• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

כמה שאלות בשביל דיווח שנתי 1301

אייל_כהן

משתמש רשום
דירוג
6
שלום לכולם,

השנה בפעם השניה ברציפות אני מדווח למס הכנסה. בפעם הקודמת בשנה שעברה, נעזרתי בלשכת הדרכה לשם הדיווח, ולא דיווחתי באופן עצמאי. בעקבות הקורונה, לשכות ההדרכה של מס הכנסה סגורות (לפחות נכון להשבוע), ואני נאלץ להתמודד עם הדיווח באופן עצמאי.אני מעדיף להיות עצמאי בנושא ולא להיעזר ביועץ מס\רו"ח, היות והדיווח שלי אמור להיות פשוט (שכיר במשרה יחידה ומשקיע באמצעות בית השקעות ישראלי) והיות ואני מעדיף להיות עצמאי בנושא.

אני מבין שהפורום הוא לא יישות מקצועית ולא מהווה ייעוץ בנושא, אך אשמח להכוונה בנושאים שאעלה בהמשך.

להלן הנקודות בהם אני צריך עזרה\הכוונה:
1. העברת הפסדים
שנה שעברה דיווחתי עבור שנת המס 2019 וביקשתי מהפקיד בלשכה לדווח על הפסדים שהיו לי, באמצעות טפסי 867 של בית ההשקעות. הצטיידתי בטפסים אלו עבור שנות המס 2018 ו-2019 בהם היה כתוב תחת סעיף "הפסדים ברי קיזוז" (180) (מינוס 180) ו-125 בהתאמה. להלן השאלות:
1.1. מה ההבדל בין הפסד שלילי וחיובי ואיך זה ייתכן? אני אציין שבשנת 2018 הייתה לי מכירה (בהפסד קטן מאוד) וב-2019 לא היו לי אירועי מס בכלל. יכול להיות שזה קשור גם לעלויות חודשיות של בית ההשקעות + עלויות קניה\מכירה?
1.2. אני לא יודע כמה הפסדים הועברו בפועל (יש מצב שהפקיד התעלם מאחד הסכומים), יש לי דרך לבדוק? אין לי צילום\העתק של הטפסים שהגשתי. הייתי שמח להעתק בלי קשר בשביל להבין איך ממלאים, התנאים לא השתנו.
1.3 המשך לשאלה הקודמת - בהנחה והוא העביר סכום מסויים של הפסדים לשנה הבאה, איך בפועל אני משתמש בהם מול הפסדים\רווחים של 2020? לצורך העניין, ההפסדים ב-2018 היו עבור ני"ע מחקה מדד אג"ח ובשנת המס 2020 ביצעתי עוד מכירה ברווח, אני רוצה שההפסד יתקזז.
לצערי אין לי את 867 עבור 2020 עדיין. אני מניח שבית ההשקעות לא זוכר את זה, למרות שאני זוכר שהיה כתוב "מגן מס" במערכת מסחר.
1.4 העברת הפסדי הון - רק מוודא - רושמים את זה תחת "פירוט הכנסות", בסעיף יא' סעיף 46 ג' או ה'?

2. ביטוח חיים
אני משלם סכום נמוך עבור ביטוח חיים, 350 שקל לשנה. שנה שעברה לא דיווחתי על הסכומים האלו עבור אף שנה (אני משלם את הביטוח הזה כבר כמה שנים), והשנה שאני ממלא לבד אני מבין שאני יכול לעשות זאת בפשטות. השאלות:
2.1. איזה הטבות\זיכוי אני מקבל עבור בטוח חיים? עבור סכום שנתי כזה, זה עשוי להיות משמעותי?
2.2 איך אני מדווח בדיעבד?
2.3 עבור דיווח שנתי, האם יש צורך בצירוף טפסים נוספים, פרט לאישור של חברת הביטוח?

3. מס יסף ורווחים משוק ההון
היות ואני משלם מס על הכנסות גבוהות, אני אמור לשלם מס גם על רווחים משוק ההון, לדוגמה מכירה ברווח של ני"ע. אני מניח שאני צריך לדווח ואני צריך בדרך כלשהי לשלם למס הכנסה את המס הזה. השאלה שלי היא כזו:
3.1. איך אני אמור לדווח ולשלם על זה? מתי הייתי אמור לעשות את זה? אני מנחש שזה יעלה בחישוב הכולל של כל הדיווח ויהיה לי סכום לתשלום.

4. דיווח מקוון מלא
4.1 למישהו יצא לדווח בצורה מקוונת מלאה ויכול לפרט בקצרה את השלבים? האם באינטרנט יש צורך בצירוף טפסים\נספחים בניגוד להגשה פיזית (למשל נספח ג')?
4.2 מה מייצג "שמות המעבידים" בפרטים האישיים בטופס?
4.3 האם יש ייתרון בהגשה פיזית? הם מאוד קרובים אלי, כך שזה לא יהיה סיפור להגיע לשם.
4.4. הבית השקעות עדיין לא שלח לי את הטופס 867, כאשר אני צריך לדווח עד סוף מאי. מתי סביר לצפות שהוא ישלח את הטופס?

5. טופס 867
בנוסף למה שציינתי ב-1 רציתי לשאול את המשמעות של "מחזור מכירות כולל מניירות ערך וממכשירים פיננסים". בטופס 867 א+ב של 2018 היו ערכים נמוכים ביחס למחזור המכירות הכולל שעשיתי באותה שנה (באופן משמעותי) וכן "מספק עסקאות" היה 1 ועבור 2019 לא היה כתוב שום ערך ומספר מעסקאות ריק, למרות שמחזור העסקאות וכמות העסקאות הוא בהחלט לא שום דבר. מה אני מפספס? חשבתי בהתחלה שאולי זה בגלל שרוב הפועלות שלי הם בני"ע זרים אבל היו לי גם בישראליים, מעט.

ברוך הבא!

כמה הערות סלקטיביות...

2.1: לא זוכר בדיוק, אבל כנראה ניכוי או זיכוי. 350 לשנה (?) יחסוך מקסימום 350 כפול מדרגת המס הגבוהה שלך, או אולי 35%.

4.3: הגשה אונליין (לאנשים לא מיוצגים) היא תהליך חדש, אז יש סיכוי שהם פחות יסתבכו אם תגיש פיזית, או לפחות אונליין + פיזית.

4.4: אם החברות ממשיכות להתעכב, אתה יכול לבקש טפסי 867 באופן יזום.

ההדרכות בלשכות יפתחו בתחילת מאי:

יש הארכה להגשת דוחות שנתיים עד סוף יוני:

מה ההבדל בין הפסד שלילי וחיובי ואיך זה ייתכן? אני אציין שבשנת 2018 הייתה לי מכירה (בהפסד קטן מאוד) וב-2019 לא היו לי אירועי מס בכלל. יכול להיות שזה קשור גם לעלויות חודשיות של בית ההשקעות + עלויות קניה\מכירה?
ניחוש שלי שעשו עדכון תוכנה בין השנים ואין לזה משמעות מעבר לזה.
אכן דמי הניהול הרבעוניים שאתה משלם נחשבים מגן מס, אך לא עמלות ק/מ אלא מיוחסים לכל עסקה ספציפית ששילמת והם לא מגן מס "כללי"

אני לא יודע כמה הפסדים הועברו בפועל (יש מצב שהפקיד התעלם מאחד הסכומים), יש לי דרך לבדוק? אין לי צילום\העתק של הטפסים שהגשתי. הייתי שמח להעתק בלי קשר בשביל להבין איך ממלאים, התנאים לא השתנו.
צריך לבקש מהם לשלוח שומה כדי לראות מה נקלט או לא. אולי להתקשר או לשאול במפ"ל והם יענו לך.

המשך לשאלה הקודמת - בהנחה והוא העביר סכום מסויים של הפסדים לשנה הבאה, איך בפועל אני משתמש בהם מול הפסדים\רווחים של 2020? לצורך העניין, ההפסדים ב-2018 היו עבור ני"ע מחקה מדד אג"ח ובשנת המס 2020 ביצעתי עוד מכירה ברווח, אני רוצה שההפסד יתקזז.
לצערי אין לי את 867 עבור 2020 עדיין. אני מניח שבית ההשקעות לא זוכר את זה, למרות שאני זוכר שהיה כתוב "מגן מס" במערכת מסחר.
בשביל לקזז רווחי הון עם הפסדים אתה ממלא את טופס 1322, יש שם באמצע הטופס שדה שנקרא "הפסדים מועברים משנים קודמות" ממש מתחת לשדה "רווחי הון", ואז לפי ההנחיות אתה מחסיר אותם אחד מהשני.

העברת הפסדי הון - רק מוודא - רושמים את זה תחת "פירוט הכנסות", בסעיף יא' סעיף 46 ג' או ה'?
כן, אבל זה כדי להעביר מ2020 ל2021 (בהנחה ואנחנו מדברים כאן על הדוח של 2020).

איזה הטבות\זיכוי אני מקבל עבור בטוח חיים? עבור סכום שנתי כזה, זה עשוי להיות משמעותי?
עד 25% מהפרמיה עשויה להיות זיכוי מס כנגד המס המתחייב שלך, בתנאי שהיו לך הכנסות לא מבוטחות לפנסיה.

איך אני מדווח בדיעבד?
צריך לעשות תיקון שומה, לשלוח להם את האישורים מחברות הביטוח במפ"ל ולבקש מהם לתקן את הדוחות הרלוונטיים.
הייתי בודק קודם בסימולטור של מס הכנסה אם זה בכלל שווה את הזמן שלך ויספק לך החזר מס.

עבור דיווח שנתי, האם יש צורך בצירוף טפסים נוספים, פרט לאישור של חברת הביטוח?
לא. ממלאים את הנתון בשדה 36, ומצרפים את האישור למס מחברת הביטוח.

איך אני אמור לדווח ולשלם על זה? מתי הייתי אמור לעשות את זה? אני מנחש שזה יעלה בחישוב הכולל של כל הדיווח ויהיה לי סכום לתשלום
אתה פשוט ממלא את כל הפרטים מטופס 106 במערכת שידור דוחות של מס הכנסה והוא כבר יגיד לך בסוף אם יש לך חוב וכמה. אחרי זה פשוט נכנסים למערכת התשלומים של מס הכנסה, בוחרים את השנה הרלוונטית ומשלמים באשראי/העברה בנקאית.

למישהו יצא לדווח בצורה מקוונת מלאה ויכול לפרט בקצרה את השלבים? האם באינטרנט יש צורך בצירוף טפסים\נספחים בניגוד להגשה פיזית (למשל נספח ג')?
זה אמור להיות פעיל, אבל נראה שטרם.
הכי קרוב לזה, זה לשדר את הדוח במערכת השידורים ואז לשלוח את הדוח הסופי חתום עם כל המסמכים התומכים (106, אישורי מס מהביטוח וכו, טפסי 867) כקובץ PDF בודד במערכת הודעות המפ"ל.

מה מייצג "שמות המעבידים" בפרטים האישיים בטופס?
השם של המעביד שלך.

האם יש ייתרון בהגשה פיזית? הם מאוד קרובים אלי, כך שזה לא יהיה סיפור להגיע לשם.
לא. בשניהם תקבל אישור שזה התקבל. זה רק ניחוש שלי, אבל הם נוטים לטפל יותר מהר במה שמגיע דרך המפ"ל (כי הם נמדדים שם על מהירות תגובה).

הבית השקעות עדיין לא שלח לי את הטופס 867, כאשר אני צריך לדווח עד סוף מאי. מתי סביר לצפות שהוא ישלח את הטופס?
יש להם עד 15.4, אבל בכל מקרה לרוב מנכל רשות המסים דוחה בחודש את ההגשה, ובנוסף יש חודש גרייס שאין בו קנסות על איחור הגשה. אז כנראה לפחות עד סוף יולי יש לך.

מה אני מפספס? חשבתי בהתחלה שאולי זה בגלל שרוב הפועלות שלי הם בני"ע זרים אבל היו לי גם בישראליים, מעט
הייתי מחפש אם יש דף נוסף בו מצוין מחזור מכירות חו"ל. לחלופין תיזכר אם המכירות קרו בעצם בינואר 2020 ולא ב2019.

ברוך הבא!

כמה הערות סלקטיביות...

2.1: לא זוכר בדיוק, אבל כנראה ניכוי או זיכוי. 350 לשנה (?) יחסוך מקסימום 350 כפול מדרגת המס הגבוהה שלך, או אולי 35%.

4.3: הגשה אונליין (לאנשים לא מיוצגים) היא תהליך חדש, אז יש סיכוי שהם פחות יסתבכו אם תגיש פיזית, או לפחות אונליין + פיזית.

4.4: אם החברות ממשיכות להתעכב, אתה יכול לבקש טפסי 867 באופן יזום.

ההדרכות בלשכות יפתחו בתחילת מאי:

יש הארכה להגשת דוחות שנתיים עד סוף יוני:
אני באמת פספסתי את העדכונים האלו שהיו בימים האחרונים, תודה רבה שהפנית את תשומת ליבי.
אני אשמח לדעת את התשובות לשאלות, אבל אולי אגש גם השנה להגיש בעזרתם.

לגבי מה שכתבת:
2.1 - זה עשוי להיות לא מעט כסף, נניח 4 שנים שאני עושה את זה, עשוי להיות מאות שקלים יפים.

תודה!

עריכה:
@paskar
עכשיו שמתי לב באחד הלינקים שהוספת שלא צויין שיעזרו, בצורה מפורשת כמו פעם, ליחידים שמחוייבים בדיווח (כמו כאן https://www.facebook.com/taxesgovil/posts/1186235801513907) אלא ל-" המיועד ליחיד בעל עסק קטן שמחזור עסקיו, יחד עם יתר הכנסותיו מיגיעה אישית"
אני מקווה שיתנו לי שירות, אני אתקשר מחר לשאול.

נערך לאחרונה ב:
צריך לבקש מהם לשלוח שומה כדי לראות מה נקלט או לא. אולי להתקשר או לשאול במפ"ל והם יענו לך.
זה משהו לגיטימי לבקש את השומה שלי? (גם אם זה עולה כסף או\ו אם אני צריך להגיע פיזית)
בשביל לקזז רווחי הון עם הפסדים אתה ממלא את טופס 1322, יש שם באמצע הטופס שדה שנקרא "הפסדים מועברים משנים קודמות" ממש מתחת לשדה "רווחי הון", ואז לפי ההנחיות אתה מחסיר אותם אחד מהשני.
אני לא מצאתי את המילה "קודמות" בטופס 1322 עבור 2020, אתה יכול לתת לי את הקוד של השדות האלו?
כן, אבל זה כדי לה
השם של המעביד שלך.

עביר מ2020 ל2021 (בהנחה ואנחנו מדברים כאן על הדוח של 2020).
אמת, תודה.
עד 25% מהפרמיה עשויה להיות זיכוי מס כנגד המס המתחייב שלך, בתנאי שהיו לך הכנסות לא מבוטחות לפנסיה.
אז אם ההכנסה שלי היא רק מהשכר בהיותי שכיר אז אני מניח שאין זיכוי לפי מה שאתה אומר?
צריך לעשות תיקון שומה, לשלוח להם את האישורים מחברות הביטוח במפ"ל ולבקש מהם לתקן את הדוחות הרלוונטיים.
הייתי בודק קודם בסימולטור של מס הכנסה אם זה בכלל שווה את הזמן שלך ויספק לך החזר מס.
אני אבדוק, בהנחה וזה באמת עוזר אני אפנה אליהם במענה הטלפוני.

השם של המעביד שלך.
ברור לי, אני אהיה יותר ספציפי - יש אפשרות להעתיק את פרטי העסק משנה קודמת, ולאחר שהעתקתי השדה הזה נשאר ריק, והשם של החברה בה אני עובד נרשם תחת "שם העסק".
לא ברור לי מה ההבדל בין "שמות המעבידים" לבין "שם העסק". את הפרטים האלו כתב הפקיד בשנה שעברה כנראה.
הייתי מחפש אם יש דף נוסף בו מצוין מחזור מכירות חו"ל. לחלופין תיזכר אם המכירות קרו בעצם בינואר 2020 ולא ב2019.
אני מדבר על טופס 867, סעיפים א+ב וג'. עברתי על כולו, הוא כמעט ריק כולו, עבור 2018 2019, פרט למה שציינתי בהודעה הראשונה ולפרטים האישיים (שם, ת"ז, מספר חשבון וכו'). יש לי אקסל עם כל הפעולות שלי, ואני בוודאות יודע שעשיתי יותר מ-2 פעולו קניה בכל שנה של ני"ע ישראלים, והרבה יותר זרים. ב-2018 גם יצא לי גם למכור. אולי הכמויות והנפח מתייחס לאירועי מס?

@FIYaacov תודה רבה רבה לך.

זה משהו לגיטימי לבקש את השומה שלי? (גם אם זה עולה כסף או\ו אם אני צריך להגיע פיזית)
לא רק לגיטימי, זה זכות יסוד.

אני לא מצאתי את המילה "קודמות" בטופס 1322 עבור 2020, אתה יכול לתת לי את הקוד של השדות האלו?
קיזוז הפסדים מועברים מניירות ערך - קוד 63.

אז אם ההכנסה שלי היא רק מהשכר בהיותי שכיר אז אני מניח שאין זיכוי לפי מה שאתה אומר?
כמעט לכל שכיר יש רכיבי שכר לא מבוטחים, הנפוץ ביניהם זה החזר נסיעות. אבל מאוד קל לבדוק את ההשפעה של הביטוח חיים בסימולטור שכירים.

ברור לי, אני אהיה יותר ספציפי - יש אפשרות להעתיק את פרטי העסק משנה קודמת, ולאחר שהעתקתי השדה הזה נשאר ריק, והשם של החברה בה אני עובד נרשם תחת "שם העסק".
לא ברור לי מה ההבדל בין "שמות המעבידים" לבין "שם העסק". את הפרטים האלו כתב הפקיד בשנה שעברה כנראה.
שם העסק זה אם אתה עצמאי, שם המעביד אם אתה שכיר.

אולי הכמויות והנפח מתייחס לאירועי מס?
אוקיי, עכשיו יותר ברור. חד משמעית מתייחס למכירות בלבד.

תודה רבה רבה לך.
בשמחה.

לא רק לגיטימי, זה זכות יסוד
קיבלתי בדואר סיכום דיווח אבל לא ראיתי את הדיווח המקןרי או כמה הפסדים הועברו. לא לזה התכוונת?
שם העסק זה אם אתה עצמאי, שם המעביד אם אתה שכיר
טוב לדעת, מסתבר שהם טעו שנה שעברה...
קיזוז הפסדים מועברים מניירות ערך - קוד 63

אסתכל שוב

תודה רבה שוב

קיבלתי בדואר סיכום דיווח אבל לא ראיתי את הדיווח המקןרי או כמה הפסדים הועברו. לא לזה התכוונת?
זה הטפסים בצבע כחול? אם כן, אמור להיות שם.
או רק ציון של כמה החזר/חוב?

אבל גם במקרה שהם לא קלטו את זה, תוכל לצרף לדוח של 2020 את ה867 מ18-19 ולצרף מכתב בכתב יד שאתה מנצל הפסדים שהוגשו על ידך בדוחות של השנים ההן.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
S שאלות בשביל מייק מתחיל שוק ההון 0
MaorRocky שאלות על קרנות אמריקאיות ומס ירושה עבור אזרח ישראלי מיסים 6
M שאלות לגבי הצהרת בריאות בביטוח בריאות? צרכנות פיננסית 1
E דיווח רווחי הון למשקיע המתחיל דרך ברוקר זר IBKR - שאלות בסיסיות שוק ההון 8
א אינטראקטיב ברוקרס - שאלות ניוד, מיסוי וכרטיס אשראי שוק ההון 1
M דירה ראשונה להשקעה- כמה שאלות נדל"ן 18
K כמה שאלות למשקיע פאסיבי מתחיל שוק ההון 3
C עוש -> כספית: כמה שאלות לפני שוק ההון 27
דר אהבהמוזרה שאלות בנוגע לאסטרטגיית תפעול ואיזון תיק שוק ההון 16
פ נספח ד לדוח השנתי למס הכנסה (טופס 1324) - כמה שאלות מיסים 3