1. אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על בקשת או מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ אישי מבעל הרישיון המתאים.

ייסורי הדוב או אפשרויות השקעה בזמן הנוכחי

הנושא בפורום 'פינת המשקיעים' פורסם ע"י NOTA, ‏25/9/18.

1. NOTA

NOTA משתמש סולידי

שלום לכולם,
    אני קורא פסיבי שנים בבלוג המצויין של הסולידית, וחשבתי להתייעץ עם חברי הפורום בנושא השקעות.
    הדילמה היא פשוטה יחסית: באמצעות חיסכון של 60%+ מהמשכורת שלי הגעתי לסכום נאה, אבל אני לא מצליח להבין איפה כדאי להשקיע אותו בתקופת הזמן הנוכחית.

בהתחלה חשבתי להשקיע בנדל"ן, הייתי בטוח שמחירי הנכסים יקרים וירדו בהמשך, ואחרי כמה שנים ראיתי שהם ממשיכים להתייקר. מצד אחד אני חושב שמחירי הדירות יקרים מאוד ומנופחים (אני נזהר במילה בועה), ומצד שני לא רואה כיצד הממשלה תצליח להוריד אותם בצורה אמיתית, ובאיזורי ביקוש. מישהו ריכז מספר נתונים מאוד מעניינים בבלוג הזה: https://nadlanfacts.wordpress.com/, אם כי המציאות היא שמחירי הדירות ממשיכים לעלות או תקועים על אותו מחיר)
    אז אם לא נדל"ן בוא נשקיע בשוק ההון, אבל ממה שקראתי (כאן בעיקר: https://mavokal.com/2017/04/17/מר-שוק-זקוק-לדיאטה/) יש הרבה אינדיקציות שגם שוק ההון מנופח ויקר. והדילמה הזו משתקת אותי וגורמת לי להחזיק את הכסף בעו"ש ...

וזה בדיוק העניין שבכותרת, אני מרגיש שכולם מסביב מרוויחים היטב בנדל"ן או בשוק ההון, וברגע שאני שוב בודק אופציות השקעה שוב קופץ הנושא של שווקים מנופחים ויקרים.כאילו ברגע שאני אכנס לשוק מחירי הדירות יקרסו או שהבורסה תתמוטט ביחד עם כל המערכת הפיננסית. מה עושים ?

2. DavidA

DavidA משתמש בכיר

מה טווח הזמנים שבו אתה יכול "לנעול" את הכסף בהשקעות? ( טווח זמן שבו לא תזדקק לכסף).

3. Yoss

Yoss משתמש בכיר

4. בת העמק

בת העמק משתמש בכיר

ברוך הבא! אסור לנו לייעץ!
    ממה שכתבת כאן אני מזהה מצד אחד ניסיון לנתח את מגמות השוק (גם הנדל"ני וגם ההוני) על סמך קריאת מאמרי דעות ומצד שני- שום סיבה למה אתה רוצה להשקיע. במצב זה, אני רק יכולה להציע שראשית תמצא בשביל מה אתה רוצה להשקיע ולמתי אתה תצטרך את ההון הזה (כלומר, מתי אתה מתכנן להשתמש בו ולשם מה). אחרי שתדע את זה, יהיה לך קל יותר להבין אם עדיף להשקיע בנכס עם סיכון וסיכוי גבוהים או נמוכים. אחרי שתבין את זה, תצטרך להחליט כמה אתה מוכן מבחינה נפשית להסתכן (זה כבר עניין יותר תלוי אישיות ופחות תלוי מגמות בשוק שאף אחד לא באמת יכול לדעת בביטחון).
    ואחרי כל שיעורי הבית האלה, תוכל לקרוא מה אנחנו בחרנו ב"גלריית התיקים שלנו" ולקבל רעיונות שמתאימים לך.
    בהצלחה!

JBUZZ, yotamd, כימאי ו-2 משתמשים נוספים אוהבים את זה.
  5. כימאי

כימאי משתמש ותיק

לכן מוזר שבהמשך ההודעה הבאת קישורים ממקורות אחרים ולא מהבלוג של הסולידית, בו ניתן למצוא פוסטים רבים המניחים תשתית רעיונית ומעשית העונה לשאלותיך.
    המלצה שלי - קרא שוב את הבלוג של הסולידית, סנן רעשים ונביאים למיניהם, תכנן לטווח ארוך, והתעלם מ"הזמן הנוכחי".

נערך לאחרונה ב: ‏26/9/18
    Yoss, קורא הדוק ו-yossik אוהבים את זה.
  6. דור דורים

דור דורים משתמש בכיר

בוא נניח ששוק ההון מנופח, ויפול בקרוב.
    שוק ההון בד"כ חוזר לעצמו.
    ב2007, וורן באפט התערב על כך שקרן שמחקה את הסנופי תנצח כל מיני קרנות גידור (טווח ההשקעה שהוגדר היה ל10 שנים).
    ב2008 קרה משבר גדול בשוק ההון. הגדול ביותר ב80 השנים האחרונות.
    ומה התוצאה? הכסף ששם ווארן באפט שנה לפני המשבר הגדול והנורא כמעט הכפיל את עצמו תוך 10 שנים. התשואה השנתית הממוצעת הייתה של 7.1%.

אז בוא נניח שאנחנו לפני משבר. אז מה?

אם המערכת הפיננסית תתמוטט, לא בטוח שכסף בעו"ש זה דבר כל כך בטוח.

בהנחה שאתה כן רוצה להיכנס לשוק, אבל אתה חושש מנפילה שתגיע, יש לך שני דברים שניתן לעשות:
    1. התאמת אחוז המניות - אתה צריך להתכונן למשבר. להחליט מה תעשה כשהוא יבוא (לא אם). אתה צריך לנסות לצפות את התגובה שלך אז, ובהתאם לזה להיות בשוק. תוכל לקרוא על התאמה נכונה עבורך כאן.
    2. בשביל החשש שבדיוק אחרי שתיכנס יקרה משבר, אתה יכול להשתמש במיצוע. להיכנס כל פעם עם כמות מסוימת של כסף, ולא להכניס הכול בבת אחת. היתרונות הם פסיכולוגיים, ועוזרים להפחית את תחושת החרטה. קרא על זה כאן.

שלי ו-rambo7 אוהבים את זה.
  7. -עידן-

-עידן- משתמש ותיק

מקרה קלאסי של נסיון לתזמון שוק שבהכרח מוביל לתסכול.
    עדיף להתחיל להשקיע ברמת סיכון שאתה מרגיש בנוח איתה מאשר לנסות לתפוס את השוק בנקודה האופטימלית. ההסתברות שתצליח לעשות את זה פשוט לא קיימת.

כימאי אוהב/ת את זה.
  8. Liron2035

Liron2035 משתמש ותיק

יש לי בעיה עם הפוסט הזה בגלל גילו, הוא נכתב לפני כ-4 שנים והשוק עדיין מטפס מאז. כולם מכירים במחזוריות השוק - זה שלא היתה קריסה מאז לא אומר שהסיכוי שתתרחש בקרוב קטן, סטטיסטית, ההפך (כנראה) הנכון.
    הרי זה מזכיר משחק רולטה, שגוי לחשוב שבגלל שבשתי הלחיצות האחרונות על ההדק לא נפלט כדור אז הסיכוי שלא יפלט בבאה קטן..
    יש מישהו שחושב שקריסה נוספת לא באופק הקרוב? ברור שאי אפשר לחזות, אבל אתם לא מתכוננים לארוע שנראה שאמור להתרחש בקרוב? מבין החברים פה, מי שמחזיק בנכסים של מאות אלפי שקלים ויותר והיה בחלוקה יחסית אגרסיבית (נניח 70-30), אתם לא מטים את היחס לקצת פחות אגרסיבי בתקופה כזו?

i3arnon אוהב/ת את זה.
  9. elyasaf

elyasaf משתמש ותיק

לא

10. roneng

roneng משתמש בכיר

אז פספסת את הנקודה של הפוסט. הוא טוען שהסתברותית הסיכוי לא השתנה.
    נכון, אבל זה גם לא אומר שהסיכוי גדל (בהנחה ש"מגרילים" מחדש את מקום הכדור כל פעם. אני לא ממש מתמצא ברולטה רוסית)
    אני מניח שמתישהו תיהיה קריסה. השאלה כמה השוק יעלה עד אז.

שלי ו-כימאי אוהבים את זה.
  11. doc29

doc29 משתמש בכיר

אני לא, כי אני באמת לא יודע מה לעשות...כרגע ב-100% מניות. לכמה להוריד? מתי? מתי להעלות חזרה? זה ייצור לי הרבה יותר סטרס ובלאגן וכנראה לא ישפר לי את התשואה.
    מה שכן, כשהייתי בתהליך קניה של דירה להשקעה, אמרתי לעצמי שבמידת הצורך אני אנזיל ואשתמש בחלק מתיק ההשקעות לנדלן, כי גם לי מרגיש שלקצץ טיפה בהחזקה מנייתית כרגע זה לא צעד מופרך. אבל לא יצא, אז אני נשאר בעמדה... בטח לא אשנה את האלוקציה בתיק ההשקעות.

fliper ו-שלי אוהבים את זה.
  12. בת העמק

בת העמק משתמש בכיר

מה יש להתכונן? כל מי שמשקיע פסיבית לשנים ארוכות לא צריך לעשות כלום חוץ מאשר להוסיף כסף לתיק. מי שמלכתחילה משקיע לזמן קצר וצריך את הכסף בשנים הקרובות- טוב יעשה אם יתאים את הכלים שלו לזמן קצר (עו"ש, פק"מ, אג"ח ממשלתי וכיוצא בזה).

שלי ו-כימאי אוהבים את זה.
  13. קפה שחור

קפה שחור משתמש בכיר

זה לא משחק רולטה, זה שוק ההון
    תקרא שוב את הפוסט
    בכל מקרה, מי שמתבטא בפחד מה"שיא" או שחושב ש"יקר" שיוסיף נכסים שירגיעו לו את הברכיים
    אם קבעת לעצמך שלא מבצעים שינויים בתיק, אז לא מבצעים שינויים בתיק

כימאי ו-שלי אוהבים את זה.
  14. Rahash

Rahash משתמש ותיק

לא. ואני ממש נלחם בעצמי כשאני קונה אגח, כי זה מכשיר מורכב יותר ואני לא בטוח בהחלטות שלי כלפיו, לעומת ההחלטות שלי על מניות (MSCI World ושלום על ישראל. טוב, קניתי גם קצת דאקס).

שלי אוהב/ת את זה.
  15. RaeNye

RaeNye משתמש ותיק

להוריד מ130% מניות ל120% נחשב פחות אגרסיבי?

קפה שחור ו-roneng אוהבים את זה.
  16. מקווה_לטוב

מקווה_לטוב משתמש ותיק

התשובה הקצרה: לא
    התשובה הארוכה: ממש לא!

כימאי ו-שלי אוהבים את זה.
  17. i3arnon

i3arnon משתמש ותיק

אם הייתי צריך לנחש דווקא הייתי מהמר על slowdown ולא קריסה.
    קריסה נובעת בגדול מהתפוצצות בועה. לדעתי הבועה הנוכחית (עד שיפתיעו אותנו) נובעת מהתערבות ממשלתית, וההתערבות הזו הולכת וקטנה בקצב איטי ויציב.

במצב כזה אין מה לצאת למזומן ולהכנס אחרי הנפילה. צריך להיות באחוז מניות שמתאים לסיכון ולאזן כשצריך...

ג"נ: ירדתי בשנה האחרונה באחוז המניות, ומתכוון להוריד עוד עד סוף השנה.

מוזמנים להשתמש בקישורי השותפים הבאים כדי לקנות באמאזון , להוריד ספרי שמע, או להקים אתר אינטרנט משלכם (מדריך מפורט - כאן). תודה על תמיכתכם באתר.
  1. אתר זה משתמש בעוגיות דפדפן. אין באמור בפורום כדי להוות ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בצרכיו של כל אדם.