• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

יחידות בקרן מחקה מדד

• פותח הנושא Bon
  • פורסם בתאריך

Bon

משתמש רשום
דירוג
2
אציין מראש שקראתי רבות מהרשומות שבבלוג וחיפשתי במס' נוסחים שונים את השאלה הזו בפורום ולא מצאתי, לכן אני שואל את זה כאן בתקווה שזה בסדר.

בעבר ניסיתי לרכוש יחידות של קרנות מחקות מדד (S&P500 ועוד כמה). רכשתי מס' יחידות נמוך בסכומים נמוכים של לא יותר מכמה עשרות שקלים. החלטתי לנסות קודם בבנק ולראות איך אני מסתדר ובסכומים נמוכים כיאה למשקיע המתחיל שאני, בהנחה שאם ילך טוב-אפתח חשבון מסחר עצמאי. לאחר שבוע-שבועיים שבהם, עד כמה שהבנתי, דווקא היו עליות של המדדים שרכשתי, ערך היחידות משום מה היה אצלי באדום וערכו פחת. מכרתי חזרה את היחידות בהפסד של כמה שקלים ואני מעוניין להבין מדוע זה קרה. זה די הרתיע אותי במשך תקופה ארוכה מעיסוק בנושא וכעת אני מעוניין לשוב ולנסות להבין את מה שלא עבד נכון.

היום שוב אני מנסה להיכנס לבנק ולראות אם הבנתי נכון. לדוגמה, כשאני נכנס לרכוש באתר הבנק יחידות של "קסם S&P500 KTF", כתוב בצד שמחיר יחידה הוא 182.42 ₪, בצד השני אני טכנית יכול לציין 10 ₪ במסגרת של "כמות עדכנית בנייר"(אם אני מבין נכון, סכום הכסף שאני מוכן לשלם עבור יחידות) וזה מחשב את כמות היחידות שניתן לרכוש בסכום שציינתי במסגרת של "כמות מינימלית לשלב 1" שבו כתוב לי ש-10 ₪ נותנים לי 5 יחידות. זה בדיוק מה שעשיתי בפעם שעברה, הכנסתי סכומים קטנים של 10 עד 20 ₪(אולי קצת יותר) וזה נתן לי סכום יחידות קטן שאותו רכשתי ובמשך ימים על גבי ימים זה שחק לי את ערך היחידות. גם בכסף שיש לי בעו"ש התחילו לרדת לי שקלים(זה אמור להיות ככה?). אז מעבר לזה שאני לא מבין למה רשום שמחיר יחידה הוא 182.45 ₪ כשזה מראה לי שזה המחיר של 100 יחידות, אני לא מבין מה עשיתי לא נכון בפעם הקודמת שהגעתי למצב הזה. אגב, את הקרנות לקחתי מאחד הרשומות בבלוג.

עד כמה שהבנתי, דווקא היו עליות של המדדים שרכשתי
טעות נפוצה היא למדוד את המדדים בדולרים ואת ההשקעה שלך בשקלים.
במילים אחרות, ייתכן שהפסדת כי שער הדולר ירד.

שער של קרן ישראלית מושפע משער המדד (נניח סנופי) ושער הדולר.

האמת היא שזה יותר מורכב אבל זה הסבר בסיסי.

השער הוא באגורות, כלומר המחיר קצת פחות מ-2 שקלים. מה שכן, בגלל עמלות גבוהות בבנק, סביר שהמחיר האפקטיבי שלך (מחיר פלוס עמלה) היה גבוה משמעותית, מה שאולי הותיר אותך בשורה התחתונה בהפסד גם כשהמחיר עלה מעט.

למדוד את המדדים בדולרים
המדד לא מיוצג בדולרים אלא בנקודות. המדד עולה או יורד נניח ב-100 נקודות או 500 נקודות, וכו' - אין לכך קשר לדולר.

משער המדד (נניח סנופי)
המדד כאמור לא נקוב בדולרים, מה שנקוב בדולרים יכול להיות רק נייר ערך ספציפי כלשהו (נניח VOO או SPY או APPL או GOOGL וכיו"ב).

נייר הערך שרכש הפות"ש נקוב בשקלים ולכן השאלה שלו בעודה נותרת

(אני אישית רוכש ניירות ערך שקשורים לארה"ב בדולרים בדיוק בגלל שאין לי כח לויכוח הפילוסופי הזה על האם ניירות מחקי מדדי אמריקאים, שנקובים בשקלים, מהווים חשיפת מט"ח או לאו. היו פה אנשים שהתווכחו איתי ללא קץ וטענו שאחזקת מניה לא מהווה חשיפה למטבע שבו הוא "בד"כ נסחר" [אלא, לכל היותר - רק חשיפה הקיימת העסק/ים עצמו/ם שנייר הערך מייצג] )

נערך לאחרונה ב:
המדד לא מיוצג בדולרים אלא בנקודות. המדד עולה או יורד נניח ב-100 נקודות או 500 נקודות, וכו' - אין לכך קשר לדולר.
הנקודות נמדדות יחסית לדולר.

המדד כאמור לא נקוב בדולרים,
הוא כן.
נייר הערך שרכש הפות"ש נקוב בשקלים ולכן השאלה שלו בעודה נותרת
ממליץ לך לקרוא שוב את התשובה שנתנו, כי היא עונה בדיוק על השאלה.
אני אישית רוכש ניירות ערך שקשורים לארה"ב בדולרים בדיוק בגלל שאין לי כח לויכוח הפילוסופי הזה על האם ניירות מחקי מדדי אמריקאים, שנקובים בשקלים, מהווים חשיפת מט"ח או לאו. היו פה אנשים שהתווכחו איתי ללא קץ וטענו שאחזקת מניה לא מהווה חשיפה למטבע שבו הוא "בד"כ נסחר" [אלא, לכל היותר - רק חשיפה הקיימת העסק/ים עצמו/ם שנייר הערך מייצג]
אין קשר בין המטבע שבו הנייר נקוב לבין החשיפה או אי החשיפה שלו למט"ח.

גם בכסף שיש לי בעו"ש התחילו לרדת לי שקלים(זה אמור להיות ככה?).
אני מנחש שזה עמלות של הבנק.
לבנקים יש נטיה לגבות אחוז כלשהו משהו התיק כעמלה על עצם זה שהם מאפשרים לך להחזיק ניירות דרכם.
. אז מעבר לזה שאני לא מבין למה רשום שמחיר יחידה הוא 182.45 ₪ כשזה מראה לי שזה המחיר של 100 יחידות
המחירים בארץ משום מה נקובים באגורות. כלומר מחיר יחידה הוא 182.45 אגורות, שזה 1.8245 ש"ח.
אני לא מבין מה עשיתי לא נכון בפעם הקודמת שהגעתי למצב הזה.
יכול להיות, כמו שאמרו, שההפסד כביכול שראית הוא בגלל העליה של השקל.
יכול גם מאוד להיות שזה בגלל עמלות הקניה של הבנק. אם אין לך הסדר מיוחד עם הבנק לרוב יהיו עמלות מינימום לא קטנות.
אם כל הקניה שלך הייתה בכמה עשרות ש"ח, סיכוי טוב שחלק מאוד גדול מזה הלך פשוט על עמלות.

• אהבתי
Reactions: Bon
מה זה אומר?
זה אומר שמדד הסנופי נמדד יחסית לדולר.
מדד הסנופי הוא כרגע בערך של 4,327.16 נקודות.
איך זה בדיוק קשור לדולרים?
אם הסנופי היום בערך של 4327 נקודות, אז אם הסנופי ירד ב50% יחיסית לדולר הוא יהיה ב 2163 נקודות. ואם הסנופי יעלה ב50% יחסית לדולר הוא יהיה ב 6490 נקודות.

מדד הסנופי הוא כרגע בערך של 4,327.16 נקודות.
איך זה בדיוק קשור לדולרים?
הוא נגזר ממחירי המניות של החברות שמרכיבות אותו, ומחירים אלו נקובים ב... דולרים.

אז במקום לפתוח נושא חדש, אשאל את זה כאן כי זה מקרה די זהה.
אחרי שהבנתי שלא כדאי לסחור בבנק, פתחתי חשבון מסחר עצמאי באקסלנס והפקדתי 20 אלף ש"ח.
רכשתי למשל את MTF מחקה S&P 500 ESG מנוטרלת מט"ח, שעומד על תשואה יומית של 1.2% ב-Funder. משום מה, אצלי בספארק הוא בשינוי מעלות ב-% של -0.9%. למה זה? האם זה כי רכשתי רק כמות של 250 ולא יותר וכך העמלות נוגסות בתשואה? או מסיבה אחרת? זו רק דוגמה אחת. כל התיק שבניתי נמצא במינוס, למרות שבמקביל ב-Funder הוא בפלוס.

אז במקום לפתוח נושא חדש, אשאל את זה כאן כי זה מקרה די זהה.
אחרי שהבנתי שלא כדאי לסחור בבנק, פתחתי חשבון מסחר עצמאי באקסלנס והפקדתי 20 אלף ש"ח.
רכשתי למשל את MTF מחקה S&P 500 ESG מנוטרלת מט"ח, שעומד על תשואה יומית של 1.2% ב-Funder. משום מה, אצלי בספארק הוא בשינוי מעלות ב-% של -0.9%. למה זה? האם זה כי רכשתי רק כמות של 250 ולא יותר וכך העמלות נוגסות בתשואה? או מסיבה אחרת? זו רק דוגמה אחת. כל התיק שבניתי נמצא במינוס, למרות שבמקביל ב-Funder הוא בפלוס.

מתי רכשת?
תשואה יומית של 1.2% מתייחס לאתמול
המסחר של היום (בארה"ב) עוד לא התחיל

חוץ מזה - אין לי הרבה נסיון עם "מנוטרלות מט"ח" אבל לגידור מט"ח יש עלות משל עצמו

מתי רכשת?
תשואה יומית של 1.2% מתייחס לאתמול
המסחר של היום (בארה"ב) עוד לא התחיל
רכשתי אתמול.
ואם זה לא התחיל, אז מדוע כל התיק שלי במינוסים למיניהם?
דוגמה נוספת היא STOXX Europe 600 PTF מנוטרלת אירו שקניתי 150 יחידות ממנו והוא כרגע על שינוי מעלות ב-% של 1.62%- אצלי בספארק, וב-Funder על 1.02%.

צפה בקובץ המצורף 364

בוא תבין קודם על מה אתה מסתכל בכלל, אחר כך תעשה השוואות...
אוקיי, יש אתר שבו זה כן מעודכן?
ובכלל, עדיין לא לגמרי הבנתי למה כל התיק על מינוס אם רק אתמול רכשתי את היחידות והיום המסחר טרם נפתח? זה הגיוני?

ובכלל, עדיין לא לגמרי הבנתי למה כל התיק על מינוס אם רק אתמול רכשתי את היחידות והיום המסחר טרם נפתח? זה הגיוני?
כמו שאמרת בעצמך יכול להיות שהם סופרים עמלות,
ודבר שני, מה שלא נפתח זה ארה"ב - לגבי אירופה אין לי מושג מה הסטטוס

אני לא עוקב אחרי קרנות ישראליות אלא רק אמריקאיות אז אין לי מושג איפה תוכל לקבל על קרנות ישראליות מידע שיותר מעודכן מהמערכת שבה אתה משתמש לצרכי מסחר.

בגוגל תוכל לעקוב אחרי המדד עצמו:
1627477526270.png

וגם אחרי תנועת היורו-שקל (שלא אמורה להשפיע המון אם זה מנוטרל-מט"ח, לכאורה)

תוריד מזה את עלות הגידור שהחלטת משום מה לרכוש (שאין לי מושג כמה הוא עולה) ותקבל את התנועה היומית הצפויה בשקלים.

רכשתי למשל את MTF מחקה S&P 500 ESG מנוטרלת מט"ח,
א. אני יודע שלא שאלת על זה אבל חשוב לי לשאול אותך למה החלטת גם להשקיע במדד וגם להיות סוחר פורקס?

ב. MTF וקרנות דומות לא נסחרות בשוק החופשי וכאשר אתה מעביר פקודת קניה אתה למעשה קונה במחיר שיקבע אחרי שעות המסחר ולא המחיר שכרגע מופיע בפלטפורמת המסחר. המחיר שאתה קנית בו מופיע יום או יומיים אחר-כך.

א. אני יודע שלא שאלת על זה אבל חשוב לי לשאול אותך למה החלטת גם להשקיע במדד וגם להיות סוחר פורקס?

ב. MTF וקרנות דומות לא נסחרות בשוק החופשי וכאשר אתה מעביר פקודת קניה אתה למעשה קונה במחיר שיקבע אחרי שעות המסחר ולא המחיר שכרגע מופיע בפלטפורמת המסחר. המחיר שאתה קנית בו מופיע יום או יומיים אחר-כך.
תודה על ההסבר בסעיף ב'.
יש לי עוד שיעורי בית בנושא וזה היה ברור לי מההתחלה. העניין הוא שלרוב אני לומד מניסיון ולא רק מלמידה. לכן "קפצתי למים" אחרי שקראתי המון מהפוסטים בבלוג.

לא ניסיתי להיות סוחר פורקס. שאפתי בסה"כ לבנות תיק צנוע של כמה קרנות נאמנות/סל מחקות מדד. גם לא ניסיתי לגדר ומסתבר שרכשתי גידור.
חיפשתי קרנות מחקות עם מינימום דמי ניהול ומקסימום תשואה וקניתי בסביבות 100-150 יח' מכל קרן שבחרתי.

התיק שבניתי בנוי מהקרנות:

PTF גליל 2-5
MTF מח MSCI WORLD
קסם KTF 100 NDX 100 ממ
STOXX PTF 600 מא
MTF מח S&P 500 ESG ממ

איך אני יודע אילו קרנות מגודרות? (כדי שאוכל למכור את אלה שרכשתי ולהימנע לקנות בפעם הבאה)
כנראה שיש עוד בעיות בתיק שבניתי כאן כי הכל כאן על מינוס...

איך אני יודע אילו קרנות מגודרות? (כדי שאוכל למכור את אלה שרכשתי ולהימנע לקנות בפעם הבאה)
כנראה שיש עוד בעיות בתיק שבניתי כאן כי הכל כאן על מינוס...

1. "מנוטרל מט"ח" פירושו גידור מט"ח - משהו שבעקרון אין טעם לעשות מסיבות מרובות שאין טעם להכנס אליהן כאן כי יש המון מידע על זה בבלוג ובפוסטים אחרים בפורום. בדרך כלל מי שנאלץ לעשות את זה הם ארגונים/מוסדות/חברות, לא אנשים פרטיים.
2. המינוס חסר משמעות, מה אופק ההשקעה שלך? אתה משקיע לטווח של שבוע? משקיעים בד"כ לטווח של כמה שנים, ובטווח של כמה שנים לא מסתכלים על תנודות יומיות

@Bon יש אנשים לומדים תוך כדי תנועה וכנראה שאתה אחד מהם .

לגבי מינוס פלוס זה לא צריך להדאיג אותך כרגע אלא אם זה תיק לטווח קצר (לפי הפילוח אני מניח שלא) . אם זה תיק לטווח ארוך עשוי לעזור לך לחשוב שהקניות הקרובות שלך יהיו בהנחה ביחס למה שקנית עד עכשיו (הקשר בין המחשבה הזו למציאות שנוי במחלוקת אבל אם זה מקל עליך זה מה שחשוב)

לגבי איך לדעת פרטים על קרן אני לרוב מחפש בגוגל ומעיין באחד מהאתרים של הבורסה / ביזפורטל /תשקיף הקרן. בכל מקרה אני מנחש מההיכרות הצרה והפילוח הנ"ל שאם תפרט את השיקולים שלך הדעה הגורפת תהיה שקרנות איריות יהיו מתאימות לך יותר.

1. "מנוטרל מט"ח" פירושו גידור מט"ח - משהו שבעקרון אין טעם לעשות מסיבות מרובות שאין טעם להכנס אליהן כאן כי יש המון מידע על זה בבלוג ובפוסטים אחרים בפורום. בדרך כלל מי שנאלץ לעשות את זה הם ארגונים/מוסדות/חברות, לא אנשים פרטיים.
2. המינוס חסר משמעות, מה אופק ההשקעה שלך? אתה משקיע לטווח של שבוע? משקיעים בד"כ לטווח של כמה שנים, ובטווח של כמה שנים לא מסתכלים על תנודות יומיות

1. הבנתי, תודה. למה מתייחסים ההגדרות "ממ" ו-"מא"?

2. אני מתכוון להשקיע לטווח ארוך(מלבד פה ושם משיכות לא גדולות שאולי ארצה לעשות פעם בכמה חודשים). אני בן 28, התחלתי בהשקעה מינימלית של 20 אלף בעיקר כדי להתנסות. אני יכול להכניס עוד כמה עשרות אלפים טובים, אבל את זה אני שומר לכשאני אצבור ניסיון מספק.

@Bon יש אנשים לומדים תוך כדי תנועה וכנראה שאתה אחד מהם .

לגבי מינוס פלוס זה לא צריך להדאיג אותך כרגע אלא אם זה תיק לטווח קצר (לפי הפילוח אני מניח שלא) . אם זה תיק לטווח ארוך עשוי לעזור לך לחשוב שהקניות הקרובות שלך יהיו בהנחה ביחס למה שקנית עד עכשיו (הקשר בין המחשבה הזו למציאות שנוי במחלוקת אבל אם זה מקל עליך זה מה שחשוב)

לגבי איך לדעת פרטים על קרן אני לרוב מחפש בגוגל ומעיין באחד מהאתרים של הבורסה / ביזפורטל /תשקיף הקרן. בכל מקרה אני מנחש מההיכרות הצרה והפילוח הנ"ל שאם תפרט את השיקולים שלך הדעה הגורפת תהיה שקרנות איריות יהיו מתאימות לך יותר.

אני קצת "נבהל" מהמינוסים, בעיקר מחוסר ביטחון של מתחיל, כי זה ליטרלי בכל מה שהשקעתי וזה מרגיש כאילו עשיתי משהו לא נכון. אני מצד אחד רואה יתרונות ומאמין בקרנות הללו. ראיתי שהן מביאות לתשואות טובות לאורך זמן. מצד שני, נפלתי בהקשר של הגידור למשל וזה, בנוסף למינוסים, ערער אצלי את הביטחון במה שהשקעתי ואני לא יודע האם בניתי פה תיק לגיטימי, או שזה סלט לא חכם של השקעות שייראו טיפשיות למי שבאמת מבין בזה(כמוכם).

אקרא יותר על הקרנות האיריות, תודה.
סלח לי על הבורות, אבל לא לגמרי הבנתי את המשפט לגבי הקניות הקרובות שלי.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
N למה אחרי קניית יחידות קרן בקרן כספית, ממשיך לרדת לי כסף מהעו"ש? שוק ההון 5
א קניית יחידות בקרן סל שוק ההון 5
bsod כמות יחידות מקסימלית לקניה בקרן סל שוק ההון 11
A שאלת מחיר של יחידות בקרן נאמנות שוק ההון 55
פשוט איחוד יחידות בקרן נאמנות גררה טעות בקניה שוק ההון 3
א קרן אחת לעומת שתיים, ומס' יחידות בקרן שוק ההון 10
י בית עם 5 יחידות דיור, האם זה כאב ראש או שדווקא הזדמנות? נדל"ן 33
חובב_פנסיה2022 שברי יחידות של קרנות ישראליות ומניות ישראליות שוק ההון 5
S קרן כספית - הגבלת יחידות בקנייה שוק ההון 10
Y מס על מכירה של יחידות מקרן כספית מיסים 1
I כמה לחכות לפני קניית יחידות בקופת גמל ira פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 8
T שאלה לגבי קניית כמות של יחידות באיגרת חוב ממשלתית לפני השלב הרציף בבורסת תל אביב שוק ההון 0
לארוצה יחידות השתתפות בחיפושי גז ונפט בתיק פטור שוק ההון 5
de dud קנייתי בית עם יחידות דיור נדל"ן 26
A כמות יחידות לא שלמה של קרן סל שוק ההון 3
M יחידות בלאקרוק ישראלי יקרות מדי עבור IRA? שוק ההון 5
S באיזה יחידות מחיר מוצגת מניה/מדד - שאלה בסיסית שוק ההון 5
E מינימום יחידות בקניית קרן סל שוק ההון 1
O שאלה לגבי יחידות מינימום בפקודת מכירה של מניה שוק ההון 1
J בניה להשקעה - כמה יחידות דיור מקסימום ניתן לבנות ? נדל"ן 15
D החזרי מס ( ושאלה על יחידות מס) צרכנות פיננסית 2
Y מכירת שברי יחידות של קרנות ישראליות שוק ההון 1
Y משרדים באשדוד מול יחידות דיור בעיר חרדית מרכזית נדל"ן 13
לא חשוב שמות אתרים עם כל החומר ללימוד יחידות בגרות - בחינם? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 13
ש עזרה בחישוב קניית יחידות מקרן שוק ההון 2
kaligola מינימום יחידות ל ETF שוק ההון 12
א ריבית בקרן כספית שוק ההון 3
U צפייה בשוטף חלק הפיצויים בקרן פנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 5
D התלבטות בין רכישת דירה 3 להשקעה לבין המשך השקעה בקרן כספית + קה"ל נדל"ן 9
עידו ג הבדלי דמי ניהול בקרן אירית - כדאיות שוק ההון 6
נ שאלה בנוגע לבעלות בקרן סל ולמקרה בו מדינת ישראל מושמדת פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 119
M תשואות נמוכות במסלול מחקה S&P בקרן פנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 5
R שמירת דמי ניהול בקרן פנסיה לאחר עזיבת מקום עבודה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 24
מ מעבר למסלול מניות בקרן פנסיה בגיל 47 פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 34
ס תקרת הפקדה בקרן השתלמות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 6
י כיצד ניתן לממש כספים בקרן פנסיה לא פעילה עם מיסוי גבוהה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
ג שיקולים בחשיפה למטח בקרן הפנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 10
B ריבית בקרן נאמנות מחקה מדד אגח שוק ההון 5
R עמלת הפצה בקרן כספית שוק ההון 11
ש הגעתי למסקנה לחסוך לטווח ארוך בקרן סל S&P500 שוק ההון 37
C האם יש תקרת רווח בקרן השתלמות ? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
S האם קיימת בעיית נזילות בקרן כספית? שוק ההון 4
ttmoon פרישה מוקדמת ודמי ניהול בקרן פנסיה פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 3
ttmoon סוגי הוצאות בקרן פנסיה אל מול קופת גמל IRA פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
M השקעה בקרן מחקה מדד בטווח זמן בינוני שוק ההון 11
B כמה לשים בקרן הפנסיה כמובטל בכל חודש פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 16
J חיסכון של סכום גדול בקרן כספית שוק ההון 4
ב האם מעבר בין מסלולי השקעה בקרן הפנסיה מצריך חיתום רפואי פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
ש השקעה בקרן נדלן הולנדית במטבע אירו נדל"ן 16
Michel רצץ זכויות ביטוח בקרן הפנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0

נושאים דומים

Back
למעלה