או לפחות מילת מפתח לחיפוש השרשור ההוא.

אם אתה מאמין שהשוק יהיה שלילי בעשר השנים האחרונות, אני מניח שיש לך שורט על הכל או לפחות יצאת לגמרי ממניות?

אגב נתונים, יש איזשהו מאגר שמראה כמה מהפרדיקציות האלה נכונות או לא? נתקלתי פעם במשהו (אולי אפילו פה בפורום, אין לי רפרנס מדעי בשלוף) שהיה כתוב בו שהטלת מטבע מנבאת טוב יותר מה השוק יעשה מאשר תחזיות האנליסטים, ושזה מתגבר ככל שטווח התחזית רחוק יותר

כימאי אוהב/ת את זה.
מוזמנים להשתמש בקישורי השותפים הבאים כדי לקנות באמאזון , להוריד ספרי שמע, או להקים אתר אינטרנט משלכם (מדריך מפורט - כאן). תודה על תמיכתכם באתר.
טוען...
  1. אתר זה משתמש בעוגיות דפדפן. אין באמור בפורום כדי להוות ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בצרכיו של כל אדם.