• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

ייעוץ בהשקעה ראשונה, לא באופן עצמאי

ג'רל

משתמש רשום
דירוג
3
שלום, חדש כאן ואשמח להבין אם כיוון החשיבה שלי נכון

ברשותי כ350,000 ש''ח, ובחמש-שש שנים הקרובות אני נכנס לתקופת לימודים מאוד עמוסה באוניברסיטה (בתקווה שאעמוד בזה כל התקופה) בה לא יהיה לי פנאי ללמוד את כל עולם ההשקעות או לעבוד בצורה שאוכל לחסוך ממנה.
בתום 6 השנים האלה, מתכנן לרכוש דירה ראשונה (למגורים ולא להשקעה).

במצב הזה, מכיוון ואין לי באמת אופציה להגדיל את הסכום הזה במהלך התקופה מחיסכון נוסף או מהשקעות שאנהל בעצמי (כפי שאמרתי, חוסר ידע) האם יהיה נכון להשקיע את הסכום כולו באחת מפוליסות החסכון שבשנים האחרונות מניבות את התשואה הגבוהה ביותר?
לצורך העניין, החברות המובילות באתרים המשווים תשואות של פוליסות החסכון השונות מגיעות ל7-8-9 אחוז תשואה שנתית ממוצעת (בתיק "כללי" שמכיל כ45% מניות אך לא תיק שבסיסו על מניות עם רמת סיכון מאוד גבוהה. לא כולל דמי ניהול שלקחתי בחשבון).
אם הדבר כל כך פשוט אני שואל את עצמי איפה המלכוד? על הנייר זה נשמע כאילו אכניס היום 350,000 ש''ח, ובעוד 6 שנים, עם תשואה של 6 אחוז (אחרי ניכוי דמי ניהול) הסכום יגיע ל500,000 שח וכשאשחרר אותו בניכוי מס, הסכום הנקי יהיה כ460,000

האם זה עד כדי כך פשוט? מה אני מפספס?
האם אלה באמת התשואות במוצרים אלה?

ומה לגבי תיק השקעות מנוהל באחת החברות, האם לאחר ההורדה של כל העמלות שנגבות כחלק מניהול התיק, אפשר להגיע לתשואה דומה בתקופה של 6 שנים'?
באחת החברות ראיתי שהם מציעים 0 דמי ניהול כי התיק מושקע בקרנות של החברה, כמה זה פוגע בי אם בכלל?

תודה רבה מראש, מתנצל אם יש איזושהי עבירה על חוקי הפורום (נושא ראשון) ושוב מזכיר, חסר כל ידע בנושא אבל מתכנן להתעמק ככל הניתן אחרי סיום הלימודים

האם זה עד כדי כך פשוט? מה אני מפספס?
חסר לך המון ידע, אין באפשרותי להצביע על כל הטעויות בתשובה אחת.

בקצרה: אנחנו חיים היום בעולם של ריבית אפסית. אין שום אפשרות לקבל תשואות שכתבת בלי סיכון גדול לאובדן הקרן.

אסור בפורום להמליץ, אבל אני במקומך לא הייתי מבצע צעד כזה בלי ללמוד קודם את הנושא. לא צריך יותר מכמה ימים.

אסור בפורום להמליץ, אבל אני במקומך לא הייתי מבצע צעד כזה בלי ללמוד קודם את הנושא. לא צריך יותר מכמה ימים.
+1
על כל דבר בשוק ההון משלמים. אין תשואה בלי סיכון, ולרוב (לא מכיר מקרה אחר אבל לא רוצה להכפיש אולי יש יוצאי דופן) מי שישמח לקחת את כספך לא ידאג עבורו כמוך.

תיארתי לעצמי, אם כך הדבר הנכון והבטוח לעשות יהיה לתת לכסף לנוח בבנק עד יום הרכישה?
זו אופציה אפשרית.

כאמור, אם תיקח כמה ימים לקרוא את הבלוג של הסולידית תוכל לקבל החלטות מושכלות יותר.

תיארתי לעצמי, אם כך הדבר הנכון והבטוח לעשות יהיה לתת לכסף לנוח בבנק עד יום הרכישה?
הדבר היחיד שיהיה בטוח בנוגע לכסף שלך בזמן שהוא בחשבון הבנק הוא ירידת הערך שלו וכירסום האינפלציה. למרות שבשנים האחרונות האינפצליה חלשה(פחות מאחוז נראה לי) אז זה לטובתך. אני לא יודע מה מגבלות הזמן שלך עם הלימודים והכל אבל אל תשכח שיש לך אינטרנט עם הרבה מידע ואנשים שרוצים לעזור. כמו שמאמא הסולידית אמרה- זה לא מדע טילים.

חוזר אליכם אחרי שהצלחתי לפנות קצת זמן לקרוא מעט מהבלוג.
ממה שהבנתי, ככל שאחוז המניות בתיק גבוה יותר כך רמת הסיכון גבוהה יותר אך מצד שני, יש לשלב בהשקעה 25 אחוז מניות גם למי שרוצה השקעה סולידית.
לכן, בחנתי פוליסות חסכון שמורכבות מ75 אחוז אגח ו25 אחוז מניות.
ברור שהתשואה נמוכה ממה שתיארתי בהודעה הראשונה (לכיוון ה-3,4 אחוז שנתי), האם זה מביא לרמת סיכון מזערית לקרן?
יש מסלולים שכוללים אגח בלבד אבל זה לא מתחבר עם מה שנכתב על שילוב של מניות בתיק.
-מזכיר, הכסף מיועד לדירה בסוף 6 שנות השקעה.

(לכיוון ה-3,4 אחוז שנתי)
כנראה יותר באזור של 1-2% לפני דמי ניהול. שים לב שתשואות עבר לא קורלטיביות לתשואות עתיד.

האם זה מביא לרמת סיכון מזערית לקרן?
הנחת העבודה שלי היא שמניות תמיד יכולות ליפול ב- 50%.

בהקצאה שלך אתה מסכן 12.5% מהסכום, אתה צריך להחליט אם זה בסדר.
קח בחשבון שבזמן משבר גם האג"ח נופל (פחות).

תבדוק את הפיקדונות של בנק ירושלים (או בנקים קטנים אחרים).

* לא ממליץ ואין לי פיקדון (או קשר) לבנק ירושלים.

כנראה יותר באזור של 1-2% לפני דמי ניהול. שים לב שתשואות עבר לא קורלטיביות לתשואות עתיד.

הנחת העבודה שלי היא שמניות תמיד יכולות ליפול ב- 50%.

בהקצאה שלך אתה מסכן 12.5% מהסכום, אתה צריך להחליט אם זה בסדר.
קח בחשבון שבזמן משבר גם האג"ח נופל (פחות).

אין בעיה עם הירידה אם רוב הסיכויים שלאחר מכן זה יעלה חזרה באופן דומה (מה שהבנתי שקורה לרוב) גם אם אצטרך לדחות את הרכישה בעוד שנה.
השאלה אם תשואה של בערך 0.7 אחוז שנתי (לפי מה שאתה אומר) שווה את הסיכון בכלל ובגלל גורם לי לתהות איך המוצרים האלה קיימים..

לאחר מכן זה יעלה חזרה באופן דומה (מה שהבנתי שקורה לרוב) גם אם אצטרך לדחות את הרכישה בעוד שנה.
ממש לא מובטח. תראה כמה זמן לקח לשוק היפני להתאושש או לנאסדק אחרי 2000. יותר באזור 20 שנה.

השאלה אם תשואה של בערך 0.7 אחוז שנתי (לפי מה שאתה אומר) שווה את הסיכון בכלל ובגלל גורם לי לתהות איך המוצרים האלה קיימים..
השקעות עושים לטווח ארוך ובכסף שלא צריך. ועכשיו אנחנו בזמן רע במיוחד בגלל הריבית האפסית והשווקים המנופחים.

תבדוק את הפיקדונות של בנק ירושלים (או בנקים קטנים אחרים).

* לא ממליץ ואין לי פיקדון (או קשר) לבנק ירושלים.

השארתי פרטים ויחזרו אליי.
רק לבנתיים כדי להבין ולדעת יותר לקראת השיחה, במידה ואתר הבנק מציין ריבית בנק ישראל + 1.5 אחוז קבועה בחישוב שנתי, האם זה פשוט כך כמו שזה נשמע? הורדות כלשהן? מיסוי על הרווח? איך מחשבים את השילוב בין הריביות?

במידה ואתר הבנק מציין ריבית פריים + 1.5 אחוז קבועה בחישוב שנתי, האם זה פשוט כך כמו שזה נשמע?
אמור להיות.
אגב, בירושלים לא ראיתי פריים + 1.5 אלא פשוט 1.5.

מיסוי על הרווח?
15%

איך מחשבים את השילוב בין הריביות?
מה זה אומר?

האם אתה חייב לקנות דירה אחרי 6 שנים? בתרחיש קיצון תוכל לדחות את זה?
מה שאני הייתי עושה, זה משקיע בתמהיל מנייתי ורואה מה קורה אחרי ה-6 שנים.
אם אני ברווח הכל טוב ויפה.
אם לא, ולדוגמה הייתה נפילה לאחרונה, פשוט מחכה להתאוששות השוק ובינתיים גר בשכירות (גם ככה זה יותר משתלם).
כמובן משקיע בפיזור עולמי כדי למנוע כמה שיותר בעיות כמו שהיו ביפן/בנאסד"ק וכו'.
שים לב שהתאוששות יכולה לקחת גם כמה שנים, אני פשוט מבחינתי לא לחוץ על לקנות דירה כמה שיותר מהר, ויותר קשה לי העובדה שהכסף שלי יושב, צובר אבק ומאבד מערכו במשך 6 שנים... אם אתה כן לחוץ לקנות דירה זה כנראה לא מתאים לך.
לא ממליץ ולא מייעץ, סתם סיפרתי לך סיפור על עצמי :)

האם אתה חייב לקנות דירה אחרי 6 שנים? בתרחיש קיצון תוכל לדחות את זה?
מה שאני הייתי עושה, זה משקיע בתמהיל מנייתי ורואה מה קורה אחרי ה-6 שנים.
אם אני ברווח הכל טוב ויפה.
אם לא, ולדוגמה הייתה נפילה לאחרונה, פשוט מחכה להתאוששות השוק ובינתיים גר בשכירות (גם ככה זה יותר משתלם).
כמובן משקיע בפיזור עולמי כדי למנוע כמה שיותר בעיות כמו שהיו ביפן/בנאסד"ק וכו'.
שים לב שהתאוששות יכולה לקחת גם כמה שנים, אני פשוט מבחינתי לא לחוץ על לקנות דירה כמה שיותר מהר, ויותר קשה לי העובדה שהכסף שלי יושב, צובר אבק ומאבד מערכו במשך 6 שנים... אם אתה כן לחוץ לקנות דירה זה כנראה לא מתאים לך.
לא ממליץ ולא מייעץ, סתם סיפרתי לך סיפור על עצמי :)

יותר הלחץ של בת הזוג שכנראה עד אז תהיה אשתי..
בכל אופן, במידה ועושה את זה באחת מפוליסות החיסכון או בתיק השקעות מנוהל, יש לי את האופציה לדאוג לפיזור הזה? או שהם על פי מסלול התיק בוחרים איך ואיפה להשקיע?

יותר הלחץ של בת הזוג שכנראה עד אז תהיה אשתי..
בכל אופן, במידה ועושה את זה באחת מפוליסות החיסכון או בתיק השקעות מנוהל, יש לי את האופציה לדאוג לפיזור הזה? או שהם על פי מסלול התיק בוחרים איך ואיפה להשקיע?

כמו שאמרת, הם בוחרים את המניות, ובדר"כ זה לא יעיל והם לא מצליחים להכות את השוק, ומי שכן מצליח אתה לא תדע אם הוא יצליח (וכמובן תשואות עבר לא מעידות על העתיד)

אם אין אפשרות לעכב את קניית הדירה, אז האופציות לדעתי הן לשים חלק מהתיק שאתה מוכן להפסיד במדד עולמי או לשים אותו בגוף מנהל- פוליסת חיסכון/גמל להשקעה במסלול עם אחוז מניות נמוך. הבעיה במסלולים האלה היא שהתשואה נמוכה ודמי הניהול גבוהים יחסית ו"אוכלים" חלק גדול ממנה, בעיקר בפוליסות חיסכון ששם דמי הניהול יכולים להגיע ל1%. בגמל להשקעה בדר"כ דמי הניהול פחות גבוהים אבל מצד שני יש תקרת הפקדה שנתית של 71 אלף ש"ח...

שורה תחתונה, מה שאני הייתי עושה במקרה שבת הזוג לוחצת ואין לי איך לצאת מזה, זה לשים במדד עולמי פי 2 מהכסף שאני מסוגל נפשית להפסיד. ז"א אם אני חושב שאני יכול לראות ירידה של 50 אלף בלי לעשות דברים פזיזים, אז אני אכניס 100 אלף (מדמה 50% נפילה).
וכמובן שאני לא ממליץ לך שום דבר :>

שורה תחתונה, מה שאני הייתי עושה במקרה שבת הזוג לוחצת ואין לי איך לצאת מזה, זה לשים את המקסימום כסף שאני מסוגל להפסיד לפחות 50% ממנו במדד עולמי... וכמובן שאני לא ממליץ לך שום דבר :

אני לא חושב שזה רעיון רע, אבל רצוי להתחשב גם בסיבולת הסיכון של פות"ש ובת-זוגו.
מסכים עם שאר הדברים שכתבת.

כמו שאמרת, הם בוחרים את המניות, ובדר"כ זה לא יעיל והם לא מצליחים להכות את השוק, ומי שכן מצליח אתה לא תדע אם הוא יצליח (וכמובן תשואות עבר לא מעידות על העתיד)

אם אין אפשרות לעכב את קניית הדירה, אז האופציות לדעתי הן לשים חלק מהתיק שאתה מוכן להפסיד במדד עולמי או לשים אותו בגוף מנהל- פוליסת חיסכון/גמל להשקעה במסלול עם אחוז מניות נמוך. הבעיה במסלולים האלה היא שהתשואה נמוכה ודמי הניהול גבוהים יחסית ו"אוכלים" חלק גדול ממנה, בעיקר בפוליסות חיסכון ששם דמי הניהול יכולים להגיע ל1%. בגמל להשקעה בדר"כ דמי הניהול פחות גבוהים אבל מצד שני יש תקרת הפקדה שנתית של 71 אלף ש"ח...

שורה תחתונה, מה שאני הייתי עושה במקרה שבת הזוג לוחצת ואין לי איך לצאת מזה, זה לשים במדד עולמי פי 2 מהכסף שאני מסוגל נפשית להפסיד. ז"א אם אני חושב שאני יכול לראות ירידה של 50 אלף בלי לעשות דברים פזיזים, אז אני אכניס 100 אלף (מדמה 50% נפילה).
וכמובן שאני לא ממליץ לך שום דבר :>

במידה שבוחר לעשות את זה, ברוב המוצרים עם אחוז נמוך של מניות (עד 25) יש אחוז גבוה של אגח קונצרני, האם זה לא מגדיל את הסיכון יותר ממה שאני מצפה? הרי ממה שהספקתי לקרוא כאן אגח קונצרני (בטח ברמה של 50 אחוז מהתיק כמו שמוצע במוצרים המנוהלים) הוא ברמת סיכון שלו קרוב יותר למניות מאשר לאגח מדינה(?)

אגח קונצרני (בטח ברמה של 50 אחוז מהתיק כמו שמוצע במוצרים המנוהלים) הוא ברמת סיכון שלו קרוב יותר למניות מאשר לאגח מדינה(?)
הוא בערך בשליש הדרך ביניהם מבחינת סיכון ותשואה (קרוב יותר לממשלתי).

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
Y ייעוץ לגבי תיק השקעות - בן 28, רווק שוק ההון 18
T חוות דעת על ייעוץ שקיבלתי מיועץ השקעות בבנק שוק ההון 9
I ייעוץ לגבי מזגן עילי מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 12
Y ייעוץ בנוגע לרכישת דירה ראשונה להשקעה נדל"ן 18
Y ייעוץ פיננסי בעקבות כספי ירושה נדל"ן 15
M מהו בעצם ייעוץ פנסיוני? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 6
cypriano de rore ייעוץ והתאמת מערכת לייעול אירגוני אוף טופיק 1
צ ייעוץ - רכישת דירה להשקעה נדל"ן 0
amit ייעוץ בעבודה ראשונה , הנדסת חשמל טכניון פוסטים מאיכות נמוכה 2
S ייעוץ בנושא מחיר למשתכן -בחירת דירה נדל"ן 24
A עבודת ייעוץ עצמאית בנוסף לעבודה שכירה למהנדס התפתחות אישית 12
T ייעוץ, הדרכה ו/או טיפול בבעיות תקשורת בין הורה לילדיו. התפתחות אישית 0
ע ייעוץ בנושא דירת עמידר נדל"ן 3
A כדאיות והערכה של ייעוץ פנסיוני בתשלום פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 14
T לימוד ייעוץ השקעות כדאי? שוק ההון 3
כ השקעה בנדל"ן 400K להגדלת הון עצמי - ייעוץ על כיוון (בנייה בדירה עם זכויות\שטח במכרז\לפני פינוי בינוי\מחולקת) נדל"ן 24
J ייעוץ לתואר שני התפתחות אישית 5
E ייעוץ לגבי משכנתא מול תיק השקעות נדל"ן 1
I ייעוץ בנושא פנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
ש ייעוץ: העלאה בשכר / קרן השתלמות / פתיחת תיק השקעות? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 23
Lag ייעוץ להתפתחות אישית וכלכלית עבור עתודאי התפתחות אישית 5
stamEhad ייעוץ פיננסי לקראת פרישה של אימי פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 11
ת ייעוץ משכנתא - שאלה עקרונית נדל"ן 5
D ייעוץ פרישה לעובדי מערכת החינוך פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
ד ייעוץ בקשר למימון השקעה סולארית השקעות אלטרנטיביות 26
תפוזינה ייעוץ משכנתאות ועוד כמה שאלות לפני משכנתא נדל"ן 19
P ניהול תיקי השקעות\ייעוץ השקעות התפתחות אישית 0
הק995 אצל מי מקבלים ייעוץ מס מיסים 11
S ייעוץ תזונה התפתחות אישית 0
D ייעוץ השקעות דיגיטלי לציבור ללא רישיון ייעוץ- למה לא בעצם? אוף טופיק 4
D ההורים פתחו לי קופת גמל לחיסכון לפני שנת 2000, אשמח להכוונה/ייעוץ. (בן 25, סטודנט) שוק ההון 5
G ייעוץ לגבי גרייס ומיחזור משכנתא למטרות הגדלת הון ההשקעה נדל"ן 3
S ייעוץ על הרכב תיק השקעות ושאלות נוספות שוק ההון 15
E ייעוץ לאחד שרוצה למצוא את עצמו כבר התפתחות אישית 1
S ייעוץ המונים התפתחות אישית 38
I ייעוץ בנוגע להשקעה נדל"ן 18
Y לימודי ייעוץ השקעות וייעוץ פנסיוני התפתחות אישית 14
C מעבר לבית על גלגלים צריך ייעוץ מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 7
S ייעוץ השקעות בגופים שונים שוק ההון 13
I פתיחת חשבון בבית השקעות-ייעוץ שוק ההון 2
Y המלצה על ייעוץ פיננסי צרכנות פיננסית 0
ח "ייעוץ" השקעות בבנק שוק ההון 6
C ייעוץ דיווח רווח / הפסד הון לקראת מעבר לברוקר ישראלי שוק ההון 0