1. אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על בקשת או מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ אישי מבעל הרישיון המתאים.

כדאיות ביטוח מנהלים לעומת משיכת התגמולים/פיצויים ממעסיקים קודמים

הנושא בפורום 'פינת המשקיעים' פורסם ע"י סולידי, ‏24/2/15.

 1. סולידי

  סולידי משתמש ותיק

  הצטרף ב:
  ‏25/1/15
  הודעות:
  762
  לייקים שהתקבלו:
  874
  נניח שמישהו עובר מקום עבודה לאחר שצבר כספים בביטוח מנהלים. באפשרותו למשוך את הכספים ולהשקיע אותם באופן עצמאי. נניח שביטוח המנהלים גובה כ-1.5 עד 2 אחוז לשנה דמי ניהול על הצבירה.
  (א) פיצויים פטורים. משיכתם אינה חייבת מס. כאן יש חסכון ברור של דמי הניהול. "ההפסד" היחיד הוא האפשרות לקבל קיצבה לפי המקדם המובטח (למי שעדיין יש פוליסה עם כזה מקדם). נראה לי שכאן אין בכלל שאלה וברור שכדאי למשוך, נכון?
  (ב) פיצויים חייבים. כאן יש תשלום מס לפי מדרגת המס, מקסימום 50%. אבל גם משיכה חד פעמית שלהם בגיל פרישה תחויב באותו שיעור מס בדיוק. אם לעובד יש פנסיה חזויה שתגיע למדרגת מס מקסימלית, ממילא ישולמו 50% על הכספים האלה גם כקיצבה, נכון?
  (ג) תגמולים. עבורם המס הוא 35% במשיכה. נראה שאותם כדאי למשוך בכל מקרה כי מן הסתם הפנסיה החודשית תגיע למדרגה כזאת. משיכה תחסוך את דמי הניהול על כל השנים שנותרו עד לפנסיה.

  כל האמור מתיחס רק לביטוח מנהלים. בקרן פנסיה דמי הניהול מאוד נמוכים אז הסיפור שונה לגמרי. אבל איזה יתרון יש בהשארת כספים בביטוח מנהלים? האם יש משהו שאני מפספס?
   
 2. Cfy

  Cfy משתמש ותיק

  הצטרף ב:
  ‏22/2/15
  הודעות:
  296
  לייקים שהתקבלו:
  168
  לכספים בביטוח מנהלים יש לפי מיטב הבנתי פטור ממס רווחי הון
  כלומר אפילו את הפיצויים הפטורים כלל לא ברור שכדאי להוציא (גם אם מתעלמים מנושא המקדם המובטח), מאחר שבחסכון לטווח ארוך לריבית דריבית שתצטבר עקב הפטור ממיסוי יכולה להיות השפעה רבה על סכום החסכון הסופי.
  אם אכן יפתח בעתיד הלא רחוק מסלול IRA לגמל פנסיוני, יתכן שזה יהיה הפתרון האידיאלי (למרות שיתכן לצורך העניין שזה יהיה רלוונטי רק בקופות גמל "חדשות" [כאלו שאתה יכול להשתמש בהן רק בגיל 60+], ואולי לא יהיה רלוונטי לביטוח מנהלים - אבל אז תוכל לנייד את הכספים הללו לשם במקום להוציא אותם)

  (לא ייעוץ, ללא אחריות, רק היום, שוקו שוקו, שוקו בננה, אני הולך.)
   
  מדי אוהב/ת את זה.
 3. איליה

  איליה משתמש בכיר

  הצטרף ב:
  ‏25/1/15
  הודעות:
  1,823
  לייקים שהתקבלו:
  2,857
  @סולידי יש לך פטור ממס רווחי הון. אם תמשוך את כספי הפיצויים, תהיה חשוף למס רווחי הון בהשקעות עתידיות שלך. אלה אם תשקיע את כספך במוצר עוקב מדד TR כמו תא25. ואם אתה לא תגע בכסף זה עד גיל הפרישה (גיל שתרצה להשתמש בכסף, תקרא לו איך שאתה רוצה) ואופן חישוב המדד לא ישתנה וקרן מחקה תמשיך להתקיים אז ייתכן שתרוויח כי תשלם מס רווחי הון רק בסוף אבל ברגע שתתחיל למכור ולקנות אז מקלט מס של ביטוח מנהלים לרוב יהיה עדיף.
  יש עוד דרך: העברת כספי ביטוח מנהלים לקופת גמל עוקבת מדד. מצד שני אם מקדם קיצבה מובטח נמוך אז לא כדאי לגעת.

  הבהרה: אין לראות זה המלצה או יעוץ כל סוג. כותב את הפוסט הזה בזמן שרואה עם הבת שלי פרק של פרפר נחמד.
   
  מדי אוהב/ת את זה.
 4. Cfy

  Cfy משתמש ותיק

  הצטרף ב:
  ‏22/2/15
  הודעות:
  296
  לייקים שהתקבלו:
  168
  @איליה #אופ-טופיק
  לא מסתדר לי משהו - אם אני לא טועה, האווטאר שלך הוא דמות מ"חבורת פינג", סדרת ילדים משנות ה-90 בערוץ הילדים. מצד שני, אם היית בגיל סביר בשביל לצפות בסדרה הזו, לא כל כך מסתדר לי שיש לך ילדה בגיל מתאים לראות פרפר נחמד.
  האם אני טועה בזיהוי האווטאר? או שמא אתה גדל בריבית דריבית ומזדקן בקצב אקספוננציאלי? D:

  הבהרה: אין לראות בפוסט זה המלצה ל-"חבורת פינג" או ל-"פרפר נחמד". אבל העונה השלישית של בית הקלפים לא רעה.
   
 5. איליה

  איליה משתמש בכיר

  הצטרף ב:
  ‏25/1/15
  הודעות:
  1,823
  לייקים שהתקבלו:
  2,857
  זאת לא דמות מסרט מצוייר. זה קשור לעולם מערכות הפעלה :)
   
 6. Cfy

  Cfy משתמש ותיק

  הצטרף ב:
  ‏22/2/15
  הודעות:
  296
  לייקים שהתקבלו:
  168
  לסיכום, נושא הפנסיה הוא מאוד מורכב, ולכן אין תשובה מוחלטת שאפשר לתת לך בנושא, ובכל מקרה מומלץ ללמוד הרבה את הנושא לפני שמבצעים פעולות בלתי-הפיכות כמו משיכת כספי פיצויים.
  ממליץ גם על האתר הבא: www.pensuni.com
  ( אגב האתר והאיזכורים פה של מקדם קצבה מובטח, גם בקשר לזה יש סייגים: http://www.pensuni.com/?p=548 )

  -
  @איליה
  כמה מביך, אני משתמש לינוקס בעצמי, אבל לא זיהיתי את Tux במקרה הזה. מי נתן לו רישיון לאופנוע? הוא כבר לא יגיע לגיל פנסיה...
   
  מדי אוהב/ת את זה.
 7. סולידי

  סולידי משתמש ותיק

  הצטרף ב:
  ‏25/1/15
  הודעות:
  762
  לייקים שהתקבלו:
  874
  לכל מי שהזכיר את מס רווחי הון: תארו לכם מסלול ישן בביטוח מנהלים עם מס של 0.6% על הצבירה ועוד 15% על הרווחים. בשנה של 6% רווח, דמי הניהול הם 1.5% בשנה. גם במכירה של התיק כולו פעם בשנה, המס יהיה 25% מתוך 6% שזה גם 1.5%. כלומר, במצב כזה דמי הניהול משתווים למס רווחי הון.
  אלא שבפועל משקיע פסיבי נבון אינו מוכר את התיק כולו כל שנה. מאזנים בשוליים, אולי 10% מהתיק, כך שרוב התיק נשאר קבוע וניתן להניח מס רווחי הון פעם ב-10 שנים.
  יצרה מכך, אם הרווחים של ביטוח המנהלים הם 4% בשנה, אז דמי הניהול יהיו 1.2% שזה כבר 30% מהרווח, משמעותית יותר מ-25% מס מס רווחי הון על מכירה של התיק כולו.
  אני בתהליך בדיקה יסודי של כל המשמעויות וכנראה יעברו עוד מספר שבועות ואולי חודשים עד שאחליט לעשות צעד כלשהו, אבל על פניו נראה לי שכדאי למשוך כספים רבים, בוודאי כאלה שאינם חייבים במס כרגע אבל דמידה וישולמו כקיצבה יהיו חייבים במס הכנסה.
   
 8. Cfy

  Cfy משתמש ותיק

  הצטרף ב:
  ‏22/2/15
  הודעות:
  296
  לייקים שהתקבלו:
  168
  אני לא מכיר את המסלול אותו אתה מתאר. מניסיוני דל השנים, התנאים בנושאים האלה רק נהיים פחות מוצלחים לאורך השנים, כך שאני די מופתע לראות את המספרים 0.6% ו-15% על הרווחים (!?), כאשר תוכנית ביטוח מנהלים ממוצעת שנפתחה בשנים 2004-2013 מציעה לרוב 1.25% על הצבירה (ו-4% על ההפרשה אבל זה פחות רלוונטי כרגע), שזה לרוב יוצא פחות מהמספרים שציינת.
  כמובן, 1.25% גם הם דמי ניהול שערוריתים, אבל היסטורית זה בכל זאת משתלם יותר לצבירת ריבית דריבית ממס רווחי הון כמתואר.

  בכל אופן, כלל לא מתחייב שתשאיר את כספך בביטוח מנהלים לאורך כל תקופת החיסכון - כמו שציינתי בתגובה קודמת יתכן שבעתיד הלא רחוק יהיה IRA עבור קופות גמל ואז תוכל להעביר את הכספים לשם ולהנות משני העולמות למשל.
  (אולי אפשר גם להעביר כספים מב"מ לפנסיה, לשלם עמלות נמוכות, ולהחזיר לב"מ מאוחר יותר בשביל לנצל את המקדם הקבוע?)

  בכל אופן הבעייה העיקרית עם עולם הפנסיה היא שאי אפשר לדעת אילו שינויים יקרו בו מחר, ואילו הטבות אולי נפספס אם נבצע פעולות בלתי הפיכות בשלב מוקדם בשביל רווח תיאורטי שספק אם נכון על הנייר כבר היום.

  אבל זו רק דעתי הנוכחית, הבעייה העיקרית עם דעתי היא שאי אפשר לדעת אילו שינויים יקרו בה מחר :)

  #לא-מבין_לא-ממליץ
   
מוזמנים להשתמש בקישורי השותפים הבאים כדי לקנות באמאזון , להוריד ספרי שמע, או להקים אתר אינטרנט משלכם (מדריך מפורט - כאן). תודה על תמיכתכם באתר.
טוען...
נושאים דומים פורום תאריך
כדאיות חסכון דרך חברות ביטוח פינת המשקיעים ‏11/2/15
כדאיות בבחירה קופת גמל להשקעה פינת המשקיעים ‏14/5/19
כדאיות של פק״מ ריבית גבוהה פינת המשקיעים ‏23/2/19
כדאיות של רכישת אג"ח אמריקאי 10 שנים בתיק ממוסה וב-IRA פינת המשקיעים ‏18/12/18
למומחי ה IB (כדאיות, מט"ח, וזהב) פינת המשקיעים ‏18/11/18
 1. אתר זה משתמש בעוגיות דפדפן. אין באמור בפורום כדי להוות ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בצרכיו של כל אדם.