• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

כמות הכסף שצריך לחסוך בשנה בשביל "להשיג" את עליית מחירי הנדלן

Dr.Pepper

משתמש רגיל
דירוג
32
שלום,
התכנון שלנו לקנות דירה למגורים עוד 4-5 שנים. ובנתיים לחסוך כסף להשקעה הראשונית שהמשכנתא תהיה קטנה יותר.

בשביל הדוגמא נניח שהתשואה השנתית היא 5% ואני רוצה לקנות דירה עוד 5 שנים שהיום עולה 2,000,000.

אחרי 5 שנים, בהנחת התשואה של 5%, הדירה תעלה בשוק 2,552,000~

אם אני מתלבט בין האם לקנות היום או בעוד 5 שנים,
כמה כסף בשקלים אני צריך לחסוך בשנה בשביל שתשואת הנדלן לא "תשיג" את כמות החיסכון השנתי שלי.

להבהרת השאלה שלי, נגיד אני מוכן להכנס רק אם עם יש לי 100% מהמימון.
אצטרך לחסוך 500,000 שח בחמש שנים בשביל להשלים את הפער בין הדירה שעלתה 2,000,000 למחירה אחרי 5 שנים.
כלומר אני צריך לוודא שהחיסכון השנתי שלי הוא לא פחות מ 100,000 בממומצע לשנה.

עכשיו כאשר מכניסים למשוואה את הנתון שמוכנים לקנות דירה עם משכנתא ויש ריבית על ההלוואה, איך נכון לברר כמה כסף צריך לחסוך בשנה בממומצע?

תודה

אתם מבינים על מה אני מדבר…

יש לי פתרון בשבילך:
קח את מה שחסכת היום ותקנה דירה במיליון שקל למשל, זה יעלה ב5% בשנה ותמכור בעוד 5 שנים

ובעצם כל שקל פנוי תשקיע אוטומטית בנדלן

תלוי מה הצפי שלך להמשך עליית מחירים, כרגע זה עומד על כ15% שנתי.
לא הייתי נותן חשיבות רבה לתשואת השנתיים האחרונות, לאור השינויים בריבית. נדל"ן הוא בין המקומות הראשונים בהם הריבית מורגשת - הן למשקי הבית בעלי משכנתאות ולא פחות מכך ליזמים הזקוקים למימון הפרויקטים.

לא הייתי נותן חשיבות רבה לתשואת השנתיים האחרונות, לאור השינויים בריבית. נדל"ן הוא בין המקומות הראשונים בהם הריבית מורגשת - הן למשקי הבית בעלי משכנתאות ולא פחות מכך ליזמים הזקוקים למימון הפרויקטים.
כל אחד והצפי שלו, אני מסכים שצפי של 15% לשנה זה מאד אופטימי (או פסימי, לפי עיני המתבונן).
לעת עתה לא רואים את הקצב מאט, ההפך הוא הנכון.

תודה כולם על התגובות,
אתם מבינים על מה אני מדבר…

@Eugene - אתה כותב באופן לא ברור.

שאלתי שאלה בפוסט הראשון, אני חושב שהפרמטר שציינתי יש לו משקל - כמות החיסכון השנתי בממוצע שאני צופה שאחסוך כתלות בכדאיות לקניית דירה.
אתם מוזמנים להתעלם ממספר התשואה שנתתי בדוגמא - זה רק דוגמא שמבהירה את השאלה שלי. מה שחשוב זה השאלה עצמה.

אשמח אם תוכלו לענות על השאלה ששאלתי. אם היא לא מספיק בהירה , מוזמנים לומר.
אם יש לכם הערות בנוסף לכך מוזמנים בשמחה לכתוב אחר כך.
השאלה מורכבת מבחינתי כי נכנס פה הפרמטר של המשכנתא, אם כמות החיסכון השנתי הממוצע נמוך מתשואת הנדלן הממוצעת,אולי יש יתרון בלקנות עכשיו ולא לחכות, כי כביכול אנחנו מתרחקים כל שנה מקניית הדירה, אם כמות החיסכון השנתי הממוצע גבוה מתשואת הנדלן הממוצעת אולי כדאי לחכות אם הקנייה כי אחוז המשכנתא יקטן באחוזים, אבל לא בהכרח בשקלים.
מה דעתכם?

נערך לאחרונה ב:
מה שחשוב זה השאלה עצמה.
זה שאלה שאין עליה תשובה.

אף אחד לא יודע מה יהיה ומה שהיה בעבר לא מעיד על העתיד, ומה שהיה בממוצע הדירות לא אומר על הדירה הספציפית שלך, ומה שהיה בעיר מסוימת לא היה בעיר אחרת. בקיצור אין שום כלי למדוד דבר כזה.

ואם אתה רוצה לדעת מה ממוצע עליית מחירי הנדלן גם זה נתון מאוד מורכב כי בדרך כלל שמחשבים ממוצע מחשבים גם את השנים לפני 2008 וממילא זה מוריד משמעותית את הממוצע, ואם תחסוך לפי הממוצע הרבה סיכויים שלא תתקרב לתשואות ששוק הנדלן יעשה במציאות. בקיצור לדעתי אין תשובה.

תודה @אליהו,
אולי השאלה שלי מלכתחילה לא היתה בהירה מספיק,
שאלתי איך נכון לחשב את הכדאיות לקניית דירה. בין עכשיו לעוד 5 שנים. (ובנתיים הכסף בשוק ההון)
כרגע בשביל לקנות דירה אצטרך משכנתא גבוהה, אני מנסה לברר עם חיסכון בחמש שנים הקרובות, יוכל לא לפגר אחר תשואת השוק.
ברור לי שאי אפשר לצפות את תשואת הנדלן. רק איך נכון לחשב את זה כשמכניסים את מרכיב המשכתנא לתמונה.

אני יכול לבנות לעצמי שלשה תרחישים , ועל גבי זה לראות בכל תרחיש איפה החיסכון שלי עומד על מול תשואת הנדלן.
הקושי שלי זה לחשב את המשוואה כאשר נכנסת המשכנתא לתמונה.
אם אתם חושבים שאני מפספס משהו מוזמנים לכתוב,
תודה

נערך לאחרונה ב:
תודה @אליהו,
אולי השאלה שלי מלכתחילה לא היתה בהירה מספיק,
שאלתי איך נכון לחשב את הכדאיות לקניית דירה. בין עכשיו לעוד 5 שנים. (ובנתיים הכסף בשוק ההון)
כרגע בשביל לקנות דירה אצטרך משכנתא גבוהה, אני מנסה לברר עם חיסכון בחמש שנים הקרובות, יוכל לא לפגר אחר תשואת השוק.
ברור לי שאי אפשר לצפות את תשואת הנדלן. רק איך נכון לחשב את זה כשמכניסים את מרכיב המשכתנא לתמונה.

אני יכול לבנות לעצמי שלשה תרחישים , ועל גבי זה לראות בכל תרחיש איפה החיסכון שלי עומד על מול תשואת הנדלן.
הקושי שלי זה לחשב את המשוואה כאשר נכנסת המשכנתא לתמונה.
תודה
אני לא חושב שיש צורה לחשב.

שאתה רוצה לחשב כמה משכנתא תצטרך לשלם המשמעות של זה שאתה רוצה לחשב את עליית מחירי הנדלן בדירה שאתה רוצה לקנות, אם יש לך דירה ספציפית שאתה רוצה לקנות אין שום צורה לחשב מה יהיה, ומה שעושים בדרך כלל זה פשוט קונים עכשיו את הדירה במשכנתא הגדולה. אם אין לך כרגע אופציה לקנות למשל אם כרגע אין לך הון עצמי מספיק, או שאתה מפחד מהחזר חודשי גבוה, אז אין דרך לחשב באמת מה יהיה.

אם זה המגבלה שלך, אני הייתי קונה היום דירה שמותאמת לתקציב שלי באזור הנ"ל (אם האזור הנ"ל הביא תשואות טובות בעבר) והייתי לוקח משכנתא ומוכר עוד 5 שנים את הדירה וקונה את הדירה היותר גדולה. (כך אני עשיתי בעבר ושוב אני מדגיש זה לא אומר על העתיד).

המעלה לדעתי במה שכתבתי זה שזה יחסית גידור טוב לדירה שאני מתכננן לקנות כי זה באותו אזור, פלוס שאם אתה מאמין שיהיה רווחים באזור הזה בשנים הקרובות אז במינוף שאתה לוקח אתה מגדיל את ההון העצמי שלך בצורה משמעותית (ובלי מיסים) ומגדיל את הסיכויים שתוכל לקנות את הדירה הגדולה.

נערך לאחרונה ב:
התכנון שלנו לקנות דירה למגורים עוד 4-5 שנים.
כמה כסף בשקלים אני צריך לחסוך בשנה בשביל שתשואת הנדלן לא "תשיג" את כמות החיסכון השנתי שלי.
אם כמות החיסכון השנתי הממוצע נמוך מתשואת הנדלן הממוצעת,אולי יש יתרון בלקנות עכשיו ולא לחכות, כי כביכול אנחנו מתרחקים כל שנה מקניית הדירה.
מה דעתכם?
אם אתה נעול על רכישת דירה בכל מחיר , התשובה היא לקנות עכשיו , כי אם הייתי מר שוק מחר הייתי מעלה לך את המחיר למקסימום שאתה יכול לשלם.
לא שאני נגד זה שהבנקים ירוויחו ממשכנתאות אבל אשמח אם תסביר למה אתה רוצה לגדר רכישה של מוצר צריכה?
אני רואה פה רק FOMO.
דעתי שזאת לא השקעה ושאתה כנראה רוצה לקחת סיכונים מיותרים על מוצר צריכה.

נערך לאחרונה ב:
מותר גם לקנות, להתחיל לשלם משכנתא, למכור ולהתגלגל\לגלגל לדירות נוספות\משכנתאות בהמשך
ככה עשו גם לפני 2008, וגם כיום המחשבה שדירה שאתה קונה בגיל 40 תשרת אותך עד גיל 90 היא נאיבית
זה כמובן תלוי בכמה הון עצמי יש, אין סיבה לקנות דירה ברהט כי ההון העצמי שלך הוא 50 אלף, עדיף לחסוך

בכל מקרה החישובים המדוקדקים על כמה בדיוק התשואה של הדיור מול יכולת החסכון שלך דינם לכשלון, אין בשום דבר כזה חוקים

תודה @אליהו, אשקול את מה שכתבת.

מעניין @kongi , תוכל בבקשה לפרט?
FOMO זה אכן חלק מסוים מהעניין, האם לקנות עכשיו דירה או להמשך להשקיע בשוק ההון. מה הכוונה גידור בהקשר הזה? ובפרט גידור של מוצר צריכה?
תודה

בקצרה: מה שאומרים לך פה - החלטת שאתה רוצה דירה, תקנה דירה עכשיו במה שיש לך. ככה אתה מגדר את השינויים בשוק הדיור, כי אתה חלק ממנו בתור בעל דירה.

אם תחליט לשפר דיור בעוד חמש שנים, תעשה את זה, אבל בנתיים ה5% שדירת החלומות עלתה בערכה, גם הדירה שקנית עכשיו תעלה ב5%, ככה שאתה בתוך המשחק. תצטרך "רק" להשלים את הפער בין שתי הדירות.

ולגבי ההחלטה הכלכלית: לא נשמע שאתה עושה פה שיקול כלכלי בהכרח. אם אתה מתייחס לדיור כמוצר צריכה סט השיקולים שלך שונה מאוד ממי שמתייחס לדירה כמוצר להשקעה.

תוכל בבקשה לפרט?
FOMO זה אכן חלק מסוים מהעניין, האם לקנות עכשיו דירה או להמשך להשקיע בשוק ההון. מה הכוונה גידור בהקשר הזה? ובפרט גידור של מוצר צריכה?
תודה
אני לא אגיד לך מה לעשות עם הכסף שלך, בכל מקרה לעשות דברים בגלל FOMO בדר"כ יגרום לך לעשות טעויות שיעלו לך הרבה כסף.

גידור = הצבת גדר לסיכון אותו אתה מוכן לקבל במוצר ההשקעה שלך.
במקרה הזה הסיכון הוא שלא יהיה לך כסף לקנות דירה.
גידור מקטין לך את תוחלת הרווח אך באותה מידה אמור להגן עליך מסיכוני קצה בהם לא תוכל לעמוד.
זה למעשה כמו כל מוצר ביטוחי בו אתה מעביר את הסיכון לגורם המבטח תמורת פרמיה.

מוצר צריכה = מוצר שאתה צורך , כלומר אתה לא מקבל ממנו תזרים חיובי.

נערך לאחרונה ב:
תודה @kongi ,
במקרה הספציפי הזה אפשר להסתכל על גידור כ fomo.
אני פוחד שלא אוכל לקנות דירה עוד 5 שנים, אז אני נכנס עכשיו לשוק הנדלן ומגדר את עצמי בדרך שהצעת, מה דעתך?

בנוסף, אני שוקל האם לקנות דירה, ההחלטה עוד לא התקבלה.

תסתכל על מה שקורה בבורסה עכשיו ואחכ תחזור להנחת המוצא של ה5% שלך..

לא הבנתי מה ניסית לומר @Eugene , חמש אחוז אף פעם לא היה הנחת מוצא, המספר רק היה דוגמא. רשמתי את זה.
מה דעתך על הנושא עצמו? אשמח אם תוכל לתת את דעתך.

שלום,
התכנון שלנו לקנות דירה למגורים עוד 4-5 שנים. ובנתיים לחסוך כסף להשקעה הראשונית שהמשכנתא תהיה קטנה יותר.

בשביל הדוגמא נניח שהתשואה השנתית היא 5% ואני רוצה לקנות דירה עוד 5 שנים שהיום עולה 2,000,000.

אצטרך לחסוך 500,000 שח בחמש שנים בשביל להשלים את הפער בין הדירה שעלתה 2,000,000 למחירה אחרי 5 שנים.

עכשיו כאשר מכניסים למשוואה את הנתון שמוכנים לקנות דירה עם משכנתא ויש ריבית על ההלוואה, איך נכון לברר כמה כסף צריך לחסוך בשנה בממומצע?

תודה
אני לא הייתי מהמר וקונה כבר עכשיו.
הניסיון שלי הוא כזה:
1. דירה שרכשתי ב-2012 ומכרתי ב-2016 עלתה בכ-7,000 ש"ח בחודש.
2. בית שרכשתי ב-2017 ומכרתי ב-2021 עלה בכ-20,000 ש"ח בחודש.
בכל פעם שמכרנו שאלתי את אשתי אם היא חושבת שהיינו יכולים לקנות את הדירה שמכרנו אם היינו מחליטים לשבת על הגדר ולא לרכוש את הדירה בדיעבד. תמיד התשובה הייתה לא.

ב-2 המקרים מדובר בסכומים דמיוניים שאין סיכוי שזוג אמור/יכול לחסוך בחודש.
אני לא יזם או משקיע נדלן מתוחכם. סתם בנאדם שקנה איפה שהוא רוצה לגור.
לכן אני אחזור למשפט הפתיחה, המלצתי תקנה עכשיו איפה שנראה לך שתרצה לגור או איפה שאתה מכיר טוב את השוק.

שלום,

תודה
הבעיה היא לא (רק) כמה כסף תצטרך לחסוך בשביל ההפרש של עליית המחירים (אם תהיה) אלא מה תעשה עם הכסף שכרגע יש לך (ההון העצמי הקיים) ואמור להוות את החלק הארי של קניית הדירה…
השקעה בשוק ההון? זה זמן קצר מאוד ואף אחד לא מבטיח לך שהקריסה הנוכחית לא תמשיך (או שהיא לא תמשיך לשוק דובי) במהלך השנים הללו. מצד שני להשאיר במזומן מכניס אותך להפסד כמעט וודאי עקב אינפלציה.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
מ כמות הכסף שצריך לחסוך בשנה לדירה - שאלה עם וריאציה אחרת נדל"ן 5
א שווי שוק לעומת כמות מזומנים בקופה שוק ההון 5
שם משתמש בעייתי האם כמות ניירות הערך בקרן נאמנות יכולה להיגמר? שוק ההון 2
Y אחוז או כמות מזומן בתיק השקעות בברוקרז׳ שוק ההון 6
T שאלה לגבי קניית כמות של יחידות באיגרת חוב ממשלתית לפני השלב הרציף בבורסת תל אביב שוק ההון 0
ע כמות מזומן גדולה בקרן השתלמות מחקה סנופי ושאלה של מתחילים שוק ההון 10
A כמות יחידות לא שלמה של קרן סל שוק ההון 3
N כמות פעולות מומלצת שוק ההון 13
ע מכירת כמות גדולה של מניות צרכנות פיננסית 6
ש שאלה על "כמות מינימאלית לשלב" שוק ההון 27
bsod כמות יחידות מקסימלית לקניה בקרן סל שוק ההון 11
S אני בשוק מהבדל שמצאתי בין פרישה עם אותו כמות כסף לאותה משיכה חודשית שוק ההון 1
R עזרה בחישוב כמות שנים עד פרישה שוק ההון 40
S האם החזקת כמות גדולה של אג"ח קונצרני יכולה ליצור חשיפת יתר לשוק הישראלי? שוק ההון 12
jenglender סגירת חשבון בחו"ל והעברת הכסף לישראל מיסים 4
ה הפסיכולוגיה של הכסף - הספר צרכנות פיננסית 2
חתול לילה איפה נמצא הכסף שב- IB ? שוק ההון 11
C מה בית ההשקעות עושה עם הכסף הנזיל בחשבון? שוק ההון 1
O השקעה דרך ברוקר זר מבחינה מס ירושה ונזילות הכסף שוק ההון 35
ט לשים את כל הכסף הפנוי בIB שוק ההון 10
R החזרת משכנתא - מסלול פריים אל מול השארת הכסף בקופת גמל להשקעה נדל"ן 5
J האם הכסף מבוטח, על מי האחריות-בתי השקעות שוק ההון 2
איש ירח עץ הכסף. זמן לקטוף את הפירות? יומני מסע אישיים 14
E בן 15, מחפש איפה להשקיע את הכסף יומני מסע אישיים 18
L קרן השתלמות - משיכה רק של הכסף שהופקד מעל התקרה הפטורה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 31
G שמירה על ערך הכסף שוק ההון 1
O האם הייתם משקיעים את הכסף של ההורים בקרן כספית? שוק ההון 1
א קניתי מניה של חברה, לאן הכסף הולך? שוק ההון 3
Y איפה הכסף? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
jinjiy העברת הכסף מקופות גמל של הילדות לאפיק אחר פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
מ שוואב - ביטוח על הכסף? שוק ההון 3
א ירושה כאשר הכסף בib מקושר לחשבון wise צרכנות פיננסית 6
J מה עדיף להקדים תשלומים לקבלן ולהימנע מהצמדה לממד או להפקיד את הכסף בפקדון חסר סיכון בריבית של בערך 4%? נדל"ן 7
ק להוציא את הכסף לחו״ל - מה זה אומר בדיוק? פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 602
Y תוך כמה זמן הכסף מופקד בתוך חשבון IB? שוק ההון 3
H איך להגן על הכסף שלי שוק ההון 2
י מה עושים עם הכסף - פיקדון או קרן כספית? שוק ההון 3
מ מה לעשות עם הכסף ששוכב בעו"ש פוסטים מאיכות נמוכה 2
stamEhad מחיר למשתכן - תוך כמה זמן אני צריך לארגן את הכסף? נדל"ן 4
deussex עד כמה אתם סומכים להפקיד את כל הכסף בבית השקעות ישראלי ? שוק ההון 81
א האם הכסף בבנק בטוח שוק ההון 15
B עזרה | מה לעשות עם הכסף? שוק ההון 2
O הכסף לא הגיע לwise צרכנות פיננסית 0
deussex איך ההורים שלכם (דור הפנסיה) שומר על ערך הקניה של הכסף שלהם בבנק ? שוק ההון 16
C כיצד אני שומר על רמת סיכון גבוהה ומפזר את הכסף? שוק ההון 17
F קניית מניות של ishares - סליקה נדחתה - לאן הלך הכסף? שוק ההון 18
ב ביטוח מנהלים - העברת הכסף ההוני לקופה אחרת פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 9
D משיכת הכסף מהפיקדון הצבאי בשביל להכניס לשוק הוון שוק ההון 11
R יומנו של רודף אחרי הכסף יומני מסע אישיים 84
E סיום הכסף הזול? ההשפעה על ישראל שוק ההון 43

נושאים דומים

Back
למעלה