• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.

כדאיות מעבר מקרן אמריקאית (מחלקת) לקרן אירית (צוברת) בחשבון פטור IRA

ITS

משתמש ותיק
דירוג
344
שלום חברים,

אני יודע שיש הרבה מידע בפורום לגבי איריות באופן כללי, אבל לא הצלחתי למצוא מידע שיעזור לי להבין נקודתית את הכדאיות (או לא) שבמעבר מETF אמריקאי לETF אירי.

כרגע, יש לי כבר באחזקה תחת מעטפת קרנה"ש IRA יחידות קיימות שרכשתי בעבר של IVV (סנופי) ו-VGT (שזה על חברות IT אמריקאי) ואני שוקל למכור אותן לקנות מקבילות איריות שלהן.

מעבר לעמלת ק/מ בגובה 10$ שאני יודע שיש לי בכל כיון,
אני לא מצליח להבין איך אני מחשב את הכדאיות/חוסר-כדאיות הכלכלית של המהלך.
מישהו יכול לעזור?

שלמה 123

משתמש ותיק
דירוג
235
שלום חברים,

אני יודע שיש הרבה מידע בפורום לגבי איריות באופן כללי, אבל לא הצלחתי למצוא מידע שיעזור לי להבין נקודתית את הכדאיות (או לא) שבמעבר מETF אמריקאי לETF אירי.

כרגע, יש לי כבר באחזקה תחת מעטפת קרנה"ש IRA יחידות קיימות שרכשתי בעבר של IVV (סנופי) ו-VGT (שזה על חברות IT אמריקאי) ואני שוקל למכור אותן לקנות מקבילות איריות שלהן.

מעבר לעמלת ק/מ בגובה 10$ שאני יודע שיש לי בכל כיון,
אני לא מצליח להבין איך אני מחשב את הכדאיות/חוסר-כדאיות הכלכלית של המהלך.
מישהו יכול לעזור?
בקרנות האיריות יש לך הפחתת מס על דיבידנדים ומשלם רק 15% על הדיבידנדים בעוד באמריקאיות זה 25% מס דיבידנדים. בשניהם אתה לא משלם מס במכירה אז מרויח מההתחלה על קרנות איריות לעומת אמריקאיות.

• אהבתי
Reactions: ITS

קפה שחור

משתמש בכיר
דירוג
10,005
איך אני מחשב את הכדאיות/חוסר-כדאיות הכלכלית של המהלך.
יותר קל לחשב את הכדאיות בחשבון פטור ממס
בגלל שזה המקרה אצלך שבו אין מס צבור לשלם, הכדאיות היא לחשב כמה יעלה לבצע את ה"מהפך"
בכל מקרה, הדיבידנד יעיל יותר בקרן הצוברת כך שכל חישוב שקיים כאן ברחבי הפורום לגביי "מה עדיף , אמריקאי או אירי" תקפים

אבל, הצעה קטנה לבחון היא, בגלל שאתה כבר מנזיל למטבע כלשהו (או חושב על זה), אולי זה זמן טוב למזומן שלך לעשות סבב מחירים להוזלת דמי ניהול, במידה ויש על מה להתמקח כמובן

• אהבתי

ITS

משתמש ותיק
דירוג
344
תודה על התגובות.

אבל, הצעה קטנה לבחון היא, בגלל שאתה כבר מנזיל למטבע כלשהו (או חושב על זה), אולי זה זמן טוב למזומן שלך לעשות סבב מחירים להוזלת דמי ניהול, במידה ויש על מה להתמקח כמובן
כבר כמה זמן שאני רוצה לבצע סקר וסבב מחירים כי אני לא מרוצה ממיטב דש והם לא עומדים בהתחייבויות שלהם (שניתנו בע"פ ע"י סוכן), אבל למה שכסף מזומן ישפיע על כך? מה שקובע הוא שווי מכלול התיק, לא? (במוזמן ו/או ני"ע)
אאל"ט,
מזה נגזרת העמלה, אז למה שזה ישנה לגוף שאליו אעביר את התיק או אבצע מולו מו"מ אם שווי התיק נגזר ממזומן או ני"ע שאותם אעביר אליו?

קפה שחור

משתמש בכיר
דירוג
10,005
תודה על התגובות.

כבר כמה זמן שאני רוצה לבצע סקר וסבב מחירים כי אני לא מרוצה ממיטב דש והם לא עומדים בהתחייבויות שלהם (שניתנו בע"פ ע"י סוכן), אבל למה שכסף מזומן ישפיע על כך? מה שקובע הוא שווי מכלול התיק, לא? (במוזמן ו/או ני"ע)
אאל"ט,
מזה נגזרת העמלה, אז למה שזה ישנה לגוף שאליו אעביר את התיק או אבצע מולו מו"מ אם שווי התיק נגזר ממזומן או ני"ע שאותם אעביר אליו?
ניוד קרה"ש נעשה כשהכספים נזילים (מזומן), לא ניתן לנייד ני"ע

ITS

משתמש ותיק
דירוג
344
טוב לדעת! תודה רבה.
חשבתי שזה כמו חשבון ממוסה, שאפשר להעביר את התיק כמו שהוא - מסתבר מדבריך שלא...

roneng

משתמש בכיר
דירוג
11,166
אתה מודע לזה שבIRA אין בעיה לנייד בלי להנזיל את התיק, נכון?

roneng

משתמש בכיר
דירוג
11,166
למה שזה ישנה לגוף שאליו אעביר את התיק או אבצע מולו מו"מ אם שווי התיק נגזר ממזומן או ני"ע שאותם אעביר אליו?
זה אכן לא משנה.

לא נכון!
אין שום בעיה לנייד ניירות ערך בין קה"ש IRA. רשום במפרוש בתנות שאפשר להעביר את הנכסים בין 2 קרנות IRA או במזומן או בנכסים, לפי בחירת החוסך.

היו על זה כבר כמה דיונים בפורום, כולל על כמה חברות שהחליטו לעשות בעיות בנושא. למשל פה

ברגע שמעורבת בהעברה קרן אחת שהיא לא IRA (למשל מקרן רגילה לIRA, מIRA לרגילה או מרגילה לרגילה) אז אכן אפשר להעביר רק מזומן.

קפה שחור

משתמש בכיר
דירוג
10,005
ברגע שמעורבת בהעברה קרן אחת שהיא לא IRA
מקבל את התיקון, כנראה נתקעתי על המשפט שציטטתי
@ITS תבדוק את העמלות של ההעברה, בהתחשב שהחלטת להחליף ניירות תוסיף פרמטר זה להשוואה

• אהבתי

ITS

משתמש ותיק
דירוג
344

ג'ימי

משתמש רשום
דירוג
3
שלום, מקווה שאני לא חצוף בהתפרצות עם שאלה בנושא, אבל האם אתה שוקל לקנות את המקבילות האיריות בחו"ל או את המקבילות של בלאקרוק שהונפקו בבורסה הישראלית ומה השיקולים המנחים בעניין זה?
תודה!

liranviper

משתמש בכיר
דירוג
1,728
שלום, מקווה שאני לא חצוף בהתפרצות עם שאלה בנושא, אבל האם אתה שוקל לקנות את המקבילות האיריות בחו"ל או את המקבילות של בלאקרוק שהונפקו בבורסה הישראלית ומה השיקולים המנחים בעניין זה?
תודה!
תמיד עדיף לקנות את המקבילה הישראלית, כי היא אותה קרן בדיוק אבל ללא הצורך בהמרת מט"ח ועמלות הקניה נמוכות יותר.
הבעיה היא שלרובן אין מקבילה בארץ.

ג'ימי

משתמש רשום
דירוג
3
תודה
תמיד עדיף לקנות את המקבילה הישראלית, כי היא אותה קרן בדיוק אבל ללא הצורך בהמרת מט"ח ועמלות הקניה נמוכות יותר.
הבעיה היא שלרובן אין מקבילה בארץ.
תודה!

ITS

משתמש ותיק
דירוג
344
שלום,
לא חצוף, הכל טוב.

אני מתכוון לקנות את המקבילה/ות האיריות בחו"ל (IB).

יסלחו לי חסידי הקרנות שעשו עליה, אבל אני עדיין לא מרגיש איתן בנוח - מעדיף לתת להן ולפורמט בו הן נסחרות בישראל לצבור קצת נסיון ושעות טיסה, לראות האם יש שיקולים שכן מתגלים כמשמעותיים (מכל היבט שהוא) בעניין הזה, אולי לאורך זמן, לפני שאני משקיע דרך האפיק הזה סכומים משמעותיים.
אני קצת חשדן לגבי זה כמו לגבי כל מוצר חדש שהייתי שוקל להשקיע בו משאבים... בהתחשב בעובדה שהמרות מט"ח ועמלות ק/מ ב-IB הן נמוכות, זה שיקול זניח בעיני.
עריכה: כאשר אני רוכש אותן בתוך הIRA, זה רכישה אחת פעם בשנה, אז אני סופג את העמלה ומשתדל לא להתרגש מזה... (כאשר מדובר מחוץ לתיק הפטור, אין בכלל סימן שאלה בעיני).
מוזמן לשתף מה דעתך ומה החלטת.
בהצלחה בכל אופן!

שלמה 123

משתמש ותיק
דירוג
235
שלום,
לא חצוף, הכל טוב.

אני מתכוון לקנות את המקבילה/ות האיריות בחו"ל (IB).

יסלחו לי חסידי הקרנות שעשו עליה, אבל אני עדיין לא מרגיש איתן בנוח - מעדיף לתת להן ולפורמט בו הן נסחרות בישראל לצבור קצת נסיון ושעות טיסה, לראות האם יש שיקולים שכן מתגלים כמשמעותיים (מכל היבט שהוא) בעניין הזה, אולי לאורך זמן, לפני שאני משקיע דרך האפיק הזה סכומים משמעותיים.
אני קצת חשדן לגבי זה כמו לגבי כל מוצר חדש שהייתי שוקל להשקיע בו משאבים... בהתחשב בעובדה שהמרות מט"ח ועמלות ק/מ ב-IB הן נמוכות, זה שיקול זניח בעיני.
עריכה: כאשר אני רוכש אותן בתוך הIRA, זה רכישה אחת פעם בשנה, אז אני סופג את העמלה ומשתדל לא להתרגש מזה... (כאשר מדובר מחוץ לתיק הפטור, אין בכלל סימן שאלה בעיני).
מוזמן לשתף מה דעתך ומה החלטת.
בהצלחה בכל אופן!
שלוש הישראליות האיריות מכסות 75% מהשוק העולמי סנופי, אירופה ומתעוררות וחוסכות המרה ועמלות ק/מ... אתה הולך על IWDA+imei, VWRA, VHVE+VFEA?

ג'ימי

משתמש רשום
דירוג
3
הי, אני בהתלבטות. יש משהו בכך שהקרנות נקובות בש"ח ומטבע הבסיס שלהן הוא דולר/יורו/ליש"ט שלא מוצא חן בעיני - הן רגישות לתנודתיות שע"ח של השקל מול מטבע הבסיס באופן שמשפיע ישירות על תשואת הקרן, וזאת לעומת האיריות הנרכשות בחו"ל ותשואתן משקפת את ההיצמדות למדד הנרכש בלבד. באיריות חו"ל אאלץ אמנם לספוג עלויות המרה+ק/מ גבוהות יותר (אין לי ולא מתכוון כרגע לפתוח חשבון בברוקר זר), אך לפחות האחזקה היא ריאלית במטבע הבסיס, אשר בבוא היום אם אממש, אוכל להחזיק במטבע הבסיס (נגיד דולר) ולהמיר לש"ח במועד אחר או לקנות נייר זר אחר או להעביר לחשבון בחו"ל המתנהל בדולרים להוצאות שוטפות וכו'.

ושאלה נוספת באותו הנושא: האם אני מבין נכון ואת הקרנות הקרויות איריות ניתן לרכוש בבורסות אירופאיות שונות ובמטבעות בסיס שונות? אני מתייחס ללשונית Exchange Tickers - לדוגמא את VWRD ניתן לרכוש בלונדון או בשוויץ במטבע בסיס EUR, USD (לונדון) או CHF (שוויץ) ובכל מקרה מדובר למעשה באותה הקרן הנושאת את התכונות של "קרן אירית". לא סגור על הנקודה הזו...

ג'ימי

משתמש רשום
דירוג
3
אשר אני רוכש אותן בתוך הIRA, זה רכישה אחת פעם בשנה, אז אני סופג את העמלה ומשתדל לא להתרגש מזה... (כאשר מדובר מחוץ לתיק הפטור, אין בכלל סימן שאלה בעיני).
גם אני חושב לבצע קניה אחת לחצי שנה בתוך ה-IRA כדי לצמצם שיעור עמלת הבסיס שלי מערך הרכישה (10$ לקניה).
מחוץ לתיק הפטור אין שאלה כי אתה סוחר ב-IB בעמלות נמוכות?

ITS

משתמש ותיק
דירוג
344
שלוש הישראליות האיריות מכסות 75% מהשוק העולמי סנופי, אירופה ומתעוררות וחוסכות המרה ועמלות ק/מ... אתה הולך על IWDA+imei, VWRA, VHVE+VFEA?
בIRA רק IWDA.
אם אני מרגיש צורך לאזן/לגוון עם סוגי חשיפה אחרת למניות (או כל דבר אחר), אני עושה זאת בIB.
(אגב, עם הזמן אני מרגיש שאני מעדיף לתעדף "התכנסות" לתוך IWDA בלבד כי היא קרן שנותנת כיסוי מעולה בעיני ומטעמי פשטות שהיא אלמנט חשוב מאוד בתיק לדעתי).

שלמה 123

משתמש ותיק
דירוג
235
בIRA רק IWDA.
אם אני מרגיש צורך לאזן/לגוון עם סוגי חשיפה אחרת למניות (או כל דבר אחר), אני עושה זאת בIB.
(אגב, עם הזמן אני מרגיש שאני מעדיף לתעדף "התכנסות" לתוך IWDA בלבד כי היא קרן שנותנת כיסוי מעולה בעיני ומטעמי פשטות שהיא אלמנט חשוב מאוד בתיק לדעתי).
אז אתה ממש לא מכסה את כל העולם, לא קטנות ובינוניות בעולם המפותח ובכלל לא בעולם הלא מפותח

ITS

משתמש ותיק
דירוג
344
גם אני חושב לבצע קניה אחת לחצי שנה בתוך ה-IRA כדי לצמצם שיעור עמלת הבסיס שלי מערך הרכישה (10$ לקניה).
מחוץ לתיק הפטור אין שאלה כי אתה סוחר ב-IB בעמלות נמוכות?
תוכנית הרכישות שלי לגבי הקרנה"ש היא כזו שבמהלך שנה קלנדרית אני חוסך את הכסף שארצה להפקיד לקרנה"ש (בימינו תקרת הסכום של הפטור היא 18,600 ש"ח). בינואר בשנה שאחריה (בתחילת כל שנה חדשה) אני מפקיד את כל הסכום הנ"ל לIRA, ממיר לדולרים וקונה ברכישה אחת IWDA כאמור. בזה מסיים את ההתעסקות עם הIRA.

לגבי ה"אין שאלה" - כן, בהחלט.
עמלות ההמרה והקנייה בIB הן באמת אטרקטיביות במידה שמאפשרת עשיית שיקולי הקצאת נכסים נטו ללא צורך להתחשב יותר מדי בעמלות.
או במילים אחרות: אני ממלא את הIRA במניות למקסימום ומשלים את התמונה ההוליסטית ב-IB ואפיקים אחרים.

*אגב, אם רוצים ממש "לסחוט" תשואה, אפשר את הכסף שנחסך כל שנה לIRA לשים בני"ע בIB במהלך השנה בתקווה שיניב תשואה ובסוף שנה למכור ולהנזיל למזומן לקראת ההעברה לIRA (זה למיטיבי לכת..חחח, אני לא עושה זאת כרגע... אולי כדאי שאתחיל...)

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
S כדאיות מעבר מתיק מנוהל לניהול עצמאי שוק ההון 1
N כדאיות מעבר מSPY לבלאקרוק בשקלים שוק ההון 22
S כדאיות סגירת הלוואה כנגד נכס מניב לעומת אחזקה של אג"ח\מזומן נדל"ן 17
J ביטוח מנהלים ללא מקדם מובטח - איך לחשב כדאיות? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
Anrala כדאיות פדיון כספים מפוליסת חיסכון לצורך השקעה דרך קרנות סל שוק ההון 1
D בחינת כדאיות של דירה. הקאצ' - יש לי שבוע! נדל"ן 4
I בחינת כדאיות החלפת קרן: מיסוי ריאלי מול דחיית מס שוק ההון 1
י כדאיות רכישה של בית במצב שלד נדל"ן 4
N למישהו יצא להוציא דרכון רומני? עלות vs כדאיות אוף טופיק 0
מ התלבטות לגבי כדאיות חתימת קבע התפתחות אישית 11
L כדאיות תיק המורכב ממניות דיבידנד שוק ההון 7
D כדאיות SPY/VT/QQQ שוק ההון 9
J מתודה לבחינת כדאיות השקעה בשווקי נדל״ן נדל"ן 4
O בדיקת כדאיות - מתלבט ברכישת דירה להשקעה לעומת המשך השקעה בשוק ההון - אשמח לפידבק על החישוב נדל"ן 6
S כדאיות של קופת גמל ומייק משקיע לראשונה צרכנות פיננסית 7
M כדאיות ESPP שוק ההון 48
S (אי-)כדאיות רכישת דירה לרווק בשנות הארבעים לחייו צרכנות פיננסית 1
tomchoook כדאיות של הפיכת קרן השתלמות לתיק ממוסה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
ס כדאיות מינוף תיק מניות בעזרת משכנתא על דירה קיימת שוק ההון 7
P כדאיות ביטוח מנהלים פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 5
S כדאיות ניוד ב"מ עם מקדם מובטח פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 22
M חישוב כדאיות מכירת RSUs פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 88
Z כדאיות כלכלית בהוצאת היתר בניה נדל"ן 4
F כדאיות העברת כספים מהבנק לתיקון 190 שוק ההון 13
E מחפש שרשור על כדאיות רכישת דירה יקרה בתקופת הפנסיה נדל"ן 0
A השכרות רכב מזדמנות - כדאיות של CAR2GO ודומיהם מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 30
I כדאיות השקעה -בחירה בין אפשרויות שונות נדל"ן 22
E איך אתם מכמתים כדאיות של רכישה? אוף טופיק 13
ס כדאיות העברת קה"ש ואו קופ"ג לחיסכון לניהול אישי ב-IRA שוק ההון 17
מ כדאיות למשיכת כספים לטובת דירה או לקיחת משכנתא שוק ההון 1
ע עמלות כדאיות? - מיטב דש שוק ההון 2
F כדאיות השקעה בדירה ראשונה נדל"ן 22
S כדאיות בניית בית והשכרה לעומת השקעה ? נדל"ן 3
V קה"ש: כדאיות של לעבור מ SP500 ל IRA שוק ההון 4
O כדאיות רכישת דירה להשקעה נדל"ן 17
F כדאיות מחזור משכנתא צרכנות פיננסית 1
O כדאיות הלוואה לרכב אם ״לא צריך״ מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 26
Rahash כדאיות IRA שוק ההון 5
E כדאיות השקעה בזמנים כאלה שוק ההון 5
ג כדאיות השקעה בארה"ב לאור עליית הדולר שוק ההון 3
מ כדאיות מחיר למשתכן כ'השקעת ערך'? אגמים נתניה נדל"ן 28
ב כדאיות של ביטוח חיים ואכ״ע צרכנות פיננסית 25
W שאלת כדאיות הענקת הלוואה שוק ההון 24
E כדאיות מבצע למשתכן במודיעין - האם זו עסקת חלומות? נדל"ן 6
ע בדיקת כדאיות לרכישת מניות + קופ"ג להשקעה שוק ההון 3
S אשמח למידע כיצד מנתחים שוק עבור כדאיות השקעה התפתחות אישית 7
ס כדאיות ברישום דירה על הילדים נדל"ן 28
Z האם מס הכנסה בשאלות כדאיות שלה סופרת גם את ביטוח לאומי כרווח שלה? צרכנות פיננסית 9
ל מבקש עזרה - שיקולי כדאיות בבחירת קרן בנוסף לד.נ שוק ההון 12
א שאלה על בדיקת כדאיות השקעה באקסל אוף טופיק 2

נושאים דומים

למעלה