• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

[ירושת נחלה]

• פותח הנושא ika
  • פורסם בתאריך

ika

משתמש רגיל
דירוג
165
ירושת נחלות חקלאיות היא צרה של כתובה בתורה.
סבך החוקים, התקנות, הנהלים והחלטות רמ"י הקשורים בהתחשבנות מול בעלי ויורשי נחלות הם מן המורכבים והמסובכים ביותר שיש.
האם מישהו פה יכול לשתף בדרך שהוא פתר את המחלוקת בינו לבין אחיו (אחותו) בעת הנסיון להתחשבן על ירושת נחלה?

מרוב חוקים, נהלים והחלטות (ההחלטה האחרונה של רמ"י בענינים אלה היא 1523) הלכתי לאיבוד ומרוב עצים אני מתקשה לראות את היער.

מה נכון לעשות?
למכור ולחלק את היתרה? (המדינה לוקחת 45%--50%)
לפצל חלקה ולהתחשבן על ערכה ועלויות הפיצול? (דמי כניסה/דמי רכישה, הגשת תצ"ר, ועדה מקומית, תשלומי מס שבח, דמי הסכמה, היטל השבחה, מע"מ, וכו').

איזה ברוך!

אכן בעיה, אם כי "צרות של עשירים". אני בעד למכור ולחלק את הכסף שווה בשווה, כי יחסי משפחה טובים שווים יותר מהכסף שהולך למיסים למדינה. אם מי מהבנים\בנות רוצא לגור שם אז הוא צריך לפצות את האחרים על חלקם הפוטנצילי אחרי מיסים וצריך להקפיד שכולם מסכימים בלב שלם. כאן מתחילים להכנס בלגאנים של "לך ההורים עזרו בקנית דירה ולי לא" וכו. הגישה שלי היא להציף את כל החשבונות העתיקים ולעשות חשבון אמיתי ומדויק במידת האפשר כדאי לנקות את הטינות. זה כמובן לא לשון החוק אבל יש דברים שחשובים יותר מכסף.

הגישה שלי היא להציף את כל החשבונות העתיקים ולעשות חשבון אמיתי ומדויק במידת האפשר כדאי לנקות את הטינות.
ספר לי על פעם אחת שזה הצליח...

ערוך טבלה מסודרת של האפשרויות העומדות ברשותכם יחד עם עלויות צפויות (עדיף להעזר באנשי מקצוע בשביל זה), תוסיף לזה ערכי שווי או תמורה לכל אפשרות ותגיעו לכלל החלטה מושכלת ועדיף גם מוסכמת.
אם בכל מקרה אתם הולכים למכור אז עדיף להפיל את הפיצול על הקונה שאולי כלל לא ירצה לפצל, זהו תהליך ארוך מאד (שנתיים במינימום של המינימום) ויקר.

ספר לי על פעם אחת שזה הצליח...
זה אולי אופטימי אבל זה דומה להסכם ממון או בעצם לכל חוזה - מציפים את כל הבעיות בשלב בו עדיין מדברים. מה שבטוח זה שאחרת זה מאד בעיתי. כשאחד הבנים הוא בן ממשיך שמקבל משק פלוס בית והשאר מתחלקים במה שנשאר מהחסכונות זה מזמין סיכסוכים.

מקפיץ את הנושא שוב במקום לפתוח אחד חדש..

מישהו יכול לשפוך אור ולחלוק מניסיונו על נושא המיסוי והתהליך שבהעברת נחלה לבן משפחה?
או לחילופין להפנות לבעל מקצוע אמין והוגן עם ניסיון בעניין?

אין לי ניסיון חיובי, אבל בדקת את החלטה 1464?
http://www.ihaklai.org.il/images/PDF/MmiDec1464.pdf
https://www.themarker.com/realestate/1.4457412
איפה הנחלה? במרכז, פריפריה או אזור מועדף?
הרושם שלי הוא שהתיקון אולי עוזר במקרה שכל הקרובים רוצים להשאר במשק, אבל ממש לא עוזר במקרה שאף אחד לא רוצה...
למזלך נשמע שאצלכם לפחות מישהו אחד רוצה.
אשמח לשמוע מחשבות, בעיקר בהקשר של בדיקת כדאיות הפרצלציה, וספקולציות בנושא.

הנחלה נמצאת במושב בסביבת אשדוד - לא מרכז ולא בדיוק פריפריה.
היא עוברת בירושה לשני אחים בלבד, האחד רוצה לקנות אותה והשני מוכן למכור. כרגע מתנהל על כך משא ומתן.
בשלב הראשון תהיתי אולי מישהו מחברי הפורום מחזיק בידע וניסיון על התהליך כדי שנוכל להוריד את המספרים "מהאוויר לקרקע"
ובכלל על ההתנהלות המשפחתית בתוך עניין שכזה.
וכפי שזה נראה אין תחליף לייעוץ מקצועי מבעל ניסיון בתחום אז המלצות יתקבלו בברכה.

אנו נמצאים בתחילתו של התהליך ומעניין לראות איך כשמעורבים סכומי כסף גדולים אנשים כאילו הופכים את עורם מבעלי לב רחב ואוהבים
לחשדנים ומפוחדים ומעדיפים את עצתם של "יועצים" חיצוניים ואוחזים בגישה של "הנה באים לדפוק אותי" .
להזכירכם מדובר בבני משפחה, שלאורך כל השנים הסתדרו גם בסיטואציות לא פשוטות.
מתחוור לי שבמצב הזה האתגר הוא לנתק את הרגשות (לא פשוט מאחר ומדובר במשפחה) ולנהל את התהליך בגישה "קרה" ושזו פשוט עסקה שצריכה להשתלם לכל הצדדים.

יש לי ניסיון רב בנושא.
מכירה כל כך הרבה סיפורים...
כמה דברים שהייתי שמחה לחלוק
1. עו"ד מצוין -גד שטילמן.
2. הכל כולל הכל ! חייב להיות בהסכמה של כל הצדדים. אחרת זה מתכון לסכסוכים משפטיים שלא נגמרים.
3. מאד כדאי שהנושא הראשון שמגיעים עליו להסכמה יהיה מעורבות של אנשי מקצוע בנושא. ( הערכת השווי של הנחלה על ידי שמאי, עו"ד מוסכם, גישור אם צריך ..)
4. הנושא חייב להיות מוצף ומדובר ( ככל שניתן )כשההורים עדיין כשירים וחזקים מנטלית וכלכלית .
5. ברירת המחדל הכי פחות משסעת משפחות לטעמי היא מכירת הנחלה לאחר פטירת ההורים. וחלוקה ליורשים. כשזו האפשרות שמוסכמת על כולם זה יהיה הבסיס שעליו ניתן לשקול או לחשוב על אפשרויות אחרות.
6. אני אישית לא בעד התחשבנות רטרואקטיבית לאחור בסגנון ,לך ההורים עזרו יותר ולי פחות .. כאשר חושבים על חלוקת הנחלה ...
נכון שבמקרי קיצון שבהם ההורים קנו בית נניח לילד אחד ולשני לא יש מקום להתחשבנות.. אבל מעבר למקרים מאד ברורים שכאלו רוב ההתחשבנויות מגיעות למקומות שגורמים לשסע שקשה לאחות בהמשך.. ( מכירה מקרה של אחים שהתחשבנו עם אח שלהם על עלות הנסיעות לטיפול הכימותרפיה והשיקום מסרטן שקרה עשרים שנה לפני כן. התוצאה הייתה נתק שנמשך עד היום )
7. גם התחשבנות קדימה לא רלוונטית.. העמדה שלי היא שבחייהם ההורים זכאים להחליט איך מחלקים רכוש או עוזרים בכספם לאחים..( שוב לא מדברת על מקרי קיצון.. אבל אם יש אחות אחת חד הורית למשל ונזקקת לסיוע והשנייה מאד מבוססת אז ההורים בחייהם יעזרו דיפרנציאלית..אם יהיה צורך )
הנחלה לכשעצמה תחולק שווה. ואם היחסים טובים האחים בהמשך גם יסייעו האחד לשני וניתן לחשוב על התחשבנויות לאחר החלוקה השווה בהסכמה.

האם מע"מ תמיד מתייחסים לזה כמשהו רלוונטי מבחינתם?
האם זה נחשב עסקה על "ציוד" או "עסקת אקראי"?
האם תמיד מי שקונה יכול להזדכות כהחזר מס תשומות? (עם חשבונית עצמית, לפי תקנות מע"מ 6ב(1))

נושאים דומים

Back
למעלה