יזמות טכנולוגית בלי רקע טכנולוגי ?

הנושא בפורום 'אוף טופיק' פורסם ע"י Yuvalbuz3, ‏19/4/19.

1. Yuvalbuz3

Yuvalbuz3 משתמש ותיק

אני בן 20 והיזמות בוערת בי, אני נורא רוצה לנצל את שנות ה20 על מנת ליצור משהו גדול בעל ערך , וכמובן שיפתח אותי אישית.
    בעידן של היום, הכל משלב טכנולוגיה או מבוסס על טכנולוגיה, חברות גדולות או מיזמים שרק התחילו, והחלק הטכנולוגי רק ילך ויתפוס חלק משמעותי יותר בהרכב של מיזמים , בין אם ע"י הרעיון והפיתרון לבעיה כלשהי ובין אם חלופה לעובדים אנושיים.
    אז השאלה שלי היא האם בתור אדם שהוא כן מתעניין ומודע לתחום הטכנולוגי ויכולותיו אך איני מגיע ישירות מהתחום ואינו בעל רקע / תואר טכנולוגי כזה או אחר, אפשרי להקים מיזם שהוא בבסיסו טכנולוגי ? או שהשירות והפתרון שלו מוצעים ע"י טכנולוגיה ?
    מבחינת הרעיון והחזון אני מבין שאפשרי כי הכל אפשרי , אך ברמת הפרקטיקה ?
    אני שואל זאת מתוך חוסר ביטחון, כי נראה שעולם היזמות היום שייך רק לבעלי רקע טכנולוגי ואנשים שבאים מבפנים , ולאו דווקא איש עסקים שפשוט מעסיק אנשים שיעשו את העבודה הטכנולוגית כחלק מהמערכת שהוא יצר ( אלא אם כן מדובר באנשים כבדים עם כיסים עמוקים ).
    אשמח אם תאירו את עיניי
    אני מוצא לנכון לשאול את זה בפורום כי רבים כאן בעלי רקע והשכלה טכנולוגית וחיים את זה.

2. גרהם

גרהם משתמש בכיר

לדעתי אתה חושב באופן שגוי.
    יש אינספור תחומים בהם אפשר ליצור מיזם בעל ערך בלי קשר לטכנולוגיה.
    השאלה הנכונה היא מה אתה מביא למיזם? אם למשל יש לך רעיון מבריק יהיה לך קל לגייס מומחים בטכנולוגיה. הרעיון הוא לחפש מיזם שמתאים למה שאתה יודע והיתרון היחסי שלך ולא לחפש איך להתאים לתדמית של מיזמים מוצלחים שקראת עליהם בעיתון.

נערך לאחרונה ב: ‏19/4/19
    Yuvalbuz3 אוהב/ת את זה.
  3. adamshalev

adamshalev מודרטור

@Yuvalbuz3 אין לך מושג כמה סטארטאפים נכשלים כי היזמים היו כולם טכנולוגים. אפילו בתחום הצר של סטארטאפ טכנולוגי אתה צריך מנכל, איש מוצר, איש שיווק ומכירות, ועיצוב, ומגייס כספים, ואיש כח אדם וגיוס ועוד ועוד ועוד, וזה עוד לפני שמרחיבים את תחום ההסתכלות מעבר למיזם טכנולוגי נטו. הרבה פעמים מיזם מוצלח זה לקחת טכנולוגיה קיימת ופשוט ליישם אותה או להנגיש אותה במקום שבו היא לא הייתה קודם.
    לדעתי אתה בכיוון הנכון. אתה צריך לדחוף את עצמך קדימה ולא לעצור. כל הזמן ללמוד ולהקשיב ולהקיף את עצמך באנשים טובים בראש חיובי כמו שלך.

Yuvalbuz3 אוהב/ת את זה.
  4. Benjamin Willard

Benjamin Willard משתמש בכיר

לא. חד משמעית לא.

האמת היא שכן. אבל אתה צריך להביא הרבה מאוד לשולחן בתחומים אחרים.

עוד נקודה: לרעיונות אין שום ערך או שווי. הערך נמצא אך ורק בביצוע (לאו דווקא בישום הפיזי בפועל, אלא ב execution כמכלול)

בגדול, סטארטאפ צריך מספר מייסדים שימלאו את התפקידים הבאים:
    1. מנהיג, איש חזון, כריזמתי.
    2. מנהל שיודע לבנות תוכנית, לעקוב אחריה, למדוד אותה, ולתקן מסלול.
    3. בתחום הניהול, חשובה מאוד גם היכולת לחשוב בצורה ביקורתית, ולדעת מתי ללכת ל pivot , אבל מבלי להיקלע לציניות. הרבה פעמים מדובר במיסד אחר שאינו המנכל שמוביל את החשיבה הזאת.

4. "היפסטר", או מנהל מוצר, שיודע להבין, ולקרוא את השוק, להבין צורך, ואת הדרך הכי טובה לענות עליו . והכי חשוב לתכנן מוצר שקל לשווק.

5. "האקר" שאשכרה ידע לבנות את המוצר, מהר, ביעילות, ובחדשנות הנדרשת שתתן יתרון תחרותי.

6. "האסלר1", איש שיווק. הדמות הכי חשובה בחברה, בשלביה הראשוניים.

7. "האסלר 2", מישהו שיודע למצוא, לעניין, לנהל, ולגייס, משקיעים, ושותפים אסטרטגיים. מדובר בסט כישורים שונה לחלוטין מדמות 6.

8. מנהל כספים, בלי הדמות הזאת החברה תקרוס מאוד מהר.

בסטארטאפ טוב, יהיו 3-5 מייסדים שידעו למלא בצורה טובה את התפקידים האלה. כקבוצה, אבל חשוב שלכולם תהיה איזשהיא הבנה של כלל ההיבטים הנ"ל. וידעו למצוא ולגייס בזמן אנשים עם הכישורים שחסרים להם.

תלוי בתחום, בתחומים טכנולוגיים באופן מובהק, כולם חייבים הבנה טכנולוגית ברמה דיי גבוהה. אבל חלק גדול מהסטארטאפים לא משחקים במגרש הזה. הרבה פעמים אתה פותר בעיית לואו טק עם הייטק, ואז ניסיון טכני זה פחות קריטי...

OxoTnicK, sogi, גרהם ו-3 משתמשים נוספים אוהבים את זה.
  5. Benjamin Willard

עוד נקודה על "רעיון"

מיטאפים טכנולוגיים, ופאונדר ספיד דייטינג, מלאים בכל מיני כלומניקים, בוגרי מדעי החברה, בשלבי קריירה שונים, עם רעיונות מהפכניים ומצגות מאוד מושקעות.
    מ 90% מהם לא יוצא כלום.

וה10% הנותרים מנפחים את הסטטיסטיקה ש90% מהסטארטאפים נכשלים.

Yuvalbuz3 אוהב/ת את זה.
  6. Et1

Et1 משתמש ותיק

מצטער שאני סוטה מהנושא, אבל אתה ביקשת לפני כמה חודשים ייעוץ לגבי לימודי פיזיותרפיה, לאחר מכן התלבטת אם להכנס לנעליו של סבא שלך בעסק, אחר כך רצית ללמוד מדעי המחשב ועכשיו אתה שואף להקים סטרטאפ.
    נראה שאתה מרים כל אבן ומקווה שמתחתיה תמצא מטבע, אם לא ראית אתה מוריד את האבן וממשיך לאבן הבאה, אבל מה שאתה לא מבין שמתחת לכל אבן יש מטבע- אתה פשוט צריך לחפור.

מה המטרה שלך ? איפה אתה רוצה להיות עוד שנה ?

OxoTnicK, sogi, Yevgeny ו-2 משתמשים נוספים אוהבים את זה.
  7. Yuvalbuz3

Yuvalbuz3 משתמש ותיק

שמח שאתה שואל, חשבתי שמישהו ישים לב ויחשוב אולי שאני בנאדם לא החלטתי או כמו שאמרת "מרים כל אבן "
    בסופו של יום אני בן 20 , תכף משתחרר ויש לי הרבה תחומים שמעניינים אותי, אני לא מנסה למצוא שום מטבע , בסה"כ מחפש את עצמי ומשהו שאני יכול להפיק ממנו את המיטב לעצמי ולסביבה.
    אפילו אכתוב כאן התהליך :
    הייתי מתחיל בפורום, בעיקר קראתי והפנמתי את הרעיון של השקעות פסיביות , והתעניינתי בלימודי פיזיותרפיה בתור ספורטאי .
    בהמשך ,בעקבות האופקים שהבלוג פתח בפניי קראתי ספרים על כלכלה , מאמרים , הפורום הזה ואחרים , וגיליתי תחום שאני ממש מתעניין בו, ואמרתי לעצמי וואלה יש כאן משהו שאני אוהב ויכול להרוויח בו יותר טוב מפיזיותרפיה.
    העסק יכל לתת לי את הניסיון העסקי / יזמי שתמיד רציתי אך התברר לי שאכן מדובר במשהו שיחלוף מהעולם ושאני רוצה להקים משהו שלי.
    לגבי מדעי המחשב, זהו תחום שיכול לעזור לי להביא לידי ביטוי את היזמות, ואת הערך שאני רוצה לתת לעולם שכיום כמעט כולו או עומד להיות כולו טכנולוגי.
    בסוף מדובר בחיפוש אחר כלים להשגת המטרה שלי.
    אני בחור צעיר וכן חושב שלפעמים אפשר למצוא פתאום עניין ועתיד בדברים שלאו דווקא חשבתי שאמצא בהם או שאי פעם התנסיתי בהם.
    איפה אני רוצה להיות בעוד שנה ? באמת שאין לי מושג .

Et1 ו-Gentlemen אוהבים את זה.
  8. האחד

האחד משתמש ותיק

אם יש לך הרבה מאד כסף לשלם לאנשים טכנולוגיים אז אתה עצמך לא יכול חייב להיות, ויכול להתמקד בחזון.
    הסיבה שלרוב מדובר באנשים עם רקע טכנולוגי היא שכדי לקבל מימון הם צריכים להראות משהו מעבר למצגת יפה ולכן בשלב הראשונים כמו שכתבו לך לרוב יש כמה מייסדים שעובדים בעצמם בלי תמורה תוך נסיון לגייס כסף. אף אחד לא ייתן לך כסף רק כי סיפרת על רעיון יפה. ירצו לראות איזה אבטיפוס, או איזה דמו וכדי לספק את זה אתה צריך להיות מסוגל לספק אותם מבלי שאתה משלם שכר לאנשים שיעשו את זה, מה שאומר שאתה זה שצריך לעשות את זה

9. Benjamin Willard

כהכללה, מתכון לכשלון.

בפועל, תלוי בהרבה גורמים. אבל, ממה שאני מכיר, סטארטאפ ללא שותף טכנולוגי לא יצליח לגייס. והכי חשוב, הסיכוי להצליח לפתח מוצר טכנולוגי עם יתרון תחרותי, דיי לא קיים.

10. Et1

Et1 משתמש ותיק

אני מבין אותך, אבל אין לדעת מהי הבחירה הנכונה שעכשיו אתה צריך לעשות כדי להגיע למטרה.
    בגלל זה חשוב להציב מטרות ולהגיע אליהן.
    הדרך אל המטרה זה מה שאנחנו קוראים לו חיים.

הכי חשוב זה שתמשיך להיות סקרן ולשאול שאלות, אני מאמין שתצליח להביא את עצמך לידי ביטוי בכל תחום שתבחר, גם אם תיהיה מדען מחשב וגם אם כלכלן - וזה מה שעושה את ההבדל.

Yuvalbuz3 אוהב/ת את זה.
מוזמנים להשתמש בקישורי השותפים הבאים כדי לקנות באמאזון , להוריד ספרי שמע, או להקים אתר אינטרנט משלכם (מדריך מפורט - כאן). תודה על תמיכתכם באתר.
טוען...
נושאים דומים פורום תאריך
בעיה טכנולוגית אולי מישהו ידע? אוף טופיק ‏18/4/19
אוטומציה ואבטלה טכנולוגית במאה ה-21 אוף טופיק ‏13/10/16
  1. אתר זה משתמש בעוגיות דפדפן. אין באמור בפורום כדי להוות ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בצרכיו של כל אדם.