• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

כנסת ומדינה עם רוב חרדי

• פותח הנושא Shaz
  • פורסם בתאריך
מצב
הנושא נעול.
הבעיה היא שכל אחת מהאוכלוסיות היא בעלת אינטרסים אחרים.
זה נכון שלכל אחד מהאוכלוסיות יש אינטרסים שונים, אבל אני בשונה ממך לא חושב שיש במודע לרבנים אינטרס שנשאר עניים, אבל אני מסכים שיש לרבנים אינטרס שנשאר יותר רוחניים ופחות מתעסקים בגשמיות.
בעייני הרבנים הגדולים הם אנשים שגם אם את אישית היית מכירה אותם היית אומרת שהם בני אדם טובים, ויש להם לב טוב, אבל ברור שהאינטרסים שלהם לא יהיו מקובלים עליך.
אני מניחה שההורים היו שמחים שילדיהם ילמדו עוד כמה דברים מעבר ללימודי התורה אבל ימשיכו להקפיד לעשות כמצוות הרבנים (שלהם, לדעתי, יש אינטרס שונה מלהורים)
הרבנים בסוף לא שולטים שליטה מוחלטת, וכרגע רוב ההורים עדיין רוצים את המסגרות הקיימות, אבל בדור הצעיר נהיה יותר ויותר מודעות לחשיבות של לימודי ליבה, בעיקר בגלל שהדור הצעיר בשונה מגילאי 40 ומעלה (שגם העובדים בגילאים האלו ברובם המוחלט עובדים בעבודות שלא צריך לימודי ליבה) מנסים יותר ויותר ללמוד מקצועות שמכניסים בצורה מכבדת.
במשך הזמן יש יותר ויותר הורים שמעוניינים בלימודי ליבה, וממילא במקודם או במאוחר התלמודי תורה יצטרכו להכניס לפחות אנגלית ומתמטיקה ברמה סבירה.
האם גם בני ונכדי הרבנים אינם לומדים אנגלית ומתמטיקה? אולי הם עושים זאת הרחק מעיני הציבור שלהם?
אני לא עשיתי עבודת תחקיר בנושא, אבל אם היה קורה דבר כזה, והיו רואים שזה מגמה, ברור שזה היה מתפוצץ, אבל לדעתי אין סיכוי שהמנהיגים שלנו יגידו לבנים ונכדים שלהם ללמוד ליבה, וזה דעתי וזכותך לחשוב אחרת.

אנחנו בעד חיים פשוטים... זהו פורום הסולידית...
העניין הוא שהחיים הפשוטים שלנו הם על חשבוננו, ואילו בהכללה החיים הפשוטים של החרדים הם, אפעס, גם על חשבוננו...
זה רק מה שאתה מספר לעצמך :).
אם אחוז גדול מהאוכלוסייה היה מנהל את חייו כמו מה ש"מדברים" בפורום, הרבה דברים היו משתנים במדינה...
קח לדוגמא את בעלת הבית (בערבון מוגבל, זה היה לפני כמה שנים שקראתי פוסטים שלה לגבי מהלך חייה, אז אולי אני זוכר לא נכון). לפי התיאורים שלה היא כנראה כמעט לא שילמה במהלך חייה מס הכנסה למדינת ישראל. כשהיא גרה כאן כמעט כל חייה. אז על חשבון מי היא חייה?

נראה לי שזו ליבת הבעיה.

ישנם יחידים וקבוצות עם סדרי עדיפויות שונות, וזכותם "לנצל" את המערכת. כמובן שזכותם של רוב תושבי המדינה לשנות את חוקי המערכת כדי שהאנשים האלו לא "ינצלו" את המערכת.

גם אם הציבור החרדי/דתי (לא משנה איך תקרא להם), ילמדו ליבה, אקדמיה ומקצעות נורמליים, ליבת הבעיה תישאר כל עוד יש קבוצת מיעוט להם יש דפוסי התנהגות וערכים שונים והקבוצה "גדולה" מדי באוכלוסיית המדינה.

גם אני חושב שהחרדי הממוצע לא היה רוצה לחיות במערכת כלכלית אוטונומית (עם מערכת החינוך והתעסוקה העכשוויים בציבור החרדי), כיון שבמדינה כל כך נחשלת גם הם לא היו רוצים לחיות. מצד שני, האידיאל שלהם כנראה שונה מאוד ממרבית תושבי מדינות מערביות. כך שהבעיה העקרונית הייתה נשארת בכל מקרה.

ולדוגמא:

נ.ב. המשפחה החרדית הענפה שלי מחולקת לבעלי השכלה ובורים. הבורים הם ילדי הבן דוד הקיצוני שהצטרף לחצר גור ושלח אותם ללמוד תורה בלבד ביידיש (גרים בחו"ל). האחים שלו הם "מתנגדים" וכל ילדיהם והמוני נכדיהם לומדים ליבה וגם השכלה מקצועית (בעיקר רו"ח) וגם הם בחו"ל.
נניח לצורך הדוגמא שמדובר בארהב.

הנחות לגבי המשפחה החרדית בעלי ההשכלה. זוג הורים עם 7 ילדים.
הורה אחד מרוויח $120K בשנה שזו הכנסה סבירה+ לאקדמאי. בן/בת הזוג לא עובד כדי שיוכלו לטפל בילדים.

עם כל זיכויי המס לילדים וחישוב מס מאוחד לבני זוג, הם כמעט לא ישלמו מס הכנסה אמריקאי במשך הרבה מאוד שנים. כשהילדים בגרו, והם כבר לא צריכים לשלם לפחות 50% מהמשכורת שלהם לבתי ספר פרטיים, אפשר לרדת באחוזי המשרה (ברוח הפורום) ולהמשיך לא לשלם מס הכנסה כשנשארים באותה רמת חיים.
(אם מדובר במדינה במערב אירופה זה הרבה יותר קיצוני, כשמתחשבים בכל ההטבות הסוציאליות).

• אהבתי
Reactions: HHH
רוחניות היא עניין פרטי. לא עניין ציבורי. לא תפקידה של המדינה וגם לא של מערכת חינוך להתעסק בזה.
ובגלל שיש הוצאות ציבוריות (ולא רק בגלל שיש רווחה) כמו צבא, משטרה, משרדים ממשלתיים, תשתיות וכיו"ב - כולם חייבים לשאת בנטל.
ובגלל שכולם חייבים לשאת בנטל, כולם מוכרחים ללמוד בסיס חינוכי שיאפשר להם ליצור תוצרת (שיש לה ביקוש) כדי שאפשר יהיה לממן את כל השירותים האלה.

בין אם אתה רוצה "להתעסק בגשמיות" או "ברוחניות" - כל עוד אתה נהנה מהכבישים, מהבטחון שמוקנה לך ע"י הצבא, וכו' - אתה צריך להשתתף במימון שלהם.

משול הדבר לכך שנקלע נניח חבורה של אנשים על אי-בודד, 9 מתוך 10 יעמלו מבוקר עד ערב לצוד, למצוא אוכל, לזקק מים, לבנות מחסה, וכו' - אבל העשירי ישב בצד על ערסל ויגיד שהוא מהרהר בהיווצרות העולם ובמצוות האל כי חשובה לו הרוחניות.

אין בעיה, אבל אז הוא יהיה מנודה ולא יהנה מהאוכל, המחסה או הבטחון שהאחרים עמלו עבורו.

היות ואי אפשר "לנדות" או "להעיף" מהמדינה את החרדים, והיות ואי אפשר גם להיפרד מהם (בגלל שאין הפרדה גיאוגרפית, וגם אם הייתה - עדיין הם היו נהנים מהבטחון שמקנה הצבא שעליו הם לא משלמים) - יש זכות (וחובה) מוסרית לחייב אותם לתרום את חלקם.

רוחניות - שכל אחד יטפח בזמנו הפרטי.

(אם מדובר במדינה במערב אירופה זה הרבה יותר קיצוני, כשמתחשבים בכל ההטבות הסוציאליות).
הם גרים במערב אירופה, ומעולם לא שאלתי אותם על הזכויות הסוציאליות שלהם. בפעם הבאה שאשוחח עם בת דודתי אשאל אותה על זה.
הנחות לגבי המשפחה החרדית בעלי ההשכלה. זוג הורים עם 7 ילדים.
הורה אחד מרוויח $120K בשנה שזו הכנסה סבירה+ לאקדמאי. בן/בת הזוג לא עובד כדי שיוכלו לטפל בילדים.
אשאל גם לגבי זה, אם כי לזכרוני שני בני הזוג עובדים ברוב משפחתי החרדית (למעט אותו קיצוני). לבת דודתי היתה מטפלת שעזרה עם הילדים, לגבי האחרים אני לא בטוחה. אבל הם מגיעים ממשפחות די אמידות, גרים בדירות משלהם (לפעמים מדובר בבית גדול) בערים מרכזיות ואולי לא משקפים את רוב הקהילה שלהם.

משול הדבר לכך שנקלע נניח חבורה של אנשים על אי-בודד, 9 מתוך 10 יעמלו מבוקר עד ערב לצוד, למצוא אוכל, לזקק מים, לבנות מחסה, וכו' - אבל העשירי ישב בצד על ערסל ויגיד שהוא מהרהר בהיווצרות העולם ובמצוות האל כי חשובה לו הרוחניות.
אם אתה כבר בקטע של משלים לתיאור ישראל המודרנית אז לפחות תדייק:

10 אנשים על אי בודד -
1 עומל מבוקר עד ערב לצוד, למצוא אוכל, לזקק מים, לבנות מחסה, וכו'
6 אנשים מנהלים אותו
2 מחפשים משקיעים למוצר שילמד סרטנים לדבר ספרדית.
1 מהרהר בהיווצרות העולם ובמצוות האל כי חשובה לו הרוחניות.

אתה ממשיך לנפנף בהצהרות האלה בלי להביא שום אסמכתא.
ואתה ממשיך לנפנף במילה גזענות בלי שום תוחלת.

שים לב לזה:
39.5 אחוז מזוכי פרס נובל לכלכלה הם יהודים
27.3 מזוכי פרס נובל לפיזיקה הם יהודים
25.2 מזוכי פרס נובל לרפואה הם יהודים

!!!!!!

"רק" 8.4 אחוז מזוכי פרס נובל לשלום הם יהודים
גם בספרות יש לנו "רק" 12.8,
שני התחומים האלו הם בעלי זיקה נמוכה יותר ליכולת אנליטית עליונה גרידא. מה שמוריד את הממוצע הכללי.

המספרים האלו הם בלתי יאומנים והם פשוט הזויים לפי כל קנה מידה.
אם יש לך הסבר הגיוני ומלומד אחר ל-phenomenon הזה בבקשה תחלוק אותו.
למלמל על גזענות ואונס של קוזקים לא מרשים אותי. דבר איתי מדעית.

שים לב לזה:

!!!!!!

"רק" 8.4 אחוז מזוכי פרס נובל לשלום הם יהודים
גם בספרות יש לנו "רק" 12.8,
שני התחומים האלו הם בעלי זיקה נמוכה יותר ליכולת אנליטית עליונה גרידא. מה שמוריד את הממוצע הכללי.

המספרים האלו הם בלתי יאומנים והם פשוט הזויים לפי כל קנה מידה.
אם יש לך הסבר הגיוני ומלומד אחר ל-phenomenon הזה בבקשה תחלוק אותו.
למלמל על גזענות ואונס של קוזקים לא מרשים אותי. דבר איתי מדעית.
אתה מדבר על גנים שמשפיעים על האינטלגנציה שנמצאים אצל יהודים אבל אצל אחרים לא.

היתה תיאוריה כזו, הטענה היתה שאנשים עם גן בודד של טאי-זאקס, גושה, או נימן-פיק אמורים להיות חכמים יותר מהממוצע (גנים אלא קשורים ללעצבים) . ומכיוון שליהודים אשכנזים יש אחוז מסויים של הבעיה הגנטית הזו יותר מאשר קבוצות אחרות, נישואי קרובים וכאלה, הקבוצה הספציפית של יהודים אשכנזים תהיה חכמה יותר. לכן היותך יהודי לא הופכת אותך לחכם יותר, היותך עם בעיה גנטית מסויימת הופכת אותך לחכם יותר. יהודים לא אשכנזים לדוגמא לא יהיו חכמים יותר.

אני לא חושב שהיא הוכחה ועדיין אין שום הוכחה מדעית אמיתית על ״גן הגיניוס היהודי״ לכן התיאוריה המקובלת היא דווקא הלחץ החברתי שהופעל על היהודים להצליח כמו לדוגמא מהגרים סינים לארצות הברית שאוניברסיטאות חוסמות את הקבלה שלהם מכייון שיותר מדי מהם באים עם ציונים מאוד גבוהים. אף אחד לא טוען שיש להם את ״גן הגיניוס הסיני״, לחץ חברתי וחינוך.

הבאת סטטיסטיקות של פרס נובל לא מהווה הוכחה מדעית אלא תצפית. אף אחד לא מתווכח שהתצפית נכונה, האם זאת תצפית חריגה אחת ? ואם לא אזי מה גורם לזה, זאת השאלה.

נערך לאחרונה ב:
אני לא חושב שהיא הוכחה ועדיין אין שום הוכחה מדעית על ״גן הגיניוס היהודי״ לכן התיאוריה המקובלת היא דווקא הלחץ החברתי שהופעל על היהודים להצליח כמו לדוגמא מהגרים סינים לארצות הברית שאוניברסיטאות חוסמות את הקבלה שלהם מכייון שיותר מדי מהם באים עם ציונים מאוד גבוהים. לחץ חברתי וחינוך.
אז אם התאוריה שהבאת לא הוכחה היא די לא רלוונטית.

הסבר ה"לחץ החברתי" הוא בעייתי מאוד.

ראשית, מי החליט שדווקא אצל יהודים יש לחץ חברתי להצליח??
במיוחד שיהודים, שוב, הם משפחה רחוקה אבל לא קהילה מקומית עם אותם קודים בכל מקום, הקשר בין יהודי גרמני ליהודי ממוסקבה או מיגוסלביה לפני 100 שנה הוא מקרי בהחלט בכל הקשור לתרבות והליכות.

בנוסף, לחץ חברתי יכול להסביר קפיצה של 10-20 אחוזים בביצועים, כשאתה מתמודד מול מספרים אדירים (כמו 40 אחוז זוכי פרס נובל בכלכלה על 0.2 ייצוג באוכלוסיה) זה פשוט לא מספיק.

נ.ב. אני לא מתיימר לנפק שום הסבר מכל סוג שהוא לתופעה,
כל מה שאני טוען זה שהיא קיימת.

במיוחד שיהודים, שוב, הם משפחה רחוקה אבל לא קהילה מקומית עם אותם קודים בכל מקום, הקשר בין יהודי גרמני ליהודי ממוסקבה או מיגוסלביה לפני 100 שנה הוא מקרי בהחלט בכל הקשור לתרבות והליכות.
מעניין עד כמה רחוקה המשפחה. הרי גם הגנים התערבבו באלפיים שנות גלות.

• אהבתי
Reactions: HHH
אז אם התאוריה שהבאת לא הוכחה היא די לא רלוונטית.

הסבר ה"לחץ החברתי" הוא בעייתי מאוד.

ראשית, מי החליט שדווקא אצל יהודים יש לחץ חברתי להצליח??

בנוסף, לחץ חברתי יכול להסביר קפיצה של 10-20 אחוזים בביצועים, כשאתה מתמודד מול מספרים אדירים (כמו 40 אחוז זוכי פרס נובל בכלכלה על 0.2 ייצוג באוכלוסיה) זה פשוט לא מספיק.
זאת טענה. אף אחד לא יודע מה ההשפעה של לחץ כזה על קבוצה סגורה כמו זו של יהודי אשכנז.

שים לב שהתצפיות שאתה מצטט הן אך ורק על יהודים אשכנזים ולא על יהודים בכללי. לכן לא מדובר על גן יהודי אלא על גן של יהדות אשכנז.

אין ויכוח על השאר. התצפיות קיימות. ההסברים כרגע הם , לחץ חברתי וחינוך למצויינות או שינוי גנטי של יהדות אשכנז. ואני לא חושב שיש הוכחה לכאן או לכאן.

(שינוי גנטי יהיה נחמד בהנתן שהוא לא פוגע בדברים אחרים. אבל לי אישית יותר נראית התיאוריה של החינוך למצויינות)

נערך לאחרונה ב:
אין ויכוח על השאר. התצפיות קיימות. ההסברים כרגע הם , לחץ חברתי או שינוי גנטי של יהדות אשכנז. ואני לא חושב שיש הוכחה לכאן או לכאן.
ויש הסבר שה"שינוי הגנטי" הוא תוצאה של ברירה טבעית בנסיבות חריגות של פוגרומים, רדיפה ושואה והצורך לשרוד בסביבה עויינת.
הסבר שיכול להביא גם למסקנות פחות נחמדות על העם שלנו.

ויש הסבר שה"שינוי הגנטי" הוא תוצאה של ברירה טבעית בנסיבות חריגות של פוגרומים, רדיפה ושואה והצורך לשרוד בסביבה עויינת.
הסבר שיכול להביא גם למסקנות פחות נחמדות על העם שלנו.
כדי שברירה טבעית כזו תקרה, אמורה להיות איזושהיא תכונה שעוזרת לך להינצל מכל הדברים הללו. בהנחה שהברירה מתרחשת מספיק זמן, והיא לא, היינו אמורים להיות אלופי העולם בריצה ? :roll:

פרס נובל הוא לא קריטריון לחכמה. רבים ממי שנמצאים בעולם האקדמי הזה שכולל תחרויות על יוקרה, יודעים כמה חשובים דברים כמו קשרים, נפוטיזם ולהחזיק בדעות ה״נכונות״.
לצורך הדוגמה: חוקר בתחום הפיזיולוגיה, שאין לו קשרים והוא אדם בלתי נסבל וגס רוח, שטוען בפני כל מי שרוצה לשמוע שהועדה שבוחרת מי זוכה בפרס הם חבורה של מושחתים.
אם אותו חוקר יפרסם מחקר פורץ דרך שבו הוא יוכיח שיהודים/שחורים/אסיאתים הם גזע נחות. (ואם המחקר הזה לא מוצא חן בעיניכם, החליפו אותו בכל טענה שנשמעת ״מזעזעת״)
מה הסיכויים שלו לזכות בפרס?

שים לב לזה:
אני אחזור על עצמי בשלישית, אני לא קהל אצל אמנון יצחק, ביקשתי מחקרים אקדמיים שתומכים בטענה לעליונות קוגניטיבית של ה"מוח היהודי".

אבל נזרום ניקח למשל את רשימת זוכי פרס נובל "יהודיים"

הראשון ברשימה הוא Adolf von Baeyer בן ליהודיה שהתנצרה ולאב נוצרי לא בדיוק pure blood. למה לשייך דווקא את הפרס נובל ל"מוח היהודי" אולי דווקא ה"מוח הנוצרי"?
השני ברשימה הוא Henri Moissan בן לאם ממוצא יהודי ולאב נוצרי :(
השלישי הוא Otto Wallach בן לאב ממוצא יהודי ולאם נוצריה o_o

אני דווקא חושב שעם הרבה תוחלת בהתחשב בזה שאתה ממשיך לטעון לעליונות "המוח היהודי" בלי בדל של מחקר.

נערך לאחרונה ב:
לצורך הדוגמה: חוקר בתחום הפיזיולוגיה, שאין לו קשרים והוא אדם בלתי נסבל וגס רוח, שטוען בפני כל מי שרוצה לשמוע שהועדה שבוחרת מי זוכה בפרס הם חבורה של מושחתים.
אם אותו חוקר יפרסם מחקר פורץ דרך שבו הוא יוכיח שיהודים/שחורים/אסיאתים הם גזע נחות. (ואם המחקר הזה לא מוצא חן בעיניכם, החליפו אותו בכל טענה שנשמעת ״מזעזעת״)
מה הסיכויים שלו לזכות בפרס?
יש פרס נובל בפיזיולוגיה?

ולמה יש התנגדות ללמוד מתמטיקה אתה כן מבין?
בעבר תלמוד תורה היה משמש את הרב ללמד את הילדים רק תורה, וכל שינוי של הוספת תכנים נתפס כשינוי בדבר שאסור לעשות בו שינויים
לא כ"כ ברור הרעיון הזה של התנגדות כ"כ גדולה לשינוי.

החברה החרדית קיימת לאורך הרבה מאוד שנים , במקומות שונים בתכלית.
בד"כ זה דורש שינויים כדי להסתגל , כדי להתאים בצורה טובה.

אז נגיד באירופה של ימי הביניים , אסרו עלינו לעבוד בכל מיני עבודות , אז הסתגלנו , נהיינו בנקאים וסוחרים, למשל. אני מניח שזה דרש כל מיני שינויים , למשל ללמד את הילדים את מה שהיה צריך בשביל זה.

אז איך פתאום צץ הרעיון של לא להשתנות בכלל ?

אצלכם יש יותר מדי הערכה לעשות כסף, ואתם קצת שוכחים את החיים הפשוטים, אצלכם מי שיש לו הרבה כסף גר בווילה פרטית עם חצר פרטית גדולה שבמובן מסוים מנתק את עצמו עוד יותר מהחברה האנושית
חילונים שונים אחד מהשני. כל אחד חושב בעצמו, בוחר בעצמו ומגבש ערכים לעצמו. ערכים והעדפות יכולים גם להשתנות במהלך החיים. האנשים שמדברים עליהם בתיקשורת - העשירים במיוחד, הפוליטיקאים, הצעקנים, ורודפי הפירסום - הם אולי ניראים אבל הם לא מיצגים. רוב החילונים לא חיים בתיקשורת, ולכל אחד סט ערכים משלו. יש הרבה שחיים חיי עבודה צנועים, יש שהערכים שלהם סובבים סביב חקר ידע והשכלה, יש שצריכים חברותה וקהל, ויש שבוחרים לעזור לאחרים.
רוב החילונים לא מקבלים הנחות, קיצבאות, תמיכות ושאר אתננים, ואם הם רוצים לאכול ולא לחיות בחוץ הם צריכים לעבוד ולהרוויח. הבחירה באיזה עבודה לעבוד לוקחת בחשבון גם את השכר, אבל גם ובעיקר ערכים אישיים. יש כאילו שעבורם השכר הוא הדבר היחיד או העיקרי, ולאחרים העדפות ונטיות אחרות. גם מבין האחרונים יש שונות גדולה בשכר, ביחס לשכר, בדרישות השכר וגם ברמת החסכנות הטיבעית כך שלהגיד שאצל החילונים יש יותר מדי הערכה לעשות כסף זה גם מוכלל וגם סתם לא נכון.

מסכים איתך שזה לא דווקא בשביל לקנות וילה גדולה עם חצר, אבל הדיבור והכיוון הוא להשתכר כמה שיותר, וזה יוצר הרגשה שאם אני מרוויח הרבה אני שווה הרבה, ואם אני מרוויח פחות, אז אני שווה פחות, וזה תרבות שמדרדרת את הציבור לחיים מפונקים ומנותקים מהתמודדויות הפשוטות.\

המנהיגים הכי גדולים (הרב שטיימן הרב אלישיב הרב חיים קניבסקי) בציבור שאני משתייך אליו, חיים בפשטות שאדם חילוני בלי להכיר את האישיות אוטומטית היה בז לדמות, רק בגלל הפשטות המוגזמת בעיניו.

בציבור החרדי עד לפני 10 שנים בחורה שהייתה לומדת מקצוע עיקר השיקולים היו מה היא אוהבת יותר.... אני חושב שבכל דבר לכל קבוצה יש הרבה מה ללמוד מהקבוצה השנייה.
אני חושב שרדיפת הכסף היא לא כ"כ מבחירה.יש הרבה אנשים שהיו שמחים לחיות חיים פשוטים ורגועים. יש הרבה לחצים בחברה החילונית שגורמים לרדיפה אחרי כסף:
1. דירה עולה הרבה כסף, מעון לילד עולה הרבה , רכב עולה הרבה.
2.בכל חברה נשים מחפשות גבר בעל סטטוס גבוה. אצלכם , מדובר בתלמידי תורה טובים. אצלנו - במישהו שיוכל להעניק לה ולילדים ביטחון כלכלי , וגם רמת חיים טובה אם אפשר .
3. שוק העבודה בנוי בצורה כזאת שאו שאתה מחפש משהו רגוע - ואז תרוויח פרוטות, או שתשאף למשכורת טובה( לא היסטרית , טובה) ואז אתה כבר חזק בתוך המירוץ.

ככה שיכולת הבחירה היא לא גבוהה.

דרך אגב, גם אצלנו רוב הבחורות בוחרות מקצוע לפי "מה הן אוהבות יותר". אצל גברים זה בד"כ יותר משיקול כלכלי.

מצב
הנושא נעול.
Back
למעלה