• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.

כיצד לאייש את חלק האג"ח בקרן השתלמות IRA?

idoza

משתמש רשום
דירוג
7
היי,
הלכתי והעברתי את קרן ההשתלמות שלי ל-IRA, במטרה להחזיק קרן פסיבית. החלטתי על חלוקת מניות-אג"ח, והחלטתי איך אני רוצה לחלק את המניות.
עכשיו נשאר לי להחליט איזה אג"חים ממשלתיים לקנות.
הנתונים הם כאלה- המטרה היא חיסכון לטווח ארוך (לצורך העניין לפחות 30 שנה), סכום הכסף שנשאר סה"כ לאג"ח הוא לא גבוה (באיזור ה-30K), ואני לא רוצה לשלם עמלות גבוהות (במיטב ד"ש כל קנייה ומכירה של אג"ח זה מינימום 4.65 ש"ח).
מצד אחד ההיגיון שלי אומר לשים את כל הכסף באג"ח אחד או שניים לטווח ארוך מאוד. מצד שני ההיגיון החזק שלי (כלומר אבא שלי...) מזכיר לי ששם המשחק ליציבות זה פיזור, ולכן עדיף אולי לשים בכמה אג"חים בטווחי זמן שונים, או בכמה קרנות מחקות כאלה.
אשמח לשמוע טיעונים לכאן ולשם,
עידו

הסולידית

מנהל
מייסדת
דירוג
5,111
אף אחד לא ימליץ לך ספציפית על אג"ח זו או אחרת בפורום זה. מה שכן אולי נכון לשקול מחדש זה למה מלכתחילה לשלב אגרות חוב, שתוחלת התשואה מהן נמוכה, באפיק השקעה פטור לחלוטין ממס רווח הון?

dimamah

משתמש ותיק
דירוג
114
@הסולידית - דורין זה נכון תיאורטית אבל לא בטוח עד כמה פרקטית זה אפשרי. הרי אם נחזיק בקרן ההשתלמות רק מניות, יגיע שלב שבו נצטרך לאזן את תיק ע"י מכירה של מניות (בעיקר בסכומים בהם אי אפשר לאזן ע"י כסף חדש) אז כמובן שנרצה למכור מניות בקרן ההשתלמות ולא לשלם מס על הרווחים.
בחלק זה שמכרנו אנחנו צריכים לקנות אג"ח - אין ברירה אלא לקנות אותו בקרן ההשתלמות.

@idoza - נשמע שהחלטת על הקצאה כלשהי בין אג"ח למניות (שהרי נשאר 30K מתוך משהו)
מצב שני לא החלטת על אסטרטגיית האג"ח שלך ולכן לא ברור איך כבר החלטת על היחס לעיל.
הרי להחזיק 30% מהתיק באג"ח עם מח"מ של 20 לעומת 30% במח"מ של 2 יוצר תיקים ברמות סיכון שונות.

אג"ח ארוך תומן בתוכו סיכון ריבית ואינפלציה (לאג"ח לא צמוד) מנגד אג"ח קצר נותן תשואה נמוכה יותר
יחס סיכון-תשואה נשמר.

הCAPM אומרת לנו שתיק השוק הוא התיק היעיל ביותר - משמע פיזור מקסימלי בכל השוק - משמע כל שוק האג"ח
לדעתי זאת צריכה להיות ברירת המחדל (אני לא ממליץ על זה כי אסור לי להמליץ)
כל הטייה של שוק האג"ח לצד כזה או אחד משמעותה הפחתת סיכון הוא הוספת סיכון.

כדי להבין יותר טוב על השלכות של הקצאה כזו או אחרת על התיק שלך ממולץ לקרוא את התמונה הגדולה - כאן

איליה

משתמש בכיר
דירוג
3,352
@dimamah מבין את מה שאתה אומר. כל מה שאתה אומר נכון כל עוד שקרן השתלמות גדולה משמעותית מתיק ההשקעות שלך.
אבל אם כבר בנית קרן חרום אז למה לא לאזן ע"י החסכון החודשי שיילך לקניית אגחים בתיק ההשקעות שלך ובמקביל להמשיך לקנות מניות בקרן השתלמות.
הרי אם אתה חוסך יותר מ10% מהברוטו שלך בחודש אתה לאט לאט תתקרב לאיזון התיק מבלי לאבד את היתרון של מיקלט מס בקרן ההשתלמות.
כלומר הייתי עושה:
1. בונה קרן חרום של 6 חודשי מחייה
2. משקיע מנייתי בקרן ההשתלמות

סיימתי לבנות קרן חירום ואז משקיע כל חודש באגח מדינה/קרן כספית ומאזן לאט את התיק.
אם אחוז ההיסכון שלך גבוהה אז הפער ייסגר מהר יותר.

האיקס פאקטור זה הרגישות שלך כמשקיע לתנודתיות בשוק (אחרי שיש לך קרן חרום) אך זה נכון גם לתיק הפרטי שלך...

*אין לראות בזה המלצה כלשהי

dimamah

משתמש ותיק
דירוג
114
@איליה זה יכול להיות בעייתי במקרים מסויימים. בתקופה של ריצה ארוכה של מניות כאשר אתה צריך לאזן את האג"ח כמה שיותר אתה במכוון פוגע באפשרויות האיזון שלך - סוג של "משקר לעצמך". נניח שאתה חוסך 30% מההכנסה. 10% הולך לקרן השתלמות. אז לאחר הריצה של המניות, כשאתה אמור "למכור ביוקר ולקנות בזול" אתה קונה ב10% הללו מניות ("יקרות"), 10% מהחסכון הולכים לאג"ח רק כדי לאזן את הקניה של המניות ונשארת עם 20% לאיזון כללי.

אז ברור שזאת לא התנהגות שהיית עושה בתיק רגיל, היית קונה בכל ה40% אג"ח (בהנחה שזה מה שצריך כדי לאזן)
אני מסכים ששיקולי מס זה דבר חשוב מאוד אבל לדעתי הקצאת הנכסים חשובה יותר:

החלטת על הקצאת שתואמת את רמת הסיכון שאתה מוכן לקחת.
התיק שלך יוצא מאיזון (אחרי הגדרת רצועות חופש כמובן) ואתה לא מחזיר אותו בגלל שאתה מנסה לחסוך קצת מס?
אז למה מראש אתה לא נמצא בהקצאה כזאת אם אתה חי איתה בשלום?
אם המניות ימשיכו לרוץ והאג"ח לרדת אז גם חודש הבא לא תצליח לאזן וגם זה שאחריו וכו'..

איליה

משתמש בכיר
דירוג
3,352
@dimamah ההבדל הוא מקלט מס. האגח לא יורד כ"כ מהר ומניות לא עולות כל הזמן כ"כ מהר. וזאת גם תקופה זמנית מאוד.
התרחיש שלך נכון למי שיש הבדל מהותי בין התיק שלו לבין קרן ההשתלמות לטובת קרן ההשתלמות.

dimamah

משתמש ותיק
דירוג
114
@איליה ברור שזה ההבדל ובגלל זה אני שואל למה לדעתך מקלט מס חשוב יותר מהקצאת נכסים?
אם הוא לא חשוב יותר אז מה דעתך על האסטרטגיה הבאה :
1) המשקיע הנבון יקנה בכל כספו בקרן ההשתלמות את הנכסים עם תוחלת התשואה הגבוהה ביותר (אם ימצא את % ההקצאה ימשיך לנכס עם תוחלת התשואה הבאה בתור).
2) המשקיע הנבון ינסה לאזן את התיק שלו (תיק ממוסה + קרן השתלמות) ע"י כסף חדש.
3) אם לאחר מכן התיק עדיין לא מאוזן, על מנת לאזנו המשקיע צריך למכור נכס שקיים גם בקרן ההשתלמות וגם בתיק הרגיל ולקנות נכס שקיים רק בתיק הרגיל - המשקיע ימכור בקרן ההשתלמות (משיקולי מס) ויקנה בקרן ההשתלמות (נכס עם תוחלת תשואה נמוכה יותר)

איליה

משתמש בכיר
דירוג
3,352
@dimamah שאלה מצויינת, שנייה אבחוש בקפה שלי ואחליט, שיט זה נס, הכל אחיד :)
אני מסכים עם מה שכתבת פה. אישית הייתי מוספיף שלב 2.5, המשקיע הנבון ינסה לעשות ניתוח פונדמטלי כדי לראות האם השוק יקר או זול וייקח מקדם בטיחות טוב. אם השוק יקר המשקיע ימשיך לשלב 3 ואם זול אז לא ואם אין לו כוח לעשות ניתוח פונדמנטאלי אז שיעבור ישירות לשלב 3.

אם זה לא היה ברור אז אני משקיע פאסיבי המתחשב בתיאוריית השקעות ערך

dimamah

משתמש ותיק
דירוג
114
@dimamah ינסה לעשות ניתוח פונדמטלי כדי לראות האם השוק יקר או זול וייקח מקדם בטיחות טוב
לדעתי מדובר בדבר קשה מאוד עד בלתי אפשרי - מה ההגדרה של "יקר"? יקר זה בדרך כלל יחסית לעבר. אז מה אם משהו יקר יחסית לעבר לא ייתכן שזה מוצדק?
אולי יותר נכון להשתמש במונח "overvaluation" - אם אתה מסכים, אז איך לדעתך בוחנים אם השוק הוא overvalued ?

איליה

משתמש בכיר
דירוג
3,352
@dimamah, ברור שניתוח פונדמטאלי קשה מאוד לעשות, יותר קל לשערך את מה שאמרת וזאת גם הכוונה שלי. וכמו שאמרתי זה לא מתאים לכל אחד.

הדיוט בכלכלה

משתמש ותיק
דירוג
233
הרי אם נחזיק בקרן ההשתלמות רק מניות, יגיע שלב שבו נצטרך לאזן את תיק ע"י מכירה של מניות (בעיקר בסכומים בהם אי אפשר לאזן ע"י כסף חדש) אז כמובן שנרצה למכור מניות בקרן ההשתלמות ולא לשלם מס על הרווחים.
אני לא מסכים עם ההנחה שלך. אני הייתי מוכר דווקא את המניות בחשבון החייב במס, ואת המניות בחשבון הפטור הייתי משאיר לעוד כמה שנים, כדי שיצברו רווח נוסף שגם הוא יהיה פטור. למכור מניות מחשבון פטור כשיש לך מניות בחשבון חייב נשמע לי כמו לירות לעצמך ברגל.

dimamah

משתמש ותיק
דירוג
114
אני לא מסכים עם ההנחה שלך. אני הייתי מוכר דווקא את המניות בחשבון החייב במס, ואת המניות בחשבון הפטור הייתי משאיר לעוד כמה שנים, כדי שיצברו רווח נוסף שגם הוא יהיה פטור. למכור מניות מחשבון פטור כשיש לך מניות בחשבון חייב נשמע לי כמו לירות לעצמך ברגל.
אם נמכור בחשבון הרגיל נשלם מס מה שאומר שנקטין את התיק כולו בעקבות האיזון.
כך ננעל פחות רווחים - כי שלמנו עליהם מס. נקנה פחות נכסים בזול - כי יש לנו פחות מזומן.
בכל מקרה הרווח שמתקבל פה הוא תחת ההנחה שמתקיימת תופעה של נסיגה לממוצע קרי - המניות ירדו בשלב מסויים והאגח, לצורך העניין, יעלה אז נרצה שיהיו כמה שפחות מניות שירדו - זאת השגנו בכל מקרה וכמה שיותר אג"ח שיעלו - לא קורה במקרה שלך.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
O סטודנט למדמ"ח שרוצה לשפר את הפורטופוליו שלו התפתחות אישית 5
ה רוצה להעביר את הקרן השתלמות, קופת הגמל, והפנסיה מאלטשולר, למקום אחר למסלול עוקב מדד s&p. בסלייס יש מסלול כזה עם דמי ניהול 0.3 אבל הבנתי שלא ככ מומלץ פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 6
K נותן את הקול שלי בבחירות לחברי וחברות הפורום היקרים אוף טופיק 8
A האם לא עדיף לקנות מניות ערך של מדד מסוים מאשר את המדד עצמו? שוק ההון 43
A במידה ולפרויקט יש ליווי בנקאי האם עדיף לשלם את כל הסכום כמה שיותר מהר? נדל"ן 2
ג לנצל את המומנטום של מחסור בגז העתידי שוק ההון 7
R האם לשים את כל החסכונות על משכנתא או להשאיר חלק מהחיסכון ולהשקיע במדד ל30 שנה שוק ההון 3
כ מגן מס כנגד הפסד בחו"ל - איך לחנך את הרו"ח? מיסים 3
A צריך קצת עזרה בלהבין את אופציות ההשקעה בבלנדר צרכנות פיננסית 2
L לא מבין איך העלאת הריבית תוריד את מחירי הדיור- אם כבר תעלה אותם בסופו של דבר נדל"ן 400
ק הקבלן מסרב להראות את החוזה הסופי נדל"ן 23
A הלאה של ריבית הפריים ל3.5% - האם זה הזמן להחזיר את המינופי משכנתא נדל"ן 15
D שאלה על תמחור דירה ישנה שתעבור פינוי בינוי. כיצד יש להעריך את הדירה ? איך הקונה יכול להעריך את שווי הדירה נדל"ן 5
C אם הייתם מהגרים למדינה עם 0% מס רווחי הון האם הייתם משנים את תמהיל ואופי תיק ההשקעות שלכם? מיסים 8
I למכור את התיק לצורך רכישה דירה או להתמנף בזול? שוק ההון 3
א כיצד והאם ניתן לחשב את הציפיות להעלאת הפריים ? שוק ההון 1
F איך הצלחתם לעבור דירה בלי לרושש את הכיס? אוף טופיק 16
ג איך הופכים את WinWithoutLottery ל true? נדל"ן 1
M האם הייתם מרגישים בנוח לחסוך את חסכונות חייכם בקרן מחקה עולמית\סנופי *סינטתית*? פוסטים מאיכות נמוכה 13
Z בשקעה בניירות ערך זרים אם אדם שהפסיד 30,000 ש"ח הפסד נומינלי אבל עליית שער החליפין מיתן את ההפסד ל20,000 ש"ח האם יוכר לו מלא הפסד הנומינלי לקיזוז? פוסטים מאיכות נמוכה 2
א קרן השתלמות- אפשר למשוך רק את החלק שמעל התיקרה? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 8
M לפדות קרן השתלמות ולהשקיע את הסכום בשוק ההון? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 53
C איך אתם מתמחרים את שווי הנכס שלכם בתוך הפרוטפוליו השקעות? נדל"ן 11
A הפקת נסח טאבו בצורה מקוונת, בקשה המלצה כיצד להשיג את האישור בפשטות ומהירות נדל"ן 7
א אני מחפש הסבר ברור איך להעביר מלאומי לאקסלנס את התיק השקעות שלי פוסטים מאיכות נמוכה 1
M קרן השתלמות לעוסק פטור - מה קורה שאני סוגר את העסק? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
Y IRA - מי נותן היום את השירות\מחיר הכי טוב היום? שוק ההון 37
A האם באמת השוק מתמחר את המניות שבו בצורה הנכונה? שוק ההון 3
Level איך מחשבים בדיוק את המדד באגח ממשלתי צמוד/קונצרני ? שוק ההון 28
A במה להשקיע את החלק הסולידי של תיק ההשקעות? שוק ההון 10
T אתר שמרכז ומסביר את כל הג׳וב טייטלס שיש בתעשייה (הייטק) התפתחות אישית 2
ה איך אתם עושים את זה ? יומני מסע אישיים 40
י איך עושים את זה? שינוי תודעה, חשיפת ילדים בגילאי בית ספר לתכני הבלוג ולאוריינות פיננסית אוף טופיק 2
A האם לטווח ארוך, שערי קרנות הריט משקפים את פוסטים מאיכות נמוכה 1
T קופת גמל להשקעה - האם כדאי להעביר את הסכום שהצטבר לברוקר? איך? שוק ההון 4
R איך אתם מנהלים את הדירה המחולקת? נדל"ן 3
Tsachi01 מורה רווק מרוויח 8+ נטו ולא מצליח לסגור את החודש - דעתכם? אוף טופיק 155
J איך קונים את הגרסה הדולרית של הנייר 1159250 שוק ההון 3
M היי חיסכון בכביסה מי כאן מכיר\ה את הג'ינס במקפיא? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 21
Tsachi01 לא מבין את ההגיון של חברת אפל (WWDC22) אוף טופיק 9
Bonfire משוחרר "טרי" בן 25, חייב לרוקן את העו"ש בהקדם יומני מסע אישיים 37
deussex האם כדאי להחזיר את המשכנתא הנותרת - מסלול פריים ? נדל"ן 19
I אם אי אפשר לתזמן את השוק איך מרקט מייקר עושים כסף? שוק ההון 11
D איך להוריד למינימום את התשלום המיוחד לרו"ח לדיווח על QEF ל-IRS? מיסים 0
deussex לינקדאין (כמו פייסבוק) - כגוף שדוחף בכוח לראות את הדשא של השכן ? התפתחות אישית 10
B תחנת רכבת מעלה את ערך הדירות באזור? נדל"ן 37
א האם זה זמן טוב להתחיל ליצור שכבות מלאכותיות, ואם כן אז איך לעשות את זה? שוק ההון 19
D כמות הכסף שצריך לחסוך בשנה בשביל "להשיג" את עליית מחירי הנדלן נדל"ן 93
The Doctor האם ניתן להגיש דו"ח שנתי ולא להכניס את רווחי ההון? מיסים 1
deussex שוקל למכור את החלק האג"חי לקניית המדד עכשיו שוק ההון 31

נושאים דומים

למעלה