• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

לא נעים... כמה מכם היו בסיטואציה הלא נעימה של - אנחנו מחפשים עֲרֵבִים...

• פותח הנושא Lian
  • פורסם בתאריך

Lian

משתמש רגיל
דירוג
118
"...אז אנחנו מחפשים ערבים, ו... חשבנו שאולי... בגלל שאנחנו מכירים מלא זמן, עוד מהילדות..."

זה תמיד מגיע מהחברות (חברים) הכי טובות. תמיד מהכי קרובים אליך (מן הסתם, זה לא יגיע מאדם זר או מהשכנים שממול).
לרוב גם כשכבר עשיתם ועשו לכם כמה טובות קטנות ורגילות בעבר (זה תמיד ככה).

ואז במצבים כאלה...
יש את מי שנולדו עם התכונה המולדת שאין להם "לא נעים" בתוכנה שלהם - תמיד מסתדרים במצבים כאלה. להם - אין בעיה.
ויש אותי, אותנו? שמה לעשות.. אנחנו קצת. נגיד אני שייכת לדור שאנחנו קצת... לא נעים לנו.

רוצים לרצות. לא רוצים להרוס את הקשר. לא רק זה - לא רוצים לצאת רעים!

מה גם שתמיד יש חשיבה או הרגשה של "אם אני מסרבת.. איך זה מעמיד את המשך הקשר... החברות, ידידות, מכרות".

יש לכם סיפורים כאלה שקרו לכם בחיים מחברים קרובים (אפילו משפחה?) ואיך טיפלתם בסיטואציה?

גם אם עדיין לא קרה לכם מצב כזה, אולי סיטואציה דומה שביקשו מכם טובה שהיא קצת יוצאת דופן, מוגזמת, איך התמודדתם עם זה בצורה יפה?

הבנתם כבר שלענות בצורה ישירה "לא" לא בא בחשבון (מבחינת האופי גם)
(סלחו לי זקני הפורום שלא מבינים למה לא, דור ה-20 שנה האחרונות לרוב לא יענה בצורה ישירה "לא" על אחת כמה וכמה לאנשים שקרובים אליו)

"...אז אנחנו מחפשים ערבים, ו... חשבנו שאולי... בגלל שאנחנו מכירים מלא זמן, עוד מהילדות..."

זה תמיד מגיע מהחברות (חברים) הכי טובות. תמיד מהכי קרובים אליך (מן הסתם, זה לא יגיע מאדם זר או מהשכנים שממול).
לרוב גם כשכבר עשיתם ועשו לכם כמה טובות קטנות ורגילות בעבר (זה תמיד ככה).

ואז במצבים כאלה...
יש את מי שנולדו עם התכונה המולדת שאין להם "לא נעים" בתוכנה שלהם - תמיד מסתדרים במצבים כאלה. להם - אין בעיה.
ויש אותי, אותנו? שמה לעשות.. אנחנו קצת. נגיד אני שייכת לדור שאנחנו קצת... לא נעים לנו.

רוצים לרצות. לא רוצים להרוס את הקשר. לא רק זה - לא רוצים לצאת רעים!

מה גם שתמיד יש חשיבה או הרגשה של "אם אני מסרבת.. איך זה מעמיד את המשך הקשר... החברות, ידידות, מכרות".

יש לכם סיפורים כאלה שקרו לכם בחיים מחברים קרובים (אפילו משפחה?) ואיך טיפלתם בסיטואציה?

גם אם עדיין לא קרה לכם מצב כזה, אולי סיטואציה דומה שביקשו מכם טובה שהיא קצת יוצאת דופן, מוגזמת, איך התמודדתם עם זה בצורה יפה?

הבנתם כבר שלענות בצורה ישירה "לא" לא בא בחשבון (מבחינת האופי גם)
(סלחו לי זקני הפורום שלא מבינים למה לא, דור ה-20 שנה האחרונות לרוב לא יענה בצורה ישירה "לא" על אחת כמה וכמה לאנשים שקרובים אליו)

רק על עצמי לספר ידעתי:
שומר על קשר עם חברים מהצבא/תיכון. למזלי, צריך כמה ידיים לספור אותם. חברים=אחים
התשובה היא תמיד זהה:
"אח יקר, אשכב בשבילך על הכביש, אעשה בייביסיטר, אעזור בהובלות [כולל המקרר] ואפילו אחזיר אותך מנתב"ג בשבת.
כסף ומשפחה לא הולכים ביחד. סלח לי. אוהב מלא."
אם הוא יעמיד [והוא לא, כי הוא מבין, לא סתם אנחנו ביחד כנראה X שנים] את המשך הקשר על הנ"ל,
אז טוב שייפרדו דרכנו.
עד פה את אולי חושבת כמוני אך הנ"ל עדיין לא מספק?

אז תחשבי על רעיון יצירתי שלא יוציא אותך "לא חברה" למשל:
א. הייתי מאד רוצה אבל בגלל שהיה לנו בעיה עם הבנק בגלל חוב, הערבות שלי לא שווה.
ב. הבן זוג/הורים/הכלב שלי מתנגד נחרצות לעניין בגלל ניסיון מר שהיו לו עם אח שלו, מעדיפים לא להיכנס לזה.
ג. אחותי הגדולה עורכת דין והיא שוחה בתחום, ביקשה ממני נחרצות לא לעשות זאת לעולם עקב נסיונה.

בקיצור, מקווה שהבנת את המנגינה בדבריי...

* כמובן, אם חבר צריך עזרה כספית הנ"ל לא רלוונטי...

לא ביקשו ממני ערבות. היום אגב הדרישה לערבים בהלוואות שונות מאד הצטמצמה ביחס למה שהלך פה עד לפני בערך 20 שנה כשזה היה שכיח. השימוש בערבים ירד במקביל לצניחה בשימוש בצ'קים. כנראה שחתימה של אנשים לא שווה יותר מדי היום.
ויש גם חוק בעניין מה שלא היה פעם (פעם בנק יכל לבחור ערב בודד מתוך כמה ממנו יגבה חוב ופשוט לקחת ממנו הכל. היום יש מגבלות).

אבל קרה לי למשל לפני שנה שחבר ישראלי מחו"ל שאני מכיר 20 שנה ביקש ממני הלוואה רצינית למטרה עסקית. טען שאיזה שותף הבריז לו ברגע אחרון וצריך מימון לשנה. סירבתי. אני לא מוכן לשאת על גבי סיכונים עסקיים של אחר, שילך לבנק, ונעזוב שגם פחות האמנתי בעסק הזה (מקטגוריה בסיכון גבוה. זה לא אמרתי לו כי לא התייעץ קודם) כשהוא בכלל ציפה שאכנס לזה בהתנדבות. אנשים לפעמים חסרי מודעות...
.
אז פשוט אמרתי לו שאם חלילה היה בצרה, משהו חירום בריאות וכד' הייתי שמח לעזור אבל לא נותן הלוואה עבור עסק. הוא התחיל להגיד שמע זו לא הלוואה עסקית אלא הלוואה חברית וכו' וכו' הקיצר מאז הוא לא מדבר איתי. גם זה קורה.

כמה שלא נעים צריך ללמוד גם לומר לא, זה חלק מהחיים. תראי את יכולה לשקר ולהגיד אין לי כרגע כסף יש לי התחייבויות וכיוב' תירוצים ודיפלומטיה אבל עם קרובים באמת שיודעים פחות או יותר המצב שלך זה לא תמיד יעבוד, כבר עדיף במקום זה שתאמני לעצמך את שריר ההחלטיות. בלי מעקפים. גם אם בהתחלה קשה זה ישתלם בהמשך.

בסיטואציות כאלו אני פשוט מגלגלת את אי ההסכמה על גורם אחר..
"כפרה עלייך, את יודעת שאני הייתי נותנת לך הכל, בבאבאסאלי, אבל אבא שלי, השותף שלו, אחיו, הוא עורך דין, הלכתי להתייעץ והוא השביע אותי לא לחתום לאף אחד. אמרתי לו שאת אחות על מלא, והוא התקשר לאבא שלי והוא גם השביע אותי, אז מצטערת"

לא ידעתי על זה, אבדוק עם ילדיי האם קשה להם להגיד לא כשצריך.
לענייננו- אני החתמתי על ערבות כמה אנשים (פעם דרשו 5 ואחר-כך הסכימו ל-3) על הבית שבנינו. אחד מהם היה אח (אמיתי), השני היה חבר ילדות והשלישי היה תושב הישוב. המכנה המשותף ביניהם היה שידעתי שגם הם יצטרכו ערבות בבוא הזמן וקיבלו את זה ממני.
היחיד שאמר לא (כי דוד שלו מנהל סניף בנק אמר לו לא לחתום ערבות אף פעם) היה חבר של בעלי מהצבא. החוצפן קיבל ערבות מאחרים כמה חודשים לפני כן על דירה שקנה אבל ההיפך לא היה מוכן. הסוציומטיות שלו עלתה בכמה שנות ניתוק ממנו אבל בסוף חזרנו להיות חברים.

לא יודע מה להגיד, וכן אני מזקני השבט.
עניין הערבות יכול לעבור חלק ויכול גם לגרום לסיבוכים פיננסיים/משפטיים בלתי הפיכים לשנים.
אישית, בחיים לא לקחתי הלוואה או ערבות מאף אחד למעט איזה סכום קטן מבן משפחה כדי לא לשבור חיסכון.
מצד שני אני הלוואתי סכומים גבוהים לבן משפחה אחד כי ידעתי שמילה זו מילה ומספיקה לחיצת יד [טלפונית] והעברתי כספים והחזירו לי את החוב מספר שעות לאחר שביקשתי.
הלוואתי גם כספים בסכומים לא משמועותיים לחברים, רוב החובות לא הוחזרו עד היום. אבל אני יודע שעזרתי לחבר בשעה קשה, הזמן עושה את שלו, אנשים משתנים וחברויות נגמרות.
אז אני יכול להגיד שלא לבקש ולא להיענות לבקשת ערבות מ'חברים' וגם אם אתם בטוחים שהיא/הוא החבר הטוב ביותר שלכם.
תמציאו תירוצים מפה עד לטימבקטו, כל התירוצים צריכים להיות על בסיס כספי כמו - חתמתי כבר לאבא על חצי מליון, בעלי חייב 250K ואנחנו לחוצים.
אל תתביישו להגיד 'לא' גם לבני דודים.
ואם לבכם נמס כחמאה, תחתמו לפחות על חוזה רשמי, לא פיקטיבי, עם עו"ד שיעגן % מסויים בנכס על שמכם שאם חו"ח הבית יעוקל או שהבנק יבוא בעתיד בדרישת תשלום החוב אליכם, אתם תהיו ברשימת הנושים ו/או הבעלים של חלק מהדירה.
אני מניח שיש כאן עו"ד ומומחי נדלן בפורום שיכולים לאשר את החוקיות למהלך שהצעתי.
להבנתי, אם הבנק מאמין שאין סיכון במתן הלוואה/משכנתא, כנראה שלא יידרוש ערבות. הבנק יבקש ערבות כשייש סיכון או חשש להחזר ההלוואה. ואם הבנק חושש, על אחת וכמה שאתם צריכים לחשוש.
עוד נקודה למחשבה, קחו בחשבון את אחוז הגרושין בארץ ואם אתם חתומים כערבים לזוג שמתגרש אז אתם נכנסים להרפתקאה ממש לא נעימה ועלולה להכניס אתכם לברוך פיננסי.
אז כן, אני פסימיסטי בקטע הזה אבל, זה בא מהסתכלות במראה האחורית ונסיון חיים.

חד משמעית לא.
בן דוד שלי ביקש הלווואה לצורך עסקי ואמרתי לו חד משמעית שאני לא מערב כסף עם משפחה או חברים בשום מצב. הזכרתי לו את הסיפור המשפחתי שלנו (בהמשך) ולדעתי הוא הבין. אנחנו עדיין ביחסים מעולים והוא יודע לא לבקש ממני יותר.

יש לי קבוצה די גדולה של קרובי משפחה שאנחנו לא בקשר איתם כי סבתא שלי נתנה להם הלוואה גדולה לפני כ-20-30 שנה והם החזירו בערך 60% ממנה במשך שנים רבות מאד. עד היום הכסף לא הוחזר במלואו, הם לא מדברים איתנו, גם לא מתקשרים בימי הולדת, וסבתא שלי עדיין כועסת עליהם שלא החזירו לה בערך עשור של עבודה קשה והם אפילו לא מנסים לטענתה. גם אם היו מחזירים 100%, כל עיכוב של כמה שעות/ימים בהחזר גורם לעצבים, מתח וכעס ולדעתי כדאי להפנות את זה לכיוון חיצוני. המשפחה שלנו התחלקה ל-2 עם כעסים רבים מ-2 הצדדים. לדעתי זה בלתי הפיך והיחסים לא יחזרו לעצמם מעולם.

נערך לאחרונה ב:
פעם זה ככה עבד. בשביל משכנתא היו צריכים 5 ערבים. ואז כל אחד היה חותם ומחתים, וזה היה אסון. נגיד מישהו שהכרת בתיכון 20 שנה שילם, ואז חלה/פוטר/וכו׳, אחרי ששילם 90%. נשמע שאתם צריכים לתת 2%, כן? טוב, אז הבנקים המתוקים היו לוקחים איזה 20% בשנה ריבית פיגורים, היו מחכים כמה שנים שה-10% יגדל ל-80% מההלוואה, ואז היו בחורים אחד מה-6 (הלווה+5) שנראה להם הכי נוח, ודורשים *את הכל* ממנו. כלומר, לא 2%, אלא דירה שלמה. כמובן לא היו מיידעים אותך מראש, לפני שהסכום תופח. באיזה שלב קמה צעקה שדרשה מהבנקים חלקים שווים מכל הערבים, ואז הפלא ופלא, מ-5 ערבים ירדו ל-3, ואז ל-2, ולדעתי ב-25 שנה האחרונות זה 0 (בשנת 94 כבר לא ביקשו ממני אף ערב).

אני לא מבין למה היום מישהו צריך לבקש ערבות בכלל. נשמע לי לא סביר, הייתי מנפנף כל אחד שיבקש ממני.

אני וזוגתי לקחנו משכנתא מהבנק לפני כשנתיים וחצי - ללא צורך או דרישה לערבים.
אבל, כשנתיים לפני כן, לקחנו הלוואה של 200,000₪ לדיור, כאן כן נדרשנו לערבים אבל לדעתי עקב הכנסות נמוכות (אחד מאיתנו היה סטודנט עדיין). הורה אחד מכל צד הספיק.

אם לא רוצים לחתום אבל "לא נעים" להגיד לא, לדעתי סתם תירוצים יעשו עוד יותר "לא נעים".

לפני מספר שנים "חבר של פעם" ביקש ממני לחתום על ערבות. אמרתי לו שמדובר בסכום גבוה שאין לי אותו פנוי. הוא אמר שאני לא צריך לשלם אותו אלא רק להיות ערב. הסברתי שאני מבין, אבל להיות ערב זה אומר להיות שותף להלוואה. וזה אומר להיות אחראי גם ב 100% לכל סכום ההלוואה. כי זו המשמעות. ויכול להיות מצב שאצטרך לשלם את כל הסכום בעצמי. לא כי אני לא סומך עליו, אלא הכל יכול להיות, מחלה, טעויות בחשבונות בנק/רשויות המס וכו'. ואני לא לוקח הלוואה שאני לא יודע ב 100% שאוכל להחזיר. ואין לי סכום כזה פנוי וגם לא יהיה לי איך להחזיר אותו. לכן לצערי אני לא יכול להתחייב להלוואה כזאת. אבל אם יש משהו אחר שאני יכול לעזור בו, אז אשמח. לא יכול לומר שהוא קיבל את זה בהבנה מלאה, אבל לא נאלצתי להמציא תירוצים, ולגרום לו ולי להרגיש שאני מסבן אותו.

ונעבור לסיפור מהחיים:
בעסק שהשקעתי בו כסף(משקיע פיננסי) חתמתי על ערבויות אישיות לחלק מהספקים
כמו חלק משאר השותפים.
העסק קרס.
וכשהיה צריך שילמתי לכולם, ולא מעט.
מאז לא חותם ערבות אישית לאף אחד מחוץ למשפחה הגרעינית

לא חותם לאף אחד

לפני הרבה שנים סירבתי לחתום ערבות על הלוואה מינורית לחבר שעבד איתי בחברת הייטק (בתקופה שעוד היו חותמים ערבות להלוואות)

אמרתי לו שאני מתרחק מהלוואות באופן אישי (וזה נכון), ולכן אני מעדיף גם לא להכנס להלוואות של אחרים.

חתימת ערבות לטעמי יותר גרועה מהלוואה אישית- בהלוואה אישית שלי אני יודע בדיוק מה מצבי הפיננסי ועוקב אחרי ההלוואה באופן מתמיד כך שאם יש בעיה אני אדע מייד. בחתימת ערבות לחבר , יש סיכוי לא רע של התנתקות מהחבר (כמו שקורה הרבה בהייטק עקב מעבר חברה) ואובדן קשר עם מצבו הפיננסי ועם מצב ההלוואה שאני חתום עליה, כך שהעסק עלול להתנפח עם ריביות פיגורים בלי שאדע על זה כלום.

לשמחתי בימי חיי לא נאלצתי להחתים ערבים או לחתום ערבות מעבר לזה. אם הייתי חייב להחתים, הייתי עושה זאת רק עם משפחה קרובה, והייתי חותם גם להם בתמורה.

בחיים לא להסכים. 'לא' פשוט וישר.
מי שיעקם תאף תגידי לעצמך בראש תודה וזהו.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
א נעים להכיר וכמה שאלות בסיסיות על אג"ח שוק ההון 5
Rio מישהו מכם השתמש באפליקציה RobinHood שמאפשרת קניית מניות בחינם? צרכנות פיננסית 16
Waler מי מכם עבר/מתכנן לעבור לחו"ל? אוף טופיק 292
G אם היו לי הפסדים גדולים שנה שעברה, אבל בשנה הזאת הרווחתי קצת - אני צריך לשלם מס כרגיל? מיסים 3
c881 התגובות לחוק החמץ כנראה לא היו ברורות פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 19
Z מיסוי ריאלי של שורטים, מכרתי 2 אופציות בשורט, היו מדדים חיובים ובפקיעה מאופציה שהרווחתי נוקה מס על הרווח הריאלי, בהפסד קוזז לי רק הפסד נומינלי. מיסים 29
כ פוסט ראשון, היו עדינים פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 5
R לקחו לי מס של 25% על דיבידנד מ-VXUS, לא היו אמורים לקחת יותר? שוק ההון 6
M "מעל מחצית מהמשכנתאות שניטלו באפריל היו במינוף של מעל 60%-רמה שלא מצאנו בכל ההיסטוריה" נדל"ן 8
S אפשר לדעת מה היו ההחזקות של קרנות בעבר? שוק ההון 0
ו מה היו ההשקעות הכי גרועות שלכם? שוק ההון 87
E "האם היו לך עימותים בתפקיד הקודם, ואיך התנהגת בהם?" התפתחות אישית 22

נושאים דומים

Back
למעלה